BIJVOEGSEL, Nieuwe Amersfoortsche Courant tfÜ Gemengd Nieuws. ZATERDAG 15 OCTOBER 1892. BINNENLAND. belioorende bij de De Tweede Kamer hield Dinsdag een korte vergadering tot regeling der werk zaamheden voor de volgende week. De Voorzitter herdacht het gouden huwelijks feest van den Groothertog en de Groot hertogin van Saksen-Weimar, en vroeg de opdracht, namens de Kamer een adres van gelukwensching aan te bieden. Met applaus werd dit voorstel aangenomen. liet wetboek van militair strafrecht zal gesteld worden in handen eener com missie. welker leden door den Voorzitter benoemd zullen worden. Men schrijft aar. het Utr. Dgbl. „Algemeen bekend is de kwijnenden toestand van den diamanthandel in Am sterdam. Alleen Amerika bleef een ge regelde afnemer, doch nu hebben zich ook in dat werelddeel der onmetelijke fortuinen, vereenigingen gevormd, die op reusachtige schaal zullen toeleggen op het diaman'.slijpen, zoodat wellicht deze handel die te Amsterdam aan zoo velen brood verschafte, nog meer zal gaan kwijnen. Als een lichtpunt in dezen donkeren toestand begroeten wij daarom eene uitvinding van den heer Seidlitz te Baarn eene uitvinding, die voor de toe komst wellicht groote gevolgen zal hebben. Deze heer heeft namelijk kunstige werktuigen uitgedacht, waarmede dia manten enz. in don kortst mogelijken tijd op fluweel, kanten, balbenoodigheden, zijden en andere damesartikelen gebracht worden, terwijl de prijzen door 90 pet. verlaging van werkloonen aanmerkelijk verminderd zijn. Wij waren in de gelegenheid een kijkje te nemen iu de mechanische byouterie- fabriek, waarin de lieer Seidlitz zijn nieuwe uitvinding in praktijk heeft ge bracht, en vvij zagen daar kostbai e arti kelen, die een dameshart in verrukking kunnen brengen. Voor deze nieuwen industrie is patent aangevraagd en vei kregen in België, Fiankiijk, Duitschland, Engeland, Oosten- rijk-Hongarije, Rusland en Amerika. De Groothertog en Groothertogi» van Saksen-Weimar hebben de volgende dankbetuiging Openbaar gemaakt: Wij hopen, dat de uitvinding van den heer Seidlitz spoedig in uitgebreiden kring moge bekend worden." «Reeds dikwijls heeft Ons Huis, bij blijde zoowel als bij ernstige aangelegen heden, de trouw van zijn volk mogen ondervinden, en ook in de jongstverloopen dagen trad dit edele gevoel weder in het schoonste licht. Als een éénig groot gezin heeft het gansche land Ons gouden bruiloftsfeest meegevierd. Van verre en van nabij zijn Ons de veelvuldigste be wijzen van roerende liefde en verknocht heid toegestroomd. En hoe meer deze Ons gelukkig maken, des te meer gevoelen Wij behoefte om Onzen hartgrondigen dank daaivoor openlijk uit te spreken en ter kennis te brengen. Verheffend en harlverblydend heeft liet jubelfeest Onzer echtvereeniging opnieuw bewezen, welk een innige band Weiinar's Vorstenhuis met bet land verbindt. Mogen beide ook in het vervolg in lief en leed vereend blijven. Dat geve God Men schrijft aan de Midd. Ct. Binnenkort wacht den ambtenaren van den burgelijken stand en den grif fiers der rechtbanken weder eene bui tengewone werkzaamheid. Als het jaar 1899 tot de geschiedenis behoort, moet in elke gemeente een tien-jarige alpha- betische tafel op de registers van den burgelijken stand over de jaren 1883 1892 worden opgemaakt, waarvan voor noemde griffiers afschriften hebben te vervaardigen. Het voorschrift daartoe werd oorspronkelijk gegeven bij decreet onder de regeering van Keizer Napoleon. In 1863 werd dit vervangen door een koninklijk besluit. Bij de mededeeling in 1863 dat de alphabetische tafels op on gezegeld papier konden worden geschre ven, werd bericht dat in