BIJVOEGSEL, Hieuwe Amersfoortsche Courant Gemengd Nieuws. Zaterdag 12 Maart 1892. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. behoorende bij de van Uit Heerenveen wordt gemeld dat H. M. de Koningin f 1000, en H. M. de Koningin-Regentes f500 hebben gezonden voor de noodlijdenden te Beets. De minister van oorlog heeft be paald, dat, ter aanmoediging der vrij willige oefeningen in den wapenhandel, aan alle vereenigingen, wier statuten bevestigd zijn door koninklijke goedkeu ring, indien zij zulks verlangen, door het rijk kunnen worden verstrekt; voor elk geweerdragend lid een groot kaliber ge weer, zoomede eenige geweren klein kaliber (model 1871) en eenige kamer schietgeweren met daarbij behoorend materieel. Per lid kan tevens jaarlijks worden beschikt over 100 scherpe en 10 losse patronen. Het gestrenge snawintertje" werkt ook zeer nadeelig voor de bloemisten in de omstreken van Haarlem. De bloem- bollenvelden toch zijn reeds meerendeels half van dek ontdaan, en het is dus te begrijpen, dat de koude zeer nadeelig op de bolgewassen moet werken. In het visschersdorp Volendam wordt tegenwoordig drukkende armoede geleden. De ansjovisvangst leverde in 1891 niets op aan de Volendammers, de herfstvangst (schelvisch en kabeljauw) mislukte geheel, en nu komt de late winter de vloot tot werkeloosheid nood zaken. Het is een treurige toestand. Uit Beverwijk wordt aan de N. R. Ct. gemeld Het is een aardig tooneel heden avond in onze gemeente. Van middag ontvin gen de ingezetenen, die «gas" verbrui ken, eene heel beleefde boodschap van de gascommissie, dat er geen gas te krijgen was en zij zich dus vóór den avond van andere middelen moesten voor zien om licht te maken. Loopt men andere avonden met ge noegen langs de gezellig verlichte Bree- straat met haar fraaie winkels, nu was de aanblik huiverig en onaangenaam. Geen enkele lantaarn brandde. In de winkels zag men hier en daar eene petroleumlamp een flauw en gebrek kig licht geven ja, sommige winkeliers durfden zich daar niet eens aan wagen, en sloten hunne affaire bij zonsonder gang. De avondscholen gaven vrijafde ge- heele boel is in de war. Gelukkig hebben we tot nog toe geen persoonlijke ongelukken te betreuren, die door botsingen c. s. tengevolge van de zware duisternis zouden kunnen plaats hebben. De maan wil ons ook niet helpen! Men meldt uit St. Anna-Parochie Het gebrek aan werk gedurende de laatste weken maakt hier de gemoederen weder onrustig. Woensdagavond schoolde eene hoop mannen samen voor de woning van een der armvoogden en trok van hier, gevolgd door eene talrijke schare nieuwsgierigen, naar het gemeentehuis, waar toevallig de raad vergaderde. De burgemeester verleende gehoor, doch ver wees de troep, toen bleek dat de luidste schreeuwers tot de best bedeelden be hoorden, tot de zitting van het burgerlijk armbestuur op heden. Ofschoon gedu rende den avond veel levendigheid op de straat bleef heerschen, bleef de orde ■ggsa m Vervolg van het eerste Wad. Ook bare oude vrienden vergat Rachel niet. Reeds tweemaal was zij bij Lang aan buis geweest en had hen allen berkend aan hunne stemmen en aan het beeld dat zij zich in haren geest van hen gevormd had. In het dorp was zij van huis gegaan verge zeld door eenen zwerm jubelende kinderen en vergenoegd glimlachende oude menschen, en allen had zij begroet. Een feestdag was het voor het dorp, toen zij gekomen was. Ook bij een graf op het kerkhof had zij lang gezeten en geweend en zij had eenen krans van korenbloemen en madeliefjes daarop gelegd. Maar naar één persoon zag zij te vergeefs uit, dat was