L. AGENT 0 FLINKE JONGEN ter opleiding, Maskerde enFeestentó UtrecW. Barnes Attentie. Koop Freeman's puddingpoeder Plaatselijke berichten. n - ADVERTENTIËN. Direct gevraagd HOLLANDSCHE IJZEREN SPOORWEG - MAATSCHAPPIJ. op DINSDAÏx 30 Juni 1891 NIEUW. NIEUW. plannen voor een nieuw weldra gereed zullen zijn, zooda'. men hoopt spoedig de aanbesteding te kunnen doen plaats heb ben. Donderdag nam de Kamer het wets voorstel aan betreffende de ambtstitels in verband met het overgaan van Kroon op de Koningin; de verlenging van den militiediensttijd (met 20 tegen 17 stemmen); de Congo-overeenkomst te gen den slavenhandel; de tegemoetko ming in het gebrek aan cellen, waarbij de Minister van Justitie zich vooralsnog verklaarde tegen de voorwaardelijke ver oordeeling; de voltooiing van de Amster damsche stelling de onteigening voor ver betering van den Ouden Ysel en de ver bouwing van het Departement van Bin nenlandsche Zaken. Daarna is de kamer opreces uiteenge gaan. In eene Donderdag avond gehouden vergadering der r. k. kiesvereeniging «Recht voor Allen" te Amersfoort is beslo ten, bij de aanst. herstemming zich van stemming te onthouden. Wij zijn overtuigd het algemeen gevoelen weer te geven met te zeggen dot de kamermuziek van den heer Van Aken en eenigen zijner toonkunstenaars aan de talrijke aanwezigen verleden Don derdag een avond van waar genot heeft bezorgd. Welk eene afwisseling van goed bespeelde instrumenten-. Viool, (de heer van Aken) Violoncel (de heer L. Beers) Fluit, (de heer J. van Kotoen) Clarinet, (de heer G. Bikkers) Piston, (de heer W. Hellman), En al inuntie de heer Van Aken in kunst vaardigheid boven de anderen uit, hoe aangenaam was hel toch ook zijne inede spelers te hooren, en hoe voortreffelijk was het ensemble-spel in het tiio van Mendelssohn, waarin de pianist (de heer H. Hendriks) zulk eene zware laak heeft en in Haydn's Kaiser-Quartet en vooral ook in de Pizzicato-Gavotte, waarin menden pianist, na in Bach's Aria te hebben medegewerkt, plotseling de alt ter hand zag nemen. Naar wij hooiden heeft de heer Van Aken bijzijn flink muziekcoips voldoende krachten om symphoniëu van Haydn en Beethoven te bezetten. Wij aarzelen daarom niet om uitdrukking te geven aan veler wensch, dat tegen den aanslaanden winter genoeg samenwerking bij de buigerij zal te vinden zijn om den bekwamen kapelmeester in staat te stel len een aantal concerten te geven. Na afloop van het concert maakten ruim een twintigtal paren van de aangeboden ge legenheid om te dansen een geanimeerd gebruik. Ten slotte voidoen wij aan veler tot ons gericht verzoek om namens hen den dank uit te brengen aan de heeren kolonel, hoofd- en verdere officieren van het 5de teg. inf. hier in garnizoen voor de aan de leden van Amicitia bewezen beleefdheid met het aanbieden van zulk een genot vollen avond. Naar wij vernemen zal bij genoeg zame deelneming Maandag 29 Juni a. s. in de sociëteit «Amicitia" alhier doorliet gezelschap van het Salon des Variétés uit Amsterdam onder directie der H. H Kreukniet en Poolman, eene tooneelvoor- stelling gegeven worden. Opgevoerd zal worden: «De verloren Zoon" naar het Fransclie: «L'enfant pro- dique." Muziekdrama in 3 bedrijven van Michel Carré en André Wormsen. Dit drama, dat in verscheidene plaat sen van ons land werd opgevoerd, onder vond oteral den grootsten bijval. De Amst. Courant zegt over de uit voering o. a. het volgende: «Wij hebben in het Salon des