BIJESLANBÉ. VERHURING Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatiën. ADVEBfrÉNTIËN. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. ÖDEZAAK^ te op enen. m D. PUTMAN» VAN ral du travail manuel," in welke hooge betrekking hij in 1882, na zijn overlijden, door den heer Réné Leblanc is opgevolgd. Als vrucht van den ijver der drie genoemde mannen breidt het onderwijs in handwerken zich langzamerhand, naarmate de kweekscholen leer lingen afleveren, tot de meest ver wijderde Fransche gemeenten uit gelijk wij wenschen dat het ook hier te lande vele vrienden en be vorderaars zal vinden. Da Staats-Ct. bevat liet oordeel omtrent den oogst over 1891 in de prov Utrecht. Bij de tabel, waarin de uitkom sten in cijfers zijn uitgedrukt, werden de volgende opmerkingen gemaakt. De wintertarwe is door den strengen winter meest omgekomen, en daar men naar 't schijnt zeer weinig heeft herzaaid, gaf dit gewas slechte uitkomsten. De rogge heeft minder geleden. De veron derstelling ligt voor de hand, dat de tarwe door liet zoogenaamde op- of uit- vriezen nog het ergst geleden heeft. Dit vermoeden heeft zooveel te meer grond, omdat hier de tarwe bijna uitsluitend op de zwaarste en de rogge bijna alleen op zand of hooge gronden geteeld woidt. Ontkend kan echter niet worden, dat in deze provincie menig perceel met tarwe was aan te wijzen, dal veel beloofde, de slechte oogsttijd heeft echter zoowel aan de opbrengst als aan de qualiteit veel nadeel gedaan, zoodat de landbouwers, daardoor teleurgesteld, bij de schatting van den oogst al te zeer ontmoedigd, zich daardoor waarschijnlijk te veel heb ben laten leiden en de werkelijke uit komst iets gunstiger zal geweest zijn, dan de opgaven doen vei moeden. De rogge gaf betere uitkomsten en was dooreen middelmatig; de qualileit was nog gunstiger. De gerst gaf een middelmatig gewas. Van het stroo waren opbrengst en qua lileit bij de drie genoemde gewassen be ter dan van het graan. De haver gaf volkomen reden tot te vredenheid; de boekweit kan men zoo goed als onder de mislukte producten rangschikken; zij gelukte zelden slechter. De veldboonen (paarden-, duivenboonen, enz.) leverden dooreen een best gewas; de stamboonen daarentegen gaven een slechten oogst, de quahteit was echter beter dan de opbrengst; van erwten werd eene middelmatige hoeveelheid verkregen, de qualiteit was in de meeste gemeenten voldoende. De aardappelen zijn door regen en koude, maar inzonderheid door de ziekte, evenals de boekweit, als mislukt te be schouwen ook de qualiteit was in de meeste gemeenten slecht. Aardappels zelfs van middelmatige qualiteit wer den tegen hooge prijzen verkocht, waar door echter op verre na niet de geringe opbrengst vergoed werd. De suikerbieten bleven beneden hel middelmatige, de qualiteit was dooreen ruim voldoende. Zaden worden hier weinig verbouwd, zoo ook vlas en hennep. Waar deze ge wassen echter nog voorkwamen, waren de uitkomsten slecht. De tabaksteelt gaat ook in dit gewas sterk achteruit; uit slechts drie gemeenten kwamen omtrent dit gewas nog berichten in; opbrengst en qualiteit lieten veel te wenschen over. Koude, regen en wind waren voor het gewas hoogst nadeelig geweest. Mangelwortels, koolrapen en gele wor tels hebben meer dan middelmatige hoe veelheden gegeven; ook over de qualiteit was men tevreden. Van de klaver is veel omgeploegd, zoo dat in slechts twee gemeenten de uitkomst slecht was. In 20 was de opbrengst goed en in een even groot aantal middelmatig. De qualiteit was naar verhouding beter. De opgaven omtrent hel hooi geven eene zelfde evenredigheid aan de eerste snede was door het ongunstige weder echter overal slechter dan de 2e snede, welke laatste, bijna zonder uilzondering, beste uitkomsten gaf. De graslanden waren niet alleen schraal, maar ook de voedzaamheid van het gras liet veel te wenschen over; in beide op zichten kwam