NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ONDER 'T OORDEEL. i\io. 16. Zaterdag 25 Februari 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Bedrpelastioc en BezoWipf. Feuilleton. BINNENLAND. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het gekeele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het ontwerp der wet, die bestemd is de onbillijkheden van de patentbe lasting te doen verdwijnen en den staat iuimer inkomsten te verzekeren, waardoor het mogelijk zal zijn ook in de personeele belasting zoodanige wijzigingen te brengen, dat vooral de druk op de kleine burgerij wat ver mindert, dat ontwerp heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht en heel wat bedenkingen uitgelokt Te verwonderen is dit niet. Belas tingzaken zijn teere quaesties, en hoe zeer we allen zeer goed weten, dat de rechtvaardigheid vordert ieder naai gelang zijner draagkracht te doen bij dragen in de kosten van de huishouding van den staat of van de gemeente, het is juist de taxatie dier draag kracht in vergelijking met die van anderen, waarover het verschil van opinie groot is. Voor de meeste men seden is het een vaststaand feit, dal van hen te veel wordt gevorderd. Een belasting, geheven naar den maatstaf van ieders inkomsten, met een kleine progressie in de hoogere, met geheele vrijstelling van de lagere, en eenig verschil in liet heflings- procent naar gelang die inkomsten verkregen worden hetzij uit verinogen. dus zonder inspanning, hetzij uil arbeid en bedrijf, in beginsel kan redelijkerwijze de billijkheid daarvan niet worden bestreden. De critiek tast dan ook minder den grondslag aan van Minister Pierson's belastingwet ten, dan wel de wijze, waarop hij zijn stelsel tracht toe te passen. In een onlangs te 's-Gravenhage gehouden redevoering heeft een van de jongere leden derTweedeKamer, we bedoelden jong in den zin van deelneming aan den parlementairen arbeid, de heer De Kanter, de beroeps- en bedrijfsbelasting behan deld. Dat hij haar voorstelde als liet complement van de vermogensbelas ting, is zeker goed gezien: de spr. voegde er evenwel bij, dat, zal zij DOOK MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 48) Met heftig saamgeknepen lippen stond Frans voor zijn pupil, en luisterde hoe haar vader antwoordde nMijne doch ter, dat kan niet zijn; hij heeft u belee- digd, vertreden spreek er niet van; ge kunt thans niet tot hem gaan." .0, oom Frans, help mij mijn vader overtuigen van mijn beslist voornemen. Ik zou kunnen zeggen, ik ga, ik ben zijne vrouw maar dat wil ik niet. De liefdevolle wijze waarop gij, mijn va der, mij in mjjn vernedering hebt ge steund en gepleegd, dwingt me om eerst dan te handelen, wanneer gij mijn ge drag billijkt. En dat zult ge doen, mijn vader." »Neen kind, ge hebt ongeljjk indien hij u riep, maar daarvan taal noch tee- kenl" zeide Vernande droef. De professor stond stil en ernstig; zijn gelaat waarop een inwendige; hevige ont roering maar al te zeer zichtbaar was, goed en billijk werken, ook grond- en personeele belastingen moeten worden gewijzigd, zoodat het personeel op- houde te zijn progressief in omge keerden zin. Met de grondbelasting is men nu reeds een goed eind op weg, nu door de aanneming der zoo genaamde peraequatie-wet liet per centage is vastgesteldof het nog zal gelukken, de groote gebreken van bet personeel weg te nemen, en deze belasting te maken tot de voornaamste bron van de gemeentelijke inkomsten, is zeer de vraag. Ook de heer De Kanter liet uitkomen, dat die wijzigingen niet dadelijk zullen ingevoerd worden, waardoor te vreezen is, dat in den aanvang vermogens- en bedrijfsbelas ting reden zullen geven tot ontevre denheid. Als dat nu voor een korte poos is, ■uat het zijn voor een geheel