BDITENLAKU OVERZICHT. BINNEN LAIN D. Plaatselijke berichten. een kwaal, vooral een acute te genezen is het noodzakelijk, dat het middel daar tegen in den bloedzomloop wordt opge nomen. Is de circulatie van het bloed gestremd, zooals dit het geval is bij de cholera asiatica, dan hoopen de ingegeven medi cijnen zich in de maag op en blijven daar natuurlijk krachteloos. Vandaar, dat men bij cholera-lijdeis krachtige wrijvingen of eleclriseeringen moet toepassen om den zoo goed als gestremden bloedsom loop te herstellen hoe langer men hier mede wacht, hoe moeielijker de herstel ling plaats heeft, na eeri half uur is deze in de meeste gevallen niet zeer mogelijk. a. Onmiddelijk na de eerste ontlas tingen van beide kanten, ontkleede men den patient geheel en wikkele hem in drie wollen dekens; krachtige en aan houdende wrijvingen met verhittende vochten, totdat de huid zijn normale warmte terugkrijgt (36 a 37° Celsius). Blijven na ongeveer tien minuten wrij ven onze pogingen ijdel dan neme men zijn toevlucht tot electriseei ingen. Een der electroden plaatse men in een der handen des lijders; de andere schuift men langs het gansche lichaam voort, te beginnen van hel hart en eindigende bii het hart. Deze bewerking her bale men om de tieu minuten tot er reactie komt. Tegelijk met deze operaties geve men den patient inwendig om de tien a 15 minuten: 2 korrels arséniate de strychnine en 2 korrels arséniate de quinine, 1 korrel hyosciamine en 1 korrel camphre mono bromé (Deze korrels zijn hier reeds in enkele apotheken verkrijg baar). De brandende dorst lessche men door kleine stukjes ijs in den mond te leggen. Verder zal men zorg dragen, dat de kamer om hel half uur of uur ontsmet worde roet chloorkalk of carbulzuurvan één kant dient de kamer toevoer van versche lucht te ontvangen. b. Is de gevoelloosheid verdreven en keeit de warmte over het lichaam terug, dan stake men de behandeling a en geve den patient in om de vijftien minuten met ruhm gearomatiseerde warme clii- neesche thee; 3 korrels arseniate de strychnine, 3 korrels acoriiline en 3 kor rels digrtaline. Deze medicijnen dienen om de innerva'.ie, de circulatie en de drurèse volkomen te herstellen. Zoodra hij transpireert stake men deze behan deling; telkens ontdoet men hem van zijn wollen dekens, trekke hem warme en lichte kleeren aan, geve Ireni een ander bed en indien mogelijk een andere karncr. c. Daarna 0111 de aanvallen te voor komen om het half uur: 2 korrels aise- niate de quinine, totdat het aantal van 40 mG. is bereikt. Om der, zieke te versterken, geve men hem magere bouillon en goede chum- pagne bij kleine teugjes. d. Gedurende twee weken zal de her stellende zich aarr het dagelijksch ge bruik van strychine en quinine (arsénia- tes) moeten onderwei pen. De dosis is 2 mG. en 0,5 mG. sliych- nine, lieri keer per dag. Dit is de methodische behandeling der azialische cholera gebaseerd op haar ont slaan en kenteekenen. Deze methode werd in de jaren '1885 en 1886 toen de Balearen en een gedeelte van hel Zuiden van Spanje door een cholero-epidemie werden geteisterd, toegepast er, allen, die binnen een halt uur op die wijze behan deld werden, genazen; terwijl degenen, die na dal tijdsverloop onder behandeling kwamen, grootendeels stierven (87 pCt.) Ook te Batavia werd deze behandeling velleden jaar met succes toegepast, iede- nen genoeg om haar ook dn jaai zoo algemeen mogelijk te maken. Op grond van het bovenstaande geven wij het publiek ernstig in overweging de voor cholera bestemde medicamenten ten allen tijde in huis te hebben. In den cholera-lijd is de grootste dwaas heid, welke men begaan kan, zich te verlaten op zijn geneesheei voor en al drie geteld heb, zoo kome uw blood op uw eigen hoofd terug. Eén!...." I.aunce had geeu ander wapen bij zich dan zijn stok. Zonder een oogenblik te aar zelen trad hij vooruit om zich overtegeven. Nathalie sloeg haal armen om hem hein en hield hem tegen, voor dat hij aan de deur was gekomen. „Tweeriep