vertepttën. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. zal meer helpen dan die van het Spartaansche stelsel bij voorbeeld. De beide sprekers, die de algemeeue beraadslagingen openden over bet wets ontwerp tot regeling van het faillisse ment en de Surséance van betaling, met welke de Tweede Kamer Dinsdag onmiddelijk bij de hervatting barer werk zaamheden een aanvang maakte, de hee- ren Levy en Van Houten, hadden be zwaar tegen de gelijkstelling van den niet-koopman met den koopman. Wan neer in de practijk het niet betalen van één schuld reeds beschouwd wordt als ophouden van betalen, wordt de staat van faillissement te gemakkelijk en te veelvuldig toegepast. De beer Levy drong aan op instelling van een rechtsintistuut d l het faillissement kan voorkomen; de heer Van Houten meende, dat er een raiddel moet zijn om, zooals tot heden voor niet-kooplieden den Staat van ken nelijk onvermogen vast te stellen. De lieer Harlogh, lid der commissie van Voorbereiding, keurt een buitengerechte lijk accooid, gelijk de heer Van Houten veilangt, al er is geen enkele waarborg, dat alleen eerlijke lieden er van zullen prolileeien en evenmin, dat alle eerlijke iieden daar mee te helpen zijn. Het stel sel dei wetsvourdracht werd door den Minister van Justitie verdedigd in een redevoeiirig, voortgezet in de vergadering van Woensdagbpr. ontkende, dat ten aanzien van niet-kooplieden de toestand woidt verscherpt; nu meer en meer par ticulieren daden van koophandel verrich ten en handelsschulden aangaan, is het raadzaam de onderscheiding te doen ver vallen. Waai het buitengerechtelijk ac coord nog beslaat, werkt het slecht; het beperkt wel de faillissementen, maar doet de insolventies belangrijk toenemen. Ver der betoogde de Min. nog, dat men het faillissement moet maken tot een vermo gens-executie, zonder meer, maar den persoon van den failliet er buiten hou den, omdat de rechter moeielijk kan uit maken wie de ongelukkige man is en wie oneerlijk. De heer De Kanter wees op de grove gebreken van de bestaande wet, om niet-juristen te nopen met gerustheid hun stem aan het ontwerp te geven. Spr. juicht de gelijkstelling van kooplieden en niet-kooplieden toe; hij ducht daarvan geen gevaar voor particulieren, want daar tegen zal de rechterlijke macht waken. Het is goed dat de Regeering den rech ter laat in het bezit van het recht tot bescherming van den persoon des koop- mans. Onze rechterlijke macht moge niet onfeilbaar zyn, eerlijk is zij en Spr. wil het hier openlijk uitsprekenZij, die haar in verdenking brengen, spelen met vuur, zaaien wind en oogsten storm, maar hun beweringen worden doorniets gestaafd en door de feiten weerspioken (De heer Van Kerkwijk riep: Daar was nog wel een piofessor bij, die het heeft meè onderteekend, en hij is nog niet afgezet! De bovengenoemde gelijkstelling werd nog bestreden door den lieer Van Kar- nebeek, en door den heer Van der Kaay verdedigd, die echter een waarborg wenscht tegen het beschouwen van één feit van niet betaling als «ophouden met betalen in den zin der wet." Bij art. 1 werd eerst uitgemaakt dat het amendement van den heer Lely zijnde een reeks artikelen, ten doel heb bende de opneming in de wet van het onderhandsch accoord, als zoodanig zal worden aangemeikt. Een onderzoek in de afdeelingen moet nu aan de behan deling van dit amendement voorafgaan. toren bedroeg 165 voeten of ongeveer 44 meters. De hoogte van de spits met het vierkant was 86 voeten, zoodat