NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. HETBOOTHUIS. No 48. Woensdag 17 Juni 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Zij, die zich met lo. Juli op deze Cou rant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum alsnog verschijnende num mers gratis. BINNENLAND. Feuilleton. BUITENLAjNDSCH overzicht. IMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Hare Majesteit de Koningin had de laatste dagen in lichten graad koorts. Hare Majesteit is heden beter, doch moet nog hare appartementen houden. De plechtigheid van het leggen van den eersten steen voor het nieuwe kerk gebouw der Ned. herv. gemeente te Apeldoorn is uitgesteld, wegens de onge steldheid van H. M. Koningin Wilhelmina. H. M. de Koningin-regentes heeft aan den heer Morris Coster, te N'ew-York redacteur van de New-Amsterdam Ga- zette, haren dank doen betuigen voor de in dat blad voorkomende artikelen, en voor de woorden, gesproken door den heer H. B. Roosevelt en anderen van Holland- sche afkomst op de jongste samenkomst der Holland Society, waarin met zulke warme gehechtheid aan de Koningin en de Koningin-regentes, naar aanleiding var, het overlijden van Z. M. den Koning, is gesproken. De ministers van justitie en van oorlog zijn Maandagochtend naar het Loo geweest, ter audiëntie bij H. M. de Re gentes. Uit den Haag wordt aan de Zutf. Cl. geschreven, dat men daar vrij alge meen denkt, dat het ministerie-Mackay zal aftreden, hoe óok de uitslag der her stemmingen moge zijn. En dat kan in de gegeven omstandigheden geen bevreem ding wekken. Immers, al loopen de her stemmingen voor de liberalen ook ongun stig af, dit ministerie heeft in elk geval geen meerderheid meer, want zoowel de liberalen als de dissidente r.-katholieken zullen versterkt terugkomen. Laatstge noemden hebben reeds twee plaatsen ge wonnen en kunnen bij de herstemmingen nog wel winnen, maar niet verliezen. Men verzekert, dat het ministerie alle overwegingen omtrent zijn al of niet aan het bewind blijven in verband met den uitslag der jongste verkiezingen zal laten rusten tot na liet bezoek van den Keizer van Duitschland hier te lande. Naar men ons verzekert, is het be richt der Germania, als zou het bezoek van den Duitschen keizer te Rotterdam meer zijn dan een doortocht door die stad en hij aldaar enkele dagen vertoeven, van allen grond ontbloot. Het bericht der Germania moet zijn oorsprong hebben gevonden in een ver zoek van de Deutsche Schiffersverein te Rotterdam om een cenige dagen lang ver blijf, doch dit verzoek moet zijn afgewe- Z. Exc. de minister van binnen- landsche zaken heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de rijkslandbouwschoal te Wageningen. Vergezeld door den inspec teur van bet middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. van Eijk, heeft Z. Exc. het internaat, Duivendaal,' den hortus en de proefvelden bezichtigd en van alles met bijzondere belangstelling kennis genomen. Sedert de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de burgerlijke pensioenen is aan een aantal weduwen en weezen van ambtenaren, die vroeger niet tot het bekomen van pensioen in aanmerking kwamen, een jaarlijksch pensioen toege kend, tot een gezamenlijk bedrag van f400,000 en dagelijks melden zich nog belanghebbenden aan om ook van de gunstige bepalingen der nieuwe pensioen wet te profiteeren. De ambtenaren van het Pensioenfonds te 's-Hage hebben een drukken tijd ach ter den rug, daar alle aanvragen om jaarlijkschen onderstand natuurlijk zoo spoedig mogelijk en met gepaste nauw gezetheid in overweging moesten worden genomen. De raming voor deze pensioenen was ruim 6 ton. De onderhandelingen tusschen de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij en Stad en Lande van Gooiland in zake eene schikking betieffende de afzanding, zijn aangevangen. Naar wij vernemen, hebben de eigenaars van het hotel Dellevue te Arn hem een fraaien beker voor den eerst- volgenden internationalen wedstrijd op de Arnhemsche Wielerbaan beschikbaar ge steld. De Bellevue-club zal in