NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Oficiëele Publicatie. ONDER 'T OORDEEL. No. 86. Woensdag 26 October 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNEN LA MD. Feuilleton. AMERSFOOSTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het gehe. Ie Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vriji Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën. viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Gezien het bericht van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 20 October 1891, no 9 A.Z. (Provinciaalblad no. 115J, betref fende wijziging in te nemen voorzorgs- maaliegelen tegen de Aziatische Cho lera. Brengt ter openbare kennis, dat art. 8 van het koninklijk besluit van den 4. September 1892 (Staatsblad no. 215) krachtens hetwelk eenieder die een of meer personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre, in zijne woning huisvest, verplicht is onmiddelijk na aankomst van dien per soon of van die personen daarvan ken nis te geven aan den Burgemeester, en evenzoo kennis te geven aan den Burge meester van elk verdacht ziektegeval in zijne woning, mitsgaders van het vertrek van bovenbedoelde personen en van de plaats waarheen zij alsdan vertrokken zijn ingevolge beschikking van den Minister van binnenlaudsche zaken van 19 October 1892, no. 6199 afd. M.P., niet meer zal worden toegepast op per sonen, komende uit Antwerpen. Amersfoort, den 25. October 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Maandag namen aan het diner ten hove deel graaf van Bijlandt, de gezant van Nederland bij het Engelsche hof en zijne gemalin, de luit.-kolonel de Pesters, kommandant der rijdende artillerie te Arnhem, en de burgemeester der gemeente Apeldoorn. De Engelsche gezant en zijne gemalin logeerden ten hove en vertrokken weder heden. De leden van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen heden Woensdag avond te 8'/i uur. Het voornemen bestaat de Tweede Kamer den 8n November te doen terug- door MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 13) Ze is straks met Von Ellersleben uitgegaan om hem naar den trein te brengen. Ze kan al spoedig terugkomen. De familie zette zich, en de groote kof fiekan verspreidde haar welriekende geu ren in het vertrek terwijl de dokter met den blinde praatte en rookte. Onmerk baar voor haar werd de jonge vrouw nauwkeurig door hem bespied. Die ruste- looze vingers, die dwalende oogen, en de lippen die nu en dan fluisterden, als sprak ze met een geliefd wezen de aandacht die ze aan bet slapend kind wydde hij zag het en hoopte voor haar. Toen kwam Ada van hare wandeling terug. Even wipte ze naar boven om baar hoed en handschoenen weg te bren gen. Toen boog ze voor de gasten en zette zich naast hare mama. Maar niet zoodra had Sara het bin nenkomen van bet haar vreemde meisje gehoord, of opnieuw steeg een donkere keeren. De centrale sectie heeft besloten, dat alsdan fti de afdeelingen zal worden onderzocht eerst de bedrijfsbelasting, daarna de kiesreebtontwerpen. De open bare behandeling der Indische begrooting zal wellicht niet voor 22 Nov. kunnen beginnen. Bij Kon. besluit van 20 October j.l. zijn benoemd tot voorzitter en bur gerlijke leden en hunne plaatsvervangers vai de militieraad in de provincie Utrecht voor de lichting der Nationale Militie van 1893, tot voorzitter A. C. J. van Eelde, lid der Prov.-Statentot plaats- verv. Jhr. E. van Weede van Dijkveld, d.tot lid Dr. J. C. van Eelen, lid van den Gemeenteraad van Utrecht; tol plaatsverv. A C. Vink, id. Bij koninkl. besl. is aan den werkman C. van Reenen te Hilversum, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, toege kend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij koninkl. besl. van 22 Sept. 1855, voor den buitengewonen moed en zelfopoffering, door hem aan den dag gelegd bij de levensgevaarlijke red ding van A. Tilburgs uil een onder het graven ingestorte put aldaar. De middernachtzending heeft in overleg met den Vrouwenbond in Amster dam een Informatiebureau geopend. Het doel van dit informatiebureau is inlich tingen te verschaffen tegen gevaren van verleiding tot onzedelijkheid. Alle ouders of voogden raden wij dus dringend aan, in 't belang van hunne dochters of beschermelingen, en nog ern stiger alle meisjes, die op zich zeiven staan, om zich tot dit bureau te wenden. Al het mogelijke zal gedaan worden om degelijke inlichtingen in te winnen en te waar schuwen tegen eiken dienst of elke be trekking, waar het voor een meisje ge vaarlijk is te wezen. Het adres van het Bureau is Heerengracht no. 192 te Amster dam. De inlichtingen zullen verstrekt worden legen geringe vergoeding der te maken