BIJVOEGSEL, Nieuwe AmersfooiMe Courant WOENSDAG 6 APRIL 1892. Officiëele Publicatiën. Plaatselijke berichten. behoorende bij de Dynamiet en anders niet, zou een getrouw lezer van de Fransche bladen geneigd zijn te zeggen. Kolommen vol, dagen achtereen, over ontdekkingen door de Parijsche politie gedaanhaar veelvuldigheid doet vermoeden, dat erin de pers wel wat met spek wordt gescho ten. Nu, die politie heeft wel noodig, zichzelve een brevet van scherpzinnig heid uil te reiken, om het feit te doen vergeten, dat niet zij, maar een koffie- huisbediende den beruchten Ravacbol heeft opgespoord. Die kellner, Lhérot geheelen, is de beid van den dag. Het café, waar hij zijn diensten verricht, eD dat aan zijn zwager toebehoort, stroomt dagelijks vol bezoekers; hij wordt begraven onder fooien en cadeaux. Hij mag Ravachol wel zegenen, die hem tot een rijk en beroemd man heeft gemaakt, echter zon der dit nu juist te willen. De bladen geven zijn levensgeschiedenis, straks zal men misschien een standbeeld voor hem oprichten. Dat de Parijzenaars zielsblijde zijn van de vrees voor een luchtreis met knaleffect te zijn bevrijd, is te begrijpen te ineer nu Ravachot een volledige be kentenis heeft afgelegd. Hij is het inder daad, die met een paar medewerkers van zijn soort de ontploffingen op den boulevard St. Germain en in de rue de Clichy heeft veroorzaakt; in die van de kazerne bij het stadhuis had hij mede de hand, hoewel daar een der brave gebroe ders Matthieu de hoofddader is geweest Een van die twee broertjes is geknipt de andere is waarschijnlijk over de gren zen gegaan als hij zich niet in de nabij heid van Parijs schuil houdt. Ook heeft Ravachot eenige woorden op zijn ge weten zouden we zeggen, als zoo'n schavuit er dit op nahield. Zijn houding blijft door de grootste onverschilligheid gekenmerkt; hij beroemt zich op zijn misdaden, en betreurt alleen, dat hem de pas is afgesneden om ze voort te zetten. De politiek in Frankrijk beweegt zich thans hoofdzakelijk over de koloniën. De nederzetting Porto Novo in Da- homy (West-Afrika) wordt door een ern stig gevaar bedreigd, doordien de vrien delijke en menschlievende koning van dat land zijn strijdkrachten, deels uit lief tallige dametjes bestaande, heeft samen getrokken en den omtrek plundert en uitmoordt. Aan den Franschen gouver neur schreef hij een brutalen brief, hem mededeelende, dat hij hem den oorlog aandoet, omdat alles wat geen zee is hem, den koning, toebehoort. Daar zal een expeditietje naar toe moeten, waar de Fransche Regeering weinig op gesteld is, want in dat klimaat is een krijgs tocht geen pleizierreis. Evenmin is het pluis in Xoukin Een officieel bericht vandaar meldt: De Fransche troepen zijn slaags geweest met benden Anamielen, die men sedert eenige maanden met rust had gelaten en die in het gebergte sterkten hadden aangelegd. Het voornaamste dier bolwer ken, de sterkte Dano, werd met moed verdedigd, maar viel niettemin den 28en Alaart j. 1. den belegeraars in handen. Den 30en daaraanvolgende waren alle door den vijand opgeworpen sterkten door de Fransche troepen genomen. De vijand sloeg op de vlucht. De Fransche bevelhebber heeft nu tot geheele ontrui ming van het gebied besloten. In het geheel sneuvelden aan de zijde der Fran schen slechts 28 van de 3000 man. In de derde plaats schijnt het op Madagascar niet naar wensch te gaan. In de Kamer werd de heer Ribot, de Min. van Buitenlandsche Zaken, daarover geïnterpelleerd door den heer De Malty, den Afgevaardigde van Martinique. De Mahy besprak eerst de rechterlijke orga nisatie, en verlangde verder dat de open bare meening zou worden gerustgesteld ten aanzien van de achterstelling van Franschen bij vreemdeling. Ditzelfde ge schiedde met