NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Oflciëele Publication. ONDER T OORDEEL. No. 80. Woensdag 5 October 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. iMERSFOOBTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 ie«nndoa 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,4-0 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort. Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maandag,'snamiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot koste- looze inenting wordtgegeven in de daartoe bestemde localiteit, gelegen aan de Breedestraat, wijk F, No. 133. Amersfoort, den 3 Oct. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort. Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Willem Schimmel en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om eene brood- en koekbakkerij opterichlen in het perceel, alhier gelegen aan het Havik wijk F, No. 458, kadastraal be kend onder sectie E, No. 668. Amersfoort, den 3. Oct. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gezien de koninklijke besluiten van den 9 November 1851 (Staatsblad No. 142), van den 11. Augustus 1859 (Staats blad No. 80) en van den 12. Juli 1873 (Staatsblad No. 108) Doen te weten, dat de vergadering van kiesgerechtigden tot de benoeming van drie leden voor de KAMER van KOOP HANDEL en FABRIEKEN alhier, om de plaatsen aanlevullen van de heeren C. F. van Beek, H. C. van Dam en M. W. F. J. de Jong, die met het einde dezes jaars aan de beuit van aftreding zijn, ten Raadhuize zal gehouden worden op Don derdag, den 17. November aanstaande, des voormiddags te 10 ure en dat de heden opgemaakte lijst der kiesgerech tigden alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de plaatselijke Secretarie ter inzage zal liggen wordende eenieder, die meent tegen voormelde lijst bezwaren te heb ben, uilgenoodigd, die binnen acht dagen, te rekenen van den dag der aankondi ging, bij het Gemeentebestuur inteleveren. Amersfoort, den 3. Oct. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amerfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-regle- ment voor de gemeen'e; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 20. October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de be langhebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 3. Oct. 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voorttezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie, voor hare be- langelooze en edelmoedige werkzaamheid, als aan de ingezetenen, voor hunne mild dadige medewerking, maken tevens be kend, dat de Commissie voornemens h$, om op M a a n d ag, den 10. October e. k. aan te vangen met het openen der aan de huizen te doene inschrijvingen tot deelneming aan het uitdeelen van spijzen gedurende den aanstaanden winter; ter wijl de ingezetenen dezer gemeente dringend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daar door hunne belangstelling in deze zoo nuttige zaak te toonen. Amersfoort, den 4 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS Uil Weimar wordt aan de Kölni- sche Zeitung gemeld, dat bij de gouden bruiloftsfeesten van den groothertog en de groothertogin (prinses Sophia der Ne derlanden) gerekend wordt, behalve op Z. M. den Duitschen keizer en H.H. M.M. de koninginnen der Nederlanden, op de volgende vorstelijke gasten het Saksi sche koningspaar en prins George, den groothertog en de groothertogin van Ba den, prins en prinses Albrecht van Prui sen (Brunswijk), grootvorst en grootvor stin Wladimir (vertegenwoordiger van den Czaar), aartshertog Reinier van Oostenrijk (vertegenwoordigende keizer koning), den hertog van Saksen-Alten burg en prins Ernst, den vorst van Reuss (jongere linie), den erfprins van Saksen- Meinineen en gemalin, prins Frederik van Hohenzollern, Denevens verscheidene jongere prinsen uit de huizen van Anhalt, Mecklenburg en Waldeck. Het getal der regeerende vorsten, erf prinsen of vorstelijke vertegenwoordigers van dezen, die de feesten zullen bijwonen, bedraagt 20. Verder bestaat de naaste familie van het groothertogelijk echtpaar met het gezin van prins Herman van Saksen-Weimar eveneens uit 20 perso nen, zoodat de feesten door ongeveer 40 vorsten en vorstinnen, prinsen en prin sessen zullen bijgewoond worden. Bovendien wordt de komst van tal van diplomaten met speciale zendingen belast en van verscheiden militaire deputatiën aangekondigd. Uit Nederland worden drie deputatiën verwachteene tot aanbieding van het huldeblijk van het Nederlandsche volk, een van de