de stem vau buiten, terwijl Luuuce worstelde om zich van haar los te maken. Op dit zelfde oogenblik viel zijn oog op 't bed. Het lag vlak tegenover de dour het «as rechtstreeks in de pichtiug van 't schot! Het leven van Sir Joseph (hetgeen Turlington met voordacht had berekend) was op 't oogenblik in grootcr gevaar dan dat van Lauuce. Hij rukte zich los, snelde naar het bed en uam deu ouden man in zijn armen om hem er uit te richten. „Drie!'' Daar vernam men het knallen van een schot. De kogel vloog door de deur heen, raakte in 't voorbijgaan Lauuce's linker-arm, en drong in het kussen door op dezelfde plaats waarop het hoofd van Sir Jozepli nog een oogenblik te voren had gerust. I.aunce had zijn schoonvader het leven gered. Tur lington had zijn eerste schot gelost om het geld, en had het nog niet gewonnen. Zij waren allen veilig in een hoek der kamer, aan denzelfden kant van de deur lag Sir Juzeph, hulpeloos als een kind, iu eer hy komt, de medicijnen besteld en aangekomen zijn, verloopen minstens 30 minuten. Het »le laat" dat vreeselijk woord, kan dus velen bittere tranen doen storten. Aan de geneesheeren zouden wij willen verzoeken de middelen ontleend aan de alcaloïdotherapie zooveel mogelijk hun patiënten aan te bevelen, opdat in den vervolge de slachtoffers van dien geesel des volks tot een minimum worden gebracht; zoo doende zullen zij tevens hulde brengen aan de nieuwe pharmacopea; eere wien eere toekomt. Laat ons dit opstel eindigen met de belangrijke woorden van prof. van Turijn «L'alcaloïdo-thérapie s'impose au méde- cin comme un devoir. I)e Cholera. De minister van Binnenlandsche Zaken overwegende, dat volgens ingekomen ambtsbericht, de Aziatische cholera te Hamburg zich ook lot de omgeving dier plaats schijnt uit te breiden; heeft, met aanvulling van zijne beschikking van 23 dezer, alle Duilsclie plaatsen, gelegen aan de Noordzee of aar. wateren op die zee uitmondende, besmet verklaard met Aziatische cholera. Allerwege worden de meest ernstige maatregelen genomen, om besmetting te voorkomen. Evenals in Spanje is thans ook in Italië den invoer van lompen verboden uit Rusland, Turkije Frankrijk en Duitschland. Te Londen heeft men een afzonderlijk cholera-comité benoemd. Sedert Zaterdag bebben zich te Altona acht en dertig nieuwe ziektegevallen voorgedaan, waarvan 20 met doodelijken afloop. De minister van justitie heeft met het oog op de besmetting de inviijheid- stelling bevolen van 150 gevangenen, die in voorloopige hechtenis zaten. De politie in Balleustedt, in het Harz- gebergle, dat druk wordt bezocht door hen, die uit Hamburg vluchten voor de cholera, heeft den bewoners bevolen geen bezoekers uit Hamburg, Altona of Berlijn op te nemen. Verboden is het verhuren van woningen aan peisonen, die uit streken komen waar de cholera hceisclit. Te Berlijn zijn vier personen door de Aziatische cholera aangetast, terwijl de Reiclisanzeiger de volgende officiëele mede- deelingen doet Te Hamburg tot 26 Aug. aangetast 1028, overleden 358. Te Altona van 23 tot 26 Aug. aangetast 64, overleden 22. Te Pinneberg aangetast 2, te Wai.s- beck aangetast 4 personen, van wie 1 overleed. Te Altenweider stierf op 27 Aug. 1 persoon, een reiziger, die onderweg ziek was geworden. Met het oog op het heerschen der cholera te Antwerpen, heeft de gezondsheids- commissie te Breda bij publicatie aan de ingezetenen de noodige wenken gegeven ter behartiging in de tegenwoordige om standigheden, zoowel wat leefwijze betreft, als ten aanzien van voeding en al of niet aan te bevelen voor behoedmiddelen. Wij achten het niet ondienstig onze lezers er opmerkzaam op te maken, dat, tengevolge van het in werking tre den der zoogenaamde noodwet van mi nister Seyffardt, de tijdstippen voor de inlijving van de miliciens der lichting van het volgend jaar plaatsvervangers en nummerverwisselaars daaronder begre pen aanmerkelijk vervroegd zijn. Sinds het jaar 1861 geschiedde die inlijving steeds tusschen 1 en 15 