Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Plaatselijke berichten. bond wegens het als bestuurders deel nemen aan een bij de wet verboden ver- eenigipg (art. 140, al. 2 wetb. van straf recht). Genoemd hof vernietigde daarbij een beschikking van de arrondissements-recht- bank te Zwolle, waarbij deze door het O. M. gerequireerde rechtsingang werd geweigerd en waarlegen het O. M. in verzet bij het hof is gekomen. Eenige dames te Batavia hebben zich, onder bescherming van mevr. Pijn- acker Hordijk, tot eene commissie ver- eenigd om eene verzameling poppen bij een te brengen, weergevende de verschil lende kleederdrachten van de inlandscbe bevolking van Java en de Buitenbezit tingen. Zulks als blijk van belangstelling in de in Aug. e. k. te Batavia te houden tentoonstelling. Het voornemen bestaat die collectie na afloop daarvan als een geschenk aan te bieden aan onze jeug dige Koningin. He commissie roept tot verwezenlijking van dat doel de hulp in van alle dames in Indië en houdt zich ook voor die der heerei. aanbevolen. Mejuffrouw van Loon te Batavia heeft zich belast met de functie van secreta resse van het uitvoerend comité. Wij vernemen dat de reeds aange kondigde Internationale Tentoonstelling van Brood-, Koek-, Bank t- en Suiker bakkerij, Chocolade fabrikalie en aanver wante vakken, te Gent, geopend zal worden den 7den April a. s. De duur blijft be paald op 10 dagen. Het comité, uitsluitend bestaande uit Geutsche vakmannen, heeft reeds toe zegging ontvangen van verschillende Eeieprijzen, ook uit ons land. De Nederlandsche afdoeling belooft trouwens zéér belaDgrijk te zullen zijn. Vooral gist, beschuit, koek, enz. zullen er op waardige wijze vertegenwoordigd wezen. Er worden zelfs met een oven bouwer onderhandelingen gevoerd over de oprichting eener Hollandsche bakkerij. De Ned. Brood-, Koek- en Banketbak- kersbond zal officieel vertegenwoordigd worden door een afgevaardigde en ook zijn vaandel zenden. Wij herinneren er aan, dat alle aan vragen voor plaatsruimte vóór of op 15 dezer moeten geschieden bij den gede legeerden commissaris voor Nederland, Spuistraat 168a te Amsterdam. Gisteren heeft de staatscommissie vooi de droogmaking der Zuiderzee bare vergaderingen hervat. Uit Voorthuizen (gem. Barneveld) meldt men ons: «HH. kerkvoogden der hervoimde gemeente zijn met de gere formeerden (doleerende) in schikking ge treden, zoodat er alle kans bestaat, dat de aanhangige processen zullen worden ingetiokken. Men zal zich herinneren, dat sedert het begin der doleantie de kerk en de pastorie der hervormde gemeente hier nog geruimen tijd in het bezit bleven van de doleerenden, toen wijlen dr. van den Berg hun predikant was." Ingevolge aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken wor den te Rotterdam van politiewege, af- deelings-gewijs, staten opgemaakt, ver meldende de namen van de bij haar be kende bedelaars en vermomde bedelaars, die daar ter stede verblijf houden. Dit geschiedt met het oog op de nieuwe kieswet. De bevordering van den Minister Seyffardt tot kolonel kan spoedig ver wacht worden. Door liet op pensioen stellen van kolo nel A. Greve, van de veld-artillerie te Utrecht, koint er voor den luitenant-ko lonel, die onder overste Seylfart het hoogst in de ranglijst staat en nog voor bevordenng in aanmerking komt, eert plaats open als legimenls-commaridant. Der «verlevering getrouw, gaat de Munster van Oorlog met deze bevorde ring mede en wordt de voordracht voor 's Ministers rangsverhooging opgemaakt door den Ministerraad. De briefschrijver uit de hofstad van de Zutph. Ct. verwacht dat waarschijn lijk