stoomvaartmaatschappij Ne derland en een van de commissie der Nederlandsche sportten toonstelling. Eergisteravond om 9.20 zijn de Ne derlandsche koninginnen te Weimar aan gekomen. Aan het station werden zij verwelkomd door den groothertog, den erfgroothertog met zijne gemalin en de reeds in Weimar aanwezige vorstelijke personen. De groothertogin wachtte hare gasten in het paleis af. De vertrekken, die in het grootherto gelijk paleis voor onze koninginnen in gereedheid zijn gebracht, liggen in den noordoostelijken vleugeldie van H. M. de regentes gelijkvloers, die van ko ningin Wilhelmina op de eerste verdie ping, boven die van hare moeder. De te Weimar aanwezige Nederlan ders hebben ter verwelkoming aan H.H. M.M. keurige versieringen van levende bloemen gezonden. De dag vin het bruiloftsfeest isSOct. De Duilsche keizer wordt den d3g te voren Vrijdag, te Weimar verwacht. Het bezoek aau de sporttentoonstel- ling te Scheveningen, op Zondag den laatsten dag was vrij groot. Niet alh betalende stadgenooten en vreemdelir maar ook abonnés waren in,groc', tale opgekomen om nog. p op de tentoonstell' de houders van ^MBte'.i sten bewezen uouiJMqi dienstpersoneel coupons in hun bezifte stellen. Voor het meerendeel der bezoekers was het een groote teleurstelling, dat men verzuimd had verlenging van „vergunning" (tot 1 October verleend) aan te vragen. Hulstkamp en Molijn, hebben uit dien hoofde, hun zaak gesloten. Het schaakspel met levende figuren genoot een druk bezoek en scheen vooral den talrijk aanwezigen dames uitstekend te bevallen. Over het algemeen werden er flinke zetten gedaan. Met klokslag van tieneD werd deze laatste wedstrijd zonder eenig ceremonieel gesloten en om 11'/, uur behoorde de sporttentoonstelling tot het verledene. Naar de Asser Courant verneemt, worden in het voormalige Drostenhuis te Assen, het hotel van den commissaris der Koningin in Drente, de vertrekken in gereedheid gebracht, bestemd ten gebruike van HH. MM. bij het bezoek, in een volgend jaar aan AsseD te brengen. De maand September leverde wei nig liefs, het begin was nog eeD weinig aangenaam, daarentegen de laatste twee decaden onstuimig en regenachtig. De ge heele hoeveelheid regen bedroeg 100.9 m.M. waarvan de bui van den 20 op den 21 alleen 30.5 m.M. gaf. De bewolking wisselde voortdurend af, het meest was de hemel zwaar bewolkt. De wind hield zich in het Z.W. gebied op, vandaar de weinige verandering in temperatuur. Men schrijft uit Kampen dato 3 Oct: Op dezelfde plaats, waar in 1886 het eerste cholerageval werd geconstateerd, namelijk bij de papierfabriek, werd heden nacht een tweede geval waargenomen. De aangetaste, een hooischipper, is over leden. Hedenmorgen zes uur werd in een conferentie van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, van d gemeester en van den genet den lijder behandelde, best digste^.ever ho Exploit aan vai in 1893 en door laatsg. verband met het vei talie komen van het ge Hoek van Holland, met u van 189J,daarenboven f54. f3,945,000. Voor het aandeel en de v voorloopig nog niets uitgetrokken, de mogelijkheid geenszins is buiteng dat dit over het boekjaar 1893 zal ontvangen. DOOR MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. (7 Nu, die verrassing is dubbel welkom," sprak Adelheid, hem beide hauden reikend. „Wel Frans, jongen wat zie je er goed uit Het is waarlijk of u een buitengewoon geluk te beurt is gevallen l" Adelheids opmerking was waarheid. Haar broeder, vroeger als student een geestige vroolijke jongen met blond krullend haar en donkerblauwe kijkers, die vroolijk het leven inblikten, was door den tijd en de levensom standigheden gevormd tot een ernstig ietwat eenzelvig man, maar op dit oogenblik bij deze hartelijke welkomst hadden zijn oogen iels van hun ouden glans en de glimlach waar mede hij tot Adelheid zeide„in uw oogen ben en blijf ik toch altijd het puik van alle mannen, niet waar zusje," herinnerde haar aan die vroolijke uren, jaren geleden, toen hij nog met de smart geen kennis had gemaakt, maar bet leven vol geesdrift tegemoet ging. Ze zag ook ze was immers steeds een juiste op merkster dat, terwijl hij sprak, dat oog in de kamer rondzag, en dat een blijde trek hein om de lippen gleed toen hij Ada bemerkte, die zich bescheiden op den achtergrond ge houden had. In de volgende seconde was hij bij het jonge meis eadat hadt ge niet ver wacht, beste meid, dat ge me hier zoudt zien. Maar ik verlangde naar u, mijn lieve plaag geest. Nu moogt ge deze verrassing ook wel eens op uw geheel eigenaardige