Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Gemengd Nieuws. f Deter dagen kwam, aldus schrijft men uit Deventer aan de Zw. Cteen korporaal der huzaren met een transport uit Sappemeei per spoor naar hier. Onder hun medereizigers be vond zich ook iemand, die door een soort pels tegen de koude was besehut en overigens iemand bleek te zijn, die dikwijls meer vertelt dan hij verantwoorden kan. Reeds spoedig begon hij zijn gesprek over de troebelen in het noorden en trachtte daarover bijzonderheden te vernemen van den korporaal. Dat ging echter niet vlot en om hem nu aan den gang te krijgen, vroeg hij of er ook dyna miet te Sappeineer was. Toen hij daarop een ontkennend antwoord onving, wist hij als een feit te verhalen, dat er zich toch lo1/» KG. bevond. Nadat de korporaal hem dit een paar malen had laten bevestigen, zoodat ook enkele der mede-reizigers dit hoorden, deelde hij onze ge- pelsden praatjesmaker mede, dat hij vanaf dit oogenblik zijn arrestant was. Hij vermoedde niet, dat dit den korporaal ernst was, maar kwam tot de aangename ontdekking, dat hy in Deven ter den trein moest verlaten en onder militair geleide naar den commissaris van politie werd gebracht, die zeker onzen praatzak wel onder het oog gebracht zal hebben, om in het vervolg ook met zijn grappen wat voorzichtiger te zijn. Onder geleidde van jhr. W. Bar- naart vertrokken naar Cambridge: Eden, Kingma en Jan Houtman, van Haarlem, die ofschoon weinig geoefend, hard rijdt. De zwaarste concurrent van Eden is, naar het algemeen gevoelèn, de Engelsch- man Avehng. Haar men ons nader mededeelt, is het nog mogelyk, dat Eden te Berlijn zal mederijden; dit zal at hangen van den staat zijner krachten na zyne terugkomst uit Engeland. Blijlt het doorvriezen, gaat de wed strijd aldaar door en heeft Eden plan te rijden, dan geschiedt dit onder geleide van den heer W. Huiier, die dan tevens optreed ais scheidsrechter. Haart. Ct. Gisterenmorgen vijf unr reed te Nijmegen bij het station een locomotiel die, aan het rangeeren was, tegen een goederentrein die voor het station stil stond. De locomotiel was op een ver keerde lijn gekomen. De machinist, die geen tijd had om te remmen sprong met den stoker van den tender en redden zoodoende hun leven. De machine vloog in brand. Verdere ongelukken kwamen niet voor. Dat men bij het vullen eener kruik met warm water niet te voor zichtig kan zijn, ondervond deze week de dienstbode van den heer B., te Hil versum. Hoewel zij de kruik eerst verwarmd had, wilde zij, om het sprin gen te voorkomen, haar nog eerst eens met een weinig warm water omspoelen. Eensklaps sprong nu de kruik met een knal uiteen, waarbij het meisje door een der scherven eene niet onbelangrijke wond aan de hand kreeg. Met betrekking tot den beker van De Ruyter, nagelaten door wijlen mevr. Van der Goltz, verneemt het Fad. nog de volgende bijzonderheden Na den tocht van Chatham werden er 3 gemaakt en door de Staten aangeboden aan De Ruyter, Tromp en De Wit. Die van De Wit werd indertijd (1877) door de familie De Hoogh te Leiden ver kocht aan de heeren J. en R. Goldschmidt te Frankfurt a/M. voor 50 mille. Deze beker werd later het eigendom van baron B. M. van Rothschild te Frankfurt a/H. Die van Tromp is vermoedelijk versmol ten. Die van De Ruyter, waarvan de ver koopwaarde door deskundigen op f 80.000 wordt gesteld, is bij testamentaire be schikking van genoemde dame vermaakt aan het Rijksmuseum te Amsterdam en zal te bekwamer tijd aangeboden worden. De bekers zijn van massief goud, ge heel met email overdekt; indertijd werd naar wij meenen door den heer dr. A. Bredius de rekening in de archie ven terug gevonden. Het is geen bijzonderheid meer, dat een schaatsenrijder de elf Friesche steden op één dag bezoekt. Wel echter mag als zoodanig gelden als vreemdelingen dit doen. Zondag jl. geschiedde dit door drie Engelschen, de