gd Nieuws. ,eur te num- 2379 17732 n 2-6 oe bevat de 00, f50.000, f 5.000, n M000, van f 100 premie menden en eene laatst uit- r ten voor- t E. 350) chteri. jmmissie beeft jond spek en :ge gezinnen ■id eene zang kinderen der :tie van de hee- nen, werden zij rentenbroodjes; n luisterden het .eld eene korte rede ('an het Kersfeest, id van lof mag niet onthou- nau hen, die medewerkten 'st zoo goed te doen sla- erg. In de plaats van den •„er Maaten is tot ouderling der lerv. kerk gekozen de heer 11. van ihorst, en tot diaken in de plaats den heer J. van Ingen de heer C. Wetering Gz. c el, maar ook»gelukkig zijt, was dan langer toevetri?" Clara is nog aV.jd bij uwe moeder?" „Ja." „Ha, gij verlangt naar baar terug te kee- ren. Ned. Ja, ik geloof zeker dat gij twist gebad hebt, maar ik ben zeker dat gij Delfincy stampte driftig op den grond, en verzocht bem te zwijgen. „Ik dacht dat gij mij beter koudet. Wan neer ik weet dat cene vrouw baar vertrou- ■n in mij verloren beeft, onverschillig ouder o omstandigheden dat zij mij geheel ander minnaar gevonden ^}j zich gedurende mijne af gunnen troosten, dan is zij verloren. ïot mijne/ ^erug, t op een tramwagen is de ort van een standje te Parijs, tad Montreuil is Dinsdagavond s kalm voortsukkelde, aange- een troep kwaadwilligen, die aeu bij de kop grepen en den eur en koetsier wederrechtelijk ,n ambt ontzetten. ,c reizigers deden, nadat zij van den ■sten schrik bekomen waren, een uit- zoodat een duchtig gevecht plaats rad. Weldra kwam de politie opdagen •n deze maakte aan de algemeene ver wan ing een einde, door de voornaamste rumoermakers mee naar liet bureau te geinen. Een eigenaardige zelfmoordenaar. •'dgraver Johnson, werkzaam in de 1 Drummond (Nieuw Holland), eg van zijn leven en besloot kant te makeo. Groot is deze juist niet, doch Johnson had t de oplossing der vraag, hoe 3t doen. Na lang denken en esloot, hij, zich den schedel ie Ingen. Hij stak twee dynamiet- i in den mond, slak ze aan en e geduldig, dat zijn hoofd zou bar- >och in plaats van zijn hoofd uit te doen springen, ontploften de .en naar voren, het puntje van zijn meenemende, en zijn gelaat ver mijn oog stoud, en ik beklaag haar ja; ik zou bijna zeggen ik veracht oor altijd." ijgcud gingen zij naast elkander voort, 'j de herberg bereikt hadden, waar De- vernam dat men hem dien nacht kon 'reu. is mijno kamer gereed? Ik beu moede," de hij, „Zij zal binnen weinige minuten gereed u, mijnheer." lij wachtte die minuten met meer onge- •id dan waarmede bij naar bet verhaal van Hugh Aynard geluisterd had, en trommelde met zijne vingers op de tafel, aau welke hij zat, weigerde bepaald elke verfrissehing die Mr. Aynard hem aanbood, en ging naar zijne kamer. „Ik hoop dat gij niet boos op mij zijt, dal ik u dit alles geheim gehouden heb," zoide Aynard, met een vorschenden blik op het ernstige strakke gelaat van zijn vriend; „ik meende te wachten tot gij van uwe hu welijksreis waart teruggekeerd, welke ik tmeende dat gij nu deedt." „Ik ben niet boos, Hugh," zeide Delancy. „Hji't verheugt mij to vernemen dat gij gaat trouwen, en eindelijk het oude huis weer ,jil betrekkeu, dat te lang verlaten is geblc- Tk weusch u van harte geluk." k u, ik dank u. Maar ik heb u niet kunnen begriinei' h hroeiende. Door de ontploffing kreeg ohnson evenwel zulk een schok, dat bij achterover in een sloot viel. Daar hij echter vast besloten