- - - Gemengd Nieuws. ADVERTENTIËN. GYM NA SIU M Openbare Meisjesscliool te Amersfoort. Mooplocaal VAN DMIi en PRINS. gen goed oaderhottd Staten-Generaal. BUNNEN LAM D. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. tt - - AMERSFOO] J. H. MOLL. hoeven niet naar den vreemde uit te wijkende Zuiderzee-provincie worde de jongste en schoonste parel aan de kroon van Koningin Wilhelmina De Eerste Kamer hervatte Maandag avond, (8 Augs.), haar zitting. De ge loofsbrieven van het nieuwgeboren lid voor Noord-Brabant, de heer \an Ziu- nicq-Berginann, werden onderzocht en goedgekeurd. Genoemde heer nain zit ting. De heer De Savornin Lohman vroeg en veikreeg veilof, tot den Minister van Binnenlandsche Zaken eenige vragen te richten naar aanleiding van hetgeen door de Belgische Regeering in den Senaat is gezegd over de maatregelen, in Nederland genomen tot wering van veeziekte. In de vergadering van Woensdag wer den onderscheiden wetsontwerpen van kleinen omvang goedgekeurd. Daarna had de bovenvermelde inteipellalie plaats. De heer Lohinan herinnerde, dat de Belgische Minister van Landbouw met sluiting van de Belgische grenzen voor ons vee had gedreigd als iepiesaillemaau egel, omdat poltlie-maatregelen, door ons genomen ter voorkoming van veeziekte, een per manent karakter hadden verkregen, waar door de intrekking van vroegere facili teiten een soort van protectionisme was geworden. Spr. wenschle te vernemen wat daarvan was. De Min. van Binnenlandsche Zaken, di rede van den Min. van Landbouw it België buiten debat latende, deed uitko men, dat bij het heerschen van veeziekten over onze grenzen verbodsbepalingen te gen vee invoer werden vastgesteld; in dien de gezondheidstoestand van het vee zuiks toeliet, werden daarop uitzoriderin gen toegestaan. Toen in het voorjaar het mond-klauwzeer zich op de Duitsch en Belgische grenzen vet toonde, is de vrije in- en doorvoer van mest, huiden en afval verboden. Dit was schade voot de belanghebbenden, maar volstrekt geen protectie. De heer Fransen van de Putte stelde iu hel licht dat, maatregelen van bescher ming steeds van België uitgingen; hij vei baast zich dus over de onbetamelijke taal van den Belgischen Minister van Landbouw. Na dankbetuiging aan de Regeeringen afdoening van de nog overige kleine wets ontwerpen ging de Kamet tot nadeie bijeenroeping op recès. Het schijnt, dat het gemeentebe stuur van Middelburg leeds officiéél be richt heeft ontvangen van een bezoek, aan die gemeente door HH. MM. de Ko ninginnen in het volgend jaar te bren gen. Het Vaderland kali er bijvoegen, dat bij dte gelegenheid ook Vlissinger. de eer van het Koninklijk bezoek zal heb ben. Ten einde in de kosten eener be hoorlijke ontvangst te voorzien, welke voor de gemeente-financien te zwaar zou den wezen, hebben, naar men aan De Amsterdammer schrijft, vermogende in gezetenen zich vereenigd om een flinke som bijeen te brengen en ter beschik king van de gemeente te stellen. Naar men meldt, is door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken een cir- culaiie uitgevaardigd bestemd, voor de gemeentebesturen waaiin hun aandacht wordt gevestigd op een aantal maatrege len in hel belang van den gezondheids toestand, met het oog op de mogelijke verschijning van cholora. De leden der Staten genei aal zijn uitgenoodigd tol bijwoning van