zwarib Poedel MEUBELEN jtffa BUITENLAKDSCH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. Amersfoort A. HERSCHEL Bzn. WIJN AND WOLFF Co ^hokken •verkoope'n: Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIÉN. s KORTE GRACHT, VERMIST, TE KOOP Een partifltfbraak. wij o. a.: Het zijn zeer drukke dagen ge weest op onze boerderij. Deze week ho pen wij met den oogst van het hooi klaar te komen. We rekenen ruim 50,000 kilo hooi te hebbeD geborgende opbrengst was beneden het middelmatige, doch de qualiteit is zeer goed, en het is uitne mend, goed droog binnengehaald. Onze veestapel, 48 stuks hoornvee, is zeer gezondonze melkkoeien geven een groote hoeveelheid melk, die zeer goed is. De aardappelvelden beloven een zeer goeden oogst, tot nog toe zijn er geen sporen van de bekende aardappelziekte. De rogge begint reeds te rijpen. De oogst belooft beter te zjjn dan we dien in jaren gehad hebben; ook de tarwe staat vrij goed. Haver en boekweit be loven eene middelmatige opbrengst. De Tweede Kamer behandelde in haar vergadering van Vrijdag 22 Juli het wetsontwerp houdende bepalingen om trent den accijns op het zout. Op art. 1 was door de lieeren Zijp en Ferf een amendement voorgedragen, om den accijns te bepalen niet op 4 maar op 3 gulden per 100 kilogram; op art. 74, om te doen vervallen den vrijdom van accijns voor het zout, benoodigd voor het maken van boter, surrogaat en kaas, bestemd.voor het buitenland. Deze amen dementen werden aangenomen met 61 tegen 27 stemmen; de overige artikelen werden onveranderd goedgekeurd. De eindstemming werd op Dinsdag bepaald. Dinsdag had de aanneming plaats zon der hoofdelijke stemming. Bovendien keurde de Kamer verschillende kleinere wetsontwerpen goed, waaronder dat om trent wijziging van de consulaalrechten, de aanstelling van een consul-generaal te Kaapstad, de overeenkomst met de gemeente Amsterdam tot ruiling van grond voor het nieuwe post-en telegraaf kantoor aldaar, tot gemeentelijke indee ling van het Fort Pampus, tot instelling eener centrale commissie voor de statis tiek en tot verbouwing der Polytechnische School te Delft in verband met de triangulatie-werkzaam lieden. De Kamer is vervolgens op recès gegaan. Wat Gladstone doen zal met zijn Ier- sche meerderheid var. 42 stemmen, wordt in de Engelsche bladen in lange artike len met de noodige uitvoerigheid bespro ken. Hijzelf denkt er nogal goed over. Op zijn terugreis, naar Hawarden wer den hem in een Scholsch dorp twee adressen aangeboden, waarop natuurlijk een speechje moest volgen. Hij zeide dat, zoolang de liberale partij geen welge slaagde poging had gedaan om de Ier- sclic quaestie te regelen, zij vinden zou, dat de raderen van de parlementaire machine op onvoldoende wijze werken. Het moest niet ontmoedigen, dat de ver kregen meerderheid niet giooter is. Hij was lid geweest van 25 Parlementen, en had liberale Regeeringen gekend, die on der min gunstige omstandigheden een groote hoeveelheid werk hadden gedaan. Maar de «groote oude man" vergat hierbij één ding, waar het vooral op aan komt: die Whigs-meerderheden van vroe ger waten een geheel, vormden inderdaad een pa itij, wat van de thans verkregene niet gezegd kan worden. Diegenen on der de Iersche leden, die staatkundig in zicht bezitten, erkennen zelf, dat men met zulk een kleine meerderheid niet anders dan een slechte Jjouie-rule zou kunnen krijgen, en het daarom beter is te wachten, tot men sterk gen eg is om een goede te hebben. Intusschen begin nen de Ieren hier en daar reeds te too- nen, dat zij weidia baas hoopen te zijn, en op afkorting het oude spelletje te hervatten. Bij Camlough in het graaf schap Armag werd een pachter door drie