er nog 66 voeten voor het steenen gevaarte overblijven. Hoewel de drukking thans veel verminderd is, blijft het gevaar echter nog zeer groot. Bedroeg de helling een tiental dagen geleden 1.40 M. van af de spits, thans wijst het schietlood van het overblijvend gedeelte eene afwijking aan van ruim 1.50 M. De toren blijft steeds werkende en wees van Maandagavond 7 uur tot Dinsdagmiddag 3 uur eene ver ontrustende vermeerderde helling aan van 18 centimeteis. De verzakking wordt van dag tot dag grooter en het sloopen van den toren van uur tot uur gevaar lijker. Klok en uurwerk moeten nog worden uitgenoman en met vreest, dat de aannemer, ondanks alle krachtinspan ning, het gevaarte in zijnen alles ver pletterenden val niet zal kunnen tegen houden. Deskundigen hebben berekend dat de toren 2000 kub. M. ste nen be vat, gelijkstaande met een gewicht van 2 millioen kilo's. BLMNEIsLAJND. Het nadere verslag der commissie van rapporteurs over de bediijfsbelasting is thans ïu handen van den minister van financiën, die zich beijvert, zijn antwoord zoo spoedig doenlijk in te zenden. Na ontvangst daarna is de voorzitter der Tweede Kamer voornemens, de behan deling van het voorstel in openbare ver gadering voor te stellen. Te Amsterdam werd eergisteren op de Martelaarsgracht een deftig heer ge- airesteerd, die eenigen tijd in het Victo- riahotel gelogeerd had. Hij had juist het hotel verlaten, om weer naar elders te vertrekken, toen een inspecteur van politie op hem toetrad, om hem te arresleeren. Nauwelijks zag hij den man naderen, of hij koos het hazenpad, doch op de Marte- laarsgiacht achterhaald, werd hij geboeid naar het bureau geleid. Men zegt, dat de deftige logé uit het Victoriahotel een diefstal van 60,000 francs op zijne reke ning heeft. De toestand van den toren te Purmerland blijft nog steeds groote be zorgdheid baien. Dinsdagmiddag om vier uur werd het laatste stuk van hel hou ten vierkant omgetrokken, dat zich tus- schen het steenen gevaarte en de spits bevond. De hoogte van den geheelen In dej.l. Donderdagavond gehouden vergadering der afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van't Alge meen werd in de plaats van den heer van Lanschot Hubrecht, aftredend be stuurslid en niet herkiesbaar, gekozen de heer H. W. van Esveld. De heer L. Bolle die mede moest aftreden weid herkozen. In de plaats van den heer J. van de Burch, die wegens vertrek had bedankt werd gekozen Mr. J. Heyligers. Tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering, werd gekozen de heer M.L.Ce losse en tot eventueele plaatsvervangers de heeren H. W. de Heus en J. J. Schluiter In het bestuur der Huisvlijtschool werden gekozen de heeren H. W. de Heus en H. W. v. Esveld en in het bestuur van het ziekenfonds de heer B. A. van Ruijven. In de overige commissiën werden de af tredende leden allen herkozen. Zondag middag ten 2 ure zal er een muziekuitvoering op hel terras der sociëteit nAmicitia" plaats hebben door het Stafmuziek-korps van het 5e. Reg. Inf. Directeur de heer G. K. G. Van Aken, door den HoogEdelgestr. Heer kolonel commandantvan hetöe. Beg.Inf. H.H. leden met hunne dames aangeboden. Het pro gramma luidt als volgt: I. Salut 4 l'Armée Marche Reuland. 2. Fest. Ouverture Lortzing. 3. Wein-WeibundGesang WalzerJoh. Strauss. 4. Grosse Fantasie nach Motive der Oper. Stra- della von Flotow Fr.Blumentritt. 5. Einleitung zum Ille Act und Brautchoraus dLo- hengrin"Rich. Wagner 6 Intermezzo Sinfonico aus Cdvalleria Rusti- canaMascagni. 