het dit jaar te Bern te houden internationaal congres. over de gewichtige zaak, die moest, vvordeo afgedaan, voordat hij uit Londen vertrok de terugbetaling namelijk van de veertig duizend pond. Kr was slechts een tuiddel oin 't geld nu in handen te krijgen. Sir Jozepk had zijn testament gemaakt; Sir Joseph's dood zou ziju eenig executeur en gevolgmach- tigde (de rechtsgeleerde had het gezegd Ij meester over ziju geheele fortuin laten. Tur lington besloot er binnen vier en twintig uren meester over te ijn en den slag te slaan zonder zich zeiven iu gevaar te stellen, door middel van de hand van een vreemde. Te oordeelen naar de waarschijnlijkheid van de hem niet bekende feiten, hield hij zich vast overtuigd, dat Sir Jozeph was inge wijd in 't bedrog, dat tegen hem was gepleegd. Het huwelijkscontract, het testament, het verblijf der familie op ziju landgoed dat alles beschouwde hij als zoovele listen om hem tot 't laatste oogenblik in den waan te laten. De waarheid lag voor hem in die woorden, welke hij van 't gesprek tusschen Launce eu Sir Jozeph had afgeluisterd en in Launce's tegenwoordigheid (die onge twijfeld heimelijk w as aangemoedigd) op Mus- well Hill. „Haar vader zal er mij dubbel voor betalen: met zijn beurs en zijn leven." Door deze gedachte gedreven, zocht ltichard Turlington zijn weg door de straten langs den rivieroever eu hield stil in een smalle laan of steeg, Green Anchor Lane geheeten, Donderdag dineerden aan de ko ninklijke tafel te Soestdijk jhr. Wttewaal van Stoetwegen en jhr. van Tets van Goudriaan, Nederlandsche gezanten, res pectievelijk in Rusland en Turkije. De Eerste Kamer zal in 't loopend zittingjaar niet weder bijeenkomen. Het plan beslaat nm terstond na de behandeling van het adres van antwoord op de Troonrede, waarmee de nieuwe zitting in September geopend wordt, tot de openbare beraadslaging over de be lastingvoorstellen over te gaan. De afdeelingen der Kamer hebben Woensdagmiddag het afdeelingsonderzoek over de belastingvoorstellen ten einde ge bracht. Ter gelegenheid van de internatio nale tentoonstelling van gezondheidsleer, voedingsmiddelen en kookkunst, ingericht door de Yereeniging tot bevordering der hygiëne, en thans in het geb. voor Kun sten en Wetenschappen te 's-Hage geo pend, wordt een wedstrijd uitgeschreven tusschen al de brood-, beschuit-,koek-en banketbakkers (confiseurs) en koks van Nedei land. Deze wedstrijd zal plaats hebben op 25 en 26 Augustus; de juiy zal door de mededingers zeiven benoemd woiden. Hij zal verdeeld zijn in vier afdeelingen Eene prachtige herinneriiigsuiedaille zal ter beschikking van de bekroonde mede dingers worden gesteld. Ieder mededinger zal voor de plaat ruimte etalage enz. vijftien gulden te be talen hebben. De tentoongestelde producten mogen gedurende den wedstrijd verkocht wor den. In het nummer van deze week deelt de administratie van de Oranjevaan mede, dat het blad nog in verkiezingstijden un der denzelfden naam zal blijven verschij nen. De uitgevers, Gebr. van Noordwijk te Schiedam, hebben thans van hun antire volutionair orgaan het Oranjeblad een editie voor Zeist, Driebergen, Doorn en omstreken doen verschijnen. (Stand). Uit Leiden is het bericht ontvan gen, dat de oud-professor Matthias de Vries is overleden. Op 9 November te Haarlem geboren, ving de Vries, na zijne