NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. HET BOOTHUIS. No 46. Woensdag 10 Juni 1891. Twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOOHTSCHE COURANT. VOOR Per 3 Ui Aan den 1Franco per post door het gehecle Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In plaats van 11 dezer, zal de her togin van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, op Zaterdag 13 dezer per mailboot van Queensborough te Vlis- singen aankomen, op hare reis naar Het Loo. Ook de Elfprinses van Bentheim, mede een zuster van H. M., wordt op Het Loo verwacht. H. D. H. de Groot-Hertogin van Saksen en gevolg vertrekkén 10 of 11 dezer naar Weimar. Het voornemen bestaat om op het zegelpapier, dat aan het algemeen zegel kantoor wordt vervaardigd, het rijkswa- pen zoowel als de waarde aanduiding voor te stellen in wit op een gekleurd grondvak. Aan de stempelsnijders bij 's rijks munt is de vervaardiging opge dragen van twee stalen proefstempels, waarin verschillende blokjes, aanwijzende het bedrag van het zegel, kunnen aange bracht worden. De Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid heeft, krachtens art. 16 der nieuwe spooi wegovereenkomsten, de maxima vrachtprijzen voor het vervoer van reizigers vastgesteld als volgt: enkele reis: retour: Ikl.IIkl.IIIkl.Ikl.Ukl.IHkl. c.per c.per c.per c.per c.per c.per KM. KM. KM. KM. KM. KM. tot 50 kilometer. 4 3 2 6 4-5 3 van 51 tot 100 KM. 3.6 2.7 1.8 5.4 4.05 2.7 101 150 KM. 3.2 2.4 1.6 4 8 3.6 2.4 151 180 KM. 2.8 2.1 1.4 4.2 3.15 2.1 181 210 2 1.5 1 3 2.25 1.5 211 240 1.2 0.9 0.6 1.8 1.05 0.9 241 en meer. 0.4 0.3 0.2 0.6 0.45 0.3 Voor de eerste 50 kilometer worden de bestaande kilometrieke eenheidsprijzen voor de le, 2e en 3e kl., enkele reis, van 5, 4 en 2.5 centen, teruggebracht op ten hoogste 4, 3 en 2 centen, terwijl binnen dien afstand de retourvrachten, welke tot heden op de lijnen der Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij 6, 4.8 en 3 en op die der Exploitatie maatschappij 8, 6 en 4 centen per kilo meter bedroegen, voortaan niet hooger zullen mogen zjjn dan 6, 4.5 en 3 cen ten. Op grootere afstanden dan 50 kilome ter zijn de grenzen, waarbinnen de vracht prijzen zich voortaan zullen moeten be wegen, zoodanig gesteld, dat de kilome trieke eenheids-prijzen voor de verschil lende klassen trapsgewijze verminderen, en wel sterker naar gelang de afstand grooter wordt; terwijl bij afstanden groo- ler dan 240 kilometer geen belangrijk vrachtverschil meer kan voorkomen, daar de verhooging der vrachtprijs dan slechts f 0.004, f 0.003 f 0.002 per kilometer voor de Ie He en Ille klasse bedraagt. De maatregel, welke eeDe algemeene verlaging der vrachtprijzen voor reizigers zal ten gevolge hebben, zoodanig, dat de nadeelen, aan den afstand verbonden, be langrijk zullen verminderen, is alleen mo gelijk geworden door de nieuwe spoor weg-overeenkomsten, waarbij langere door- loopende lijnen in één hand in het leven werden geroepen. De nieuwe taiieven zullen vóór 1 Sep tember 1891 aan den minister ter goed keuring worden ingezonden. Als voorbeelden, dat het tarief aanmer kelijk verlaagd wordt, dienen de volgende Van Amsterdam naai Utrecht wasen kele reis le, 2e en 3e klasse f 1.80,1.40, 0.90 wordt fl.50, 1.10, 0.80retour was f2.70, 2.10, 1.35 wordtf 2.20,1.70,1.10; van Amsterdam naar Rotterdam was en kele reis: f3.75, 2.85, 1.85 wordt f2.90, 2.20, 1.50; retour was f5.30, 4.30,2.60 wordt f4.30, 3.20, 2.20 van Amsterdam naar Arnhem enkele reis was f 4.65, 3.75, 2.35 wordt f3.60, 2.70, 1.80; retour was f6.40, 5.10, 3.20 wordt 5.40,4.10,2.70. Men ziet, dat de verlaging hoogst voor- deelig zal zijn voor hel reizend publiek. Het comité central der Alliance Israël. Univ. houdt zich ernstig bezig met het beramen van de middelen, die strekken kunnen het lot der Russische Joden, zoowel van degenen die het land hebben verlaten, als van hen, die korter of langer nog in hun vaderland zich blijven ophouden, te verzachten. Vanwege dit comité zullen zich in de aanstaande week een of meer vertegenwoordigers begeven naar een conferentie, die