BINNENLAND. BlITEMSCII OVERZICHT. Plaatselijke berichten. dat wij ons vormen van een goede I staatsinrichting. En de plicht om verandering aan te dringen op verandering aan te rust in de eerste plaats op hen, die zich bevoorrecht weten. Het ZOU schoon zijn indien de gevoe- I gevormd met het doel, pogingen in het C. van Reenen. Deze heldendaad werd door de hooge regeering beloond met het schenken aan C. van Reenen met de zilveren reddingsmedaille. Thans heeft zich te Arnhem een comité uit verschillende werklieden vereenigin lens, die staan, kreet thans matig bij algemeen enkelen hunner be werden, en de om belastinghervorming zoo luide bij hen, die on- zijn bezwaard, overstemd werd door de klacht der bevoor rechten, wien de eer wordt mis gund naar hun den aangesproken voor de huis houding van deri staat en de kos ten der landsverdediging." Ieder 8en weldenkende zal het met deze woorden eens zijn en den man hoogachten, die zulke woorden tot werkelijkheid tracht te maken en zal maken bij voldoende mede werking. Die medewerking moet juist komen van hen, die er het minst wel bij varente meer eer voor hen, als zij hunne medewer king niet onthouden. Bij de aankomst van Hare Maje steiten de Koningin en de Koningin-re gentes te Ludwigsburg, bevond zich al daar aan bet station een deputatie der Nederlanders, gevestigd te Ludwigsburg en te Stuttgart. Deze deputatie werd aan Hare Maje steiten voorgesteld door den Nederland «chen consul-generaal in Wurtemburg den heer Vellnagel. Deze aanwezige Nederlandsche dames boden Hare Maje steiten bij die gelegenheid bouquetten aan. Hare Majesteit de Koningin-regeates begaf zich II. Donderdag naar Stuttgart, teneinde aldaar eenige bezoeken aan ver schillende vorstelijke personen te brengen. Door Hare Majesteit de Koningin werd Vrijdag, geheel incognito, een bezoek aan Stuttgart gebracht. H. M. bezocht aldaar het koninklijk paleis YVilhslma met zijne prachtige serre en albambra, en reed vervolgens langs Rosenstein, waarna de stad bezichtigd werd. Gedurende het verblijf van Hare Maje steiten te Ludwigsburg is aldaar dage lijks familie-diner. Zondag werd echter een groot diner gegeven, waarbij 85 gasten aanzaten Naar het Weekblad v. h. Hecht mededeelt, zal een commentaar op de faillissementswet verschijnen van de hand van prof. Molengraaff en de Kamer leden Hartogh en Huber. Aan de officieren van het Neder- landsch oorlogsschip van Speyk, dat deel heeft genomen aan de Columbusfeesten te New-York, is den 29. April door de Holland Society aldaar een diner aange boden De menu was met de Nederlandsche en de Amerikaansche vlag en met de portretten van de Ruijler, Piet Hein en Tromp versierd. Dat van van Speyk ont breekt, omdat van den held zoo luidt het onderschrift van een open vakje nadat hij zijn schip had in de lucht laten vliegen, niet genoeg was ovargebleven om het uit te schilderen. Op de spijslijst komt o.a. voor; ge streepte baars in van Speyk steil; aard appelen in Tromp stijl; mondvols van zachte quahogs in de Ruijter stijl; Sor bet Piet Hein enz. Men zal zich herinneren het op 8 Oct. jl. te Hilversum plaats gehad hebbende ongeluk, waarbij A. Tilburgs in een put van 40 voet diap bedolven werd door instorting, en daaruit met eigen levensgevaar gered werd door te stellen om aan deze daad van en zelfopoffering eene blijvende werk moed herinnering te verbinden, en van de hooge regeering alsnog te verkrijgen dat C. van Reenen benoemd worde toiBioeder van den Nederlandschen Leeuw. Tevens doet het comité een bei oep op alle werk lieden in Nederland om stoffelijken zedelijken steun, ten einde dezen held van de sympathie der Nederlandsche werklieden een tastbaar blijk te geven Zjj wil trachten deze daad te vereeuw bv. door het doen vervaardigen van een portret in olieverf en dit aan het rijksmuseum ten geschenke aan te bieden of wel zoodanig stoffelijk blijk aan va Reenen zeiven te schenken. Ir. een adres aan de koningin-regentes wordt voor van Reenen de benoeming tot broeder van den Ned. Leeuw geviaagd en in ean adres aan de Tweede Kamer de toekenning van »een nat onaal stof felijk huldeblijk." Utr. Court Te Vierlingsbeek (N.