promotie aan de hoogeschool te Leiden, zijne loopbaan aan als praeceptor aan het Leidsche gymna sium. Drie jaren later werd hij hoog- leeiaar in de Nederl. taal-en letterkunde te Groningen en in 1853 te Leiden. Daar bleef hij werkzaam tot in het vorige jaar, toen hij zijn emeritaat verkreeg. Het Woordenboek der Nederl. taal is een zijner belangrijkste werken. Uit Ede meldt men ons: «Uit deze gemeente, voornamelijk uit Bennekom, zullen in de beide volgende maanden weer een 100 tal personen naar Noord- Amerika vertrekken. Een paar maanden geleden ziir, er 60 van hier derwaarts gegaan. Meest allen zijn landbouwers." Met genoegen vernemen wij dat de plaatselijke commissie tot viering van den Koninginnevel jaardag, zich onledig houdt met het beramen van plannen tot organisatie van een feest voor de leer lingen der scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs. Eene inteeken- lijst circuleert reeds onder de burgerij, aan wie wij het verstrekken van iuiine bijdragen vermeenen te mogen aanbevelen. De adjudant-onderofficier dienstdoend officier der Veldartillerie W. J. Van Rhee, is, op zijn verzoek, op nader te bepalen datum, als zoodanig van hier naai Utrecht overgeplaatst. Donderdagmorgen hebben de bij het 5. regement infanterie alhier benoemde 2. luitenants, voor het front van den troep, eu tot op onze dagen berucht als de meest- gezochte schuilplaats der uitgeleerdste boos doeners, die zich in Louden ophouden. De policiebeambte, aan den hoek geposteerd, waarschuwde hem toen hij de laan inging. Zij zullen n.ij niets doen I antwoordde hij, eu liep door naar een herberg aan het einde der laan. De waard, die aan de deur stond, gaf door ziju groet te verstaan, dat hij hem herkende en ging voor hem uit naar binnen. Zij kwamen eerst in een vertrek volgepropt met matrozen van allerlei landaard, in een drinkgelag vereenigd, zij gingen daarna den trap op aan de achterzijde van 't huis, en bielden stil voor de deur van een kamertje op de tweede verdieping. Daar gekomen, opende de waard voor 't eerst zijn mond tot spreken. «Hij heeft als gewoonlijk zijn gage verbruikt! Gij zult hein vinden met nauwelijks eenige lompen aan 't lijf. Ik denk niet, dat hij 't lang meer maken zal. Hij had van nacht op nieuw een van zijne auuvalleu van verschrikking en de dokter ziet zijn toestand slecht in." Met die aan leiding opende hij de deur en Turlington trad de kamer binnen. Op een ellendig bed lag een oud man met grijze haren van een reusachtige gestalte, tot eenige kleeding aanhebbende een versleten hemd en een onoogelijk gelapte broek. Naast het bed zaten bij een flesch jenever op de den gevorderden eed afgelegd. Daarna weid gedefileerd en een tocht door de stad gemaakt, met de 3 bataljons thans ongeveer 1200 man sterk -waarbij de stafmuziek aan de spits onder scheidene vroolijke mat schen deed hoorei), 's Avonds liet Van Aken's kapel zich op het terras van nAmicilia" hooien, teiwijl later in de net versieide zaal de officieren nog gezellig bijeenbleven. Woensdagmorgen viel een weesjon gen in de Weverssingelgracht, van een vlot waai op hij werkzaam was. De knechts van den metselaar G. mede aldaar weik- zaam, hielpen den jongen op het droge. De gemeente-rekening over het 1891 wijst de navolgende cijfers aan Ontvangsten. Batig slot der rekening over 1889, na aftrek van