het gereedlig gende ontwerp van wet op het recht van zegel, hetwelk de toenmalige Re geering zich voorstelde binnen enkele dagen aan de Volksvertegenwoordiging aan te bieden, de registers van den bur gelijken stand met al de daarop te ma ken tafels onder de vrijstellingen van het zegelrecht waren opgenomen. Negen en-twintig jaren zijn daarover heenge gaan en nóg moeten die registers met de jaarlijksche alphabetische tafels geze geld zijn, waarvoor de gemeenten be langrijke sommen hebben uit te geven. Zooals bekend is, dateert de burgerlijke stand van 1811. Een-en-tachtig jaren lang dus betalen de gemeenten gezelde registers, die op gewoon formaat papier even goed echt konden zijn. Wie weet of deze gezegelde instelling het niet zoo ver brengt, dat zij haar lOOster. geboor tedag viert! Als de in het verschiet liggende tien jarige tafel tot stand zal zijn gekomen bestaan er aebt van die soort, daarjvoor de jaren 18111813 eene afzonderlijke werd gevormd. Een kolossale brand heeft te Rot terdam gewoed in de fabriek van de firma Becker's Sons, fabrikanten van ba lansen en gewichten aan den West- Zeedijk 57. De fabriek staat nagenoeg afzonderlijk op een terrein gelegen achter de aan den Lagen West-Zeedijk uitkomende panden en hofjes. Door de vereenigde werking van vele spuiten werd men den brand in zooverre meester, dat het gevaar voor de belen dende panden geweken was. De brand is ontstaan op de zolderver dieping waar zich bevindt de politoerderij en de inrichting waar de kastjes gemaakt worden, benoodigd voor de berging van apotliekersbalansen enz. Ook was daar een vrij aanzienlijke hoeveelheid hout geborgen. Die geheele zolderverdieping met het dak is totaal uit- en afgebrand terwijl aan de zich daaronder gelegen balansenmakerij groote schade is toegebracht. Dank zij de zin ken dakbedekking werden de vlammen genoodzaakt zich tot de fabriek te bepa len, hetgeen veel tot het vergemakkelij ken van de blussching bijbracht. De leden van de Tweede Kamer zullen 18 Oct. a. s. 3ari hun oudste mede lid generaal v. d. Schreick, een gastmaal aanbieden ter eere van diens 80 ver jaardag. -- Het standbeeld van Jan Pieterz. Koen, dat te Hoorn zal worden opgericht, zal in de ijzergieterij der firma C. J. Murijnen te Breda worden gegoten. Het beeld is ontworpen en gemodelleerd door professor Leenlioff van de Rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam en is thans opgericht in genoemde fabriek. Koen wordt als een statig krijgsman voor gesteld. Het beeld heeft bijna de dub bele levensgrootte, is gekleed met hals kraag, wambuis, schoudermantel, hand schoenen met kappen, wijde broek en hooge laarzen met sporen. De rechter hand rust in de zijde, en op den linker voorarm rust bet gevest van eer, breed rapier. De rechtervoet is een weinig naar voren gebracht. Achter het beeld ligt een kanon. De lijnen en drapeeriug zijn schoon en for-ch Het gelaat is gevormd naar het authentiek portret, dat te Hoorn bewaard wordt. De modelleur heeft alle eer van zijn groot en grootsch werk. Zoo de gieling naar dezelfde verhouding als de vorming van liet model slaagt, zal de gemeente Hoorn kunnen roemen op een prachtig standbeeld. Het beeld wordt in één stuk en niet in gedeelten gegoten. Omtrent de redding van den werk man Tilburgs te Hilversum meldt men nader, dat deze 56 uren in den put heeft doorgebracht voor hij uit zijn benarde positie werd gered. Meermalen gedurende den dag was zijn toestand door nieuwe zandverschuivingen hoogst gevaarlijk, doch Van Reenen gaf den moed niet op, en onafgebroken werkzaam geweest zijnde gedurende bijna 32 uren zonder rust te nemen, moebt bij