■pur „a, nOFETI Advertentiën. Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. TE HUUR FATSOENLIJKE JONGENS HH. HENGELAARS. 05 DfMerdai 6iAmm 1891 Plaatselijke berichten. I f Per 1 J 1 1 l J L I Gr. J. Slothouwer. HOLLANDSCHE IJZEREN SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ- ery3e KLASSE. gebarsten oorlogen zoo spoedig mogelijk te doen eindigen; dat de krachtig uitge sproken afkeer van den oorlog, in alle beschaafde landen vernomen, op den duur niet zonder invloed kan blijven op de be sluiten der machthebbenden dat ter be reiking van dit doel, vereeniging van krachten noodig is, opdat duidelijk blijke, dat de oorlog met zijne ellende nog slechts ten gevolge van kunstmatige op winding en voor korten tijd toejuiching kan vinden, en dal duurzame vrede de algemeene en vurige wensch der volke ren is, Nog te weinig deelneming bestaat even wel in Nederland. «In Noord-Amerika,'' zoo heet het in de circulaire, is de vrede beweging in vollen gang, Frankrijk telt eene menigte van vredevereeningen en Italië eveneens. Krachtigen steun vindt onze zaak in België, Zweden, Denemar ken, Spanje en elders. En Engeland! De leden der Vredebonden telt men er bij honderdduizenden." Moet nu Nederland, dat wel eens als de bakermat der vrijheid en der bescha ving geprezen is, zich aan die algemeene en edelmoedige beweging ontrekken, en lusteloos blijven bij de algemeene ruste loosheid om het werk der beschaving en der nienschenliefde te steunen? Deze vraag stelt het genoemde bestuur. Van daar dat zij de boven reeds vermelde aansporing doet om donateur of lid te worden. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij bet bestuur, bestaande uit de hee- renMr. D. van Eek, Advocaal, Presi dentMr. A. M. Maas Geesteranus, Di recteur van de Nederlandsche Staats courant, Onder-Voorzitter en Penning meesterL. S. Enthoven, Industrieel', Mr. J. B. Breukelman, Commies van Raad bij den Raad van State; Mr. C. Bake, Referendaris bij den Raad van State, Secretaris; allen te 's Gravenhage. Op den a. s. verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes eindigt voor de ministerieele departementen, colleges,enz., welke thans nog in den middelbaren rouw zijn over 's IConings dood, de termijn voor dien rouw vastgesteld en wordt de lichte rouw aangenomen voor den tijd van drie weken. De rouwrand om alle stukken, van die col'eges uitgaande, voor geschreven, zal gedurende die 21 dagen slechts eene breedte van 3 mM. hebben. Zondag a. s., bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin regentes, zullen er in het kamp der ge nietroepen bij Soesterberg een aantal fees telijkheden plaats hebben, waaraan ook door de aldaar gelegerde detachementen infanterie, welke met de genietroepen werkzaam zijn om het kamp voor de 1. divisie in orde te maken, zal worden deel genomen. Men is reeds bezig het feest terrein nabij de nianscbappen-catine.dat op toepasselijke wijze zal worden versierd, hiertoe in gereedheid te brengen. Na de groote parade zullen volksspelen plaats hebben, waartoe zich reeds een aantal militairen als deelnemers hebben opge geven. Geheel nieuwe spelen zullen hierbij in toepassing worden gebracht, afgewis seld door uitvoeringen der muziek en der zangvereeniging. Om 7 ure 's avonds is er pauze. Daarna komen nog voorstellin gen van Cliineezen, van verkleede acro baten en dergelijken, terwijl een fraai vuurwerk het feest zal besluiten. Daar een ieder, die zich ordelijk gedraagt, toegang tot het kamp en het feestterrein heeft, zal het waarschijnlijk aan druk be zoek van uit de omliggende gemeenten op dien dag in de legerplaats niet ont breken. Onderscheiden officieren der genie uit andere plaatsen zullen zich dan we der, evenals andere jaren, in het kamp bevinden, om deel te nemen aan den feestmaaltijd, welke des namiddags in de oflicierscaline zal worden gehouden. Men schrijft uit Delft aan de Avond- post «Ter waarschuwing voor de reizigers om voor hunne veiligheid te zorgen en voor de