wijze beloo- nen, en vragend zag hij haar aan, terwijl hij haar hoofdje met de hand omhoog hief en zijn lippen een ernstigea kus daarop drukten. „Wat moet ik u tot loon geven, oom?" vroeg ze eenvoudig. »Bedenk u daar zelve maar eeus op, een wandeling, een gehoime mededeeling van een uwer poëtische gedachten, of een heerlijken kop thee, zooals gij dien alleen voor me schen- keu kunt." „Wel oom, het eerste is u dadelijk toege staan een wandelingGe weet, hoe gaarne ik die maak en ik verheug me dus reeds op deze belooning, die ik maar al te gaarne geef." Aldus sprekend hadden ze zich neergezet en werden er op een wenk van den gastheer eenige ververschingen voor den reiziger ge bracht. Het buitenleven heeft toch een ganscb eigenaardige bekoorlijkheid," zeide Van Burg stede. „Ge weet niet hoe aardig ik het vond weder eens hier door het dorp te komen, ieder keude me nog en had een harto- lijken groet voor mij over. Ik heb hier niet de minst gezegende jaren van mijn leven ge sleten. öWij spraken juist over u," zeide van Hoo- gendam. „Zoo, waarlijk?" „Ja, en we meenden, dat gij in uw oude gemeente heel wat veranderd zult vinden." nOok verbeterd?" »Ik betwijfel het, ofschoon dominë Hester na tuurlijk het tegendeel bewereu zou. Het is een jammerlijk verwarde stand van zaken, die Hester doet hier zeer veel kwaad." „Of goed, al naar ge het opvatten wilt. Strijd brengt leven, en het kan geen kwaad, dat er eens wat schaving komt onder de goede luidjes. Men is in onzen tijd maar al te zeer geneigd om er zich eenvoudig maar bij neer te leggen, en aldus dommelt men langzamerhand in en slaapt door de waarheid heen. Enkel onverschilligheid is hoofdtrek ten opzichte van den godsdienst, helaas, en is zij het niet die huis eu hart regeert, dan is het een andere macht, die der geestdrij verij of dweep er ij. Het kan geen kwaad, dat deze elkaar vijaudige machten in botsing komen, integendeel; ten minste wanneer het den kampvechters om waarheid te doen is. Waar het heilig doel .van het streven is, meer licht van boven te ontvangen, daar moet ten. slotte de strijd leiden tot overtuiging en vrede. öGe zegt daar een waar woord, vriend wan neer het den kampvechters om waarheid te doen is. Ik betwijfel echter zeer of de pre dikant Hester zich ooit rekenschap van zijn streven gegeven heeft. Hem is het noch om licht, noch om waarheid te doen, maar een voudig om zichzelf te verheffen. In troebel water is het goed visschen, en de zaak. die thans aller gedachten bezighoudt, is bepaald troebel te noemen. Wil ik het u mededeelen „Wel zeker, gaarne »Ge kent Geert Klaas? Hij is een van miju beste pachters, eerlijk en rechtschapen van top tot teen. De man is eenvoudig op gevoed, en heeft nooit diep gewroet in de uitspraken des bijbels; zooals het hem geleerd was, heeft bij het aangenomen, en zijn leven is dat van een goed man. Ni» echter beweert Hester, dat dit ailes niet voldoende is, daar moet meer bij zijn, ja ik weet zelf nauwelijks wat hij bedoelt Doch Klaas is in zijn oogen een ougoloovig, on bekeerd man, onwaardig om zijn kind te laten doopeu, hetgeen hij dan ook beslist weigert. „Maar, dat is al heel erg," riep Van Burg stede verontwaardigd. »Ik zou kannen toegeven, dat wanneer het leven van den bewusten pachter aanmer king verdiende, wanneer hij zich lijke zeden of aan godloochenii maakte, de predikant het recht zr verplicht zou zijn in zulk eeu gs te weigeren; maar waar hiervai male geen sprake isnet waarheid hard, en in. i. kan dit de» van collega Hester niet zijn. Ik zou eens met hem over willen gaan spreke indien ik niet moest vreezen, dat miju bezoek hem onwelkom was. Ge weet, onze sympa- tiën loopen hemelsbreed uiteen." „Het is wel jammer," sprak van Hoogeu- dam. »Het geeft een groote verdeeldheid in het dorp, en heel wat gemeenteleden zijn het oneeus ten opzichte van de handelswijze van den predikant Ook heb ik gehoord, dat Geert Klaas zijn groote schuur zal afstaan tot het houden van godsdienstoefening, en dat allen daar genoodigd waren te komen, die het in de kerk niet meer vinden kunnen." „Hoewel het me zeer spijten zou indien mijn lieve oude gemeente werkelijk aldus een prooi werd van de tweedracht, kan ik mij, wanneer de genoemde feiten werkelijk waarheid blijken te zijn, zulk een maatregel zeer wel begrijpen. Morgen ga ik eens met Klaas praten; zijn vader was indertijd mijn beste helper in mijn arbeid alhier." „Daar zult ge wel aan doen," zeide Adel heid. Ze was met hare stiefdochter aan het ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1