BUITENLANDSCH OVERZICHT. ADVERTENTIËN. Plaatselijke berichten. Staten-Generaal. Elk kwartier begint de beweging op het station: eerst gaat de telegrafist aan zijn werk, hij seint dat de lijn vrij is. Dan gaan de deuren open en op het perron ziet men den stationschef en zijn adjunct komen; aan het loket van de kas verschijnt de kassier; de wachters komen uit de wachthuisjes en openen den slag boom, de passagiers maken file voor de kas, om kaartjes te koopen kruiers bren gen de koffers aan; de klok wordt ge luid, een spoortrein komt uit den tunnel te voorschijn en nadat de locomotief een doordringend gefluit heeft doen hooren, houdt de trein stil. Een arbeider gaat langs de wagens om met een hamer de wielen te inspecteeren, een ander pompt water in den machineketel. Nadat drie maal de klok is geluid, stoomt de trein weer af naar den tunnel aan den anderen kant. De stationschef verlaat het perron, de deuren gaan weer dicht, de baan wachters gaan weer in hun huisjes en alles is weer rustig, tot na verloop van een kwartier het rumoer weer begint. Niet minder dan 23 jongedochters en jongelieden uit Jubbega stonden voor l.et Kantongerecht te Ileerenveen terecht, be schuldigd van vertoeven in een herberg na sluitingsuur. Eén der mannelijke be klaagden scheen aangesteld te zijn tot hun aller verdediger en het dient gezegd, dat hij zich goed van zijn laak kweet. Allen waren lid van het zanggezelschap met «meister" als directeur men had feestgevierd en de burgemeester had tot twee uur permissie gegeven. Als altijd waren de beide veldwachters als «gasten" uitgeaoodigd en de dienaren der wel vierden tot half drie feest mede; de brandewijn met rozijnen werd lustig rondgedeeld. Theedrinken zou volgen, toen de veld wachters zeiden, dat het tijd was te ver trekken; men wilde dit niet en proces verbaal volgde. Mr. A. Ferf, ambtenaar van het O. M., ontried den veldwachters later weer tot half drie, als brandewijn met rozijnen drinkende gasten tegenwoordig te zijn, en meende, dat in casu de middenweg moest bewandeld worden. Hij wenschle eene lichte straf te eischen nl. f2 boete voor ieder, subs. 1 dag hechtenis. De «woordvoerder" deelde namens allen mede, dat men daarmede «content was en lachend verliet het gezelschap de rechtzaal. Amsterdam heeft voor bezoekers weer eene aantrekkelijkheid meer: de Bedouï- nen, die daar voorstellingen geven, zoo als ze geruimen tijd onder veel toeloop te Brussel gedaan hebben. Het gezelschap bestaat uit ongeveer 50 personen, mannen, vrouwen en kin deren; Arabieren van verschillende stam men, in kleur aanmerkelijk verschillende. Sommigen zijn geheel zwart en heb ben veel overeenkomst met negers; zij dragen witte kaftans en tulbanden op het hoofd, de bloote voeten in lederen pantoffels, die aan de achterzijde open zijn. Een andere stam, die, wat den vorm van het gelaat betreft, den Euro peaan het kortst nabij komt, is licht geel van huidkleur en draagt blauwe kaftans. De eigenlijke Arabieren, zooals men die ziet afgebeeld, dragen witte kleede- len, teiwijl de vrouwen zich in het rood satijn hebben gekleed, ooren, hals en handen vol grove, doch schitterende siera den. De hoofdman, die over zijne klee ding een burnous van een Fransch officier draagt, is een eerbiedwaardige oude man, die door zijne persoonlijkheid indruk maakt. Zijn hoofddeksel is van veelkleurige zijde. De onderlip der vrouw is bij de gelen getatouteerd. Enkele spreken een paar woorden Fransch. Hunne taal is welluidend en druk. De voorstellingen hebben in de open lucht plaats. Het aantal paarden bedraagt 14, ter wijl tot het gezelschap 8 kameelen, 3 ezels en 2 honden behooren. brief, w eikeu zijn vader hem voor haar bad ter band gesteld. In den regel gaf de president, wanneer hij 's