NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. NA KERSTMIS, Nü. 60. Woensdag 27 Juli 1892. Een-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. F e uilleton. AMEBSFOORTSCHE CODBANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel raeor 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. H. M. de Koningin-regentes woonde met haar gevolg Zondag de godsdienst oefening in de hervormde kerk te Soest bij, onder gehoor van ds. J. J. Bos. Er werd gesproken naar aanleiding van 1 Tim. 6 6. De prins van Waldeck-Pyrmont, die eenige dagen op Soestdijk vertoefde, is Zaterdagmiddag weder vertrokken. H. M. de Koningin-regentes deed haren broeder uitgeleide tot aan het station. Het is op dit oogenblik nog onze ker, wanneer de Eerste Kamer ter be handeling van de belastingontwerpen zal bijeenkomen. Volgens den Haagschen kroniek-schrijver van de N. Gron. Ct. zal dit denkelijk evenwel vaststaan, dat de voorstellen alleen in de afdeelin- gen zullen worden onderzocht, maar niet meer vóór September in openbare be handeling zulleu komen. Omtrent den stand der landbouw gewassen in deze streken kan het vol gende gemeld worden Het hooi was door de koude dagen in het begin van den zomer kort en spichtig, doch van goede hoedanigheid, en is in tegenstelling met vorige jaren, helgrootste gedeelte in goeden toestand ingehaald. De rogge staat prachtig en belooft een ruim beschot, terwijl het stroo eene flinke lengte heeft. Boekweit is in vollen bloei en behou dens enkele plaatsen, zal de oogst van dit gewas waarschijnlijk zeer aan de ver wachting voldoen, wanneer het weèr niet al te ongunstig wordt en het zetten van het zaad verhindert. De oogst der vroege aardappelen is veel grooter dan vroeger, terwijl ook de hoedanigheid niets te wenschen overlaat. Wanneer het zoogenaamde «kwaad" de velden deze zomer verschoont, zal de oogst der late soorten ook zeer bevredigend zijn. Appelen en ptren enz. zijn er minder dan vorige jaren; noten nog al veel. Boonen staan prachtig te velde en be loven veel; de vorst heeft daaraan in het begin van den zomer weinig schade aangericht. De bijen maken het, door het onbe stendige weder, de laatste dagen minder goed. Betert het weêr spoedig dan kan alles nog terecht komen, daar de boek weit in vollen bloei staat. Over het algemeen genomen kan de boer dit jaar tevreden zijn, daar alleen de haver, met andere jaren vergeleken, ten achter is. In verband met een door het Cen- traalbestuur van het algemeen Neder- landsch werkliedenverbond gezonden ver zoekschrift, strekkende om het daarheen te leiden, dat in de voorwaarden der van regeeringswege toe te kennen concessien, uit te schrijven inschrijvingen of uitbe stedingen van werken, bepalingen worden opgenomen ter verzekering der uitbetaling van een minste loonbedrag en hoogsten werktijd aan de daarbij gebezigde werk lieden, heeft de minister van Marine be paald, dat, ten einde hiervan de wensche- lijkheid te onderzoeken om de drie maan den zijn ambtgenoot, de minister van binnenlandsche zaken, voortaan met den teger.woordigen toestand van 's rijks-éta blissementen op de hoogte wordt ge bracht. Te Neerbosch is in de afgeloopen week voor niet minder dan 37 kinderen plaatsing in de Weesinrichting aange vraagd, die allen zeer noodig moeten ge holpen worden. Thans is men bezig, een nieuw lokaal voor slaapzaal in te richten, doch niet voor 1 September kan men hiermede gereed zijn, en vóór dien tijd kunnen geen weezen meer worden opgenomen. In de inrichting worden nu reeds meer dan 1000 weezen verpleegd een getal, grooter dan ooit te voren. Met de stoomboot Ceris is Zaterdag op het Merwedekanaal een proeftocht ge daan van Amsterdam naar Vreeswijk, met het oog op den openingstocht op 4 Augustus. Eenige leden der Amster- damsche Kamer van Koophandel en eenige ingenieurs maakten den tocht mede. Ook houdt men zich onledig met proef nemingen, om na te gaan of het kanaal overal de voorgeschreven diepte en de vereischte bodembreedte heeft. Daartoe zijn eenige aaneenverbonden spoorwegrails ter lengte van de kanaal breedte tusschen