NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. IN DEN STRIJD BEPROEFD. Ofïïciëele Publicatie. Gemengd Nieuws. No. 32. Woensdag 20 April 1892. Een-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F e ui liet on. VAN F. JUSTUS. AMEBSFOORTSCHE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post' door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIE Ni Vail 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van A. Van Egdom, in liet perceel wijk A, No. 306. en W. de Voogd, in het perceel wijk F, No. 120. AMERSFOORT, den 19. April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. H. M. de Koningin-regentes zal op Maandag den 25 April aanst., des mor gens ten 10 uur, in het paleis te Am sterdam gelegenheid geven bij HD. hunne opwachting te maken aan militaire, ci viele autoriteiten en commissien, en op Dinsdag den 26 daaraanv. te 10 uur par ticuliere audiëntie verleenen. Degenen, die verlangen daartoe te wor den toegelaten, kunnen zich inschrijven op eene der lijsten, welke aan het paleis gereed zullen ligger, van heden af tot en met Donderdag den 21 April, des avonds te 8 uur, op welken tijd die lijs ten zullen worden gesloten. Staats-Ct. Aan de Zutph Cl. wordt uit 's-Gra- venhage gemeld, dat in Juni de indie ning van een wetsontwerp op den leer plicht bij de Tweede Kamer kan wor den verwacht. Men verneemt schrijft de Bood schapper dat hoogstwaarschijnlijk de oud-min. van binnenlandsche zaken, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, door de antirev. kiesver. te Kampen als candidaat voor de Kamer (vacature-Noordtzij) zal worden gesteld. De nieuwe tijd baart velen heel wat hoofd brekers en zorg, maar geeft toch ook aanleiding tot sommige aardige voor vallen. Zoo bleek in eene onlangs te Hoek gehouden raadszitting, dat niemand dei aanwezigen iets snapte van hetgeen waar van in de bekende circulaire van het provinciaal bestuur sprake is. Noch de voorzitter,noch een der raadsleden, noch de aanstaande secretaris waren in staat eenig licht over de zaak te verspreiden. Een der leden stelde toer, voor, de oude tijdregeling maar te behouden, 't welk werd goedgevonden. In eene andere plattelands gemeente had bij de bespreking der circulaire eene grappige vergissing plaats. In al zijne deftigheid had de burge meester de moeielijke quaestie aan de orde gesteld, en vroeg na lezing der ge heele circulaire den leden: wat denken de heereri ervanzullen wij den tijd van Greenwich of den Midden-Europeeschen tijd nemen? Doodelijke stilte. Wat wil len de heeren? Nog stiller werd het en dieper dan daar straks zonken de hoof den der edelachtbaren op de borst. Kun nen de heeien er zich mede vereenigen, dat wij ons lot middeleeuwschen tijd be palen? Een zucht van verlichting steeg uit aller borst, en een voor een zeiden zij plechtig: ja! Tot aanvulling van een vorig be richt kan worden medegedeeld, dat de wijziging van de spoorweg- en telegraaf- reglementen, welke in het laatst dezer maand zal afgekondigd worden, zich hiertoe zal bepalen, dat daarin de be naming Amsterdamsche Tijd zal worden vervangen door die van West-Europee- schen tijd. De Greenwich-tijd zal dus met 1 Mei voor de spoorweg- en telegraafdiensten gelden. Inmiddels zal, naar wij vernemen, de regeering met aandacht de bewegingen volgen, die hier te lande ten voordeele van den Midden-Europeeschen tijd zich heeft geopenbaart. Een opstel van den Duilschen rijks architect Petri (Regierungsbaumeister) over het spoorwegwezen bewijst, in ver band met het bericht, dat er een zeer geriefelijk ingerichte trein tusschen Ber lijn en Keulen wordt ontworpen, dat men in Duitschland ook van hoogerhatid met de tot nog toe gevolgde inrichting der spuorwegwager.s wil breken. De spoortreinen zijn werkelijk ook niet veel meer dan een verbeterde uitgave der oude postwagens of diligences; ter