BIJITENLMDSCH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. tuigd, hem als contribueerend deelnemer van de onderneming gaarne geïnstalleerd heeft. Men dient hierbij nog te weten, dat de advertenties en berichten, die als eerste lokaas worden uitgestrooid, zeer vaag plegen te zijn gesteld, zoodat de erflustigen er licht in kunnen loopen, en dat er terloops of bij vergissing behalve den naam der erflaters een paar zeer algemeen voorkomende familienamen in worden genoemd, waar de pretendenten in grooten getale op af kunnen komen. Een dergelijke onderneming zal de Stol- wijksche vergadering-tegen-entrée van ge rechtigden lot een erfenis, die niet eens meer vacant is, ook misschien wel zijn geweest. Telegraaf. Heden vertrekt de luit.-gen. graat Dumonceau naar Rome om den Paus de gelukwenscben van H. M. de Koningin regentes over te brengen bij gelegenheid van zijn 50-jarig bisschopsfeest. Pas is aan den Rijn bij Keulen de vrees voor ijsgang en hoogen vloed ver dwenen, of opnieuw komt gevaar voor overstrooming. Zondagochtend om zes uur stond in Keulen de peilschaal op 6.18 Meter; het water drong in de Havenstraat; een werf werd ontruimd; de schipbrug is voor voertuigen gesloten. Tot tien uur steeg het water nog lang zaam tot 630 Meter; toeD trad stilstand in. Gisterochtend werd uit het gebied van den Moesel val van het water ge meld. Sedert ons laatste kijkje op de ge beurtenissen in den vreemde is in Frank rijk de politieke toestand zeer onzeker geworden, en de mogelijkheid bestaat dat er een rainisteriëele crisis is uitge broken nog vóór deze week geëindigd is. Een interpellatie van den boulangist Goussot, in de vergadering der Kamer van Woensdag 8 Februari, over de vrij spraak van Rouvier, die niet overeenkomt met diens verklaringen dat hij wel Pa nama-geld heeft ontvangen lot onder steuning van de Regeerings-staatkunde, werd door deD Minister van Justitie Bourgeois nog al uit de hoogte beantwoord met de bewering dat het niet te pas komt critiek uit te oefenen op eeD rech terlijke beslissing; dat de Regeering haar plicht bad gedaan enz.; maar dat was slechts het begin; ernstiger werd de zaak toen de gematigde republikein Cavaig- nac die een korte poos Minister van Marine is geweest de tribune besteeg, en in een zeer toegejuichte redevoering de meening uiteenzette, dat praktijken, als door Rouvier en Floquet bij het re- geeren in toepassing zijn gebracht, niet geduld kunnen worden. De Kamer, zeide Cavaignac, behoort zich duidelijk uit te spreken over de theorieën, volgens welke de Regeering bevoegd zou zijn om gelden van een particuliere maatschappij ten goede te doen komen aan de Regeerings- politiekhet land moet breken met de slinksche Cnanciëele staatkunde, welke thans in de Panama-Maatschappij ver oordeeld wordt; de tot dusver verkregen resultaten zijn niet voldoende, om de publieke opinie voldoening te geven. Hij eindigde met deze motie van orde: «De Kamer, besloten de Regeering te steunen bij het tegengaan van omkooperijen, en besloten te beletten dat de door baar veroordeelde praktijken der Regeering weder voorkomen, gaat over tot de orde van den dag." Nu moest de premier Ribot wel uit den hoek komen, en, hij nam zijn draai. Met eenige weinig beduidende woorden vertelde hij, dat er recht moet geschieden, dat de Regeering niets heeft nagelaten om gerechtigheid te verkrijgen en hij bereid is alle maat regelen te nemen welke de Kamer zal goedkeuren, ten slotte verklarende dat hy zich volkomen met de door Cavaig nac gestelde motie vereenigde. Deze werd niet uit te schreeuwen. «De dokter is afwezig, ik heb hem straks zien wegiijden," sprak de hulp predikant, «maar de predikant beeft een groote medicijnkist, misschien kan hij helpen." ilk bid u breng hem hier; o, ik zal u beloonen