-Br.) heeft zich een geval van nona voorgedaan bij een dienstmeisje, dit reeds sinds 4 dagen en nachtan onafgebroken doorslaapt zon der dat het door aanwending van alle middelen der kunst mogelijk is haai wakker te krijgen. Men vreest voor een ongunstigen afloop. Het aantal landverhuizers naar Amerika, te Rotterdam aanwezig, is zóó groot, dat eergisteren meer dan 500 personen moesten achterblijven. William Stewart, een Braziliaan heeft om 500 gulden gewed, dat hij op een rijwiel in twee en een halven dag van Luik naar Amsterdam zal rijden, dat is een afstand van 310 K. M. Donderdag s. zal hij van Luik vertrekken, ten één uur na middernacht tusschen Woensdag en Donderdag. Tegen 11 uur 's avonds hoopt hij te Bokstel te zijn, Vrijdagmid te drie uur te Utrecht, en hoopt Zaterdag 13 Mei tegen negen uur 's avonds voor hel stadhuis te Amsterdam te zijn Een aantal wielrijders zullen hem con trolearen. Onder de middelen tot opruiing behoort ook de indirecte aanvallen tegen de Koningin. Zoo heeft nu een der lieden, die er hun werk van maken de maat schappelijke onrechtvaardigheden te ver kondigen, berekend dat de Koningin een inkomen heeft van f 2,50 in de minuut. Volgens deze berekening zou zij dus jaarlijks f 1,014,000 genieten.'t Ia echter maar f 600,000. Dit geeft zeker nog een vrij hoog cijfer in de minuut, maar als men uu ook eens de uitgaven optelt, die voor het personeel der hofhouding worden vereischt en die voortdurend aan allerlei instellingen, aan kunstvoortbrengselen, aan armen enz enz. worden uitgekeerd, dan komt men tot de conclusie, dat de Koningin veel meer heeft uit te geven dan zij ontvangt. En als men nu eens de Koningin ïaf- schafte" want dit schijnt toch de be doeling van die berekening te zijn zou er dan door die vermindering van de Staatsbegrooting met zes ton, zooveel worden geprofiteerd? De 4 millioen Neder landers zouden dan jaarlijks 15 cents per hoofd minder behoeven op te bren gen, maar al de takken van nijveiheid die gevoed worden door de uitgaven van het Hof en den breeden kling, dien hel zich gevormd heeft zouden groote schade lijden. Die f 600,U00 is misschien de meest productieve uitgave van het budget. Men vrage eens aan de Parijzenaars, welk een nadeeligen invloed de verande ring van regeeringsvorm op de nijverheid heeft uitgeoefend. Dit is geen argument voor het bestaan koopst leven kan. Hel weinige dat er na het bankroet nog van het persoonlijke eigendom van mevrouw Leslie was overgebleven was niet voldoeude voor de noodsakelijkste behoeften der beiden dames, zoodat zij genoonoodzaakt waren door handenar beid in haar verder onderhoud te voor zien. Volgens de gewone loop van zaken hadden de vrienden van mevrouw Les lie haar na haar ongeluk verlaten. Slechts één was getrouw gebleven en voldeed zoo al niet aan den draag van zijn hart, dan toch aan een plicht, die hem gewoonte was geworden, en bezocht de dames zeer geregeld. Het was Char les Ripley. Tweemaal 's weeks kon men hem het nedeiige verblijf der dames Les lie zien binnen gaan, hij bracht er den avond door met aangename gesprekken, waarin wel is war het droevig verleden nu en dan herdacht werd, maar toch de hoop op een betere toekomst de grootste plaats innam. Want, het wordt tjjd dat we het den lezer mededeelen, Charles had, to^n zijne vooruitzichten heter waren geworden, aanzoek gedaan om de hand van Ellen en haie fumilie had hem die toegestaan in den tijd dat zij nog dooi het fortuin begunstigd werd. Na den dood va® den heer Leslie en het verval zijner weduwe en dochter, had Charles zich niet ontrokken aan de verbintenis en herinnerde nog meermalen dan Ellen en hare moeder, de beloften die in een beteren tijd waren afgelegd. Maar doch ter en inoeder beide hadden telkens om uitstal gevraagd, het was alsof zij eene flauwe hoop koestarden op eene betere toekomst en een ommekeer van zaken. Wij hebben reeds gezien dat zij zich niet bedrogen hadden. Het legaat dat Ellen juist ontvangen had, was voldoende, om, gevoegd bij hetgeen hare moeder nog was overgebleven, lien wel niet in weelde maar toch in dien gegoeden middelstand te doen leven, die de dichters niet ten onrechte als de gelukkigste bezingen. Door dit alles bezig gehouden had het jonge meisje, wier moeder door eene vrij ernstige ongesteldheid verhinderd was geweest om haar te vergezellen, en dat toch het in ontvangst nemen van het geld, dat zulk eene verbetering in haren toestand moest brengen, niet