BIJVOEGSEL, Nieuwe Amersroortscbe Courant Gemengd Nieuws. ZATERDAG 29 APRIL 1893. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. behoorende blj de VAN Omtrent de zomerplannen der Konin ginnen schijnt thans eenige meerdere zekerheid te bestaan men verneemt, dat HH. MM. van het Loo naar Zwitserland gaan om na een zesweeksch verblijf hier te lande terug te keeren en dan een deel van den zomer ook op Soestdyk te gaan doorbrengen. Blijft de gezondheidstoestand in het land gunstig, dan zou er mogelijk heid bestaan op een bezoek aan enkele provinciale hoofdsteden in den nazomer, doch anders' blijven deze uitstapjes tot een volgend jaar opgeschort. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin Regentes zullen Woensdag a. s., 3 Mei. des ochtends omstreeks 9 uur van het Loo vertrekken naar Lud- wigsburg, en in de Wurtembergscha re sidentie aankomen 's avonds half negen. Het vertrek naar Flims is bepaald op Maandag 8 Mei, des avonds half tien. Baron van Sytzama zal in plaats van den ordonnarisofficier graaf Schimmelpen- niDck, dienst doen bij het Wurtemburg- sche hof. Hare Majesteiten zullen in het laatst van Juni Daar het Loo terugkeeren en al daar den zomer verblijven. De begrafenis van mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, oud-Minister opperka merheer van H.M. de Koningin en waar nemend grootmeester van H.M. de Regen tes, toonde aan hoe deze staatsman in alle kringen der maatschappij geacht werd. Velen hadden zich bij de woning des ontslapenen geschaard om zijn stoffelijk overschot, onder bloemen en kransen be dolven, naar de laatste rustplaats te zien brengen. Onder de menigte volgers werd ook opgemerkt het rijtuig met den vertegen woordiger van de Koningin-Regentes, baron Van Hardtnbroek. Op hel rouw kleed, dat de lijkbaar dekte, waren prach tige kransen neergelegd en daarbij zag men allereerst de palmtakken, gezonden door de Koningin en de Koningin-Regen tes, waar op de afhangende witte linten de gekroonde naamcijfers der beide Vor stinnen gedrukt waren. Behalve verschillende deputatiën van vereenigingen of maatschappijen, die graaf Schimmelpenninck onder haar bestuur ders of bevorderaars mochten tellen wer den vele autoriteiten opgemerkt, o. a.al de in de residentie aanwezige leden van het civiele en militaire Huis van Hare Majesteiten; de ambtenaren en beambten der hofhouding, de ministers van builenl. zaken en van koloniën (de minister van Justine had zich wegens zijn verplichte aanwezigheid in de Tweede Kamer doen vertegenwoordigen door den secretaris- geneiaa! nan het Departement, jhr. Van Beijma,) voorts de oud-ministers jhr. Hart- sen, Ruys en Godin De Beaufort, Havelaar, Heemskeik en Grobbée de vice-presi- denlen van den Raad van State en den Hoogen Raad vele Kamerleden, meeren- deels van de rechteizijde; de gezanten van Amerika, België, Fi ankrijk, Engeland, Duitschlarid, Oostenrijk en de zaakgelas tigden van Italië en Japan; de secreta rissen der Duitsche legatie; de vice-admi- raai Mac-Leod de secretaris-generaal van het Departement van Marine en velen uit de aanzienlijkste kringen. Deputatiën waren er van de fabriek «De Prins van Oranje," van de Kon. Nationale Zangschool voor Handswerklie- den, van de Verzekerings-Maatschappij «Nederland" te Amsterdam, vertegen- wooidigd door baron Tindal en mr. D. Polak Daniëls van de Kon. Vereer.i- ging. «Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen," die den ontslapene onder haar eereleden telde. De geneesheeren dr. Blom Coster en dr. Van Tienhoven en de Burgemeeslei der residentie waren eveneens aanwezig. De predikant ds. Van Gheel Gildemees- ter, sprak een hartelijk woord en her dacht het leven van den