indien ge nog helpen kunt." «Loon wenscb ik niet," sprak de hulp prediker, «maar ik zal het voor u vragen, en hij ging de deur uit. Juist trad hem de heer Van Hoogendam in den weg. «Waarheen zoo vlug," vroeg hij, «en is het waar wat ik daar vernam dat bij de Raaltes een zieke vrouw is ingedra gen?" «Ja, hun pleegdochter Sara is weerge keerd, doch doodziek en benauwd. Houd me niet op, ik wil medicijnen halen." «Dan ga ik even binnen, misschien kan ik van dienst zijn." De hulpprediker ging schielijk voort en bereikte de pastorie waar domine Hester te huis was. «Ik leen mijn kist nimmer, maar ik wil gaarne komen en zien of ik helpen kan," antwoordde bjj op bet verzoek. Hjj was gejaagd en nieuwsgierig om te weten wit daar voorviel, en liep snel mede voort naar de in lang niet door hem betreden woning. Hy zette de medicijnkist op tafel, «b nu aangenomen met 446 tegen 3 stem men, terwijl nog werd bepaald dat zij, met de redevoering van den voorsteller in alle gemeenten van Frankrijk zou worden aangeplakt. Reeds den volgender, dag liep het ge rucht dat de Regeering, door deze uit spraak zedelijk geslagen, zou heeugaan, maar de Ministers zijn tot bezinning ge komen en willen nu een nieuwe gelegen heid afwachten om wat zij noemen klaar heid in den toestand te verkrijgen. Tot die gewenschte opheldering leiden de discussie over een, verscheidene dagen geleden reeds aangekondigde interpella tie van den afgevaardigde Leydet over de algemeene politiek van het Kabi net, en het is de stemming daaromtrent, die over bet lot van het ministerie zal beslissen. Om het vuurtje warm te hou den is nog door Piere Ricard voorgesteld, aan de Panama-maatschappij de 50.U00 francs terug te geven, die Rouvier ten behoeve der geheime fondsen van haar heeft ontvangen. In de vergadering van Zaterdag heeft de heer Hubbard, die sterk doet aan anti- clericalisme, de Regeering geïnterpelleerd over het zenden van een bijzondere af gezant naar den Paus als overbrenger van gelukwenschen met het gouden bis- schops-jubilaeüm. De Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Develle, stelde voor deze interpellatie voor onbepaalden lijd te verdragen, onder bijvoeging dat hij niet zou antwoorden. Alzoo werd beslo ten. Omtrent het Panama-proces verneemt men, dal de veroordeelden, behalve Fer dinand de Lesseps, die 2ich daartoe in hechtenis zou moeten begeven, in hooger beroep zullen gaan. De oude man is na tuurlijk van al het gebeurde onkundig gebleven. Vrij algemeen wekt zulk een einde van zijn grootheid diepe deernis, en het verlangen is uitgesproken datCar- not hem gratie zal verleenen. Het ge rucht wint veld, dat ook tegen Clémen- ceau een gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld. Het Britsch Lagerhuis is eindelijk Zaterdag gereed gekomen met het adres van antwoord op de troonrede. De laatste dag van het debat was niet onbelang rijk, door een pittige redevoering die de heer Gladstone hield. Aan de orde was een amendement van den heerLowther, de wenschelijkheid uitspiekende van een beperking van de immigratie van oe- hoeftigen, inzonderheid van minvermo gende Israëlieten. Gladstone begon met de opmerking dat men, alvorens een der gelijk voorstel te doen, de feiten moest vaststellen. Eu nu is nog niet voldoende gebleken, dat de immigratie het aantal hulpbehoeuende Britsche arbeiders doet toenemen. Wat het vestigen van Israë lieten betreft, de rechtvaardigheid jegens dat volk gebiedt rekening te houden met de bekende en onbetwistbare feilen. Hun gezondheidstoestand is over het algemeen bijzonder gunstig: zoowel in dit als in andere opzichten kunnen zij zeer goed de vergelijking met de Christenen door staan. Menschen, die van hun loon leven en daarmede tevreden zijn, kan men niet zonder middel van bestaan