Mei' althans die voor dodelijke indeeling bij de verschillende korpsen in aanmerking kwa men. Voortaan echter heeft zij plaats tus schen 1 en 15 Maart, dus 2 maanden vroeger. Bij het aangaan van huurcon tracten, hel stellen van nummerverwisse laars en plaatsvervangers, het aanvragen om ontheffing var. werkelijken dienst, het aanvaarden van betrekkingen of hel ont- de armen van Launce; de vrouwen bleek, maar verwonderlijk kalm. Zij waren voor 't oogenblik veilig, toon de t« eetle kogel (schuins afgevuurd) zich een weg door den muur aan hun rechterhund baande. „Ik hoor u wel," riep Turliogton met afgrijselijke stem buiton de deur. „Ik zal u wel vinden zelfs door den muur heen." Er volgde een oogenblik van stilte. Zij hoorden hoe hij met zijn hand den muur betastte, om te onderzoeken waar zieh stevig hout bevond in de bouwstoffen, waaruit hij was opgetrokken en waar hij alleen geplei sterd Was. In dat vreeselijke oogenblik vor- loor Launce niets van zijn bedaardheid. Hij legde Sir Jozeph op den grond, en wenkte Nathalie en baar taute stil naast hem te gaan liggen, Haar leven hiug er nu van af, dat zij deu moordenaar nog door eenig geluid of beweging verrieden, «aar hij moest schieten. De loop van deu revolver kraste, toen hij hem tegen den muur aanlegde. Hij raakte den diukker aan. Een flauwe klank was 't eenige geluid, dat er op volgde. De derde loop had geweigerd. Zij hoorden, hoe hij ziehzelven met een vloek afvroeg«Wat mankeert er uu w eer aan F.r volgde een oogenblik van stille. Onderzocht hij het wapen? Voor dat zij zich zelrcn die vraag konden doen, trof de knal van de ontploffende lading slag uit sommige bedieningen, het onder nemen van huitenlandsche leizen, enz. dient men met die gewijzigde tijdstippen rekening te houden, omdat de strafbepa lingen der vigeeiende mtlitiewel onver anderd gebleven zijn en onbekendheid met naar den vorm gepubliceerde wellen geen excuus voor hare overtreding is. Men schrijft aan de Standaard: «Wanneer men de nieuwe fcuiter.land- sche brietkaaiten bekijkt, die thans aan de postkantoren worden uitgegeven, dan ziet rncn dat de beeltenis der koningin links op de kaart staat, met hel gezicht naar het wapen gekeerd. Natuurlijk is dat zooals het hoort. Maar een poosje geleden werden er kaarten in omloop gebracht met de beeltenis rechts, en dus den rug naar het wapen: een ernstige heraldieke fout, die men eerst opmerkte toen tal van kaarten gedrukt werden. Deze foutdruk nu is langzamerhand opgei uimd: door de kaarten tusschen de goede afdrukken door te mengen, heeft men ze geloodst, terwijl zeker niuar weinigen het merkten. Edoch, aan hel scherpziend oog der postzegelverzamelaars ontsnapte een en ander niet; en thans worden de foutdrukken ijverig gezocht en reeds liocg betaald, wat niemand zul verwonderen, daar het aantal foutdrukken niet groot genoeg is om alleen de duizenden verzamelaars in Europa aan één exem plaar te helpen. Omdat de meeste dezer kaarten zijn verbruikt voor dat iemand het ware van de zaak wist, zijn natuurlijk de ongebruikte het zeldzaamst." Ter gelegenheid van het verjaarfeest van H. M. de Koningin is er heden diner ten paleize te Soestdijk, hetwelk door de muziek der infanterie uit Amersfoort zal worden opgeluisterd. Aan het heden ten hove te Soestdijk te geven diner zijn genoodigdde groot- meesteresse, de dames du palais, groot- officieren, de presidenten van de beide Kamers der Slaten-Generaal, de ministers, behalve de minister van buitcnlandsche zaken, (die zelf een groot diner geeft), de vicepresident van den raad van voogdij; de waarnemende commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; de geueraal- rnajoor Muschart en de burgemeesteis van Baarn en Soest. Moigen wordt ter gelegenheid van den verjaanlag van li. M. op het lustslot Soestdijk een kindei partij gegeven, waar op de muziek uit Amersfoort zich mede zal doen hooren. Van geen der leden van het Britscli Kabinet, voor wie tengevolge van hun optreden een nieuw