de Tweede Kamer ditmaal riiet lan ger dan veertien dagen bijeen blijven zal. Zullen in dit zittingjaar de bedrijfsbelas ting en de kieswet nog beide worden behandeld, dan zal een lange zomerzitting op hel Binnenhof noodig zijn. De eerste week zal wel geheel aan afdeelingswerkzaamheden worden besteed. Het wetsontwerp van de heeren Pytter- sen en Schimmelpenninck var, der Oije zal ook opnieuw in de secties worden onderzocht en dus niet voor het Paasch- reces in openbare behandeling komen. Dit is evenmin te wachten vari het wets ontwerp op het faillissement. Wel zullen de resultaten van de schriftelijke ge- dachtenwisseling over eenige dagen rond gedeeld worden, maar de stukken zullen een lijvig dossier vormen van circa 360 bladzijden, en het zal dus niet mogelijk zijn het ontwerp terstond aan de orde testellen. De eenige vrij belangrijke ont werpen, die voor openbare behandeling gereed zijn, zijn die tot goedkeuring van het contract met de «Nederland" en de «Rollerdamsche Loyd," en dat van den heer Donner om schulterlijke oefeningen op Zondag te beletten. Te Hoorn zal waarschijnlijk dit jaar, naar aanleiding van eene belangrijke sub sidie uit de kas eener bijzondere instel ling, eene gelegenheid tot werkverschaf fing worden geopend. Men hoopt zoo doende aan de bedelarij en aan da klach ten over werkgebrek aldaar een einde te kunnen maken. Bij de jongste volkstelling hebben 66,085 Nederlandsche ingezetenen ver klaard, tot geen kerkgenootschap te be lmoren. De vereeniging De Dageraad heeft zich nu tot de Tweede Kamer ge wend met het verzoek, stappen te willen doen, dat voorlaan ook met die 66,000 ongeloovigen rekening worde gehouden, evenals met de geringer in aantal zijnde Doopsgezinden, voor wie in de wetten een uitzondering is gemaakt ten aanzien van den eed, en dat ook die 66,000 niet meer worden gedwongen, tegen hun over tuiging een godsdienstigen eed af te leggen. Bovendien wordt in dat adres aange drongen op scheiding van kerk en staat. Mochten ook kerkelijke goederen in be slag zijn genomen, dan moeten, zegt het adres, die natuurlijk worden teruggegeven. Maar niet langer verplichte men de on geloovigen, bij te dragen tot de bezolJi- ging van geestelijken. Barneveld, 2 Maart. Sedert de inwerkingtreding der Markenwet zijn duizenden hectaren heidevelden op de Veluwe van gemeenschappelijk bezit in persoonlijk bezit overgegaan. Bijna altijd kon de verdeeling «vrijwillig" geschieden, zonder dat de rechtbank er in behoefde te worden gemoeid. Met de groote Gar- derensche Maalschnp(gelegen onder Barne veld en Apeldoorn) gelukte het niet, de meerderheid der geërfden vóór de ver deeling te doen stemmen. Vandaar dat mr. J. H. Schober te Utrecht gerechtelijke verdeeling vroeg, ingevolge de wet. De rechtbank te Utrecht heeft thans dien eisch toegestaan, zoodat, binnen kort weer honderden hectaren zullen worden verdeeld en daaronder ook de groote uitgestrektheid, bekend als de kamp van Milligen (waarop thans het remonte-depót gevestigd is) Deze gron den werden, in 1858, aan wijlen Z. M. Willem III in erfpacht afgestaan voor den tijd van 99 jaren. Onze geachte stadgenoot, de heer H. H. E. Morren, heel- en verloskundige, zal den 7. April aanstaande den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren door den gemeentel aad tot stads-heel- en ver loskundige werd benoemd. Naar wij vermeenen zal het den bekwamen en hoogst humanen man aan blijken van belangstelling van zijne vele vrienden op dien dag niet ontbreken. In het jaar 1892 werden in het gasthuis „Aldegonde" opgenomen en ver pleegd 66 patiënten, n.l. 19 mannen, 24 vrouwen en 23 kinderen. 