Fidelhans. Den eersten keer dat zij beneden in het dorp was, kon men haar geen inlichtingen geven, waar hij mocht zijn. Nu weder zeide men haar dat hij ziek was en sedert verscheidene dagen niet vau den ouden toren in het bosch, waar bij thans woonde,was vandaan geweest. Toen kon zij het niet langer uithouden. Zij moest hem zien en hem spreken, en klom het bergpad op naar tehuis. Het was op een Zondagnamiddag. De lucht was wel warm, maar onder de hooge boomen in het bosch heerschte toch eene aangename koelte. Dc dennen hadden hunne poriën naar de zon geopend en hun heete bedwelmende adem doorgeurde als wierookwolken de schaduw van het woud in 't rond. Een zonnestaal bewaard en verstrooide zich de menigte tegen 10 uur. Donderdag was de toeloop op het armbestuur aanzienlijk, Het is te hopen, dat de winter ons spoedig verlaat. Op de mailboot, Willem, Prins van Oranje te Vlissingen had gistermiddag een ongeval plaats. De 2e officier, die met eene revolver aan het spelen was en meende dat dit voorwerp niet geladen was, mikte op den 2den-machinist, met het noodlottig gevolg dat een schot tus- schen neusbeen en oog drong. De officier van gezondheid dr. Boekelman verleende de eerste geneeskundige hulp. De toestand van den getroffene moet vrij ernstig zijn. Tot leden der commissie tot afne ming van het examen van L. Onderwijs, te Utrecht te houden, zijn benoemd uit Amersfoort de heeren Dr. H. Ekama, F. Rauh en H. Hasper. De Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" zal a.s. Woensdag avond 7 uur te Baarn vergaderen, om vast te stellen welke houding bij de ophanden zijnde herstemming voor de prov. Staten door de anti-revolutionairen zal worden aan genomen. De uitgever dezer heeft onzes in ziens het publiek geen ondienst gedaan, door het verkrijgbaar stellen der nieuwe Tarieven van de gewijzigde postwet. Netjes op carton gedrukt, zal deze on misbare vraagbaak wel op geen kantoor ontbreken. De kosten zijn slechts 5 cent. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende het 5e Sympho- nie-Concert. Heeft de heer van Aken ons reeds een paar malen met uitnemende musici doen kennismaken, ook nu weder is voor dit concert den heer A. Troostwijk, solo violist te Arnhem, geëngageerd, kosten nog moeite worden door hem ontzien om het muzikale leven in onze gemeente op te wekken en aan te kweeken. Laat ons hem dan ook door stampvolle zalen toonen, dat zijn streven wordt op prijs gesteld. Een schipper, die eene lading stee nenvan Nijkerk naar Amersfoort moest ver voeren, is voor het gat van de Eem blij ven steken. Door het over boord werpen van een gedeelte der lading hoopte men het schip vlot te krijgen en in veilige ha ven te bergen. Dit mislukte. Tengevolge van den oostenwind was de waterstand zeer laag. Daarop werd de noodvlag geheschen, omdat het ijs der zee in beweging kwam. Men is er in geslaagd, het want en den mast naar den wal te vervoeren, maar het schip is gezonken. De lading was wèl, het schip niet verzekerd. Voor den 72-jarigen man is het verlies van zijn schip een groote slag. Hoogland. Verleden Woensdag heeft de raad dezer gemeente tot onderwijzer aan de Openbare School benoemd den Heer Joh. J. de Vries te Leeuwarden. De voordracht was aldus opgmaaakt: 1 Joh. J. de Vries te Leeuwarden. 