hetgeen waarover reeds bij raads besluit is beschikt 11220 Godeelte van het vermoede- delijk batig slot der reke ning over 1890 - 11810 Opcenten op de grondbelas ting - 6037 Opeen'eu op de personeele bela-ting- 24272 Hoofdelijke omslag - 40395. Vuur-, haven- en tongeld, weegloon, jaar- en week markt en sluisgeiden - 6425. Reiributien voor 't gebruik der ulgemeene begraafpl. - 1315. Rechten ter plaatselijke se cretarie geheven. - 336 Schoolg. voor het gymnasium - 4476. de h. b s. en burgeravondschool - 4702. Schoolg. voor de meisjessch. - 4063. jongenssch. - 2652. sell. 2. soort - 1700. herhal. sch. - 20. Hondenbelasting - 996. '/j der opbrengst van de per soneele belasting - 27180. Vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank iuhet klein - 4603. Renten van kapitalen - 180 Huur van huizen en lande rijen - 8548. Opbrengst van grasverpach tingen - 141. Opbrengst van het riet aan zee - 129. r n de gemeente- reiniging - 4528 Opbrengst van het jachtrccht op geineeute-groud - 75. Opbrengst van grondrenten en erfpachten - 267. Opbrengst van heidegronden aan den Leusderberg, van particulieren - 491 Verkoop van boomen - 337. Ontvangsten van verschillen den aardwaaronder f 6915.01 rijkssubsidie voor li et gymnasium, f 8 0 0 0 voordeh b.s en/7130.73 in de kosten van het lager onderwijs- 27948. Totaal jaar als 71 60% 20 12 23 91% 75 50 73% 26 48 34 50 99 12% 60 16 12 60 75 U% 94856.70% Uitgaven. 13676, 5190. 91% 03% 7690.90 Kosten van het bestuur der gemeente Kosten der inkomsten van het gemeentebestuur - Medische politie, waaronder 6714.61 voor kosten der gemeente-reiniging - Plaatselijke politie, waaronder ƒ7174.49% als kosten der gasverlichting - Justeerloon van maten en gewichten- Kosten voor openbare wegen, werken en iurichtingen - Onderhond van gemeente-ge bouw en, bosscbeu en andere grouden Lasten wegens die eigendom men verschuldigd - Toelage aan de kamer van koophandel- Kosten van het hooger onder wijs - middelbaar lager gem.-archieven - het aanwezen Renten eu aflossingen van geldleeningcn - Pensioenen en gratificatiën - Andere uitgaven, niet on der de vorige begrepen, waaronder 2169.69 voor kosteu der dienstdoende schutterij- Onvoorziene uitgaven - •Totaal 178293.35 Ontvangsten 194856.70% Uilgaven - 178293.35 Batig slot f 16563.35% 20665, 15. 1955G. 1080. 1520. 142. 19732. 20899. 31479. 419. 16441. 15067. 563. 3712, 448. 06 10 18% 88 65% .97% 12 51% 29% 50 83 50 33% 83 72 hobbelende lafel twee afzichtelijke, strak kijkende, geblaukette monsters, met vrouwen kleederen aan. Een opiumlucht vervulde de kamer, vermengd met do lucht van sterken drank. Toen Turlington binuenkwam rees de oude man op in zijn bed eu verwelkomde hein met hebzuchtige oogen en uitgestrekte hand, «Geld, meester I" riep hij met schorre stem. „Een kroon op hand, om den oudeu tijd I" Wordt vervolgd Vergadering van den raad der ge meente Amersfoort op Donderdag, den 18. Augustus 1892, des namiddags ten 1% ure. Punten van behandeling: 1. Rekeningen der gemeente, de schut terij, van het bui gei weeshuis, het bur gerlijk armbestuur en van de Kamer vnn koophandel, allen over 1891, met rapport der commissie. 2. Rapport der commissie, benoemd in zake het advies ten aanzien der voorge stelde grensverandering tusschen Amers foort en Leusden. 