BINNENLAJND. Staten-Generaal. BÜITENLANDSCH OVERZICHT. Plaatselijke berichten. Ingezonden. Correspondentie. standers waren in de onmogelijkheid eenigen bijstand te bewijzen, totdat een koene band eindelijk besloot een gedeelte der crinoline barrikade uit te snijden en op die wijze de dame te naderen. »Een minuut later, en de gevolgen zouden vreeselijk geweest zijn 1" voegde de Punch er bij Poutsma, van Sneek, die verleden week is gevangen genomen, wordt be schuldigd van bet volgende feit: dat hjj op 13 Januari 1893 te Sneek, in eene vergadering van werkeloozen en arbei ders in bet koffiehuis van Dansma, ten aanhoore van de aanwezigen, en deze op die wijze opruiende tot een straf baa feit, heeft gezegd »Nu Maandag allen naar de vergadering van den gemeente raad, kom om half twee bij mij aan huis, dan trekken wij gezamenlijk er heen, en mochten ze je dan werk wil len verschaffen, doch bestaande in dat menschonteerende steenkloppen tegen veertig cents per dag, neem dan de keien en sla de heeren er mee de hersens in doe dat," tegen welk feit, bij artikel 141 jo, 141, wetboek van strafrecht, eene gevangenisstraf tot vier jaren is bedreigd Bovendien wordt hij nog vervolgd we gens vijf feiten van strafbare opruiing gepleegd te Bolsward, JDokkum, Franeker Sneek en Leeuwarden. Te Veenendaal, is door twee bee ren (beiden vuurden te gelijk) een hier te lande zeldzaam voorkomende vogel geschoten en wel een wilde zwaande vlucht van het dier was niet minder dan 2.28 M., de lengte 1.50 M. terwijl het 18 pond woog. Nadat de Eerste Kamer, op den dag van de hervatting harer zitting, Woens dag 25 Januari, zich bepaald bad tot de afdoening van enkele kleinere wetsont werpen, vingen Donderdag dealgemeene beraadslagingen aan over de Staatsbe grooting. Het debat, geopend door den heer De Savornin Lohman, die betoogde dat de gevaren van het algemeen stem recht niet door de Eerste Kamer zijn te keeren, liep voornamelijk over de hou ding der Regeering bjj de rustverstorin gende heer Van Royen had daar veel op aan te merken en beschuldigde haar van te sterk optimisme, ook ten aanzien van sommige onderwijzers die mede tot verzet aansporen. De indiening der Kies wet, waarvan spr. de noodzakelijkheid erkent, acht hij ontijdig, en aangaande de geheimhouding van de aanslagen in de vermogensbelasting is hij in zijn ver trouwen in de Min. van Financiën ge schokt. De heer Six hoopt dat, wanneer de kieswet mocht worden verworpen, wij toch voor een ministeriëele crisis be waard zullen blijven. De heer Melvil van Lijnden keurde af, dat bij belastingher vorming voor de gemeenten niets is ge daan en meent dat met de kiesrecht- voorstellen der Regeering de overheer- sching door de massa, zonder eenig tegenwicht, wordt in de haDd gewerkt. De heer Pijnappel kwam op tegen de bewering dat deze Kamer constitutioneel onbevoegd zou zijh om over de aan hangige kieswet te spreken en verklaarde zich tegen de openbaarheid van de ko hieren der vermogensbelasting door mid del van de ljjsten der hoogstaangeslage nen. De heer Wertheim bracht hulde aan de Regeering dat zij zich bij het tegengaan der wanordelijkheden heeft onthouden van inmenging in de taak der burgemeesters, en protesteerde, in 't be lang der onderwijzers zeiven, tegen som- miger optreden ter bestrijding van de maatschappelijke orde. De heer Alberda van Ekenstein verklaarde dat het school toezicht zijn plicht doet en meent, dat de goede vruchten van het onderwijs oorzaak zijn, dat de toestanden niet ernstiger zijn dan tegenwoordig. De heer Van Weideren Rengers wenscht geen smet te werpen op den onderwijzersstand, maar waarschuwt tegen het optimisme der Regeering. De heer Sassen betoogde dat men alleen door gematigdheid uit breiding van kiesrecht kan verkrijgen zonder gevaar. De Minister van