afgestorvene. Had graaf Rutger Jan naar zijn beste krachten Koning en Vaderland gediend, de Nederlanders moesten volgens den spreker den ontslapene dankbaar zijn, want hij was het geweest, die aan den Koning gevraagd had: «Sire! geeft het volk weer een Vorstin." Deze ontslapene zou in vele kringen diep gemist worden. De heer Gildemeesler richtte verder een ige hartelijke woorden van troost tot de treurende betrekkingen en eindigde met te zeggen: dat ons vaderland behoefte heeft aan mannen, die als Schimmelpen ninck hun naam in eere houden. Namens commissarissen, directeuren •n werklieden der fabriek de Ijzergiete rij De Prins van Oranje herdacht de heer van Coevorden, mededirecteur, de groote toewijding vaD den ontslapene voor deze instelling. Ook de heer Smidt, der Nationale Zangschool. wijdJe een woord aan den overledene De oudste zoon van den ovnledene mr. G. J. P. giaaf Schim- melptniuck, dankte namens de familie voor de groote ondervonden belangstel ling en deelneminghij verzocht daarbij den vei legenwoordigei van H. M. de Ko ningin-Regentes zijn dank te willen over brengen aan H. M. voor de eer, haar getrouwen dienaar bewezen. Meer dan 40 boeren in Friesland hebben plan naar Amerika te verhuizen. Uit hun midden iseenecommissiebenoemd, die derwaarts zal vertrekken tot het doen van onderzoek. Is dit gunstig, dan zul len aldaar landerijen worden aangekocht en volgt de gezamenlijke verhuizing. Som mige boeren hebben het voornemen hun ne arbeiders, wier werkkracht en ver trouwbaarheid zij kennen, mede te nemen. Al deze boeren zijn greid-boetendat is nee-boeren. Dinsdagmorgen overleed »de won derdokter" van Schagen, dr. E. Hoekstra, in den ouderdom van 81 jaar. De bij naam wonderdokter had hij niet vergeefs, want zijne vele ongedachte genezingen bezorgden hem naam tot zelfs in het buitenland. Van heinde en ver kwamen zijne patiënten. Hij was een zeer zonder ling man. Boven de deur zijner kamer stonden de woorden: «Ik haat den dui vel en de duivel haat mij." Kwam men ham overdag bezoeken, dan vond men hem te bed, de dag was voor hem nacht; 's nachts gebruikte hij zjjn middagmaal. Vele kwalen, waardoor de menschheid geteisterd wordt, o. a. de influenza, schreef hij toe aan het z. i. slechte meel, dat de bakkers gebruikten. In brochures en ook in een adres aan de Tweede Kamer geeft hij den wensch te kennen, dat deze opgehangen moesten worden, de stroppen gesmeerd met kunstboter. Wegens een wanstaltig gezwel aan den neus kwam hij in de laatste jaren niet meer buiten zijne woning. In de Donderdagavond gehouden algemeene vergadering van de vereeni- ging tot bevordering van 's lands weer baarheid «Eendracht maakt Macht" is in de plaats van den heer A. P. Houtzaager, die bedankt heeft, tot bestuurslid geko zen de heer J. A. Schoterman, die tevens tot commandant van het corps werd be noemd. Den 1. Mui aanstaande zal het 25 jaren geleden zijn dat onze geachte stad genoot, de lieer J. van den Akker assis tent ten postkantore, bij de posterij als ambtenaar in dienst trad. De ijver en nauwgezetheid in zijne betrekking, be nevens de voorkomendheid en hulpvaar digheid door hem gedurende dat tijdvak tegenover hei publiek betoond, geven ons de zekerheid, dat het den geachten amb tenaar niet aan blijken van belangstel ling en waardeering Zal Ontbreken. De commissie, ingevolge art. 131 der gemeentewet uit deingezetenen benoemd ter beoordeeling van de aanhangige voor stellen omtrent de grensverandering tus schen Amersfoort en Leusden, heeft be sloten aan Gedeputeerde Staten te ken nen te geven, dat de door de gemeente Leusden gedane voorstellen, als ten eene- male onaannemelijk, behooren te worden afgewezen. De voordracht ter