nationalisten zoodanig mishandeld, dat hij voor dood bleef liggen. Een der da- hein. Nieuwe uitvallen vun papa. Een aller hevigste brief van Launce Als ik Richard nog eenmaal, in zijne tegenwoordigheid, mijn band laat kusseu, dreigt Launce, dat hij hem dood zal slaan. Ach, tot wat een ver nederend en schuldig leven ben ik thans vervallen Ik ben in de meest vnlscbe positie, Louisa, die gij bedenken kunt, en gij hebt ine daartoe overgehaald. Ik geloof dat Ri chard Turlington ons verdenkt. Do beide laatste malen, toen Launce en ik bij mijne tante, een oogenblikje alleen trachtten te zijn, deed hij zijn best om dit te beletten. Hij stond daar, mijn beste, met zijn wrevelig gezicht alsof hij niets liever verlangde dan Launce ueêr te vellen. Kunt ge ook iets verzinnen dat we elkaêr van avond zien I Niet om mij. Maar Launce is zoo ongelukkig. Indien hij me van avond niet een paar woordjes alleen kan zeggen, verklaart hij, dat hij morgen naar Muswell Hill zal komenen mij in den tuin zal overvallen." „Stel u gerust, lieve, hij zal u die paar woordjes van avond zeggen." „Hoe dan?" Lady wees door de draperie van het bou doir naar de deur van de zaal. Buiten de deur was het trapportaal. En voorbij dit por taal had men nog een zaal, de kleinste van de twee. „Er komen maar drie of vier gasten di- neeren," giug Milady voort, „en nog een ders werd door de dochter van den ar men man herkend en gearresteerd. Op een andere plaats drong een nationale bende het huis eener weduwe binnen en verminkte haar paard. Als Ierland door zulke laffe rekels moet worden ge regeerd zal het er raar naar toe gaan. Den 4en Augustus komt het nieuwe Lagerhuis bijeen. Men verwacht, dat de Koningin het Pailement in persoon zal openen, en wel op advies van Lord Salisbury, die het wenschelijk acht dat de Koningin, van wie men weet dat zij voor Gladstone weinig sympathie heeft, toone boven de partijen te staan. Waar schijnlijk zullen bij het adres van ant woord op de troonrede de unionisten trachten, van Gladstone een rondborstige verklaring omtrent zijn inzichten met home-rule te krijgen, en zal dan ook in een of anderen vorm een motie van wantrouwen het tegenwoordig kabinet tot aftreden dwingen. Nog moeten wij melding maken van een weinigzeggend manifest, door Glad stone lot de kiezers gericht. Hij verklaart daarin dat de uitslag der verkiezingen hem versterkt heeft in zijn geloof aan de gehechtheid der kiezers aan de vrij zinnige beginselen en aan de staatkunde van verzoening der drie koninkrijken hij zegt overtuigd te zijn, dat zij steeds die gehechtheid zullen toonen. De Jodeiiquea&tie wordt in de «Hamburger Nachrichten" besproken in een artikel, waarvan men den oorsprong te Kissingen meent te moeten zoeken, dat althans geacht wordt de zienswijze van Bismarck weer te geven. Van de antisemitische agitatie wordt gezegd, dat zij moeielijk eenig practisch resultaat kan hebben. Het is nu eenmaal zoo, dat de Joden de andere elementen der bevolking de baas zijn in het verdienen en bijeen houden van geld, en deze eigenschap is de oorzaak van den haat, dien men hun toedraagt. Noch dat feil, noch de gevol gen daarvan zijn weg te nemen, tenzij door een Bartholoméus-nacht of een Sici- liaanschen Vesper, wal de meest harts tochtelijke antisemieten noch wenschen, noch mogelijk achten zullen. Wat dezen tot dusver aan de Regeering in overwe ging hebben gegeven, zou de verhouding r.iet beter maken. Het verbod voor de Joden om rechtelijke betrekkingen te be- kleeden zou tot uitkomst hebben, dat zij nog meer tot handel en bedrijf hun toe vlucht nemen en hun économische macht nog vermeerderen. Zij weten beter met geld om te gaan en zijn in financieële