nrisuwE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. HET BOOTliUIS. BUITENLANDSCH OVERZICHT. F euille t on. No 76. Woensdag 23 September 1891. Twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Staten-Generaal. 4MEBSF00RTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Niet Vrijdag, zooals vroeger gemeld was, maar reeds Woensdag heeft te Pa rijs de veelbesproken eerste opvoering van Wagner's «Lohengiin" plaats gehad, en wel zonder eenige stoornis in het Opera-gebouw zelf; de directie had zoo veel mogelijk zorg gedragen dat slechts werkelijke muziekvrienden de toegangs biljetten in handen kregen, helgejn niet belette dat er voor de laatste tot 500 francs werd betaald. Rondom het gebouw was het zeer onrustig, en het kostte de republikeinsche garde niet weinig moeite, de zingende menigte tot doorloopen te bewegen. Niet minder dan duizend per sonen, die weigerden zich naar de polilie- orders te gedragen, werden vooi een poos van bun vrijheid beroofd; een vijftigtal hield men gevangen. Toen te middernacht de opera uitging, en de toeschouwers wèlvoldaan huiswaarts keerden, was het reeds vrij lustig geworden, en hoorde men slechts enkele kreten na bas Wag ner te half twee was het in heel den omtrek rustig en stil. Den volgenden dag werd van slechts 22 personen het arrest gehandhaafd. Vrijdagavond had de tweede opvoering plaats, en daar nu een meer gemengd publiek werd verwacht, waren zoowel in als buiten het gebouw nog uitgebreider politie-maatregelen genomen. In de zaal, die weder een schitterenden aanblik bood, werd de aandachtige stemming slechts een paar maal verstoordeens door een fluiter, later door een oud heer, die op kalmen toon Lamoureux verzocht de «Mar seillaise" te zingen, welk verzoek een daverend gelach verwekte. Ook wierpen een paar personen glazen bolletjes met duivelsdrek van de galerij naar beneden, die doorbraken en een viezen stank ver oorzaakten, die echter dadelijk werd ver dreven door liet sprenkelen van reukwa ter. Buiten was het vrij druk, en 487 personen werden ingerekend van welke arrestaties slechts 20 gehandhaafd bleven. Van de lui, die Woensdagavond in hechte nis zijn gehouden, heeft de correctio- neele rechtbank ernegen veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes dagen tot vier maanden. De laatste dagen der vorige week be zocht de President der Republiek de manoeuvres, en tegelijkertijd de gemeen ten, in welker nabijheid zij zijn gehouden, en op welker raadhuizen hem een fees telijke ontvangst werd bereid. De toe spraken, die hij aan tafel ten beste gaf, ademen een kalmen, vredelievenden geest, en worden met waardeer ing door de dag bladen vermeld. Te Vitryle-Francjais zeide bij, dat de thans afgeloopen oefe ningen aan Frankrijk hebben doen zien wat het van zijn leger kan verwachten, het heeft het vertrouwen, 't welk men er in stelde, schitterend gerechtvaardigd, en oogst daarvoor de dankbaarheid der natie in. Hel volk weel nu wat het ver schuldigd is aan deze school van toewij ding, welke men het leger noemt; het weet dat, waar vastberadenheid, wijsheid en wederkeetige loyaliteit aan het land oprechte vriendschap kunnen verschaffen, het vertrouwen op zijn hulpbronnen een onderpand is voor den vrede, welke men niet gestoord wil zien. Dat vertrouwen schenkt ons het leger en daarom zij deze dronk aan het leger gewijd. Te Reims, op welks stadhuis hem Za terdag een banket werd aangeboden, hield Cat not insgelijks een toespraak. Alle harten, zei hij, zijn vervuld van vaderlandsliefde en geestdrift, nu Frank rijk zijn plaats hei nam in de wereld. Laat ons want er is geen reden voor ons niet langer verdiepen in herinneringen aan strijd van vroegere dagen. Want het land wil kalmte en vertrouwen, en wat hel verlangt is, dat zijn Regeering alle krachten des volks vereenige om een bezadigde en vrijzin nige staatkunde te zien zegevieren. Men heeft in deze woorden een toe speling tneenen te outdekken op de woor den, door den keizer van Duitschland gesproken aan een diner in kleinen kring te Erfurt, waarin hij er aan herinnerde dat te dier plaatse de Corsikaansche «parvenu" de Duitsche Vorsten op het zwaarst heeft gekrenkt. Dat woord, het welk in de Fransche pers veel veront waardiging wekte, is in de officiëele le