eerst in den nazomer ver betering. Op de hooge gronden was stand en qualiteit van het grasgewas veel beter dan op de lagere landen; de laagst gelegen weiden waren bepaald ongunstig, en stonden een groot deel van den besten groeitijd onder water of leden door kwel. Ofschoon ook hier het gunstige weder, dat na langdurige regenperiode intrad, verandering bracht, waren deze gronden toch te koud en te zuchtig geworden om nog gezond gras voort te brengenook de geschiktheid als weide was zeer twij felachtig, daar het vee het gras op den te weeken grond vet trapte. De melkboeren hadden een slecht jaar, en vooral in Mei veel schade, doordien er toen nog geen gras voorhanden was. Het hooigewin van de le snede was overal ongunstig, zoowel in opbrengst als qualiteit, veel hooi is door den te hoogeu waterstand en regen bedorveD het gemaaide gras moest op vele plaat sen uit het water gehaald worden, wilde men ten minste nog iets redden. De 2e snede was in alle opzichten véél beter Van de hooge gronden is het hooigewin van beide sneden heter geweest dan van de lage; de qualiteit liet echter te wen schen over. De warmoezerijen gaven voldoende uit komsten, voor zooverre dit de gewon moes- en keukengroenten betreft. De fijnere tuinbouwgewassen lieten te wen schen over; deze kwamen óf laat aan óf mislukten. De winterspinazie is bijna overal doodge vroren. In den omtrek van Utrecht zijn er vele warmoezeniers die alleen door dit euvel tot f400, ja zelfs tot f600 schade hebben geleden. Van het ooft en fruit werd alleen van de peren een goede pluk verkregen; die van de aalhessen was vrijwel normaal van al 't overige ooft en fruit bleef de opbrengst beneden het middelmatige. De boomkweekers hebben nogal verlies geleden door het doodvriezen van jon plantsoen, jarige entingen en oculatien Vooral te Maartensdijk ondervond men deze nadeelen bij vruchtboomen en fijne heesters. De bloemkweekers verloren nogal vaste planten door de vorst, inzonderheid die welke gewoonlijk niet of slechts weini tegen den winter bedekt worden. Het boschhout, zoowel als het griend en waardenhout heeft een goed lot ge maakt, over hel doodvriezen van den gro ven den komt uit geen enkele gemeente eene ernstige klacht tot ons. Hare Majesteiten te Leiden. Hare Majesteiten de Koningin en de Regentes bezochten Donderdag de oude Sleutelstad. De stad had door alle vlag gen, die zelfs op de trams wapperden een recht feestelijk aanzien. Te 2 unr kwamen HH. MM. en gevolg met den trein, geleid door de heeren van Hasselt, van Lokhorst en Roessingh van Iterson te Leiden aan en werden in de keurig versierde wachtkamer Ie klasse ontvangen door burgemeester en wethou ders en den secretaris, alsmede de auto iteiten van leger en schutterij, den oud sten wethouder der gemeente Oegstgeest, in welke gemeente het Leidsche station staat. De dochtertjes der wethouders de Stur- ler en Juta boden HH. MM. bouquetten aan. Allereerst reed men naar de academie. Voor de studenten-sociteit Minerva ston den de studenten met hunne banieren en haic geschaard en werden HH. MM. door den praeses van het corps en dien van de sociëteit bouquetten aangeboden. De rector-magnificus en de secretaris van den academischen Senaat en asesso reu ontvingen HH. MM. in de vestibule van de academie. In de Senaatskamer bezichtigden HH. MM. de schilderijen, voorstellende de oude professoren en de documenten, betrekking hebbende op de stichting der Universiteit, Daarna werd een bezoek gebracht aan het Museum van Natuurlijke Historie en ontving de directeur, dr. P. A. Jentink, verlof een vogeltje, kortelings uit Indië ontvangen naar II. M. de koningin te noemen, Dicarium Wilhelmina, (Ko ningin-Wilhelmi na-vogelt je). Vandaar ging het langs de kweekschool voor Zeevdart, waar de jongens in't want paradeerden en saluutschoten werden ge lost, naar de Lakenhal, waar HH. MM onder anderen een in