Gemengd Nieuws. RINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. f1,648,758 lager wegens mindere uit gaven voor de Staatsspoorwegen en het Mer wede-kanaalOorlog is 7 ton lager wegens mindere vestinguitgaven. De Mi nister verwacht, dat zelfs met eenige meerdere uitgaven het dienstjaar 1892 zonder tekort zal sluiten. Blijvende versterking der kas is echter noodzakelijk, tot vocrziening in de on gedekte tekorten der vorige dienstjaren tot een gezamenlijk bedtag van ruim 36 millioen, terwijl ook de vlottende schuld tot 7% millioen is geklommen. Ten aanzien van de verbetering van ons belastingstelsel zegt de Min. dat naar zijn overtuiging de minder vermo- genden te zwaar zijn gedrukt. Wat zij betalen aan personeel, aan accijnzen, staat in vele gevallen builen verhouding tot hetgeen aan meer gegoeden i« opge legd. Ten tweede zijn sommige belas tingen, hoewel in beginsel niet af te keuren, bijv. het patent, onbillijk ge regeld. Ten derde hebben de evenredige registratierechten grondige herziening noodig. Bovendien is de wetgeving op de gemeente-financiën gebrekkig; groole gemeentelijke uitgaven moeten veelal ge schieden voor oogmerken van niet zuiver plaatselijk belang; en de gemeentebe sturenkunnen niet allen treffen, die lot de plaatselijke uitgaven behooren bij te diagen. Sommige dezer fouten zijn slechts te verbeteren na een omvangrijk onderzoek; andere eerst, nadat zekere hervormingen zijn voorafgegaan. Aan de verwijdeiing van enkele kan terstond de hand worden geslagen, en deze overweging bepaalt vanzelf de gedragslijn der Regeering. Het Concept-adres van Antwoord op de Troonrede, door de Tweede Kamer Dinsdag in beraadslaging genomen, luidt aldus: dMevrouwtv »Het was voor de Tweede Kamer een hoog gewaardeerd voorrecht, Uwe Majes teit te midden van de vertegenwoordi gers van het Nederlandsche volk te mogen zien, ten einde de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te openen. «Voor de gedane mededeelingen be tuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbie digen dank. «Met levendige ingenomenheid verna men wij van Uwe Majesteit, dat het Haar streven zal zijn, de hervormingen in wet geving en Staatsbestuur, waarvan de noodzakelijkheid is erkend en waartoe de grondwetsherziening den weg heeft ge opend,- tot stand te doen komen. Gaarne verklaren wij ons bereid Uwe Majesteit in dit streven krachtig ter zijde te staan. Wij beschouwen het als een onzer voornaamte plichten, tot eene nadere regeling van het kiesrecht mede te wer ken. Uwe Majesteit zal ons mede bereid vinden aan de behandeling der overige voorstellen, waarvan de indiening is aan gekondigd, onze beste krachten te wij den. Het welzijn der overzeesche bezittingen dat ons, evenals Uwe Majesteit, zeer ter harte gaat, zullen wij naar vermogen trachten te bevorderen. Hoogelijk waardeeren wij, dat zee- en landmacht, waar van haar meer dan ge wone inspanning wordt gevorderd, op loffelijke wijze haren plicht betrachten. Wij hopen, dat de goede vruchten, welke Uwe Majesteit verwacht van sa menwerking met de koloniale staten in Suriname, zullen worden verkregen. Het is ons ernstig voornemen te be antwoorden aan het verti ouwen, waar mede Uwe Majesteit onze medewerking inroept tol verzekering van de stoffelijke en zedelijke welvaart van het Nederland sche volk. Moge de arbeid van Uwe Majesteiten van de volksvertegenwoordiging, onder Gods zegen, strekken tot blijvend welzijn van het dierbaar vaderland!" lukkig voor hem zou zijn. Wel was er veel dat nog onzeker was bet onzekerste wat voordeel het huwelijk zijner zuster met Aynard hem zou aanbrengendoch zooveel meende hij er teu