Buitenlandsche zaken verdedigde de politiek der Regeering, en deed uitkomen dat zij homogeen is in zake het kiesrecht. Zjj meent dat tus- schen het tot stand komen en in wer king treden der kieswet tijd zal zijn voor de behandeling der defensie-voor stellen. De Minister van Justitie drukte zjjn teleurstelling uit over de afkeuring, door den heer Van Rojjen uitgesproken, en ontkende, dat de Regeering in haar taak tot herstel der orde is te kort ge- haar streven jjdel geweest en de kroon, die baar ouderdom sieren moest, haar van het grjjzend hoofd gevallen was om door het kind vertreden te worden in het stof. O, ze kon het zich zoo wel be grijpen, dat Ada smachtte om dezen onder haar voeten wankelenden grond te verlaten, dat zjj zich eerst veilig zou weten als haars vaders oog haar weder bewaakte, als haars vaders arm haar beschutte voor het gevaar der diepste vernedering. (Wordt vervolgd.) schoten. In de uitspraak, dat men zich niet met sociale wetgeving moet inlaten, omdat het maken eener goede regeling buiten de macht van den staat ligt, zal de Reg. niet berusten, maar integendeel streven naar opheffing der bezwaren. In de vergadering van Vrijdag, werd verder gesproken over de onderwijzers, omtrent wie de Minister van Binnen lansche zaken zeide dat, behoudens en kele uitzonderingen, de uitgebrachte be schuldigingen ongegrond zijn, en over de quaestie van de geheimhouding der kohierenover dit punt was nog veel meeningsverschil, en verzekerde de Min van Binnenl. Zaken dat getracht zal worden de bezwaren weg te nemen Van de behandeling der Hoofdstukken stippen wij het volgende aan III. Buitenl. Zaken. De heer Rahusen aan wien door den heer Six de dank der Kamer werd gebracht voor de wijze, waarop hij bij het interparlementair con gres te Bern haar eer had opgehouden sprak over arbitrage en eerbiediging van den eigendom ter zeede heeren Pijn appel en Wertheim drongen aan op krachtige maatregelen tegen het weder optreden der Cholera. IV. Justitie. De heer Van Weideren Rengers wenscht voorwaardelijke invrij heidstelling alleen toegepast te zien wan neer bljjkt dat de gevangenisstraf een gunstigen invloed heeft gehad, en achtte uitbreiding van het getal cellen noodig Pijnappel verlangt bekorting van den duur onzer procedurede heer Lohman keurt benoeming van inspecteurs der rjjksveld wacht buiten het corps af. Vergadering van Zaterdag. V. Bin nenl. Zaken. De heer Van Lier drong nader aan op steun aan de Vereeniging tot bevordering van ambachtsonderwijs in Drente, de heer Verheijn bracht hulde aan de Reg. dat zij den eersten stap doet ter verkrijging van een nieuw ge bouw voor het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. De heer Lohman be sprak de kostelooze toelating van leer lingen op de H. B. Scholen en drong aan op beperking bij het Hooger Onder wijs. De heer Wertheim bepleitte her ziening der armenwet met toepassing van het Elberfelder stelsel, de verplichte medewerking der burgers bij de armver zorging; de heer Pijnappel is daarente gen van oordeel, dat op dit gebied hel particulier initiatief vrij moet blijven. Ook de heer Nebbens sterling verklaarde zich tegen staats armenzorg. De heer Alberda drong aan op verdere hulp voor de ambachtsscholen, op betere bezoldi- ding van de onderwijzers der lagere school en uitbreiding van regeeringszorg voor de opleiding van onderwijzeressen, De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde den tijd voor herziening van de wet op het Hooger Onderwijs nog niet gekomen. Het onvoldoende van vele onderwijzers tractementen weg te nemen stuit af op het bezwaar, ten aanzien van het bijzon der onderwijs denzelfden maatstaf van subsidieëring aan te leggen. De zaak der armenzorg is in ernstige voorbereiding de toepassing van bet Elberfelder stelsel, hoe