heeren A. G. Tebbut, Louis Tebbut en B. B. Taring. Ofschoon zij nogal met moeielijkheden hadden te kampen, daar het op meer dan één plaats slecht ijs was en de duisternis noopte met „halve kracht" te rijden, deden de stoere reizigers den tocht in 14 uren 37 minuten, na op verscheidene plaatsen eenigen tijd te hebben uitgerust. Omstreeks 7 uren 's avonds waren zij te Leeuwarden terug. Zij verklaarden geenszins vermoeid te zijn en nog wel verder te hebben kunnen rijden. Stellig zal wel niemand dergenen, die Donderdagavond de Nutslezing bezochten, dur ven beweren, dat wij te veel zegden, toen wij in ons vorig nummer de hoorders een genot vollen avond beloofden. Voor de pauze gaf spreker eene novelle ten beste getiteld «Stormen op de levenszee." Voor gedragen op de den heer Chappuis eigene gemakkelijke en prettige wijze hingen de hoor ders als 't ware aan sprekers lippen en door leefden in een uur een stuk menschenleven dat, meesterlijk geschilderd, in menig gemoed de snaren deed trillen van medelijden en diep me degevoel met de arme verlaten vrouw, die on danks alles en allen trouw bleef aan den man, die zy eenmaal naar 't echtaltaar volgde, totdat haar oogen op zoo vreeselijke wijze werden geopend. Wees in deze novelle spreker ons meer op 's levens ernst, het tweede gedeelte van zijne voordracht was van humoristischen aard en behelsde eene parodie op de tegenwoordige so cialistische woelingen. Werd eene dergelijke diensboden-Strike eens bewaarheid, menig achtbare Amersfoortsche huisvrouw zou met de handen in 't haar zitten. Gelukkig bestaat daar evenwel niet veel kans voor. Een daverend applaus beloonde den spreker voor zijne voordracht. In de jongste Algemeene Vergadering van de Vereeniging Flehité, is omtrent het bezoek aan het Museum het volgende vastgesteld: De bezoekers betalen f0,25 behalve op Zon dag en Woensdag wanneer slechts f0,10 be taald behoeft te worden. Ook zijn toegangsbewijzen, voor zes bezoeken, in een couponboekje vereenigd, bij den con cierge ad f0,50 verkrijgbaar. Het Museum (Breedestraat E No. 368) is dagelijks van 912 en van 14 uur, en op Zon. en Feestdagen van 13 uur geopend. Op het drietal, ter vervulling van de vac- ceerende predikantsplaats bij de Christ, gere formeerde gemeente alhier, zijn geplaatst de heerenJ. Langhout te Haarlem, E. Eisma te Bennekom en W. Ringnalda Gzn. te Gronin gen. Dinsdag herdacht deafdeeling Amersfoort van het Nederlandsch Werk lieden-Verbond «Pa trimonium" haar 5-jarig bestaan. Daartoe ver gaderden de leden met hunne vrouwen in het lokaal «Volksheil," waar onder het gebruik chocolade en sigaren van half 7 tot 11 uur een zeer aangenamen avond werd doorgebracht. De voorzitter J. v. d. Brink riep een hartelijk welkom toe aan de opgekomenen en deed zin gen van Ps. 118, de verzen 11 en 12, ging voor in het gebed en las daarna 1 Johannes IV. Naar aanleiding van hetgeen door hem was ge lezen, wees hij er op dat die geest van den anti-Christ, die komen zou, nu steeds meer nadert, ja zelfs gekomen is, getuige den toene- menden afval van God en Zijn dienst, en het steeds meer brutaal uitkomen van het grofste ongeloof. Doch wordt er gezien vooruitgang in den geest van den anti-Christ, de Heer zij geloofd, ook de geest van Christus wordt onder velen in ons land meer openbaar. Is er nauwe aansluiting bij hen die de wereld dienen, ook bij hen, die uit God geboren zijn, is er steeds meer toenadering te bespeuren. Dit kan ook niet anders, waar de liefde dringt wordt verwijdering niet gezien, en mag maar dien drang der liefde ons blijven verbin den, wat ook valle, wij blijven, ook bij het zinken, der Vadren God gewijd Laat mij be sluiten met het woord van den Voorzitter van het Sociaal Gongres«Eendracht maakt macht. God zij met ons." Door den heer J. Koppen werd nu vei-slag uitgebracht van den toestand van het onder steuningfonds. Aan 12 gezinnen