Augustus waarschijnlijk voor het eerst verreden worden, en moet twee keer gewonnen worden, alvorens in het definitieve bezit van den winner over te gaan. Bedoelde beker is afkomstig uit het magazijn van den heer Manikus aldaar. De tegenwoordige directeur dereer lang op te heffen militaire school, de kapt. L. de Vlaming, van het 4e reg. inf., is aangewezen om als directeur van de spoe dig in wérking te stellen Cadettenschool op te treden. Daar deze officier spoedig in de termen valt om tot hoofdofficier benoemd te worden, zal hij waarschijn lijk ook in zijnen nieuwen rang aan het hoofd dezer inrichting gehandhaafd blij ven. Voor de arrondissementsrechtbank te Heerenveen heeft terecht gestaan de boerin K. B., te Kortehc.nmen. beschul digd van vervalsching van melk met water, welke vloeistof zij dus voor melk aan de boterfabriek te Drachten poogde af te leveren. De directeur der fabriek gaf kennis aan den burgemeester door wiens ijver deze vervalsching goed aan het licht kwam. Na het hooren der ge tuigen en deskundigen, met het onder zoek der in beslag genomen melk belast, eischte het O. M. tegen de beklaagde, die haar vervalsching ontkende, eene gevangenisstraf van 1 jaar en openbaar making van het vonnis. 65) De eentonigheid van Prospect Tersace was hij reeds moede, maar de verandering die hem was aangeboden, beviel hem even min. Was hij misschien iemand, die met niets ingenomen is, of zag hij er wellicht ver in de toekomst eene verwikkeling uit ontstaan, zoo hij niet steeds op zijne hoede was? Zij reden naar Thirby Cross met het rij tuig, dat hen aan de deur wachtte en het ging met snellen draf door het dorp Thirby, waar zich hier en daar een gezicht voor de vensters vertoonde, om Mr. Aynard te zien, terwijl hij voorbij draafde, en bijna een vreemdsoortigen hond, die voor een bierhuis rondsnuffelde, overreed een hond, die met al de kleuren van den regenboog geverfd en daarna met stof en asch gedroogd scheen. „Kijk, daar is Harlekijn," zeide Ned, achter zich uit rijtuig ziende. VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Ned is nieuwsgierig. Het was een aardig gezocht idee van Hugh Aynard om toegang te krijgen tot zijn eigen huis, ofschoon het natuurlijk «as dat hij spijt gevoelen moest over zijn be sluit daar niet te kunnen komen, terwijl Clara Burlinson er voonde. Honderd ver schillende plannen had hij in de laatste drie weken gevormd om haar te bezoekenhare brieven spraken van liet vervelende leven op Thirby Cross, en de vrees kwam bij hem op, dat zij dat leven moede worden zou, in plaats van de schoonste herinnering met zich om te dragen aan het eerste be zoek, dat zij daar gebracht bad. Eerst dacht hij aan Mrs. Delancy, en, ofschoon Dr. Day hem dat plan had trachten te ontraden, had hij bevonden dat Clara er niet afkeerig van was en van daar de kleine samenzwe ring, die Ned bevreemd en een weinig ontstemd had. Maar Hugh was in de hoog ste mate verliefd, en immer hebben zij, die in zulk eene stemming verkeeren, het mid del gevonden, om hunne geliefde te naderen. Bovendien had hij zijn nieuwen vriend niet vergeten, en verlangde hij naar de gelegen heid om hem te kunnen tonen dat alle wantrouwen voor immer geweken was. Hij had gehoopt allen genoegen te geven door Mrs. Delancy van Londen naar Thirby Cross te brengen, maar nu twijfelde hij aan de uitwerking, die het op het gemoed van den organist had gehad. „Het spijt u dat ik het gedaan heb," De quaestie der graanrechten is in het Pruisisch Huis van Afgevaardigden op nieuw ter sprake gebracht, en wel door een voorstel van een lid der vrijzinnige partij, den heer Rickert, om de Regee ring uit te noodigen tot overlegging der rapporten, die haar geleid hebben tot de bekende verklaring, dat voor verlaging dier rechten geen reden was te vinden. Nog vódr Rickert dat voorstel had toe gelicht, nam de Rijkskanselier het woord om het te bestrijden. Het doel, dat de voorsteller beoogt,} zei Von Caprivi, gaat veel verder den oppervlakkig schijnt. Aar. die rapporten heeft men weinig 't zijn