NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. IE BLINDE VIDOLSPEELSTER. No. 16. Woensdag 24 Februari 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bericht aan onze Aim's. HET VAARWEL DE TERUGKOMST Achttien Gulden kost. ■■9 30 cent. l^Hi BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Feuilleton. SMEBSFOOBTSCBÏ COOBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. EN is een nieuw stel prachtvolle platen dat Wij bieden onze abonné's hiervan een keurige artistique uitgevoerde reproductie aan, vervaardigd op een onzer eerste ateliers in Photo-lUograplile, die sprekend de origineele platen gelijken, voor den ongehoord geringen prijs van slechts Men zal zich moeielijk een fraaier stel platen kunnen denken, waarvan levens het onderwerp zóó lief, zóó boeiend be handeld is. Tegen overlegging van achterstaande BON aan ons bureau verkrijgbaar, al- gebaald 30 eenl, naar buiten franco lliuis 35 cent. In liet D. v. Z.-H. wijdt A. P. Z. eeriige beschouwingen aan de bedelarij met behulp van lucifers en postpapier, zooals die vooial in de landelijke gemeen ten met uitnemend succes wordt beoefend. Dag aan dag toch worden, inzonderheid de niet aangebouwde deelen dier gemeen- ten, afgeloopen door mannen, meest in de kracht des levens, die in den regel twee aan twee zich posteeren voor elke woning, in een houding wel geschikt om geïsoleerd wonenden menschen angst in te boezemen voor de veiligheid van lijf en goederen, terwijl het onmogelijk is om het kwaad met een beperkte ge- meente-politie ook maar eenigermate te keeren. Twee omstandigheden vooral verijdelen de meest ernstige pogingen der politie om dit kwaad te stuiten, t. w., dat het bedelen moet kunnen worden waargeno men van den openbaren weg, wat bij 1 bedelarij aan boerenwoningen met een erf of loegangslaan, of aan de achterdeur van het huis bijna niet mogelijk is en voorts dat de bedelaars meestal voorzien zijn van een koopmans (bedel) patentje (kostende prijs één gulden in hoofdsom), en een doosje lucifers of een paar velle tjes postpapier. In hoofdzaak schuilt het kwaad in het van staatswege afgegeven koopmanspa tent, waardoor de bedelaar zich stelt on der bescherming der wet; en veel, zeer veel ware er alzoo gewonnen, wanneer de nieuwe belastingontwerpen der regee ring aan deze ergerlijke anomalie een einde mochten maken. Immers valt het niet te ontkennen, dat de ijver der politie-agenten bezwaarlijk waakzaam is te kouden, waar hun plichts betrachting meesttijds afstuit op een bij de wet geoctrooieerd hulpmiddel, waar tegen gemeenteveiordeningen weinig of niets vermogen, omdat ook het intrek ken van een patent bij de wet gere geld is. De aandeelhouders van de Konink lijke Nederlandsche Lokaalspoorweg-maat schappij zijn opgeroepen tot het houden eener buitengewone vergadering op 5 Maart. Aan de orde is: verzoek van de Hollandsche IJzeren Spooi weg-rnaalschap- pij om vrijstelling van den termijn, be doeld bij art. '23 sub 2» der exploitatie- overeenkomst bevoegdheid om den spoor weg Koning Willem III te koopen, mits één jaar tevoren waarschuwende. Voor een derde stichting heeft de Vereeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen in Nederland thans een terrein aangekocht. Dit terrein, een uitgestrektheid van vele bunders, is ge legen in de gemeente Zuidlaren, en be staat uit heide, bouwgrond, weiland en bosch. Vooieerst zal nog met tot bouwen kunnen worden overgegaan. De Ilollandsche Lelie bevat deze week HoofdartikelVan School, door Thérèse Hoven. Bekroond OpstelnMoeder," door Bella. De Roos, door Virgiriie Loveling. De weg naar Arcadië. Uit het Engelsch (slot). Louisa Mary Alcott. Naar het Engelsch. XII. Berichtwed- strijd. Vragen bus.Correspondentie. Weekkalender. Inhoud van ïLe Cau seur," Revue Franqaise. No. 10. Be richt. Advertenliën. De nieuwe Postwet de wet van 15 April 1891 tot regeling van de brie- venposterij treedt, ingevolge een Kon. besluit van 11 Februari jl. (opgenomen in de St.