werden 52 uit- keeringen gedaan en werden de financiën hier door wel wat gedrukt, het ondersteuningfonds was in ledental toegenomen, dus in zedelijken zin vooruitgegaan daar «het draagt elkanders lasten" meer in vervulling kwam. Ontvangen werd aan contributies en rente f389.16, uitgegeven f307.50, blijft saldo f81.66, hetgeen met het belegde geld de som van f 176.15 saldo vormt. De heer Koppen, bij de laatste vergadering met algemeene stemmen tot penningmeester herko zen, dankte der vergadering voor de waardee ring, hem in zijn arbeid betoont. De aanwezi gen zongen hem des Heeren zegen toe. Door den secretaris der afdeeling werd ver slag uitgebracht en bleek hieruit de vereeniging in ledental was toegenomen, dit was toch geklommen van 77 tot 102de vergaderingen werden gemiddeld door 1/3 der leden bezocht. Behandeld werden 6 rapporten van het sociaal congres; aan den gemeenteraad werd een adres gezonden om afschaffing der kermisom te komen tot kennis van den toestand waarin de werkman verkeert zijn aan de leden vra genlijsten uitgereikt, waaromtrent na de jaar vergadering rapport zal worden uitgebracht. Aan het veralag van den penningmeester ontleenen wij, dat ontvangen werd f101.705, uitgegeven f83.70. Blijft saldo f 17.905. Hierna wisselden samenspraken en voordrach ten elkander af. «Strijd en overwinning van Luther" werd zeer goed voorgedragen, en stemden alle aanwezigen in met de betuiging. «Een vaste burg is ouzen God. Een toevlucht voor de Zijnen." De samenspraak «een Raadsvergadering," schetsende de vergadering gehouden in den Briel in 1572, toen de Watergeuzen de stad voor den Prins opeischten, werd uitgevoerd met zeer luiden bijval. Vertegenwoordigd waren de Patroonsvereeni- ging Boaz, en de afdeeling Patrimonium van Utrecht, deze laatste door K. A. Grondijs en W. Zuidam. De eerste bracht de gelukwenschen over zijner afdeeling, wenschte dat de afdeeling Amersfoort in bloei mocht toenemen, zoowel in ledental als innerlijke krachten voor haar of liever voor Amersfoorts werkman '93 geze gend mocht zijn door het krachtig optieden voor de toestanden die in deze moeielijke tijden zoo dringend verbetering behoeven. Dat de geest des ontfermens maar meer en meer onder alle rangen en standen moge doordrin gen en den eisch der rechtvaardigheid worde betracht; ons moge gegeven medezegginschap in de aanwijzing der mannen die onze belan gen voor den troon bepleiten. Daarna droeg hij voor «Arme visschers" van de Genestet. Door W. Zuidam werd een korte beschouwing gegeven over de gelijkheid die de Socialisten zeggen voor te staan, en die welke door de eerste Christengemeente is betoond verder werd door hem voorgedragen «God met ons en Holland" van Dr. N. Beets. Door zeer vele leden werden nog voordrachten gehouden. «Een zamenspraak tusschen een socialist, zon der ist en een Rediculist"«Jezus" van Dr. Heut. «Een klompenmaker die voorzanger wenscht te worden.«De tijdgeest." «Elia op den carmel." «Morgen." «De Revolutie," die allen zeer goed werden voorgedragen en er ook het hunne toe medewerkten om deze 5e jaarver gadering in zeer aangename herinnering te doen blijven voortleven. Ten ruim 11 uur ging men, na dankzegging door Jacs. v. d. Brink, aan den Gever alles goeds, dankbaar en voldaan huis waarts. Geve de Heere wijsheid en kracht om op den ingeslagen weg voort te gaan. 34 1 «e KT A A TM-JLOT li 1.1 Vijlde klasse. Tweede week. Trekking van 1820 Jan. (2850 loten). Ten kantore van den Collecteur te Ameistoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 100 op No. 1466 en 4649. PrO&en van f70 1014 1023 1028 1035 1042 1448 1459 1489 1503 1510 4601 4613 7382 14321 14322 14331 14395 15812 10*47 15870 19900 19933 19938 20730 en 2u7öl. Te zatnen 27 pi ij/en. Zender prijs zijn uittel»okken 1011 1012 1421 1435 1460 1464 1465 1493 1502 4618 4n-25 4629 4650 4651 4653 4659 7368 7383 7394 14294 14297 