schattingen van een vermoedelijke opbrengst van den graanoogst, en sedert zij ingekomen zijn is de toestand ten ge volge van het meer gunstige weer nog verbeterd. De rapporten van particuliere personen, door de Regeerir.g gevraagd toen de agitatie voor de verlaging der graanrechten toenam, kunnen niet worden overgelegd, omdat zij vari vertrouwelijken aard zijn. Wie zou er zich naderhand aan wagen, de Regeering voor te lichten, wanneer men wist dat zijn adviezen werden gepubliceerd met zijn naam? De Regeering moet dus weigeren aan het verzoek te voldoenzij houdt zich aan hetgeen zij vroeger heeft gezegd. De cijfers zouden toch niemand over tuigen; in het algemeen is het moeielijk menschen te overtuigen. Rickert ant woordde hierop, dat het volk recht heeft in zulk een gewichtige zaak het gevoe len te vernemen van de volksvertegen woordiging; de beweringen van de Re geering hebben op zichzelf niet de minste waaide. Een discussie over de zaak is volstrekt niet gevaarlijkéén nachtvorst doet meer schade dan een driedaagsch debat. Het spreekt vanzelf dal daarmee de zaak nog niet uit was; nog onderschei den sprekers namen aan de beraadsla ging deel. De conservatieve afgevaardigde Eifia betoogde dat het den vrijzinnigen niet te doen was om goedkooper brood voor het volk, maar om politieke agita tie; daartegenover hield de andere leider der vrijzinnigen, de heer Richter, vol, dat de tegenwoordige duurte van het graan alleen een gevolg was van de in komende rechten. Richter kon niet be grijpen waarom de rapporten niet wer den overgelegd. Men eischte de Regee ring te gelooven, zonder meer; geloof nu was goed in bovenzinnelijke dingen, maar kwam hier niet te pas. Over den stand der gewassen in het buitenland was men beter ingelicht dan over dien in Duitschland. Nadat ook een woord voerder van het Centrum zich tegen het voorstel had verklaard, werd het, met slechts 20 stemmen vóór, verworpen. De Algemeene Zeitung bevat een waar schijnlijk officieuse mededeeling betref fende het Duitsch Oostenrijksche handels verdrag volgens welke het eerste in het najaar bekend zal worden, en berust op den grondslag eener gematigd protectio nistische politiek. De voornaamste conces sie van Duitsche zijde is geweest de ver laging van de graanrechten op 3'/, maik, en het blad meent te weten dat Oosten rijk genoeg aequivalenten daarvoor heeft toegestaan, waarom ook dan geraden wordt voorloopig de discussie over het verdrag te staken tot het geheel bekend zal zijn. Op het eind der vorige week werd aan de Londensche Omnibus-beambten door directeuren een ultimatum gezonden, waarin zij zich bereid verklaarden den maximum werkdag te bepalen op 12 uren, een vrijen Zondag te verleenen aan wie zulks wenscht en er zijn loon voor wil missen, het dagloon voor de conducteurs met 6 stuivers en dat voor de koetsiers en stalknechts met een shilling te ver- hoogen. Daarop riepen de werkstakers de tusschenkomst in van den Lord-mayor om als scheidsrechter op te tredenver volgens had deze op het Stadhuis eene conferente met de leiders tot nadere bespreking van het schikkingsvoorstel. Het werd des avonds in de vergadering der beambten gebracht, en door hen aangenomen, zoodat met Zondag te be ginnen het omnibus-verkeer weer door de geheele stad is hervat. Zondag heeft in Hyde-Park te Londen een betooging plaats gehad van wasch- vrouwen en strijksters, om te verkrijgen dat de waschhuizen onder wettelijk toe zicht zouden geplaatst worden. Maar de waardigheid dier dames liet veel te wen- schen over. De meeste waren tamelijk dronken en schreeuwden en sprongen dat hooren en zien vergingen, zoodat van het gesprokene op de tribunes niets verstaan werd, hoezeer de bekende specialiteit in arbeidsbewegingen, John Burns, die zich er voor deze gelegenheid op beroemde de zoon eener waschvrouw te zijn, ook zijn best deed. Indrukwekkend kan dus deze demonstralie niet genoemd worden. In het Britsche Lagerhuis vroeg de Afgevaardigde Summers den Minister van Oorlog, Lord Stanhope, of deze ook' maat regelen dacht te