minste in te zien, dat hij zich van schuldeu zou verlost zieu. Was zijne zuster eenmaal gehuwd, dan zou hij met zijne schurkenstreken geheel bre ken hij zou haar echtgenoot geen lagen meer leggen, daar deze zwak genoeg van hoofd was, en toch wel zonder zijn tusschenkomst krankzinnig worden zou. Hierdoor zou hij den schijn van zich weten af te werpen, voor Ned Delancy en zijuc zuster, de eenige die hem alleen kende als een verkwistend en een ongelukkig man, en die hem meer liefhad dan hij verdiende en zelve buitensporig in hare uitgaven was. Clara zou hem op den dag van haar huwelijk veertien duizend pond leeueu geen aanzienlijken som vergeleken bij het kapitaal door Aynard voor haar vast gezet en daardoor zou hij van veel on aangenaamheden verlost worden, die hem in don laatstou tijd gekweld haddenwant al zijn geld en dat wat zijne zwakke zuster hem geleend had, was verteerd, zoodat haar hu welijk met den man, die zoo even naar Thirby Cross vertrokken was, het eenige redmiddel, de eenige hoop voor hom was. Hierover dacht hij na tot het diner voor hem gereed was, en aau het dessert onder een matig glas wijn keorde zijue opgeruimd heid weder. Hij was in eene zeer gedrukte stemming geweest tot na het proces van Aynard De heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet beeft, wegens zijn benoeming tot minister van binnenlandsche zaken, ontslag genomen als lid van het bestuur der Liberale Unie. De noodwet van den minister Seyf- fart stelt, naar de N. R. Ct. verneemt, een tienjarigen dienstplicht voor; zes ja ren actieven dienst en vier jaren reserve. Naar wij vernemen is bij de Staats spoorwegmaatschappij een geheel nieuwe reisgids in bewerking, die door volledig heid en juistheid zal overtreffen, wat tol nog toe op dat gebied is verschenen. Zoo mogelijk zal met 1 October a. s. deze reisgids voor het publiek verkrijg baar worden gesteld. Door de kiesvereeniging «Amers foort" is de heer M. F. W. J. de Jong, bij herstemming met den heer B. A. van Ruyven tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. In een buitengewoon druk bezochte vergadering der R.-K. Kiesvereeniging «Recht en Orde," gisteren avond gehou den, is met algemeene stemmen tot can didaat voor den gemeenteraad gesteld de heer M. F. W. J. de Jong. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare meis jesschool beslaat uit de dames S. E. Mul ler te Terschelling, 2. H. T. C. Bender te Lochem en 3. S. E. Thieme te Kam pen. Het door burgemeester en wethou ders opgemaakt 2.-aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1891, wijst een cijfer aan van 255.66'/2 Door burgemeester en wethouders is den gemeenteraad voorgesteld te be sluiten tot hardmaking van den Kalkweg, die den Leusdergrintweg met den rijks straatweg van Amersfoort naar Utrecht verbindt. In de kosten van de hardma king is door bijzondere personen eene bij drage van f1350 toegezegd; van de pro. vincie stellen B. en W. voor eene sub siedie van f 1000 te vragen, en voorts f 1400 van gemeentewege daartoe te be stemmen. Door den garnizoens commandant is aanbesteed de levering van fourages ten dienste der troepenpaarden alhier, over het tijdvak van 1 November 1891 tot 31 October 1892. Hiervoor is ingeschreven door de heeren G. Steenkamer, te Nij- kerk, voor 90 cent per 10 kilo haver; 58 ct. per 10 kilo hooi en 35 ct. per kilostroo; H. J. Schoenmaker te Deven ter, voor 91 ct. per 10 kilo haver, 60 ct. per 10 kilo hooi en 30 ct. per 10 kilo stroo; H. Gerritsen, alhier, voor 82 ct. per 10 kilo haver, 55 ct. per 10 kilo hooi en 33 ct. per 10 kilo stroo. Onder gewoon voorbehoud is de levering aan laatstgenoemde