14301 14307 14317 14325 14333 14335 14330 14359 14361 14366 14. .67 15803 1o809 15814 15815 15820 15843 15851 15858 15871 15872 19899 19907 19926 19932 20744 20752 20758 20765 20772 20776 20784 20797 20801 20806 en 20808. Volgende trekkingen geschieden: 2427, 31 Jan., en 14 Febr. Behalve do premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uit getrokken lot zijn ingebleven de prijzen van f 100.000. f50.000, f 15.000, f 10 000, 2 van f 1500, 27 van f 1000, 40 van f 400, 42 van f 200, 96 van f 100 en 2079 van f 70. Baarn. De ijsclub «Eemlust" had Donderdag middag eene harddraverry uitgeschreven, die door prachtig winterweder begunstigd werd. Achttien mddedingers hadden zich aangemeld. De 1. pr. (gouden horhoge) werd gewonnen door W. Pijpers, van Bunschoten2. pr. (zilveren horloge) door R. Stienstra, van Amersfoort; de 3. pr. (nikkel horloge) door H. G. Bosseiaar van Amersfoort, terwijl de 4. pr. behaald werd door P. v. d. Wal, van Baarn. De feestviering werd opgeluisterd door een gedeelue van 't muziekcorps van het 5. reg. infanterie van Amersfoort. Scherpenzeel. Voor d« vacante betrekking van onderwijzeres, aan de openbare lagere school alhier, op een tractement van f 500 heb ben zich vier sollicitanten aangemeld. Soest. Tot directeur van liet postkantoor alhier is benoemd de heer E. Gerritsen, tot dusverre in dezelfde functie te Raalte werk zaam. Een nachtelijke scène. In den nacht van 7 op 8 dezer werd mevrouw de we duwe Potel in hare villa te Fiquefleur- Equainville (Eure), aan den weg naar Honfleur, overvallen door 2 mannen in zwarte jassen, met hooge hoeden, splin ternieuwe glacé-handschoenen en fluwee- len maskers, die haar met een dolk op de keel verzochten op te staan en al het geld af te geven, dat zij bezat. De doo- delijk verschrikte vrouw gehoorzaamde, ging met het tweetal naar beneden en opende hare brandkast. Terwijl een der roovers met zijn dolk bij haar bleef, maakte de ander zich van 800.000 fr. aan effecten meester en verbrandde de lijst ervan. Daarna dwongen zij de oude dame hun overal den weg te wijzen en namen wat hnn aanstond. Onderwijl was een derde roover naar de kamer van mevr. Potel's dochter, mevr. Moulin, gegaan, wie hij een met chloroform gedrenkten doek over het ge zicht gespreid had, vervolgens een kast openbrekende, waarin hij 500 fr. vond. Alvorens heen te gaan, bonden de heeren de dochter in haar bed, de moeder op een stoel vast, en dreigden met hunne wraak, indien zij werden aangeklaagd. Een oude meid was wel van het gerucht wakker geworden en opgestaan, maar had zich niet durven vertoonen en zich in haar kamertje verstopt. Toen de roovers heengingen, zag zij hen na en merkte op, hoe een vierde zich bij hen voegde, die buiten op wacht had gestaanvoorts had zij zich gehaast de dames te be vrijden. De dieven waren blijkbaar van alles onderricht en hadden een nacht gekozen, waarop de knecht op de eendenjacht was gegaan. Mevr. Potel heeft uit het hoofd de num mers van een gedeelte der effecten kunnen mededeelen en voorts gesignaleerd vijf gouden horloges met kettingen, twee goudstukken van 100 fr., waarvan één Oostenrijksche, tal van andere vreemde munten, een kruis, zilverwerk enz. Het geval is romanesk genoeg, maar wordt nog pikanter, nu men verneemt dat mevr. Potel een zuster is van den eersten aannemer van werken aan het Panama-kanaal, Hersent en papieren be- tteffende die onderneming bezat, welke alsmede verdwenen zijn. In Elzas-Lotharingen is uit Luxem burg in een groot aantal exemplaren een strooibiljet verspreid van de Union des Patriotes Francais. Het bevat eene op roeping aan de Elzassers en Lotharingers om te toonen dat zij, niettegenstaande hunne annexatie bij Duitschlaud, steeds Franschen blijven, gelijk zij nu 22 jaren lang hunne standvastige liefde voor Frankrijk niet hebben verloochend. Dat tijdperk zoo luidt het verder is voor u