namiddags met do kofho eeD uurtje in de woonkamer kwam, haar eigen handig hetgeen de post voor haar had mede gebracht. Was het opzet dat hij dat nu deed? Of weerliieldeu werkelijk ambtsbezigheden hem, zoodat hij veel later dan gewoonlijk en voor veel korter tijd in de huiskamer kwam? Eveline kon geen antwoord vinden op die vraag. Eerst des avonds, toen de kinderen naar bed waren gegaan, vroog Eckow, die een poos in de kamer had op en nedergeloo pen„Gij hebt een brief van Westheim heeft hij reeds iets kunnen bepalen, omtrent den tijd van uw aanstaaud vertrek?" „Neen," antwoordde zij, zich dieper over haar werk bukkende, „hij schrijft, dat bij den toestand te huis veel erger gevonden heeft dau hij dien verwacht had; zijne ge- heele katoenoogst was verwoest en de schade, aan de gebouwen toegebracht, was onreken- baar. Hij had op 't oogenblik een plan om zijne geledcne schade te herstellen door een speculatie, over welker aard hij zich niet nader heeft uitgelaten." En een weinig zachter voegde zij er bij„In zijn volgenden brief hoopte hij mij nader bericht te kunnen zen den over zijne terugkomst naar hier, of over mijn vertrek." Zij zweeg wederom. Hare borst was als loegesckroefd. Keeds lang had zij opgezien Bij de Tweede Kamer zijn tijdens hare Paasch-vacantie 20 verzoekschriften ingekomen omtrent de aanhangige belas ting-voorstellen. Daarvan houden elf het verzoek, ze met of zonder wijziging aan te nemen; acht gaan uit van kiesvereenigingen. In zes adressen van even zoovele Ka mers van koophandel (te Eindhoven, Ber- gen-op-Zoom, Leiden, Alkmaar, Leeuwar den en Maastricht) wordt vermindering gevraagd van het invoerrecht op zeep. De Kamer van Schiedam komt op tegen de verhooging van den accijns op het gedistelleerd, en die van Maastricht zou in plaats van de vermogensbelasting liever de invoerrechten zien verhoogen, op die artikelen, welke geen grondstoffen zijn van onze eigen nijverheid. Als gevolg van eene vergadering door de heeren Verkade en Co., brood fabrikanten te Zaandam, met hunne vak genootengehouden, zal voortaan in Zaan dam en omstreken de zoo gewenschte Zondagsrust voor bakkers tot stand ko men. Om te trachten ook Zondagsrust voor andere vakken te verkrijgen, werd Zater dagavond in het Volkspark te Zaandam eene openbare vergadering van belang hebbenden gehouden. Te Delfzijl overleed dezer dagen eene weduwe. De erfgenamen vermoed den dat er geld moest zijn, doch het was nergens te vinden. Niet weinig echter werden de erfgena men verblijd, toen de schoorsteen geveegd werd en de schoorsteenveger niet alleen het roet n«ar beneden bracht, maar te vens een aardig sommetje aan bank en muntpapier. Ofschoon reeds ruim eene week van de Meimaand voorbij is, ziet het er op Texel in de weiden nog schraal uit. Het veld ziet groen, doch gras is er nog niet. Tengevolge daarvan ziet de vee houder zich genoodzaakt zijn rundvee op de stallen met best voer te blijven voe deren, welk voeder ook aan de moeder schapen moet worden verstrekt. Duizen den guldens moeten op die wijze worden uitgegeven. Bekent men nu dat het rund vee moeielijk te verkooperi is en de lam meren nog weinig of niet gevraagd worden, niettegenstaande de groote ver zendingen op handen zijn, dan behoeft het geen betoog dat de boerenstand op het eiland een harden strijd om 't be staan heeft te voeren. Vooral de z.g. huurboertjes komen in 't achterspit en loopen gevaar hun middel van beslaan te verliezen. Bij de gisteren gehouden verkiezing van leden voor de Provinciale Staten werden uitgebracht 1540 st. hiervan blanco en van onwaarde 6 geldig 1534 Zoodat de volstrekte meerder heid bedraagt 768 Herkozen werd Mr. W, J. M. Bosch van Oud-Meliswaard (r.k.) met 833 stem men, terwijl op Dinsdag 24 Mei a.s. her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren W. Beukers (a. r.) met 719, Mr. A. M. C. H. Koek (a. r. met 695, Mr. F. Pen (r.k.) met 671, C. T. van Beek (r.