doelmatig ook, zou de Reg. ongaarne verplicht maken. VI. Marine. De heer Muller keurde af dat een officier is ontslagen na een onderzoek van zijn geestvermogens, uit gelokt door zijn weigering om te duel- leeren. De heer Van Alphen drukte ver trouwen uit in het beleid van den Minister, en wees op de noodzakelijkheid van versterking der zeemacht in Indië. De heer Fokker acht het bedenkelijk, nieuw materieel aan te maken vddr dat de taak der marine bjj de wet is om schreven. De heer Viruly kwam op tegen de hooge uitgaven, de heer Fransen van de Putte bestreed den aandrang lot regeling bij de wet. De Min. van Marine gaf toelichtingen op zijn plannen; een organisatie bij de wet zegt hij niet toe. Van den officier is geneeskundig attest van ongeschiktheid ingekomen, vandaar het ontslag. VII. B. Financiën. Op een vraag van den heer Sassen naar de plannen der Regeering omtrent den suikeraccijns ant woordde de Min., dat binnen weinige dagen een ontwerp tot deffuitieve regeling gereed zou zjjn. De weigering van subsidie aan de Bildt-gemeenten als bijdrage in het predikants-tractement werd door den heer Van Swinderen betreurd, door den heer Lohman goedgekeurd. De quaestie van den vleeschaccijns, door den heer Van dei Breggen ter sprake gebracht, zal de Min. nader onderzoeken. Aan den drang tot uitstel van de invoering der vermogens-belasting kan de Min. niet toegeven. VIII. Oorlog. De heeren Rahusen en Prins spraken voor uitbreiding der stel ling Amsterdam, ten einde de duinstreek met de waterleidingen niet in vijandelijke handen te moeten laten; de heer Pijn appel wenschte over deze zaak de be noeming eener commissie. De heer Lohman verweet de Regeering, door het niet overnemen der wet Bergansius de verdedigbaaiheid des lands in gevaar ge bracht te hebben, welke voorstelling door den heer Van de Putte werd bestreden. De heer Melvil van Lijnden betwistte den laatstgenoemden spreker, dat het vorig Kabinet de schuld draagt van het niet tot stand komen der Legerwet. De Min. van Oorlog acht het in gereedheid brengen van de stelling Amsterdam in haar tegen- woordigen omvang het meeat practisch: voor het meerdere, dat niet dringend noodig is, ontbreken geld en gelegenheid De plannen der Min. voor de legeling der levende strijdkrachten zullen weldra de Eerste Kamer bereiken. Tegen Hoofdstuk VIII werden 4 stem men uitgebracht. De conclusie van den Procureur-Ge neraal in de Panamazaak is, dat tegen de beklaagden rechtsingang zal worden verleend, met uitzondering van de Ka merleden Jules Roche en Emanuel Arfene, en den Senator en oud-Minister Thévenet. De commissie van enquête heeft nu ook haar onderzoek gestaakt en vergadert nog alleen om haar rapport aan de Kamer vast te stellen. Omtrent Herz verneemt men, dat zijn toestand hopeloos is. De afgevaardigde Delahaye, die door zjjn naamlooze beschuldigingen den krachtigsten stoot tot het onderzoek heeft gegeven, werd nogmaals in de Kamer gesommeerd, door het opgeven van na men, te bewijzen, dat zjjn bewering, als zouden 104 leden der Kamer medeplich tig zijn, gegrond is. Hjj bleef weigeren, ondanks de scherpe berisping des voor zitters. Thans heeft de democratische linkerzijde in den Senaat de Regeering uitgenoodigd, van hem te eischen, dat hjj met zjjn lijst voor den dag zou ko men; blijft hy weigeren, dan moet de Regeering zyn tijdelijke schorsing als Kamerlid voorstellen en het besluit in alle gemeenten van Frankrijk doen aan plakken. Op de avenue Marceau te Parijs heeft zich het geval voorgedaan dat in een heerenhuis, welks bewoners afwezig wa ren, vier deftig gekleede personen zich by den huisbewaarder aanmeldden onder voorgeven, dat zy tot het gerecht be hoorden en onderzoek kwamen doen naar verdachte papierenzy doorsnuffelden alles, namen geld en kostbaarheden mede in