7. Grande Fantaisie de l'opéra «Les Dragons de Villars" de Maillart Fan Aken. 8. Finale Bij het deze week te Utrecht plaats gehad hebbende examen voor de acte Lager Onderwijs, slaagde o. m. onze stad genoole mejuffrouw B. Rauh, leerlinge der normaallessen alhier. Vrijdagnamiddag is door den Keurmeester van visch, L. Kames, eene groote partij visch, aangevoerd door een Urker visscher, afgekeurd, en voor het gebruik onschadelijk gemaakt. Tot ons genoegen kunnen wij me dedeelen, dat naar aanleiding der ten toonstelling van voorwerpen op de Huis vlijtschool vervaardigd, het aanzienlijk getal van 199 loten in de daaraan ver bonden loterij zijn genomen, waardoor het tekort over het afgeloopen jaar na genoeg gedekt is. Het kan dan ook niet anders of deze inrichting zal zich hoe langer zoo meer de sympathie aller weldenkende stadge- nooten verwerven. In verschillende bladen doet onder staand berichtje de ronde: Omstreeks vier jaren geleden werd te Amersfoort een vierjarig meisje vermist, waarvan het aan de ouders niet gelukte eenig spoor te ontdekken. Dezer dagen was de vader te Laren (Gooiland) aan het werk en bemerkte aldaar, dat het handen was geraakt van een rond reizend kermisgezelschap. Aan den bur gemeester werd daarvan kennis gegeven en de moeder ontboden. Deze h rkende haar verloren gewaand dochtertje en vol vreugde keerde zij met het gevonden kind huiswaarts. Dit berichtje is schrikkelijk overdreven en ten deele bezijden de waarheid. Het kind is n.l. niet gestolen, doch door den vader, die van de moeder gescheiden leefde medegenomen en bij zijn dood aan de zorgen der lieden met wie hij in eene huiswagen samenwoonde toevertrouwd. Dezer dagen nu kwam de moeder cr achter waar haar kind zich bevond en eischte zij het op. Bij de gisteren, op het koffijhuis «de Arend" het terrein van gehouden keu ring van stieren en beeren toebehoorende aan leden van bet Utrechtsch genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde woonachtig binnen de afdeeling «Amers foort" werden de prijzen behaald nis volgt A Stieren met Kalvertanden 1ste prijs zwart bonte bles van Peter van Ekeris Maarsbergen; 2de prjjs zwart bonte van Willem van de Glindt, Maaisbergen; 3de prijs zwarte blaar van Barend Mei ling, Leusden; 4de prijs zwart bonte bles van Steven van Maanen te Woudenberg Ingezonden waren acht stuks. B Stieren met twee breede tanden lste prijs zwart bonte kol van Jan van der Fliert, te Woudenberg; 2de prijs zwart bonte bles van Sander Bloemendal Woudenberg. Bestuursprijs zwart bonte kol van Dirk Lam te Soest. Ingezonden waren 4 stuks. Beervarkens. lste prijs Karei van Dijk te Woudenberg. 2d d Jan van Laar d 3d Kees Edelveen d ingezonden 4 stuks, alle gekiuist raster opluisteiing ingezonden 1 stuks. Op de algemeene vergadering werden gekozen tot lid van 't Hoofdbestuur in plaats van Mr. J. L. baron Nepveu die aftrad en niet herkiesbaar was, den Heer J. B. de Beaufort. Tot lid van 't nfdeelingsbestuur, in de vacature ontstaan door 't bedanken van den Heer Verloren van Themaet, de Heer Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg. Bij Kon. besluit is aan kapitein W. M. H. Anten van het 5e regiment infanteiie pensioen verleend. Majoor J. G. Blauw, instructeur bij de rij- en Hoefsmidschool, jhr. J. E. Meyer, ritmeester-commandant van het depót- escadron van het le regiment huzaren, en J. C. Camerlingli Helmont, ritmeester instructeur van dat escadron, worden van