2 J. Groenhart te Putten, 3 H. Brondijk te Slochteren. Ook is in deze raadsvergadering een geneesheer benoemd. Scherpenzeel. Woensdag-middag waagde zich eenige jongens op het zwakke ijs der gracht, in de nabijheid van het huis Scherpenzeel, spoedig geraakten twee dezer jeugdige waaghalzen te water, de Kastelein D. B. had het genoegen, beiden op het droge te brengen en hen daar- hier en daar, en hier en daar een blinken de blauwe of roode dagvlinder kruisten ha ren weg. Zij was moede geworden toen zij bij den toren aankwam en een weinig mis moedig, toen zij herhaald te vergeefs aan de oude, half vergane eikenhouten deur riep en klopte, die de kamer van Fidelhans, misschien in ouden tijd de wachtkamer in den ontzachelijk dikken benedenmuur des torens, sloot. Reeds was zij op het terug te keeren langst den weg dien zij gekomen was, toen zij uit de hoogte, van de tinne des torens hoorde roepen, als ware 't eene stem van den hemel. Zijt gij daar boven Fidelhans? Wacht, ik kom naar u toe," riep zij vroolijk naar omhoog, Hij knikte en wenkte levendig met bei de handen en zij sprong de oude, stoffige wenteltrap op, steeds hooger, steeds steiler en stond eiudelijk boven op het plat, ademd loos met heet, brandend gelaat, en ston- voor hem en verschrikte. Zoo had zij zich den ouden Fidelhans nooit voorgesteld Met krommen rug, mager eu met bruine, om voorhoofd, mond en oogen wonderlijk gerimpelde trekken, waarover nu de lange, grijze haren in afzonderlijke, dunne stren gen neerhingen, maar toch door veeljarig gebruik bevuilde, havelooze kleêren, die om zijne dunne ledematen fladderden, stond hij voor haar en stak haar de beide bruine han den te gemoet, met eene onuitsprekelijk wee door van een anders wissen dood te red den. Dat in deze gemeente nog stallen zijn, die flinke runderen bezitten, blijkt wel uit de volgende: Dezer dagen weid door mej. de wed. D. Homoet eene koe verkocht aan de firma J. N. van Essen, te Geld.-Veenendaal, voor f350, zegge drie honderd vijftig gulden. Door mevr. Roijaards van Scher penzeel, onlangs te Utrecht overleden, is gelegateerd aan de Herv. diaconie f 3000, aan de Herv. kerk f2000 en aan de be waarschool f ÏOUO. 29 jaren in een boomstam verborgen Dezer dagen werd aan de Russische grens in een hollen boom een geraamte gevonden met sabel, geweer en veldflesch omhangen. Bij onderzoek bleek 't het lijk te zijn van zekeren Rosowski uil Blamadyin 1863 had hij blijkbaar als deelnemer aan den Poolschen opstand, bij de nadering van hem vervolgende sol daten daarin de wijk genomen en er den dood gevonden. Eene zeer merkwaardige nieuwigheid, welke vooral zeer in den smaak van de dames zal vallen, heeft de hofraad von Narkiewiez Jodko een dezer dagen te Weenen uitgevonden. Het is een electrisch bad ter veifrissching en verfiaaing van den huid. Voor dat doel wordt eene be paalde hoeveelheid electriciteit in het bad- of waschwater geleid en de uitwerking op den menschelijken huid moet verras send zijn. Oudachtigo personen verkregen, zooals de heer von Narkiewiez Jodko ver zekert, en hetgeen ook gestaafd wordt door getuigschriften van verschillende leden der hoogste aristocratie uit Parijs en uit St. Petersburg, een rose, frissche tint, zooals gezonde menschen in hunne jeugd hebben. Het middel is evenmin moeilijk als voor de gezondheid nadeelig, integendeel zulk een electrisch bad be vordert den bloedsomloop ten zeersteen werkt op deze wijze gunstig op het ge- heele organisme. Natuurlijk heeft ook evenals alles op de wereld, deze uitvin ding hare schaduwzijde. Die verjongings kuur duurt slechts 6 of 10 uur hoog stens en dan beeft deze uitgewerkt, doch dat is gewoonlijk de tijd, dat men het allerlangst op een feest vertoeft en daarna kan men weer een nieuw bad nemen. Naar men beweert maken vele dames en bejaarde heeren gebruik van dergelijke electrische baden. Zonder echter een dokter te raadple gen, is