KMI* SPEELKAARTEN. St.ffiqolaas-Etalage EEN ÏÏEEMHUIS NAJAARSSTORp: o u p, „KLIMOPBLADEREN." rescheD m Oprwjnen, G. J. SLOTHOUWER. KLATI Gemengd Nieuws. B. H. LENSING. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. Gevraagd. C No. 23, Vranw H. J. VAN DEN BRINK. Donlerdag en Vrijdag, Echte Saksische Whist-, Homtojrakaarteii. gereecTiSr^"- OPEPAR VERKOOPEN: meperolaats én Groolen Tain Bü to nitpver G.J. SLOTHOUWER HERB$T'S_ WIJSBEGEERTE. werd de orde niet verstoorden is vol doende troepenmacht aanwezig om po gingen tot het verwekken van onlusten tegen te gaan. Een weigering der direc teur om tot loonsverhooging over te gaan schijnt de voornaamste oorzaak te zijn van het verschil, dat voor de industrie geen nadeel zal teweegbrengen, daar En- gelsche en Belgische kolenhandelaars in voldoende hoeveelheid kolen aanvoeren tegen niet hoogere prijzen dan voor de ter plaatse gedolvene wordt betaald. In de Kamer-vergadering van Donder dag heeft de Werklieden-Afgevaar digde Basly de Regeering over de werkstaking geïnterpelleerd. Basly gat natuuilijk den mijnbestuurders van alles de schuld, daar zij zich stelselmatig tegen alle eischen der arbeiders verzetten; de misbruiken achtte hij van dien aard dat hij het maar beter vond dat de Staat de mijnen overnam. De Afgevaardigde van Pas-de-Calais, Haynaut, schilderde den toestand als zeer ernstig en zei, dat de Regeeiing het op haar geweten had, wanneer over veertien dagen alles in het departement in vuur en vlam stond en het bloed stroomde. De Minister Guyot betoogde dat de Regeering in loon- quaesties niet kon beslissen, en zette uiteen dat de mijndirecties reeds veel voor de werklieden hebben gedaan; de door hen behaalde winsten zijn lang zoo groot niet als de vorige spiekers beweer den, overname dooi den Staat zouden zij zelfs niet ongaarne zien. Daarop sprak de premier De Freycinet de wenschelijk- heid uit dat in het algemeen het loon van den arbeider hooger wordt, maar de vervulling van dien wensch ligt niet in het bereik van de Regeering; deze wil trachten op andere wijze het lot van den arbeider te verbeteten, o.a. door ver zekering tegen ongelukken. De Regeering is ook voornemens een wels ontwerp in te dienen tot invoering van scheidsgerichtenvoorloopig moet men den arbeiders goeden raad geven. De plicht der Regeering is de orde te hand haven, veiligheid van personen en eigen dommen te verzekeren en de vrijheid van arbeid te beschermen; zij zou kalm dien plicht vervullen, naar de omstan digheden het eischten. Nadat nog Cle- menceau en De Man op de instelling van een scheidsgericht hadden aangedrongen nam de Kamer met gioote meerderheid een motie aan, waarin zij betuigde ver- trouwen te stellen in de verklaringen der Regeering. Heden, Dinsdag, heeft de Minister van Koophandel Rocke in de Kamer het voor stel gedaan om in het geschil tusschen de mijneigenaars en de werklieden een commissie van scheidsrechters te benoe men bestaande uit 15 leden, vijf aan te wijzen door de Regeering, vijf door de patroons en vijf door de werklieden. De Russische Minister van Bui- tenlandsche Zaken is eenige dagen te Parijs geweest en werd er dooi den Pre sident der Republiek en de Ministers met de gewone eerbewijzen ontvangen. Gelukkig is er van de zijde van het pu bliek geen drukte gemaakt, wat in het oog van menigeen aan dit bezoek veel van zijn belangrijkheid ontneemt. Mis schien zal er nog een poosje over wor den nagepraat. Een miiiisteriëele crisis iu Spanje is geëindigd met reconstructie van het Kabinet, door opneming van eenige gematigd libeialen. Canovas de Castilo blijft premier, zonder porte feuille. Door den Braziliaausclien dictator is een proclamatie uitgevaaidigd, tot vast stelling van de verkiezingen voor hel nieuwe Congres, op 29 Februari a. s; het zal den 3de Mei bijeenkomen. Vóór dien tijd kan nog heel wat gebeuren! Ook stilt hij eenige veranderingen vooi in de Grondwet: scheiding van de uit voerende, wetgevende en rechtsprekende