-Ct. No. 44), in werking op 1 April a. s. Op intatief van de heeren J. C. van der Lip, E. van der Ven en A. E. Verheij te Utrecht, zal aldaar een afdeeling van den Nederlandschen Kinderbond worden gevestigd, ten doel hebbende bij de kin deren van alle standen het zedelijk zelf bewustzijn op te wekken, dat het een der eerste plichten van elk mensch is, de vriend te zijn van het dier en het ten allen tijde te beschermen tegen wreed heid en mishandeling. Om den ijver der kinderen voor dit doel aan te wakkeren, stelt de commisie zich voor, ten genoege harer jeugdige leden, op onbepaalde tijden, kinderfeesten te organiseeren. Koningin Wilhelmina legt heden den rouw over haren vader af. Op het hof-concert van Vrijdagavond zullen optreden de zangeres J. Kempees, uit Amsterdam de violoncellist Hollmann, en de harpist Meerloo, uit Brussel. Na afloop daarvan zal de kleine kapel van het regiment grenadiers en jagers eenige nummers uitvoeren. De Koningin-Regentes zal in de eerste helft van Maart iri het Paleis door de Vereeniging: »Het Nederlandssh Tooneel" doen opvoeien het tooneelsiuk De kleine Lord. In de r.e.nonstrantsche kerk alhier zal Zondag 28 Februari e.k., als voor ganger optreden Ds. W. M. de Vries, predikant te Amsterdam. Dat de Nederlandsche Brouwers niet schromen zich in het Buitenland te laten beoordeelen en met succes, blijkt ons weder uit het bericht dat op de In ternationale Tentoonstelling van het Roode Kruis in deze maand te Leipzig gehou den, in de afdeeling volksvoeding het Haantjes Extra Stout uit de Stoombier- brouwerij »'t Haantje" te Amsterdam met de Hoogste onderscheiding groote zilve ren Medaille bekroond werd. (zieadvert.) Deze onderscheiding is te meer opmer kelijk daar in Duitschland, het Bierland bij uitnemendheid, de Jurij zeker hooge eischen zal gesteld hebben. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de vergadering, die blijkens achterstaande advertentie, aanstaanden Donderdag 's avonds om half acht door het Departement der Maatschappij van Nijverheid gehouden zal worden. De Heer Maas Geesteranus van Am sterdam zal eene voordracht, toegelicht met teekeningen en photographiën, hou den over de belangrijke Electrotechnische Tentoonstelling te Frankfort a/d M. van het vorige jaar en dus de laatste, groote vorderingen der Electrotechniek beschrij ven. Allen belangstellenden in de Electii- citeit en hare toepassing op het dage- lijksch leven zij de bijwoning dier ver gadering aanbevolen. Het Bestuur of de Leden zullen die belangstellenden gaarne introduceeren. Programma van het op Vrijdag 26 Febiuari 1892 des avonds ten 8 uur in Amicitia te geven 4e Concert door het Sijmphonie orkest met medewerking van den Heer Bern. J. A. Rehl Solo violon cellist uit Utrecht. Directeur G. K. G. van Aken. 1Cornelius-marsch Mendelssohn. 2. Ouverture nZaide" Mozart. 3. a Le dernier sommeil de la vierge Massenet. b Sérénade des mandolines Desormes. i. Suite olm walde" voor violoncello D. Popper. a llerbstblume b Gnomentanz c Andacht d Reigen. De Heer Bern. J. A. Rehl. 5. Ouverture oLa Dame Blanche" Boeildieu. 5. Entre. Acte no 2 aus Rosamande Schubert. 7. a. Le Cygne C. Saint-Saëns. t b. Melodie J3er„. J. A. Rehl. c. Zigeunerdans voor violoncello. 8 oGoldregen" Concert Walzer Waldteufel. Met ingenomenheid vernemen wij dat in den ziektetoestand van den ma joor-commandant der dienstdoende schut terij den heer A. M. Tromp van Holst, eene wending ten goede valt waarteneraen. De verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, om te voor zien in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. J. M. Richelle, zal ge schieden Dinsdag 8 Maart aanst., en de herstemming als zij noodig is, Dinsdag 22 Maart. De aftredingstijd van het te benoemen lid is in Juli 1895. Door Heeren Burgemeester en Wet houders van Amersfoort is heden aan besteed het leveren en stellen van 30 meters ijzeren balie