firma, als het laagst in geschreven hebbende, gegund. Aan berichten uit Suriname, loo- pende tot 25 Aug., is het volgende ont leend. Zaterdag namiddag 22 Aug., omstreeks 2 uur, zijn Z. E. de Gouverneur en vrouwe van Asch van Wijck met bijhebbend ge zelschop, per stoomer Curagao, naar het district Marowijne vertrokken. Naar men zegt, slaat het doel van de reis in verband met de uitspraak van den scheidsrechter ten aanzien van het Lawa gebied. De gouverneur zou er namelijk den gouverneur van Fransch-Guiana ont moeten, met wien besprekingen zullen ge houden worden, welke het in bezit ne- was afgeloopen en luugzaam keerde zijne ge- woone geaardheid terug, en de gevaren, die hem boveD het hoofd hingen, schenen geheel verdwenen. Met die gewone geaardheid kwam ook zijn natuurlijk verlangen naar dat leven en dat genot terug, waarmede slechts weinigen zijner meest vertrouwde vrienden bekend waren het leven van den speler, dat zoo weinig met zijn beroep strookte, en de vrienden die hij in die kringeu gemaakt bad, zouden het nim mer geloofd hebben, al werd hot hun met eeden verzekerd, dat George Day zulk een vermetel en goddeloos man was, een man met twee aangezichten, die de huichelachtige rol onder hen meesterlijk wist te vervullon. Hij belde, waarop Roberts binuentrad. „Is Lord Hauts dezen morgen hier ge weest!" „Ja mijuheer." „En hebt gij hem gezegd dat ik door be zigheden verhinderd werd mot hem naar St. Leger te gaan?" „Ja, mijnheer." „Vak mijn valies zoo spoedig mogelijk. Ik moet den nachttroin naar Doncaster ha len. Ik zal gaan." Hij had zijn tw eede leven voor zijn knecht niet verborgen gehoudendeze was reeds lang met zijne geheime gangen bekend, en had daarvan reeds te veel gezien, dan dat hem dezo zwakke zijde van het karakter zijns meesters onbekend had kunnen blijven. (Wordt vervold men van de Lawa door het Nederlandsch gouvernement dienen vooraf te gaan. W. I. De uitslag der sch'etwedstrijd, uit geschreven door de schulterij-kaderver- eeniging «Broederschap" alhier, die wij uit plaatsgebrek in ons vorig nummer niet konden opnemen is als volgt: Donateuis der Schutterij de heer van Dam, oudkap. Eereprijs: groote verg. zilv. med. 1e luit. adj. Busquet, le prijs verg. zilv. med. 2e luit. J. Pe- kelharig, 2e pr. zilv. med. 2e luit. v. d. Gumster, 3e pr. bronzen medaille. Infanterie serg. Synstra 1 pr. serg. Martens 2 pr. serg Prins 3e pr. serg. Pommer 4e pr. serg. maj. Zwart 5e pr. serg. Boshart 6e pr. fourier Gooijer 7e pr. serg. Burger 8e pr. serg. maj. Verschoor 9e pr. serg. v. d. Heijden 10e pr. Schutterij, le kl. schutters: serg. G. Muijs eeteprijs. fourier Houpst lepr. serg. Vink 2e pr. serg. maj. v. Ach terberg 3e. pr. serg. Vis 4e pr. Schutterij 2e kl. schuttersserg. Wes- sels eerepr. serg. v. Beek le pr. korp. Mulder 2e pr. serg. Boekenoogen 3e pr. serg. Los 4. pr. Weerbaarheid: J. Schoterman 1 pr. v. Ede 2e pr. W. van Rhee 3e pr. Dekker 4e pr. Artillerie: revolver, adj. onderoff. Pleij- naar le pr. wachtmeester Holster 2e pr. Rijschool: revolver, wachtm. v. Mun ster le pr. wachtm. Schoofsma 2e. pr. Ordonnansen: revolver, fourier Bree- denbeek le pr. wachtmeester Schaafsrna 2e pr. Kampioensprijs geweer, werd behaald door den wachtmeester der huzaren van Munster. Vrije baan. geweer: J. A. Schoterman le pr. Weerbaatheid. serg. maj. v. Achterberg 2e pr. Schutterij. korp. W. Smit 3e pr. Schutterij. serg. v. d. Heide 4e. pr. Infanterie. serg. Vis 5e pr. Schutterij. v. Achterberg 6e pr. Burger v. Ede 7 pr. Weerbaar heid. serg. H. Edison O.I. leger 8e pr. Oud-kapitein der Schutterij H. van Dam 9e pr. Vrije baan, revolveradj. onderoff. art. Pleijnaar