3. Aangehouden request van H. Italië leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium om verhooging zijner jaar wedde. 4. Voorstel tot wijziging der gerneente- begrooting voor 1892. 5. Voorstel van Burg: en Weth: tot hc-t bestrijden dei kosten van aankoop van grond voor den schoolbouw uit de begrooting voor 1892. 6. Benoeming van een leeraar aan het gymnasium. Voordracht ter benoeming van een leeraar in wiskunde aan het gymnasium No. 1. G. F. G. de Bruijn te Arnhem. No. 2. N. J. van der Lee te Zutphen. No. 3. G. de Vries te Amsterdam. Lensden. Zondagavond jl. geraakte eene volle hooiberg van P. Broelriitiijzen iri brand. Aan blusschen was riiet te denken. Twee brandspuiten besclm n den de woning en eene nabijstaande berg. Na een paar uren was de brand in zoo verre verminderd, dat zich slechts nu en dan een vlammetje verhief, hetwelk men alsdan gemakkelijk meester kon worden. Sctaerpenz.eel, Onze nieuwe predi kant, ds. G. Mansvelt, hoopt hier Zondag nam. ten half 3 zijn intrée te prediken, na des voormiddags ten 10 uur, door zijn schoonvader ds. J. G. Verhoed te Utrecht, te zijn bevestigd. Eergisteren nam een boertje, dat wel eens gehoord had, dat voor kinderen die in den trein op de schoot zitten niet be taald behoefde te worden, in de stoomtram die om 10.30 van Hilversum naar Amster dam vei trekt plaats. Ziju dochter, onge veer 18 jaar oud, had op zijn knie plaats genomen. Toen hij den conducteur slechts één plaatskaartje gaf en deze om het twee de vroeg, zei de man dood leuk: ,,Ik dacht dat kindere viie waore die op de schoot zitten." Dat de conducteur er anders over dacht spreekt wel vanzelf. Een stuk van Mauve zoo verhaalt de Pall Mall was door een liefhebber var. een kunstkooper gekocht voor 48 pond. Het zou echter een of twee dagen bij den kunstkooper blijven staan, daar de liefhebber uil de stad moest. Juist in die dagen stierf Mauwe. Nu kwam er een tweede liel hebber, die terstond 60 pond bood. Kunstkooper en eerste lief hebber deelden de winst. Thans is de waarde 400 pond. In het kleine dorp Hietzing in Oosten rijk woont een Nederlandsch bloemist, de heerHooibreuk. Hij is door bekend het geheele land. Op liet oogenblik houdt hij eene merkwaardige tentoonstelling. Hiet zing ligt in de onmiddelijke nabijheid van het keizeilijke slot Schrönbrunn. Er is op die tentoonstelling een collectie van 60,000 gladiolussen, medegebracht uit het Kaapland door den bekenden Bo- heemschen bloemist en reiziger prins Salm. De bloemen moeten, volgens een schrijven uit Oostenrijk, eene rijke ontwikkeling vertoonen en de verscheidenheid van kleuren wekt verhazing. De oorspronke lijke bloem was slechts klein, maar de Nederlandsche bloemist heeft aan de tegenwoordige planten bloemen, die vier maal zoo groot zijn als die der lelie, weten te teelen. BIRGF.RLIJUE 8TAHfl)E!f. Amersfoort. GEBOREN5 Aug. Geertruida, d. van Cornelia van StrateD. 8 Aug. Antonia, d. van Anthonie Wijnen en Adriana Pot. 9 Aug. Geertruida, d. van Evert van Surksum en Geertruida Johanna van Middendorp. Willem z. van Coruelis Fonteijn en Aruolda Riksen. 