noemen. Voor een land, dat zekere artikels uitvoert, is het niet verstandig den invoer door be perkende bepalingen te willen drukken daardoor geeft men den vreemdeling het recht, evenzoo te handelen. De verdragen nu met andere Mogendheden, in den geest van behandeling op den voet van gelijkheid, hebben niet alleen betrekking op goederen, maar ook op individuen. Wij zullen hier te lande en in Amerika een onderzoek doen instellen naar de immigratie van personen, die weikelijk van alles ontbloot zijn, en dan op grond der verkregen inlichtingen een zuiveie en wijze beslissing voorbereiden betref fende de te nemen wettelijke maatre gelen. Maandag is in het Lagerhuis het Home- rule-ontwerp ingediend. Daarin is bepaald dat het oppergezag blijft aan het Rijks- wilde krampstillende druppels nemen. Doch toen de kranke hem zag, openden haar oogen zich wijd en steeds wjjder. Afwerend strekte ze de hand naar hem uit. «Guido, Guidol" riep ze, «hij is het, zieHij is het, die ons in den echt ver bond." Snakkend naar lucht viel ze achterover. Nog een enkele kreet van smart, een blik op het dierbaar kind, een laatste handdruk, en de ziel was heen. Fel geschokt stond de predikant Hesier bij dit tafereel. Toen boog hij het hoofd. «God," sprak hij, «gij straft fel indien gij toornt. Uw straf is op mij." «Ja," sprak Van Hoogendam. «God straft u thans. Gij die vatbaar voor om- kooping niet alleen maar in alle opzich ten u aan huichelarij en slechtheid schul dig maaktet gij zijt thans onder het straffend oordeel gekomen. Gij zijt on waardig een dienaar Gods te zijn; gij zijt onwaaidig het eerekleed uwer be diening te dragen. Heden nog zal ik er voor zorgen, dat gij wordt afgezet van een plaats die de uwe niet langer wezen mag. «Ik zal mijn emeriaat aanvragen," sprak de predikant ernstig, en verliet somber deze kamer vol rouw. «fin gy Von Ellersleben," zeide Van parlement; het in Ierland te vestigen Parlement zal zich slechts met zuiver Iersche zaken hebben bezig te houden. Het laatste zal bestaan uit twee Kamers, n. I. een Raad van 48 leden, gekozen door een hoogere soort van kiezeis, en een Kamer van 103 Afgevaardigden, te kiezen door de gewone kiezers. Haar le den zullen ook in het Britsch Lagerhuis kunnen zetelen, mits afzonderlijk daar voor verkozen. De rechters zullen on- afzetbaar zijn, de politie wordt gereor ganiseerd. In het Rijks-Parlement wordt het aantal Iersche leden tot tachtig teruggebracht. De Onderkoning, wiens geloofsbelijde nis niet wordt bepaald, wordt benoemd voor zes jaren, heeft de uitvoerende macht en wordt terzijde gestaan door een «uitvoerend comité van den Ierschen Geheimen Raad", dat hem van advies dient. Ook zes jaren duurt het mandaat der Wetgevende Macht, die na overleg met den Onderkoning het recht van initiatief heeft voor financiëele wetten. In dit Rijks-Parlement zullen de Iersche leden niet mogen medestemmen over wetten en financiële maatregelen, die niet het geheele Rijk betreffen. Ierland zal een eveniedig aandeel bijdragen in de Rijks-uitgaven. Met een kort woord lichtte Gladstone het ontwerp toe; op een vraag daarom trent antwoordde hij, dal de quaestie van het grondbezit nog gedurende driejaren ter beslissing van het Rijks-Pai lement zal blijven. In de pers wordt de voordracht vrij koel ontvangen. Inzonderheid wordt af gekeurd dat niets is voorgesteld ter be- scheimiog van de Pi otestantsche minder heid, en dat de landquaestie zoo lang wordt uitgesteld. In een slechts door weinige leden bij gewoonde vergadering der Italiaansche Kamer gaf de heer Grimaldi, Minister van Financiën, een overzicht van den geldelijken toestand des lands. Hij stelde het uitzicht voorop, dat de vrede behou den zal blijven. De uitgaven zouden 15 millioen francs hooger zijn dan de ont