hun rijtuig, hakten zelfs de brandkast open om den inhoud te plunderen. De concierge en zyn vrouw moesten hen bij dien onderzoekingstocht vergezellen. Eerst toen de „heeren" reeds lang ver trokken waren kwam het vermoeden op, dat het wel iets anders dan ambtenaren van de justitie konden geweest zyn. Zaterdag was het zeer stormachtig in het Pruisisch Huis van Afgevaardigden, by de behandeling der begrooting. De bekende conservatieve afgevaardigde Graaf Limburg Stirum 6prak. bij den post voor den Reiclisanzeiger, over het gebruik, dat de Regeering van dit offi cieel blad maakt; volgens hem komen er dingen in, die alleen de belangen eener party raken. Onder de voorbeelden, die hy noemde, was ook de terechtwijzing, toegediend aan den Landraad Friedberg in Arnswalde, omdat deze zyn naam had geplaatst onder een verkiezingsmanifest ten gunste van den anti-semiet Ahlwardt. De Minister-President Zu Eulenburg hield nadrukkelijk het goed recht der Regee ring staande, te beletten dat haar amb tenaren de verkiezing bevorderen van een man als Ahlwardt, die op de laag- hartigste wyze de Regeering en het le gerbestuur heeft belasterd. Hierop begon een heftig debat vóór en tegen bet anti semietisme; de conservatieven hadden geen woorden genoeg om hun wrok te gen de Joden te luchten, terwjjl natio naal-liberalen en vrijzinnigen met de meeste kracht opkwamen tegen de be vestiging, die zy niet edel, niet Duitsch en niet Christelijk noemden. Nopens de Bank-ongerechtigheden in Italië is het onderzoek in vollen gang; maatregelen zyn genomen om te verhin deren aat door de gepleegde misbruiken nadeel aan particulieren zal worden toe gebracht. De afgevaardigde Colajanni drong andermaal vergeefs aan op het instellen eener parlementaire exquête; de Regee ring bleef zich verzetten onder verze kering dat, waar schuld wordt bevonden, niemand zal worden ontzien, en door verwerping van het enquête-voorstel gaf de Kamer haar een bewijs van ver trouwen. Maandag deed de premier Giolitti de mededeeling, dat geen enkele aanvraag was ingekomen tot gerechte lijke vervolging van eenig lid der Kamer. De commissie der Belgische Kamer heeft zich beziggehouden met de voor stellen tot Grondwets-herziening. Met 13 tegen 6 stemmen verklaarde zy zich voor het plan van den Minister Beer- naert, om als grondslagen voor het kies recht aan te nemen den woning-census en het bezit van zekere mate van ont wikkeling. De heer Frfere-Orban nam nu zyn voorstellen terug, onder voorbe houd ze later by de Kamer in te dienen. Het voorstel, om de uitoefening van het kiesrecht verplichtend te stellen, werd verworpen; aangenomen, dat ieder in zyn eigen gemeente zal stemmen De leeftijd, waarop men voor den Senaat zal mogen kiezen, werd gesteld op 21 jaar; voor de verkiesbaarheid een leef tijd van minstens 40 jaar en een ver mogen van een half millioen francs. Verworpen werd de bepaling, dat de Prinsen zitting zouden hebben in den Senaat. De leden der Kamer zullen 500 francs per maand toelage hebben. Dat alles is natuurlijk slechts voorloopig; de Kamer kan in het ontwerp naar harte lust veranderingen maken. Op het eiland Hawaï (Australië) is een onwenteling uitgebroken die waar schijnlijk een internationale regeling noodig zal maken. De Koningin kreeg het eensklaps in den zin, de Grondwet te veranderen en het kiesrecht te be perken toen de Ministers daaraan niet wilden meedoen, joeg zy hen weg. Toen liep het volk te hoop, en verklaarde haar afgezet, stelde een voorloopig be wind in en zond een gezantschap naar Washington om annexatie by de Ver- eenigde Staten te vragen. Waarschijnlijk zal men daar geen ooren naar hebben. Maar Engeland is intusschen niet gerust over de mogelijke gevolgen, en heeft reeds een paar oorlogsschepen afgezon den. De Koningin heeft Engelands be