NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. HET BOOTHUIS. beitemdsd overzicht. Ofïïciëele Publicatie. No 68. Woensdag 26 Augustus 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F euille t on. AMEBSFOORTSCHE CODBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van W. E. CRUIJFF, in het perceel wijk B, nommer 5. Amersfoort, 24 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Herold kan uit de beste bron mel den, dat HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes in den loop der maar.d September den keizer van Duitschland een tegenbezoek zullen brengen. De hofrouw, wegens het overlijden des Konings, is Maandag geëindigd. Gisteren werden ten Hove alle uiter lijke teekenen van rouw afgelegd. Voor den tijd van acht dagen, in gaande 24 Augustus, zal bet hof den lichten rouw aannemen, wegens het over lijden van H. K. H. de hertogin Eugenius van Wurtemberg, geb. prinses van Schaum- burg-Lippe. De nieuw opgetreden ministers hebben thans de zaken uit handen van hunne ambtsvoorgangers overgenomen en hunne functiën aan de departemen ten aanvaard. De afgetreden ministers namen op de gebruikelijke wijze afscheid van de ambte naren, en hunne opvolgers lieten zich de afdeelingshoofden voorstellen. Door den Minister van Binnen- landsche Zaken is bepaald, dat de ver kiezing, ter vervulling van de plaatsen der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heeren mr. H. J. Smidt, mr. W. K. baron van Dedem en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, zal plaats hebben in elk der hoofdkiesdistric ten Emmen, Hoorn en Amsterdam, op Donderdag 10 September e. k. her stemming, zoo noodig, op Donderdag 24 Sept. d. a. v. Nieuwe titulatuur. De St.-Ct. van heden brengt een sierlijke en aan bevelenswaardige nieuwigheid op 't ge bied der Nederlandsche taal, schrijft de Haagsche CourantHet praedicaat mr. wordt bij de namen der ontslagen en benoemde ministers voluit geschreven, wat met den adelijken titel keurig staat, bv. jonkheer meester A. F. De Savor- nin Lohman." De nieuwe titularis voor Buitenland- sche Zaken wordt genoemd„de heer meester G. Van Tienhoven," terwijl de heeren Lely en Jansen, die jhr. noch mr. zijn, het ook zonder „heer" moeten doen. De heer Tak moge dus voorzitter zijn, de heer Van Tienhoven is toch de eenige ,,heer en meester" van het kabinet. Naar de Amst. verneemt heeft de heer v. Tienhoven bij het vormen van zijn kabinet o. a. de portefeuille voor water staat aangeboden aan mr. Kerdijk, die zich evenwel niet bereid verklaard heeft. Kiesrechtuitbreiding. Sprekende over eenigszins aanmerkelijke kiesrechtuitbrei ding, zegt het Handelsblad, dat deze daarom niet terstond ter hand mag ge nomen, omdat bij de verkiezing, die daaruit zou voortvloeien, hoogstwaar schijnlijk de liberale partij in de minder heid zou komen. Gulle bekentenis 1 roept de Standaard uit en voegt het blad toe Alzoo, gij erkent en geeft toeNaar het thans vigeerend kiesrecht is ons volk niet goed vertegenwoordigd. Aan die niet goede vertegenwoordiging dankt uw partij de meerderheid. Een verbetering van de Vertegenwoor diging zou uw partij het ondeispil doen delven. En op dien grond moet nu de verbe tering van het kiesrecht uitgesteld, over mits het blijven van uw partij in het bewind voor u het hoogste goed is. Dus wordt uw politieke gedragslijn geregeld en bepaald, niet door wat recht en billijk is, rnaar door hetgeen u de macht verzekert. Fraaie theorie? De anti-dienstvervangingbond zal zijne jaarlijksche algemeene vergadering houden Zaterdag 29 Augustus, ten elf uur, in het Keizershof te 's-Hage. Pun ten van behandeling zijn: 1. Het ver slag over het afgeloopen dienstjaar. 2. Verkiezing van een lid voor het hoofd bestuur, in de plaats van wijlen luit.