langs de Kortegracht (oostzijde) en van 76 meters ijzeren ras terwerk achter de school aan de Koning straat. Hiervoor is ingeschreven door de heeren W. Brouwer I 430, D. H. Hoog land f477.50 en firma Wed. J. Blok f514.25. Het werk is den minsten inschrijver gegund. De leerlingen van de hoogere bur gerschool en van het gymnasium hebben den heer J. C. G. Grasé. leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan die inrichtingen, bij zijn vertrek naar elders, souvenirs aangeboden. Die van eerstge noemde inrichting schonken hem een paar zilveren lepels en vorken in etui met een album, bevattende de namen der schen kers, en die van bet gymnasium vereer den hem eene schilderij. Met dankbetui ging voor die bewijzen van waardeering, werden de geschenken door den heer Grasé aanvaard. De keuring van tweejarige hengsten die gister door de afdeeling Amersfoort van het Ulrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde zou worden gehouden, is niet doorgegaan, doordien slechts éen mededinger, Arie Kok, van Hoogland, zich ter inschrijving had aan gemeld. Aan genoemden Kok zal nu op kosten der afdeeling de gelegenheid wor den verschaft om bij de hengstenkeuring te Utrecht, morgen te houden, zijn hengst aan te bieden. Gister is een geacht stadgenoot ons ontvallen. Geheel onverwacht over leed de heer J. II. Van Mill Cz., leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool en liet gymna sium. Den 26 Augustus 1879 werd hij als zoodanig benoemd en gedurende dat ruim 12-jarig tijdvak was hij volijverig en met onbegrensde toewijding in het belang der leerlingen van die inrichtin gen werkzaam. EEN VERHAAL UIT DE VORIGE EEUW DOOR w. passaijek. 5) „O, gij hebt mij verzocht!" zuchtte hij en voer haastig voort„'k zal spoedig weer komen, spoedig, mon angel en medebrengen eene viool o, 'k heb nog eene andere viool, eene uitmuntende viool voor moa enfant! Adieu, nu moet ik weg, weg moet ik au revoir?" Fidelhans ging. Er was wederom iets be droefds en treurigs in zijn oud gezicht, toen hij ging en zich weer omkeerde en weer bleef staan en zich omkeerde en weer ging. Kachel zat eene poos heel stil en haar hoofd was voorover gebogen, de handeu hield zij gevouwen in haren schoot. Zij hoorde niets dan tonen en klanken in zich, om zich, was heel stil toen zij te huis kwam en ging vroeg naar bed. Zij dacht muziek en haar droom was muziek. Zij hoorde reeds wat zij eens zou spelen, gelijk de kinderen droomen van 't geen zij eens zullen zien. Fidelhans intusscheu ging zijwaarts van het dorp met korte, haastige schreden het bergwoud op. Hij had den hoed diep over zijn voorhoofd eu zijn lange, grijze haren gedrukt en zag rechts noch links. Twee oude vrouwen, die met takkebosson op den rug uit liet bosch en hem voorbij kwamen, groette hij nauwelijks, terwijl hij anders voor ieder eene grap of een vriendelijk woord op de lippen had. Zij bleveu staan en keken hem verwonderd na. „Hij is dronken, waarachtig dat is hij," zei de de eene. „Zie, hij tuimelt, spreekt bij zich zelf en zwaait met de handen om zich heen hij is dronken! 't Is wonderlijk; nu, terwijl het donker wordt, het bosch in te gaan," zeide de andere „Kom, wat kan ons dat schelen, hij moet immers weten wat hij doet kom De dauw valt en het wordt nat." Zij giugen naar huis. Het was stil in het woud. Een doukere schaduw lag over het kreupelhout, terwijl de toppen der hooge boomen en de tinnen van den ouden toren door de laatste zonnestralen in rooden gloed stonden. De vogels zijn alle ter rust gegaan en zitten tusscben de don kerste takken tegen den boomstam gedrukt, met de kopjes onder de vleugels gedrukt en slapen. Slechts de merel zit boven, met de volle borst naar de zon gekeerd en zingt haar avondlied. Hier en daar schiet een roofvogel plotseling door het loof een nacht vlinder na en dan ritselt het in de verdorde bladeren op den grond. Langzaam gaat de oude Fidellians het voetpad langs bergop, het