ondernemingen meer doortastend; aan dezen natuurlijken aanleg verandert men niets door eeuwig klagen en luid decla- meeren over de schadelijkheid van het Joodsche element. Men moet middelen tot verbetering aan de hand weten te doen, en juist dit mist men in de anti-semitische beweging. De handelingen van het bestuur van den onafhankelijken Congo-staat wor den bij voortduring scherp veroordeeld. In de Brusselsche «mouvement géogra- phique" wordt mededeeling gedaan van ernstige voorvallen aan den boven-Ou- bangi, ten gevolge waarvan de agenten der Société Beige du Haut-Congo bun etablissement hebben moeten opgeven. De factorijen te Yokoma en te Baugasso werden door neger-soldaten van den Congo-staat bezet, en de kooplieden wer den bedreigd met vervolging wegens ver duistering, indien zij hun tiandel voort zetten. Het blad maakt den tekst openbaar van twee circulaiies, waarin verboden wordt aan den Oubangi ivoor en caout chouc te verzamelen en in het geheel daar handel te drijven. Ook de Fransche Temps laat zich, onder publiceering van officiëele stukken, zeer scherp over den toestand uit, en zegt dat de handelingen van het bestuur op passende wijze be jegend moeten worden. De «Indépendance Beige" meldt: Ten gevolge van de in Opper-Congo verspreide circulaiies heeft een der afdeelingen van de Belgische Handelsvereenigiügen zich tot den te Brussel gevestigden Staatssecretaris voor paar voor den avond. Daar het een kleÏDe partij is, zal de kleine zaal voor ons vol doende zijn. Deze zaal zal niet worden ver licht, en er zal slechts mijn leeslamp in 't boudoir staan, Ik zal het teeken om de eet zaal te verlaten, vroeger geven dan gewoon lijk. Launce zal bij ons Komen, vóór dat de avondpartij begint, Wanneer bij binnentreedt, zend ik hem stont weg hier in bijziju vauuwe tante en ons allen," „Waarom „Om uw waaier te halen. Leg dien maar hier onder het canapékussen voor dat wij aan tafel gaan. Gij zult naast Launee zitten, en gij zult hem bijzondere instructies geven, den waaier niet te vinden. Gij wordt ongeduldig gij wilt dien zelf zoeken en daar zijt gij er. Pas op uwe schouders, Mevrouw Linzie I Meer heb ik u niet te zeggen." De gasten, die te dineeren waren gevraagd, kwamen achtereenvolgens aan. Lady Winwood werd tot hare plichten, als meesteresse des huizes, teruggeroepen. 't Was een allerpleizierigst dinétje, op ééne uitzondering na't begon te laat. De dames konden zich eerst om tien minuten voor tienen naar de kleine zaal begeveu. Launce kon zich eerst bij haar voegen, toen de klok tien sloeg. „Te laat!" fluisterde Nathalie. „Hij zai zoo dadelijk hier zijn." „Niemand komt zoo stipt op een soiree," zei Launce. „Verliest toch geen oogenblik, de binnenlandsche aangelegenheden van den Congo-staat gewend met een adres, waarin verzet wordt aangoteekend tegen de beperkingen, door genoemden staat aan den handel opgelegd. Verder bevat dat adres de verklaring, dal zij zich voorbehoudt vergoeding te vragen voor de schade, die daardoor veroorzaakt kan worden. Te Gent heeft Zondag een ernstige rustverstoring plaats gehad. Bij gele genheid van de inzegening van een nieuwe banier van den clericalen anti-socialisti- schen bond, door den bisschop. In de kathedraal, hield prof. Helleputte van de Leuvensche Hoogeschool, in de zaal Va lentino, een feestrede. Een bende socia listen stormde de zaal binnen, sloeg op de leden van den bond in en verscheurde het vaandel; het was een algemeene vechtpartij, waai bij menigeen verwond werd. De politie snelde toe en ontruimde de zaal, terwijl de geheele omtiek afge zet werdde belhamels werden gear resteerd. Des middags was de orde weer hersteld. Over de cholera in Rusland