middeling ingeroepen om haar te herstellen De troonrede, waarmede Dinsdag de zitting van het Britsch Parlement ge opend werd, bevat de gebruikelijke ver klaring van vriendschappelijke betrek kingen met alle mogendheden, en de aankondiging van de JJome-rule-bill-, voorts toezeggieg van wijzigingen in de kieswet, van maatregelen in het belang van de arbeidende klasse, van voorbe reiding der scheiding tusschen Kerk en Staat in Schotland en in Wales. Door J. W. van Hagen is bij bur gemeester en wethouders een verzoek schrift ingediend tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel wijk B No. 257 thans bewoond door H. Wa terkoort. De tweede openbare wintercollecte door de diakenen der Ned. Herv. Kerk de vorige week gehouden heeft opge bracht f825.30. Omstreeks twee ure werden Zon dagnacht de inwoners van Amerslourt door klokgelui uit hun slaap opgewekt. Er was brand ontstaan in een slecht in- gerichten schoorsteen van het door mevr. wed. Scheltema bewoond huis. gelegen aan het Havik. De daarbij betrokken autoriteiten waren zeer spoedig allen aanwezig op het terrein, waar vier spui ten weldra in gereedheid stonden, zonder dat hare werking echter noodig is ge worden. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien en ontstond er groot ge vaar voor de bewoonster, doch de doel matige maatregelen door de brandweer genomen, stuitten den voortgang, zoodat het gevaar binnen een uur geweken was. Het personeel ter bewaking achter ge bleven, kon om zes ure huiswaarts kee ren. Zondagavond zes uur is door het omvallen van eene petroleumlamp alhier andermaal brand ontstaan ten huize van den steenhouwer A. J. Voorn, welke door de ras toegesnelde brandweer in een uur tijds is bedwongen. Tot Stationchef te de Bilt bij Utrecht u benoemd, de heer G. Pasman, thans 2e klerk aan het Centraalstation alhier. Het vee van den heer mr. J. Cock Biomhoff, op iBirkhoven" alhier, dat lij dende was aan mond- en klauwzeer, is door den districts-veearts weder gezond verklaard. De hoeve wordt volgens de wettelijke voorschriften ontsmet. Aange zien dit het eenigste geval is, dat zich alhier voordeed, heerscht op het oogen- blik geen besmetteljjke veeziekte meer in deze gemeente. Zaterdagavond j.l. had alhier in het café »de Arend" de feestelijke herdenking plaats van het tweejarig bestaan der af- deeling van den Nederlandschen bond van oud-onderofficieren. De feestelijkheid werd geopend met eene rede door den voorzitter, den heer de Raadt, die in het kort hel doel van den bond besprak, hoe het hoofdbestuur zorgde voor de belan gen van donateurs en leden, enz. terwijl tot slot door hem het «Bondslied" werd voorgedragen. Onmiddellijk hierop werd op uitnoodiging van het bestuur het schoone lied »Ons doel" door alle aanwezigen aangeheven. Vervolgens werd opgevoerd Jocrisse de Vondeling, dat flink van stapel liep, daarna een zeer geanimeerd bal. afgewisseld door voordrachten met medewerking van den alom bekenden heer van Hedel, die door zijn grappige en puntige gezegden aller lachspieren in beweging bracht. De heer de Raadt reciteerde het boeiende gedicht Ab-del-Kader, dat door de aanwezigen stormachtig werd toegejuicht. Ook de heer Dumoulin gaf een voordracht ten beste terwijl door hem met veel tact en ijver de verschillende dansen werden gedi rigeerd. Mede kunnen wij een woord van lof en waardeering niet onthouden aan den fourier Brinkman, die met zijn schoone stem in het gedicht «Ik ken een lied" levendig werd toegejuicht. Jammer was het, toen bij hel einde der feestelijkheden de heer van Hedel nog eene voordracht wilde houden de muziekan ten hunne medewerking weigerden, waar van du reden tot nog toe onbekend geble ven is. Hoogst voldaan keerden dan ook de bezoekers tegen den morgen huiswaarts. Hulde aan het bestuur voor zijn