benoeming van den onderwijzer aan de openbare school 3e soort (hoofd de heer J. van der Hotst) bestaal uit de heeren 1. O. Akkeiman te Diepenheim, 2. J. F. Bolderdjjk te Voorst. De afdeeling «Amersfoort" van Ver- eeniging Volksonderwijs zal Maandag 1 Mei, des avonds t* 8 uur in het loge ment «De vergulde Zwaan" alhier een, vergadering houden. Aan de orde zijn de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering en het verkiezen van afgevaardigden voor die vergadering. Bij gelegenheid der komst van het 4e Bataillon 5e Regt. Infanterie op Maan dag 1 Mei a.s. zal des middags te 2 uur door de stafmuziek op het terras dei Sociëteit Amicita eene in tinée worden gegeven, waarop onderstaand programma zal worden uitgevoerd 1. «Les Tirailleurs" Marche Dell'Aqua. 2. Ouverture «Leichte Caval- lerie"Von SuppÉ. 3. «Weaner Mad'ln" Concert- WalzerZiehrer. 4. Fantasie aus der Oper «Liebesbrunnen" Balfe. 5. «Kolonel Benschop" Marsch Van Aken. 6. «Arlequinade" Polka-Ballet Degrez. 7. «Burlesque et Populaire" Grand Potpourri Conradi. 8. Finale. De raad dezer gemeente zal op Dinsdag, den 2 Mei 1&93, des namiddags ten 1'/, ure vergaderen ter behandeling van de navolgende punten: 1. Beëediging van den heer J. C. Lein- weber als gemeente-ontvanger. 2. Voorstel tot aanwijzing van een lokaal op hot raadhuis als kantoor van den gemeente-ontvanger. 3. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijvingen van posten op de gemeente- begrooting voor 1892. 4. Staat van oninbare posten inzake den hoofdelyken omslag, dienst 1891. 5. Beriezfluibg van leden der commis sie bedoeld bij artt. 11 en 15 der wel op de schutterij. 6. Benoeming voor een onderwijzer aan de openbare school 3e soort. 7. Benoeming van eene Regentes en een Regent van het burger-weeshuis. Bij de uitgevers Nijgh van Dit- mar te Rotterdam is het eerste nummer verschenen van een weekblad, waarvan onze Nederlandsche huismoeders pleizier zullen hebben. Wij bedoelen «de Kinder- inoeder" een tijdschrift uitsluitend aan de kleeding der jeugd gewijd, dat elke week hel nieuwste geeft op dit gebied en li iettegens taande den lager abonnements prijs er telkenmale knippatronen bij voegt, zoo eenvoudig saamgesteld, dat een meisje van 12 jaar desnoods haar eigen japonnetjes knipper, kan. Het hoofdkiesdistrict Amersfoort telt 3153 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en 2503 kiezers voor de Provinciale Staten, verdeeld als volgt: Tweede Kamer. Prov. Staten. 845 842 544 541 213 213 144 139 139 203 202 145 145 31 75 284 284 62 62 170 373 3153 2503 Ten vorige jare bedroeg hel aantal kiezers voor de Tweede Kamer 3087 en dat voor de Provinciale Staten 2463. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat van af 1 Mei e. k. de buslichtingen aan het kantoor voor de verzending per spoortreinen zullen geschieden als volgt: Spoortijd (20 minuten achter bij den plaatseltjken tijd). Richting Amsterdam. 7.40. 7.50, 10.20, 11.35,1.25,1.50,5.20, 7.—, 7.40, 8.50. Richting Zutphen. 7.10, 11.—, 3.50, 6.30, 8.50. Richting Utrecht. 7.40, 10.20, 11.40, 1.50, 4.40,7.30,8.50. Richting Zwolle. 6.25, 9.—, 11.—, 5.—, 6.30, 9.15. Richting Nijmeqtn. 6.—, 12.20, 8.45. Lichting der Builenbussen. 5.30, 9.12.55, 4.en 8.15 (beide laatsteu op Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- en Feestdigen i« het Kantooi o. a. geopend van 7.458 u. 