jaar, dan kunnen we ons, met eenige lijd zaamheid, dat nadeel getroosten. Overgangstoestanden hebben altijd iets onaangenaams. Maar met een woordspeling, aan De Genestet ont leend, vinden we het verdrietig, dat zij nooit heel gauw overgaan, en met name op het gebied van belasting hervorming is hiervan dikwijls de ondervinding opgedaan. Het is best mogelijk, dat de vermogens- en de bedrijfsbelasting te zamende middelen niet onbelangrijk zullen doen stijgen, ondersteld natuurlijk, dat ook deze laatste door de volksvertegensvoordi- ging wordt aangenomen. Dan komt de kieswet al de aandacht der Kamers in beslag nemen, en vervolgens ja, wat dan? Als de Tweede Kamer de meening deelt der Regeering, dat tussciien de aanneming van de kieswet en haar invoering de tijd kan gebezigd worden tot voortzetting van de groote maatregelen, die zij in haar programma heeft opgenomen, dan zal defensie wel aan de beurt moeten komen men verweet Minister Seyifardt reeds zoo vaak, dat de regeling der levende strijdkrachten nog geen stap verder is gekomen, dat hij, zoo het eenigs- gaf duidelijk blijk van nadenken. Wat eischle zij van hem, van hem, die zoo gaarne, ach maar al te gaarne haar in de armen gesloten zou hebben om haai tegen de strikken van dien mun te be veiligen. En moest nu hij juist haai voorspraak zijnO, dat was hard, bitter hard. Maar toen kwam de gedachte aan den Goddelijken Meester hem bezielen; hij zag dien grooten kruisdrager, die hel heilig voorbeeld van geduld, lijdzaamheid, liefde geweest was, en die met onfeil bare schrift dit wooid in de harten zijner discipelen had neergegiift: »zoo iemand achter mij wil komen, die neme zijn kruis dagelijks op en volge mij." Was hij dan zulk een slecht discipel, hij een voorganger, dat hij het kruis hem door Hooger hand op de schouderen gelegd, ten koste van haar en haar geluk zou willen afwerpen? Was hel leeds zoover met hem gekomen dal zijn liefde hoo ger stond in zijn hail dan zijn plichts gevoel Neen, dat mocht niet zijn; indien dan iemand lijden moest, zoo zou hij het zijn, en de Meester zelf zou zijn kracht in de zwakheid van den getrou wen discipel bevestigen. Eene wijle bleven zijne lippen geslo ten, toen met een machtige poging op zich zelf ging hij naar Vernand: »Adu zins mogelijk is, ook wel eens aan de beurt zal willen komen om van zijn ministeriëelen arbeid iets meer te maken dan een bloot administra tieve» werkkring. Waar in dat geval de herziening van bet personeel moet blijven, zien we nog niet. Wiutdaar- entegen liet meermalen uitgesproken gevoelen veld, dat eon Kamer, die een zoo buitengewoon groote veran dering brengt in het aantal barer lastgevers als met de nieuwe kieswet wordt beoogd, tegelijkertijd afstand doet van bet recht om, zonder een nader beroep op baar lastgevers be langrijke maatregelen van wetgeving tot stand te brengen, dan komt de herziening van bet personeel nog meer in de klem, en zouden wij den profeet weieens willen aanschouwen, die ons weet te vertellen tegen wanneer wij er zoowat op mogen rekenen. Aan liet slot. van zijn redevoering noemde de heer De Kanter de be drijfsbelasting »le couronnement de 1' édilice." Aan die uitdrukking hecht men gewoonlijk de beteekenis van iets dat af is, en, de spr. beeft het zelf, zooals wij hierboven herinner den, erkend, met deze wet is de be lastinghervorming niel af. We zullen, de liernel weet hoe lang, ons verblijf moeten houden in een onvoltooid gebouw, en de reeds zwaar gedrukte middenstand zal daarvan al het on aangename ondervinden. Niet het minst zal dit het geval zijn met hen, die van kleine vaste inkomsten moeten leven en tot dus ver niet in het patent zijn aangesla gen. Den aandrang, om ambtenaren van staat, gemeenten en waterschap pen, particuliere