twee bakken op de ge vorderde diepte gehangen en worden die bakken met een sleepboot voorzichtig voortbewogen. Overal, waar zich nu op den bodem hindernissen voordoen, stui ten de rails daarentegen. Zoo worden zij ontdekt en vindt men gelegenheid ze weg te ruimen. Het plan voor den eersten veldtocht der Heilssoldaten op Donderdag 4 Augus tus e. k. te houden op het landgoed Vogelenzangis als volgt samengesteld „Om acht uur precies zal het eerste schot vallen, en kolonel Oliphant („officier in bevel voor de regeling van het geheel") vergezeld van al de officieren en cadetten in het kamp, die op dat oogenblik geen andere plichten te vervullen hebben, zal het feest openen in Park I door het op- hijschen van de legervlag, hetwelk gepaard zal gaan met gezang en gebed voor het welslagen van den dag en voor zegen van het Leger in alle landen. Om 9 uur zal het muziekkorps van de maatschappelijke afdeeling zich opstellen op platform I, en zal spelen tot de aan komst van den stoet niet generaal Booth. Om 8.57 komt het internationaal staf muziekcorps uit Londen aan van Rotter dam, en stelt zich op in de laan niet ver van het station, en de geheele staf van officieren en cadetten, die op geen an dere wijze verbonden zijn, stellen zich onder leiding van staf-kapitein Palstra in het gelid achter het muziekcorps om den generaal in zijn rijtuig te ontvangen en daarna met hem naar het terrein te marcheeren. Om 9.45 verschijnt de generaal, ver gezeld van den geheelen aanwezigen in ternationalen staf op het platform onder de daverende salvo's van duizende men- schelijke stemmen. De kolonels roepen den generaal, het muziekcorps en den vreemden officieren eenige woorden van welkom toe. De generaal geeft daarna een kort overzicht over de tegenwoordige positie van het Leger in alle landen, om vervolgens over te gaan tot de «inzwe- ring" van Ensign Tjaden, den halleluja- schipper, br. Wagenaar en de heils-ma- trozen. Deze jongens zullen met hun vaartuig het geheele land doorgaan en aan de dorpen de boodschap van verlos sing brengen. Om 10.30 zal de generaal een groote heiligingsbijeenkomst openen, bijgestaan door het internationaal stafmuziekkorps, vergezeld van stalkapt. Fiy, den leider van de strijdkrachten in dit land. Tegelijkertijd zal op het platform II een bijeenkomst zijn, geleid door vrouwen alleen. Alles wat de mannen in deze bijeenkomst hebben te doen, is: te luisteren te doen wat hun gezegd wordt, en een zegen te ontvangen Op hetzelfde uur op platform 1Eene oproeping ten strijde, geleid door staf- kapt. en mevr. Schoch van België, die weder in Nederland gevestigd zijn als attachés van het internationale hoofd kwartier voor bijzondere zendingen naar andere landen op het vasteland van Europa. Om 12.30 precies zal door een schot het sein worden gegeven en over het geheele terrein zullen mannen en vrou wen zich in groepen verzamelen, knielen, zingen en bidden. Vervolgens andere bijeenkomsten, waar onder te 3 uren eene groote plechtige, onder leiding van den generaal. Om 5 uren zal weder een schot vallen, en alle soldaten, rekruten en bekeerlin gen, geen enkele uitgezonderd, verzame len zich in Park I, waar zij korpsgewijs zullen worden opgesteld in gelederen, ten einde te defileeren voor den generaal. Vervolgens zullen de soldaten zich be geven naar het platform in Park III, waar zij de voorste zitplaatsen kunnen innemen, om deel te nemen aan de laatste groote gebeurtenis van den dag, nl. de groote muzikale en dankzeggings bijeenkomst om 6 uren," Zooals bekend stond Sequah Zater dag j.l. te Groningen terecht wegens on bevoegd uitoefenen der geneeskunde en werd tegen hem geëisrht eene boete van f 25 en 7 dagen principale hechtenis. Naar wij vernemen bestaat bij Sequah het plan deze zaak, zoo hij wordt veroor deeld, tot in hoogste ressort te vervolgen. Komt de zaak dan voor den Hoogen Raad, dan zal men het vermakelijk feit beleven, dat er onder de Raadsheeren, die in deze moeten recht spreken, twee zullen zijn, wier vrouwen, tijdens Sequah's verblijf in Den Haag, geheel van hunne rheumatiek genezen