concessiënmen staat ze aan Engelschen toe, na ze aan Franschen te hebben geweigerd. Men beweert zelfs dat de Regeering der Hova's met de Amerikaansche Regeering een overeen komst heeft gesloten betreffende een deelneming aan de tentoonstelling te Chicago. De minister erkende de rnoeie- lijkheden, aan de toepassing van het tractaat verbonden, maar noemde de vrees van den heer De Mahy overdreven. De toestand is rustig, en nieuwe con cessiën zijn niet verleend. Ten aanzien van de tentoonstelling te Chicago wacht de Regeering nadere berichten af: De Min. zal voor de handhaving der rechten zorgen. Tegen een grondig, door de Kamer in te stellen onderzoek naar den toestand in het protectoraat zal de Regee ring zich niet verzetten. Von Bismarck vierde Vrijdag zijn 78en verjaardag. Grooter dan ooit te voren was de belangstelling: vele aanzienlijke Ber- lijners spoorden naar Friedrichsruhe om hem hulde te bewijzen, en ook in de pers werden zijn groote verdiensten in warm gestelde artikelen herdacht. Hamburg vooral liet zich niet onbetuigd; bij dui zenden stroomde de burgerij naar het tooneel der feestviering, en aan den fak keloptocht, te Friedrichsruhe gehouden, namen vijfduizend personen deel. De Keizerin-moeuer, de koning van Saksen en de regent van Beieren zonden den ex- kanselier per telegraaf hun gelnkwen- sclten; voorts stroomde het den geheelen dag brieven, telegrammen en postpaketten De jubilaris was den ganschen dag in een opgewekte stemming en zag er flink uit: menige kleine toespraak gaf blijk dat hij nog in ntenig opzicht de oude is gebleven. O. a. zeide hijslndien wij het reeds bereikte in stand houden, zijn wij sterk genoeg om ons naar rechts en naar links te verweren; wij hakken alles in de pan, maar vallen nooit aan." Om nog even terug te komen op het hedendaagsch mode-artikel dijnauiiet niet alleen in Frankrijk bedient men er zich van. Te Madrid hebben twee anarchisten gepoogd daarmede het par ticulier vertrek, dat de President der Kamer in het gebouw der Afgevaardigden heeft, te doen ontploffen de aanslag werd ontdekt en de daders zijn gevat. Te Ankona, in Italië, sprong een dynamietpatroon voor een der schouw burgen tijdens de voorstelling; het gaf wel een grooten schrik, maar veroor zaakte geen ongelukken. Van hetzelfde middel hebben de ra dicalen in de Argeiitijnsclie Repu bliek zich willen bedienen om een re volutie te verwekken. De president Pel legrini kreeg tijdig de draden der samenzwering in handen, en heeft door een krachtig optreden ongelukken voor komen en de rust hersteld. Het doel was, de generaals Roca en Mitre, de bevriende candidaten voor den presi dentszetel na het aftreden van Pellegrini, benevens hemzelven, uit den weg te ruimen, en den leider der radicalen, Iriguye, tot dictator uit te roepen. De militaire hoofden van het complot, en veertig officieren die er deel in hadden, zijn gevangen genomen en op kanon neerbooten in verzekerde bewaring ge bracht; bij vele gearresteerden werden dynamietbommen in beslag genomen. En zóó marcheert de geschiedenis der negeniiend'eeuwsche beschaving Bij koninklijk besluit van den 5. April j.l., no. 3-4, is tot notaris alhier benoemd de heer C. A. Van Blaricum, thans notaris te Oudewaler. Tot tegenschatters voor de perso- neele belasting; dienst 1892/93, zijn be noemd de heeren J. B. F. Lensing en D. Verbeek. Tot hoofdingeland van het Heemraad schap de rivier de Eem, beken en aan kleve van dien, is gisteren herkozen heer A. Lagemaat te Leusden. De heer A. Op 'i Hof, onderwijzer aan de Chr. school alhier heeft tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd, wegens het verlaten van het onderwijs. de hoogstverdienstelijk werd afgewerkt. Bij de nederzetting dezer repelen moet ons dan