nemen tegenover de per sonen, die bij de behandeling van het baccarat-proces beschuldigd zijn van din gen gedaan te hebben in stryd met de voor het leger geldende regelen. De Minis ter antwoorde dat voornamelijk Sir Gor don Cumming op die regelen inbreuk zeide hij tot Delancy, terwijl zij het land goed opreden en Mr.Griffin hen met eene diepe buiging ontving. „Neen, het spijt mij niet'" antwoordde Delancy, ..en ik ben recht verheugd mijne moeder weder te zien, maar ik weet niet waartoe ik op Thirby Cross komen moet." „Om mij te helpen. Zoo er tusschen u en Lady Burlinson nog eenig ijs te breken valt, dat het dan zoo spoedig mogelijk ge schiede." „Er is geen ijs meer te breken." „Des te beter. Zoo wij eenmaal gehuwd zijn, hoop ik dat gij op Thirby Cross ko men zult. Gij moet mij voor dien tijd geheel kennen, Ned, zoo als ik u ken." „Ik hoop dat ik u reeds ken." „Niet geheel. Ik bon weder tot dien tijd teruggetreden, toen ik geheel anders en be ter was. Ik ben die jaloersche ellendeling niet meer, dien gij in Markham's Hotel ontmoet bebt. Ons bezoek te zamen in het boothuis was ten slotte een gelukkige gebeurtenis, want gij gaaft mij een kostbaren raad, dien ik met den besten uitslag heb opgevolgd." Een hartelijke welkomst wachtte hen op Thirby Cross. Lady Burlinson verwelkomde hen in de vestibule, waar Mrs. Holmes haar ontvangen had, en Anna Judge stond meer op den achtergrond. Ned's eerste ge dachte was, toen hij was afgestapt en hij zijne beurt afwachtte om verwelkomd te wor den „hoe schoon zijn die beide dames." Eindelijk kwam zijne beurt, nadat Clara eerst Ned's moeder omhelsd en hartelijk ge kust had, zeggende„Gij herinnert u zeker onze oude oprechte vriendschap. Hoe goed zijt gij tot mij te komen!" en na vervolgens haren geliefde de beide handen te hebben toegereikt, en hem met eenen beschroomden blik aanziende, bedwong zij zijn bartstoebte- lijken groet, dien zij minder gepast achtte in tegenwoordigheid van zoo vele getuigen. „En gij ook, Mr. Delancv," zeide zij, met een vriendelijken glimlach, terwijl zij bem de band reikte, „ofschoon wy weinige weken geleden van elkander afscheid namen, als of wij ons nimmer moesten weder zien. Ik ben zeer blijde u hier te ontmoeten, of schoon de eer van uw bezoek meer uwe moeder geldt dan mij." Zij sprak als ware zij reeds Hugh Aynards vrouw en Hugh verheugde er zich over dat de aanstaande meesteres van Thirby Cross zich zoo op haar gemak gevoelde en zoo ongekunsteld de taak van gastvrouw vervul de. Hij had nu geen zinspelingen meer te vreezen op het verledene, geen romantische têté-4-tête op het balkon in den maneschijn of aan het strand. „Ik moet u, Mrs. Delancy, aan eene mij zeer dierbare vriendin voorstellen." zeide Lady Burlinson ter zijde gaande om Anna de gelegenheid te geven nader te komen. „Zie hier mijne onafscheidelijke gezellin Miss Judge. Zoo ik haar niet gehad had, Hugh, zou ik hier in dit oude, akelige huis reeds gestorven zijn." „Dan ben ik Miss Judge zeer veel dank verschuldigd omdat zij door hare tegen woordigheid al dat akelige heeft weten te doen verdwijnen," zeide Hugh zeer beleefd. Anna boog, bloosde en scheen verlegen, daar zij nog niet aan groote gezelschappen gewoon was, in weerwil der drie studiewe ken die zij bij Lady Burlinson en te mid den van weelde en grootheid had doorge bracht. Vervolgens gingen allen naar de zij kamer, Ned Delancy geleidde het jonge meisje, dio hare natuurlijke beschroomdheid nog niet had weten te overwinnen. „Hebt gij niet een enkelen welkomstgroet voor uwen ouden vriend, of herinnert gij u hem niet meer vraagde hij, op zijne hem eigen lossen toon. „Ik ben zeer blijde u te zien, Mr. Delancy, antwoordde zij, „en ik zou u niet licht uit mijne herinnering uitwisschen." „Dat zult gij na nog een weinig tijds niet tot mij zeggen." „Waarom niet?" „Omdat gij weldra volwassen zijn zult, Miss Anna." „O, ja, ik had vergeten dat ik nog een kind ben in uwe oogen," voegde zij er na een oogenblik stilzwijgens bij.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1