beroep op de kiezers moest worden gedaan, is de herkiezing ernstiger bedreigd dan van den heer Morley, den Minister voor Ierland, die voor Newcastle in het Lagerhuis zitting had. Persoonlijk was hij naar genoemde stad gegaan, om zijn candidatuur te handhaven, en voor een schitterende ontvangst hadden zijn aanhangers wel gezorgdtoen hij van 't station naar de zaal wilde rijden, waar hij het woord zou voeren, spande men de paarden af en verrichtte zelf den dienst van trekdieren en in een aangrenzend gebouw, waar de socialist Cunningham Graham voor den Unionistischen tegencandidaal wilde re devoeren, maakten de Gladstonianen zulk een geweldig rumoer, onder vriendelijke aanbieding van een gratis pak slaag, dat de «geachte redenaar" het maar geraden oordeelde, onder bescherming der politie een goed heenkomen te zoeken. Niette min kreeg Morley bezoek van een depu tatie uit de werkliedenvereenigingen, die van hem wenschten te vernemen, of hij in beginsel voor wettelijke beperking van den arbeidstijd was, onder mededeeling dat van zijn antwoord zou afhangen of van die zijde zijn candidatuur gesteund zou worden. Hij zei hierop, dat men in kunne oo:en en deze werd onmiddelijk ge volgd door een zwaren val. Zij keken naar 't tegenovergestelde einde der kamer. Daar nock ergens anders was eenig spoor van een kogel te ontdekken. Launce wenkte haar zich nog niet te be wegen. Zij wachtten en luisterden. Er was niet de minste beweging op het portaal. Eensklaps werd de stilte afgebroken eeu verward geluid van stemmen weerklonk aan de openstaande huisdeur. Had men het afschieten vau den revolver op de pastorij vernomen? Ja! Zij herkenden de stem van den predikant onder de auderen. Nog een oogenblik en zij hoorden een algemeenen kreet van afgrijzen op de trappen. Launce opende de deur der kamer doch sloot die weder voordat Nathalie hem kon volgen. Het doode lichaam van Turlington lag buiten op het portaal, De lading van het vierde schot van den revolver was ontploft, terwijl hij onderzocht wat er aan haperde. De kogel was hem in deu mond gevlogen en had hem op de plaats zelve gedood. FEITELIJKE AANWIJZING TOT BESLUIT. EEKSTE AANWIJZING. Ontleent aan 't Kaartenbakje Lady IFinwood) „Sir Joseph Graybrooke en Miss Graybrooke hebben de eer Lord en Lady Winwood vrien- het Parlement niet stemt over algemeene beginselen, maar over wetsvoorstellen hem moesten dus meer bepaalde vragen worden gedaan. Toen vroegen de mannen calegori.-ch, of hij eventueel zijn stem zou geven aan een voorstel, om den ar beidstijd bij de wel te bepalen op 8 uren al ware hel aanvankelijk alleen voor de mijnwerkers. Even beslist antwoordde nu Morley ontkennend. Ofschoon hij daarmede alle kans ver loor op de stemmen der werklieden, heeft hij toch een meerderheid van ruim 1700 stemmen behaal J. Deze uitslag is een groote Zegepiaal voor de Gladsloniaansche politiek geweest. In Wales heeft een verschrikkelijk mijnsongeluk plaats gehad: door een instorting werden '150 werklieden be dolven; ook de ventilatie-toestellen ge raakten onklaar hetgeen het reddingswerk zeer bemoeielijkte. Een veertigtal personen zijn levend te voorschijn gebracht; ue pogingen, om de anderen te behouden, waren ondanks dc grootste krachtsinspan ning vruchteloos. Het voornaamste, wat de bladen se dert ons voiig overzicht brachten, zijn clioleraberichten, inzonderheid uit Duitschland: een alles behalve opwek kende lectuur. In tal van steden van Noord-Duitschland zijn gevallen voorgeko men de steilte bedraagt circa de helft der aangetasten. Vrij algemeen houdt men het er voor, dat de ziekte te Ham burg het eerst is aangebracht door Rus sische landverhuizers, over zee, en de overheid aldaar wordt scherp gelaakt, dat zij de eerste gevallen verzwegen en niet door kloek optreden onmiddellijk ondeidrukt heeft. In Hamburg is dan ook de toestand verschrikkelijk: men vond zelfs lijken op straat. Het verkeer iu de anders zoo woelige handelsstad is geheel stilgansche gezinnen zijn