onderwijzers enz. vrij te stellen, deelen wij niet, omdat het billijk is, alle inkomsten te tref fen maar wel zijn er redenen aan te voeren tot het aanleggen van een anderen maatstaf. Zij, die een nering of bedrijf uitoefenen, hebben gelegen heid hun belastingen te rekenen als productie kosten en die op hun afne mers te verhalen; dit afwentelings- lieeft gelijk," zeide hij, szoo ooit, dan is thans haar plaats aan zijne zijde. Weer houd haar niet om dien plicht, die roe ping getiouw te zijn." Ook Adelheid schaarde zich aan de zijde haars bloeders. ïLaat haar gaan," zeide zij, nhet ziek bed is misschien het eind van >lle kwel ling en verdriet; wie weet of zij niet juist door hare nauwgezeite plichtsbe trachting hem weder voor zich wint." De professor stond hoog opgericht te gen den schoorsteenmantel geleund. Nu en dan streek hij met de rechterhand over zun voorhoofd, als wilde hij de wol ken verjagen die zich daarboven samen trokken. Zijne zuster zag hem aanin dien blik lag een wereld van liefde en sympathie. Zij, die zoo jaren lang zijn trouwe helpster en vriendin was geweest, vereenigd in het leed, voor wie ook de geheimste gedachte zijns harten niet ver borgen bleef, zij wist het wat het hem kosten moest, thans de slem van nauw- gezetten plicht te laten spreken. Ze zag zijn oog dat hartstochtelijk gloeide, wan neer hij het op de jonge beproefde vrouw vestigde, ze las er in dat zijn gevoel het zelfde voor haar was gebleven. Wat was hij toch nog een schoon, een krachtig man, een, waarop iedere vrouw zich zou kunnen beroemen als hij het oog op systeem ligt niet binnen het bereik dergenen, die een bezoldigde betrek king vervullen. Wanneer hij, die een zaak drijft, komt te sterven, blijft de zaak in wezenzij vertegenwoordigt een vaste waaide. Met öert dood des ambtenaars houdt alles op. Dit laatste bezwaar vervalt wanneer hij deelge- reehtigde is in het weduwen- en weezenpensioen fonds, en terecht wordt aftrek van het inkomsten cijfer ver gund voor de premie, aan dat fonds te betalen. Doch tal van personen, die een vaste bezoldiging genieten, verkeeren niet in dat geval, waardoor hun verhouding tot de beroepsbelas ting ongunstiger wordt dan die van anderen. Deze moeielijklieid zou te onder vangen zijn door elk bedrag, dat wer kelijk wordt uitgegeven voor levens- of pensioenverzekering, niel in het cijfer van het belastbaar inkomen op tc neinen. Welk beroep of bedrijf de verzekerde uitoefent, doet hierbij niets ter zake. Inderdaad is zoodanige uit sluiting ook volkomen rationeel, ge lijk we vroeger reeds getracht hebben aan te toonen in een beschouwing van de levensverzekering in verband met de vermogensbelasting. In een of anderen vorm komt het bedrag der uitkeering toch later onder het bereik van den fiscuseen uitkeering in eens, de som van f 13.000 te boven gaande, valt in de termen der ver mogensbelasting, een pensioen of lijfrente wordt door de bedrijfsbelas ting getroffen. Wordt hetgeen men als premie betaalt, en waarover men dus eerst in de toekomst hetzij per soonlijk genot kan hebben, betzij ten bate van zijn na te laten betrekkin gen afstaat, ook aangeslagen, dan treft de iiscus tweemaal. Om misbruiken tegen te gaan, zou de wet een maximum kunnen bepalen. Is een dergelijke, op billijkheids- gronden volkomen verdedigbare rege ling te omslachtig, of misschien moeie- lijk te contróleeren, dan achten wij het noodig den laagsten aanslag bij haar vestigde. Bijkans scheen het haar toe als hadden de jaren hem niet ver ouderd, hoewel veranderd. Hij had het lijden leeren kennen, den strijd der aarde, den persoonlijken strijd ook met eigen hail en geweten, ze was hem niet vreemd gebleven misschien was dit juist de aantrekkingskracht die idj tegenover ieder