de voldoening van zijn edel streven smaken. Tilburgs was bij zijn volle kennis, doch zeer verzwakt, echter, volgens voor- loopige verklaring van de geneesiieeren, ongedeerd. Hij werd onmiddellijk per brancard naar liet pension «de Trompen berg" gebracht, waar liet hem aan een zorgvuldige verpleging niet zal ontbreken. De deelneming in de gemeente was zonder onderscheid buitengewoon groot, en het gejuich van de vele honderden, welke buiten de omheining geschaard stonden, toen Van Reenen niet Tilburgs in den arm boven kwam, was bovenmate hartelijk. Met genoegen zal men vernemen, dat de waardeering van Hilversum's ingeze tenen voor de heldendaad van Van Ree nen zich ook in een tastbaren vorm uit, die aan het talrijk gezin van den redder kan ten goede komen. In een huisje van een der armste buurten van Hamburg, dat ontruimd moest worden, werd bij de desinfectie in een hoek onder allerlei vuil 60,000 M. gevonden. De bewoonster werd door het armbestuur onderhouden. Aanslag op den Czaar. Op het oogenblik toen de keizerlijke trein het station van Czestochowa in Polen binnen reed waar de Czaar een standbeeld van zijn vader zou onthullen, ontplofte een dynamietbom op de liju waar de trein bad moeten aankomen. Door een misver stand van een wisselwachter was de trein echter op een andere lijn binnen gereden. De bom, door eene electrische gelei ding ontstoken, doodde vijf personen en wondde er 14. Er zijn 40 verdachte per sonen in hechtenis genomen. Een buitenkansje. Dezer dagen ont ving een dienstbode te Cortillod van haar broeder te Neuchatel een brief, waarin zij werd uitgenoodigd naar huis terug te keeren, daar een oude oom, die in Egypte overleden was, aan de familie van het meisje, bestaande uit drie personen, een erfenis had vermaakt van ongeveer 16 millioen. Amerikaansch. In Amerika gebeurt, zooals iedereen weet, niets Op de gewone manier, altijd gaat een handeling, welke dan ook, gepaard met de een of andere bijzonderheid, die haar tot een speciaal Amerikaansche maakt. De geschiedenis, die wij hier gaan ver tellen is dan ook, hoe vre.emd zij moge klinken, volkomen waar. Een advokaat was belast met de ver dediging van een jonge, schoene vrouw, die beschuldigd was, haar echtgenoot, een ouden braven man, dien zij nooit had liefgehad dan om zijn geld, te heb- nen vergiftigd. Volgens de getuigen a charge had zij het gif in een «plum-cake" gemengd. Het scheikundig onderzoek van de «cake" bracht dan ook, volgens ver klaring van den daarmee belasten schei kundige, de waarheid hiervan aan het licht. Ofschoon dus alles tegen de jonge, schoone vrouw getuigde, scheen de ver dediger, mr. Sewney volkomen zeker te zijn van zijn succes. Op den dag der zit ting, toen hem gelegenheid was gegeven zijn verdediging uit te spreken, begon hij met de woorden «Mijnheer de pre sident. ile beschuldigde is onschuldig Daarna sprak hij twee uur achter elkaar, zonder ophouden, over de kinds heid van zijn cliente, over haar eerste H. Communie, over haar voorliefde voor- blaasinstrumenten, over haar dweepers inet de muziek van Wagner, over haar ongelukkige hartstocht voor Edison, over de pogingen, die zij aanwendde orn een vliegmachine te maken, volgens een plar. dat door haar grootvader was uitgedacht, over enfin over alles, behalve over de plum-cake, de plum-cake, die door haar lieve, kleine, poezele handjes was gemaakt geworden, en waarom de grootste helft daar als een verschrikkelijk bewijs stuk op de. tafel stond. De rechters luisterden aandachtig, hoe wel eenigszins verwonderd over den in houd van de rede. Hun verwondering veranderde echter in verbazing en schrik, toen zij