conducteurs om hen daarin be hulpzaam te zijn. dient het volgende, dat Dinsdag eene dame is overkomen, die een uitstapje naar Delft maakte. Zij arriveerde alhier per trein van 12.47 uit Amsterdam, even voor dat de trein uit Rotterdam aankwam, üit den door loopenden wagen 3e kl. op het balkon stappende zag zij daar 2 uilgangen, daar de ketting, die het halkon aan den on- veiligen kant moet afsluiten, niet was vastgemaakt. Op goed geluk af stapte zij, gevolgd door eene andere dame uit, doch juist aan der. verkeerden kant op de spoorbaan waarop de trein uit Rotterdam kwam aanrollen. Gelukkig werden zij op het naderend gevaar door het publiek opmerkzaam gemaakt en hadden nog juist den tijd op het balkon te klauteren. Op hun aanmerking, dat de conducteur een verzuim had begaan, door het niet afsluiten van de ketting, kregen de dames van hem ten antwoord: «dan hadt ge zelf maar moeten uitkijken." worpen, is onder de gemeente Hoesbeen bij de Lage en Hooge Steeg. Omtrent het plan zal het gewestelijk bestuur worden gehoord. Het Friesche Volksblad maakte on langs melding van eene eigenaardige ker miskraam, door de Leeuwarder afschaf fers op het terrein geplaatst, namelijk een waterkraam. Ieder kon daar om niet een glas frisch water uit de waterleiding diinken. Natuurlijk mocht men er ook een cent voor betalen. Van de gelegen heid werd een druk gebruik gemaakt en 's avonds van 1012 uur zaten telkens een paar vrienden der afschaffing in het tentje, om de dorstigen te bedienen Over dag verdiende een man er eene daghuur aan. Naar men van het Loo meldt, moet H.M. de Koningin-Regentes het voorne men te kennen gegeven hebben, met H. M. de Koningin Wilhelraina in de eerste helft van Augustus een bezoek te zullen brengen aan de legerplaats bij Oldebroek. Morgen om 1% uur, zal ter gele genheid der verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes, alhier een groote parade worden gehouden, gecommandeerd door den Luit.-Kol. Putman Cramer. De le Luit. E. J. van de Poll van het 2e. Bat. 5e. Reg. Infanterie alhier wordt in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Bij het Donderdag te 's Hage gehou den examens voor de acte Duitsch, L. O., is geslaagd mejuffrouw C. S. van Gheel Gildemeester, van Amersfoort. De le luitenant-instructeur A. J. P. Metelerkamp, van de Rijschool te Amers foort, de bekende sportman, die ook nu we der zou deelnemen aan de wedrennen te Clingendaal, is bij de training van een paard op Clingendaal gevallen, tengevolge waarvan bij een been heeft gebroken Zekere P. J. die bij een buurman hier ter stede een handkar huurde heeft dezelve te Utrecht verkocht, doch is al daar door den hoofdagent de Jager aan gehouden en naar hier getransporteerd, terwijl de kar in beslag is genomen. Na verhoor is hij als verdacht van verduis tering, ter beschikking der Justitie, naar de gevangenis te Utrecht overgebracht. Het is niet de eerste maal dal hij voor een dergelijk feit terecht zal moeten staan. Bij vonnis van het kantongerecht alhier is L. W., alhier wonende, veroor deeld tot hechtenis van 5 dagen of geld boete van 20 gulden, benevens in de kos ten van het geding, ter zake het in be waring nemen van goederen, behoorende tot de kleeding en uitrusting van een krijgsman beneden den rang van officier, zonder schriftelijke vergunning door of vanwege den bevelvoerenden officier af gegeven. Programma vau het op Zondag 2 Aug. op het terrein der Sociëteit Amicitia te geven concert door het stafmuziekcorps van het 5e reg. Inf. Directeur de heer G. K. G. van Aken. 1. Jubel Ouverture, C. M. von IPeber. 2. Einleitung zur Ober „Loreley," Max Bruch. 3. „Auf Gliickes Wogen," Walzer, Waldteufel, 4. Souveuir de l'Opéra „Le songe d'une nuit d'été" d'Ambr. Thomas, Ruijssens. Pauze. 5. Ouverture „Friedensfeier," Carl Reinecke. 6. „Le postillon amoureux," polka pour piston solo, van Aken. 7. 5 Spanische Tanze, Moszkowski/. 