te Berlijn ge houden wordt, en waar de Russische Jodenquaestie zal worden besproken. Ook het Ned. comité der A. I. U. is ernstig bezig met de voorbereiding van maatregelen, die er toe zullen leiden, dat ook hier naar den geest en in de richting van de plannen van het comité central gehandeld worde. De heer Oscar Carré, bijna geheel van de bekomen kwetsuren hersteld, be vindt zich op het oogenblik te Berlijn om zijne aanspraken op schadevergoe ding bij de betrokken spoorwegmaat schappij te doen gelden. De legerplaats bij Soesterberg zal Maandag 29 Juni a.s. worden betrokken door het korps genietroepen van Utrecht. Naar aanleiding van de aanhoudende klachten van het publiek over de afslui ting der Staats-spoorweg stations zal deze maatregel bij den a. s. winterdienst hoogst waarschijnlijk worden ingetrokken. Waar om doet men het niet dadelijk als men er nu reeds de fout van inziet? De groote nationale en internationale wieler-wedstrijden, uitgeschreven door den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond, zullen dit jaar gehouden worden op de wielerbaan aan den Velperweg te Arnhem. Als voorloopige datums zijn vastgesteld Vrijdag, Zaterdag en Zondag 14, 15 en 16 Augustus a.s. Den eersten dag zullen alleen de nationale nummers gereden worden, en wel de drie kam pioenschappen van Nederland, zijnde dat op de bicycle 5000 M op de safety 5000 M. en op den driewieler 3000 M. Onder de feestelijkheden zal ook behooren een tocht per stoomboot van Arnhem naar de Westerbouwing. De wedstrijdcommis sie van den A. N. W. B. bestaat uit de heeren J. C. Burkens te Leiden, voorzit terW. G. Delbaere, te Amsterdam; J. J. van Breda Beausar te Loon op Zand, secretaris; L. G. Steffelaar te Nijmegen en D. ter Haar te Warga. Aan de gemeente-politie te Assen is bet eindelijk gelukt de daders van de in den laalsteu tijd aldaar gepleegde diefstallen met inbraak te vinden en tot volledige bekentenis te brengen. Het zijn twee knapen van 16 jaren, met name H. J. en R. O., welke reeds lang onder verdenking stonden, aange zien zij verteringen maakten ver boven hunne krachter., doch waarop de politie geen vat kon krijgen. Een paar dagen geleden echter was door iemand opge merkt, dat eerstgenoemde iets verstopte en toen ter plaatse een onderzoek werd ingesteld, vond men twee bossen steek- sleutels, afkomstig uil de smederij van den heer Braakman, waar voor eenigen tijd des nachts een bezoek was gebracht. Deze omstandigheid gaf aanleiding, dat bedoeld jongmensch werd gearresteerd en tot bekentenis is gebracht, zoodat ook op zijn medeplichtige de hand is gelegd. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het geld, hetwelk door hen nog niet was opgemaakt, ongeveer f12, werd op aanwijzing van den eerste gevonden in een bosch van den heer mr. H. van Lier. De meeste der gepleegde diefstallen zijn begaan op een tijdstip, waarop men dit niet zou verwachten, nl. des avonds tusschen 9 en 10 uur, ook in de kerk der Chr. Geref. Gem., waar volgens op gave der beide jongens f 68 a 70 door lien was gestolen. Vandaar ook waar schijnlijk, dat de daders niet eerder zijn gevat. Voor de arrondissements rechtbank te Utrecht stonden Maandagmiddag teiecht, de student T. B. A. M. H., candidaat-arts en de 2e luit. der inf. H. C. I. t. B., ge dagvaard ter zake, dat zij op 26 Maart jl. des morgens te ongeveer 5 ure op een terrein achter Lunet II, onder de gemeente Houten, met elkander een twee gevecht hebben gehouden. Door den substiluul-oflicier mr. de Rid der werd voor beide beklaagden een ge vangenisstraf van 13 dagen geëischt. De rechtbank doet 22 Juni a. s. uit spraak. De laatste trein (S.S.) van Amster dam naar Rotterdam en den Haag kon het Zondagavond niet verder btengen dan tot Harmeien, tengevolge van een defect aan de machine. De passagiers moesten overstappen in den laatsten snel trein uit Arnhem, maar deze was meer dan een uur te laat. Na drie kwartier te laat uit Arnhem te zijn vertrokken, ge raakte van den trein te Driebergen door het warmloopen van een as een waggon in brand. Nadat aan dit