zing die de ,,Reichsanzeiger" van den Kei zerlijken toost geeft, vervangen door «veroveraar," zoodat men het er maar voor moet houden dat Z. M. niets kwet- sends heeft bedoeld. Van een meer gunstige stemming ten opzichte van Frankrijk getuigt het be richt, dat de te Berlijn gehouden con ferentie van der, rijkskanselier Caprivi met den stedehouder in het Rijksland prins Hohenlo, den onderstaatssecretaris van den Elzas en een Patijschen legatie- raad, omtrent de opheffing van den pas- dwang aan de grenzen, waaronder voor al de reizigers lijden, tot uitkomst heeft gehad, dat deze geheel zal worden op geheven. Alleen zal het toezicht op ver dachte vieemdelingen, in het Rijksland, vooral op emigranten, nog slechts in eenige steden, krachtens het aanmeldingsstelsel gehandhaafd blijven. De toestemming van den Keizer is nog niet verkregen, maar wordt waarschijnlijk geacht. Om het échec van de expeditie-Zelewski aan de Oostkust van Afrika te herstel len, wordt te Berlijn aan de departemen ten van Marine en Koloniën druk gear beid; men wil een onderneming op groote schaal uitrusten. Inmiddels is bericht dat in het Noorden van het Duitsch koloniaal gebied een sterke gisting heerscht, vooral onder de Arabieren aan de kust, wegens de belasting op den uitvoer van palm- pitten. Zaterdagmiddag waren 2000 Fransche bedevaartgangers bijeen in de zaal der zegenspreking op het Vaticaan. De Paus, bij zijn binnentreden met veel geestdrift begroet, hield staande een redevoering, die anderhalf uur duurde. In de eerste plaats betuigde hij zijn dank aan de bedevaartgangers, en daarna gaf hij een overzicht van zijn encycliek over het socialisme. Het sociale vraagstuk, zei de Paus, kan niet uitsluitend in de wel zijn vredelievende oplossing vinden, want het brengt ook mede de verantwoordelijkheid voor God. De Paus drong nadrukkelijk aan op Zondagsrust voor de vervulling der godsdienstplichten en verklaarde zich voor de oprichting van patronaten onder bestuur der bisschoppen. Deze plechtigheid had den Paus zeer vermoeid; na het uitspreken der rede was hij slechts met de grootste inspan ning in staat den geloovigen den zegen te geven. In zijn vertrekken teruggekeerd beval hij den dokter te roepen, die hem voorschreef den verderen en volgenden dag volstrekte rust te nemen. Zondag is in geheel Italië, inzonderheid te Rome, de herinneringsdag van de bezetting der hoofdstad door het Itali- aansche leger schitterend gevierd. De gemeenteraad en een commissie uit het leger legden een krans op het graf van Victor Emmanueldaarna begaf men zich naar de Porta Sia, waar den 20en September 1871 de bres is gescholen die den troepen toegang verleende. Het sensatiewekkend bericht, dat de Engelschen op «het eiland Sigri" troe pen en kanonnen ontscheept hadden, werd de vorige week in alle couranten druk besproken. De zaak blijkt van wei nig beteekenis geweest te zijn. Eenige Engelsche schepen waren in de nabijheid der Dardanellen aan het manoeuvreeren, en zetten, met een vrijpostigheid, die een andere natie zich niet zou veroorlo ven, gedurende eenige uren soldaten met een paar stukken op een klein onbewoond eilandje tegenover kaap Sigri op Metelin (Mytilene of Lesbes), ten einde een oefe ning te houden. De Sultan schijnt van het gebeurde weinig notitie te hebben genomen. Aan de verschillende, meest nogal ro mantische verhalen omtrent de verdere lotgevallen van den gewezen president van Chili na zijn val, is thans plotseling een démenti gegeven door het officieel bericht van zijn tragisch uiteinde. Het blijkt nu, dat hij de hoofdstad Santiago in het geheel niet verlaten heeft, maar zich schuil hield in het gebouw der Ar- gentijnsche legatie. Na eenige mislukte pogingen, om zich door de vlucht te red den, heeft hij zich Zaterdagmorgen door een revolverschot van het leven beroofd Op zijn kamer werd een brief aan zijne moeder gevonden, waarin hij zegt de laatste acht maanden van zijn leven ge handeld te hebben zooals hij dacht dat goed was. In een tweeden brief, tot zijn vriend den Minister Uriburu van de Ar gentijnsche republiek gericht, verklaart hij een einde aan zijn leven gemaakt te hebben om te ontkomen aan de vervol gingen van hen, die van zijn vriendschap altijd misbruik gemaakt hebben. Aan het slot