prachtband gebon den catalogus van dit schilderijmuseum werd aangeboden en de president der museum-commissie, de heer de Sturler, HH. MM. toesprak. Even vier uur keerden HH. MM. naar de residentie terug. De minister van binnenlandsche zaken brengt, op grond van het bericht van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht ter algemeene kennis, dat de pokken in de gemeente Groesbeek epidemisch ver breid zijn. Aan de Arnh. Ct. wordt uit den Haag gemeld, dat de minister van oor log, ten gevolge der gemaakte opmer kingen, zijne noodwet zal intrekken en op het voorbeeld zijner voorgangers zich tot eene voordracht ter verlenging van den diensttijd voor twee lichtingen zal bepalen. Het voornemen bestaat om een pakketpostdienst, aanvankelijk op be perkte schaal, binnen Nederlandsch-lndië in te voeren, die zoo spoedig doenlijk ook tot het verkeer met Nederland en met andere landen zal worden uitgebreid. Naar men meldt, bestaat bij enkele oudofficieren der rijdende aitillerie het voor nemen, in het volgend jaar het 100- jarig bestaan van dat corps op feestelijke wijze te herdenken. Naar men verneemt, worden door de stad-kolonie van het Leger des Heils te Amsterdam pogingen aangewend, om in het Gooi een stuk heidegrond van ongeveer 3 H.A. groot in eigendom te krijgen. In de op Donderdag 25 Februari a.s. te houden 121e algemeene vergade ring van de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen zullen o.a. de volgende vragen verhandeld worden: 1Moet Nederland met zijn zoogenaamd Trijhandel-stelsel aanvaarden zijn isolement op Europa's vasteland? Kan dat een waarachtig goed beginsel heeten? Mag dat genoemd worden: «Voor Nederland een glorie"? 2. Behoort de nijverheid niet nauw keurig te vernemen wat er nu worden zal van de handelsverdragen? 3. Is het Nederlandsche stelsel van coöperatie houdbaar, met het oog op de belangen der winkel-nijverheid? Donderdagmorgen hebben de heeren M. van der Heijden en B. C. Nijlrolf Sur numerairs bij de centraalspoorweg, werk zaam aan het station alhier, met goed gevolg examen afgelegd als 3e Goederen klerk. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de 1e helft der maand Januari 1892. Mej. A. Zegers Amsterdam. Wed. C. de Veer Groenedijk n J. Witsel 's Gravenhage. W. v. d. Bosch j Mej. J. P. C. Keuter Louis Leeuwarden. F. van Slooten Rotterdam. Wed. Verhal Utrecht. Wed. Beugelingvan Brugghen Wed. C. E. Teenop Brouwer J. van Es Van het hulpkantoor Bunschoten. P. Methorst Amsterdam. Briefkaarten. W. van Gelder Haarlem. A. van Luijn Rotterdam. J. H. Schut Utrecht. Verzonden geweest naar Engeland. J. O. Giles Blackpool. C. Elout Londen. Een juweelenkwestie. die niet minder sensatie wektdao dieder familie Hargreave, is thans weder in behandeling voor hel Poli tie-hof te Londen. Men herinnert zich dat mevrouw Rosali Clovis Bonaparte zich noemende de echtgenoote van Luis Clovis Bonaparte, wettige zoon van prins Lucien Bonaparte, verleden jaar overle den, een proces heeft begonnen tegen haar eclitgenbbf, waarin deze werd ge sommeerd haar eene partij juweelen ter waarde van 500.000 francs af te staan. Het is gebleken dat al deze diamanten welke hij aan zijn vrouw voor echt had gegeven, valsch waren en nauwelijks een waarde van 6000 francs vertegenwoor digden. Zij diende deswege een aanklacht tegen hem in, zoodal hij dezer dagen voor het hof moest verschijnen, om zich te verant woorden over dit feit, dat als bedriege- lijke oplichterij werd gequaliflceerd. Clovis Bonaparte is onder borgstelling voorloopig op vrije voeten gelaten. Sneeuw. Eergisteren is in het wes ten van Duitschland zooveel sneeuw ge vallen, dat op verscheidene plaatsen het spoorwegvetkeer aanmerkelijk belemmerd was. De trein van Bazel naar Keulen was bij Landau drie uren in de sneeuw blij ven steken. Te Keulen zijn de treinen uit Parijs en Ostende met twee uren vertraging aangekomen. Te Tiier hadden alle treinen vertraging. Te Frankfort en omstreken heeft het drie dagen achter een zoo gesneeuwd, dat verscheidene postbezendingeri waren weggebleven. Ook bij Rappenau is een trein in de sneeuw blijven steken. Dergelijke berichten ko men ook uit Mannheim, Metz, enz. Een tweede Suez-kanaal.' Een ver gadering van eigenaars van stoomschepen, te New-Caslle gehouden, besloot een op roeping te doen tot de belanghebbenden om een tweede Suez-kanaal tot stand te brengen, teneinde zich te ontlasten van de hooge rechten, die van het Suez-kanaal worden geheven. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien art 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 23. Februari aan staande, des namiddags te halftwee ure. Amerseoort, den 17. Febr. '92. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht, dd. 11 Februari 1892, No. 38; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87,) Brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden 1°. Dat de Visscherij in de binnen wateren, waaronder ook worden ver staan rivieren, door sluizen afgesloten, binnen deze Provincie wordt gesloten van Zaterdag 12 Maart aanstaande met zonsondergang tol en met 31 Mei daar aanvolgende, met uilzondering: a. van de Visscherij door mid lel van palingfuiken, aalkorven en aaldobbers, van die met hel schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen tot aas voor de aaldobbers; b. van de Visscherij op spiering met het kruisnet, welke geoorloofd blijft tot den 30. April aanstaande, doch slechts zal mogen worden uitgeoefend te Utrecht buiten de Weerdbarrière, tusschen de Groote sluis en de Roodebrug te Amers foort van de Koppelpoort tot aan het ge bouw, genaamd de Spijker, en te Vrees wijk tusschen de groote sluizen, van des middags 12 tot des avonds 10 ure. 2°. Dat de jagt op eenden (Art. 15, litt. h, der aangehaalde wet) voor dit jaar zal worden gesloten op Zaterdag 27 Februari e.k., met zons-ondergang, r.a welken tijd ook het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend, zullende de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 30 April aanstaande. 3°. Dat de jagt op ander waterwild (Art. 15, litt. d en dier wet) in de provincie Utrecht zal worden gesloten Zaterdag 16 April 1892, met zonsonder gang- 4°. Dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (Art. 15 litt. e, dier wet) zal mogen worden uitgeoefend van 2 Mei e.k. tot 2 Juli daaraanvol gende. En, ten einde niemand eenige onwe tendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 13. Februari 1892. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK. IIDKOERLUKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 11 Febr. Lambertus, z. van Roelof Berkeloo en Harretje van der Goot. 12 Febr. Adrians Johanna, d. van Evert Jan van der Muts en Johanna Geertruida Fliek. Willemijntje, d. van Johannes Arlar en Klaartje Dijkhuizen. Johannes Gregorius, z. van Jan Horst en AlijdaWel- lerd. Hendrika, d. vau Hendrik Hasper en Cornelia Jacoba Schouten. Gerritje, d. van Herrnanus Rekers on Christina van Reinmerden. Jan Willem, z. van Johan nes Cornells August Bos Sulpke en Jeanne Wilhelma Hermanna Niënbuis Ruijs. 13 Febr, Antonia, d. van Jan Bakkenes en Johanua Gieliks. Petrus Maria, z. vau Willem van Doorn en Maria van Smeding. Dirkje, d. van Cornelis Kraaikauip en Hendrika Wijnands. Heudrika, d. van Cornelis Gerardus de Jeger en Maria de Wit. 14 Febr. Hendrik Jan, z. van Jan Wil lem Velthuis en Heudrikien Hommes. 15 Febr. Maria, d. van Albarla Clasina Daalineijer. Alijda Theodora, d. vau Al- bertus van Doorn en Maria Kraan. 16 Febr. Dina Johanna, d. van Albert August van Hedel en Gerardina Helena Maria Sanders Hendrikus Jacobus, z. van Martinus Johannes Heij en Jacoba de Keijzer. 