vangsten. De Regeering heeft de bevoegd heid, nog 100 millioen aan schatkistbil jetten uit te geven; hiermede zal het te kort gedekt, zullen de voorschotten aan credietinstellingen terugbetaald en zal het kas-saldo met 40 millioen vermeerderd worden. In de toekomst voorziet de Min. aanzienlijke verhooging van uitgaven. Over de circulatiebanken zou hij niet spreken, daar deze zaak later aan de orde komt. Dat er zoo weinig leden tegenwoordig waren, is een soort van demonstratie, ten einde den heer Grimaldi, dien men meent het meest bij de bank-quaestie te zijn betrokken, tot heengaan te dwingen. Daaraan heeft hij echter geen lust, ten zij in gezelschap van nog andere leden van het kabinet. De toestand blijft in- tusschen gespannen. Uit Boelgarije woidt met zekerheid ge meld, dat Vorst Ferdinand verloofd is met de 23-jarige prinses Marie Louise van Bourbon, oudste dochter van den titularen hertog van Parma. P. S. De interpellatie van den heer Leydet, in de Fransche Kamer, zal Don derdag plaats hebben. De Kamer heeft een ontwerp aange nomen tot heffen eener belasting op rij wielen: 10 francs voor een pleizier-wiel, de helft voor een dat men bij zaken ge- gebruikt; vermoedelijke opbrengst 1 mil lioen francs. Zondag 19 Febr. e.k. zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche Kerk alhier worden geleid door Ds. H. P. Schiin v. d. Loeflf, Remcnstr. predikant te Leiden. Bij koninklijk besluit van 11 dezer is aan jhr. mr. A. M. C. Sandberg op verzoek eervol ontslag verleend als ont vanger der registratie en domeinen te Amersfoort, behoudens aanspraak op pensioen. De heer G. K. G. van Aken is aan gezocht om met de kapel van het 5e regiment infanterie de zangnummers te begeleiden, die op het XlXe nationaal Zangersfeest, in Juli te Arnhem te hou den, zullen worden ten gehoore gebracht. Hoogendam tot den man, die onbewust van wat rondom hem voorviel, geknield lag voor de afgestorvene, «beween haar vrij, beween het jonge leven dat dooi u werd verwoest. wacht nog een taak, een roeping op aarde. Uw vriend wil ik zijn en u helpen om te herstellen wat bedorven werd." Nu deed de hulpprediker een kort ge bed een gebed uit het diepst des harten opstijgend tot den troon der Goddelijke genade, en weldadige tranen gaven aan den diep bedroefden schuldigen man verluchting. Toen verlieten allen de sterfkamer, waarin zulk een vreeselijk tooneel was afgespeeld. (Wordt vervolgd). Tot onderwijzer met hoofdacte aan de school voor christelijk nationaal onder wijs is benoemd de heer F. Fopma van Leiderdorp. In de morgenavond te houden ver gadering met dames der Amersfoortsche afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zal als spreker optreden de heer B. W. Colenbrander uit den Briel. Dit is de laatste vergadering met dames voor dezen winter. De heer B. J. Windsant, telegrafist bij de Rijks-telegraaf, is met ingang van 1 April bevorderd tot commies der tele graphic 4e klasse. De le luitenant der cavalerie, E. W. baron van der Capellen, is wederom ge detacheerd bij de Rijschool alhier. Bij de j.l. Zondag gehouden voet- balwedstiijd, tusscben de Amersloorlsche footballclub en die uit Rotterdam, bleef de laatstgenoemde overwinnaar met 6 tegen 1 goal. Gisteren morgen werden de gebroe ders Van den Bosch, winkeliers in galan- teriën alhier, door den commissaris van politie, vergezeld van den officier van justitie en den rechter commissaris uit Rotterdam, uit hunne woning gehaald en geboeid per spoor naar Rotterdam overgebracht, Naar wij vernemen is het bevel van inhechtenisneming uitgegaan van den officier van justitie te Rotterdam, op grond van verduistering van goederen, behoorende tot het faillissement van een der firmanten. Wordt dit werkelijk bij uitspraak der rechtbank bevestigd, dan heeft menigeen, die