lepr. adj. onderoff. art. van Rhee 2e pr. kapitein der Schutterij Croockev/it 3e pr. De prijzen werden des avonds door den majoor-commandant A. M. Tromp van Holst in «de Arend" aan de gelukkige winners uitgereikt, waarna door de hee ren Schoterman namens de Weerbaar- heids-vereeniging en Sergt. majoor Ver schoor namens het kader der infanteiie voor de uitnoodiging dank werd betuigd. Een opgewekt en geanimeerd bal be sloot den gezelligen dag", op welken de band tusschen hel kader van schutterij en le ger, alhier weder iels nauwer werd toe gehaald. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Donderdag, den 24 Septembei 1891, des namiddags ten 1ure. Punten van behandeling: 1. Advies van Burg. en Weth. op het rekest van W. van Achterbergh lot aan koop van het Kinderhuis. 2. Idem op het rekest van de vereeni- ging «Schuttevaer." 3. Idem betrekkelijk het rekest tol eigendomsoverdracht var. den weg en de brug over de Beek bij de meisjesschool. 4. Voorstel van Burg. en Weth. be trekkelijk het hardmaken van den Kalk weg. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van boomen op de wandelingen. 6. Reclamen tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag dienst 1891. 7. Tweede aanvullings-Kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1891. 8. Benoeming van eene Onderwijzeres aan de openbare school le soort, voor meisjes. 9. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van de benoemde onderwij zeres. Zekere A. P. een pas uit de bede laarskolonie ontslagen landlooper, heeft zich vrijwillig bij de Utrechlsche politie aangemeld als den brandstichter van den brand op de boerenhofstede van P. van den Tweel onder deze gemeente. Hij is na herwaarts overgebracht te zijn, na verhoor, ter beschikking der Justitie ge steld en naar de strafgevangenis te Utrecht overgebracht. L.l. Zaterdagavond had op den Soesterweg nabij den overweg van den spoorweg weder een ouderwetsche maar helaas zeer ernstige snijpartij plaats, waarbij zekere v. V. en D. het moesten ontgelden. De daders zekere v. d. B. wis- selwachter en S. (vader en 2 zoons) boe renarbeiders, zijn door de politie opge spoord en in verhoor genomen, zoodat zij hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Misbruik van sterken drank speelt ook in dit drama wederom een hoofdrol. De arts B. te Soest verleende heelkundige hulp en legde het eerste verband. Toen de agent van politie de Vos den 9 Augustus jl. W. E. won. te Amers foort, wegens dronkenschap, Dadat bekl. geweigerd had zijn naam op te geven, aldaar in verzekerde bewaring wilde ne men, had deze, na genoemden agent van politie twee slagen te hebben toegebracht, zich tegen zijne arrestatie verzet, waar voor nu ééne maand gevangenisstraf tegen hem is geëischt. Zondag 27 September zal op den straatweg AmersfoortEde gereden wor den om het kampioenschap van Neder land op den weg, op tweewielers over een afstand van 50 K.M. De afrit zal plaats hebben aan «de Her- tekop" nabij Amersfoort te 11.45 voor middag. Het inleggeld per persoon bedraagt voor dezen wedstrijd fl.50, welk bedrag bij deelname woidt teruggegeven. De inschrijving voor dezen wedstrijd sluit op 24 September a. s. De prijzen bestaan uit gouden kampioenmedaille en zilveren en bronzen medailles. Deze medailles wor den vervaardigd in de Utrechtschen fa briek van zilverwerken van den heer C. J. Begeer. Tegelijkertijd is er door de Amersfoort- sche wielervereeniging «de Postduif" een wegwedstrijd uitgeschreven, open voor alle leden in deze provincie woonachtig. Door onzen stadgenoot, den heer A. Eysink werden op de wielerwedstrijden te Amsterdam wederom 2 prijzen