kosten. Voor onvermogenden kosteloos. Hoe meer aanvragen er zullen ont vangen worden, hoe liever het der di rectie 2al wezen -- De Rotterdamsche Diergaarde werd blos in haar gelaat. Haastig rees ze op van hare zitplaats, legde haar lieveling in de armen van haar pleegmoeder en trad met starende oogen op het blonde bruidje toe, dat angstig haar gadesloeg. »Wie is hij, zeg mewie hij isstootte ze uit, en hief smeekend de handen omhoog. »Wie bedoelt ge wat kan ze be doelen, vader," Jvroeg Ada verbleekend. «Wees rustig, mijne dochter, ik ben bij u. De arme dame heeft veel leed ge kend in het leven, en «Ja zoo gaat het altijd," zeide de blinde. «Sara meent telkens den man te zien die haar het leed toebracht. Maar ook nu zal ze zich wel weder bedrogen heb ben." «Neen, o neen I Ik heb hem gezien, die houding, dat oog! Wie is hij? Zeg, wie is hij," en woest greep ze Ada bij den schouder, doch deze rukte zich los en ontweek haar. «Zij kent hem, en ze wil het mij niet zeggen," sprak de arme, half schreiend. «Alle menscheD zijn wreed tegen me, en beangstigen de schoone Sat a I" Toen zweeg ze een oogenblik. Het was als keerde het herinneringsvermogen weder terug en bepaalde zich dit bij die uren uit het verledene, waar in ze hoopte en ver trouwde, rein en onschuldig als thans deier dagen rnet een fraai en kostbaar geschenk verrijkt, bestaande in een vrou welijk exemplaar van den lippenbeer, afkomstig van het vasteland van Iridië, en aangeboden door den heer Hendrik Veder Jzn. Niet onaardig is de wijze waurop deze viervoetige dame, nadat zij haar verblijf daar betrokken had, van haren halsband werd bevrijd. Met ge weld toch verzette zij zich tegen de daartoe aangewende pogingen. Men pre senteerde haar toen een goede teug anisette, en dit smaakte haar zoo lek ker dat zij het bakje waarin het haar was toegediend, nog eens schoontjes af- lekte. De gevolgen van dit voor haar zoo vreemd onthaal werden spoedig merkbaar en op het oogenblik dat zij in zeker stadium van dronkenschap kwam en slaperig werd, kon de halsband los gemaakt en afgenomen worden. Daarna ging zij met den kop tusschen de voor- pooten rustig in een hoek der kooi zit ten slapen en ontwaakte een uut daarna alsof er niets was gebeurd. Aar. 22 officieren van de infanterie, 5 der cavalerie, 14 der artillerie en 11 der genie zal op 6 Dec. het officierskruis voor 15-jarigen dienst worden verleend. Naar de Zw. Ct. verneemt, is door de rechtbank aldaar rechtsingang verleend tegen den heer W. G. Boele, te Kampen, wegens de uitdrukkingen, door hem ge bezigd in de raadsvergadering van den 27 Sept. ten opzichte van den burge meester dier gemeente. De lieer P. v. Vliet Jr., lid der Prov. Staten van Friesland, vertrekt in de volgende maand naar Transvaal. Naar meD zegt, is hem eene opdracht verstrekt, in verband staande met pogingen om de emigratie naar Transvaal te bevorderen. Uit Nijmegen schrijft rm sluiting van den veeinvoer in hare werking reeds hier ge slagers hebben hun vlep merkelijk lager gesteld, zeer goed rundvleescb- 30 cent per kilo. ^Hrscb vai vleesch, rook- en pekelspek zijn hier nu 20 cents per kilo hooger in prys dan rundvleesch. dit kind. Maar plotseling rondom zich ziende, met een uitdagenden blik, zocht ze opnieuw het meisje dat hem kende en zich voor haar neerwerpend op de knieën, bad ze: «Zeg me waar hij is; waarom wilt ge het voor mij verbergen? Meent ge dat Sara hem niet zou weten te vinden? Luister; eens was hij ziek en lijdend, en ik liep uren ver voort in den nacht om bij hem te zijn en hem te verplegen. Hu, wat huilde de wind en hoe spookachtig vielen de schaduwen van het dennenwoud over de heide Ik voel ze nog, die vochtige nachtlucht die met mijn lange lokken speelde, ik zie ze nog, die krijschende nachtuilen die om mij heen fladderden, en mij verschrik ten ontzet liep ik voort, draafde de heide over, ademloos, als gedragen op de armen van den wind, vermoeid naar lichaam en ziel wat was de rust zoet, die me in zijn armen beidde; wat was het warm en gezellig in de ziekekamer van mijn echtgenoot! O, Guido, Guido! Allengs was haar slem tot een fluiste ring gedaald nu staarde ze weder voor zich uit en bewoog de handen als zoclit ze iets. «Dien brief, het bewijs van mijn huwelijk, waar liet ik dien." O, zeg me waar ik hem zoeken moet." Ada rilde, „vader," zeide ze, „wie be doelt ze toch. Ik begrijp haar waarlijk niet." Te Middelburg is ter gelegenheid dat de afschaffingsvereeniging haar halve eeuwfeest vierde, een biljet aangeplakt var. dezen inhoud: Wat de sierke drank ons kost «Ruim 80 millioen gulden per jaar wordt in Nederland uitgegeven voor ster ken drank, dat is in een dag 219,000 gulden, in