Variétés eene vertooning bijgewoond, die ons zeer geboeid en in sommige momenten diep aangegrepen heeft. Het was de vertooning van «de Verloren Zoon," muziekdrama zonder woorden. De handeling die door gebaren wordt uitgedrukt, is doodeen voudig en sober in haar hoofdlijnen, en de treffende indruk der vertooning heeft opnieuw de waarheid bevestigd, dat het geheim van groote werkingen in de kunst niet gezocht moeten worden in het aan wenden van massale kracht en ingewik kelde hulpmiddelen. «De auteur heeft voor het bereiken der door hem beoogde eflecten groote verplichtingen aan den componist, die, hoewel geen diepgaande muziek leverende, hetgeen ook met den vorm van het dra ma in strijd zou zijn, op marekante wijze elke toestand, elke gevoelschakeering wist voor te beieiden en in hare stomme uiting te illustreeren." Ongetwijfeld staat ons dus een waar kunstgenot te wachten, en twijfelen we niet of de directie zal in staat wor den gesteld deze voorstelling te doen doorgaan. Van af heden ligt de lijst ter inteeke- ning in den boek- en kunsthandel van G. .1. Slothouwer, waar tevens toegangs kaarten te verkrijgen zijn. Bij inteeke- ning zijn de prijzen voor den eersten rang f 1.25 en voor den 2den 0.75 ter wijl buiten inteekening de l.rangfl.99 en de 2. rang fl.25 kost. Gisf erena vond werd in «Amicitia" door den heer Mr. J. A. Levy, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der kies vereeniging «de Grondwet" voor eene flink bezette zaal eene politieke redevoe ring gehouden. Spreker schetste in korte, duidelijke trekken het streven der anti-revolutionaire partij, wat ons land aan haar had te danken en wat de toekomst ons van haar brengen zal en evenzoo, met het manifest der liberale Unie tot richtsnoer, wat de liberale partij voor ons land reeds deed en wat van haar in de loekoms was te verwachten, het daarna aan ieder over latende om naar eigen overtuiging en volgens plicht en geweten te gaan stem men, doch dan ook te ga m en niet thuis te blijven. Van de gelegenheid tot debat werd door den heer Hasper, hoofd der Christel. Nat. School alhier, gebruik gemaakt, wiens argumenten echter op korte en bondige inanier (zonder daarbij hatelijk te worden!) door den spreker werden weerlegd. Programma der muziekuitvoering door de Stafmuziek van het 5e Reg. In fanlerie onder directie van den Heer G K. G. van Aken, op morgen-Zondagavond 21 Juni in de Sociëteit iAmicitia." Mendelssohn. Auber. Coote. Hochzeits marsch. 2. Ouverture «Domino Noir." 3. «My Queeu" Walz.r, 4 Fantaisie de l'opèra «Rornéo et Juliette." Ch. Gounod. 5. Ouverture «Friedenfeier." C. Reinecke. 6. Einleitung zum dritten Act und Brautchor aus uLoheengrin." - a Cavatine. b. Die Wilde J3gd. 8. Souvenir de Chopin. Grande Fantaisie. Rich. Wagner. Half. Michaëlis. J. H. Bekker. Doüderdag den llden 1.1. werd in het gebouw Volksheil de 4e jaarvergadering ge houden van de vereeniging de Blijmaar in Woord en Werk. "De Voorzitter, Prof. Dr. J. J. P. Valeton Sr., opende die na gemeenschappelijk gebed met eene korte toe spraak over de verhouding der Vereeni ging tot de kerkwaarvan het grootste ge deelte aldus luidde „Eeoe vereeniging als de onze heeft met eigenaardige bezwaren te strijdeu. Ik bedoel hier niet de geldelijke behoelten. Die doen zich overal gevoelen, en wij mogen met dankbaarheid erkenuen, dat, al was er dan ook geen overvloed, ons toch niets heeft ontbroken. In dit opzicht, gelijk iu 't alge meen