-k.) met 670, Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck (cons.) met 606 en Mr. H. Croockewit Jr. (lib.) met 464 stemmen. Voorts verkregen de heeren Mr. C. J. VV. Loten van Doelen Grotlie (lib.) 377, J. H. de Waal Malefijt (a.-r.) 373 en J. B. de Beaufort 16 stemmen. Zondag 15 Mei, e.k., zal in de Re- monstrantsche kerk alhier als voorgan ger optreden Dr. P. H. Ritler, Emeritus predikant te Amsterdam. togen eene verklaring, die toch eens diende te geschieden. Het tegenwoordige oogenblik scheen er gunstig voor te zijn zij mocht het niet laten voorbijgaan. „Mijnheer," be gon ze met eenigszins haperende stom, „Ik wilde er u opmerkzaam op maken of liet geen tijd zou zijn dat gij naar eene plaatsvervangster van mij omzaagt? Het is toch mogelijk dat ik reeds spoedig uw huis moet verlaten en ik zon zoo gaarne de zekerheid medenemen van de kinderen in trouwe, zorgende handen achter te laten." „Ik wensch mij nog niet te binden," antwoordde hij, eenigzins terughoudend, „het zou altijd zóó te vinden ijn, dat eene nicht van mij, eene weduwe, er toe kon besluiten, om de zorg voor mijne huishouding op zich te nemen." Eveline zweeg, maar een diepe smart doorvlijmde haar hart. Slechts céns had zij de nicht van den president, de schoone weduwe van den overste von Weblcn een paar uren ontmoet. Maar de indruk, dien zij van de schitterende dame der groote wereld had ontvangen, was niet van dien aard dat zij ook slechts met ecnig gegrond vertrouwen, de kinderen, aan welke zij met zoo onuit sprekelijke liefde gehecht was, aan de zorg en leiding der tante had kunnen overgeven. Intusschen sprak het van zelf, dat zij met geen woord van dien indruk reptehaar raad en haar oordeel werden immers volstrekt Gisteren avond omstreeks zes uur ontstond er een hevige brand in het dennenboscli op den berg nabij den Kalkweg, toebehoorende aan Mr. S. J. A. van Walchren te Haarlem, welke door eenige particulieren en de militaire macht, welke kwam toesnellen, na met vereenigde krachten bijna 3/« uur gewerkt te hebben, werd gebluscht. Wij ontvingen het eerste blad van nhel Nieuws van de Week" een week blad, dat zich verspreiding der liberale beginselen onder de volksklasse ten doel stelt. 33»ste HTAATSLOTEKM. - Vijfde klasse. Trekking van 9 en 10 Mei (1500 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van flOO op No. 9968 Prijzen vau f 70 1696 5611 5806 5835 5836 5878 10709 10732 10749 10752 12384 12422 16871 16883 18436 18457 en 18513. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1645 1658 1666 5636 5794 5824 5857 5877 9958 9960 10705 10712 10743 10751 10772 12406 12408 16941 16946 18428 18432 18445 18454 18463 18466 18470 18482 en 18498. OfHeiëele Publication. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van vier leden voor de Provinciale Staten van Utrecht in afschrift aan het Raad huis zijn aangeplakt en gedurende veertien da gen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 11. Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Met het Italiaanscli Ministerie is het gegaan zooals ieder verwachtte dat het gaan zou; de heftige aanvallen, van onderscheiden zijden in de Kamer tegen zijn financieel programma gericht, heeft het niet kunnen weerstaan. Niet minder dan elf rhotiën werden in den loop van het debgi voorgesteld; die, waardoor vertrouwen werd uitgedrukt in het beleid der Regeering, werd met 193 tegen 185 stemmen verworpen; Di Rudini verklaarde nu, dat hij den koning den uitslag der stemming zou melden. De vervanging van het gevallen Ka binet is uiterst moeielijk, want het is zeer waar wat Lutazzi, de