5 sterfgevallen kwamen er voor, waarvan 4 onder de mannen en 1 onder de vrouwen. Op 5 patiënten werden, met gunstig gevolg, operatiën verricht. 4181 maal werd door patiënten van de gelegenheid tot koste- looze geneeskundige behandeling gebruik gemaakt. Thans worden in het gasthuis nog verpleegd 11 patiënten: 2 mannen, 6 vrouwen en 3 kinderen. Het moge hieruit blijken, dat dit gasthuis, eene in stelling van den heer en mevrouw Van Boetzelaer van Oosterhout, in eene groote behoefte voorziet en velen reeds ten ze gen heeft gestrekt. In het vorig jaar werden 460 koe pok-inentingen alhier verricht, waaronder 26 herinentingen. 133 personen werden gratis ingeënt en 1 heringeënt. De kunst bewerking werd herhaald of toegepast bij 50 kinderen beneden het jaar oud; bij 1o8 kinderen van 1 tot 3 jaar; bij 194 kinderen van 3 tot 6 jaar; bij 2-i kinderen var. 6 tot 12 jaar en bij 4 per sonen boven de 12 jaren oud. De kolonel A. Greeve, komman- dant var, het le reg. veld-art. te Utrecht, zal binnenkort den dienst inel pensioen verlaten. Zekere D., een 14-jarige leerling der Hoogere Burgerschool alhier, had zooveel van Aimard gelezen, dat hij be sloot op de Veluwe ook een avontuurlijk leven te gaan leiden. In alle stilte ver liet hij zijn ouderlijk huis te Hilversum en kwam onder Barneveld aan, waar hij zich op een afgelegen hoeve aanbood voor kost en inwoning handenarbeid te verrichten. Dit werd afgeslagen en nu zocht onze avonturier een naburig bosch op. waarin hij zich een hut bouwde. Intusschen hadden de doodelijk onge ruste ouders een en ander over zijn reisplannen van zijn medeleerlingen ver nomen, waardoor het hun mogelijk werd, den zwerveling op te sporen. Door de politie zijn in het vorig jaar 460 strafrechterlijke vei volgingen ingesteld, waarvaD 92 wegens misdrijven van verschillenden aard, waarbij 20 wegens diefstal onder meer of minder verzwarende omstandigheden, voorts 20 vervolgingen wegens overtreding der wet op de jacht en visscherij, lh8 wegens openbare dron kenschap en 160 wegens overtredingen van verschillenden aard 4 vreemdelingen zijn volgens de wet van 13 Augustus 1849 (Staatsblad no. 39) uitgeleid, be nevens 20 door de justitie gesignaleerde personen aangehouden, aan 695 personen is, op hun verzoek, nachtverblijfen voeding verstrekt, terwijl 176 passanten van eene reiskaart werden voorzien. Het aantal uitgegeven arbeidskaarten heeft in het afgeloopen jaar 155 bedragen. Op Ultimo December 1892 waren 219 geldige arbeidskaarten in omloop, als: voor jongens tusschen 12 en 13 jaar 19 en voor meisjes van dien leeftijd 2voor jongens tusschen 13 en 14 jaar 44 en voor meisjes van dien leeftijd 7; voor jongens tusschen 14 en 15 jaar 52 en voor meisjes van dien leeftijd 15; voor jongens tusschen 15 en 16 jaar 70 en voor meisjes van dien leeftijd 10. Het aantal hoofden of bestuurders van be drijven of ondernemingen die in 1892 met beschermde personen welkten en voorzien zijn van een door of namens den burgemeester gewaarmerkte arbeids lijst bedroeg 177. Onder die beschermde personen waren 99 vrouwen boven de 16 jaar oud. De inspectiën over de be drijven en ondei nemingen geschiedden dagelijks. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat de Postboden te Hoogland (Oostelijk en Westelijk ge deelte) belast zijn met het in ontvangst nemen van te verzenden postpakketten. De Directeur C. SMITT. Amersfoort, 1 Maart 1893. Sclierpenzeel. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school alhier, op eer, jaar wedde van f500 hebben zich twee solli- tanten aangemeld. De weduwe van Jules Grévy, oud-President derFransebe Republiek, is Woensdagavond te Parijs overle den. Mevrouw Grévy, geboren Caro line Fraisse, dochter van een groot leerlooier, was 70 jaren oud. Zij was reeds op 15-jarigen leeftijd verloofd met Grévy en huwde in 1854. Sinds twee jaar leed zij aan een maag- en leverkwaal. De overledene laat een vermogen na van 6 millioen francs en voorts een huis in de Rue d'Jena, dat 800,000 francs waard is. Haar stoffelijk overschot wordt Maandag te Mont Sons Vaudrey, in het fami liegraf begraven. Haar eenige dochter is gehuwd met den beruchten Wilson, die nu in bonis komt dus. In het instituut St. Louis, te Ouden- hosch, alwaar onlangs de diphteritis in hevige mate uitbrak en eenige offers eischte zoodat ruim 400 internes naar huis werden gezonden heeft die ziekte thans uitgewoed. De twaalf overgebleven zieke kinderen nemen met den dag in beterschap toe. In de Geneeskundige Courant wordt gewaarschuwd tegen de giftige werking van het nieuwe ontsmettingsmiddel, het lysol, en worden verschillende gevallen var. vergiftiging, ook door uitwendige aanwending van dit middel, medegedeeld. De noodzakelijkheid wordt uilgespro ken, dat door de f.brikanten het lysol niet meer worde geroemd als een in handen van leeken, vroedvrouwen enz. geheel onschadelijk middel, en dat op de flesschen de woorden worden gedrukt: «Niet onverdund te gebruiken." Door alle werklieden, op één na, van de aardappelmeelfabriek van den heer H. C. ten Horn, te Oude-Pekela, is verklaard, dat zij geheelen afstand van den sociaal-democralischen bond hebben gedaan. Aan de papierfabriek «Union" zijn Maandagmorgen 76 arbeiders een voor een in de fabriek toegelaten, waarna de machines spoedig in werking waren. De niet toegelatenen tiokken langzame)hand af, zonder een woord van verzet te uiten. Indien er weder ongeiegeldheden in deze fabriek vervallen, dan wordt de fabriek gesloten en worden de arbeiders niet zoo spoedig weer aangenomen. Een volksredenaar trad eens op ten platten lande en begon zijn rede met de vraag: wat ontbreekt u nog? «Mij," riep daarop een werkman, die in de voorste rij zat, «mij, niets dan een half varken en een mud of tien beste aardappelen I" Meeningen van een postbeambte over vrouwen. Een gehuwde vrouw is een aan zijn adres bezorgde brief; een jonge juffer, is een nog onbestelde brief; een ouwe juffer, een brief, die post e restante vergeten is. Kindermond. Grietje, die een pauw den staart ziet uitspieiden: «Zie eens, mama, deze dieren dragen den waaier juist daar, waar wij de tournure dragen." Overbodig. «Weet je, dat juf- trouw Klak geëngageerd is en in Amerika trouwt?" «Is 't mogelijk. En met wien trouwt ze daar?" «Met eenen Jansen." «Daarvoor had ze niet naar Amerika behoeven le gaan die was hier ook wel te krijgen geweest." In heiligen toorn. Leeraar (in de hoogste klasse van een gymnasium): «Mijne heeren! Zulke heeren, als gij, mijne heeren, zijt in 't geheel geen hee ren, mijne heeren Gegronde weigering. Sergeant «Kaptein, de soldaat Slingervos vraagt om buiten de manége te mogen." Kaptein«Dat kun je begrijpen, de vent eet me arm, want hij vrijt met mijn keukenmeid." Eenpleizierige koetsier. Een koet sier van een «aapje" te Amsterdam holt over het Damrak en den Dam en loopt natuurlijk telkens gevaar van met de tramwagens in aanraking te komen. Een der passagiers roept benauwd: «Let toch op, man! Dat is levensgevaarlijk!" De koetsier: «Och wat, dat is me on verschillig! Ik heb toch geen pleizier meer in 't leven, sedert Mie me bedankt heeft." Kinderlijk. «Ik ben blij dat mij de ooievaar juist bij u heeft gebracht, mama?" «En waarom, liefje?" «Omdat ik