macht, uitbreiding van de bevoegdheid der eerste, vermindering van hel aantal Congresleden en beperking hunner macht, en betere waarborgen om aan het veto oorzaakt, verdient zij het gelukkig te zijn. i-t gij het, Miss Judge, dat zij hem nog beminde „Ja, Mr- Aynard, dat wist ik," zeide Anna. „En dat was zeer natuurlijk, want ik was een groote dwaas, en hij was verstandig en goed iu alles oneindig ver boven mij ver beven, behalve in fortuin. Welnu, de dwa ling is hersteld, en er bestaat geen misver stand meer tusschen hen. Zij zullen spoedig gehuwd ziju." Reeds had Anna dit den vorigen avond gehoord, doch haar hart bousde zoo hevig in baren boezem, als vernam zij heden de tij ding voor de eerste maal. Zij was zelfs nu nog niet op de waarheid voorbereid, want zij had zich altijd voorgesteldtDelancy nogmaals op haar pad te ontmoeten, in weerwil vuu alles -wat zij hem gezegd en verzocht had en dat hij haar bij herhaling zoude betuigen haar nog te beminnen. Aangenaam zouden ieze woorden in haar oor en haar hart weer- lonken hebben, en zij zou nogmaals rek nu misschien minder krachtig de lfde woorden herhaald hebbennu wist J> het dat die tijd nooit voor haar komen ien dat een doodsch, eentonig leven zon- ■er vreugde haar wachtte. „Zijt gij er wel zeker van, Mr. Aynard?" ri -raagde zij met beveude stem. au „Indien het slechts eene onderstelling was, van den PréSöent kracht te verleenen De afscheidingsbeweging in de provincie Rio Grande neemt steeds vaster vormen aan. Thans is daar ook de Repu- blikeinsche bondsvaan afgeschaft en ver vangen door een eigen vaandel, met een rooden bol op een wit veld. De heer W. G. M. Ie Fèvre, surnu merair der posterijen, ten postkanlcre alhier, is overgeplaatst naar Utrecht. Tot leden van den Kerkeraad der Ned. Isr. gemeente te Amersfoort zijn her kozen de heeren L. E. Vissei, Pb. Meijers en S. van Embden, en is gekozen de heer A. Visser. De eerste Uitvoering, iu dit afdee lingsjaar van de Zangvereeniging der Afd Amersfoort van de Maatsch. tot bevor dering der toonkunst is bepaald op Maan dag 7 December e. k. Op hel program komen voor «Kalumus" van Niels W. Gade, kleine koren van Mozart en Verhulst en solo-voordrachten voor sopraan, tenor en bariton. Door Burgemeester en Wethouders zijn de heeren C van der Zoo de Jong en J. Fortuin tot schatters en de heer J. A Hoksbergen tot lierschatter benoemd, voor het jaar 1892, van de huurwaarde der localiteiten bedoeld bij art. 6 der drank toef. De heeren J. van Botlenburg, J Fortuin, C. van der Zoo de Jong en J A. Hoksbergen zijn door burgemeester en wethouders benoemd tot schatters der huurwaarden van perceelen tot regeling van den hoofdelijken omslag voor 1892 Door burgemeester en wethouders is de heer dr. P. Smits aangewezen tot liet verrichten van de bij art. 4 der wet van den 10de April 1869 (Staatsblad no. 65) bedoelde doodschouw gedurende het jaar 1892. Het bestuur van de Amersfoortsche ijsclub „Voorwaarts" heeft met de heeien H. Heiligers en D. Verbeek een contract aangegaan, waarbij deze op zich nemen de levering van eene ververschings- tent voor de som van f 500. Die tent wordt, 15 M. lang, 5 M. diep en ver krijgt eene hoogte van 4 M. tot 3 M. afdalende. Behalve eene keuken, woiden er ook eene bergplaats en privaten in aangetroffen. Bunschoten. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. P. H. Versteeg te Si. Pancras. Hoogland. De arbeider H. van Beek had hel ongeluk van eenige balken te vallen, met het treurig gevolg, dat hij een been brak. Per rijtuig werd hij huis waarts gebracht. Onder het opschrift Sequah en de Rijksveldwacht," schrijft het Geïllustreerd Politienieuws «Met het o og op den gespannen toe stand tusschen de burgerij en de gemeente politie, werden tijdens de Sequah bijeen komsten, op verzoek van den pachter van den Parktuin,onderscheiden avonden rijks veldwachters aangewezen, om aldaar dienst te doen, ter voorkoming van mogelijke en zeer gevreesde ongeregeldheden. Menig warm