had willen uitstellen, niet bemerkt dat het rijtuig Piccadilly, Regentstreek en Cliaring-Cross was doorgereden en nu juist het stiand genaderd was. Evenwel, al waren hare gedachten met zoo afgeleid geweest, zou zij groote moeite gehad hebben het op te merken, want de mist was zoo dicht eener dynastie, wij voeren het alleen aan ter bestrijding van de berekening omtrent het inkomen der Kroon. Arnh. Ct. liet belangrijkste feit uit de geschie denis der jongste week is de verwerping van de legerwet door den Duitschen Rijks dag. De beslissing viel Zaterdagnamiddag D® ve:vadering, die (e elf uur aanving was druk bezocht: van de 394 leden wa ren 372 aanwszig. De redevoeringen door vijl afgevaardigden dien dag nog gehouden, mogen op zichzelf niet van gewicht zijn ontbloot, er werd weinig naar geluisterd; nieuws viel er over de zaak niet meir te zeggen, en elk lid was het met zichzelf volkomen eens hoe hij stemmen zou. Lerst werd het ooi spronkelijk voorstel der Regeering in stemming gebracht dat was eigenlijk maar een formaliteit, want ieder wist vooruit dat het verwor- hen zou worden, hetgeen ook geschiedde alleen de conservatieven stemde® vóór Toen kwam het voorstel-Huene, waar- rned® de Rijkskanselier Von Caprivi, met machtiging des Keizers, reeds vroeger heeft verklaard zich te vereenigen, en dat in hoofdzaak ten doel had, de ver meerdering van de legersterkte c-n daar mede ook de verhooging der uitgaven meer geleidelijk te doen geschieden, en waarvoor vergeefs was getracht het cen- tium en d® vrijzinnige partij te winnen Te drie uren maakte de president van den Rjjksdag, de heer Von Levetzow be kend, dat het voorstel was verworpen met 200 tegen 192 stemmen en één onthouding, aldus verdeeldVóór stemden de conservatieven, de leden der rijkspartij, de nationa'al-liberalen, de Polen, twaalf leden van het centrum, zes vrijzinnigen en de anti-semieten op drie na; legen al de sociaal-democraten, de overige leder, van centi urn en vrjjzinoige partij, de Elzasseis, op één na die zich onthield, en drie anti-semieten. Onmiddellijk na de afkondiging van den uitslag vroeg Von C»privi het woord •n zeide dat hij een inededeeling had te doen namens den Keizer. Alle leden ston den van hun zetel op, ook de sociaal democraten, maar dezen om de zaal te erlaten. Vervolgens sprak Von Caprivi een woord van hulde aan den Piesident voor zijn ijver en toewijding, en las het besluit voor, waarbij de Rijksdag voor ontbonden wordt verklaard. Met een Hoch" voor den Keizer gingen de hee- ren weg. Voor één hunner wa» nog een kleine verrassing weggelegd, namelijk voor onzen goeden vriend Ahlwart. Wel was hij één der eersten die de zaal ver heten, maar toch werd hij bij den uit gang gearresteerd door een der politie beambten, die zich in burgerkleeding bij elke deur hadden opgesteld. Hij werd nu uitgenoodig om mee te gaan, ten einde, niet meer gedekt door zijn mandaat als afgevaardigde, zijn overigen straftijd uit te zitten, wegens den bekenden laster in zake de geweren-levering.' Reeds is door den Keizer bepaald, dat de verkiezingen voor den nieuwen Rijks- moeten plaats hebben op de® 15en Juni; buitengewoon veel tijd van voor bei eiding is er dus niet. Het spreekt vauzelf, dat bladen van onderscheiden politieke richting kolommen druks wijden aan de gebeurtenis en haar mogelijke of waarschijnlijke gevolgen. Merkwaardig is de verklaring van de Freisinnige Zei tung, het blad van den heer Richter, hetwelk ronduit zegt dat Caprivi wel een meerderheid had kunnen vinden, als zijn onbuigzame militaire stijf hoofdigheid hem niet in den w®g had gestaan; nog een uur voor Je stemming was de uitslag twijfelachtig, want zoo de beperking van den diensttijd tot twee jaar in de wet ware opgenomen, zouden 29 leden der vrijzinnige partij vóór het voorstel-Huene hebben gestemd. Inlusschen, de zaak ligt er toe, en wat de naaste toekomst brengen zal, wordt met belangstelling gadegeslagen, ook in het buitenland, waar men een niet on waarschijnlijke toeneming der sociaal democratische partij als een gevaar be schou a t. Zóó zijn de tegenwoordige regeerdeis: hun dwaze hartstocht voor legerverstei king drijft de tot het uiterste gel) achte burgerij in de armen van een partij, welker doel is hen uit den zadtl te lichten. De ontbinding van den Rijksdag