-kol. Verstege. Het hoofdbestuur van de Neder landsche Schutterijkader-bond heeft alle afdeelingsbesturen en correspondenten van dien hond uitgenoodigd om bij de in den loop dezer maand te houden wed strijden en feestvieringen de gelegenheid open te stellen om, ieder naar zijne krachten, iets te offeren voor de oud strijders uit de jaren 1830 en '31, die in behoeftige omstandigheden verkeeren en dan die gelden te zenden aan een der commissiën, welke zich voor dat doel hebben gevormd. De volgende ui lezen we in de Kamper Cf. „Met het overnemen der volgende advertentie meenen we onze ongehuwde mannelijke stadgenoolen geen ondienst te doen Te huwen eene lieve franpaise, natuur lijk kind, 21 jaar, wees, 420,000 frs., met een net persoon. Adres in 't fransch, aan Mr. Robin, 49 Bould. Voltaire, Pa rijs. Is 't niet om van te watertanden, zoo'n wees met een dikke twee ton en nog wel een natuurlijk kind? En mogen we u, „nette personen," niet aanraden draait uw snorren wat op en waagt een kansje Zelfs al is 't ook dat Mr. Robin vooraf een klein voorschot, b. v. van 25 francs, zal vragen voor kosten van informatiën? Mr. Robin moet toch ook leven!" Er moeten toch nog een paar Kampe naars ingeloopen zijn, met de vaste over tuiging een Kamper streek uitgehaald te hebben. Naar de P. G. Ct. verneemt, is aan de academie «Minerva» te Groningen een belangrijke rijks-subsidie toegestaan voor de oprichting eener kweekschool voor de zeevaart, voldoende aan de be hoefte der groote mail- en passagiers vaart. Zij zal in alle opzichten gelijk zijn aan die te Rotterdam en alleen daarin verschillen van de kweekschool te Am sterdam, dat aan deze school geen inter naat zal worden verbonden. De lessen zullen waarschijnlijk reeds in den loop der volgende maand aanvangen, zoodat men binnen enkele dagen eene oproeping van leeraren en leerlingen kan verwachten. Onder den naam van Vereeniging tot Christelijke verzorging van krank zinnigen en zenuwlijders „Eder oord," is te Ede, in Gelderland, een tweede Chris telijke inrichting van dien aard opge richt. Deze inrichting onderscheidt zich van die te „Veldwijk" bij Ermeloo daarin dat zij niet de formulieren van eenigheid on misbaar acht. De statuten, zijn door H. M. de Ko ningin-regentes goedgekeurd een geschikt landgoed is aangekocht. Een hoofdgebouw is daar aanwezig er moeten echter paviljoens en andere ge bouwen bij gesticht worden. Daarvoor wordt hulp gevraagd. Het bestuur, bestaat voorloopig uit de heeren P. baron van der BorchvanVor- den, president; M. Temminck, N. Zerbst Jz., secretaris-rentmeester, te Eede. Sequah. Men schrijft uit Rotterdam daar is een vreemde kwant, Een gunsteling van de faam, Een wonderdokter aangeland Van Grieksch-Latijnschen naam. Een man op krankte en geld vei hit, Die alle kwaal kureert, Die exteroogen zet in 'tlid! En beurzen extirpeert. Deze woorden van Goddard schetsen volkomen onzen wonderdokter Sequah. Ofschoon de rhumatiek een hoofdkwaal is die hij door zijne geneesmiddelen ku- reeren kan, zoo worden alle onzuiverheden van het bloed zoo zegt Sequah in zijn strooibiljet als koorts, koude koorts, huidziekte, gezwollen klieren, etterbuilen en vele andere chronische en onteerende kwalen genezen door de prairie power. Het is voor elk gestel en iederen leeftijd geschikt, alleen zakpijn kan hij niet door zijn prairie power of door Sequah-oil genezen, doch hij heeft voor de armen, die zich bij hem ter genezing aanmelden, daarvoor het gewone klinkende genees middel. Tot dusverre bleef hij voortgaan deze soort van lieden steeds na hunne behandeling en oogenschijnlijke genezing een handvol geld te geven. Doch overal komt een einde aan, en zoo ook aan de zaak van Sequah. De politie steekt een spaak in het wiel. Op grond der