van zijn brief verzoekt hij zijn vrouw en kinderen van hem te groeten. De overstroomingen in Spanje blijken van een ontzaglijken omvang te zijn ge weest. Een regeerings-afgevaardige, naar Consuegra gezonden om zich op de hoogte der ramp te stellen, berichtte dat van de 1000 huizen dier stad 600 zijn ver nield; het water kwam zoo snel opzet ten, dat de menschen zich niet in veilig heid konden stellen. De omtrek is in een meer veranderd, waarin en waarlangs tal van lijken de lucht verpesten. Naar oflicieele berichten zijn in de provincie Toledo 2000 menschen omgekomen. In de stad Almeria zijn 500 huizen vernield. Voor de noodlijdenden is een inschrijving geopend en worden allerwege geldinza melingen gehouden, alleen te Conseugra bedraagt de schade tien millioen peseta's Zaterdagmorgen heeft in een steenko lenmijn van Forchies bij Charleroi een ont ploffing van mijngas plaats gehad. De bewoners in den omtrek werden door een onderaardsch gerommel opgeschrikt en men haastte zich naar de ingangen der schachten; daar waren de werklie den reeds bezig de lijken hunner mak kers boven te brengen. Te halfelf was men met dien treurigen arbeid gereed en werden in een der nabijzijnde lokalen zeven-en-twintig ontzielde lichamen neder- gelegd, waar het droevig tooneel der her kenning door verwanten en vrienden de ramp in al haar verschrikkelijkheid toonde. In de vergadering der Tweede Kamer van Vrijdag 18 Sept. aanvaardde de heer Gleichman, na door den waarnemenden voorzitter met zijn benoeming te zijn gefeliciteerd, het presidium meteen korte redevoering, waarin hij hulde bracht aan de bekwame en talentvolle leiding van zijn onmiddellijken voorganger, den heer Beelaerts van Blokland, en verklaarde er naar te zullen streven, overeenkomstig de goede traditie, waardoor onze ver tegenwoordiging zich kenmerkt, de on belemmerde uiting van ieders meening te helpen verzekeren. Na het afdeelings-onderzoek van het Concept-adres van Antwoord bood de Minister van Financiën met de gebruike lijke redevoering de Staatsbegrooting voor 1892 aan. De middelen zijn begroot op f127,600,150 de uitgaven op f 129,959.038, zoodat het geraamd tekort bedraagt f2,358,888. De uitgaven zijn f7,376,642,31 minder dan voor 1891 geraamd, hoofdzakelijk wegens weglating van 5 millioen voor zilveront- munting, waarvoor de Min. geen uitgaven verwacht, zoodat hij deze slechts pro memorie uittrekt. Verder is het eindcijfer voor het Departement van Waterstaat „Wij zullen van de wereld afgezonderd leven en ik veracht de samenleving," zeide Aynard. „Neen, neen, geen pracht in Har- ley Street, maar in alle stilte moet ons hu welijk in de oude kerk van Thirby Cross voltrokken worden, waarbij de brave Ned het orgel zal bespelen. Ik weet niet, George, of er wel een voorbeeld van is dat een Aynard niet op Thirby Cross getrouwd is." „Geen hunner was gelukkig in zijn hu welijk; waartoe zoudt gij dau hun voorbeeld volgen?" zeide Day, „Verander het ongeluk door eene veraudering van de eerste schrede." „Daar ligt wel iets waars in," zeide Aynard wijfelende. „Daar heb ik niet over gedacht." „Het zal in Londen zulk een opspraak niet maken in de groote stad gaat zoo iets meer onopgemerkt voorbij," zeide Day. „En dan ben ik, door mij op Thirby Cross op te houden, er veel tijd door kwijt. Ik vrees, dat ik u bijna niet zal kunnen komen bezoeken, als gij gehuwd zijt." „Kom, kom, praatjes. Gij zult spoedig ge noeg fortuin maken," zeide Aynard. „Ik zal er met Clara over spreken hare beslissing alleen mag geldenook zal ik haar uw mee ning, aangaande de plaats waar wij trou wen zullen, mededeelen." „Ik viud, Hugh, dat de beste en meest geschikte plaats voor Clara tot aan haar hu welijk hier is," zeide Day. „Ik heb er tot hiertoe nog weinig van gezegd, omdat de zaak van te kieschen aard is, en het uw wensch was dat zij hare aanstaande woning vooraf leerde kennen." „Mrs. Delancy is daarik ben niets meer dan gast'" zeide Hugh, „en heb haar nog zeer weinig bezocht. Nog eene week op zijn hoogst, Day, anders anders vrees ik dat zij hare woning moede zal worden." „Dat kan ik niet denken." „Ik hoop dat ik mij vergis," hernam Aynard „ik heb althans getracht het te verhinderen. Zij heeft goed gezelschap bij zich, en sedert het ongeluk met Ned is er