was zich van kant te maken door ontploffing en niet door verdrinking, kroop hij uit het water, om opgepakt te worden dooreen politieagent, die hem fluks in de gevangenis bracht, daar de Engelsche wet poging tot zelf moord strafbaar acht. In Perzië, prov. Mazandara, is een proleet opgestaan, die zich de laatste afstammeling van den Profeet noemt en zich tot taak stelt hei Islamisme van dwalingen te zuiveren en tot de oude ware leer terug te brengen. De Sayeed (afstammeling van den profeet) toont zijn kracht door te wandelen door een vuur, zonder zich te branden. Hij heeft reeds honderden volgelingen, die hem stipt ge hoorzamenvijftig menschen, die zich tegen hem verzetten, werden ter dood gebracht, o.a. een generaal. De gouver neur van Asterabad heeft te Teheran versterking aangevraagd, om den piofeet te weerstaan. De Shall zond maarschalk [Jabibullah Khan met 300 infanteristen, 200 cavaleristen en 2 stukken geschut op den profeet af. De Russische grootvorsten Wladimir en Alexis die sinds eenigen tijd te Parijs vertoeven, schijnen zich met eene gewone beschouwing van de merkwaardigheden dier stad niet tevreden te stellen. Bege leid door eenige vrienden van de Jockeij- club en beschermd door eenige recher cheurs, bezochten ze hij avond het hol der zakkenrollers en inbrekers van Père Lunette, namen daar eenigen tijd aan tafel plaats, elleboog aan elleboog met eenige hoogst' verdachte sujetten, en gin gen toen naar aCIiateau-rouge", waar ze het voorrecht genoten eenige glazen absinth te mogen offreeren aan de »Groote Louise" de vroegere minnares van den onthoofden moordenaar Gamout. Toen zij ook een kijkje wilde nemen in de aMiriton", werden ze herkend, en moes ten zich verwijdeien wilden zij zich aan een ovatie onttrekken, want de Russen- vergoding is zelfs tot het uitvaagsel van Parijs doorgedrongen. Het Handelsblad van Antwerpen ver haalt van den merkwaardigen weg door een kogel van '1870 gevolgd. M. Julien Blampain, van Ferrières-la- Grande, was in 1870 onder het oog ge kwetst dooi een kogel, welke men nooit had kunnen uithalen. Voor een paar maanden had hij zich een tand laten trekken. Eergistei?n, Verwijl hij op weg was tusschen Feignies en Les Mottes, viel eensklaps de kogel in zijn mond, langs de opening van den uitgetrokken tand. Verscheidene personen, waaronder dr. Deforitaine, hebben de echtheid van dit feit bevestigd. Sedert het uitkomen van den kogel, heeft M. Blampain steeds he vige pijn in het hoofd. Koude in Italië. Terwijl we hier niet weten in welken tijd we leven en menigeen denkt dat we met een vergissing te doen hebben, klaagt men in Napels steen en been over de koude. De spoor lijn van Gampo Basso naar Termini is door sneeuw versperd en verscheiden reizigers zijn uit moeten stappen in de langs de lijn gelegen dorpjes, om te wachten tot i'e weg vrij was. Ook in de provincies Brindisi en Tarente zijn al de weikzaamheden gestaakt wegens de koude en de sneeuw. Probatum est. Een zondeiling avon tuur overkwam onlangs een jong archi tect uit Hannover. Toen hij op zekeren Zondag eene wandeling door een uitge strekt woud maakte, ontmoette hij eene dichtgesluierde jonge dame, die hem met een bouquet rozen in de hand tegemoet trad. Plotseling wierp zij de bloemen achter zich, sloeg baar sluier terug en drukte den verrasten jongen man twee kussen op elke wang. manieren komen mij zoo geheimzinnig voor." „Denk