Minister van Financiën, in den loop van het debat toevoegde: hij tartte ieder, die zijn zetel zou innemen, op een andere wijze dan door hem is voorgesteld het land uit de geldelijke bezwaren te helpen. Ongeluk kig is in Italië de partijstrijd zoo scherp, dat de tegenstanders der Regeering niet ongaarne de moeielijkheden zien toenemen, opdat zij des te beter hun eerzuchtige bedoelingen kunnen bereiken. Na de mededeeling van Di Rudini, dat het geheele Kabinet zijn ontslag heeft ingediend, dat de Koning zich de beslis sing heeft voorbehouden, en dat intus schen de Ministers de loupende zaken zul len blijven waarnemen, is de Kamer uit eengegaan. De Koning heeft de laatste dagen druk geconfereerd met onderschei den personen van naam in de politiek van het resultaat der besprekingen is nog niets met zekerheid te zeggen. Een niet gevraagd I „Over eenige weken," merkte de president nog in 't voorbijgaan op, „denk ik op reis te gaan naar C., waar mijn nicht tegenwoordig woont. Mondeling laat zich natuurlijk zulk eene zaak veel beter behandelen, dan schrif telijk." Er verliepen wel is waar nog meer dan eenige weken, voor de voorgenomen reis, op welko tevens verschillende dieustzaken moesten worden afgedaan, ten uitvoer werd gebracht. Het was reeds het laatst van September ge worden, maar ondanks het gevorderd saisoen was de lucht heerlijk warm en helder. „Fraaier weder had vader voor zijn uitstapje niet kunnen kiezen," merkte Robert 's mid dags op, toen zijn vader 's morgens op reis was gegaan. „En weet gij, haute Eveline, ik donk dat die reis hem goed zal doeu. Hij was in den laatsten tijd anders dan vroeger, ik weet zelf niet hoe ik het noemen moet, inaar hij is zoo veol ernstiger en stiller dau vroeger. Dikwijls denk ik het dat juist is alsof hij nergens meer recht ploizier in heeft." Verrast zag Eveline naar den knaap, die zich auders over het algemeen weinig uitliet en van wien zij eene zoo fijne opmerking volstrekt niet had verwacht. „En eigenlijk," ging hij ernstig voort, gerucht spreekt van de mogelijkheid eener Kamer-ontbinding; wij achten het niet waarschijnlijk dat onder de tegenwoordige omstandigheden die gevaarlijke proef ge waagd zal worden. De Engelsche president Minister Lord Salisbury heeft Vrijdag bij dejaar- lijksche algerneene vergadering van den conservatieven bond, in het schouwburg gebouw van Coventgrarden te Londen de feestrede gehouden, en daarbij ook over de aanstaande verkiezingen gesproken, van welke hij verwacht dat zij een hevi ge worstelstrijd, in de gevolgen van het hoogste belang zullen zijn. De strijd zal hoofdzakelijk loopen over Houierule in Ierland; indien echtereen regeling tot stand kvvain gelijk de tegenpartij wenscht, zou zij geen vrede brengen, maar voort zetting van de worsteling op burgerlijk en godsdienstig gebied, tot groot nadeel voor Engelands aanzien en macht. Vooral de loyale bevolking van het Pro- testantsche graafschap Ulster, die geen Home-rule wenscht omdat zij daardoor in verdrukkingzou komen, moet beschermd worden tegen den staat van slavernij, waarmede zij wordt bedreigd, en waar voor zeker geen Parlement de verant woordelijkheid op zich zal durven riemen. De werkstnkiug der mijnarbei ders in het district Durham wordt met hardnekkigheid volgehouden, in weerwil van de ontzaglijke verliezen, aan welke zij de nijverheid onderwerpt en het lij den der werklieden. Een gedeelte der mannen, die den arbeid wilden hervat ten, werden daarin door de werkstakers verhinderd de eerste waren genoodzaakt in eene machineloods te vluchten, die vervolgens door de aanvallers geheel werd vernield, zonder dat de politie, die ook mishandelingen te doorstaan had, zulks kon beletten. Het duurde tot midder nacht eer een versterkte politiemacht