u zoo goed mag lijden." Het Ilbl. verhaalt: Een dief sluipt door de gang van een huis, welks voorkamers tot kantoor die nen. Hij maakt zich meester van zes jassen der kantoorbedienden. De keuken meid ziet uit de keuken den diefstal, grijpt met de tang, die ze in de hand heeft, een gloeiende kool en loopt den dief op haar sloffen achterna, roepende: «houdt den dief." Ze loopt zoo snel, dat ze den zwaarbeladen dief inhaalt, die de doodschrik op het lijf krijgt, toen hij eensklaps zijn haar voelt zengen door de gloeiende kool, welke de flinke keuken meid hem in den nek duwt. Hij liet al de jassen vallen en liep zoo snel hij kon weg. De jassen werden heroverd, maar de misdadiger ontkwam het, helaas! ofschoon gebrandmerkt. Er loopen tegenwoordig velen vin zulke gangroovers of jassendieven om, zoodat oppassen de boodschap is. Onder de vreemdelingen, die te Nizza verblijf komen houden, is ook een Russisch meisje, Jelisawetta Lysska, dat 14 jaren oud en niet minder dan 2.25 M. lang is. Zij liet zich zien op de jongste Partjsche tentoonstelling; toen was zii nog maar 1.95 meter lang. De jonge reuzin is te Nizza voor hare gezondheid. Het zou niet te verwonderen zijn als zij wat «uit haar kracht was gegroeid." TeNunspeel werd Dinsdag aan het station een koffer in beslag genomen, die volgens bet adres bestemd was voor Noord-Amerika, maar te Amsterdam zou worden in ontvangst genomen. De veld wachter vermoedde, op grond dat er bloed uit sijpelde, dat de koffer gestroopt wild bevatte. Inderdaad werden twee reeën gevonden, die wel zorgvuldig maar toch niet zorgvuldig genoeg in oude kleeren waren gepakt. Te Loppersum heeft een landbouwer onder vreemde condities aan een koopman twee ossen verkocht. Men kon het over den prijs niet eens worden. De eisch was f300 per stuk en dit was den koopman te hoog. Hierop deed de boer den voorslag, dat de kooper 1000 pond (halve K.G.) om niet zou ont vangen, doch voor de ponden daarboven f 10 per pond moest betalen. Deze voor slag is door den kooper aangenomen en zullen de dieren spoedig worden geslacht. Voorwaar een vreemde negotie, die allicht zeer ten nadeele van een der par- tijeri kan uitloopen. Te Venloo is de 19 jarige Williel- mina Haffmanns uit Niekerk (Pruisen) in arrest genomen om naar Roermond over gebracht te worden, ten einde zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens 17 verschillende diefstallen, in den om trek van Venloo gepleegd. De eere-sabel, welke de Duitsche Rijkskanselier van den Keizer ter gele genheid van zijn verjaardag ten geschenke ontving, is op den kling voorzien van de opdracht, in vergulde letters. De keizerlijke en de Grafelijke kronen versieren het gevest. Onder een medal- jon en relief, dat een welgeslaagd poi- tret van den Keizer vertoont, bevindt zich het inschrift: «Alle Zeit treu be- reit für des Reiches llerrlichkeit." Nabij het station Ziersdorf in Oostenrijk had Dinsdag een botsing plaats van twee goederentreinen de beide lo comotieven weiden verbrijzeld, en zes waggons zwaar beschadigd. Drie perso nen zijn zwaar gewond, terwijl verschil lende beambten lichte wonden ont vingen. Een millionair te Chicago, Thomas Lynch genaamd, heeft voor zijn doch tertje, dat vier jaar oud is, e'en minia tuur huisje laten bouwen. Het is een woning, waaraan niets ontbreekt. Zij is gelegen in het midden van een be koorlijk park heeft een stoep met eenige treden, een stevige eikenhouten deur en een electrische schel, deze laatste tot groot gemak van de kleine bezoekers der gelukkige eigenares van dit juweel van een huisje. Op de deur is een zilveren plaat bevestigd, wa»rop