zijn. Met het oog op de a.s. groote na- jaars-manoeuvres, zullen de troepen bin nen korten tijd voorzien worden van ijzeren blokjes, in gewicht gelijkstaande met pakjes patronen, om die in de tas- schen mede te voeren. Dit vindt zijn oorsprong daarin, dat de onderofficieren en minderen niet meer de munitie bij zich mogen hebben en de uit rusting toch op het vastgestelde gewicht moet blijven. In verband met de vervroegde op komst der miliciens is door den Minister van Oorlog bepaald, dal de aanmelding van jongelieden voor de vrijwillige oefe ning in den wapenhandel thans vóór 1 September moet plaats hebben. Met het oog op die vervroegde opkomst zijn ook de andere desbetreffende bepalingen voor bovenbedoelde jongelieden gewijzigd. Gisteren namiddag ten 1uur kwa men H.H. M.M. de Koninginnen in het kamp der genietroepen. In haar gevolg bevonden zich in het le. volgrijtuig jonk vrouw van de Poll en boronnesse van Ittersum, hofdames en miss Saxton Win ter, gouvernante; in een 2e. volgrijtuig de adjudant en particulier secretarisjhr. de Ranitz, adjudant van dienst jhr. van de Poll en de ordonnance officier baron van Tuyll van Serooskerken. Het corps stond in marschter.ue op gesteld op de appèlplaats, met de tam boers en de muziek op den linkervleugel. HH. MM. reden vóór langs het corps, terwijl de tamboers den eeremarsch slot- gen en vervolgens de muziek het Wilhel mus blies, naar de officierscantine, waar zij uitstegen en door den corps-en kamp commandant Gijsberti Hodenpijl welkom in het kamp werden geheeten, waarna hij de officieren van den staf van het corps aan HH. MM. voorstelde. HH. MM. bezochten achtereenvolgens alles, wat het kamp te zien geeftnamen een kleine poos rust in de officierscan tine, waar zij iets gebruikten en toen ook de officieren van het korps en enkele gasten officieren van den staf van het wapen, zich hadden vereenigd. Hierna en na nog eene evolntie le hebben gade geslagen, werd de bezichtiging van het kamp nog eenigen tijd voortgezet, waarna HH. MM. nadat de kampcommandant haar had dank gezegd voor de hooge eer door dit bezoek aan het korps bewezen, ten ongeveer 6 uur het kamp weder verlieten. In de «Kroniek der weesinrichting te Neerbosch" van- de vorige week lezen door WILKIE COLLINS. Naar het EngelscheMiss or-Mrs f) 11) De dienst was ten einde; bruidegom, bruid en getuigen begaven zich naar de sacristy, om het register te teekenen. Die handteekening, even als de dienst, is van ernstigen aard. Daar wordt geen beuzelen met de waarheid geduld. Toen de beurt aan Lady Winwood kwam, moest Lady Winwood haar naam schrijven. Zij doet het, doch zonder haar gewonen zwier en vastheid van hand. Zij laat haar zakdoek vallen. De klerk bukt om dien voor haar op te rapeu, en merk- op dat in een der hoeken een kroontje gebor duurd is. De rechten worden betaald. Zij verlaten de sacristry. Andere paren zijn, wanneer de plechtigheid voorbij is, spraakzaam en opgeruimd. Dit paar is stilzwijgend en meer verlegen dan ooit. Vreemder nog, terwijl andere paren met hunne verwanten en vrienden allen te zamen, bij de heugelijke gelegenheid, plechtstatig vertrekken, nemen deze en hunne vrienden bij de kerkdeur van elkander afscheid. De achtbare man en zijne vrouw gaan huns weegs te voet. De kleine dame met het kroontje op haar zakdoek geleidt de bruid in een vigilante, stapt daar zelve ook in en laat den koetsier het portier sluiten, terwijl de bruidegom op de kerkstoep blijft staan! 't Gelaat van den bruidegom is zoo bewolkt als men zich maar kan voorstellen. Hij steekt zijn hoofd door 't open raampje van 't rijtuig hij vat de hand der bruidhij fluistert met haar't schijnt dat hij de hand niet loslaten kan. De kleine dame komt echter met haar gezag tusschenbeide, scheidt de geklemde handen vaneen, weert den bruidegom af, en roept den koetsier met nadruk toe, voort te rijden, 't Rijtuig snelt weg; de verlaten echtgenoot stapt bedrukt en als in vertwij feling de straat langs. De klerk, die dit alles gezien heeft, gaat naar de sacristy terug, en geeft kennis van 't gebeurde. De rector (met