in onze werkzaamheden, heeft God ons kennelijk gezegend. Maar wat ik bedoel is dit, dat men zich veelal in ons optreden en arbeiden niet recht vinden kau, en voor al, dat men zich onjuiste denkbeelden vormt van onze verhouding tot hetgeen men „de kerk" noemt. Er ziju niet weinigen, die meenen, dat wrij ons op een gebied begeven, waartoe wij niet geroepen of bevoegd zijn, dat wij werkzaamheden op ons nemen, die alleen van „de kerk" behooren uit te gaan. Ik zal hier in geene bijzonderheden treden ten einde niemand te kwetsen. Ik vraag al leen Wat verstaat men onder „de kerk"? Verstaat men daaronder uitsluitend de ker kelijke besturen of de personen, die eenig kerkelijk ambt beklceden? En oordeelt men, dat er geeue evangelisatiën, bijbellezingen, bidstonden, zondagsscholen, en wat dies meer zij, behooren gehouden te worden, tenzij dan door deze verordend en bestuurd Bij Room- schen moge zulk eene voorstelling gegrond zijn. waar de priester of in 't algemeen de clerus, die alles, over den leek, die ni^ts is, oubepaald heerscht. Maar naar zuiver Christelijk beginsel bestaan er wel verschil lende gaven en daaruit voortvloeiende amb ten, maar wordt het algemeen priesterschap der geloovigen erkend on is betgeen door eenvoudige leden der gemeente gedaan wordt, evenzeer kerkelijk als wat van ambtsdragers uitgaat. Wel mag het wenschelijk geacht worden, dat die ambtsdragers daarvan be langstellend kennis nemen en, door er min of meer rechtstreeks in te deelen, er liefde rijk leiding aangeven en zwakheden of ver keerdheden voorkomen of te recht brengen. Doch ziedaar juist wat meestal niet geschiedt. Zulke „onkerkelijk" gerekende werkzaamheden worden meest geïgnoreerd (als niet bestaande aangemerkt) of zelfs min of meer rechtstreeks tegengewerkt. Toch zijn wij ons bewust ge durende ous, nu bijna vierjarig bestaan, uooit iets gedaan te hebben, dat met het uitslui tend „kerkelijk" genoemde in strijd was of er de vruchten van bedierf. Geen beter ge tuige daarvan dan onze geachte vriend en broeder Ds. Wartena, die ook heden nog (helaas, misschien voor 't laatst als bestuurs lid) in ons midden is. Hij heeft zich nooit door wat w ij deden in 't geen tot zijn ambt behoorde, belemmerd of tegengewerkt ge voeld. Integendeel heelt hetgeen wij deden door zijne gewaardeerde medewerking voor de kerk" vruchten gedragen. Zijn niet velen, die aan sterken drank verslaafd waren of zich aan dronkenschap schuldig maakten, al ging de bemoeiing met deze niet van onze Vereeniging als zoodanig uit, eerst tot de Bijbellezingen, die wel van de Vereeniging uitgaan, en door middel van deze, tot ge regeld bezoek der openlijke godsdienstoefe ningen of ook van catechisatiën gebracht? En heeft ook niet onze Vereeniging aan sommigen, die op de doolwegen des levens geraakt waren en naar welke niemand om zag, niet alleen een toevluchtsoord verstrekt maar ze ook door Godsdienstonderwijs en vermaning tot leden der kerk gevormd? Van de minder in oog vallende vruchten der evangelisatie, 't zij in bijeenkomsten of door bezoeken en tractaatverspreiding, spreek ik uiet. Ik vraag slechtsMag al het boven genoemde als „onkerkelijk" eenvoudig wor den ter zijde gesteld? Maar bovendien, wat is dan toch eigenlijk „de kerk"? Op zich zelve- immers niets anders dan de organi satie, de inrichting en ordening, de Chris telijke gemeente? Dat de gemeente zulk eene organisatie niet missen kau, spreekt vau zelf. Maar waar is dan „de kerk"? Mag men wel, bij de eindelooze splitsing en ver brokkeling der gemeente, van iets anders dan van kerkgenootschappen sprekeu, die alle in meerdere of mindere mate hunne deugden, maar ook hunne gebreken hebben Hoe vermeet ieuand zich eenig kerkgenoot schap, bij uitsluiting van alle anderen ,.de kerk" te noemen? Hoe durft men van de ware kerk in tegenstelling van de valsche kerk spreken, zooals in den laatsten tijd maar al te vaak geschied is: De kerk, dat wil zeggen, het kerkgenootschap kau ons dus nooit het hoogste zijn. Boven alles staat ons het Godsrijk het koninkrijk der Heme len, dat Christus op aarde, ten koste van zijn eigen bloed, gesticht heeft. Aan de uit breiding daarvan moet óók de kerk, het kerkgenootschap, hoedanig het moge inge richt zijn, dienstbaar wezen en ondergeschikt. En dat is het wat ook onze Vereeniging met al hare werkzaamheden, bij alle zwakheid en gebrek en bij alle gehechtheid aan ons kerkgenootschap, op het oog heeft. Harten te winnen voor den eenigen Verlosser, zie daar ons doel. Wie daarvoor onverschillig is of dat tegenwerkt, vergrijpt zich niet slechts aan gebrekkig menscheuwerk, maar aan het werk van God zelf, die ook ons, als onwaardige maar gewillige werktuigen, daartoe gebruiken wil. Maar die overtuiging mag ons dan ook waarde Vrienden, bemoe digen en ons den weg, waarop God ons leidt, met blijden moed en ootmoedig ver trouwen doen bewandelen. De overtuiging geeft ous vrijmoedigheid om allen, die iets van de liefde van Christus in hun hart ge voelen, toe te roepen: „Komt, broeders, werkt met ons mee!" Vervolgens werden twee nieuwe Contribu anten volgens art. 2 der Statuten als leden der Vereeniging erkend, en als lid van het Bestuur in do plaats van Ds. Wartena, die aan de beurt van aftreding was, maar niet wenschte herkozen te worden, de heer J. Bleeker benoemd, die deze benoeming bereid vaardig aannam. Aan het aftredend bestuurs lid werd hartelijk dank betuigd voor alles, wat hij voor de Vereeniging gedaan had en hare belangen hem bij voortduring aanbe volen. Daarna werd door den Secretaris-penning meester, den heer G. C. Hoogewerff, van alles wat er in het voorgaande jaar in en door de Vereeniging geschied was een ver slag uitgebracht, dat de volgende hoofdzaken behelsde Reeds in het vorig jaarverslag was melding gemaakt van eene poging der Vereeniging, om door eene eenvoudige Evangelieprediking hen te bereiken die noch do godsdienstoefe ningen in de kei'k, noch andere godsdien stige bijeenkomsten bijwoonden. Deze arbeid, reeds in een vorige jaar begonnen was in het afgeloopeu jaar voortgezet. Eënmaal per week waren de lokalen van Volksheil open gezet om hen te outvangen, die aan de ge regeld tot hen gerichten uitnoodigiug gehoor wilden geven, om het woord Gods te hoo ren, dat hun in zeer bevattelyken, eenvou- digen vorm werd verkondigd. Ook had men van tijd tot tijd in de achterbuurten geëvan geliseerd, waar een belangstellend gezin een kamer voor dit doel afstond. De Vereeniging had ook in het afgeloopen jaar voor het eerst geregelde tractaatver spreiding ondernomen. Eens per maand, en wel gewoonlijk des Zaterdagsavonds, wer den op de Langestraat een aanzienlijk aantal blaadjes uitgedeeld, die bijna altijd gretig werden aangenomen. Boven genoemden arbeid sluit zich aan bij de reeds bestaande bijbellezingen en bid stonden voor de zendingdie ook dit jaar weder geregeld plaats hadden. Ook eenige volkslezingen