station de brand gebluscht was, liep de waggon te Utrecht andermaal in brand, en werd deze uit den trein verwijderd. In plaats van respectievelijk 11.1 en 11.13 te Rotterdam en te 'sHageaante komen, arriveerde de Arnhemsche trein met de reizigers van den Amsterdamschen trein te 12.15 en 12.30 in beide eindsta tions. Naar men uit Zuid-Beveland aan de Midd. Ct. meldt, zullen de kersenboomen, die dit jaar in hunnen rijken bloemendos een lust voor de oogen zijn, de verwach ting niet beschamende aanslag en zet ting der vrucht is uitstekend, zoodat een ruime oogst te wachten is. Hetzelfde kan men ook van de perenboomen zeggen en van de vroege appelen. De late appelen zijn bijzonder laat dit jaar; sommige boomen met die vrucht bloeien pas; an dere moeten nog beginnen en hebben nog een dor aanzien. Wellicht dat er zelfs nog zullen sterven, want de strenge vorst heeft aan de late soorten juist het meeste nadeel gedaan. Ook de wingerden hebben, wat nu eerst blijkt, door de sterke vorst veel geleden, vele zijn geheel, andere gedeeltelijk dood, il. w. z. met doode ranken, zoodal er dit jaar weinig druiven te wachten zijn. Aanvankelijk dacht men dat de strenge vorst ook veel nadeel aan de paling zou hebben toegebracht, doch volgens getui genis der visschers wordt daarvan niets gemerkt en is de vangst gelijk aan die van andere jaren. Die getuigenis wordt bevestigd als tnen dezer dagen een blik werpt in onze vesten; het krioelt er van karpers, en de goudbonle daartusschen doen denken aan een grooten vijver met reuzengoudvisch. Door de koelbloedigheid van een machinist van de Zuid-Nederlandsche Stoomtramweg-maatschappij te Breda, is aldaar Zaterdag een 3-jarig kind aan een anders wissen dood ontsnapt. De kleine lag builen de Haagpoort op de rails, toen de tram in volle vaart kwam aansloomen. De machinist, het gevaar bespeurende, wist nog min of meer te remmen en bad de vastberadenheid van den tram te sprin gen en het kind te redden. Blijkens een particulier telegram is kolonel Van Broekhuyzen, bekend door zijn vier tochten met de Willem Barents, in Nederlandsch Oost-Indië overleden. 63) „Zeer goed. Dan zult gij nu heengaan, en mij vergunnen mijn brief te voltooien." „Aan wien schrijft gij „Aan mijn vader." „Gij schijnt hem nooit te vergeten, en toch zou het kunnen zijn dat hij zich ten opzichte uwer moeder slecht gedragen heeft. Zou misschien zijn harde handelwijze, zijne trotscheid en gestrengheid zijne vrouw niet hebben kunnen noodzaken zijn huis te ont vluchten?" Wat dunkt u?" „Misschien kunt gij het mij zeggen," zei- de Anna nader tredende. „Gij vat de par tij dier vrouw op zulk eene zonderlinge wijze op, dat ik den twijfel niet van mij werpen kan, ofschoon ik tracht het als on natuurlijk en onwaarschijnlijk te beschouwen. Mrs. Holmes zie mij aan." „Welnu?" „Zijt gij mijne moeder, of weet gij iets van het vroegere of tegenwoordige leven mijner moeder? Zeg mij dat eerst naar waar heid, voor ik u vertrouwen kan." „Ik ik ben uwe moeder niet. Ik heb haar nooit gekend, noch vroeger, noch te genwoordig," autwoordde zij langzaam. „Ik wil u gelooven. Het verheugt mij te kunnen denken dat gij tot haar niet in de minste betrekking staat, dat mijne moeder niet tot mij gekomen is om mij te herinneren aan al de ellende en schande, die zij over een braaf gezin gebracht heeft. Ik dank den hemel dat wij allen verschoond zijn haar te ontmoeten dat zij gezond verstand, kieschheid genoeg bezit, te weten dat zij ons geheel vreemd geworden is." ,,Ja, ja, gij hebt gelijk. Het staat zoo ergens in den bijbel geschreven, en gij hebt het er zelve in gelezen. Goeden nacht, Miss Judgevergeef mij dat ik het u zoo lastig gemaakt heb. Ik zal u niet meer komen hinderen." Zij sloeg haren doek weder over haar hoofd en met angstigen en bevenden tred verliet zij de kamer en sloop den trap af naar de groote zaal. Wel was dit de langste weg, maar des te eerder was zij uit het oog van het meisje en zij verlangde er naar die heldere, vorschende oogen te ont wijken. In de zaal gekomen viel zij neder, en bleef daar geruimen tijd