wijl men eigenlijk de stoombooten tot voorbeeld had moeten neinen. Dit heeft men in Amerika reeds lang geleden in gezien. Geven spoorwegwagens met een vrijen doorgang in het midden (der lengterich ting) reeds gedeeltelijk het aangename van een stoomboot zoo is dit in nog meerdere mate het geval met geriefelijk ingerichte treinen, die dan ook daarom in den regel veel beter dan de gewone treinen bezet zijn. Deze voorkeur wordt nog verhoogd door de omstandigheid dat de plaatsen genummerd zijn, en dat men vooruit eene bepaalde plaats, en zijn bed bespreken kan. Daardoor vervalt ook de zoo on aangename jacht naar plaatsen, en de vrees, dat, bij tijdelijke verwijdering, de genomen (besproken) plaats door een an der wordt ingenomen. In de Amerikaansche treinen, waar dergelijke wagens zich bevinden (limited express genoemd) kan men tegen een matige verhooging van den gewonen prijs, voor zoover de ruimte toereikend is, eene zoodanige plaats bekomen. Deze treinen bestaan uit meerdere sa lonwagens, met draaibare zitplaatsen en middengang, uit slaapwagens, als de trein 's nachts doorrijdt, uit een eelwagen, een rookwagen, terwijl zich aan bet einde van den trein een bibliotheekwagen be vindt, met plaatsen van waar men een goed uitzicht over de landstreek heeft. Bovengenoemde wagens zijn door brug gen met elkander verbonden, zoo dat men zonder gevaar zich van den eenen in den anderen kan begeven. Eene onlangs voor den Canada-PaciOc spoorweg gebouwde wagen heeft eene lengte van 21 M.de anders smalle ven- steis zijn door 6 groote glasruiten ver vangen: bovendien zijn boven op den wagen doelmatige plaatsen voor het uit zicht aangebracht. Verder heeft de wagen 2 wasch-gele- genheden, een keuken, een bibliotheek met schrijfgereedschap enz., en zelfs een kleine apotheek met de meest noodige ge nees- en verbandmiddelen. De nieuwe tijd heeft reeds een ernstig spoorwegongeluk veroorzaakt. Te Worth a. R. meende een spoorweg werker, dat de laatste trein reeds voorhij was, en was daarom met eenige werkzaamheden be gonnen. De man, die reeds 25 jaar in betrekking was, had niet gedacht aan den onlangs daar ingevoerden nieuwen tijd. Gelukkig werd de laatste personentrein nog spoedig genoeg opgemerkt, zoodat de trein niet met volle vaart ontspoorde. Slechts enkele reizigers bekwamen lichte kwetsuren. Zondag 24 April e. k., zal in de Remonstrantsche kerk alhjer als voor ganger optreden Dr. B. Tideman J. zn., predikant te Haarlem. In ons vorig nummer werd onder de plaatselijke berichten medegedeeld dat de van het examen in den gymnastiek geslaagde onderwijzers hunner opleiding te danken hadden aan den heer Kaak. Dit moet zijn den heer F. Rauh leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. al hier. Door heeren burgemeester en wet houders is gister ten raadhuize aanbe steed de levering van 9200 Ben-Ahin- keien, het uitbreken van 230 M> lavakei- bestrating op de Kampstraat en het ver voeren van deze keien naar de Konings poort, en het bestraten van 230M» op de Kampstraat met bovenbedoelde Ben- Ahin-keien, benevens het leveren en leg gen van een voetpad in waalklinkers, langs de zuidzijde van den Arnhemschen straatweg (aan de zijde van de Arend.") Hiervoor was ingeschreven door de hee ren T. van Daal alhier, voor f 1094 en T. W. Bonte, alhier, voor 11075, aan welke laatste inschrijver het werk is ge gund. Ten raadhuize is gister aanbesteed de levering van 1500 dubbele hectoliters beste lange Friesche turf en 835 dubbele hectoliters beste harde turf voor de ge meente Amersfoort; 330 dubbele hecto liters beste lange Friesche turf en 330 dubbele hectoliters beste harde turf voor het burger-weeshuis; en 650 dubbele hectoliters beste lange Friesche turf en 250 dubbele hectoliters beste harde turf voor het St. Pieters- en Bloklandsgast huis alhier. Hiervoor was het laagst in geschreven