daar nu niot meer aan. Goeden nacht." „Goeden nacht,"hernam Aynard zijn vriend de hand drukkende. Delancy verliet de kamer, sloot haar en vraagde naar den waard. „Ik heb," zeide hij, „zaken te Aber, en gij bekoelt het Mr. Aynard niet te zeggen, dat ik weder uitgegaan ben." „Neon mijnheer. Blijft gij lang uit?" „Geen kwartier. Ik heb niet veel te zeg- geu," voegde hij er op zachteren toon bij Toen zette bij zijn hoed op en verliet met suellen tied de herberg. VIJF EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Slechts een kind van zestien jaren. Er brandde nog licht in de voorkamer der woning, die ter zijde van den weg stoud, en welke Delancy met vasten tred naderde. Hij was op het ergste voorbereid. Zijn gelaat had een hoogst ernstige uitdrukking aange nomen; er waien moeilijkbeden te overwin nen misschien een tooueel te vermijden en b'Ve'j! "Wt- overlegd op welke wijze hij re^k^'v 1JJ1handelen. der woning aangekomen, bad b. iste weifeling ondervonden en -'Vlc niet, toen bij ^nder de Daarna boog zij zich hoog blozende voor hem en haalde een klein boekje te voorschijn, waarnit zij bedaard voorlas: ïOnfeilbaar middel tegen zomersproe ten. Ga in een woud wandelen, neem een bouquet rozen in de hand: zoodra ge echter een jongeling ontmoet, werpt ge de rozen achter u en kust hem op beide wangen." De architect lachte hartelijk, en betuigde der jonge dame den wensch, dat het mid del helpen zou. Natuurlijk lokte 't eene woord het andere uit en beiden waren weldra zoozeer in een levendig gesprek gewikkeld, dat zij samen het woud in alle richtingen doorkruisten. 't Spreekt vanzelf, dat de jonge bouw kundige liet meisje in hare woning een bezoek bracht, en het gevolg van een en ander was, dat beider familie en beken den weldra de tijding hunner verloving ontvingen. Indien het middel niet voor de zomersproeten geholpen heeft, dan bleek het toch goed te zijn orn er een man door te krijgen! Reclama. Eenige Duitschers bespra ken samen in een restaurant te New-York de regeeringsaangelegenbeden der Ver- eenigde Staten, Plotseling naderde hen een net gekleed heer, die aan een tafel tje terzijde gezeten schijnbaar met groote belangstelling liet gesprek gevolgd had. ïMijnheer," zeide hij tot een der Duit schers, Dgij hebt mij heleedigd door op afkeurende wijze over mijn geboorteland te spreken. Dat vind ik laf en ik daag u tot een tweegevecht uit." De Duitsclier, hoewel verwonderd, nam de uitdaging aan. De strijders ontmoet ten elkander met de getuigen op den vast- gestelden tijd en op de aangewezen plaats. De Amerikaan vuurde het eerst, doch miste. Het schot van den Duitscher ech ter trof het hart van den Yankee, doch, in plaats dat deze op den grond zonk, opende hij kalm zijn vest en wees met den vinger op een metalen pantser, dat zijn borst omsloot en waarop met zwarte letters geschilderd stond De firma Green Co., New-York, vestigt de aandacht van heeren duelleeren- den op hare, zooeven in den handel ge- gebrachte borstplaten, als een zeker mid del om nimmer doodgeschoten te wor den. De grootste sigaren worden op de Philipijnsche eilanden en vooral op Lozon geiookl, eene stad, waar bijzonder veel gerookt wordt door vrouwen zoowel als mannen, van eiken leeftijd en uit eiken stand. Het is daar geen ongewoon ver schijnsel dat men er eerwaarde inwoners ontmoet met sigaren in den mond, welke één voet lang zijn. In Castans