ook een woord van harlelijken dank uit de pen aan den heer van Aken, die het initiatief nam tot verschaffing van zes avonden van waar kunstgenot, en op het succes van wiens bemoeiingen de laatste avond de kroon zette. Vervolg van het eerste blad. „Kerel, scbei toch een beetje uit met dat gillen," riep ik. „Ik wou je juist vragen, hoe of jij er over denkt." „ja," sprak hij toen hij eenigszins tot be daren gekomen was, „je ziet wel, dat die jonge dames uit de romans, die zulke mooie brieven schrijven, alleen in de verbeelding vau de romanschrijvers bestaau. Ten minste onder ons, burgermenschen, vindt men ze niet. Maar als ik in jou plaats was, ging ik haar morgen avond aan het station afha len. Scharrel een week of vier met haar en bevalt ze je niet, welnu, er zijn nog meisjes genoeg op de wereld te krijgen." Lang sprak ik nog met mijn vriend over de zaak en toen ik hem verliet, was ik vast besloten voorloopig de kennismaking met de heldin van dit verhaal aan te houden. Dien avond studeerde ik tot 's nachts twee uur zonder aan iets anders te denken. Evenzoo ging ik den volgenden dag, toen ik om vier uur uit de school kwam, stevig aan 't blok ken en eerst om tien uur stond ik op om mij naar het station te begeven, dat onge veer twintig minuten van mijne woning ver wijderd was. De laatste trein kwam eerst om tien minuten over half elf aanik had dus ruimschoots den tijd. IY. Verschillende gedachten kruisten in mijn brain, toan ik dan weg naar het stationsga- - Op waardige wijze werd Maandag avond de serie concerten, gegeven door het symphonie-orkest, onder directie van den lieer G. K. G. van Akenbesloten. Door mejuffrouw Johanna Kempees, concertzangeres van Amsterdam, was hare medewerking bij dit laatste concert toegezegd, en die toezegging had het natuurlijk gevolg, dat de groote zaal van »Amicitia" overvol was, zoo vol dat velen zich met eene staanplaats in het naast gelegen kleinere vertrek moesten tevreden stellen. En geen wonder! Wie toch de begaafde zangeres éénmaal gehoord had, zou zich niet gaarne het genot hebben ontzegd haar weder te ontmoeten en van haar schoon geluid te proüteeren, en heeft gewis niet nagelaten anderen aan te sporen en op te wekken mede dat genot te smaken. Immersdit te doen is ieder kenner niet alleen, maar zelfs ieder liefhebber van schoonen zang en muziek als 't ware aangeboren, en wie, die niet aan Nurks is geparenteerd, laat zich niet gereedelijk overhalen tot het genieten van iets schoons? Natuurlijk was de verwachting hoog, zeer hoog gespannen, doch het genot dat werd verschaft, heeft ze verre overtroffen. Nadat het orkest o.a. zeer verdienste lijk Lachner's uMarsch zu Schiller's Tu- randot" had ten gehoore gebracht, betrad mejuffrouw Kempees de planken, en hare lieve ongekunstelde verschijning, deed een langdurig applaus ontstaan, dat haar bewijzen moest met hoe groote ingeno menheid en hoe groote belangstelling haar optreden alhier werd begroet. Met begeleiding van het orkest, werd door mejuffrouw Kempees de schoone Aria aus »Der Freischütz," van von Weber, gezongen, en dit op eene zoo kalme wijze en met zóóveel gevoel en overtuiging, dat het ver boven onzen lof is verheven. Toen dan ook de laatste tonen waren weggestorven, werden haar luide en lang durig bijvalsbetuigingen geschonken, o.a. ook stoffelijke, in den vorm van fraaie bouquetten. En, inderdaad, die waren zoo zeer en zoo ten volle verdiend! Niet minder verdienstelijk en evenzeer met veel gevoel werden de overige stuk ken door mejullrouw Kempees gezongen, n.l. zLithauisches Lied" van Chopin, nSérérenade A Ninon" van Léo Délibes, en »Noël" van Augusta Holmes. Maar gaven ook de voordracht van ai deze stukken, vooral van het laatste, door slaande bewijzen van