het niemand aan te raden om de proef te nemen, want wat den een soms dienstig is, kan den ander schaden. In het Noordoostelijk gedeelte van Pruisen, aan de Kurische golf, is ontzet tend veel sneeuw gevallen; ze ligt er zes voet hcog. Vijf dorpen zijn geheel in de sneeuw bedolven. Er bestaat groote on gerustheid, dat een plotselinge dooi ver schrikkelijke gevolgen zal hebben. De vereeniging «Echtscheiding eene noodzakelijkheid", noemt zich bij verkor ting »E. E. N." Zulk een naam is voor een vereeniging, die juist de eenheid van man en vrouw tracht te verbreken, wel eenig. Een geweldige sneeuwstorm woedt over de geheele landstreek van het Michigan- meer tot in den staat Montana. De be richten zijn nog onvolledig, maar van alle zijden wordt verwoesting en verlies van menschenlevens gemeld. De telegra- phische verbinding is verbroken. Een vreeselijke mijnontploffing heeft gisteren te Anderlues in schacht 3 plaats gehad. De werking werd tot in de mon ding gevoeld. De kabel en de bak, waarin de werklieden neerdaalden, zijn moedige uitdrukking in de zwarte, van koortsgloed brandende oogen. „Fidelhans I Fidelhans I Ik zio u ik zie u, oude, lieve Fidelhans!" riep zij, zijne handen grijpende en aan hare borst trek kende. „O, ik weer het, ik weet het," zeide hij, haar vast en strak aanziende, „merci h Dieu mille foisgij ziet, mon enfant chérie, mais wat ziet gij voor u een' urmen man, een' zieken man mon enfant, ik ben ziek en zal weldra sterven 1" „Praat zoo niet, Fidelhans!" riep Rachel. „Zet u op den muur zoo o, hoe schoon, hoe kostelijk is het hier boven I Daar ligt de schoone groene wereld van God aan uwe voeten, de beek, het dorp, de blauwe bergen, daar het slot, mijn schoon slot, wie denkt nu aau sterven, Fidelhans! Gij moet nu nog eens heel lang leven, nu ik kan zien en tot u komen en weêr met u spelen." „Gij zijt goed voor mij o, gij zijt goed voor den ouden, armen man, hernam hij, zich tot eenen glimlach dwingend, ofschoon de verstijfde spieren dezen dienst sedert laug schenen te hebben vergeten. „Gij zijt goed en weet niet jegens wien, mon cher enfant! O, mon Dieu, mon Dieu I jegens wien I" Rachel werd een weinig bang voor dezen lach. En gij zult bij mij komen op het slot bij verbrijzeld. Het ventilatie toestel is ver nield. Ongeveer 300 werklieden waren beneden. Slechts drie konden ontkomen en men vreest, dat de anderen niet zijn te redden. Den 28. Maart e. k. is een dag, dien de natuurkundigen met groote belang stelling te gemoet zien, maar die angstige gewone menschen met schrik moet ver vullen. Volgens den bekenden stei ren en weerkundige, prof. Rud. Falb, zal n.l. die dag de meest kritieke zijn der geheele eeuw. De magnetische invloeden van vreemde wereldbollen zullen tegen dien tijd zoo hevig zijn, dat er wel eens een geweldige schudding van onzen aardbol zou kunnen volgen. Wij zullen zien Diefstal te Curasao. Volgens berichten uit Curagao, is al daar op klaarlichten dag in het dooi schildwachten bewaakte fort Amsterdam pl. m. f8000 verdonkeremaand. Dit geld, de klijgskas van het garnizoen, bevond zich in een ijzeren kist ten kantore van den le luit. waarnemend kwartiermee ster Schotborgh. Deze vond, na een oogen blik afwezigheid met zijn sergeant schrij ver terugkomende, de deur en kist open gebroken. De geheele som bestond uit bankbiljetten van de zoogenaamde Cura- gaosche Bank, een instelling, die mis schien eenig in haar soort is. Deze Bank heeft geen kapitaal en geeft oninwissel- baar papier uit: ze is niets dan een on derdeel van de koloniale kas en de ad ministrateur van financiën is