een lang martelaarschap ge weest, doch uwe onverzettelijke stand vastigheid zal weldra hare belooning ont vangen. De ure der bevrijding slaat; laat ze u vereenigd vindenlaat het na derend einde van uw lijden uwe gevoe lens verlevendigen. De Union des Patriotes Francais ver maant u, onder alle omstandigheden eene krachtige energie te betoonen en in de ure van handelen de hand te reiken aan ons moederland Frankrijk, hetwelk op uwe dapperheid vertrouwt en u bemint. Volgens bericht uit Straatsburg waren de exemplaren het land binnengesmok keld en hadden verscheidene personen, na er een te hebben ontvangen, het on- middelijk aan de overheid gezonden. Een belangrijk jubileum zal eerst daags kunnen worden gevierd. Waar iedere dag ons in de laatste jaren de herinnering aan meer of minder belang rijke feiten brengt, zal dat jubileum gaarne door alle belanghebbenden en die zijn er vele, worden gevierd. De ontdekking, die wij op het oog hebben, is die van de sigaar. Het is vier eeuwen geleden, dat Christoffel Columbus op Cuba landde; eenige dagen later zag hij de eerste siga ren. In zijn dagboek maakt hij op de volgende wijze van het feit melding „Twee mijner vrienden ontmoetten een troep Indiaansche mannen en vrouwen, die een aangestoken wortel in den mond hadden. Zij ademden rook uit. Zjj noe men het tabak en verkrijgen het van een zekere plantsoort." Vóór een zeven tigtal jaren verloopen waren, had men de eerste tabaksbladeren in Europa in gevoerd. Nicot, de Fransehe en Portu- geesche gezant, trok de aandacht van de bewoners van Lissabon, toen hij, met een sigaar in den mond door de straten van Portugal's hoofdstad wandelde. Hij was het ook, die de sigaar in Frankrijk in voerde, waar men dat product, gedurende de eerste tijden nicotine noemde. Geen andere herinnering bleef er van dien man over dan de naam van den stof, die door alle rookers wordt verafschuwdde nicotine Bijgeloof. De „Graafsche Ct." deelt het volgende mede, dat te Boxmeer moet zijn voorgevallen. De avond is gevallen en het is bar koud. Iemand gaat met versnelden pas over de straat. Hij is reeds in de buurt van zijn huis. Daar wordt zijn aandacht getrokken door een woning, waar hij zich juist tegenover bevindt. Ze staat in vollen brand neen, hij meende dit alleen. Terstond vertelt hij, aan wie het hooren wil, dat hij het huis in brand heeft zien staan. In de buurt steekt men de hoofden bij een en legt het gezichtsbedrog van den man uit voor een voorteeken. Nu verwacht men vast en zeker op een goe den dag de woning in lichtelaaie te zien en daar men, helaas! nog in het geheel niets kon uitvinden, omtrent den tijd, waarop het dreigend ongeluk zou komen, was men geen oogenblik zonder de groot ste zorgen. Deze hielden 's nachts den slaap uit de oogen, ja, men durfde zelfs niet dan gekleed naar bed gaan. De toe stand werd onhoudbaar en een bewoner nam zijn toevlucht tot een radicaal mid del, waardoor hij zich alleen uit deze onzekerheid wist te redden, hij ging na melijk verhuizen! En dat in Boksmeer, in 1893! De weduwe van Graaf Louis, kolonel van liet Garibaldi-leger, die burgemeester van Rome en vice-president van de Kamer van Afgevaardigden was, heeft zich in een open brief tot de Koningin gericht, waarin zij zich beklaagt, verlaten te zijn, in de diepste armoede en ellende, zonder bijstand te kunnen verkrijgen van de Regeering. Zij verzekert, dat zij van niets leeft, dan van enkele stuivers, die zij verdient met het verkoopen van lucifers voor het paleis de Montecitorio; zij deed den brief vergezeld gaan van een acte waaruit blijkt, dat zij de weduwe is van een man, die burgemeester van Rome en vici-president van de Kamer van Af gevaardigden is geweest. De afstands-wedstrijd, dien men tusschen Berlijn en Weenen zou houden, zal niet plaats vinden. De voornaamste Berlijnsehe renvereeniging heeft haar steun aan de onderneming