blij ven de berichten zorgwekkendvooral naar den kant van den Kaukasus breidt de ziekte zich uit. De bevolking neernt de wijk naar den Don. Op de Wolga is de scheepvaart gedeeltelijk, in de zee van Azof de stoombootdienst geheel ge staakt, uit gebrek aan scheepsvolk. Te Khvalynsk, gouvernement Saratof, heersch- te drie dagen een hevig oproer; een dokter werd gesteenigd totdat hij dood was, de commissaris van politie werd zwaar gewond. De werkstaking in het district Pittsburg duurt voort. Zondagmiddag bevond zich de heer Frick, directeur van de Carnegie-Company, op zijn bureau, toen een man binnentrad en, zonder een enkel woord te zeggen, een revolverschot op hem loste. De heer Frick werd zwaar gewond, maar kon toch spreken: later zijn de kogels uitgehaald. De moordenaar zegt een Russisch drukker te zijn en Berckmann te heeten; toen hij op het politiebureau was gebracht had hij een dynamietpatroon in den mond, die hij waarschijnlijk had willen aansteken om zoo zelfmoord te plegen. Te Homestead worden voorzorgsmaat regelen genomen voor de veiligheid van generaal Snowden, den bevelhebber der troepen, wiens gestreng optreden de werkstakers zeer verbittert. Het getal vreemdelingen, dat onder militaire be scherming in de fabrieken doorwerkt, is zeer klein. Tot secretaris der afdeeling Amers foort van het Utrechlsch genootschap voor landbouw en kruidkunde is benoemd de heer H. Verloren Van Themaat te Hoog land. De heer E. L. H. Van Lanschot Hubrecht, tot penningmeester der Nuts- spaarbank benoemd, heeft deze benoeming aangenomen. Bij koninklijk besluit is de heer Mr. A. J. De Beaufort benoemd tot bur gemeester van Leusden en Stoutenburg. Bij de j. I. Zondag te Scheveningen gehouden wielerwedstrijd werd in de 4e afdeeling: Internationale wedstrijd op hooge twee-wielers, de eerste prijs be haalde door onzen stadgenoot den heer H. J. Wolter Jr. en in de 9e afdeeling: wedstrijd op één persoons driewielers de eerste prijs door den heer W. H. Meur- sing Jr. alhier. Er werd over het algemeen prachtig gereden. Zondagmiddag reden de Koning innen te vier uren uit. Nabij Amersfoort stortte éen der paarden, waardoor dit aanmerkelijk aan de knie verwond werd. HH. MM. schenen niet erg geschrikt en aanvaardden te voet de terugreis, na aan zend mij om uw waaier. Nathalie opende hare lippen om de afge- sprokene woorden te uiten. Eer ze die nog had uitgebracht, meldde de bediende alreeds aan: „de heer TurlingtonI" Hij trad binnen met zijn stijfstaandehals boord en zijn los aan 't lijf hangend zwart pak aau. Hij maakte voor Lady Winwood de hem eigene stokkerige, plompe buiging. En daarna deed hij, wat hij alreeds een dozijn malen ge daan had, bij verraste Nathalie met nog glins terende oogen en opgewekt gelaat (na haar ge sprek met Launce), als een sprekend coutrast met die koele en voor alle aandoening onvat bare jonge dame, die hij gewoon was te zien, als Nathalie tot hem sprak. Lord Winwood's dochters waren meisjes die zich in de kringen van muziek-liefhebsters eenigeu naam hadden gemaakt. Daar Lady Winwood den blik had opgemerkt, dien Tur lington op Launce bad geworpen, fluisterde zij Miss Lavinia ie's in, die dadelijk de jonge dames verzocht wat te zingen. Launce gehoor zaamde aan een teeken van Nathalie, en be- ijverdo zich om de muziekboeken te halen. 