niets onheilspel lends voorgevallen. Gij zult dus niet ko men „Deze week althans niet." „Wilt gij eens, als gij gelegenheid hebt, bij mijn zaakverzorger aangaan en zien of do acte aangaande de huwelijksvoorwaarden in orde is?" vraagde hij; „het is geheel zoo als gij het verlangdet, behalve dat ik de som met nog eenige honderd pond verhoogd heb, zoodat, in geval er tusschen ons oneenig- heid na ons huwelijk ontstaan mocht, die eene scheiding noodig maakte, zij ruim ge noeg heeft om le leven." Toen hij dit gezegd had begon hij harte lijk te lachen en sloeg met zijne handen op de knieën. Hij stond op en begon daarop de kamer op- en neder te loopen, tot de stem van Day hem uit zijne overdenkingen wekte. „Voor twist of oneenigheid en de gevol gen daarvan vrees ik niet," zeide de dokter, „gij zijt zoo juist voor elkander geschikt, en bemint elkander. Gij hebt mijne zuster lee- ren kennen, en zult alles doen wat iu uw vermogen is om haar gelukkig te maken en daarvoor zal ik dankbaar zijn." „Het is tijd dat ik ga," zeide Aynard. „Hebbeu wij nog iets te bespreken?" „Voor zoo ver ik weet, niet. Maar gij zult toch eerst een luncheon bij mij gebrui ken?" „De trein zou mij kunnen ontgaan zoo gij mij dus wilt verschoouen." „Mijn rijtuig zal „Ik dank u ik zal te voet gaan een lange wandeling zal mij goed doen, dat ge voel ik. Ik ben nog zoo zenuwachtig al ver zet ik er mij ook tegenmijne hand beeft als die van een ouden man." „Uw proces is geëindigd, en gij zijt over winnaar, Hugh. Hoe gelukkig moet gij n thans niet gevoelen, daar er niets is dat u meer drukt," zeide hij met een zucht, bij de geduchte aan hetgeen zijne ziel druklo en hoe ODgelukkig hij was. „Als ik niet bij haar ben, ben ik onge lukkig," antwoordde Aynard, „ziedaar het geheim, denk ik. Het is waar, zoolaug het proces hangende was, gevoelde ik mij zeer beangst en wat zou er van mij geworden zijn, zoo het beeld van Clara mij niet steeds voor oogen geweest ware en mij ondersteund had? Misschien zou ik krankzinnig geworden zijn, want ik verzeker u dat mijn hoofd zwak, zeer zwak is." „En ben ik dan uw dokter niet? Ik sta u borg voor uwe gezonde hersenen, Aynard," zeide Day, toen hij bet ernstige gelaat van zijn vriend zag. ,,'t Is waar, voor ik Clara kende was ik erger, ja, somtijds begreep ik mij zeiven niet. Zij heeft mij tot een redelijk en verstandig wezen gemaakt. O, indien haar iets moest overkomen, zooals Delancy iets dat haar den dood zou kosten, of haar aan mij zou ontrukken dan werd ik gek, Day, gek, geheel gek I" Bij die woorden bracht bij zijoe handen aan zijn hoofd, en zag Day aan, die harte lijk begon te lachen. „Ondersteld dat, wanneer wij gehuwd zijn. ik haar moest overloven, dat zij voor mij stierf en mij alleen iu de wereld achterliet daaraan heb ik te voren nooit gedacht. Wat zouden voor mij de gevolgen anders zijn, dan een verschrikkelijke wanhoop, waartegen ik mij niet zou kunnen verzetten?" „Aynard, welk een dwaasheid," zeide Day, „gij moest u schamen. Laat alles geheel aan de toekomst over en bedenk nu dat gij de bruidegom zijt en niets dau geluk u wacht. Kom, eerst nog een glas wijn op de gezond heid van de aanstaande Mrs. Aynard." „Op de aanstaande Mrs. Aynard? Welnu, ja, dat wil ik doen, ofschoon ik tegenwoor dig weinig drinktoen ik nog niet wist, hoe Clara over mij dacht, dronk ik dikwijls te veel om daardoor mijn leed te verzetten. Maar nu ben ik een ingetogen, bedaard, practisch man. Op de gezondheid van Clara Aynard Die toast had hem in de gelukkigste stem ming gebracht, en na eeuige woorden ge wisseld te hebben over het geluk dat hem verbeidde, vertrok hij met een opgeruimd ge laat, en iu de meeste kalmte. Vijf minuten later gebruikte Day zijn lun cheon, ontving eenige patiënten bij zich aan huis, bezocht er eenige in zijn rijtuig, bracht te gelijker tijd een bezoek bij Aynard's zaakge lastigde, om zich te overtuigen, dat het lot zijner zuster voor de toekomst verzekerd was, eu keerde toen naar zijn woning terug. In zijn studeervertrek gekomen, sloot hij de deur achter zich, zette zich met zijoe armen over elkander in zijn leuningstoel neder en begon te denken over hetgeen de toekomst hem kon baren. Hij dacht dat die toekomst ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1