8. Granda Fantaisie Dramatique sur des motifs de l'Opéra „Don Juan" de Mozart, Fr. Dunkier. Thans schijnt het plan ontworpen te zijn voor de overbrugging van de Nieuwe Maas nabij Heusden. Volgens het project zal de brug verkrijgen twee over spanningen over het zomerbed en zes kleinere over het winterbed. Zij zal tevens geschikt zijn voor den aanleg van tram- I in slaap, terwijl de beide anderen het tot wegen. De plaats waar de brug is ont- J Zaterdag brachten; een van deze beiden Ret duurste spoorwegstation der we reld is, naar alle waarschijnlijkheid, dat van Bombay, dat onlangs voor het pu bliek is opengesteld. Het bouwen daarvan heeft tien jaren geduurd en de ontzaglijke som van 50 millioen gulden gekost. Daar voor heeft dit station dan ook een zeer artistiek voorkomen, overal vindt men beelden, kostbare marmeren sieraden, kunstwerken op het gebied der houtsnij kunst, enz. In de groote zaal staat een groot standbeeld van Keizerin Victoria, door allegorische voorstellingen omgeven. Eene hofdame der Duitsche Keizerin, freule Von Ziegler, heeft zich door een zanger van de Opera te Wiesbaden, den tenor Muller, laten schaken. Zij zijn naar Londen gegaan om daar in het huwelijk te treden. Hoe lang kan een mensch waken 9 - Deze vraag op te lossen werd door eenige personen te New-York beproefd. Op Maan dag begonnen de zes personen, die zich aan die proef zouden onderwerpen te wa ken, vier van hen vielen reeds Donderdag viel des morgens in een diepen slaap, de ander eerst des avonds. Deze laatste had een gewichtsverlies van 8 pond, de vorige van 6 pond. Door Afrika per ballon. De lucht reiziger Henri Lecomte, directeur van de meteorologische school van luchtreizigers te Parijs, heeft 't plan opgevat van uit Mozambique een reis door of liever over Afrika te ondernemen. Met een afzonder lijk hiervoor vervaardigd apparaat zal de ballon des nachts van gas worden voor zien, terwijl proviand meegenomen wordt voor honderd dagen. De ballon heeft een inhoud van tien duizend kubieke meter. Ervaren luchtreizigers verklaren dat de poging zal mislukken. Het is in Duitschland, evenals hier bij de stoomtrams de gewoonte, dat de con ducteur wanneer de trein onderweg is, de kaartjes ophaalt. Hoe gevaarlijk dit is blijkt uit het volgende verschrikkelijk on gelijk. De conducteur Noppen was ver leden Vrijdagavond bezig op den trein van Aken naar Gülik de kaartjes in ont vangst te nemen. Toen de trein dicht bij de viaduct achter de Parkstiasse was, kwam de conducteur bij eene afdeeling, waaiin 5 werkjongens van 17 tot20jaar zaten. Twee hunner toonden terstond hun kaartje, doch de drie anderen keken aan den tegenovergestelden kant het raampje uit. Toen de conducteur de kaartjes vroeg, draaide zich een van hen terstond om en gaf den man een slag op de hand, waar mede hij zich vasthield aan het portier. Daarop gaf een ander hem een stomp tegen de borst, waardoor de ongelukkige over de omheining van de viaduct, van eene hoogte van ongeveer 20 meter op den grond viel. Aan het volgende station werd Noppen spoedig vermist en toen gingen de spoorweg-ambtenaren langs den spoordijk terug om te zoeken. Intusschen was op het ontzettend ge steun van den verongelukte de portier van een nabijzijnd huis naderbij geko men, die zoo spoedig mogelijk de brand weer alarmeerde. Bijna gelijktijdig waren de baanwachters en de brandweermannen op de plaats waar Noppen lag met ver pletterde ledematen. Men bracht hem da delijk bij een dokter, de de eerste hulp verleende, voor zoover dit ten minste ging. De kneuzingen zijn van zoo ernstigen aard, dat de dood door den ongelukkige met ver langen wordt tegemoet gezien. De geheele rechterheup en het dijbeen zijn versplin terd, hetlinkerbeen dubbel gebroken en het onderlijf geheel opengereten. Niettegen staande dit alles kon de ongelukkige nog vertellen boe het ongeluk gebeurd was. Maandag werd door den deurwaarder Quaedvlieg, te Tongeren, onder de vol gende omstandigheden, beslag gelegd op een rijtuig met 2 paarden. Een stalhouder uit Maastricht was een bankier uit Antwerpen