had, die nauwer met hem in aan raking kwam. Hij had een machtigen in vloed, ja, hij beheerschte als het ware de gemoederen van hen die hem omga ven, maar hij beheerschte ze met een ernstige zachtheid, met aanhoudend ge duld en liefde, hij schonk vertrouwen waar hij ontving, en dat vertrouwen was hem heilig. Zich zelf overwinnend telkens meer, wist hij vaak de verkeerde invloe den bij anderen te dooden, en wie zijn woord hoorde, nu eens krachtig verma nend, dan weer smeekend overredend, die kon hem geen weerstand bieden. Ook thans zag Adelheid, dat Vernande slechts op zijn hernieuwde aanmaning wachtte om toe te geven. Zou hij het uitspreken? Zou hij zoo sterk zijn dat hij haar opnieuw afstond aan dien man, die hem liet liefste ontroofd hud om hel naar willekeur te verlieden. Hij stond zoo std en afgetrokkenzou hij zich zelf thans liever hebben dan zijn plicht? Zou hij bljjven aandringen op de scheiding, een booger inkomsten-cijfer te be- ginnnen, opdat voor allen niet slechts worde vrijgesteld wat voor eerste levensbehoeften onmisbaar is, maar ook de som die gemiddeld een ver standig huisvader aanwendt om de toekomst der zijnen op bescheiden wijze te verzekeren. Zooals de voor stellen thans luiden, ziet het er voor de kleine burgerklasse, die zeker niet minder dan de werklieden-klasse de belangstelling der Regeering ver dient, niet rooskleurig uit. Volgens de N. llott. Ct. heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwaiden geene-termen gevonden tot vervolging van mr. P. J. Troelstia, in zake bet leger, hein opgemaakte proces verbaal wegens gebezigde woorden in een vergadering te Appelscha. In dejongstgebouden raadsvergade ring van Nijkerk deelde de voorzitter mede, dat l ij met den heer Schussler eene vergadering had bijgewoond met burg. en welh. van Barneveld en Ede en den heer Krieger, civiel ingenieur, in zake den aanlag van een locaalspoorweg NijkerkEde. De heer Ki ipger heeft reeds vroeger concessie ve'kiegen, maar de gemeentebesturen achten hel wensche- uker, zehe de concessie over te nemen, daar zij eerder eene rijkssubsidie zullen verkiijgen dan een particulier. De con cept acte van overdiucht is reeds door den heer Kr. opgemaakt en zal weldra den raad bereiken, alvorens een definitief besluit te nemen. De heer Schussler wees op het groot belang, dat Nijkerk bij 't tot standkorneii dezer lijn heeft, en hoopte •lat zijne mede-raadsleden dit niet uit het oog zullen verliezen. De landver huizing uil Zeeland naar Noord-Atnerika neemt sterk toe. Deze week vei trokken enkele gezinnen uit Mid delburg derwaarts, terwijl vele gezinnen uil Zeeuwsch-Vlaanderen zich gereed ma ken de reis te aanvaarden. die haar bevrijden moest en eenzaam maken? O, in die eenzaamheid zou ze opnieuw de toevlucht nemen tot haren voogd, en hij zou haar weder bescher men als van ouds en in die bescherming kracht vinden om nog op de toekomst te hopen. Maar dan, in dat geval, viel de afgod neder van het heerlijk voetstuk waarop het zuslei hart hem sinds jaren geplaatst had. Hij, de man uil één stuk, de vol ger van den Hemelschen Meester in woord en daden zou dan in een oogen- blik van zwakheid een leven van ver loochening ijdel maken Ze zag hem aan; hij weifelde nog, en ze begreep zijn talmen. O, in dat oogen- blik had ze als voorheen de armen om zijn hals mogen slaan en hem toefluis terde: sFrans gehoor zaam alleen de stem daarbinnen, die u zegt wat geluk is." Maar tegenover li rar echtgenoot en het wachtend vrouwtje mocht ze niet al dus zijn inwendigen strijd openbaien. Nu ontmoette zijn blik de hare_: »Ook gij, Adelheid, laadt Ada het gaan aan?" nik wil haar behoeden voor een moge lijk later zelfvei wijt. (Vt'orrfl vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1