werden gehou-1 den, die door onvermogeuden werden bijge woond en die goed werden bezocht. Dr. Kleinschmidt, voorganger van de broederge meente te Zeist sprak over de Zending in Suriname. Mejuffrouw Vcrnois, van Am sterdam over de Inwendige Zending on der Vrouwenterwijl de Heer Joh. van der Steur eenige mededeelingen deed over het werk der \liddernachtzendi}\g. Ook de bijeenkomsten gedurende de ker- misweek hadden in het afgeloopen jaar weder plaatszij wareu evenals bij vorige gelegen heden gewijd aan onschuldig en degelijk volksvermaak en werden zeer druk bezocht. De arbeid der Vereeniging tot redding van verwaarloosden en gevallenen onder ging in het afgeloopen jaar eenige uitbrei ding ten gevolge van verschillende aauvragen tot plaatsing van buitenaf. Naast enkele teleurstellingen kan men hier dankbaar spre ken van rijken zegen. Omtrent dezen tak van werkzaamheid werden in het verslag, dat als naar gewoonte zal worden gedrukt en den leden der Vereeniging toegezonden uitvoerige mededeelingen gedaan, die echter uit den aard der zaak minder geschikt zijn voor openbaarmaking in een blad. Nog werd dank gebracht aan verschillende personeu, die op velerlei wijzen de Vereeni ging in haren arbeid hadden gesteund. Dit verslag, dat met groote belangstelling en blijdschap aangehoord en waarvoor den secretaris de welgemeende dank der verga dering toegebracht werd, gaf aanleiding tot verschillende belangrijke besprekingen en mededeelingen en werd opgevolgd door het overzicht, dat de secretaris-penningmeester van de rekening over het jaar 1890 gaf, waaruit bleek, dat de uitgaven, waaronder het nadeelig saldo van f 136,85 begrepen was, door de ontvangsten gedekt waren in dier voege, dat er nu een voordeelig saldo van f 20,13l/a overbleef, 't welk echter waar- J schijnlijk niet toereikend zal zijn om ééne nog niet iugekoinene rekening geheel te vol doen. De rekening werd met dankzegging aan den Penningmeester goedgekeurd. Nadat nog een aandeel van f 200 in de rentelooze leening ter aflossing met lo. No vember e.k. uitgeloot was, werd de Vergade ring, met dankzegging aan God bij monde van Ds. Wartena, gesloten. Eergisteren is door de politie aan gehouden zekere v. S. tuinman alhier, die verdacht wordt in de laatste weken gedurende den voor den nachtrust be stemden tijd de bloemperken liggende in voortuinen van verschillende huizen be stolen te hebben en 't laatst een 18tal bolbegonia's uit een perk vóór de villa van den heer H De overtuigingsstukken zijn door de politie opgespoord en naar wij vernemen heeft hij den heer commis saris reeds volledige bekentenis afgelegd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van hot postkan kantoor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Mei 1891. 1. J. H. Deelman. Amsterdam 2. B. van de Wim. 3. J. van de Brink. Arnhem 4. H. van Ee. Arnhem 5. J. Hondrik. Eiden 6. Koetsier. Houten Tv C. Bank. Soesterberg 8. Xj. Bank. Amsterdam ltCROERLITHE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN11 Juni, Christiaan, z. vau Nicolaas Klee eu Antonia Ruitenbeek. 14 Juni, Johau Fredericus, z. van George Simon Fredericus .Mulder en Anua Elisabeth Lengers. Gerarda, d. van Steven Hartogs- veld en Alijda de Wijs.15 Juni, Johanna d. van Johanna Vcenendaal. WiUerapje, d. van Hendrik Methorst en Hendrika Jo- na Kamerbeek. ONDERTROUWD: 18 Juni, Jan Vetkamp en Alijda Koenen. GETROUWD: 17 Juni, Lambartus Lan- gras en Willemina van den Heuvel. OVERLEDEN: 13 Juni, Alijda Kuijer, 69 j., ongch. 