de woedende menigte uiteen kon drijven. Een moedig werkman, Backert genaamd, heeft Zondag op een meeting in Hyde- park te Londen, belegd om te protes- teeren tegen de veroordeeling van den redacteui van een anarchistisch blad, den anarchisten duchtig de waarheid ge zegd. Hij noemde hen het uitvaagsel der aarde, die alles voor de werklieden be dierven, waarom dezen zich moesten ver eenigen om hen te veijagen. De spreker werd wel uitgejouwd, en zijn rnotie tot afkeuring van het gedrag der anarchisten werd natuuilijk verworpen, maur toen hij al de aanwezigen uitdaagde om door het opsteken van den vinger te verklaren dat men voorstander was van het ver nielen van huizen en van het vermoor den van onschuldige menschen, bleven de handen omlaag en vergenoegde men zich met een groot geschreeuw. De restauratiehouder Véry en de let terzetter Hamonod, die bij het vernielen van de koffiekamer, waar Ravachol werd gearresteerd, zwaar gekwetst werden, zijn in het gasthuis overleden. Minder gelukkig dan te Luik, waar de justitie thans ongeveer allen in handen heeft die aan de dynamiet-misdaden schuldig of medeplichtig zijn geweest, is de Parijsche politie er niet in geslaagd de plegers van het gruwelstuk op den boulevard- Magenta te ontdekken, hetgeen de onrust der bevolking doet voortduren. Zondag hebben in Frankrijk de herstemmingen plaats gehad voor de ge meenteraden, en ook deze zijn den re publikeinen gunstig geweest. In onder scheiden plaatsen, bijv. te Fourmies, waar het verleden jaar op den len Mei zoo warm is toegegaan, in welker gemeen teraden socialisten zitting hadden, hebben dezen het veld moeten ruimen, terwijl ook de conservatieve partij belangrijke verliezen leed. Het Pruisisch Huis van Afge vaardigden hield zich Maandag bezig met een interpellatie van den heer Richter naar aanleiding van het gerucht, dat in den omtrek van het paleis te Berlijn nog meerdere gebouwen zouden worden onteigend en afgebroken, ten einde het paleis een beter aanzien te „had hij toch in zeker opzicht reden om blijde te zijn, waut de erfeuis, dio hij gekregen heeft, is toch volstrekt geen kleinigheid voor hem." „Wat voor eene erfenis?" vroeg Eveline verrast. De knaap bloosde. „Ik kwam juist in vaders kamer, toen er een bediende van Weierman en Compagnie den bankier, daar ginds aan de markt, dien gij wel kent, een geheelen hoop banknoten uittelde. Vader heeft geerfd van een in Amerika gestorven bloedverwant, een broeder of een neef geloof ik. Ik mocht er eigenlijk uiet over spreken, maar ik dacht dat gij het wist, omdat hij toch alle dingen met u bespreekt." Och, zij had den knaap wel willen aut- woorden „Uw vader heeft mij zijn vertrouwen onttrokken en houdt zijne zaken voor mij verborgen, alsof ik eene vreemde ben gewor den." Maar zij bedwong zich en drong de opkomende tranen terug. Bijna veertien dageu waren er verloopen de president had slechts nu en dan eenige vluchtige regelen geschreven en daarin mede gedeeld dat hij omtrent het tijdstip van zijn terugkeer nog niets zeker kon bepalen. Het was dien dag een stille, droomerige Zondag. De kinderen waren reeds vrij vroeg des middags uitgegaan, ten gevolge eener uiinoodiging van eene bevriende familie, om de eerste druiven te helpen inoogstenin geven, en dat" ter bestrijding van de kosten met 's Keizers machtiging een groote loterij zou worden gehouden; de heer Richter, en andere sprekers na hern, verklaarden nadrukkelijk dat de vraag niets vijandigs tegen het ministerie be doelde. Toe» de Minister Herrfurth ge antwoord had. dat hem niets bekend was van een loterij, en zij die in geen geval zouden toestaan, waren de heeren tevreden. Intussrhen is aan deze zaak een bijzonder gewicht gehecht, want de ministerstafel was geheel bezet en