uurlje hebben de veldwachters daar gehad. Sequah nu had f25 als belooning voor de manschappen beschikbaar gesteld, die zij echter op hooger last niet mogen aannemen, tot groote teleurstelling dei- belanghebbenden, voor wie, met liet oog op bun ongelukkige bezoldiging, elke gra- zou ik hier Diet zijn, Miss Judge,"antwoord de hij. „Ik zou te Londen ziju om aankun beider geluk te arbeiden. Ik heb ben tot elkander gebracht; ik heb haar voor hem op gespoord, terwijl zij zich in een der achter wijkeu van Londen had zoeken te verbergen, en hij ging dadelijk tot haar eu bracht haar naar de woning zijner moeder, waar zij op hare plaats was. Ik zag koe hij haar uit het huurrijtuig hielp; ik bemerkte hoe zijn ge laat schitterde van blijdschap, en ik zeide, de hemel zegene hem en haar, en daarop vertrok ik, lafaard die ik ben, die zich niet sterk genoeg gevoelde om in hunne vreugde te deelendie wel beider geluk op het oog bad, doch er zelf geeu getuige van zijn kon." „Bracht hij haar naar de woniug zijner moeder?" zeide Anna in gedachten. „Dat was wel zeer goed van Mr. Delancymaar is dat nu een bewijs van zijne liefde voor haar?" „Miss Judge, ik ben zijn boezemvriend sedort hij Ilphain verlaten heeft. Ik woonde bij hem, ik was er dagelijks getuige ran, hoe hij naar haar verlangde van den val- schen trots waarmede hij zijne liefdo trachtte te verbergen om mijn gevoel te spareu, doch ik las in zijn hart als in een geopend boek." „Mr. Delancy was er de man niet naar, om haar ooit volkomen vergiffenis te schen- tificatie een ware verrassing is. Wjj ver melden dit, omdat liet hoog tijd wordt, eens te denken aan lotsverbetering voor de rijksveldwacht, die veel diensten, ook deurwaarders-diensten, verricht en waar lijk niet verwend wordt door belooninpen. Een Minister zorgde voor liet hoofd dnor een nieuw model pet, een andere Minis ter voor een blauvvlinnen pantalon (model Harderwijk), maar tusschen hoofd en beenen ligt de maagstreek, en ais de tegenwoordige Minister nu eens rekening wilde houden met de eischen van den maag, dan zou hij zeker kur.nen staat maken op den dank van honderden huis vaders, die nu bij een zwaren dienst hun tremig bestaan rekken, maar zich veel ontberingen moeten getroosten, om in hun stand fatsoenlijk man te blijven." Jack the Ripper te Berlijn.De hoof den der Berlijnsche politie gelooven niet, dat de dader van den onlangs te dier stede gepleegden moord dezelfde is als die der misdaders van White-Chapel, maar ze durven evenmin het tegendeel bewe ren, daar de politie te Londen zelf nog niet weet of de z. g. Jack te Ripper een Engelscbman is. In de maand Mei van dit jaar ontving de politie te Berlijn een brief met de me- dedeeling, dat den volgenden Zaterdag een moord gepleegd zou worden, hetgeen ook werkelijk plaats had. De geheime politie is voortdurend op hare hoede om eene herhaling dier geheimzinnige misda den te voorkomen, of zoo mogelijk den moordenaar op heeterdaad te betrap pen. Tolstoï en de hongersnood. Graaf Leo Tolstoï, die zich in al zijn werken als een kampvechter voor verdrukte en mis deelde natuurgenooten heeft uitgesproken heeft een reusachtig plan opgevat ter be strijding van den hongersnood in Rusland Hij heeft zich op reis begeven naar Centraal- Azië met al de leden zijner familie, zijnde twee dochters en drie zoons, om zijn stel sel toe te passen. De familie Tolstoï houdt zich hoofdzakelijk bezig met de oprichting van volkskeukens. Gravin Tatiana door reist het gouvernement van Riasan, graaf graaf Sergius het gouvernement Toula, graaf Lew Ljesowitch bevindt zich te Samara, terwijl de vrouw van Leo Tol stoï op dezelfde wijze zich aan den dienst der liefdadigheid wijdt te Moscou, waar zij voornamelijk de ellende der kinderen tracht te verzachten. Naar aanleiding van de teleurstelling van liefhebbers der steirekunde bij de jongste maansverduistering doet Flam- marien in de Figaro een verhaal van den tegenspoed, dien de sterrekundige Le Gentil moest ondervinden. Le Gentil vertrok in 1760 naar Indië om den voorbijgang van Venus langs de zon waar te nemen in 1761; maar de oor log der Engelscben belette hem voet aan wal le zetten eo toen hij eindelijk aan land kwam' was Venu lang voorbij. Wat nu gedaan? Als een hartstochte lijk astronoom neemt Le Gentil een held haftig besluit, hij zal te Pondichéry blij ven tot Venus opnieuw voorbij de zon trekt, in Juni 1769. Hij twijfelt niet aan den goeden uitslag, richt een obser vatorium op, leert de taal van bet land en bereikt het jaar 1769. 