geneeskundige wetten is hem de verkoop zijner geneesmiddelen ver boden. Ook de geneesheer, die hem bijstaat mag niet langer met den verkoop voort gaan, omdat bij de geneeskundige wetten bepaald is, dat de aflevering der genees middelen uitsluitend is opgedragen aan apothekers. Eerst bij ontstentenis van deze mag de geneesheer zelf de genees middelen afleveren. En daar er nu hier ter stede apothekers wonen, belet de po litie Sequah en den hem bijstaanden ge neesheer den verkoop der Sequah-middelen. De handige Engelschman zal echter wel een apotheker weten op te duikelen, die vooi hem het geneesmiddel zal verkoopen. Er schijnt aardig wat aan te verdienen te zijn, en voor geld zal men ook in deze wel alles gedaan kunnen krijgen. Er zijn altijd menschen, die hun inkomsten wil len vermeerderen en zoo zal het ook wel met de apothekers gaan. Sequah zal wel een middeltje weten te vinden om de wet machteloos te maken. De zes prachtige schepen, die het Fran- sche eskader van het Noorden vormen, zijn Woensdag namiddag om half vijf ter reede van Portsmouth aangekomen, waar 17 daar geankerde oorlogsvaartui gen het onder het hijschen van de Fran- sche vlag met saluutschoten begroetten. Het was prachtig weer, en het talrijk publiek, dat van den wal en op schepen getuige was van de aankomst, toonde veel geestdrift. De hoofdofficieren ont vingen dadelijk een uitnoodiging tot de tafel der koningin. Donderdag was het weer heel ongun stig, daar het onophoudelijk stortregende. 85) „Zeer goed, mijnheer," en Mr. James Ridkins, die reeds was opgestaan, viel weder op den stoel neder, en zag angstig zijn pij- niger aan. „Ik geloof wel niet dat ik voel belang stel in de reden, waarom men Mr. Aynard zulke lagen zocht te leggen, toch meen ik het recht te hebben ze te kennen. Mr. Aynard is mijn vriend, en het zou kunnen zijo dat men het nogmaals zou durven wagen." „Ik zal er mij nooit weder mede inlaten, mijnheer. Wij zijn in uwe macht, onze goe den naam is aan uwe genade prijs gegeven het is voor ons eene zeer onaangename en vernederende positie. Als gij Dokter Day spreekt, dan zou hij u alles nog beter kun nen zeggen dan ik." „Ik denk niet hem ooit weder te zien of te spreken. Zeg hem dat ik hem waarschuw mij niet weder onder de oogen te komen, want dat onze eerste ontmoeting niet in zijn voordeel zou uitloopen. Zeg hem Wanneer denkt gij hem te spreken?" „Ik ga morgen naar Londen." „Zeg hem dan, dat Mr. Aynard mijn vriend is en ik over hem van nu af zal waken. Mr. Aynard is een zwak man eu heeft alle kans het slachtoffer van een paar ellendige schur ken te worden. Ik zal echter steeds hunne planueu verijdelen, zoo het mij mogelijk is." „Dokter Day is ook de vriend van Mr. Aynard geloof mij." „Het is een leugen, Ridkins." „Mijnheer, ik verzeker u dat gij u ver gist." „Zeg hem dat hij den eersten schijn van verraad zoo er zich iets mocht voordoen, dat ik niet kan doorzien en dat Mr. Aynard aangaat, ik dezen onmiddelijk bekend maakt met den aanslag in het Boothuis eu uw bei der verlangen om u van de papieren, welke zich daar bevonden, meester te maken. Zeg Dokter Day ook, dat hij den omgang met Mr. Aynard er aan moet geven, zoodra zijne zuster gehuwd is dat ik hem zal wan trouwen zoo dikwijls hij hier komt en zoo veel mogelijk den voet dwars zetten zal, in alles wat hij durft ondernemen." „Van nu af aan kunt gij Dokter Day ver trouwen," zeide Ridkins. „Ik heb nooit ie mand gezien, die meer leed gevoelde over het kwaad dat hij heeft veroorzaakt." „Wat had hij mot deze papieren te maken?' „Om u de waarheid te zeggen, mijn broe der en ik werken voor de verdediging van uw vriend niet op onzen naam, maar in het geheim helpen wij het schandelijk kom- plot, tegen Mr. Aynard gesmeed, verijdelen. Eenigen tijd