uilge storven. Op de beurs worden alleen de loopende zaken afgedaan: niemand mag blijven stilstaan. De scholen zijn geslo ten. Zondag werd in alle godsdienstoefe ningen afwending der ramp gebeden. De stedelijke legeering heeft nu alle midde len in het werk gesteld om den toestand te verbeterende middelen van vervoer ten behoeve der zieken aanmerkelijk uit gebreid; ook op het gebied van welda digheid wordt veel gedaan, ontsmettings middelen, cognac en geneesmiddelen woi- den op vele plaatsen gratis uitgersikt. Vele gezinnen hebben de stad verlaten en zich elders metterwoon gevestigd. Te Antwerpen schijnt de toestand veel verbeterd te zijn, hetgeen voor een groot deel mag toegeschreven worden aan de flinke houding der gemeentebesturen. Onder de daar genomen maatregelen be hoort ook het volstrekt verbod tot verkoop op straat van ooft en van mosselen. Het laatste was bijzonder weinig naar den zin van de verkoopsters der glibberige lekker nij, en dezen gaven haar ongenoegen des wege vrij duidelijk te kennen door den politiedienaar, die haar kwam aanzeggen haar nering te staken, eerst af te ran selen en daarna in 't water te gooien. Terwijl hij daar lag te spartelen, stonden de lieve dames luidkeels te lachen en te schreeuwen, en hij zou verdronken zijn, als niet eenige mannen, den toorn en de nagels der schoonen trotseerende, hem op het droge hadden gehaald. Een felle brand heeft Zaterdagavond laat in de Schcldeslad gewoed, n.l. in hel houtdok, waar ontzaglijke voorraden Noorsch hout, meest delen en dunne balken, liggen opgestapeld. De vrij hevige wind was gelukkig aflandschmet helden moed bekampten de spuitgasten, methet water achter en het vuur vóór zich, het woedend element. Met groote inspanning gelukte het, de voor den wal liggende schepen, die alle aan den vonkenregen blootstonden, binnen een uurtijds, tot op een meter of tien van den wal te ver halen. Ofschoon men er in slaagde, de vlammen tot een gedeelte van het dok te beperken, is de schade zeer groot. Omtient de Servische uiiuiste- riëele crisis zijn nadere bijzonder heden medegedeeld, waaruit blijkt, dat men met een belangrijke koersverande ring te doen hetft. De twee hoofdpar tijen, liberalen en radicalen, verschillen ook hierin, dat de eerste aansluiting wenscht bij Oostenrijk, de laatste bij Rusland. De heer Rislitch, die in het delijk uittenoodigen, Woensdag, den lOden Februari, ten half acht ure, het middagmaal bij hun tekomen gebruiken, tot viering van de terugkomst van mijnheer en mevrouw Launeelot Linzie. TWEEDE AANWIJZING. Ontleend aan een onlangs verschenen artikel over geldzaken in de ochtend editie van een nieuwsblad.) „Men heeft ons verzocht de ongunstige geruchten, onlangs verspreid over de firma Fizzituti, Turliugton, cu Blauca, tegen te spreken. Eeu tijdelijke stoornis in den gang van zaken werd ongetwijfeld veroorzaakt ten gevolge van het plotselinge overlijden van den betreurden aandeelhouder, den heer Turlington door het onverwachte ontploffen van eeu revolver, dat hij onderzocht. Welke tijdelijke hindernissen er mogen hebben be staan, zij zijn thans allen te boven gekomen Men verzekert ons uit goede bronnen, dat het welbekende huis van de heereu Gebroe ders Bulpit belang heeft, de zaken tot nadere kennisgeving voorttezetten." regentschap de eerste viool speelt, wil Oostenrijk tot viiend houden, hetgeen niet oveieei.kwam inet de zienswijze van het thans afgetreden Kabinet-Pasckitch, dat in de skoeptsjtina een steike meer derheid had. De wijze, waarop dit ministerie de zaken heeft bestuurd, wordt sterk afgekeurdde financiën zijn leelijk in de war en het niet tot stand komen van een tractaat met Oostenrijk heeft op den économisclien toestand een nood- lottigen invloed gehad. Onder deze omstandigheden kwam, door den dood van generaal Protitch, een vacature in het regentschap. De radicalen eischten die plaats, en Ristitch bood haar den president-minister Paschitch aan, onder voorwaarde, dat hij in de