ex-officio haar directeur. Deze nu nam terstond een maatiegel, die, hoewel niet vrij van willekeur, in het gegeven geval het doelmatigst middel moest heeten tot ontdekking van den dief. Hij maakte bij trommelslag bekeud, dat alle biljetten ter stempeling moesten worden aangeboden, en daar ze niet bui ten de kolonie circuleeren en het publiek uit vrees voor moeielijkheden meewerkte, was dit binnen weinige dagen afgeloo- pen. En vwat bleek nu? Dat het geheele in omloop zijnde bedrag van f147.000, op enkele honderden guldens na, met den stempel der eerlijkheid was voor zien. Ziedaar het raadsel, naar welks op lossing de ingezetenen van Curagao en ook de justitie ijverig zoeken. Een der minst verwerpelijke gissingen houdt een naar Venezuela gedeserteerd koloniaal voorden hoofdpersoon, een verloopen Duitsch stu dent, die zich bij vele families had welen in te dringen, vaak in burgerkleeding zich vertoonde en wien het daarom ge makkelijk viel als passagier le klasse op een Amerikaansche boot passage te nemen. Een koloniaal, met een mes gewapend, zocht deze week in de stallenkazerne te Breda twist inet den schildwacht. Hij wilde dezen aanvallen, hetgeen hem door anderen belet werd. Een officier, dit ziende, ging op hem af, doch moest tot zelfverdediging van zijne sabel gebruik maken, waarmede hij den woesteling een houw gaf. Met veel moeite werd de man door de politie naar de hoofdwacht en vervolgens naar het hospitaal vervoerd in afwachting van hetgeen verder met hem zal geschieden. BCROELUKEX STANDEN Amersfoort. GEBOREN3 Maart Jan, z. van Jan Kraan en Alijda van Mee,teren. Johauna d. van Albartus Vahstal en Hermina van Eldert. Barend Hendrik Joseph, z. van Hermanns Kroes eu Anna Blankwater. 4 Maart Gerrit, z. van Hendrik Overeem en Gijsje Sterkenburg. Johanna Gerarda, d. van Wouter Salomons en Elisabeth Maria Engeleu. 5 Maart Jacobus, z. van Jan de Graaf en Antje Veenendaal. 6 Maart Johanna Christina, d. van Gerrit Gouw en Maria Waandeas. 7 Maait Jacob Willem, z. van Hermanus van Eist en Barendina deu baron," zeide zij vriendelijk, om hem op te vroolijken. „Zij zijn immers op het slot zoo goed voor mij en zullen ook u gaarne zien, van wien ik hun zooveel goeds en liefs heb verteld." „Jamais! jamais!" riep hij heftig en zijne oogen flikkerden op verontrustende wijze. „Niet op het slot niet bij den baron niet op het slot! Ik heb iemand gezien uit het slot, iemand mon enfant, luis ter, luister! Ik kwam, het was winter, met mijne viool door het bosch en hoorde een jachtstoet komen en hier en daar schie ten, en stond achter oenen grooten boom, om het gezelschap voorbij te laten trekken. En toen kwam er een uit het kreupelhout, zonder hoed, met een fusil in de hand, en stond drie schreden van mij af en zag mij met zijne groote oogen strak aan en lachte mij aan lachte en richtte zijn ge weer op zich zeiven en toen bet knalde en ik rook en vuur zag, lag hij in de sneeuw mort sloeg met handen en voeten om zich heen en was dood!" De oude man streek zich de lange, grijze haren uit het gezicht en ademde zwaar. „II était morten ik liep als een stuk wild door 't bosch, opdat zij mij niet zouden vinden en zeggen dat ik hem had gedood I O, mon enfant dat was de eene en de andere de andere is mijn ongeluk riep bij, „mijne pest, miju vloek I" Hij staarde met somber gelaat naar deu Jobanua van Achterbergh 8 Maart Alijda, d. van Jan Dit-.rs en Judina Renes. 