Panopticum te Bei lijn geeft tegenwooidig zekere Soliman ben Aïsza voorstellingen. Hij is een van die wori- dermerischen, van wie de reisverhalen uit het Oosten zooveel verhalen, een van de Fakirs, Derwischen, die zichzelf pijni gen, die, door een soort godsdienstwaan zin aangegrepen, hun lichaam met dolken, zwaarden en priemen steken, zonder te bloeden en die zich door vergiftige slan gen laten bijten zonder er schade van te ondervinden. Maandag trad de non- kwetsbare" voor een aantal geneeskun digen en journalisten op. Door vóór elke voorstelling narcotische dampen in te ademen, maakt hij zich, naar hij mede deelde, telkens onkwetsbaar. Hij geraakt dan in een soort geestverrukking, waaruit hij later plotseling bijkomt. Buitendien smeert hij zijn lichaam met zalven in. Met sterke, stalen instrumenten doorboort hij zelf zijn oorlellen, zijn wangen, zijn tong, zijn hals, zonder dat er een dropje bloed vloeit. Hij slaat een degen met een hamer in 't onderlijf, zoodat de kling er half in steekt. Hij laat zich door vergiftige slan gen, die hij, vooraf hypnotiseert, bijten en als tegengift smeert hij het bloed van een dezer dieren op de wondon, nadat hij vooraf den kop met de vergiitklieren minste onstuimigheid aanklopte; zijn drift en zijne woorden zonder samenhang waren voor Aynard geweest en behoorden reeds tot het verledene. Een ernstige plicht wachtte hemhij moest dien op de ernstigste wijze vervullen en niet op de onstuimige wijze als dwazen, zwakker dan hij, zulks doen zouden. Anna Judge opende de deur zeer spoedig na zijn kloppen. „Ik had niet gedacht, Hugh, dat gij nog terugkeeren zoudt, waut waren hare eerste woorden, daarop volgde eene pauze, een turen in de duisternis, waar hij stond als een norsche schildwacht, gereed haar van haar gebrek aan vertrouwen in hem reken schap te vragen.. „Ik ben uw geliefde niet, Miss Judge," zeide hij eindelijk; het is eene vergissing. „Ik hen Mr. Delancy." „O, Ned, zijt gij daar! Wat is er ge beurd wat kan er gebeurd zijn dat u hier tot mij voert?" ,,'t Is vreemd en raadselachtig dat ik tot u kom; maar do voorvallen des levens zijn immer een raadsel voor bet mensckelijk ver stand. AI ag ik u eeuige weinige oogenblikken spreken „Ja zeker, kom binnen, als het u be lieft." ifEn Anna Judge ging hem als eene slaap wandelaarster voor naar de kamer, waar de j 1 -V heeft afgebeten, fijn gekauwd en opge geten. Ook voor het vuur is Solirr.an ben A'isza ongevoelig. Hij houdt zijn ontbloo- ten arm, eenige minuten achtereen, boven een vlammenden fakkel; de arm is dan zonder eenige brandwond en slechts een weinig zwart van het roet. En dat alles speelt dat wondermensch klaar naar hij zegt somdat hij niet wil bloeden, noch wil verbranden." De doktoren konden geen meer bevre digende verklaring geven. 1IDKOERLIJKE STAVDJ N. Amersfoort. GEBOREN24 Dec. Johanna, d. van Teunis Osnahruggo en Dirkje van de Kaats. Everarda, d. van Antonius Poort en Jacoba Arler. Catrina, d. van Dirk van Daal en Catrina van Eek. 25 Dec. Hen drik, z. van Hendrik Cornelisse en Wille- mijna Kraauen. Hermanus Gijsbertus, z. van Gijsbertus van Nus en Margrietba van der Veen, Petronella, d. van Petrus Tillen en Catrina van Kalveen. Johan nes, z. van Wilhelmus van den Bedeoi en Gijsberta Staal. Gerritje Cornelia, d. van Cornelis Jan Tuijn en Hendrika Cornelia Schuitert. Wessel, z. van Jacobus Nico- laas van Hoogevest en Elisabeth Bos. Margaretha Isabella, d. van Henri Azijnman en Naaitje Frijda. Jansje, d. van Her manus Kroes en Cornelia van Ouwerkerk. Jeannette Elisabeth Henriette, d. van Isa- bellus Henri Philippus Verschoor en Elisa beth Jansen Cornelis, z. van Jan Pot en Gijsberta Petronella Blacksone. Joseph, z. van Hendrik Verhoef en Gerritje van Keulen. 