hier overgeplaatst resp. naar 's Her togenbosch, Venlo en Deventer. Woensdagavond hield de heer Vos- maer, Directeur der aardewerkfabriek «Rozenburg" te 's-Gravenhage, in «Amici- tia" alhier een voordracht over porcelein- fabricatie iif het algemeen en die van het Rozenbuigsche in het bijzonder. In een zeer bevattelijke rede schetste de heer Vosmaer het onderscheid tus- schen aardewerk en porcelein, liet de bestanddeelen zien waaruit de pate van het Rozenburgsch porcelein wordt saam- gesteld, mengde die bestanddeelen, ver klaarde de verschillende bewerkingen (bet biscuit-bakken, het glazuren) en lichtte alles door proeven toe. Zoo goot hij een kruikje, waarvan een exemplaar in ongebakken toestand, als biscuit-ge bakken, beschilderd en geglazuuid en geheel afgewerkt werden getoond. Hij deelde een en ander mede over de wijze van beschilderen van het Rozenburgsch en vergeleek die met de beschildering van Wedgewood, Sèvres en Chineesch. De voordracht werd door het publiek met belangstelling gevolgd. Ter aanvulling van het bericht in ons nummer van 15 Februari 1.1. kunnen wij thans raededeelen, dat de heeren gebr. van den Bosch op requisitoir van den officier van justitie bij de arrond - rechtbank te Rotterdam, door die recht bank niet schuldig zijn bevonden aan het hun ten laste gelegde en van alle rechtsvervolging zyn ontslagen. Scherpenreel 17 April. Heden werd door Kerkvoogden der Herv. Gem. aanbesteed, het leggen eener planken vloer, in het kerkgebouw. Minste inschrijvers waren de heeren H. Overeem, en A. de Jong, voor de som van f775, aan wien het werk gegund werd, het benoodigde kapitaal was door de ingeze tenen, bij vrijwillige inschrijving bijeen gebracht. Men seint aan een Duitsch blad uit Chicago: Alleogskens komen er uit de kleine steden en dorpen, die door den cykloon van Dinsdag bezocht werden, nadere berichten, en het blijkt, dat naar de bijna onberekenbare schade aan have en goed, ook vele menschenlevens te be treuren zijn. Een menigte gebouwen en boerderijen zijn als weggemaaid van de aarde. De oogst van oofttuinen en bouw landen zijn verwoest, de veestapel is ver nietigd. De orkaan woedde vooral in Dacota, doch het meest van al in Missouri. Hier werden in Higgensville 8 personen gedood en 3 zoo zwaar gewond, dat men voor hun leven vreest, 25 zijn meer of min zwaar gewond. In Condry werden zeven menschen gedood evenveel zwaar gewond; in Hawkins Bank 8 gedood en 25 gewond; in Lekington 8 gedood 3 gewond; in Steelville 7 gedood enz. Welk verlies aan menschenlevens geleden op de eenzame boerenplaatsen en de verspreid liggende gehuchten weel men nog niet. Op eene hoeve zijn niet minder dan 13 gewonden. Alles, wat den storm wind in den weg stond, werd weggeslin gerd of op den grond geworpen. In Ro- binsonville, een dorpje van 300 inwoners,- is geen huis staande gebleven. De cycloon viel het dorp aan, een soort van trechtervormige wolk, en doodde ter stond 30 menschen, meestal negers. De plaats, waar de 25 kinderen van kleur lingen ouder het omgewaaide schoolge bouw omkwamen, heet Indian Creek en ligt een mijl van Robinsonville. Een der onderwijzers, die mede omkwam, was onlangs op het punt geweest gedood te worden door den cycloon in Tunica. Ook over Michigan is een orkaan losge barsten, die boomen ontwortelde, daken ophief en meedroeg, en huizen deed in storten. Een groot deel van Ypsilatieis geheel verwoest. Erg beschadigd zijn de steden Saline. Chesterfield, Royal Oak, Rea en