de nagenoeg onge ëvenaarde gelukkige wijze waarop me juffrouw Kempees de kunst beoefend, ons bleet als glanspunt van den avond de uitvoering van het eerstvermelde zang stuk toeschijnen. Zooals overal een einde aan komt, kwam dit ook aan deze ge notvolle uren, waarin muziek en zang als 't ware om den voorrang streden, doordien het programma ook door Van Aken's kapel, zooals steeds geschiedde, Hoeveel oplettendheid een hond soms aan den dag legt bij de vriendschap voor zijnen meester, blijkt uit het volgend geval, dat zich te Loppersum voordoet: Twee broeders aldaar bezoeken te Groningen de hoogere burgerschool en reizen daarvoor per spoor heen en weer. Als zij thuis komen, staat hun hond op hen te wachten, die, zoodra hij in de verte de stoomfluit hoort, zich geheel uit eigen beweging, in allerijl naar het sta tion begeeft. Dat mag voorzeker van een dier reeds eene aardige attentie genoemd worden, maar het opmerkelijkste is dit:'s Woens dags en 's Zaterdags komen de jongelieden met een vroegeren trein thuis dan ge woonlijk. De hond weet het, en is ook die dagen als de trein arriveert, present om hen af te halen. Te New-York verschijnt eene courant genaamd De Hemelsche stad. Zij heeft het formaat de grootte van de Times en bevat vlak onder den titel de woor den': üEenig spiritistisch blad, dat direct berichten der afgestorvenen bevat. Het spreekt van zelf, dat die berichten het hemelsche blad met eenige omzich tigheid dienen te worden begroet. De schepen die ter lossing aan de kaai lagen, zijn er zonder schade afgekomen, daar ze intijds konden verhalen. De kelder, die vol lijnolie en spiritus ligt, is onder water gezet en daardoor hoopt men die goederen te redden. Een brandweerman werd zwaar gewond, ter wijl de inspecteur van het gebouw nog wordt vermist. Eenige winkeliers in ons land ontvin gen dezer dagen weder eens eene circu laire van eene Duitsche handelsfirma, welke de Hollandsche taal, doch blijkbaar door een zoon van Germanië met behulp an een woordenboek, was gesteld. Het merkwaardigste van deze circulaire was wel het slot, waarin bedoelde firma in plaats van nwir schmeicheln uns, te ertalen met »wij vleien ons," zeide wij flikflooien ons met uwe waarde orders vereerd te worden. De commissie door het hoofdcomité heiast met een onderzoek over de op richting van gaarkeukens in de noodlij dende districten van Rusland, om de schoolkinderen van voedsel te voorzien, heeft rapport uitgebracht, In vele dis tricten moeten de kinderen een uur loo- pen, om de school te bereiken, wat voor velen dezer uitgehongerde schepseltjes te ver is. Hunne kleeding is daarbij meestal zoo slecht, dat zij niet tegen de kou worden beschermd. Meermalen zag men, dat de arme kinderen trachten om aarde te eten. In vele distiicten, met name in het gou vernement Veronesh, is de toestand van de schoolmeesters al even treurig, omdat zij in geen maanden salaris ontvingen. Omtrent de schrikkelijke wervelstor men in het noordwesten der Vereenigd Staten wordt nader gemeld, dat de schade onberekenbaar is, te meer daar het tele graafverkeer met de Westkust geheel werd afgesneden. Het te Chicago ver nielde huis had zeven verdiepingen, de omgekomenen waren drie kinderen, maar verscheiden volwassenen werden doodelijk gekwetst. In eene der achter kamers zal een gezin van dertien personen aan tafel, toen het gebouw Instortte. Een klein kind bleef onmiddellijk dood, de overigen werden onder het puin bedolven en ern stig gekwetst te voorschijn gehaald. Te Towanda moeten 60 personen zwaar ge wond zijn, 20 er van doodelijk. Te Saint- Louis werd een trein van de baan ge worpen en ettelijke reizigers gekwetst. Bij het omspitten van een stuk grond in de nabijheid van het eenmaal zoo schoone