be haald n.l. de len prijs in den nieuweliirgs wedstrijd voor hooge tweewielers en den 3en prijs in den wedstrijd met voorgift voor hooge tweewielers. Het Hoog militair gerechtshof ver oordeelde in zijne zitting van Vrijdag jl. den huzaar van het 1. regiment huzaren, J. B. S., oud 19 jaren, geboren te Velp, tot zes maanden militaire gevangenisstraf, ter zake van diefstal van eene portemon- naie met eenig geld, in de kamer van het militair hospitaal te Amersfoort, in den namiddag van 13 Juni jl., ten na deelevan den milicien Heinink, die, even als hij, als zieke in genoemde inrichting verpleegd werd. De door den krijgs raad te Arnhem uitgesproken ontzegging van het recht, om gedurende vijf jaren als militair te dienen, deed het Hof te niet. Een groote ramp heeft Spanje ge troffen. Overstroomingen, vreeselijker nog dan die van Murcia in 1879, hebben ge- heele steden verwoest. Meer dan 2000 personen verloren bij dit droeve onheil het leven. H. M. de Koningin en de Spaansche regeering zonden onmiddellijk hulp ter voorziening in de eerste behoeften der ongelukkige slachtoffers. Wij twijfelen niet of de Europeesche liefdadigheid zal hun eveneens haren steun schenken. Ook Nederland, dat bij de overstroomingen van Murcia en de aardbevingen van Grenada zulk een groot aandeel had in het werk van liefdadig heid, dat geen onderscheid van landaard kent, kan niet met onverschillig oog dit nieuw en vreeselijk onheil aanzien. In vertrouwen op de liefdadigheid van Nederland hebben de Spaansche legatie te 's Gravenhage, de consulaten te Am- steidam en Rotterdam en de vice-con- sulaten te Arnhem, Vlissingen, Terneu- zen en den Helder eene inschrijving geopend. Alle giften, ook de geringste, zullen door hen dankbaar voor hunne ongelukkige landgenooten in ontvangst worden genomen. 337ste dTAATMiOTEUlJ. Vijfde klasse, Tweede week. Trekking van 22 Sept. (950 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f-lOO op No. 8972. Prü/,eu van f70 5867 7900 7909 8954 18896 20378 en 20380. Te zamen 8 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 811 822 827 829 832 5881 7826 7914 8949 8955 10524 10547 10567 10592 17807 17817 18899 18909 18911 18924 18987 en 18989. Barncveld. Jl. Vrijdag is door de politie alhier in hechtenis genomen een bedelaar, genaamd C. C., die bekend heeft onlangs de boerenhofstede «Schoon- horst" onder deze gemeente in brand te hebben gestoken. Als reden gaf hij op, dat hem eene boterham, waarom hij ge vraagd had, door den bewoner gewei gerd was. Genoemde C. C. werd jl. Zaterdag ge vankelijk naar Utrecht overgebracht. Bunschoten. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen, de heer J. D. de Lind van Wijngaarden, predikant te Numans- dorp. Een diligence verongelukt. Donder dagavond is te Bergünn in Zwitserland de diligence van het Engallin van de rot sen in een afgrond gestort. Het rijtuig werd verpletterd en geen der reizigers is er ongedeerd afgekomen. Een gasontploffing heeft Zaterdagmid dag een huis in de Agneessensstraat te Brussel geheel verwoest. Eene groote hoe veelheid gas had zich in eene kamer op de derde verdieping opgehoopt, zoodat de ontploffing vermoedelijk plaats had door het onvoorzichtig aansteken van eene lucifer. Het plafond tusschen de tweede en derde verdieping stortte in, waarbij een werkman der gasfabriek, die bezig was herstellingen aan de gasleiding te verrichten, onmiddelijk werd gedood, ter wijl twee dames, moeder en dochter, die de tweede verdieping bewoonden, gevaar lijk werden gewond. Een heer, die op het oogenblik der instorting het huis pas seerde, werd door het vallende puin ge dood. Met de ontploffing