een som van f 200 schuldig. Hoewel de rechtbank der ban kier gemachtigd had den stalhouder bij deurwaarders-exploit tot betaling te dwin gen, achtte deze het toch wenschelijker orn tijd en geld te sparen, van een list gebruik te maken, die waarlijk goed ver zonnen mag genoemd worden. De Antwerpenaar kwam zondag met zijn vrouw naar Maastricht, logeerde daar 's nachts, en huurde den volgenden mor gen, natuurlijk zonder zijn naam te noe men, van den stalhouder een rijtuig met twee paarden, waarmede hij zich naar Tongeren liet brengen. Nauwelijks was hij op de Groote Markt aldaar aangeko men, of onmiddelijk begaf hij zich naar den Deurwaarder Q. wien hij onder over legging van zijn rechterlijke volmacht, ver zocht beslag op het rijtuig en de paar den te leggen, waartoe deze onmiddelijk overging. De verbaasde koetsier werd door den slimmen schuldeischer rriet een goede fooi naar Maastricht teruggestuurd, en tevens met de boodschap aan den patroon, dat als deze niet spoedig de f200 betaalde, terstond tot het verkoopen der paarden zou worden overgegaan. Duizenden mensclxen bewogen zich gisterenavond te Rotterdam weder voor en in het Verkooplokaal, deels uit nieuws gierigheid, deels om behandeld te worden door den wonderdokter Sequah. Een tal rijke politiemacht was aanwezig er, had de handen vol om de orde te handhaven en ongelukken te voorkomen. Eén lijder aan rheumatiek werd behan deld, en wel een bekend Rotterdamsch ingezetene. Hij werd op de tribune ge dragen en na behandeld te zijn kwam hij er springende af. Aan de toejuichin gen van het publiek scheen geen einde te komen. Sequah is met het verkoopen van zijn olie en van het extrat eener prairiebloem begonnen de beide fleschjes voor f 2.50. Het aantal koopers was groot. Personen, die onvermogend zijn en dit kunnen toonen door een bewijs van dok ter of geestelijke, ontvangen de genees middelen gratis. Sequah wordt eerstdaags te Amster dam verwacht. Een vermakelijk voorval had dezer dagen plaats te Gemert. Een landbouwer uit Handel vond bij het afgraven van een vrij hoogen zandberg een aarden kan met de volgende inscriptie «Marcus, Espagnola, Spans, Roemsch Ko- nig van Vrankrich, Konig van Denemarck Mouritus", benevens een vijftal wapens en vrouwenfiguren. Met deze vondst toog hij naar het kloos ter der Fransche Jezuieten te Gemert, ten einde door een der heeren paters de waarde er van te welen te komen. On gelukkiger wijze was hij de Fransche en de pater, die hem te woord stond, de Hollandsche taal niet machtig. De boer wist echter raadhij hield de kan in de hoogte ed zeide: «die heb ik gevonden," terwijl hij met den vinger op zijn borst tikte. «Ah: avez vous faim?" vroeg de pater. Ons boertje, die «faim" synoniem achtte met «vinden", antwoordde op goed geluk af: «oui mosejeu." De pater gaf een teeken van goedkeu ring en vertrok, doch kwam weldra terug, eveneens met een kan. Onze vinder, die nu het raadsel meende opgelost te zien, stond niet weinig verbluft, toen zijn aar den kan werd volgegoten metsoep! Men zegt dat hij zonder de gewenschte inlichting te hebben ontvangen moest huiswaarts keeren. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN 21 Juli, Cornelis Daniel, z. van Hendrik van de Biezenbos en Jannigje Kamerbeek. 23 Juli, Marinas, z. van Willem Mandersloot en Clasina Kortes. 24 Juli, Gerrit, z. van Gerrit van Wilpen en Johanna Maria Lavoor. Nelia, d. van Jacobus van Eijkelenburg en Johanna van Baaren. 25 Juli, Elisabeth Anna Maria d. van Bartholomeus Hendrikus Lensing en Hendrika van Wandelen. Theodoris Jo hannes, z. van Pieter Tommei en Hendrika de Wilde. 26 Juli, Nicolaaas en Adam Johannes, twee z. van Adam Johannes Voorn en Gerritje Vink. Gerard Frederik, z. van Gerrit de Groot en Drika Kraandijk. 