's avonds uitsluitend tot afhalen van Brieven enz. De uitgifte der tijdsbepalingen zal spoedig worden aangekondigd. De Directeur, C. SMITT. Amersfoort 27 April '93. Bunschoten. De heer W. Vedder alhier, heeft de vorige week t« Utrecht met gunstig gevolg examen voor onder wijzer afgelegd. Hoevelaken. De vorige week slaag de te Utrecht voor het examen van onder wijzer, de heer A. de Froe en voor het examen van Christelijke bewaaischool- houderes Mej. A. van Leuveren, beiden alhier. hcherpenzeel, 25 April. Door B. en W. zjjn benoemd tot opperbrandmees- ter de heer J. Renes, tot brandmeesters spuit no. 1 de hb. M. Middelkoop, H. Berendse en G. ten Broek, tot brand- metsier spuit r.o. 2 de hh. H. Overeem, J. Blanken en H. van Setten. Naar aanleiding van het zilveren huwelijksfeest van het Italiaansche Koningspaar, en de geestdrift van het volk, die hier werkelijk oprecht gemeend is, kan het niet onaardig zijn, eenige staaltjes van het karakter van den koning mee te deelen. Waar het geldt, in dringenden nood den zinkenden moed van het volk te doen herleven, daar is hij tegenwoordig. In het kleine Piemonteesche plaatsje Busca schaamt hij zich niet, in de ellendigste hutten binnen te treden, om de, om een armzalig haardvuur gelegerde cholera- lijders bij te staan, en in Napels verricht hp wonderen, door, alleen begeleid door kardinaal Sanfelice, eiken voorzichtigheids- maatregel verwerpende, door de labyrin- thische verwarring der Vicoli van Porto en pendino te wandelen. Voor elke deur blijft hij staan' voor elk dezer arrne veriatenen, wien de vrijheid nauwelijks een schemering van betere dagen heeft overgelaten, heeft hij een vriendelijk woord en een handvol zilvergeld over. «O, de koning, onze God, ons allei vader!" roepen de armen uit en toen hij, eerst na verloop van ongeveer een jaar, terug kwam, om de waterleiding van Scrino in te wijden, stroomde jong en ud hem tegemoet en men strekte de armen naar hem uit en riep: «Heil onzen Koning, onzen vriend!" De vrou wen weenen en de kinderen, die zij in de armen houden, klappen in de handen. Hij echter loopt kalm voort, met zijn groote, goedige oogen de menig te aanziende, onder een dichten bloemen regen, met den hoed in de hand. Tot kardinaal Sanfelice zei hij: «Herinnert gij u die ontzettende ellende? Hoe spoe dig heeft het volk die vergeten!" ,,Ja, Majesteit, maar slechts om des te meer aari zijn weldoener te denken...." ,,Geen weldaad, geen weldaad, «lechts plicht...." „Zalig zijn de rijken, die zich hun armen broeders gedenken!" ,,Wie is er wel armer dan een arme Koning, Eminentie?" Hij lachte en zei niets meer.... Het opmerkelijke in het zieleleven van Koning Umberto is zeker wel een groote, onbegrensde goedheid van hart. Wie hem op het iijkenveld van Casamissiole heeft gezien, toen hij de in de brandende Augustuszon den soldaten, die riaar meri- schenlevens groeven, moed insprak, op dat de afschuw voor de verschrikkelijke verrottingspest ben niet zou overmannen, hen zou de gestalte van dezen Samari taan in het purper onuitwischbaar in het geheugen zijn geprent. «Nog een oogenblik, mijn jongen, en je bent aan het doel." «Ach Majesteit," antwoordde de genie-soldaat, «waarom hebt u geen soldaten zonder neus?" «En dan de levenden daar beneden! Moed mijn jongen, vooruit, vooruit I" En onverdroten arbeidde meu voort, en de Koning at noch dronk, voor het noodzakelijkste werk gedaan was. Zijn goedheid des hai ten kent geen hinderpalen, weet van geen gevaren. Onlangs is in Frankrijk overleden de heer Alfred Mane, een beicheiden man met veel geld en die wèl-deed, waar hij dit slechts kon doen. Mag men zijn levensbeschrijvingen gelooven, dan was het bij hem waar, wat men wel eens vei telt van een linkerhand, die niet wist wat de rechter deed. Een staaltje daarvan, dat tevens pleit voor zijri vaderlandsliefde. In hel jaar 1870 naderde een Pruisisch legercorps Tours; de bevelvoerende gene raal liet de kanonnen op de stad richten en deed de overheid weten, dat hij de stad zou bomburdeeeren, wanneer