ging een kleine binnenbrand gepaard, die echter spoedig werd gebluscht. Behalve het ingestorte huis werden ook de beide aangrenzende perceelen zwaar beschadigd. De materiëele schade is zeer aanzienlijk de deelneming in het lot der ongelukkige slachtoffers is algemeen. Fabrikanten van oudheden. De po litie heeft aan het meer van Constance, Duitsche grens, een goede vangst gedaan. Zij heeft namelijk eene geheele bende gearresteerd, die er haar werk van maakte oudheden uit het voorhistorische tijdperk te fabriceeren, welke voorwerpen zij voor grof geld aan den man bracht. Verschil lende musea moeten reeds de dupe van deze oplichterij geworden zijn. Een mu seum zelfs, de naam wordt niet genoemd, zou een geheel stel meubelen voor eene enorme som hebben aangekocht. Deze meubelen heetten afkomstig te zijn uit de paalwoningen. De kracht der advertenties. De Birmingham Gazette meldt dat een van de grootste firma's aldaar, die jaren lang 500Ö pd. st. per jaar aan advertenties betaalde, meenende dal haar reputatie gevestigd was, het adverteeren staakte. Binnen het jaar waren de ontvangsten echter tot de helft verminderd. Nu be gon de firma dadelijk weer te advertee ren, en om het geleden verlies te her winnen, gaf zij de laatste jaren 10,000 pd. st. voor advertenties uit. De aardappeloogst. Omtrent dit be langrijk onderwerp schrijft een deskun dige aan het Hdbl.: Uit bijna alle productiecentra van Eu ropa luiden de berichten eenstemmig, dat de vroegere aardappelen goed van soort geweest zijn met middelmatige op brengst wat de hoeveelheid betreft. Over de latere soorten, de zoogenaamde winteraaidappelen, is het oordeel alge meen dat de uitkomsten geheel door de samenstelling van den grond worden be- heerscht. Op de zware gronden in Fries land en Groningen is nu ziekte in hooge mate aanwezig, en men vermoedt dat hoogstens een vierde van den oogst eenigs- zius bruikbaar zal zijn. In Zeeland is ten minste even erg, eveneens op Flakkee, de Beierlanden, Voorne en Putten. De lichte gronden zullen betere uil komsten geven dan de zand- of zwavel- gronden op de genoemde eilandendit zal ook op de hooge venen het geval blijken, niet op de lage. Op de zwaardere gronden van West- falen en de Rijnprovincieën is de opbrengst zeer slecht op de lichtere beter. In Silezië en de Mark Brandenburg met hunnen lichten en doorlatenden bo dem, was zomergewas arm aan zetmeel, doch overigens goed van smaak. De bij zonder groote, dit jaar met aardappelen bepote oppervlakte, die daar effectief goed zijn, wettigt het vermoeden, dat uit die streken het tekort, elders ontstaan, zal kunnen gedekt worden. De lijfwacht van den Czaar wordt ge vormd door vijftien krachtige Corsicanen. Zij vergezellen hun gebieder overal, soms onder vermomming, dan weer in hunne uniformen. Een gedeelte hunner is ook belast met het oppertoezicht over den kei zerlijken keuken, want de Czaar durft geene bete nuttigen of een dronk aan de lippen brengen, die niet eerst zorgvuldig onderzocht is of er soms vergift in ge mengd is. Erg practisch. Een man komt 'savonds laat naar huis en vindt de deur zijner woning gesloten. Welke pogingen hij ook aanwendde om haar te openen, niets hielp. Ten laatste besloot hij door het raam naar binnen te klimmen, na een ruil te hebben stuk geslagen. In de huiskamer gekomen, vindt hij op de ta fel een suk papier, waarop zijn vrouw had geschreven: «Ik ben uitgegaan om mijn zieke vriendin te bezoeken. Den sleu tel van de huisdeur heb ik naast de stoep neergelegd." Gevonden op den openbaren weg: Een zilveren broche. Een pakje pijpkaneel. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2