NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. OfMëele Publicatiën. ONDER 'T OORDEEL. "'NG No. 94. Woensdag 23 November 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT' WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNEN LAND. Plaatselijke berichten. Feuilleton. a AMERSFOORT HE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Antonius Hoksbergen en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend om eene rundslachterij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan den Leusderweg, wijk G, n". 4, kadastraal bekend onder sectie B, n». 1405. AMERSFOORT, den 21 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretbris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op ai'tt. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad N°. 95). Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. van Vollen hoven ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het plaatsen van een petroleum- motor van zes paardekrachten in het perceel alhier gelegen huiten de groote Koppelpoort w\jk H, N°. 16, bij het kadaster bekend onder Sectie A, N°. 1414 op de Secretarie der ge meente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 5. December aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentobestunr of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het plaatsen van de motor intebrengen. AMERSFOORT, den 21 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Volgens den Haagschen corr. van de Zutph. Ct. verwacht men ditmaal geene zeer lange debatten over de In dische begrooting, omdat zeer bekwame Indische specialiteiten, die gewoon zijn aan de debatten een werkzaam aandeel te nemen, tijdelijk buiten gevecht zijn. De heer van Nunen is naar Indië ver trokken, de heer Keuchenius is lijdende aan eene ongesteldheid, die hem het spieken zeer moeielijk maakt, en de heer Cremer, die wegens ziekte drie maanden in het buitenland heeft vertoefd, is wel bijna hersteld teruggekeerd, maar neemt toch voorloopig aan de parlementaire wei kzaambeden nog weinig deel. Er is anders schrijft hij in Indië in de laatste weken een maatregel tot stand gekomen, die vooral bij den heer Cremer wel groote belangstelling zal wekken, nrndat hij er reeds jaren lang op heeft aangedrongen. Ik bedoel: de scheepvaartregeling voor Atjeh. Op den duur was de geheele afsluiting van de kust niet vol te honden, en daarom wordt nu een regeling ingevoerd, waarbij de sluiting wordt opgeheven voor die kust- booijes, die zich aan onze voorwaarden onderwerpen. Blijkens een telegram van den Gouv.-Generaal is bedoelde scheep- vaai tregeling den 24en October aan de Oostkust van Atjeh reeds in werking ge treden, en zal zij aan de Noord- en Westkust geleidelijk in werking komen, naar geiang de voorbereidende maatre gelen zijn getioffen en de omstandighe den het medebrengen. De Min. maakt rich trouwens ook van dezen nieuwen maatregel geen ovei di even verwachtingen. Hij ziet er in het eenige middel, waar door wij aan onze verplichtingen voldoen kunnen, maar hij duifl zich niet te vleien, dat daardoor opeens een bevre digende toestand zal ontstaan. «Het is eene zware taak zoo schrijft hij die wij in Atjeh op ons genomen heb ben eene taak die nog langen tyd veel inspanning onzerzijds zal blijven vor- deien." Zeker geen bemoedigende verklaring. Telkens wordt van stelsel veianderd, telkens worden nieuwe proe ven genomen, maar de «bevredigende toestand" laat steeds op zich wachten. Ter vervanging van de zwartwollen handschoenen welke bij de infaalerie in gebruik zijn, zullen bij dat wapen in be proeving worden genomen handschoenen van grijze wol vervaardigd en zoodanig ingericht, dat ze bij de behandoling van het geweer niet hinderlijk zijn. De sociëteit «De Unie" te Hilver sum, heeft.aan Coroelis van Rheenen, den moedigen redder van A. Tilburgs, als bewijs van bare ingenomenheid met zijne zelfopofferende