de ge meenteraad niet binnen twee uur een som van zes maal honderd duizend francs had gestort! De gemeenteraad buiten zich zelve! Hoe zulk een som te vinden in zoo kor ten tijd? De bewoners maakten reeds aanitalten om te vluchten, pakten reeds alles wat er te grijpen viel, bij elkaar, om vertrokken te zijn voor den noodlot tige uren verstreken waren. De heer Mane hoort ook van den gestelden eisch Zonder iemand te raadplegen, laat hij zich brengen naar de voorposten van het vij andelijke leger, waar hij verzocht zijn kaartje te doen over brengen naar den generaal, die daar het bevel voert. Hij wordt onmiddellijk toegelaten. «Is u die groote uitgever wordt hem vriendelijk gevraagd. «Dat ben ik, en ik kom u zeggen, dat het een on mogelijkheid is een stad bombardeeren, welke niet verdedigbaar is." «En toch is dat mijn bevel, tenzij gij mij 600.000 francs stort binnen een uur." «Maai van waar zal men ze halen? Men heeft zelfs geen tijd om ze te zoeken." «Dat gaat mij niet aan." «Is u tevre den met mijne handteakening?" «Van een man als u is, ja, zonder eenige aar zeling." «Goed, zie daar!" En om zijn stad voor een bombarde ment te behoeden, gaf Alfed Mane alleen zes honderd duizend fiances. De in den nacht van 1 April van dit jaar iri Duitschland voltrokken over gang van den plaatselijken tijd tot den Middel-Europeeschen tijd, is overal heel gemakkelijk gegaan, en de voorvechters van die tydhervorming hebben veel ge volg gehad. Zooals riu uit Denemarken wordt bericht hebben beide Kamers toe gestemd in een wetsontwerp der regee ring, om van af 1 Januari lt93 ook daar uitsluitend de Middel-Europeeschen tijd openbaar te maken, terwijl voor de Zwitsersche spoorwegen hetzelfde is be sloten. In de beide laatste landen geldt reeds lang de spoortijd tegelijk voor den tijd van het burgerlijk leven, en het zal niet lang meer dufen, of in de van Oos tenrijk uitgegane hervorming in den tijd zal door alle landen in Middel-Europa worden geJeeld behalve door Oosten rijk. Om die tijdsverandering zijn daar verzoekschriften ingezonden door 6(1 steden, 12 vereenigingen en 6 Kamers van Koophandel, terwijl 50 staden uit vrijen wil verandering in haar stadsklok ken hebben gebracht. Over de vertrekken, die de Duitsche Keizer en zijn gemalin in Quirinaal te Rome betrokken hebben, vernemen wjj het volgende: De vertrekken, door ''e keizeiin be woond, zijn dezelfde, die in 1888 door den Keizer tijdens zijn verblijf te Rome betrokken werden. Het is de rij kamers, die zich links tegenover de groote Zwit- zersche zaal van de Vla Venli Settembre uitstiekken. De eeiste kamer, volgende op het ge meenschappelijk vertrek van het Itali- aansch Konings- en het Duitsche Keizer paar is de antichambre van de Keizerin, een kamer met rood zijden tapijten, roode fluweelen portières, gebeeldhouwde fauteuils van geel leder en een geel mar meren schoorsteen. Drie prachtige met ivoor ingelegde kasten voltooien het meu bilair. Op deze kamer volgeneen japansche spiegelsalon met roodzijden meubelen, een boudoir (met schrijflesse naar) met tapijten van donkergroene, ge bloemde zijdede slaapkamer met tapij ten in crème-atlas met roode en groene arabesken. Over het bed hangt een schilderij van Bisseo: een slapende vrou wenfiguur met den genius van den droom. Een ingerichte toiletkamer met twee waschtafels, met goudbronzen ornamenten en prachtige plafond schilderingen (spe lende engelen) voert naar de geheel nieuw gemeubileerde vertrekken van den Keizer. De verdienste, om in acht-en-dertig dagen een rij van gewone, vioeger door het hofpersoneel bewoonde kamers te verandeien in vertrekken vol pracht en praal, komt geheel toe aan den hertog van