door de firma wed. P. Schim mel Zoon alhier voor 27 cent per dubbelen hectoliter lange en 50 cents per dubbelen hectoliter harde turf voor de gemeente Amersfoort en door O. Noppcrt te Avereest voor 25 cent per dubbelen hectoliter lange en 43 cent per dubbelen hectoliter harde turf voor het burger-weeshuis en voor 25 cent per dubbelen hectoliter lange en 44 cent per dubbelen hectoliter harde turf voor het St. Pieters- en Bloitlandsgasthuis. Aan genoemde inschrijvers is de levering ge gund. Alhier is overleden de oud-strijder van 1830/31 F. van den Berg, gerech tigd tot het dragen van het Metalen kruis. Ds. M. J. Bouwman, predikant bij de gereformeerde gemeente (doleerende) alhier, heeft hzt op hem uitgebracht be roep naar Voorthuizen aangenomen. De Majoor-commandant van de dienstdoende schutterij alhier heeft be paald, dat in het loopend seizoen door de compagniën, in vereeniging, slechts zes oefeningen zullen worden gehouden, en wel op Dinsdag, den 26 April, 31 Mei, 2 Juni, 26 Juli, 23 Augustus en 27 September. Telkens zal moeten worden aangetreden vóór het gebouw waarin het magazijn en de bureaux der schutterij zijn gevestigd, aan de Munrhuizen, wijk B, No. 199: op eerstgemelden datum 's namiddags kwartier voor 3 en op de overige dagen des namiddags half vier. De oefeningen zullen worden gehouden op de I.eusderheidc. De vrijwillige schietoefeningen voor het kader worden op nde Vlasakkers" ge houden, en vangen aan op Maandag, 25 April aanslaande, 's namiddags 4 uur. Het brandpiket is gedurende de maan den April, Mei en Juni aan de 2en com pagnie opgedragen. Novelle 3) „Well 1" luidde het antwoord van den gast „smart fellows naar het lijkt." En zonder van het kleine meisje ook maar de minste notitie te nemen, voegde hij er bij„Wat wil jelui worden, jongens?" „Professor!" verklaarde Robert .„Soldaat 1" riep Paul tegelijkertijd. „Juist niet zeer voordeelige baantjes 1" merkte Westheim op en de lederachtige huid van zijn gelaat plooide zich aan de hoeken van zijn mond in een paar diepe vouwen, 't geen vermoedelijk een lachje moest voor stellen. „Als jelui soms nog eens betere plannen maakt en zin. in den handelsstand krijgt, komt dan maar aan den overkant bij mij ik zal wel een paar ferme mannen van zaken van jelui maken." „Dat verhoede God!" dacht de president en toen hij op dat oogenblik toevallig de oogen vail Eveline ontmoette, las hij op haar gelaat hetzelfde stommen afwijzend ant woord. „De noodzakelijkheid, dat men een van tweeën wezen moet, hamer of aanbeeld begon Wetsheim weder, zich tot den president rich tende, als had dit geheele intermezzo geen plaats gehad, „openbaart zich juist nu recht duidelijk, nu eindelijk de oorlog tusschen onze Zuidelijke staten en het Noorden is uitgebroken. Het Noorden heeft veel te lang gedacht voor hamer te kunnen spelen. Well, wij zullen het nu eens leeren, om op zijne beurt zich te vergenoegen met de rol van aambeeld." „Ik betwijfel nog ten zeerste, of de zaak dien afloop zal hebben 1" riep Eckow met warmte. „Ik betwijfel het geen oogeublikl" be weerde Westheim met onverstoorbare kalmte. „Op onzen kant hebben wij het naar ver houding oneindig grootere matrieele bezit en het geheele overwicht van de hoogere ver standsontwikkeling. Gij ziet mij zoo ongeloo- vig aan? Herinner u alleen het feit. dat bijna alle staatslieden van beteekenis in de Unie, te beginnen met Washington, uit de Zuidelijke staten zijn voortgekomen. Waar derhalve dezer twee factoren samenwerken, daar vraag ik, aan welke zijde moet daar de zegepraal zijn?" „Aan de zijde van het Noorden strijdt de idee, de humaniteit," merkte Eckow met na druk op. „Bah?" zeide Westheim verachtelijk, „De „Negerhut," niet waar? Een heel mooi boek indien het niet ééne groote dwaasheid was van het begin tot het einde De president trok de schouders op. „Gij zult