't Behoeft wel niet te worden gezegd, dat hij juist met het verkeerde boek terugkwam. Toeu hij 't weêr van de piauo wegnam, om het naar het muziekkastje terugtebrengen, viel er een gedrukte brief uit, die veel van een circulaire had. Een van de jonge dames raapte dien op, en terwijl zij hem vluchtig een voorbijkomend eenvoudig man ver zocht te hebben den Heer Overboscli, veearts te Amersfoort, te willen verwit tigen. Gulhartig antwoordde de inan: ja wel, juffrouw." De koetsier verzocht een voorbijkomend wielrijder om zoo spoedig mogelijk op den stal, Soestdijk een ander rijtuig te ontbieden; hieraan werd gaarne voldaan, waardoor onze Koninginnen zeer spoedig in de gelegenheid waren weder te kun nen instappen. Tot agent van politie 2e klasse is benoemd P. Bouwman gepensioneerd korporaal van het Ned. Indisch leger te Exta, gemeente Scheernda. Bij K. B. van 23 Juli 1892, No. 27, is aan den heer A. Kuipers vergun ning verleend tot het aannemen der bron zen medaille «Bene Merenti," hem door Z. H. den Paus geschonken. Het Kader onzer schutterij heeft zich bij den gisteren en eergisteren te 's Hertogenbosch gehouden schietwedsti ijd wederom kranig gehouden. Twee korpsprijzen werden door hen behaald, n.l. de 2e prijs, zilveren medaille, in de afdeeling tirailleurvuur met 59 treffers en 167 punten en de 3e prijs, bronzen medaille in de afdeeling Individueel juist heidschot. De namen der kranige schutters zijn Adjud. onderoff. H. Yan Gelder, seig. majoors J. W. v. Achterbergh en G. Muijs en de sergeanten C. Okhuizen, G. Wessels en \V. Smit. Voorts werden nog personeele prijzen behaald in de afdeeling eerste klasse schutters, door serg. maj, v. Achterbergh (2e),Fourier E. Houpst (5e) sergt. Okhuizen (6e) en in de afd. 2e klasse schutters door de sergeanten N. Vink, W. Smit en G. Wessels. De waarnemende kommandaut Kapt. W. Croockewit zorgde voor een feestelijke ontvangst. Met de officieren, het overige kader en de muziekvereen. «Caecilia" van de trein gehaald, werden de prijswinners, in triumf door de voornaamste straten onzer stad gevoerd, waarna hen in het café «Place Royale" een glas wijn werd aangeboden. Zondag 31 Juli, e. k., zal in de Re- monstrantsche kerk alhier als voorgan ger optreden Ds. A. A. Van Otteiloo, piedikant te Zutphen. De Vereeniging «Amersfiortsche Vrijwillige Brandweer" vierde gisterfeeste- lijk haar tienjarig bestaan. Te halfnegen 's morgens ving de rijtoer aan over Doorn, Driebergen, Zeist, Soesterberg, Soestdijk, die tegen 6 uur 's namiddags eindigde, toen men aan het Café «de Arend" afstapte en zich aan een gemeenschap- pelijken maaltijd vereenigde, aan welke tot het einde, 's avonds ongeveer elf uur, een hoogst gezellige en kameraadschap pelijke geest voorzat. Het programma van het concert, a.s. Donderdag 28 Juli, 's avonds om half acht, op het terras van Amieitia te geven door het Stafmuziekcorps van het 5e Reg. Infanterie, directeur de heer G. K. G. Van Aken, luidt als volgt: 1. Friedens-Marschaus «Rienzi" Rich. Wagner. 2. Ouverture «Pique Dame" Von Suppé. 3. «Dolores-Walzer" Waldteufel. 4. Souvenir de l'Opéra «Le Trouvére" de Vcrdi. Van Aken. Ouverture «Ossian's Nacli- klange"Niels W. Gade. »La Sérénata" Valse Espagnole Métra. (a. Loreley-Paraphrase Vesvadba. (6. «Die Heinzelrniinchen" Eilenberg. Grande Fantaisie sur des mo- tifsdel'Opèra «DerFreischütz" de C. M. von Weber Fr. Dunkler. Geeft de zon warmte? In het Wies- badener Tageblatt verklaart een geleerde de hypotese, dat op de zon groote hitte 1 n.nimiiii, doorliep, riep zij verschrikt uit: „De Stichtelijke Concerten!" Hare twee zusters, die bij haar stouden, zagen elkaêr als schuldigen aan: „Wat zal het Comitee wel vau ons zeggen? Wij heb ben de vergadering de laatste maand geheel vergeten," „Is er van deze maand ook eene verga dering?" Zij keken allen angstig naar den gedruk- ten brief. „Ja! Den drie-en-twintigsten December. Teeken 't op in uw notitieboekje, Amalia." Am.dia schreef het, zoo goed zoo kwaad als 'tging, onder do noodigingen op, die zij voor het laatste gedeelte