zijn vrouw aan den arm) was juist de sacristy binnengekomen wegens zaken van dienst. Hij en de jongste hulppredikant wisselen eenige woorden over dit zonderlinge huwelijk. De rector, ernstig bezorgd dat op de kerk eenige blaam zou kunnen kleven, doet de noodige vragen, en is voldaan. Des rectors vrouw laat zich niet zoo gemakkelijk geruststellen. Zij heeft een blik op de handteekeniogen in 't register geslagen. Zij kent een der namen. Zij onder vraagt ook |len klerk zoodra haar echtgenoot met hem gereed is. Toen zij van 't kroontje op den zakdoek hoorde, bracht zij daarmee dadelijk de handteekening van „Louisa Win wood" in verband, en zei tot den rector „Ik weet, wie het is! Lord Winwood's tweede vrouw. Ik heb schoolgegaan met Zijn Lord- schaps dochters uit zijn eerste huwelijk. Wij zien elkaêr soms wel op de „stichtelijke concerten" van ,,'t Ladies Comitee"; ik zal dau ook wel een gelegenheid vinden ze te spreken. Een oogenblik, mijnheer Jenki9on. ik wil toch eens de namen opteekenen, voor gij het boek wegbrengt. „Launcelot Linzw," „Nathalie Graybrooke." Allerliefste namen dat klinkt echt romantisch Zij groette den hulppredikant met een glim lachje en den klerk met een hoofdknikje en verliet de sacristy. Nathalie keerde, zwijgend, in 't gezelschap van Lady Winwood naar Muswell Mill; Lanuce, die, terwijl hij de straten doorliep, de wet nopens de ontvoering verwenschte dacht weinig, dat de grond alreeds onder hunne voeten ondermijnd werd. Richard Turlington vernam't gebeurde reeds nu, althans kon van het gebeurde nu of later, kennis krijgen. De ontdekking vau 't huwelijk hangt toch geheel af van een toevallige ontmoeting van des Lords dochters met de vrouw des rec tors. ZEVENDE TAFEREEL. de avondpartij. Mr. Turlington, Lady Winwood, ten harent \Vocnsdag) 15 December. Tien ure. „Beste Nathalie, Daar de ploert er op aandringt, moet hij het invitatie-kaartje hebben, dat ik hierbij insluit. Bekommer er u maar niet over, mijn kind. Gij en Launce komen dineeren, en ik zal zorgen, dat gij daarna wel eene gelegenheid hebben zult, elkander afzonderlijk to zien. Al wat ik van u daartegen verwacht is, dat men (als ge weer in 't gezelschap komt) 't u niet zal kunnen aanzien, dat uw echtgenoot u een kusje ge geven heeft. (Als ge niet oppast, dan zult gij 't geheim van die gestolen kusjes doen uit lekken. Gisteren op 't diner hadt gij, toen gij uit de serre kwaamt, een kleur als vuur. Tot uwe schouders toe waart gij rood 1 Ik weet wel, dat ge heel mooie sohouders hebt, en dat mannen soms de wonderlijkste grillen hebben. Maar, mijne lieve, indien gij eens de volgende reis een chemisetje aandeed, zoo ge geen gezag genoeg hebt, om hem te beletten 't weer te doen! Uwe toegenegen Locise." De geheime geschiedenis van de dagen, die sedert het huwelijk waren voorbijgevlogen, was in dit briefje besloten. Een hoofdstuk voor 't vervolg van eenige beteekenis werd daaraan toegevoegd door den loop der gebeurtenissen op Lady Wiu woods partij. Ten gevolge van schikkingen met Nathalie kwamen de Graybrooke s (die op 't diner waren genoodigd) al heel vroeg. Lady Win wood die aan haar echtgenoot en hare stiefdochters de zorg overliet zich met Sir Jozeph en Miss Lavinia bezig te houden, nam Nathalie naar haar eigen boudoir, waar van de toegang door een draperie van de zaal afgeschoten was. „Mijne bestel gij ziet er van avond ont hutst uit. Is er wat voorgevallen?" „Ik kan 't waarlijk niet langer verduren, Louisa, 't Leven, dat ik lijd, is zoo ondra gelijk, dat, indien Launce er op aandrong, ik geloof, dat ik er in toestemmen zou, mij van avond, wanneer wij uw huis verlaten, door bem te laten schaken." „Gij zult niets van dien aard doen, hoort ge 1 Wacht tot gij zestien zijt. Ik houd wel van iets nieuws, maar om in Old Bailey te verschijnen, dat valt niot in mijn smaak. Komt de poert van avond?" „Wel zeker. Hij staat er op, mij, waar ik ga, te volgen. Hij heeft heden op Muswell Hill het luncheon gebruikt. Al weder klaebteu wegens mijne onbegrijpelijke koelheid tegen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1