geleden gaven wij Mr. Aynard te kennen dat wij vermoedden dat er papie ren bestaan mochten, door hem in zijne vroegere zwaarmoedige aanvallen geschreven, waarom wij hem verzochten die te vernietigen, opdat zij niet te eeniger tijd in handen zijnor belagers vallen mochten." „Inderdaad, ik bewonder uwe trouwe zorg voor hem." „En hij zeide ons, dat hij ze vernietigd had. Wij konden hiorop bij Mr. Aynard niet al te zeer aandringen en daar wij vermoed den dat ze alleen in het Boothuis zijn kon den, achtten wij het noodzakelijk het zeiven te gaan onderzoeken. Zoo dat gij ziet dat de geheele zaak ten slotte op niets uit loopt." „Heeft Dokter Day geld van zijne zuster geleend „Ja a, ik geloof het wel," zeide Mr. Ridkins, een weinig in verlegenheid gebracht door deze vraag. „En van Mr. Aynard?" „Ja a." „Van beiden aanzienlijke sommen?" »Ja, zij zijn nog al aanzienlijk. Dokter Day houdt veel van partijen, als zijne zus ter te huis is. Hij houdt er van in do aan zieulijkste kringen te schitteren. Het is een vreemd zwaTc voor iemand van zooveel ken nis, maar het is niet anders." „Voorzeker zullen er voor het huwelijk aanzienlijke vaste goederen op den naam van Lady Burlinson worden overgedragen?" „Ja, mijnheer, wij zijn reeds bezig de acten daarvan op te maken, zoodat de aanklagers allen grond onder hunne voeten zullen zion wegzinken, en met schado en schande hun proces zullen moeten verliezen." „Juist. En dan trouwt Lady Burlinson, on alles gaat vroolijk en wel. En dan wordt Mr. Aynard krankzinnig, of liever wordt hij tot krankzinnigheid gedreven, zekere belang rijke papieren, kunnen die krankzinnigheid bewijzen en dan? waar blijven dan de goe deren en het kapitaal, waaraan niemand het recht meer heeft de hand te slaan? Bij St. George, ik doorzie nu alles, en wat gij in het Boothuis te doon hadt. Lady Burliuson, eene zwakke vrouw, wordt erfgenaam, en Dok ter Day beheert hare zaken. Mijno groeten aan den dokterik doorzie het geheele boe venstuk van het begin tot het eind, en of schoon ik zijne sluwheid bewonder, zal ik zorgen dat zijne plannen niet worden vol voerd." „Neen, neen, hij wenscht eenvoudig zijne zuster te beschermen, indien het blijken mocht dat hij zich vergist had in zijne meening omtrent Mr. Aynard, en hij bewijzen kon dat deze niet wel bij het hoofd was." zeide Mr. Ridkins„en misschien hebben de wis sels van Dokter Day, die eerlang vervallen zijn en welke Mr. Aynard bij voorkeur in het Boothuis scheen te bewaren in plaats van bij zijne haukiers, Dokter Day in ver zoeking gebracht „Ze te stelen? juist zoo. Ja, ja; ne telige omstandigheden maken menschen zoo als gij en Day tot schelmen. Ik kan niet zeggen dat ik nu mot dat huwelijksplan zoo ingenomen benik hoop dat het om harent wil geen doorgang hehbe, daar het alleen ten doel heeft haar tot een slachtoffer te ma ken van haars broeders lage bedoelingen, zonder zelve te weteu dat zij Mr. Aynard daardoor in het verderf stort." „Hebt gij nog iets te zeggen, Mr. De- lancy?" zeide Mr. Ridkins opstaande. „Niets meer. Morgen zal ik een genees kundig attest inzonden, behelzende de ver klaring dat ik de rechtszitting niet kan bij wonen, dat misschien te beter is voor hem, die zich de moeite gegeven heeft mij er in te betrekken. En nu daar is de deur." Mr. Ridkins ging tot üelaucy's groote ver bazing weder zitten. Hij haalde zijne zakdoek uit den zak, veegde zijne oogen af, kuchte eens, wischte toen zijn voorhoofd en wangen af en barstte daarna op eens los in een stroom van dankbetuigeu voor do edelmoedige wijze waarop zijn neef hem behandeld had. „Ik was zeer bezorgd voor de gevolgen, en de augst heeft mij bijna gedood," zeide hij. „Nog nooit ben ik in zulk een nete-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1