ijver in het samenstellen van het pogramma en het toezicht op de goede orde, die geen oogenDlik werd verstoord. Door het gemeentebestuur van Amersfoort isjl. Maandag in het openbaar aanbesteed het bouwen van een school voor lager onderwijs aan de Beekstraat. Daartoe is ingeschreven door de H.H.: Gebrs. Koudjjs te Doorn f 39.887 J. Bijlard Hilversum 37.990 F. J. Kalt Ureterp 35.390 H. Dieters Amersfoort 34.800 J.Siebels&J.Servellen Haarlem 33.990 J. G. van der Geest te Amersfoort 33.333 G. H. Boks i 33.200 H. Timmer i Meppel i 32.984 L. Ruitenberg Amersfoort i 32.943 J. Hesseling i Soest i 32.784 W. van Achterbergh Amersfoort i 32.890 H. Heilijgers i i t 31.400 J. Iüaarenbeek i ,i OJ onn J. van Keulen i i G. Prins i t >31.149 M. de Lange Harderwijk 30.994 A. Haar Wageningen 30.980 G. Dieters Amersfoort 30.600 VV. van de Kooy 30.339 H. T. Eijsvogel Rurapt 29.757 L. van Achterberg AmersfoortOQ „,c G. Sukkel Soest 49''45 H. Schouten Amersfoort 29.550 Het werk is nog niet gegund. 341 Ste STAA Tb-LOTtlKlJ Vijfde klasse. (Vierde of laatste week.) Trekking van 31 Jan. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zjjn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van I 100 op No. 1409 en 4644 Pr(jzen van f 70 14340 14352 14376 14392 14393 15877 19922 en 20785. Te zamen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1044 1406 1413 1504 1509 4652 7398 7406 14300 14315 14372 14384 15822 15828 19898 19912 20794 20796 20813 en 20816. Volgende trekkingen geschieden van 14 Febr. Behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomemlen prijs van f 1500 of f1000 en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot zjjn inge- bleven. De prijs van 100.000, 2 van f 1500 en 11 van f 1000 en 14 van f400 22 van f200, 33 van f100 en 813 van f70. Verkooping van Vaste Goederen, te Amersfoort dd. 27 Januari 1893. Notaris: A. N. J. VOS te Amersfoort. Perc. 16 (in massa) toegewezen voor f 5640. 1—11 12—12 14 >2740. 1450. 790. f 10620. Amersfoort 27 Jan. '93. FREDERIKS. Geachte Beer R. Nu nóch van het centraal comité, nóch van andere particuliere zijde, een ant woord is ingekomen op het door U in ons vorig nummer geplaatste ingezonden stuk, achten wij ons verplicht U in dezen van antwoord te dienen. Wat uw eerste bemerking betreft om trent de verantwoording v -n den penning meester, lid van het centraal comité, aan het bestuur (bestaande uit dat Cen- Geachte Collega. Sta mij toe een voorloopig antwoord te geven op de vraag door C. M. in uw vorig nummer over het wonen van Car- tesius hier ter stede. Niet van 1627—1647, geljjk C. M. meent, doch van 16161649 vertoefde Cartesius hier te lande; hjj woonde in 13 verschillende plaatsen en veranderde 24 maal van woonplaats; waar hjj woonde en waarom hij zoo dikwijls ver huisde, doet op 't oogenblik weinig ter zake. Of hjj inderdaad te Amersfoort gewoond heeft, in het Hof van Cleef aan de Hee renstraat, valt niet zoo gemakkelijk te bepalen. C. M. gunne mij den tijd tot een onderzoek, ol stelle dat zelf inwel licht heeft hjj meer beschikbaren tijd. In 1638 woonde Cartesius te Harder wijk, daarna op een buiten iu Utrecht (waar? onder Amersfoort?), vervolgens te Leiden en in 1641 weder te Egmond. Voor zoover mij bekend is, wordt alleen gewag gemaakt van zijn wonen te Amersfoort in de Cyclopaedia Britan- nica en wel in deze bewoordingen Amersfoort, where he also lived seem sto be connected with a love affair- the only one in his lifeat least it was there that his daughter Francina died in i640, at the age of five. Dat is voor 't oogtnblik al wat ik ver mag mee te deelende man is echter gesignaleerd en ik hoop hem aen den lyve te apprehendeeren. Onder daukbetuiging voor de verleende plaatsruimte, Uw zeer dienstw.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2