aldaar den laatsten tijd van de zoogenaamde koopjes profi teerde, zich onwelend schuldig gemaakt aan het helen van gestolen goed. Volgens publicatie van den Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht zal de visscherij in de binnen wateren gesloten zijn van den 11. Maart tot den 31. Mei. Uitzondering hierop makenhet visschen door middel van paling-fuiken, aalkorven enz., het visschen met het kruisnet op spiering, hetwelk geoorloofd blijft tot den 29. April aan staande, doch slechts zal mogen worden uitgeoefend van de Koppelpoort tot aan het gebouw, genaamd de Spjjker. De jacht op eenden wordt gesloten op Dinsdag 28 Februari, die op ander wa terwild op 15 April. Het vangen van kwartels met steek garen of vliegnet zal mogen worden uit geoefend van 1 Mei tot 1 Juli. Bouscbolen. Voor de Militie zijn 29 jongelingen ingeschreven, die allen kunnen lezen en schrijven. Scherpenzeel, 9 Februari. Er heeft zich voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, op een tractement van f 500, geen enkele sollicitant aangemeld. De kanonnenkoning Krupp zal op de tentoonstelling te Chicago vertegen woordigd zijn door een verzameling mon ster-kanonnen. Eén van 123 ton, en on geveer 14 M. lang, kwam de vorige week te Hamburg aan per extra-trein, nadat dit monster, evenals de andere van 45.70 ton, op de terreinen van de firma te Meppel was ingeschoten. Voor het ver voer van dit stuk geschut waren bijzon dere wagens noodig, met een groot draag vermogen, die voor het doel, moesten norden vervaardigd. Zij stonden op niet minder dan 16 assen en waien voorzien van twee dubbele remtoestellen. Woens dagmiddag zou de trein met de «gewich tige" lading de reis aanvaarden. De overlading van de kanonnen in het naar Baltimore bestemde stoomschip Longneilwerd door middel van een reusachtigen kraan verrichi. In Amerika aangekomen, zullen de kanonnen met de grootste Amerikaansche kranen weder op de spoorwegwaggons moeten worden overgeladen, om ze dan naar Chicago te vervoeren. Het stuk geschut, dat het middelpunt van de afdeeling Krupp te Chicago zal uitmaken, zou reeds vroeger te Hamburg aangekomen zijn. Vanwege het gewicht van den trein en de lading, was het noodig, dat eerst de verschillende spoorbruggen werden onderzocht, om wa r het noodig bleek te zijn, versterkt te worden waardoor het vervoer een geruimen tijd werd ver traagd. Een nieuw muzikaal genietje, een tweede wonderkind op muzikaal gebied, als Mozart, reist de wereld door. Hij is nog geen acht jaar oud. een landgenoot van Chopin en Raoul Koczalski geheeten. Het vermakelijkste is dat de 7-jarige pianist nu reeds zijn kieltje vol ridder orden heeft. Den 16en dezer treed hij in de Sing- Academie te Berljjn op. Onder de aan kondiging van dat concert zijn tal van beoordeelingen afgedrukt, waarin door bekende muziek-beoordeelaars als de Hanslick van de Neue Freie Presse, Lud- wig Hartman van de Dresdeuer Zeitung met den groolsten lof ovei dit genietje, dat vergeleken wordt bij pianisten als Chopin, Rubinstein, Liszt, Marie Krebs en anderen. Behalve dat hij Bach Mozart, Schubert, Chopin, Rubinstein en Liszt vertolkt, componeert hij ook reedc en met lof. Niet alleen zijn techniek maar ook zijn muzikaal gevoel moet zeer ontwik keld zijn. Geen tot wonderkind afgerichte knaap doch een vroeg rijp muzikaal genie, wordt de kleine Raoul, die er overigens nog zeer kinderlijk uitziet genoemd. Het repertoire dat hij speelt is in ver gelijking met dat vao den jongen Mozart destijds aanzienlijk moeilijker. Doch moeilijkheden bestaan niet voor de kleine vingers van Koczalski. Het aantrekkingspunt van de Ar.t- werpsche tentoonstelling zal een werkelijk «luchtkasteel" zijn. Aan een dozijn on derling en aan den grond verbonden, met waterstofgas gevulde ballons