den verdediger zijn hand zagen uitstrekken naar de cake, die hij met den meesten smaak begon op te peuzelen. Binnen vijf minuten was er van de plum-cake, waarvan de scheikundige ver teld bad, dat er genoeg vergift in zat, om een heel regiment te dooden, niets ineer over. De jury stond met open mond den verdediger aan te gapen, op het gelaal der rechters 'as men de grootste ver wondering, het publiek was een en al verbazing en een aantal vrouwtjes, waaronder het schoonste meisje uit ge heel South-Michigan, vielen flauw. Onderwijl eindigde de heer Sewney zyn rede met de woorden waarmee hij beginnen was: «Mijnheer de president, de beschuldigde is onschuldigdat heb ik u bewezen I" En de groote man verwijderde zich, niet zonder eerst nog de kruimeltjes, die op het bordje waren achter gebleven te hebben opgegeten. De jury sprak, zonder zich zelfs te hebben verwijderd het «niet schuldig" uit. Maar nu de mop. lil Je wachtkamer, waarheen de ver dediger zich onmiddellijk begaf, bevon den zich twee doktoren met een sterk braakmiddel, met behulp waarvan hij de geheele halve plum-cake in een daarvoor gereed staande zilveren schaal ledigde. Om zoo iets uit te denken moet je Amerikaan zijn. De begrafenis van een gelauwer De Engelsche poet laureat^A-^IRi- nyson, is Woensdag met veelpf?®ïtigheid in de Westminster Abbey te Londen, ter aarde besteld. Dinsdagavond is het lijk van het sterfhuis te Aldworth (Sussex) naar Londen overgebracht en in de zoo genaamde Jerusalem chamber van de abdij, op een katafalk geplaatst. Een groot aantal kransen en bloemstukken waren om den voet der katafalk neerge legd, o. a. drie van de koningin en haar familie, een zeer prachtige harp van lauwerbladen en bloemen van mevrouw Navarra (miss Mary Anderson) en een aantal andere van vereerders van den dichter. Een groote menigte belangstel lenden had zich reeds des morgens om 10 uur in de abdij verzameld. Om twaalf uur vormde zich de stoet, die het lijk van den dichter in een natio nale vlag en bedekt met slechts drie kransen, die van de weduwe, van de kinderen en van de klein-kinderen, naar het als laatste rustplaats voor den dichter bestemde hoekje der abdij droeg. De slippen V3n het lijkkleed werden gedragen door de heeren Lincoln, den hertog van Argyll, markies Dufferin, Engelsch gezant te Parijs, lord Selborne, professor Jowett van de universiteit te Oxford enz. De familie was vertegenwoordigd door den heer Hallman Tennyson, zoon van den overledene, zijn schoondochters mevrouw Hallam en mevrouw Birrell. De bedienden van den dichter volgden de naaste bloed verwanten. De koningin, die den heer Hallman Tennyson een telegram van deelneming had gezonden, was vertegen woordigd door den beer Henry Ponsonby en den prins van Wales door den heer Ditghton Probyn. Onder de aanwezigen werden verder nog opgemerkt professor Huxley, lord Salisbury, lord Rosebery, een groot aan tal schrijvers, officieren in groot tenue enz. Toen de stoet zich in beweging zette, zong een koor deo doodenmarsch van Groft en Purcell. In den «dichtershoek" gekomen, werd de kist gezet voor de groeve, waarin zjj moest worden neergelaten en die gele gen is tusschen de graven van de dich ters Browning, begraven in 1889, Dry den, begraven in 1700 en Cbaucer, be graven in 1400. De wanden van den grafkelder waren met purperen tapijten behangen, omdat Tenyson bij zijn leven altijd zoo'n afkeer van zwart bad. Op eenige passen afstand van zijn laatste rustplaats staan de bustes van Dryden en Milton en bet standbeeld van Longfellow. De lijkdienst werd waargenomen door de geestelijkheid van de abdij en op ver zoek van de familie