geweigerd, terwijl de heeren, die te Weenen be noemd waren, tot het treffen van nadere maatregelen verklaard hebben, niet te zullen ingaan op de voorsteilen door het Berlijnsehe voorloopig bestuur gedaan. Daar het verschil in een der hoofdpun ten vrije mededinging zonder een vast te stellen rusttijd lag, zijn alle onder handelingen verbroken. In Weenen eischte men geheele vrijheid hoe men den rit wenschte af te leggen, daar men er van overtuigd was het record van Starkensberg bij den grooten afstandsrit behaald, zeer gemakkelijk te kunnen slaan, waar de Berlijnsehe heeren blijk baar niet aandurfdenin Berlijn wilde men een voldoende nachtrust ten behoeve der paarden voorschrijven. Daar men het over een der voornaamste punten, noch over de prijzen eens kon worden, acht men in Weenen de uitvoering voor beslist onmogelijk. „Een heer, die dezer dagen op een plein te Amsterdam zijn schoenen had laten poetsen gaf den jongen het minste, waarmede hij kon volstaan en zette daarbij een gezicht, of hij den Czaar van Rusland zelf was." „Na!" riep het kereltje hem achterna, „voor wat trek jij voor mijn je neus op? Ai je glans zit op je schoenen en die heb ik er op gebracht!" Onnoodige moeite. Dokter: „Mijn goeie man, er zit niet anders op ik moet je een glazen oog inzetten." Boer: „Laat dat maar, dat slaan ze me toch dadelijk weer uit." Het volgende kan dienen als een staaltje hoe men in den vreemde onze taal mishandelt. 't Is de Hollandsche tekst van een in zes talen gestelde circulaire, dezer dagen verzonden door een Oostenrijksch „Glas- kurrwaren-Export te Schag bij Ga- blonz, a. N. P. P. Ik veroorlov my te aanbieden u mijn dienst voor het inkoop van industrivoort- brengselen van der plaats hoe: alle soor ten van glasparelen, -maesiv, hol, gesle pen, ongeslepen, verzilvert en gekleurd; alle soorten van valsche vrouwen klei- nooden, broches, ringen, armringen, naal den etc. van Krysstallerijeii, prismen lustrebehangselen etc. van billykeste soorten tot de fijnste. Voor groote consumenten overnem ik het inkoop tot dem soms plaats hebbende dagsprijs tegen de vestende provision. Voor goede goederen garanteer ik. Hoogachtend, Prins Ferdinand van Bulgarije begeeft zich in gezelschap van den minister van Bui- terilandsche Zaken en van Justitie naar Engeland, waar hij geruimen tijd zal verblijven. Volgens de Frankfurter Zeitung is het zeker dat de prins zich zal verloven met prinses Hélène van Orle ans de verloving zal hekend worden gemaakt kort na de komst van Ferdinand in Engeland. Van alle zijden komen uit Frankrijk berichten van strenge vorst en hevige sneeuw stormen. In Ryssel moesten de trams den dienst staken, terwijl de treinen aanmerkelijke vertragingen ondervonden. De van Bazel ko mende trein kwam te Calais 9 uur te laat aan, die van Parijs 5 uur. Het stoomschip Wicklow, dat nabij Calais gestrand is, is door den zwa- ren storm der laatste dagen reddeloos verloren. Te Tours waes de thermometer in den nacht van Zondag op Maandag 9 graden vorst aan. Te Carcassonc werd een personentrein, die in de sneeuw was bhjjven steken, door een goede rentrein achterop gereden. De locomotief van den goederentrein werd omvergereden, terwyl de tender en twee bagagewagens verbrijzeld werden. Een wagon le klasse werd verpletterd, een andere wagon, waarin tal van reizigers zaten, ontspoorde. De conducteur van den goederen trein werd gedood en vier reizigers werden zwaar gewond. Een Duitsche Janmaat, die als vrouw de wereld wel eens wilde zien, had zijn schip verlaten, zicli in een japon gestoken, een dames hoed op het hoofd gezet, en was van plan, aidus eenige reizen te maken. Hij schijnt echter niet bijzonder gelukkig in zijn optreden te zyn geweest, de vorige week zag men hem althans, tusschen twee zijner makkers, naar de militaire gevangenis te Wiihelmushaven over brengen. In Noord-Duitschiand was hij door de politie