18 Febr. Albert Louis, z. van Willem Jaco bus van Rhee en Anna Louisa Muijs. ONDERTROUWD: 18 Febr. Henricus Spierings en Lucia van Demen. Arie den Enting en Anna van Leijenhorst. GETROUWD: 16 Febr. Engelbert Teunis Jan van As en Teuntje Zondervan. 17 Febr. Johannes van de Vlasakker en Barba ra Geertruida vau der Veer. OVERLEDEN10 Febr. Frederik Wilhelm van Essen, 74 j. echtg. van Franfoisa Gerar- diua Cornelia Maria Asschenbergh.11 Febr. Hubertus Brink, 6 m. Een levenl. aang. k. d. m. g. van Gradus Jansen en Anna Catliarina Mol. 12 Febr. Een levenl. kd. v. g. van Harm Lubbert Spoor en Jansje Best. Maria Magdalena Ewig,63 j. wed. van Jan de Goede. 13 Febr. Barend van de Water, 59 j. echtg. van Jaunigje van de Kamp. Jausje van Manen, 75 j. echtg. van Johannes van den Hooff. 14 Febr. Albert Meijer, 55 j. echtg. van Aaltje Noor wegen. 15 Febr. Bernardus Theodorus Janssen, 4 m. Hoogland. GEBOREN: 12 Febr. Barend z. van Gevrit van Dijkhuizen en Hendrikje van de Veen.13 Febr. Willem z. van Jan Hoef sloot en Wilsje van Kleinkalveen. GEHUWD: 18 Febr. Reinirus Regardus van Valkenhoef en Grietje Voskuilen. Gerrit Hoefsloot en Geertruida Renkers. OVERLEDEN18 Febr. Neeltje van den Eshof oud 33 jaren ongeil. Lensden. GEBOREN: 17 Febr. Johannes, z. van Wouter Busekool en van Marlje Rottenburg. OVERLEDEN: 12 Febr. Hendrik Vet- kauip, oud 3 m. 14 Feb. Willem Cor nelis van de Lugt, oud 12 j. Stoutenburg. GEBOREN: 13 Febr. Dirk, z. van Wil lem van Doornik en Reintje van Bloemen dal. GEHUWD: 18 Febr. Joseph Zwanenburg met Neeltje Kamer. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 19 Febr. 1892. f 0.— a f 0.— - 0.—„- 0-- 0.- - 0. - 3.: 8. 1. per l becto- lit-r. .50 40 0.— lï - 0.— 0.— lï - 0.— 0.80 n 1.30 0.— ii 0.— 0.— ii." 0.— 0.— 0.— 0.— a 0.— 0.— ti - 0.— 0.— u - 0.— 0.— w 0.— 0.50 li 1.20 0.60 ii - 0.80 6.— ii 9.— 0.— >i - 0.— 14.— i) - 20.— 0. ji - 0.-- 0.— iï 0 0.— iï 0.— 0.— - iï - 0.— 0.— 0.— 0.-- 0. 0.— 0.— 0.— 0.— 4.— 4.p. 1 OOst 1.70 p kilo. p- p.50 per stuk. porpuar. per stuk. Tarwe Kogge Uien Appeien Peren Kleiaardapp. Zand Hoendcreieren Boter M argarine Zoetem. kaas Kippen Kuikeus Piepkuikens Ganzeu Eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Biggen Zeugen Schrainmeu Guste koeien Kalf Kalfvaarzen Pinken Piukstieren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit heet. Appelenheet. Peren heet. Kleiaardappelen; 30 heet. Zand- aardappelen; 9000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 500 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; Vette varkeus - 0.- 0.kilo. stuks vee; Zeugen, 60 Biggen; 50 Sehrammeu. Gevonden te Amersfoort: Een hoornen haarspeld met nikkelen ornament. Een grijze want. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. F Bevallet van eet ZOON, |AE. C/DE J4J3ER Vlooten. Bij dezen betuig-ik mijn Iiartelijken dank aarF"allen die-bij 't overlijden mijner echtsenooje, hunne belangstelling hebben beöiond 1 ook namens mijne kin deren, X f ..J3r. „BOLHUIZEN. 1 Men' wordt in een def tig gezfu te Baarn gevraagd If^te verrichk^h" P inca trrie^Pn latter genegen liuisweri Loon fllO. Franc: boekhandelaar BURCK, te Baojf Beleefd hebbejf ondergetee- kenden de eer te berichten, dat ornemens zijn met 1 MAART a. s. 'en-rjareu in een der fijnste Modezaken - werkzaam geweest zijnde, hopen zij)4ei vertrouwen waar dig te worden. Ons beleefdXaanbev?i^nd, UEd. dw. j/ Nieuweweg F, 485. Amersfoort, Febr. 1892. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den BQNSCHOTER VEEN- en VEL- DENDIJK, iullen op Donderdag, 17 Maart 1892. 's voorm. 10 unr, in het koffiehuis »HET VALKJE" te Amers foort publiek VERHUREN (-.foor 3 jaren, De DIJKEN alsmede de uitmuntende HOOI en WEI» LANDEN-, en de BUITENMA TEN aan ft^Ha^Jtceil^rSaS-* schap toebeliflorende, gele gen in de gemeenten BUN SCHOTEN, E E M N E 8 en BAARN, in 58 perceelen. Breeder bij biljetten. Dijkgraaf en Hoogheemraden voorn., M. VAN BEEK, Dijkgraaf. JOHs KNOPPERS, Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2