't Is het beste weer van de wereld eene zon om te stelen De dag van den voorbijgang is daar. Doch daar begint de lucht te overtrekken, donkere wolken schuiven voor de zon en als Venus voor bij is, wordt bet andermaal overschoon wpèr De arme Fransche sterrekundige be stierf het bijna. Daar de volgende voor bijgang van Venus eerst in 1874 plaats had, kon hij niet meer wachten, vertrok naar Frankrijk, leed bijna tweemaaischip- breuk en, toen hij te Parijs kwam, be vond hij dat, bij gebrek aan tijdingen, men hem voor dood had gehouden. Hij was in de Academie van Wetenschappen vervangen en in zijn huis eveneens, zijne vrouw was hertrouwd. Eenige maanden later stierf hij werkelijk! ken," zeide Anna Judge, nog niet willende overtuigd zijn. „Hij heeft een trolscb hart, en de vrouw, die hem eenmaal haar hart ge schonken heeft, en daarna een ander huwde, komt mij niet voor als de geschiktste vrouw, aan wie hij zijne achting en liefde zou schen ken." „Zij heeft nooit opgehouden hem te be minnen, dat weet gijen hij weet het ook, want het was mijn plicht hem zulks te zeg gen voor hij haar weder ontmoetteen nu, met de waarheid voor zich, met de moeder als middelares, onder hetzelfde dak, en met al hare liefde en schoonheid steeds voor zich, zoudt gij dan nog gelooven dan onder zulke omstandigheden Delancy zou kunnen aarze len?" „Misschien bemint hij eene andere." „Misschien heeft hij tot een ander van liefde gesproken," zoide Aynard„misschien heeft hij gehoopt mettertijd iemand die hem even waardig was als Clara te heren kennen, maar liefde kan het niet geweest zijn." Het was Anna als werd haar hart toege- klemd. Zou hij met haar gchoim bekend ziju? Zou Edmund Delancy er van gespro ken hebben? Was bet zoo, dan moest zij hem vergetendan moest hij van het voet stuk, waarop zij hem verheven had, verdwij nen, want zoo was hij de held barer droo- men niet meer, maar niets meer dan een alledaagsch uieusch. Het was duidelijk hij had Een hevig orkaan. Volgens een uit New-York ontvangen telegram woedt een hevige storm, vergezeld van zware regens en die noordwaarts de Atlantische kust volgt, te Washington en Baltimore. Vooral te Washington schijnt deze orkaan veel schade te hebben aangerichtmen raamt deze op 1(10,000 dollars, terwijl men spreekt van verscheidene dooden. Fen concertzaal werd verbrand door het in slaan vari den bliksem. Tengevolge van eene aardstorting zijn vier aardwerkers bedolven en is de wa terleiding, welke Brooklijn voorziet, on klaar geraakt. De stoomketels hebben ge brek aan water en 30,000 arbeiders zijn zonder werk. Op de luchtspoorwegen en in de werkplaatsen van Brooklijn heeft men den arbeid moeten staken. Gevonden te Amersfoort: Een ring met 2 sleutels. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan liet bureau van politie. voor een JONGMENSCH U(tjaar P. G.) werkzaam in den boekhandel liefst bij een Onderwijzer die genegen is hem verder aan zijne studiën voort te helpen tegen billijke vergoeding. Brieven franco met prijsopgaaf bureau van dit blad. De ondeigeteekende heeft de/eer zijne geachte stadge- nooten te berichten dat hij zich alhier gevestigd hVeft als naast ifcn Heer VAN HASELEN. DoorAveeljarige ondervinding, in alle opzichtëlKin zijn vak bekwaam, hoopt hij zich hetvertrou.wen zijner geachte begunsti gers waardig le mak3tt^ Onder minzame aanbevbtjng, Amersfoort Nov. '91. De ondergeteekende, be kend met de Duitse Ire Wasscberij, beveelt