gevat toen hij gereed stond naar ons land te vertrekken. Eenige maanden geleden werd hij pas uit de gevangenis, waar hij wegens verschillende militaire overtredingen opgesloten was, ontslagen. Zijn vrouwenpakje had hij van zijn meisje gekregen. Wat de menschelyke kunst en bekwaam heid tot nog toe nog niet vermochten, werd door den winter gewrochtde overbrugging van de Niagarawatervallen. Aan den voet van de watervallen heeft zich het bevroren schuim tot een poort, grillig van lijnen en hoeken gevormd, die de bewondering van alle bewoners dier streken trok. De ijsmassa was zeer schilderach tig, doch uiterst broos en zwaksedert zy zich daar vormde, zakte zij van lieverlede de rivier af, totdat ze ten laatste door de rotsen werd tegengehouden. Twee jonge dames, roekeloos en spottend met de vrees der omstanders, begaven zich over deze brug, en staken aldus over de Niagara; de onderneming was gevaarlijk: het punt, waar de afstand tusschen de brug en de wateropper vlakte het hoogst was, lag 40 voet boven de rivier. Te vier uur des avonds stortte de boog in elkaar en het verbrokkelde ijs werd met den woest voortdringende stroom medegevoerd. Prof. dr. Proust, inspecteur-generaal van den geneeskundigen dienst in Frankrijk, heeft namens eene commissie, door de academie daar voor aangewezen, verslag uitgebracht over de intluenza-epidemie, die in 1890 in Frankryk heeft geheerscht, aanvangende in de magasins du Louvre. Daaruit blijkt, dat 40,000 personen aan die ziekte bezweken zijn, benevens duizenden in het daarop volgend tijdperk aan de naziekte. De geboorten verminderden met 27,000. Bij volwassenen verdubbelde de sterfte; bij de ouden van dagen was zij verdrievoudigd. Sedert Zondag woedt in Triest een Bora (een hevige, scherpe en droge noordoostenwind, die dikwijls 8 a 9 dagen aanhoudt) zooals daar sedert 18b5 niet meer is waargenomen. Handel en verkeer zijn gestremd; schepen komen bin nen noch verlaten de haven; de zee biedt een ontzettende, doch schoonen aanblik aan. Mon sterachtige spring-golven overstroomen de haven, waar zich door de groote koude een ysspiegel vormt. Een Italiaansche boot en een Urieksch stoomschip, die de noodvlag heschen, werden door de opofferende inspanning van het tram personeel gered; een Engelsche boot met vier matrozen bemand, daarentegen is in de haven verongelukt. Een wachthuisje is door den stroom meegesleept, de wachter echter gered. De Bora nam nog in kracht toe. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 13 Jan. Antonius Wilhelmus, z. van Willem Willemse en Gerarda Maria van Bekkum. 14 Jan. Jan, z. van Hendrik Priem en Geertruida Albarta van 't Hof. 15 Jan. Abraham Petrus Franciscus z. van Johannes Steenbeck en Maria Machiisen.16 Jan. Anto- nelte Wilhelmina Everarda Francisca Maria, d. van Johannes Theodoras Luykx en Antonette Koeleveld. Johannes, z. van Abraham van Empelen en Geertruida Jacobs. 17 Jan. Hendrikus Jacobus, z. van Johannes Damsteek en Johanna Hendrika Stilting. Gerardus Hendrikus, z. van Jacobus Voortman en Christina Goorhuis. Berendina Gerarda, d. van Willem Jagtenberg en Jaantje van Eeden. 18 Jan. Albertus, z. van Lammert Johannes Maas en Francina Buijs. Jacob Elbartus, z. van Elbartus Hendrik Jan Meinen en Cornelia van Niekerk. 19 Jan. Clasina, d. van Gerrit Arends en Bartha Knip. ONDERTROUWD19 Jan. Hendrik Snijders en Margaretha van Dijk. 0\ERLEDEN: 12 Jan. Wilhelmina Klinkvis 82 j. ongeh. Barbara Anema 5 d. 13 Jan. Teuntje van Drie 30 j. ongeh. Hermanus Hendrikus Johannes van Bekkum 9 m. Carel Johannes Meuleman 18 j. ongeh. 15 Jan. Jannetje van Dorssen 23 d. 16 Jan. Adrianus Leonardus van Etten 3 j. Hendrik van Eist 67 j. echtg. van Grietje van Werven. 17 Jan. Geertruida Leeuwenkamp, 7 j. 18 Jan. Matthijs van de Wetering 10 m. Hooglautl. GEBOREN13 Jan. Renger, z. van E. van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2