boscb in en zijne gestalte verdwijnt in de duisternis. Sedert deze eerste muziekles kwan Fidel hans om den anderen dag in het dorp Bie- lau, om Kachel in het vioolspel te onder richten, en hij had haar, zoo als hij beloofd had, eene oude maar sierlijke viool ten ge schenke gegeven. In 't huis van Lang zag men dit onderwijs niet gaarne. Niet alleen dat de wakkere, welgestelde lieden weinig behagen vonden in de voortgezette bezoeken van den ouden muzikant, die er als een bedelaar uitzag, terwijl niemaud recht wist, waar hij van daan was gekomen, hoe en waarvan hij eigenlijk leefde, wat zijn ver leden was; ook het leeren van het vioolspel op zich zelf, wekte hun misnoegen in niet geringe mate op Het door de eeuwige ge rechtigheid Gods blijkbaar oin de zonden zijner vaderen met blindheid bezochte kind, zoo spraken de streng geloovige pleegouders, moest in stille nederigheid en godsvrucht het kruis op zich nemen endragen, dat de Heer iu zijne genade op hare zwakke schoud rs had gelegd en in godzaligen wandel en ijverig gebed, de schuld boeten, die zijne van den hemel beschikte nalatenschap was. Dat was hunne meening, toen zij de arme van God en menschen verlatene weeze in hunne woning eeu toevluchtsoord verschaf- teu. 't Was hunne meening ook dat God hunne daad had gezegend en honderdvoudig vergoldeu, dewijl, sedert de opneming van Rachel, Gods hand zichtbaar met hen was, in veld en huis, in stallen en schuren en zich aan hen genadig betoonde in de gesta dige toeneming van hunne welvaart en in het afweren van alle rampen en weder waardigheden, waaraan de arbeid van eenen landmau meer blootgesteld is dan eenige an dere. En nu zou bet gemoed van dit kind op verkeerde wegen geraken door de beoefe ning van eene kunst, die slechts de ijdele wereldschgezindheid dient en de gedachten op nieuwerwetsche vermaken en zinnelijke genoegens richt? Dat veroorzaakte hen groote bekommeringmaar twee redenen ver mochten tegen de zwaarte dezer overwegin gen in zooverre op te wegen, dat zij niet terstond met ernst tusschenbeide kwamen en aan de bezoeken van den muzikant spoedig een einde maakten. De eene was dat de, tot het schoonste meisje in het dorp op- groeiendeu Rachel, die tot nu toe door hen in zoo booge mate verwend en vertroeteld was en hun deze liefde en zorg, in elk op zicht, zooveel zij kon dubbel teruggaf, in de beoefening van de muziek zulk een onweer staanbaar genot vond, en de tweede was deze, dat Kachel ernstige en diepe geest zich allengskens zoo geheel en al afkeerde van de wereldsclie danswijzen en het gewone zin- nelooze gcfedel der muzikanten. Tot oefe ning speelde zij wel in de lesuren vroolijke wijzen en dansen, waardoor Fidelhans haar vaardigheid in de behandeling van het in strument zocht te geven, maar als zij alleen was, of ten minsto zich verbeeldde dat nie mand baar gadesloeg, zat zij in den tuin of zelfs buiten op het veld op eene eenzame plaats, dan scheen een andere, haar alleen eigene geest macht over haar te krijgen en haren strijkstok te besturen. Dan klonken onder hare schoone, fijne vingers zulke ern stige, verhefl'eude wijzeu, zulke betooverende, aangrijpende, ook treurige melodiën, dat knapen en meisjes van verre bewegingloos luisterden, vrouw Lang den tip van haar voorschoot voor de oogen bracht en zelfs de oude Laug zijnen hoed van het grijze hoofd nam en met outroerden blik en gevouwea handen daar stond, alsof hij in de kerk bij het altaar was en de engelen het Hallelujah zongen in zijn wakker oud hart! Zij konden het dus niet vau zich verkrij gen Kachel in de uitoefening van hare kunst tegen te gaan en duldden Fidelhans in bun huis, vooral omdat de oude muzikant in den laatsten tijd, sedert hij Kachel onderwees, op zoo zonderlinge wijze veranderd was. Dat was de vroegere Fidelhans met zijne on deugende grappen niet meerHet jonge volkje in het rond en vooial zij, die meer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1