een uur 9,000 in een minuut honderdvijftig gulden, in een seconde twee gulden en 50 ets. «Welk een verlies! «Een enkele dag in Nederland zonder gebruik van sterken drank zou tweehon derd negentigduizend gulden kunnen op leveren voor armen en werkloozen en zonder schade voor de gevers ja voor henzelven met directe winst. »Wal dunkt u?" Uit Arnhem meldt men aan de N. R. Ct. «Het was een ware zegetocht, die Sequah (Davenport) Vrijdagavond voor het laatst door onze straten maakte. Staande reed hij te midden zijner muzi kanten en twee agenten, op zijn tergul den wagen, welke door een drom van menschen getrokken werd. De wagen werd voorafgegaan door zes vaandeldra gers te paard, voorop een met de Ameri- kaansehe vlag. Naast eiken vaandrig lie pen 2 en naast den wagen 12 mannen met brandende fakkels. De stoet was vergezeld door een talrijke menschen- massa zingende trok men door de stra ten. Uit enkele huizen werd bengaalsch vuur afgestoken, waarvan de kosten dr het volk waren bijeengebracht. n leidde naar het Hotel des r de markt, waar kon een io~ zyn der te led" b utf wijze Jquah had uitgelaten, litieageriten slaagde e rust te herstellen, «foor het volk uiteen te drijven." Thans is te Hilversum een terrein gekocht voor de oprichting van een oven voor lijkverbranding. «Ze heeft u straks zien uitgaan met uw vriend, mejuffrouw," zeide de pleeg moeder, »en natuurlijk heeft dit de oude herinneringen weder wakker geroepen; hecht er niet aan. Kom Sara, we moe ten vertrekken, we mogen het den dok ter niet langer lastig maken." «Vertrekken, en niet weten waar hij is I" «Goede vrouw, ge vereist u," zeide Ada thans zacht; «die man met wien ge mij gezien hebt is niet dezelfde, als dien gij zoekt. Ik hoorde u den naam Guido noemen; mijn vriend, die weldra mijn echtgenoot zijn zal, heet Berlhold. Ge ziet dus dat ge het geheel mis hebt, maar ik neem u deze vergissing volstrekt niet kwalijk. Ik heb hem naar den trein gebracht, en op dit oogenblik is hy op reis; weldra echter keert hij terug om mij te huwen." De woorden waren Ada's lippen nog nauwelijks ontvloden, of een doffe slag dreunde door het vertrek; bewegingloos was de vrouw neergeslagen en een diepe bewusteloosheid maakte haar voor een oogenblik vrij van leed. Dokter Vernande verwijderde allen uit het vertrek. Toen wendde hij de gewone middelen aan, en verbood zijne dochter verder de vrouw onder de oogen te ko men. Toen ze zich een weinig hersteld Door het initiatief van den heer Waldeck, wordt genacht, een wuarborg- fonds ten bedrage van f 600, in aandee- len van f 5 te vormen, ten behoeve van een in 't begin van 1893 te 's-Gravenhage te houden tentoonstelling van in het Westland geteelde tulpenbloemen en andere gewasseq. Als een bewijs hoe de prijs der landerijen in Friesland weder stijgende is, wordt medegedeeld, dat drie bouw plaatsen, in eicendom by het waterschap «de Zeven grietenijen en Stad Slooten", die gedurende de laatste 6 pachljaren f 4400 opbrachten, thans wedei voor 6 jaren verhuurd zijn voor f 6000. Op de dezen zomer gehouden 7e algemeene vergadering van den Neder- landschen Schntterij kader-Bond werd o. a. door een der afgevaardigden de aan dacht er op gevestigd, dat er geen ofïi- cieele voorschriften schijnen te bestaan omtrent het doen van eerbewijzen door militairen van de landmacht aan het ka der der dd. schutterij en dat er in elk geval zeer veel velschil van meening heerscht omtrent het verplichte daarvan, aangezien overtredingen in het eene gar nizoen streng gestraft worden, maai in het andere licht of zelfs in geheel niet. Besloten werd dit punt met een paar reeds voorgekom 7^va" i a^u ,j*ri Mi nister Minist tii Het k antwooro van 20 het hierdooi in de oogen Nederlandsche had, begelei V zelf terug t den geneee de hoogte patiënte aar. mij niet alle koorts krijgen legerig worde.», verstand in dez En aldus ook o„ gend reed hij huiswaari «O papa," riep Ada bij zyn vc.. den, «wat heb ik naar u verlangd. 'Die arme vrouw, denkt u dat ze herstellen zal «Ik meen te mogen hopen, mijn kind. Dergelijke gevallen komen niet zelden voor. Waarschijnlijk heeft het gezicht van uw ai te groot geluk haar aan haar eigen ongeluk herinnetd en misschien zal dit wel een omkeering in haar gestel teweeg brengen. Overigens zou ik er maar niet meer over denken, meisje, wacht, ik zal u ook wat spiritus geven, ge zijl waar lijk nog onder den indruk dier vreemde historie." «Dus papalief, u hecht er niet aan zij kan toch Von Ellersleben niet gekend hebben?" «Wel neen, domme verbeelding, ge hebt toch ook wel gehoord dat hare pleeg ouders zeiden, dat iets dergeljjks reeds

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1