werden ten gelioore gebracht de door Tennyson zelf lofzan gen, Grossing the Bar, op muziek gezet door professor Bridge en the Silent voi ces, op muziek gezet door de weduwe van den overledene, die een niet onbe gaafde componiste is. De uitgevers van de werken van Ten nyson, die bij de begrafenis tegenwoor dig waren, vertelden, dat zij een laatste gedicht van den poet laureate ter perse hebben, over den dood van Oenone, een ediclit, waarvan Tennyson de proeven eenige weken voor zijn dood nog beeft gecorrigeerd. Te Berliju is een 4jarig knaapje aan alkoholvergiftiging gestorven. Toen zijn moeder gedurende de afwezigheid van haar man haar vierjarig zoontje Emil een oogenblik alleen iiet, klom de knaap in de geopende keuenkkast en nam er een flesch cognac uit, die hij tot op de helft leegdrenk. De moeder vond bij haar terugkeer het kind bewusteloos op den grond liggen. Een aanstonds ter hulp geroepen doctor constateerde alko holvergiftiging. Niettegenstaande al het mogelijke werd gedaan om het knaapje in het leven te behouden, stierf het. Een merkwaardig uurwerk is dezer dagen in het Schwarzwald voor een En- gelschman vervaardigd. Deze klok toont tan den datum, bel jaargetijde en veler lei bijzonderheden en geeft den tijd aan van negen velschillende plaatsen der wereld. Eiken avond te 8 uien komt een man te voorschijn, die de torenklok luidt en een vrome maagd verschijnt in een electrisch verlichte kapel om haar avondgebed te doen, terwijl een fluit zacht en melodisch het Ave Maria speelt. Op Nieuwjaarsmorgen verschijnen hoorn blazers, die fanfares laten hooren, zoo ook worden Kerstmis, Pasclien en Pink steren op verschillende wijze aangekon digd. Des middags orn 12 uur kraait een huan driemaal. Met Mei hoort men den koekoek slaan en in Juni den kwartel. Bij zonsopgang speelt de klok het gewijde lied «De zon verschijnt", terwijl de gul den schijf der zon op de wijzerplaat zichtbaar wordt, en als het volle maat is, klinkt van den klokketoren het n Guter Mond, du gehet so stiller'" n/Jv Te Hamburg zijn, Ier epidemie voorgel vallen en 7571 <S De w0 V va d' v"oordI -^If'tTe verwoestingen en de ,lWe de cholera heeft aangericht !T Russisch gouvernemeut Saratoff, ITaT reeds zoo verschrikkelijk door der. hongersnood was geteisterd. In het geheel moeten 18,000 menschen in dit gouvernement zijn geveld het laatste dagrapport gaf nog aan 586 ge vallen en 311 sterfgevallen. In het begin der epidemie was er bijna geen geneeskundige hulp te verkiijgen; er zijn daar toch gemeenten van 10,000 zielen, waar slechts één dokter is, ter wijl in de groote sleden van Rusland het aantal geneesheeren zoo groot is, dat velen niet meer dan zeven stuivers per visite ontvangen. Toen de epidemie zich uitbreidde, zond de regeeiing dokters naar Sutaroff, waar het volk hen ontving met steenen en kokende olie. In een vergadering te Berlijn hield de directeur vau het Moabiter hospitaal, een verhandeling over de cholera. Ook hij verklaarde, dat alle methodes vruch teloos waren gebleken en dat alleen in spuitingen met zout goede resultaten hadden opgeleverdverder was het hoofd zaak in ernstige gevallen, om de krach ten te on lerhouden. Zijn proeven omtrent de levensvat baarheid van comma-bacillen leerden, dat deze van 4 tot 20 dagen leven. Dr. Guttmann zag geen gevaar meer voor Berlijn, maar spoorde tot aanhoudende waakzaamheid aan, zoolang de cholera niet geheel is geweken. De geneeskundige dienst waarschuwt de duizenden, die uit Hamburg vluchtten, niet terug te keeren vóór de ziekte weder geheel is geweken, omdat dikwijls bleek, dat een epidemie bij een terugkeer in massa weder