Clarksoille. Bij Chesterfield ver oorzaakte de storm een spoorwegongeluk. Twee treinen werden tegen elkaar ge worpen, dat de wagons overeind stonden. Wonderbarerwijze kwamen dn reizigers er met de schrik af. In overeenstemming met de offi- cieele berichten was de verwoesting door de aardbeving onder de dorpen op Zaote niet zoo groot als in de stad. Een dorp, werd geheel verwoest. De laatste berichten maken voor de stad Zante melding van een getal van 17 dooden. Het aantal doo- den in de dorpen kan niet geschal wor den. Hij de grootste schokken week du zee verscheidene voelen van de kust terug, als het ware een onderzeesch hol open latend. Een hevige schok werd gevoeld te Patros, te Pyrgros en op de westkust van den Peloponnasus. DeGrieksche schepen Psara en Spetzai, het Fransche oorlogschip Ipltigénie en het Engelsche Inflexible zijn aangekomen in de haven van Zante. De heer Dra- goumis, minister van Binnenlandsclie zaken ad interimis in Zante aange komen. Een telegram, door Reuter uit Athene aan de Times afgezonden, voegt hierbij, dal de heer Dragournis naar Athene heeft geseind, dat er dadelijk hulp noodig is, vooral voor tenten voor de dakioozen en voedsel en kleeding. De regeering heeft onmiddellijk de noodige hulp over Triest gezonden. Op zijn familieslot Schierstein in Hessen-Nassau is gestorven graaf Bismarck, het oudste lid van het geslacht, waartoe de, ex-kanselier behoort. Hij ving zijn diplomatieke loopbaan aan in Pruisischen dienst als gezantschapsattachè aan het hof te Dresden en Kopenhagenlater trad hij in den dienst van den hertog van Nassau. De graaf was geboren in i809 in het paleis te Bieberich, waar zijn vader hofmaarschalk was van den graaf van Nassau. Zijn oom, een andere graaf Bismarck, een welbekend generaal der cavallerie, huwde met een prinses van dit hof. Voor eenige jaren trok de thans overleden graaf zich terug op zijn slot Schierstein, welks naam hij bij zijn geslachtsnaam voegde, in plaats van dien van Schönhausen, die gebruikt wordt door den anderen lak van het geslacht, waartoe de ex-kanselier behoort. Een de- dochters van graaf Bismarck is gehuwd in Engeland; hij wordt opgevolgd in zijn titel door zijn eenigen overgebleven zoon. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 12 April. Johannes, z. van Jacobus van Nimwegen en Hendje Midde laar. 13 April Otto Pieter, z. van Otto Broekhuijsen en Jacoba Geurtse. 14 April. Jacoba d. van Willem Dijkhuizen en Geer- truida Hagenbeuk. Gerritje d. van Arie Kamp horst en Gerritje Wallet. 16 April Antonia, d. van Jan Buijs en Willemina Hoefsloot. 17 April Barbara Hendrika, d. van Joan nes van Keeken en Christina van Keulen. Mauritius Franciscus Antonius, z. van Hen drik Christiaan Adolph de Jong en Jean- uette Lamberta Gerarda Geerligs. Maria, van Tennis Hoogevest en Janna van Laar. 18 April. Christina, d. van Ba rend van de Water eu Bartha Martha Meijer. Hendrika, d. vau Zeger van Appel en Hendrika Leijenhorst. Marinus, van Marinus van den Hoolï en Gerritje Kroes. 19 April. Cornelus, z. van Pieter van den Berg en Petronella Kamminga. Wilhelmus Hendrikus Franciscus, z. van Heudrikus Franciscus Huurdeman en Cornelia Gerarda Batham. Gerrit Antoon, z. van Cornelis van Zwol en Antonia Blok. 20 April. Gerard, z van Antonius van Wage- ningen en Willempje van de Logt. ONDERTROUWD: 14 April, Antonius Johannns Smeeing en Maria de Goede. Aart van Doornik en Alberta van der Geld. Petrus Henricus Hnbertus Yoss en Mathilda Geertruida Maria Hubertina Hamers. 