landgoed Stuverden, te Ermelo, op de Veluwe, is, naar men meldt, door een paar arbeiders een belangrijke ont dekking gedaan. Op ruim een meter diepte vonden ze een buitengewoon gioo- ten en fraaien kei, zeer gelijkende op graniet, en daar tegenaan liggende de overblijfselen van een lijk, met het hoofd naar het Zuiden en de voeten naar het Noorden gericht. Nevens het stoffelijk overschot kwam nog een kleine urn, met beenderenmeel, gevuld, uit de diepte te voorschijn. Een aantal scherven, welke bij de omgraving zijn bovengekomen, geven aanleiding tot het vermoeden, dat hier aan een eeuwenoude rustplaats ge dacht moet worden. Verscheidene ge deelten in de bosschen van Staverden en de daarbij gelegen heidevelden dragen er nog de bewijzen van hoe eenmaal die streken bewoond moeten geweest zijn hetgeen het vinden van een begraafplaats op eenigen afstand te meer waarschijn lijk maakt. Te Hamburg is Zaterdag de groote goederenloods aan de Kaiserskaai, waarin zich belangrijke hoeveelheden koffie, katoen en sinaasappelen bevonden, een prooi der vlammen geworden. De ma- teriëele schade wordt op eenige millioenen marken geschat. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat naar de pnin» plaats bij den Lieve vrouwentoren, te rekenen van den 11 April aanstaande, geen puin mag worden overgebracht dan bij eene hoeveelheid welke een kruiwa gen kan bevatten en dat de storting be hoort te geschieden ter plaatse door den opzichter II. van Weasum aantewijzen. Amersfoort, den 5 April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. SCHELTUS. bouw bewandelde. Aan den eeneu kant moest ik bekenneu, dat mijne liefde voor mejuffrouw Wagenhout, die ik nu ik geen negen dagen gezien had, zeer verminderd was. Ik beschouwde haar alleen nog als een meisje, dat niet ouaardig van uiterlijk maar weinig geestelijk ontwikkeld was en twee groote gebreken had. Deze waren: de zucht om zich voornamer voor te doen dan zij ia werkelijkheid was en gebrek aan gevoel. Eu toch, als hare gelaatstrekkon mij voor den geest kwamen, als ik aan dat half uurtje in het Park en aan mijne ge- ëugageerde vrienden dacht, begou mijn hart sneller te kloppen en een naamloos woe maakte zich van mij meester. De klok sloeg juist half elf, toen ik hot station bereikte en na tien minuten wachtens kwam het vurigo monster van den stoom aan. Ik plaatste mij aan den uilgang van het ge bouw en monsterde met belangstelling de rij der passagiers. Maar hoe ik ook keek en wie ik ook zag, ik zag Rika niet. De portier kwam spoedig om te sluiteu en maande mij aan, heen te gaan. Ik vertrok en vervloekte bij mij zeiven al de dochteren Eva's in het algemeen en het modemaakstertje in het bij zonder, en nam mij stellig voor niet meer aan haar te denken. Om elf uur was ik weèr op mijne kamer; ik stak de lamp en eene pijp aau, greep naar een boek over de Cijferkunst en blokte tot laat in den uacht, De Woensdag en Donderdag gingen iu ongestoorde rust voor mij voorbij. Wel zweefde tusschenbeide het beeld van de vijf-en-twintig jarige schoone mij duidelijk in de dikke rook wolken, dio ik dan uit mijne pijp blies Het studeeren schonk mij de noodige alleiding en al plooide zich geen gulle glimlach, ik was toch tevreden. De Vrijdagavond brak aan en daarmede een tijd van jamnier en ellende voor mij. Ik had nauwelijks een uur rustig gestudeerd toen ik bezoek kreeg van Gerrit Engel wiens komst mij nu zeer aangeaaam was. „Wel, „wel!" riep bij bij het binnenkomen, „mijn verliefde vriend Jakob schijnt van minnares veranderd te zijn en heeft de eer bare, maar wat gerimpelde dame Cijferkunst tot het voorwerp zijner aanbidding verheven. Die ruil getuigt niet bijzonder voor je goeden smaak, mannetje 1" „Och doo mij alsjeblieft het