zal een «luchtkasteel" bevestigd zijn, waar men zal kunnen binnengaan met een lift in een speciaal daarvoor gebouwden toren. De ballons zullen op een hoogte van 500 meter zweven, en om hun stand zoo vast mogeljjk te maken, worden zij met 32 kabels diagonaalswijze aan den grond vastgehecht. Zóó zullen zij zelfs aan een gewonen stoim weerstand kunnen bieden, hoewel het geheele toestel, zoo noodig, in 10 minuten tijds door sloomwindassen om laag gehaald kan worden. Als in 1894 werkelijk de luchtkasteelen niet meer in Spanje gezocht behoeven te worden, omdat men er een te Antwerpen zal kunnen vinden, dan zal de heer Toulet, «de bekende luchtschipper" zegt de Réformeden toestel exploiteeren, van welks uitvinding de eer toekomt aan den ingenieur Tobiansky. Het menschdom wacht een zware beproeving, want de crinoline is in aan tocht. In Engeland is, zooals wij reeds mededeelden, een bond opgericht onder den naam «Anti-crinolinenbond,"die 12000 leden telt, welke zich verbonden hebben, met alle mogelijke middelen het monster te bestrijden. Terwijl koningin Victoria en de prinses van Wales zich in den naderenden strijd onzijdig zullen houden, komen uil Amerika berichten, w aruit blijkt, dat er een groote beweging op touw gezet is tegen de wederinvoering van de leelijksle aller modes. Een der afgevaardigden heeft zich zelfs bereid verklaard een wet in te dienen, die het dragen van crinolines strafbaar stelt. Overtredingen zouden gestraft worden, niet alleen met een boete van 25 dollar, maar tevens roet een gevangenisstraf van 30 dagen. Het is evenwel moeielijk aan te nemen, dat men in een vrij land als Amerika, lot het invoeren van zulk een krassen maatregel zal overgaan. Een zoodanige wet zou misschien juist hetgeen men wilde tegengaan, in de hand werken, want menige burgeres der Vereenigde Staten zou zich met genoegen aan een overtreding schuldig maken, enkel en alleen om aan gekrenkt vrijheidsgevoel lucht te geven en om der reclame wille. De verkiezing in de Zuid-Afrikaan- sche republiek nadert de beslissing. Nog steeds komen te Pretoria berichten be treflende den uitslag in de districten. Volgens een telegram, dat de Standaard van 11 Febr. uit Pretoria ontvangt, heeft president Kiügei nog steeds de meerder heid, maar Kiügers voorsprong is eenigs- zins verminderd. Evenwel is Krijger ge neraal Joubert ook nu nog 1000 stemmen voor. Hoe nauwkeuriger dt berichten zijn, welke ons uit Zanté, Griekenland, bereiken, des te duidelijker blijkt het welke groote verwoestingen door de jongste aardbeving zijn aangericht. Het aantal daklooze personen wordt thans op 40000 geschat; aan de giootste ellende zijn zij piijs gegeven, ofschoon alles word gedaan om hun levensmiddelen uit Maltha en Athene te verschaffen zij sterven bijna van honger. Het getal dooden en gewonden kan zelfs bij be nadering nog niet worden opgegeven. De stad Zanté is voor drie vierden een puinhoop, het hospitaal is verwoest. Ge lukkig vonden de zieken een onderkomen in het bisschoppelijk paleis. De prachtige roomsche kerk, talrijke Grieksche kerken, het in de geschiedenis bekende klooster Skopu en vele andere groote gebouwen liggen in puin. De dorpen, die in de vlakte van Zanté gelegen en om hun schoone ligging beroemd zijn, hebben verschrikkelijk geleden, zij zijn geheel vernietigd. Op verschillende plaatsen is de grond gespleten. De aardbeving van den lsten Februari werd ook door deu geheelen Peloponesus gevoeld. In Pyrgos was de schok zoo hevig, dat de inwoners ontsteld uit hunne woningen vluchtten en de rest van den nacht in de open lucht doorbrachten. De aardverzakkingen in de nabijheid van de naphtabronnen op Zanté, schijnen in verband te staan met de noodlotttige aardbeving.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 4