liggen. Vervol gens sprong zij weder op, naderde met wag gelende schreden den trap en trok zich met moeite aan de leuning op. Zulk een verval len, spookachtig gelaat had nog nimmer in Thirby Cross rondgedwaald, in weerwil der erfelijke zwakte der vroegere eigenaars van dal landgoed. Gelukkig voor Lady Burlinson dat zij gerust sliep, en voor de bedienden dat zij niet buiten hunne deuren zagen en de vrouw niet als een geest zagen rond- loopeu, terwijl alle anderen sliepen. VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Tot rust gekomen. Edmund Delancy had, zoo als den lezer bekend is, zich geluk gervenscht met de kans die zich nu aanbood, na de eerste week vol oornst te Ilpham-on-the-Glif te hebben doorgebracht, om eindelijk tot rust te komen. Zij, met wie hij in aanraking ge weest was en die hem; de een meer de ander minder door hun zonderling gedrag in verwarring hadden gebracht, waren aan het einde der week geheel verdwenen en lieten bij hem niets achter dan eene onbe stemde belangstelling in hun toekomstig ge drag, welke, zoo hij meende, evenwel lang zamerhand zou afnemen, om op het eind weg te sterven. Ja, geheel weg te sterven. De Judges waren niets voor hem. Het toeval had hem te midden dier vreemdsoortige lieden ge bracht en de zelfopoffering van een hunner had hem verbaasd maar met de Judges had hij niets te maken, en helpen kon hij hen toch niet, zelfs al waren zij geneigd zijne hulp aan te nemen. Dokter Day was de man niet, dien hij tot zijn vriend kou ma- keu, en hoe meer hij over hem nadacht, des te meer gevoelde bij iets tegen hem; diens zuster, Clara had in hem bijna een hartstocht opgewekt, maar die hartstocht kou nimmer worden wat die weleer geweest was, en hoogst genomen was het thans niet meer dan zeker medelijden dat hij met haar ge voelde; en wat Hugh Aynard betrof, deu man met zoo veel grillen en luimen, deze zou hem even spoedig vergeten als bij hem vergeten zou, zoodra het rechtsgeding geheel was afgeloopen. Delancy had tijd in overvloed om over al die nieuwe en oude bekenden na te den ken en op bovengenoemde wijze over ben te redeneereu. Maar toch was het vreemd dat hij niet tot rust kon komen, en de ge dachte aan de eerste week van zijn verblijf te Dpham steeds zijnen geest bezig hield, en hem verhinderd zich aan zijne muzikale stu dien te wijden. Hij had een rusteloozen aard, zoo als wij reeds deden uitkomen en zoo als hij zelf aan George Day bij hunne eerste ontmoe ting te Dpham beleden had. Hij hield veel van avonturen en drukte, en op het oogen blik dat hij op eene plaats zich te huis be gon te gevoelen, verlangde hij reeds haar te verlaten. Dit had hem reeds twee verliezen te gelijk doen lijden het verlies van het voorwerp zijner liefde en van zijn vermogen en die gewoonte was bij hem zoo inge worteld, dat liet hein onmogelijk geworden was haar af te leggen. Hij had zich rust en vrede voorspeld te Ilpham, en toeu dezen werkelijk zijn deel geworden waren, begou bij te verlangen iets van den ouden Judge te vernomen, boe deze het had te Wolches- ter of zijno dochter zich bij Clara Bur- linsou gelukkig gevoelde, en hoe Dokter Day en Hugh Aynard het te zamen te Lou den stelden. Hij wandelde naar het Back water, waar hij vernam dat Mary Judge de hut verlaten had, juist toen hij besloten was zich onder hare oogen te wagep, om iets van hare nicht te vernemen, doch ten slotte begreep hij dat hij te Ilpham geheel alleen met Mrs. Simmonds was achtergela ten. Hij wenschte er zich geluk mede nu eene volmaakte rust te kunnen genieten, en trachtte het zich diets te maken dat hij nu gelukkig was, en niets zijn geest nu meer verstoorde dan Mr. Wester. Nadat hij zoo drie weken te Ilpham bad doorgebracht, begon hij er aan te denken om zijne betrekking als organist neder te leggen en te trachten bier of daar eene an dere te bekomen. Dan weder kwam hij op de gedachte om, zoo zijne laatste compositie wel slaagde voor het geld dat hij er mede verdienen zou, te reizen. Ja, Ned Delancy was een rusteloos mensch,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1