27 Juli, Reinierus Richardus, z. van Hessel van Valkenhoef en Hendrika van der Kooij Rijndert, z. van Jan van Keulen en Elisa beth van Bokhorst. ONDERTROUWD30 Juli, Everardus Tommei en Maria Pothoven. Richardus Gerardus van der Veen en Maria Elisabeth van den Berg. GEHUWD: 29 Juli Jan Tommei en Alijda van der Velden. OVERLEDEN24 Juli, Jacob Frank, 5 m. 26 Juli, Wilhelmina Koenen, 6j. 27 Juli, Jacobus van Wapeningen 4 m. 29 Juli, Jan Hendrik Geerts, 85 j. wedr. van Petronella Cornelia Agneta van Blok huizen. 30 Juli, Hendrik Matthijs Valen- kamp, 76 j. ongeh. Leusilen. GEBOREN: 25 Juli, Arie, zoon van Antouie van Ravenhorst, en van Maria Blan- k espoor. Stonteuburg, GEBOREN28 Juli, Everarda, dochter van Manus Vos, en van Maria Ossendrijver. OVERLEDEN29 Juli, Wilhelmina van Ruitenbeek, oud 39 j. echtgenooto van Petrus van Esveld. Woudenberg. GEBOREN23 Juli, Willem, z. van Gijsbertus Zetten en Cornelia van Dijk. GEHUWD: 30 Juli, Gerardus Frederik van Voorst, 35 j. en Jannetje de Kruijff, 23 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 31 Juli 1891. Tarwe f 0.— af 0.— Rogge - 6.50 7.50 Uien - 0.— }i 0.— Appelen 0.— 0.— hecto Peren - 0. 1) 0.— litsr. Kleiaardapp. - 0.— f 0.— Zand - 1.80 J» 2.50 Hoeudcreieren - 3.50 7» 4.— p. lOOst. Boter - 1.— H 1.15 p kilo. Margarine - 0.— 0.— p- Zoetem. kaas - 0.— 0.— p. 5 0 Kippeu - 0.50 0.80 Kuikeus - 0.40 V 0.80 Piepkuikens - 0.20 0.60 Ganzen - 0.— ij 0.— Eeudeu - 0.— 0.— Per- stuk Jonge - 0.60 0.80 Hazen - 0.— 0.— Wilde konijnen - 0.— J> 0.— Tamme - 0.20 n 1. Duiveu - 0.40 f i 0.60 per paar. Biggen - 2.— 5.— Schrammen - 10.— o 15.— Zeugen - 20.— 50.— P6r stuk. Guste koeien Kalf - 0.— - 0.— jj 0.—- 0.— Kalfvaarzen - 0.— a 0.— Pinken - 0.— n 0.— Pinkstieren - 0.— 0.— Aangevoerd wareu ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit heet. Appeleuheet. Pereu. heet. Kleiaardappelen140 heet. Zaud- aardappelen; 9000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Boter kilo Margarinekilo Kaas Vette varkens - 0.- 0.kilo. stuks vee; 15 Zeugen, 240 Biggen; 10 Schrammen. Cerouden op den openbaren weg: Een ring met 8 sleutels. Een vingerring. Een sleutel. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der gemeentewet, Doen te weten, dat de REKENING van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1890, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatse lijke secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde re kening afschrift kan bekomen, tegen be taling der kosten. Amersfoort, den 30. Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Bevalen van t.v|e MEISJES, I f T. VAN 't EIND— V geb. Knoppers. AMERSFOOR^4^3üi&^3J*^" Hedetj^Avorlged zacht en j kalm, ongie*feliefde Vader, behuwd- |en grafttvatjer, de Weleerwaarde Zeer Gel. Heer 'JAN HENDRIK GEERTS, [in pen ouéerdom vaij^ruim 85 jaar. i Nanièus^Jtinderen, behuwd- en kleinkinderen H. J. GEERTS. A m ersÏöwhi,- ,23 JulLJLSQl Op verlangen van den overledene I zullen er geen uiterlijke teekenen van rouw worden gedragen. Voor de^ vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefdq'Moeder en Béhuwdmoeder, betuigen w» onzën harjëiijken dank. KAM. E. KAM—Metzelaar. (met gebjtiik vin eene "noote Tuin) in 't middeö der stasj^dgsverkiezende met of zondejr kost. Teverfp gelegenheid voor heeren voor middagtafel. Brieven Yrgjmo onder de letters R S, bureau van dit "Eraar— ptts-fiptote. Het jjéstuur der UJklE, «een School met den Bijbel," berijht, dat de Augus- tiis-Clbllecté voor/ie Cli r. School te Amersfoort dn -'tle volgende week langs de huhen zal gehouden worden. HETBESTUCR. ktinuen geplaatst worden op de SNELPER§DRÜKKERIJ van Een onfeilbaar middel om ten allen tijde overvloedig Visch te'vangen, is de „GKAISSEjDE HÉRQÏV" (Reiger- vet). Met gebruiksaanwijzing franco ver krijgbaar tegfen postwissel ad f 1.65 bij GËRARD, Sp ijggel s t ra#W» /lm tier dam. van AMSTERDAM, HILVERSUM, BAARN 9 en AMERSFOORT naar OO^TERBEEK en ARNHEM. Prijs W».or been en terng: 2e KLASSE f"L5"0~3TKTs^SSE t 1 Vertrek van Amsterda rcN.£i.40 van Amersfoort 7.50 voorm. V Terug van Arnhem 's avonds 8.25.,*~' Zie verder de aanplakbiljetten. DE ADMINISTRATEUR.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2