daad, eene zilveren draagmedaille geschonken, gelijk aan.die. L, welke hem door de Kooingil"',^l',^-,i*w ~j— leend. Als eerie groote zeldzaamheid van gehechtheid aan zijn tehuis, kan liet vol gende dienen. De heer J. D. Jr. te Breda bezat geruimeu lijd een ekster die zeer aan de huisgenooten gelieclil was en vrij rondliep en rondvloog, lot zij in Augus tus 1891 op zekeien dag zoek was er. zoek bleef. Eenige dagen geleden echter, na ruim veertien maanden, zat op een goeden morgen onze ekster op haar ge wone plaatsje op de vensterbank voor de in den tuin uitkomende huiskamer, waar zij altijd haar ontbijt kreeg, en sinds is zij weder de oude, trouwe vrien din des huizes, met al hare vroegere ge woonten. De wintervergadering van het classi- kaai bestuur van Amersfoort zal gehou den worden op Woensdag den 30 Nov. des voormiddags ten 10 ure, in de St. Joriskeik alhier. Zondag 27 November a.s.zal de Godsdienstoefening in de Rem. Kerk al hier, worden geleid door den Heer J. J. van Hille, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zaandam. Aai» de conferentie de ,,vereeniging van den H. Vincemius van Paulo" is ver dunning verleend tot het, in de maar.d Februari aanstaande, houden van eene verloting van handwerken en andere voorwerpen, waarvan de opbrengst zal strekken ten behoeve van de door haar bezocht wordende arme huisgezinnen. Wij bevelen met warmte de pogingen der conferentie in de belangstelling onzer stadgenooten aan. Den heer W. F. N. Van en I f is, op zijn verzoek, een eervo' leend als assistent aan de van den H. Franciscus dens aanspraak op Rainier. De ht_ sèf'3 -,: 8 T tl- <-• (pril zijn beno. iers tc,,d kouphandc o'V heer C. 7:negta voor die of l\ gsleg'"/ .nigral om i "T if-ICb trekking vnn plaatsvervangend Auditeur) die zich in hun gezelschap bevonden, bij den schutteisraad der dienstdoende Hij was in zijn particulier leven zeer schutterij alhier, welke hem in October 1870 werd opgedragen. Door heeren burgemeester en wet houders zijn de heeren J. Van Botten- buig, J. A. Hoksbergen, C. Van derZoo de Jong en J. Fortuin voor 1893 be noemd tot schatters der huurwaarde van gebouwen ter regeling van den aanslag in den hoofdelijken omslag. De heeren C. Van der Zoo de Jong en J. A. Hoksbergen zijn door heeren burgemeester en wethouders voor het jaar 1893 benoemd tot schatters der huurwaarde van localiteiten waarin ster kedrank in het klein wordt verkocht en de heer J. Fortuin tot herschatter. Door heeren burgemeester en wet houders is aan den heer A. Hoksbergen vei gunning verleend tot de oprichting van eene rundslachterij in het perceel wijk, G, No. 4, aan den Leusderweg, en bij dat college is een verzoek ingekomen van den heer J. Van Vollenhoven om vergunning tot plaatsing van een petro- leum-motor van zes ^paardekrachten in het door hem nieuw gebouwde pakhuis buiten de Groote Koppelpoort, waartegen bezwaren ten raadhuize kunnen worden ingebracht op Maandag, den 5. Dece" ber aanstaande, 's morgens ten elf Bij de jl. Zaterdag, .ij, besteding van vlees Spijscommissjrall" inschrii. ^ar. der jr v 3 k -if' jJ* door MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. Hij bezorgde haar en haar pleegzoon, die schier wanhopig was van smart. «Blijf hier," sprak hij, haar in de huiskamer brengend waar ook de anderen zich bij haar voegden, «laat mij en Verheul voor alles zorgen; beloof me hier te blijven tot we hem in zijn eigen kamer gebracht hebben. Ik zend naar de stad om nog een tweeden geneesheer; want hoewel ik voor mezelf overtuigd ben, dat er niets meer gedaan kan worden, wil ik tegen over de familie liever nog met een vreemde spreken." Adelheirl bleef dus waar ze was en sprak met Johandoch de knaap, want in dit oogenblik geleek hij daarop geheel, die voor de eerste maal in zijn leven met diepe smart kennis maakte, was onvatbaar voor troost. Zoo kropen eenige bittere uren voorbij, toen trad