der maand had ont vangen. En Nathalie's niet-erkende echtgenoot sloeg dit alles doodbedaard gade. Zoo werd Launce door de onbarmhartige grilligheid der omstandigheden zelf de on schuldige aanleiding dat ziju geheim gevaar liep aan 't licht te komen. Dank zij het verkeerde, muziekboek dat hij had medege bracht, zou er nu ruim twee dagen, voor de schaking ten uitvoer kon worden gebracht, eene bijeenkomst plaats hebben tusschen de dochters van den Lord en de vrouw van den rector I De genoodigde gasten verschenen allengs- kens bij twee of drie. De heeren beneden stonden van tafel op en voegden zich bij hen. heerscht en dat de aarde door haar van warmte voorzien wordt, eenvoudig voor onzin. Als bewijs duai voor voert hij o. a. aan, dat men, hoe hooger men komt, des te minder van die warmte bemerkt. De bouw van het nieuwe pantsertoren- schip «Koningin Wilhelmina der Neder landen," dat in het vorige jaar op 's lauds werf op stapel werd gezet, wordt met kracht voortgezet, zoodat dit grootste schip onzer marine waarschijnlijk nog in het laatst van October gereed zal zijn. Naar wij vernemen is thans reeds de toezegging verkregen dat de beide koning innen bij het van stapel loopen tegen woordig zullen zijn. Het groote vaartuig, dat een inhoud heeft van 4600 ton, is gewapend met 20 kanonnen, waarvan een van 28 c.M. een van 24, twee van 17, twee van 7.5, acht van 3,7 en 6 revolverkanonnen van 3.7 c.M. benevens de benoodigde torpedo-in richtingen. Bij Tiflis is de bliksem geslagen in een transport van artilleriemunitie, waar door 4 wagens van de 34 ontploften; 20 soldaten werden gedood en 2 officieren zwaar gewond. V De Héér en Mevrouw MATTHIJSEN— HanrotjI betuigen hpn dank voor de blij ken vbn belangstelling ondervonden bij de geboorte van hun zoon. Visites worifen bij voorkeur afgewacht Woensdags^ Augustus. De Kantoren van j? EN zijn VERPLAATST naar <fe Post- eu Telegraafkantoor. naar./ y^fert Maandag, een mët'Thnge staart, genaamd LACK, lederen halsband, waaraan penning No. 300. Inlichtingen worden verzoclR<ijVi Amersfoort, Berg straat No. 142' G. eenige ZOQ GffÈD i^S NIEUWE met ovéfcdekteu' r en, benevens een aantal HnJPEN. Te zien en te be vragen Nieuw De Notaris A. N. J-,VflS te Amersfoort, zal op Doudej^lag 28 JDÉI 1892, des namiddagsje uur ten huizp van den Heer H. VANDAAL in de Arèhemsclie- straat te Jtmersfoorl pubfiek en d contant waarofeler 1 antieke Kast, eiken houten Linnenkast, Ladetafel, Hoekkastje, Canapé, Tafels, kkloe'eni Spiegels, Schilderijen, Kachel, Jwmnuis, Boeken, timmermans gereedschap]) Des morgens voor den zien. ikoop te Do kleine zaal was tamelijk gevuld, niet al te vol. Sir Jozepli Graybrooke vatte Tur lington bij de hand en geleide hem deftig naar hun gastheer. Het gesprek in de eetzaal had over geldzaken geloopen. Lord Winwood was niet geheel voldaan over eenige van zijn buitenlandsclie fondsen,en de" waarde Richard" van Sir Jozeph was er juist de mau naar om hem daarin goeden raad te geven. De drie staken de hoofden bij elkan der in een hoek der zaal. Launce (die hen gadesloeg) drukte veelbeteekenend Nathalie's haud. Er was een vermaard „virtuoos" ge komen, die uit alle macht op de piano trommelde. De aandacht der gasten in 't algemeen was gevestigd om dit spel, er kon zich bezwaarlijk een betere geelegenheid hebben voorgedaan ten einde Launce om den waaier te zenden. Terwijl het gesprek over de finan- tiën nogjsteeds voortging, hielden de geliefden zich samen alleeu in 't boudoir op. Lady Winwood (die in stilte hunne afwezig heid had opgemerkt) hield haar oog op Richard Turlington gevestigd, die in den hoek zat te praten. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2