de tribunes van het Huis getuigden door een buitengewoon talrijk publiek van de groote belangstelling, welke zij te Ber lijn heeft opgewekt. Het te Koustantinopel gevoerd proces tegen de aangeklaagden in zake den moord van den Boelgaarschen agent Voelkovitsj heeft tot uitkomst gehad, dat twee hunuer ter dood, de twee anderen tot vijftien jaren dwangarbeid zijn ver oordeeld. De Tweede Kamer behandelde Don derdag de interpellatie van den heer Keuchenius over het geval van den kapi tein Roelants, in zake de middernachts zending. Spr. wilde geen slag toebrengen aan het Kabinet, dat hij naar zijn krach ten zal steunen; hij verdedigde de kloek heid van genoemden officier, die, zich kwijtende van een Christelijken plicht, zich een brevet van ongeschiktheid voor den hoofdofficiersrang op den hals had gehaald, wat hem zedelijk drong den militairen dienst te verlaten. Spr. vroeg welke de houding was, die de Regeering aanneemt tegenover de middernachts zending en tegenover de officieren, die deelnemen aan de bestrijding der ontucht. De minister van Oorlog stelde de moraliteit van het leger zeer hoog, maar betoogde flat het optreden van kapitein Roelants, hetzij in uniform, hetzij in burgerkleeding, en het overnemen van een taak, die beter door anderen kan worden verricht, tot insubordinatie zou leiden. Dc kapitein is noch direct, noch zedelijk gedrongen ontslag te vragen; hij is gepensioneerd wegens lichaams gebreken in en door den dienst ver kregen. De Minister van Binnenlandsche Zaken zeide dat de Regeeiing geen steun zal onthouden aan de middernachtszending, en verdedigde de houding van den Bur gemeester van Amsterdam in deze. Bij de discussie beweerde de heer Von Löben Seis, dat in ons leger nog het beginsel schijnt te heerschen van Napo leon, die de prostitutie noodig achtte; de heer Van de Velden oordeelde de rechtspositie van de officieren niet vol doende verzekerd. De Min. van Oorlog ontkende dit, en beweerde dat het zede lijk peil van ons leger hooger wordt. De heer Van Velzen verdedigde het waken van officieren tegen ontucht der soldaten als geruststelling voor de ouders, wier zonen in het leger dienen. Aan 't eind van het debat verklaarde de heer Keuchenius zich onvoldaan; hij zou echter geen motie voorstellen. De vergaderingen van Vrijdag en van Dinsdag zijn gewijd aan de behandeling van de adressen der heeren De Kanter c. s. over de grieven tegen de jachtwet. Gevonden te Amersfoort. Een vrouwen onderbroek. Rechthebbende vervoege zich aan het bureau van politie. .yepen onTH«jg ik het treurige bericht van het overlij den <op >5 dezer van\ mijnen zwqger WlGBOLD 31N ba ron VAÏ HOGBfUOKP te Vlaten "fcyia'i fji?' F.\p. SCHIMMELPENNINCK. Amersmort, 7 Mei 1892. Eenimtdjennisaevina. het geheele huis heerschte eene zoo diepe stilte, dat men eiken slag van den slinger van de groote klok aan den muur kon hooren. Eveline hield het uiet langer vol iu die stilte. Zij wierp een doek over de schouders en ging van bet terras, dat achter tegen het huis aan lag, naar beneden in den tuin. Daar speelde de zachte Octoberlucht met de verkleurde bladeren der hoornen, maakte ze zachljes los van de takken en strooide ze over de schoon geharkto paden. Eveliuo streek met de hand over de struiken en heesters aan het padvoor een half jaar hadden z;j in weelderige bloemenpracht ge prijkt nu zon haar oog ze nooit weder in bloei zien. Verwelkte bladereu en vervlo gen hoop In een bijzonder tegen den wind beschermden hoek van deu tuin stond een bed met bontgekleurde asters nog in vollen bloei. Zij bukte zich en plukte een ruiker van de fraaie bloemen, omdat het haar inviel dat vandaag de kamer haar ge wone Zondagsversiering niet had ontvangen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2