uitbreidde. ■ve las )rt en iO IG De garantiefondsen voor hulpbankei te Hamburg en Altona om voorschottel aan den kleinen handelsstand te verlee nen, zijn bijeengebracht. Voor Hamburg is daarvoor ruim 2 mil lioeu mark geteekend. Zooals bekend is, geschiedt bij schijndood der drenkelingen het herstel len der ademhaling op de volgende wijze De armen worden (in liggende houding) langs het hoofd naar boven getrokken, waardoor de borstkas verwijd wordt en lucht in de longen kan komen. Door het daarna weder naar beneden brengen der armen en het met de ellebogen drukken tegen de zijden, wordt de uitademing te weeggebracht. Door deze beweging regel matig te herhalen, is reeds menig dren keling van een anders wissen dood gered. In de Academie voor geneeskunde te Parijs heeft professor Laborde gelijk reeds in een onzer vorige nummers ge meld is onlangs nog een andere een voudiger methode medegedeeld, die zeer goed voldoet en liet voordeel heeft dat zij, om zoo te zeggen, door iedereen, ook door kinderen, kan worden beproefd. Wij bedoelen hel heen en weder trekken der tong. Gelukt deze wijze van behandeling, dan ontstaat een inademend slikken, daarna meermalen overgeven van inge slikt water en de ademhaling komt da delijk in gang. Professor Laborde acht deze methode zeer doelmatig om de ademhaling te her stellen en vermeldt, dat bij een der ge vallen, waar de gewone wijze gedurende een uur vruchteloos werd toegepast, door de hierbedoelde wijze van doen een men- seiienleven werd behouden. Daarom acht hij het wenschelijki haar nevens de ge wone methode, zonder deze te verzui men, aan te bevelen. Aan de Universiteit te Di ussel is de eerste dame in de wijsbegeerte en letteren en wel met den hoogsten lof gepromoveerd, mej. Margaretha Gom hert, i 22 jaren oud, die zich bijzonder op liet Latijn en Grieksch, vooral het Grieksch, heett toegelegd. Zij verbaasde de exa- minaioren door hare buitengewone kunde. Het Belgische «Verbond voor liet recht der viouw" heefi de jonge doctores een fraaien bloemruiker gezonden met een brief, waarin o. a. gezegd wei.', dat zij het bewijs had geleverd hoe de vrouw aim het verstandelijk en wetenschappelijk leven kon deelnemen zonder hare aan geboren eigenschappen te verliezen. BDKUBSLIJKB SmoES. Amersfoort. GEBOREN6 Oct. Engelina Heudrika, d. van Ambklus van Willigenburg en Johanna Cornelia Withoos. 7 Oct. Johannes Jaco bus, z. van Maria van Eldert. 8 UcL Karei Petrus Joseph, z. van Hendrikus Water- koort en Anna Maria Wiss. 9 Oct. Antuun, z. van Jan van Brakel en Hendrika Poort. - 1U Oct. Johannes, z. van Jan van Einpelen en Hendrina van Doornik. Jacob, z. van Salomon koul en Lazarina Louisa de Wit. 12 Oct Bernardus, z. van Peter «Itulen en Hendrika van der Eideu. Mi-» GETROUWD: 12 O (Martha Catliaiina van Leijenli OVERLEDEN0 'on vaii Jaco ON DR. Reuitje I j- rp,. Koelewijn. OVERLEDEN: 8'. met Willempje van de van Engeltje Druijst o Hertog Weduwnaar va. 56 jaren. SEo:> GEBOREN: 7 Oc den Hoven en W. I ONDERTROUWD C. van Dommelen. - vel en J. ter Mater* en A. Krol. GEHUWD: 12 C. Huijskes. ffoudei GEBOREN12 Oct. Ev^ïardu Rozebooni en Dienlje van de Pol. GEHUWD: 12 Oct. Barend van lftnlSRi 37 jaar Maria van Ravenhorst, 30 jaar. 0\ EHLEDEN8 Oct. Geertrui van Dijk. 47 jaar ongehuwd. I.eusden. OVERLEDEN: 12 Oct. Jacoba Morre, oud 65 jaar ongehuwd. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2. helft der maand Sept. '92. 1. G. Jansen. Amsterdam. 2. M. de Bruin. Rotterdam. 3. Wed. Hooij. Utrecht. Rechthebbenden vervoegen zich aan het postkantoor. Snelpersdruk van G. J. SLOTHOUWER, te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5