volksvertegenwoordiging zijn benoemen, het handelsverdrag met Oostenrijk en een leening van 20 millioen francs voor den openbare dienst, voor de vlottende schuld en voor militaire werken goedge keurd zou krijgen. Paschitch weigerde en verlangde samenroeping derskoeptsi- tina voor de keus van een regent; Ristitch weigerde dit op zijn beurt, gaf het Ministerie ontslag en deed nog den zelfden dag de benoeming van een libeiaal kabinet, die de ontbinding van de volksvertegenwoordiging onvermijdelijk maakte, in een extra-nummer van het Staatsblad verschijnen. De jeugdige, niet officieel erkende, doch zich des ondanks voortreffelijk ont wikkelde staat Boelgarije, geeft van zijn levenskracht een nieuw bewijs door het houden eener tentoonstelling te Phi- leppopel, de hoofdstad van hetzelfde Oost- Roemelië, dat zich voor korten tijd aan het Turksch gezag onttrok om zich bij Boelgaiije aan te sluiten. Opmerkelijk is, dat Oostenrijk-Hongarije aan die ten toonstelling zoo ruim deelneemt; ook loopen dagelijks extra-treinen uit Hongarije er heen. Bij de opening, j.l. Zaterdag, waren al de Ministers present en ook de vreemde consul op die van Frankrijk en van Rusland na. In een korte rede voering verklaarde Vorst Ferdinand, dat de2e tentoonstelling voor het land een nieuw tijdpeik van vooruitgang ontsluit. Nog van één redevoering moeten wij melding maken, namelijk die, waarmede de Voorzitter Ruchonnet Zaterdag het Vredes-Congres te Bern sloot, Spr. wees op de groote moeilijkheden, waarmede alle goede dingen in ilen aanvang te kampen hebben als voorbeeld haalde hij de afschaffing der slavernij aan, eeuwen lang ingelijks als een droombeeld afge wezen. Zoo zou het ook gaan met den oorlog en met de volkswapeningen. Als slechts een vierde deel van de woorden, hier gesproken, zoo eindigde hij, tot zijn recht komt, dan zal de oogst niet enkele halmen bedragen, maar over vloedig zijn. Wij helpen het wenschen I De Staatscourant van heden bevat ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin tal van onderschei dingen. Wij stippen hiervan enkel de navolgende aan, betreffende stadgenooten en hen, die vroeger hier woonachtig waren. Benoemd werden tot ridder der Neder- landsche leeuw Mr. S. J. A. van Walch- ren, pres. van de rechtbank te Haarlem, de generaalmajoor W. Bannier, comm. der 3e divisie infanterie, G. J. de Jongh, directeur der gemeentewerken te Rot terdam. In de Oranje-Nassau-Orde tot officier met de zwaarden, majoor W. E. A.Wup- permann van het le regt. huzaren, tot ridder met de zwaarden, de ritmeester R. F. C. baron Benlinck van den staf der cavalleiie en G. J. Blaauw, kapt. der genie. Voorts is de eereinedaille der Oranje- Nassau-Orde verleend in zilver met de gekruiste zwaarden,aar, den opperwachtrn. J. Kamerbeek, in brons aan den briga dier der rijksveldwacht, D. Otten, alhier. Het bericht in ons nummer van Zaterdag omtrent de Grens-verandering, vereischt eenige aanvulling. De commissie n.l. heeft zich wel met het voorstel van Gedeputeerde Staten vereenigd, maar tevens daarbij te kennen gegeven, dat met het oog op komende toestanden, eene ruimere opvatting der grensregeling gewenscht ware geweest. Naar wij vernemen zal H. M' de Koningin Zaterdag het kamp bij Zeist bezoeken, om getuige te zijn vaD de oefeningen aldaar. Voor eene zeer lalrijke schare hield ds. H. W. Kalff, beroepen predikant bij de remonstrantsche gemeente te Alkmaar, Zondagochtend eene afscheidsrede, naar aanleiding van Hand. 17 3, laatste ge deelte, waarnaar op 13 September 1863 ook zijn intreerede werd gehouden. Onder orgelbegeleiding zong eene soliste op gevoelige wijze een toepasselijk lied in daartoe expresselijk gekozen schoone woorden, waarna de gemeente in staande houding haar geliefden scheidenden her der en leeraar het vijfde vers van gez. 204 (eenigzins gewijzigd) toezong. Een prachtige souvenir is ds. H. W. Kalf. aangeboden, ter gelegenheid van zijn ver trek naar Alkmaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2