de dokter weder binnenhet is zoo als ik vreesde," zeide hij, «wjj hebben geen vader meer." o'-- De tijding van liet droevig vëHitJjn u ~j de ook tot in de woning van baron van Ar er j i peren doorgedrongen. Mijmerend stor ff' Po, Elisabeth voor het venster. O, hoegaarne^c ,v ware ze daar, hoe gaarne sprak ze hem een woord van troost toe, die zoo veel verloren had! Maar zou dit niet onwel voeglijk geweest zijn; ze had immers geen recht er toe? Eh, toch was het haar in dien oogenblik bijkans zekerheid dat niemand beter dan zij vermogen zou, hem op te beuien en te troosten. Ze was bitter bedroefd. Een goed, een edel man was heengegaan; iemand voor wie zij groote achting had, en die haar later misschien een steun geweest zou zijn, indien de storm eens boven haar hoofd los mocht breken. O, waarom kon ze nu niet met hare moeder spreken; waarom vond haar ge voel zoo zelden weerklank in het hart van haar, die toch de beste vertrouwde harer ziel had moeten zijn Ze gevoelde zich eenzaam. Plotseling als overweldigd door eene gedachte begon ze zich te kleedenze schikte de donkere lokken, deed een effen zwarte japon aan, en zocht haar eenvou digst hoedje uit. «Adelheid moet ginds zijn," zeide ze, «tante Adelheid, en een bezoek aan haar kan niet onvoegbaar zijn." Een besluit nemen en uitvoeren oil getuigde^y bereikte zij. het huis dat gehe.. weemoediger! indruk Zij schelde aan en kamer gelalen. Ze vond mevrouw Vernande, maai het met een oogwenk, Burgstede, lusteloos in ee stoel gezeten. Ze snelde en omhelsde haar; «li sprak ze zacht, «ik moes begrijp me hoe smarte. valt." De jonge man was opgei haar stem hoorde: «freule va., sprak Inj zacht, «gij komt hier'?" «Is mijn plaats niet aaD de zijde van haar of hen die lijden," vroeg het meisje «heb ik het Ada niet beloofd, dat ik zoo veel mogelijk bare plaats vervullen zou? O, indien gij wist hoe hartelijk ik deel in uw droefheid," en tranen glinsterden in hare oogen en vielen als weldadige dauwdruppels diep in hel hart van den ter nedergeslagen jongeling. behoudend," doch ten opzichte van zijn hotel wist hij met den tijd mede te gaan, hetgeen allen die «de Zwaan" bezochten en nog bezoeken, zullen getuigen: niet het minst de leden van den Nederland- schen Wielrijdersbond, die «de Zwaan" hun bondshotel noemen, en daar dikwerf na een vermoeienden rit, evenals alle anderen, een gulle ontvangst en eene uitmuntende tafel vonden. Gister is zijn stoffelijk overschot te Barneveld, zijne geboorteplaats, ter aarde besteld. In den Zondag, op het terrein aan den Leusderweg gehouden wedstrijd, tusschen de Arneisfoortsche footballclub en Hercules, uil Utrecht, behaalde eerst genoemde de ovei winning met 2 tegen 1 goal. Aanstaanden Zondag zal hier ter stede weder een wedstrijd plaats hebben, tus schen de Amersfoortsche footballclub en «Go aheaduit Wageninr -.Reze wed- sti ijd is een return ma Zaterdagavo-f V op telegrajihisc' ment van van liet E Voorsi - ..«fr tvieu'Ki ijgein?*i?I^ ut.r rïfcmel, ge vergeel geheel dat ge eene freule van Asperen zijt, en gaat op in christelijke liefdadigheden, omgangen, enz. die u allerminst passen." «Maar papa, de familie van Burgslede is een oud aanzienlijk geslacht, schoon niet van adel. Echter waren er adelijke freules, die het zich een eere achtten er aan verbonden te worden. «Ei zoo, en gij meent dat het voor u ,ute herfst was ten einde, en de Sr had zich met kracht doen gevoe- en al de landerijen wit getooid. «Het vioor dat liet kraakte," zeiden de men- scben, en de schaatsenrijders riepen el kander blijde toe, dat als het nog een nachtje zoo doorging, het morgen wat geven zou. Het was Zondagmorgen en nog zeer vroeg. Dominé van Burgstede had geen pre dikbeurt er, meende dus eens recht van zijn rust te mogen genieten. Wel hooide hij hoe de oude Ant reeds vuur in de studeerkamer had gebracht,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1