14 Juni, Maria Gerarda Poort, 84 j., wed. van Jacobus Wilhelmus van Beek. 15 Juni, Coruelis van Boge- rijen, 41 j., echtg. van Roelofvina Maria van den Bijtel. Willem Langras, 55 j. echtg. van Wilhelmina Veeuendaal. En- gelina van Willigenburg, 6 d. 16 Juni, Johanna Maria van deu Tempel, 3 m. Catrina Johanna van Woudenberg, 7 j. Hoogland. GEBOREN.- 14 Juni, Pieter, z. van G. Ebiug en II. Donker. 18 Juni, Johanna, d. van A. Bitterling en J. Leeuwenkamp. GEHUWD: 18 Juni, Hendrik van Soereu en Gerritje Blooi. Eeusdeii. GEBOREN14 Juni, Evert, z. van Teu- uis Kamerbeek en Rijntje van Nieuwenhuizen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 Juni 1891. Tarwe Rogge Uien Appelen Peren Kleiaardapp. Zand Hoendoreiereu Boter Margarine Zoetein. kaas Kippen Kuikeüs Piepkuikeus Ganzen Eenden Jonge Hazeu Wilde konijnon Tamme Duiven Zeugen Biggen Schrammen Zeugen Guste koeien Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Aangevoerd wareu ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren. heet. Kleiaardappelen80 heet. Zand- aardappelen; 8000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Boter; Vette varkens - 0.- 0.kilo. kilo Margarine; kilo Kaas; stuks vee; 10 Zeugen, 200 Biggen; 15 Schrammen. Gevonden op den openbaren weg Een kinderspeelbal. Een huissleutel (Amerikaansch model). Een ceintuur. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. f 0.— a f 0.— - 0. 0.— - 0.— tf 0.— per 0.— ff 1> 0.— 1 hecto- - 0.— 0.— liter. - 3.60 ft 4.50 - 3.— - 4.— - 3.25 ft 4.— P lOOst. - 1.— 1.20 l> kilo. - 0.— n 0.— p. - 0.— ff 0.— p.50 - 0.60 - 0.90 - 0.50 if 0.80 - 0.30 0.80 - 0.— 0.— - 0.60 - 0.80 >i 0.80 1.— per. stuk - 0.— 0.— 0. JJ 0.— - 0.20 n 1.— - 0.50 ii 0.70 per paar. - 25.— 40. - 3.— 6.— - 8.— 14 - 20.— 30.— - 0.— 0.- ft 0.— 0.— per stuk. ff - 0.— 0.— - 0.— n 0.— - 0.— tt 0.— 1 if-'t b Een jojfge DAME iiK't bezit der akten L. O. en ^lullige Handwerken had gaarne een of meln. leerlingen.. Br. onder letuG) aan het bureau van dit blad. gevraagd voorAmersfoort en Omstreken, voor eene voorname Tilaatschappij van Levensverzekering. Brieven franco'iTÖrës Bureau dezer Courant. een niet beneden'^le 16 jaar, ,zieh te ver voegen in persodtv bij-Wl VAN NUS, Restaurateur, Cent raaUStat ion. vau UTRECHT (Maliebaan) naar AMSTERDAM, HAAREEM en AMERSFOORT via UIEVERSUM. Stoppende aan de tusschen-stations. Vertrek van UTRECHT (M. R.) 'b avonds 11.30 Aankomst te AMERSFOORT 13.15 's nackts. - Aankomst te AMSTERDAM 12.30 eu te HAAREEM l.OO 'nachts de meest gevraagde der Wereld en de eenigsle welke 10 maal bekroond is wegens hare gpzohffë-bestanddeelen en fijnen smaak,,Eepig Agen\ SCHRAVEN- DIJK, te Ai/i'sterdam. Merï lette vooral op de na,men ^REEMANl en van de Agent op^de pakjes daar dfcor het groote succes van deze, '^verschillende namaak sels in Holland zijn ontstaan. Acht diverse soorten a 30 cent "jjernuxe doos of 10 cent per pakje met Hollandsche gebruiks aanwijzing op ieder pakje; binnen 5 minuteff. maakt men voor circa 18 cent een delidieuse pudding. Te Ainnrsfoort alleen verkrijgbaar bij W. VAN &U-Ibij de Wede. J. varTZALINGEN. V H.H. Winkeliers adresseeren zich uit sluitend aan den Agent te daar geen ander in Holland met de fabri kant in relatie staat. Groot gemak en voordeel geeft ook de 5 cents pakjes Freeman's gistpoeder vooi elk gebak luchtig te maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2