mij iu elk geval ten goede houden, dat ik mij bij mijn oordeel niet laat bepalen door een sentimenteelen roman. Maar eene iustelling, welke, gelijk de slavernij, voor elke hoogere wetgeving eene schande is, moet vallen, 't zij vroeger of later, en ik hoop den dag nog te beleven, waarop in het Witte Huis te Washington hare afschaffing wordt afgekondigd." „Als ik dien dag beleef, zou ik mij heel eenvoudig een kogel door de hersens jagen 1" antwoordde Westheim koelbloedig, tenvijl hij zijn sigaar stuk stootte in het aschbakje en daarna eeue nieuwe opstak. De president gaf aan de kinderen, die met ver opengespalkte oogen van den een naar den ander hadden gekeken en het gesprek waren gevolgd, een wenk, om heen te gaau. Het deed hem in de hoogste mate pijnlijk aan, dat zij deze laatste woorden vuu den gast hadden gehoord en hij wilde hen niet langer getuigen laten zijn van het gesprek, omdat Westheim, die bovendien van de af wezigheid der kleine gasten volstrekt geen notitie had genomen, zich bij zijne betogen om hunuentwil niet het minste zou iuhouden. Het gesprek wilde niet goed meer vlotten. De verhouding der politieke machteu in den schoot der Unie was, naar het scheen, het eenig onderwerp, dat den gast tot meer door slaande uitingen kon aanleiding geven. Op al het andere antwoordde hij meestal mot het onvermijdelijke yes en no, dat allen, die op Amerikaanschen grond inheemsch zijn ge worden, spoedig tot een tweede natuur wordt. Toen de president, om eene boodschap aan hem in zijne betrekking gericht aan te nemen, de kamer even had verlaten, richtte Westheim zich plotseling tot Eveline, die over 't algemeen weinig deel hadgenomen aan 't gesprek. „Gij dweept waarschijnlijk ook met de Negerhut miss?" Zij gevoelde zich bijna een weinig gepikeerd door den toon dezer woorden; doch beant woordde ze kalm, terwijl zij hare heldere oogen op hem richtte: „Neeu, mijnbeer Westheim. Het boek heeft mij nooit erg getroffen, want ik kon mij niet losmaken van de gedachte, dat de geheele opvatting eeua hoogst eenzijdige is en met eene bepaalde strek king geschreven." „En de slavernij op zich zei ven?" vroeg hij verder, haar onafgewend aanziende. Eene seconde lang aarzelde zij te ant woorden goed zeide zij vast, doch zonder een spoor van uitdagiDg in haren toon„Ik kan haar niet anders beschouweo, dan als een schandvlek voor de menschheid." Wederom vertoonden zich de kleine, als in leder geperste vouwtjes aan de hoekeu van zijnen mond. „Ha, een schandvlek?" herhaalde hij, bijna alsof zij hem een com pliment had geaiaakt. „Zeer goed 1 Een schandvlek! Nu, miss, hij, die hier voor u zit, moet zijn schandvlek rustig verder dragen, want hij is eveneens slavenhouder." „Ik vermoedde dat," antwoordde zij bedaard, „omdat gij daar straks hebt gezegd, dat gij eigenaar van eeue plantage waart. Maar deze omstandigheid neem mij niet kwalijk kon met betrekking tot mijn oordeel uiet in aanmerking komen." „Well, en dus ben ik in uwe oogen een wat moet ik zeggen? een dishonored, een gebrandmerkt man?" Zij schudde het hoofd „Neen, het zou onbillijk zijn, om voor eene ver zich uitstrek kende en diep ingewortelde instelling aan de afzonderlijke personen de geheele verant woordelijkheid op te leggen." „Gij zijt zeer vriendelijkantwoordde hij met eene diepe buiging. Of dat gezegde in ernst of spottend gemeend was, kon Eveline niet ondeischeiden. Maar het was haar eeue opluchting toen de president weder binuen- kwa i., want dit zonderlinge tweegesprek be gon haar lastig en beklemmend te worden. Trouweus dat het nu met hun drieën voortgezette gesprek veel levendiger en aan genamer geworden was, had zeker niemand kunnen beweren. De gast was geheel en al vervallen in zijne oorspronkelijke stilzwijgend heid en brak deze slechts af om af en toe

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1