27 Dec. Gerritje, d. van Ger- rit Dijkhuizen en Jansje te Kulve. 29 Dec. Helena, d. van Evert van Ouwerkerk en Johanna Kooreman. 30 Dec. Marretje, d. van Maria Antonia Wiertz. -Willem, z. van Lambert Hendrik Aliugs en Willempje van Doornik'. Sophia Maria Antonia, d. van Dirk van Barneveld en Hendrika van der Last. Johannes Cornelis, z. van Bernard de Wilde en Johanna Gijsberta Wanziug. ONDERTROUWD: 31 Dec. Frederik Kallenbach en Dirkje van Harten. Pie- ter van Zoom en Rijkje Wijnands. Jacob Arts en Antonia Hendrika de Metter. Mcindert Schrender en Klasina van den Essenburg. Harmen Cornelis Onderstal en Johanna Zeitsen. GETROUWD: 30 Dec. Cornelis van Mourik en Maria Elisabeth Phiiippo. Jacob Mijnten en Lubbertje Berkloo. Albertus Gerardus Yliek en Maria Elisabeth Marinus. OVERLEDEN24 Dec. Gerardus Witte- veen, 22 m. 25 Dec. Evertje Dekker, 63 j., wed. van Lodewijk Gerhardus van Kamp. Willemina van der Linden, 51 j. echtg. van Pieter van Naarden. 26 Dec. Gerrit Jan van Eedeu, 41 j., echtg. van Johanna Petronella de Waal. 27 Dec. Griolje Jansen, 81 j., wed. van Jan Buis man. 29 Dec. Dirk van Bennekom, 78 j.,- wed. van Dirkje van Wijland. Hen drik Witteveen, lm. 30 Dec. Elisabeth Olto, 64 j.wed. van Lambertus van den Berg. Een lovenl. aang. kd. vr. gesl. van Cornelis Hop en Dirkje Brouwer. Hoogland. OVERLEDEN25 Dec., Aruolda Kurvers, 36 j., echtg. van Aart Aarts. SO Dec., Gerrit van Dijkhuizen, 65 j., echtg. van Aaltje de Geit. Woudenberg. GEBOREN: 17 Dec.; Adrianus, z. van Willem Wagensveld en Francina Meerveld. 28 Dec., Levenl. aang. kd. mann. gesl. van Jan Yeenendual en Gijsbertje van Voorthui zen. 29 Dec., Evert, z. van Jan Blau- wendraad en Janna Wolswinkel. GEHUWD: 19 Dec., MarinnsVelthuizen, 28 j., en Jannigje van Harskamp, 26 j. OVERLEDEN: 22 Dec., Albertus Bloe mendal, 4 m. 23 Dec., Hendrik Veenen- daal, 38 j. 25 Dec., Hendrika van Draffelaar, 2 j., 28 Dec., Maagje van vroegere huishoudster van Thirby Cross voor den warmen haard zat. „Goeden avond," zeide Delancy, en Mrs. Judge antwoordde met een zware schorre stem „goeden avond," en zag hem met half gesloten oogen aan. „Mijne moeder heeft geslapenzij stoor u aan haar niet," zeide Anna verlegen, en daarop ging zij aan tafel zitten, en zag peiuzend op hem, die de held harer droomen geweest was. „Waarom zou hij zich niet aan mij sto ren?" stsmelde Mrs. Judge met zwere tong. „Denkt gij denkt gij Mr. Delancy, dat ik u niet kenof dat ik niet weet wat ik doe?" „Ga maar naar uwe kamer, moeder," smeekte Anna. „Om u hier alleen te laten om mij same" te havenen al de schuld op mij te we pen, wanneer ik er niet bij ben om mij te verdedigen? Mij die niets anders nog gekend heb dan lijden, miskenning en druk en die niets beters meer te wachten heeft." „Het is alleen het bewustziju harer ram pen on barer dwalingen," zeide Anna, om het zonderlinge gedrag harer moeder te ver goelijken, „dat haar somtijds zoo doet „Niet zeer dikwijls, slechts nu e stamelde Mrs. Judge. •——V.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2