de naam van bet meisje«Miss Lelia Lynch," gegraveerd is. Het voorportaal wordt verlicht door een gaslamp van kleine afmeting. De kapstokken, die er in hangen, heb ben dezelfde afmetingen, evenals de meu belen, die zich door groote pracht on derscheiden. Een eetzaal een salon en een slaapkamer, waarin alles wat weelde en gemak aanbiedt, te vinden is, zijn de voornaamste vertrekken van dit weelde rige en eenige «poppenhuis." Voorspellingen van het weer in 1893 van Dr. H. Servas van de Academie te Charlottenburg. Januari: sneeuw met daaropvolgende koude. Februari: de gemiddelde temperatuur is vrij wat hooger dan het gewone ge middelde van deze maand. Maart: de gemiddelde temperatuur blijft eenigszins boven het algemeen ge middelde. April: warm, somtijds onweer. Mei: warm, met onweer. Juni: zeer heet, met hevige, aanhou dende onweersbuien, Juli: deze maand is van bijzondere beteekenis, daar zij zeer vele koude dagen met regen zal brengen; zij schijnt de slechtste van alle Julimaanden uit 't ver leden en van de volgende jaren te worden. Augustus: middelmatig warin. September: gemiddelde temperatuur. October: ver boven de gemiddelde tem peratuur. November: temperatuur boven het ge middelde. December: temperatuur boven het ge middelde. Acht millioen verbrand! Dezer dogen hield vóór de fabriek der maat schappij Electra, aan den Haarlemmer weg te Amsterdam een verzegelde trans portwagen stil. Vier heeren vergezelden het voeituig en onder toezicht werden zes zware, eveneens verzegelde kisten uit den wagen gelost en in de fabriek ge bracht. Die kisten bevatten een gezamen lijk hedrag van 8,000,000 (acht millioen) aan bankbiljetten, die de Nederlandsche Bank aan den omloop wilde onttrekken, omdat zij beschadigd of wel vuil en ver sleten waren. Orider het toezicht van eenige beambten der Bank werd de kost bare inhoud der kisten aan de vlammen prijs gegeven. Men kan zich de verbazing der werk lieden voorstellen, toen zij het eene pak vóór, het andere na, zagen vernietigen. In een uur tijds was alles afgeloopen. Te Saigon is dezer dagen de Engelsche luchtreiziger Victor Valazie verongelukt. Het valscherm, waar mee hij neerdaalde, ging eerst niet open en toen het eindelijk openging kreeg de luchtreiziger een zoo hevigen schok, dat hij den stok los liet en neerstortte. Hij viel met het hoofd naar beneden door het dak van een brouwerij en was onmid dellijk dood. Onschuldig veroordeeld. Te Leipzig is gebleken, dat een onschul dige veroordeeld is. Een winkeljuf frouw moest voor een dame, die een mantel had gekocht, dit kleedingstuk aan 't station bezorgen en hem bij den portier afgeven. De mantel kwam echter niet aan het adres aan en daarom werd de juffrouw, die intusschen een betrek king te Berlijn had aanvaard, wegens diefstal vervolgd en ofschoon zij ont kende, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Den beambte die haar naar de strafgevangenis moest overbrengen, verzekerde zij zoo dringend haar on schuld, dat hij. die juist te Leipzig moest zijn, de zaak aan het station onderzocht. Daar kwam het pakje met den mantel te voorschijn. De arme juffrouw had het bij ver gissing aan een buffethouder afgege ven en deze had het in bewaring gehouden. De onschuldig veroordeelde is terstond op vrije voeten gesteld. In dit geval is stellig vergoeding dringend noodig. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, d.d. 1 Februari 1893, No. 1 Az. (Provinciaalblad No, 14) en ait. 228 der gemeentewet. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat ingevolge der wet van 8 November

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2