9 Maart Matthijs, z. van Gerardus Johannes van de Wetering en Geertruida Mastenbrook. ONDERTROUWD: 10 Maart AalbertKlok en Grietje Bunt. GETROUWD 9 Maart Tjeerd Heistra en Wilhelniiua de Gans. OVERLEDEN2 Maart Jau van den Heuvel, 6 m. 3 Maart Antonie Veenen daal, 19 m. 4 Maart Catharina Zwartjes 50 jaar ongeh. Maria Geertrui Klein- hans, 81 j. ongeh Anionie Veldhuizen, 2 j. Johauna van der Heul, 57 j. echlg. van Gerrit Peterse. 5 Maart Wilhelmus Jacobus Koeleveld, 29 j. ongeh. Aaltje ter Burg, 65 j. echtg van Philip Kortes. Maria Elisabeth Floor, 6 j. 7 Maart Petrus Kerkvliet, 50 j. wedr van Jacoba Koort. 8 Maart Jan van Hoeijen, 3 m. 9 Maart Marin Visee, 72 j. ongeh. Barbara Voortman. 78 j. echtg. van Her nardus van Keulen. Klaas »an Mouse laar, 55 j wedr. van Henna Arlar. Petronella Bredero, 40 j. ongeh. Bunschoten. GEBOREN: 8 Maart Geertje d. Tijmeu Kne'ewijn en H'-ndrikje Koelewijn. ONDERTROUWD: Abraham de Graaf en Aaltje de Graaf. Hoogland. GEBOREN5 Maart Johanna d. van Jo hannes Eybergen en Petronella Koller. 6 Maart Aartje d. van Aart van Doornekamp en Aaltje van Loen. GEHUWD: 10 Maart Willem de Bruin en Gijsbertba Rijnders. Eeusden. GEBOREN 3 Maart Maria Cornelia Amalia Jo-ephine d. van Bernard us Carel Alexander Hendricks en van Maria Catharina Elisabeth Heijs. Stoutenbiirg. OVERLEDEN: 10 Maart Jacobus Schoon- derbeek oud 71 j. ongeh. Wonden berg. GEBOREN3 Maart, Reijertje, d. van Willem Cornelis Ederveen en Jannetje van de Glind. 9 Maart, Erert, z. van Gijs- bert van Veldhuizen en Cornelia Peelen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 11 Maart 1892. Tarwe f 0.— a f 0.— Rogge 0.— - 0 (Jien 0.— - 0— per Appelen 0— - 0— hecto Peren 0.— - 0— liter. Kleiaardapp. 0. - - 0— Zand 3.50 - 4— Hoend«reieren - 2.50 - 3.50 p lOOst. Poter 1 20 - 1.50 kilo. Margarine 0.- - 0.— I Zoetem. kaa9 o— - 0— p.50„ Kippen 0.80 - 1.25 Kuikens 0.— - 0— Piepkuikens 0.— - 0— j Ganzen 0.- 0— 1 Eenden Jonge - 0— - 0.- - 0— 0— per stuk. Hazeu o.— - 0.— Wilde konijnou - 0.— - 0.— Tamme 0.80 - 1.20 Duiven 0.60 - 1.per paar. Biirgen 6.— - 8.50 Zeugen 0 - 0.— Schrammen 14— - 20.— Guste koeien 0— - 0.-— per Kalf 0— - 0.— ?tuk. Kalfvaavzen 0— - 0— Pinken 0— - 0 Pmkstieren o— - 0— Aangevoerd «aren ouircveer heet. Tarwe heet. R »gge heet. Boek- weitheet. Appelen bect. Peren heet. Kleiaardappelen 50 heet. Zaud- aardappelen stuks Hoeudcreiereu stuks Eendeneieren; kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; Vette varkeus - 0.- 0.kilo. «tuks vee; Zeugen, 180 Biggen; 60 Schrammen. grond. Zijn borst ging krampachtig op en neer, zijne stem begaf hem. „Mijn vloek de andere mijn vloek," stamelde hij zacht. Rachel had de handen gevouwen in haren schoot en waagde niet op te zien Ecu ont zettende angst overviel haar, hier met den ouden man hoog boven op den verlaten, eenzamen toren alleen midden in het woud. De oude man liet zijn hoofd steeds die per op zijne borst zinken. Eindelijk richtte hij zich langzaam op, vatte Rachel's hand en zag haar ceno poos bedaard en met oneindig liefdevollen blik in de oogen. „Vergeef mij, mijn kind vergeef den ou den zieken wan o, het was slecht van hem maar ik word zwak en de droevige gedachten komen over mij eu over meesteren mij o toujours seul!" „Gij moest naar beneden komen, naar het dorp, Fidelhans," zeide Rachel, geroerd door zijnen zachten klageuden toon. „Daar bone den bij de tnenschen moest gij wonen daar zoudt gij gezond en weêr vroolijk worden." „le ne pcux, mon ange," fluisterde hij zacht, het hoofd schuddende. „Zij laat mij niet weg van hier zij houdt mij hier vast.— Ilier moet ik zijn, hier is mijn verblijf totdat ik sterf. Ga mon ange neen,blijfik bid u om een ding, wilt gij (Wordt vervolg

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5