20 April. Johannes van Huussen en Maria van Grol. Jacob van der Laak en Jannetje van Kommer. Adam van Eeden en Pie- ternella Koetsier. Wilhelmus Bartholo mew Smit en Johau Da Petronella Rouwhorst. Pieter Kraan en Maria Hartman. Jacob Bast en Anna Maria van den Akker. Rijkert van den Brink en Maria Elisabeth van Minnen. Jacobus Richardus Callen- bach en Catharina Quirina van Gheel Gil- demeester. Joannes Marius Wilhelm Schel- tema en Beatrice Marian Howes. GETROUWD: 19 April. Antonius Lodo- wicus Butselaar en Johanna van Maanen. Johannes Verleng en Hendrika Catharina Butzelaar. 20 April. Gerard Frederik baron van Till en Margarita Catharina Cor nelia Huetum. OVERLEDEN13 April. Een levenl. aang. kd. v. g. van Johannes van Minnen en Clara de Bree. 14 April. Cornelia Alida Schmidt, 59 j. ongeh. 16 April. Bernardus Daniel Pijpers, 10 m. 17 April. Rijk van Bennekom, 66 j. echtg. van Dirkje Koops. Eva Cohen, 50 j. echtg. van Philip Troulder. 19 April. Hendrik Smeeing, 70 j. echtg. van Jacoba Jacobs. Rnnscboten.- GEBOREN: 15 April, Herremijntje d. van Dirk van der Schuur en Gijsbertje van der Hoogen 17 April, Willem z. van Wouter Heinen en Heiltje Klok. ONDERTROUWD: 14 April Tijmen Pij pers en Magtiltje Malestein. OVERLEDEN: 18 April, Hendrika Na gel echtg. van Cornelis Letten 50 j. Hoogland. GEBOREN 16 April Geertruida d. van H. Martens en A. F. Smitz. Lensden. GEBOREN: 19 April Arie, z. van Ge- rardus Kraak en van Aartje van Zoeren. ONDERTROUWD: 14 April, Cornelis van Daatselaar met Aalberta Gijtenbeek. GEHUWD: 20 April, Evert Kaas met Arnolda Papenburg. OVERLEDEN: 16 April, Gerrit van Maare, 72 j. ongeh. 16 April, Nicolaas van Hamersveld, 72 j. echtg. van Bartje Hegman. Stontenbnrg. OVERLEDEN: 16 April, Peter Hoogland, 23 j. ongeh: Woudenberg. GEBOREN: 19 April Teunis Cornelis z. van Jan Koudijs en Oetje Koudijs. OVERLEDEN 14 April, Aaltje Methorst, gehuwd met Hermanus van Egdom, 35 j. 17 April Petertje van den Hoek, geh. met Breunis van de Weerd, 68 j. «ARK TBERICHT. AMERSFOORT, 21 April 1893. Tarwe f Rogge »J Boekweit 1) per Appelen 0.— 0.— i hecto Peren ft liter. kleiaardapp. Zand 0.80 1) 1.— Hoendereiereu 3.— 3.35 per O O co Eenden T) r> Boter 0.90 ï.io kilo Margarine Ti tt Zoetem. kaas Ti 50 Kippen 1.— V 1.30 Kuikens 0.— 0.— Piepkuikens 0.80 1.10 I Ganzen Oude eendem^, - Jonge Hazen 0.— 0.— 0.— >1 0.— 0. 0.— Per stuk. Wilde konijuon - 0.— II 0.— Tamme 0.30 1) 1.— Duiveu 40.— ft 70.per paar. Vette varkeus - it Zeugeu Biggen 9.— it 14.— Schrammen 14.— T) 24.— Vette koeien Guste per Kalf ^;uk. Kalfvaarzen Pinken - Piukstieren ij Vette kalveren - l» - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarweheet. Roggeheet. Boek weit; beet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappelen 200 heet. Zaud- aardappelen; 13000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Boter; kilo Margarinekilo Kaas stuks Vee; 300 Biggen, 28 Schramm-n, zeugen. Gevonden op den openbaren weg: Een onderstuk van een gouden oorbel letje. Rechthebbende vervoege zich ter te rug bekoming aan het bureau van politie. 19 April J g ^/bevallen van een G. HUURDEMAN— s&f BaTtram. Ondertrouwd GEERTRUIDA Amersfoort, Amsterdam, JAN BRANDSEN ANTINA NUB^RfAJANS^ 20 A[>ril 1893. Ondertrouwd: Jp R. CALLÈNBACH beroepen predikant van IJerseke .CATHERINE.-U VAN GHEEL giluemeester, R'eceptie 27 4pril. tge kennisgeving tjf*

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2