11 Aug. Cathariiia Allina, d. van Willem Burgij en Jantje Kok. Trijntje d. van Frans van der Leek en Trijntje Helmsinsr. ONDERTROUWD: 5 Aug. Hendrik de Graaf en Wijmpje Bouw -- 6 Aug. Hendrik van Gelder en Anthonia Johanna van Har pen. 11 Aug. Paulus Veeneudual en Hendrika Johanna de Wijs. GETROUW'D: 8 Aug. Doctor David Au- dreas Boon en Carolina de Koningh. lil Aug. Mariuus vau Grnenestijn en Johanna Bekker. Jacobus Hartman en Johanna Fontijn. Wouter van Woudenberg en Dirkje van Otterloo. OVERLEDEN: 4 Aug. Hendrikus Johan nes van Willigenburg, 9 m. Hermanus Donkervoort, 70 j. échtg. van Hendrika Gardina Langenberg. 5 Aug. Willemina Banen, 12 d. 10 Aug. Arnoldus Johan nes Worsteling, 2 m. Buuschoten. GEBOREN1 Aug. Lutje d. van Jan Heinen en Grietje de Graaf. 8 Aug. Geer tje d. van Jacob de Graaf en Jauuetje Heij- nen. S Augst Heudrikje d. van Peter Koe lewijn en Lutje Duijst. ONDERTROUWD: 29 Juli Dourve Varen- kamp eu Hilletje Noezen. 30 Juli Klaas van de Groep en Evertje Muijs. 6 Augst. Stoven van den Bos wed. van Aaltje Koelewijn en Jannetje Baas. GEHUWD: 6 Aug. Willem Koelewijn en Trijntje Heineu. 11 Aug. Douwe Varen- kamp en Hilletje Noezen. OVERLEDEN3 Aug, Annetje Koele- wijn geh. met Mengs van Zoest oud 58 jaren. Hoogland. OVERLEDEN5 Aug. Eeu levenlooze d. van W. Schoonderbeek en M. Smink. 6 Aug, A, Voskuilen 2% j. 7 Aug. H. Voskuilen 3% j. beiden kinderen van D. Vos kuilen en A. Kleinhoven. T.eusden. GEBOREN: 10 Aug. Peter Jan, z. van Peter van Broekhuizen en van Evertje van deHee. 10 Aug. Johanna, d. van Coenraad van Nimwegen en van Jannetje Pol. Stoutenburg. GEBOREN7 Aug. Antonius, z. van Gerardus van Daatselaar en van Luttje Smit. ONDERTROUWD: 5 Aug. Gerrit van Surksum 21 j. met Gerritje vau de Berkt, 19 j. OVERLEDEN9 Aug. Hendrik Smit, 71 j. wed. van Wilsje Koller. Woudenberg. GEBOREN9 Aug. Heiltje d. van Hen drik Adrianus Helms en Alletta Verweij. OVERLEDEN6 Aug. (te Barneveld) Wilhelmina Wagensveld, 21 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 Augustus 1 Taru e 0.— a f 0.— Rogge 0.— 1» 0.— Uien 0.— 0.— Appeien 0.— 11 0.— Peren 0.— 0.— kleiaardapp. 0.— 0.— Zand 1.40 1» 2.— Hoendureieren - 3.60 1> 4—1 Boter 1.10 *1 1.30 Margarine 0.— 11 0.— Zocteui. kaas 0.— 11 0.— Kippen 0.60 1> 0.90 Kuikens 0.60 1.10 Piepkuikens 0.30 1» 0.60 Ganzen 0.— - 0.— Eenden 0.— 0.— Jonge 0.60 0.80 Hazen 0. 0.— Wilde konijnen 0. 0.— Tamme 0.20 n 1.— Duiven 0.40 0.60 Biggen 7.— 11.— Zeugen 40.— 70.— Schrammen 16.— »j 24.— Guste koeien - 0.— 0.— Kalf 0.— li n 0.— Kalfvaarzen - 0.— 0.— Pinken 0.— 11 0. Piukstieren 0.— 0.— per l hecto liter. P P- p 50 kilo. per stuk. per paar. per stuk. Aangevoeld wareu ongeveer 350 heet. aardappelen 10.000 stuks Hoondereieren stuks Eendeneieren; 1400 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; Vette varkens - 0.- 0.kilo. stuks; vee 280 Biggen; 30 Zeugen, 15 Schrammen. Jf TE Het TOELATINGS-EXAJlfÈN zal wor den gehouden op Zaterdag en Maau> dag 3 en 5 September. Aangifte van^-lrandtdutaa- - wordt ver zocht vóór 20 Augustus bij den Rector De ondergeteekende zal op Vrijdag 19 Augustus a.Sy-van 16—12 uur en van 24 uur, 'yx het schoolgebouw te spre ken zijn ^'or de ouder^ der leerlingen en tot Idi inschrijven vfn nieuwe leer lingen. f Op An ln September a.s. des mor gens teil 9 hur, vapgt de nieuwe cussus aan. 1 Het hoofd der school. M. VAN LESSEN. PRINS lemmersfoorty op VVoeusdag, 24 De deurwaard is voornemens Augustus IS92, '8 voormiddag» uur, in he^ bovengemeld vd-kooplocaal a/d Kromifestraat aldaar, ^Ontaut t© verkoopt' Breeder bi)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2