zich beleefd aan voor het rtsscbeii 1 zS worden enigq Wr Ichen 'enz/ ook(had zij zeer gaar aan buis. De w afgehaald en b^niyof. Door billijke prijzen'ien nette bediening hoopt j. zij zich shet ver troi*en barer s'.adgenooten waardig temaken. Aanbevelend, Sasje Né. 289j letter K.K. Amersfoort 36 pin 37 X#., is TE ZIEN en TE KOQJP te Amersfoort eene jcolleette in het Caf"ïtÜEA.REND" bij MATERS, Arnhemscheweg. de eer/fe berichten zijne PRIMA KWALITEIT met ronde vergulde hoekeu. Van ar f 0.35 per spel. Voorhanden in den BOEK- en KAN- TOORHAitfjDEL van haar geheim aan Mr. Aynard medegedeeld, of hij had van haar tot hem niet gesproken hij die de troisch zou geweest zijn haar verborgen te houden, zoo hij haar inderdaad bemind had. De twee vrienden hadden met elkander veel gesproken van J,ady Burlinson, maar niet een enkel woord vau de arme Anua Judge. Wel bekende zij zich zelve dit te hebben gewenseht overtuigd te zijn dat het het best voor CJara Burlinson was Edmund Delancy te huwen, en toch dacht zij het niet, dan met een beklemd hart, dat bij haar zoo geheel zou vergeten heb ben. „Neen, zij kan het niet gelooven hij had het Mr. Aynard dat beleden hij dank baarheid voor liefde, belangstelling in haar zonderliug leven voor genegenheid had ge houden hij was zwak en licht vatbaar voor indrukken geweest, toen hij te Thirby Cross ziek lag, en had veel gezegd, waarover hij een bitter berouw gevoelde nu Clara Burlin son door niets gebonden was hem niet te huwen, en hij wist het hoezeer zij hem be mind had. Eu dan twijfelde zij weder twijfelde terwijl zij daar voortging naast Hugh Aynard, op wiens woord zij staat koude makeu, die geen reden had voor haar iets verborgen te houden. Waut Delancy had toen zij hem haar koel besluit had te kennen gegeven, zijn grond tot het laatste toe verdedigd en ge- De Notaris A. H. DRIJFHOUT VAai-HOlOFF, tersfoort, zal op Sandag 14 Decem ber 1801, desjrfvonds ten 7 ure in het Koffiehuis vHjjJT VALKJE" aldaar in het te Amersfoort, buiten de Groote Koppel poort, aan -<le haven, bewoond geweest door Mejuffrouw ÏS<vWed. J. W. VAN BEEK, kadaster sectiéïA. No. 427, groot 3 Aren 40 Centiaren. Hel huis bevat ruimesKamers, Keuken, Kelder, Zolder en Bergplaats met afzon derlijken uitgang naar 4e straat. In den tuin bevinden/zich Vruchtboo- men en Planten, alsrgede een netten Koepel. Grondbelasting f44. per jaar. Dadelijk te aanvaarden. Te bezichtigen Dinsdqg en Donderdag van iedere week. De s(I^utel is le ver krijgen ten kantore van bévengenoemden Notaris. alhier zijn verschenen Roman naar het Zweedj/ch van MATHILDA ROC Prijs f3. Roman naar het&Deensch van S. SCHAMIORPH. Prijs Ï3.75. Een bundel oorspronkelijke poëzie van LAUDIUS. PRIJS iurfen. f 1.75, Geb. f3.35. Kortelijk verklaard door Dr. D. BURGER. Prijs f 0.30. zegd dat hij twaalf maanden wachten zou en haar dan zou weten te vinden, en zijue woorden hadden haar waarachtig toegeschenen en steeds in hare ooren weer klonken, als eene zachte muziek, die het luidst en het duidelijkst in haar hart had weergalmd als de zonderling heid en liefdeloosheid barer moeder zich het sterkst vertoonden. De twaalf maanden waren voorbijgegaan, en hii had haar niet opge zocht, ofschoon hij te Thirby Cross, meende zij, den sleutel tot de plaats barer wouing had kunnen vinden, evenals Delancy ge meend had. Zij trachtte het gesprek eene andere wen ding te geven, maar te vergeefs. Hugh Ay nard had maar ééne gedachte. Zoo spraken zij beiden van Clara Burlinson en Edmund Delancy beiden erkenden zij dat zij voor elkander bestemd waien, eu hoe goed het was dat hunne langdurige scheiding zulk een einde nemen moest. Eiken morgen en eiken avond ontmoetten zij daarna elkander. Mrs. Judge ging nim mer verder dan de Promenadeen daar zocht Aynard haar op. Hij was gelukkig iu dezee haven van Wallis, en zijne vroegere zwerf tochten maakten hem het gezelschap dat hij gevonden had tot eene behoefte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2