Noja, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat alles bestiert en overal, door zijn kunstzin gedreven, passende versieiingen aanbrengt. Een kleine, rijk vergulde kamer, met twee plafondschil deringen van Bruzo (Amor en Psyche en bloernstrooiende engelen) verbindt de vertrekken der beide Majesteiten. Nadat wij een kleine ontbijtzaal doorgeloopen zijn, komen wij in de groote slaapkamer met gobelins (chinois italiens) uit het Turijnsche slot. Door een met licht groene zijden porlières bahangen deur komt man in de alkoof, waar zich boven het bed van den keizer een niauwe pla fondschildering bevindt de genius van den slaap, die de slapeloosheid verschalkt. Van hier komt men door een zijdeur naar de met prachtige bloemstukken versierde badkstner. Op het slaapvertrek volgt de toilet- kan er met groenzijden tapijten, evenals die der Keizerin, en de werkkamer met blauwe moiré tapijten. Op de beida deuren hangen portretten van dames van het hof van Savoye uit de 18e eeuw. De groote zaal is prachtig versierd met gobelins uit het slot van Caperta. De crème kleurige gobelins stellen de lotge vallen van Don Quichot voor, terwijl de kostb re plafond-schildering de koningin vau Saba voor koning Salomo voorstelt. In het midden van de zaal staat een door bloemen omzeven genius (marme ren beeld). Een tweede kleinore kamer, inet tapijten van groen-atlas met fluwee len bloemen (velours entrecoupé) sluit de reeks. Achter de Keizerlijke vertrek ken ligt de Pincio en de villa Ludovist. Twee boeren uit het Russisch district Jeli»sawetgraschen keerden eenigszinsaan- geschoten van de markt naar huis terug. Oaderweg sloten de beide wakkere hoeren, Strntyenkow en Buiilis, den volgenden ruilhandel. Stratijenkow had een ieelijke vrouw en verruilde die aan Burilis die eene mooi» vrouw had, terwijl hij een paar schoone trekstieren als toegift aanbood. In het dorp teruggekeerd, vond de ruil ook werkelijk plaats, doch het samen leven der jonge paren duurde slechts korten tijd. De vrouw van Burilis zond haar beklag in aan de plaatselijke overheid en deze besloot den ruilhandel nietig te verklaren; bepaalde.dat Burilis zijn trek dieren terug moest geven en ieder der twee weer in het bezit moest worden gesteld van zijn eigen vrouw terwijl de handelslui werden gestraft, ieder met 10 geeselslagen. De beiden boeren waren met deze straf niet tevreden, gingen in liooger beroep, doch moesten toch tien geeselslagen ont vangen. Paiijs kan een tweede uitgave van den Rattenvanger van Haraeln aanwyzen. De heer Henri Dagoc dankt zijn beroep aan de erfvijanden, de Pruisen, want eerst gedurende het beleg van Parijs door dezen is zijn talent tot volle rijpheid gekomen. In dien moeielijken tijd, toen de Parijzenaars door den nood gedrongen het rattenvleesch als eene lekkernij ver slonden, zoodal de slagers voor elke rat niet minder dan 3 frcs. ontvingen, ver scheen op het stadhuis een jonge man, en bood aan ratten in groote menigte te leveren, als men hem daarvoor het monopolie toestond van de jacht in de Parijsche riolen. Dat gebeurde en in een paar weken tijds zond hij niet minder dan 12,500 ratten. Maar toen er geluk kiger dagen aanbraken en weelde weer Parijs overstroomde, verloren de bewoners den smaak voor het raltevleesch, en daarmede de rattenvangers zijne werk zaamheden. Nu zocht deze echter eene andere markt voor zijne waren en vond die ook. In België en in het Noorden van Frankrijk houdt men zeer veel van gevechten tusschen rattenvangers hier worden honden bedoeld en ratten, en Amersfoort Baarn Bunschoten Doom Eemnes Hoogland Leusden Maarn Renswoude Soest Sloulenburg Woudenberg Zeist

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5