genoegen, niet over liefde en dergelijke flauwe kost te sprekenik heb er mijn buik al vol van 1" antwoordde ik vrij knorrig. „Sst, bedaar wat 1" hernam mijn vrieud. „Ik kwam je juist over je laatste liefde spreken, waut ik heb een boodschap van Rika voor je." „Zoo," zei ik, „ben je postillon d'amour ook al geworden. Eu boeveel kussen heeft die trouwelooze je voor je moeite gegeven „Maar Jakob," sprak hij ernstig wordende, „hoe heb ik het nu met je? Vau waar die booze gedachten Rika is Diusdag den laatsten Irein misgeloopen, van daar dat je een ver- geefsclien tocht gedaan hebt. Eu ben je „Ja, ja 1" viel ik hem heftig iu de rede, „dat verwensehte vrouwvolk loopt altijd, de treinen mis. Als je maar zoo gek, bent om het te gelooven. Kort en goed ik wil niet meer met haar te doen heb ben," „Luister eens, waarde vriend. Ongeveer een uur geleden verliet ik mijn huis, om eene promenade te maken en ontmoette in de Voorstad de trouwelooze, zooals gij ze noemt. Ik sprak haar aan eu begon dadelijk uwe belangen te bepleiten. Ik vertelde haar", dat gij eene week in hartzeer doorgebracht badt en vroeg of zij door u aan het station afgehaald was. Mijno medcdeelingen schenen haar nog al te treffen, ik zag ten minste een traantje iu haar ooghoek glinsteren. Zij antwoordde dat zij te Amsterdam den trein misgeloopen was, verzocht mij nog u hare excuses over te brengen en u te verzooken morgen avond op de Groote Markt klokslag acht uur tegenwoordig te zijn. En nu, Jakob, raad ik je aan present te wezen, dan zal de zaak wel in orde komen." Ik stond op en wandelde met groote schreden door de kamer. Een hevige twee strijd woedde in mijne borst. Ik kon maar tot geen besluit komen. Daar nam mijn vrijwillige advokaat in deze zaak de gedich- De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van het bestuur van de buitensocieteit »Amicitia," in het per ceel wijk A, nommer 119. Amersfoort, den 5 April 1892. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien de missive van den heer Lui tenant-kolonel, commandant van het 5e bataljon van 't 5e regiment Infanterie, te Utrecht, d.d. 28 Maart j.l., No. 29a; Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag, Donderdav, Vrijdag en Zaterdag, den 20., 21., 22. en 23. April aanstaande, door het 5. bataljon van het 5. regement Infanterie, in de legerplaats bij Zeist, oefeningen in het gevccbtscliieten worden gehou den, waarbij met scherpe patronen wordt gevuurd; dat dit schieten zal plaats hebben van 's voormiddags 10 tot 2 uur des namiddags, in de richting van Noord naar Zuid of van Noordwest naar Zuid oost, dat het terrein, zuidelijk en zuid oostelijk der legerplaats gelegen, op die dagen en uren dus onveilig is, en om geven zal worden door palen met borden, woarop het woord ouveilig is gesteld. Amersfoort, den 5. April 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. ten van Tollens uit las overluid: het boekenhangertje en »Harten in metaal geslagen, Smelten weg in teederheid Als een vrouw die schoon is, schreit." „Ja maar,' gezegd zei ik, „Tollens heeft ook Niet steeds is de liefde bestendig van duur Hoe snel zij den boezem doet jagen," „Nu," antwoordde mijn vriend vrij snedig, „als jij dan maar zoo verstandig handelt als de Lorenzo uit dat gedicht, waarvan je zoo even twee regels opzei, zal Rika voor Lenore niet willen onderdoen." „De gevallen staan niet b'jzondor gelijk, beste vriend," zei ik. „Maar ik zal morgen avond op de Groote Markt tegenwoordig zijn. Wachten doe ik echter niot. Als zij er klok slag acht uur niet is, ga ik heen en dan moet je al eene knappe jongen wezen, als je mij er ooit weèr toe krijgt, om wande- Ilingetjes voor haar plezier to maken." (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5