viel op denzelfden datum, waaiop hij diie jaren geleden na de algemeene verkie zingen werd geopend. Onder gewone omstandigheden duurt het mandaat der afgevaardigden vijf jaar. Reeds nu hebbeD er partij-verschik kingen plaats gehad. De Duitsch-vrijzin nige partij splitste zich in twee deelen de aanhangers van Richter, tegenstanders dus van de legerwet, hebben den naam aangenomen van «vrijzinnige volkspartij' en zich verbonden met de Zuid-Duitsche democratische volkspartij de beide leiders dier groepen hebben een gezamenlijk verkieiings-manifesl uitgevaardigd. De minderheid der vrijzinnigen noemt zich «vrijzinnige vereeniging" en verklaart zich vóór de legerwet. Onderscheiden Fransche bladen wijzen er op, dat er bij de verkiezingen en in den nieuwen Rijksdag veel over Frankrijk zal worden gesproken Men moet er dus bedacht op zijn, de Duitsche militaire partij geen wapenen in de hand te ven en zich door geen provocaties tot onvoorzichtigheid laten verlokken. De Italiaansche «Opinione" is van oordeel dat, als de verkiezingen ongunstig voor de Duitsche Regeering uitvallen, dit de oorlogzucht der Franschcn zal aanvuren, zoodat een zegepraal der Regeering in het belang van den vrede is. Diezelfde Zaterdag was een andere gedenkdag, namelijk van den beruchten moord in Phoenixpark te Dublin. Men schijnt dien niet onopgemerkt te hebben willen laten voorbijgaan: in de nabijheid van het Paleis van Justitie in de lersche hoofdstad had 's avonds een ontploffing lats, die een geweldigen slag maar gelukkig geiinge schade veroorzaakte. De Minister Morley verklaarde Maandag avond in het Lagerhuia dat geen nadere bijzonderheden tot zijn kennis wareu ge komen. Het Lagerhuis ving Maandag de beraad slaging aan over artikel 1 der home-rule wet. Het begin was weinig bemoedigend door telkens voorstellen tot verdaging te doen, die een langdurige stemming noo dig maakten, staken de leden der oppo sitie spaken in liet wiel. Slechts één principieel amendement werd in het debat gebracht, namelijk dal van den afgevaardigde Darling, zijnde een motie om te verklaren, dat de oppermacht van het Parlement, zoowel wat de algemeene of plaatselijke zaken als wat peisorieri in Gioot-Britlunnië en Iciland betref', in geen enkel opzicht rnag worden aan gerand, beperkt of veranderd. Zij werd met 285 tegen 233 stemmen verworpen. In Noorwegen is de strijd tegen de Regeenng, naai aanleiding van het vraag stuk der consulaire vertegenwoordiging, in vollen gang. Nadat de Koning een conservatief ministerie-Stang aan het bewind heeft geroaperi, dat in hel Stor thing geen meerderheid zal kunnen vin den, werd eerst een votum van wan trouwen tegen het nieuw® en een van vertrouwen in het afgetreden liberale ministerie-Steen uitgebracht. Thans is besloten, den heer Steen een eere-jaai - geld van zesduizend kronen toe te ken ner,, als een bewijs van nalionalen dank baarheid, terwijl het voornemen beslaat het tracteinent van den Minister-presi- Stang te schrappen en de civiele lijst des Konings aanmerkelijk in le krimpen. Eerstdaags komt generaal Dodds uit Dahomey te Marseille aan wal. De so- cialistische-gezinde meerdeiheid van den gemeenteraad dier stad heeft het voor stel verworpen om 100.000 frans toe te geworden dat men zelfs bij het licht der gaslantarens en de verlichte winkels, slechts met moeite de straten kon on derscheiden. Plotseling deed de koetsier, wien zij bij het instappen gezegd had waar hij haar af moest zetten, het rij tuig ophouden en riep: «Hier zijt gij w*ar ge weze® moet, juffrouw I Maar, hetzij dat Ellen de plaats niet goed had aangeduid, hetzij dat de koet sier haar verkeerd begrepen had, zij be merkt® dat zij zich bij het strand bevond vlak bij Waterloo-bridge, zoodai zij nog ver van hare woning verwijderd was. Wat te doen. Den koetsier iets te ver wijten ware verloren moeite. Ellen koos us de wijste paiuj ea na voor hare plaats betaald te hebben, liep ze met haastigen tred naar Macclesfieldstreet, waar zij met are moeder woonde. Haastig aan te kloppen, de trap op te gaan en op den ziekestoel, waarop mevrouw Leslie lag, toe te treden, was het werk van een oogenblik. «Wel kindlief 1 hoe staan de zaken?" vroeg de zieke. «Zoo goed mogelijk," antwoordde het meisje, «en zie hier tot bewijs het geld, moederlief." Dit zeggende opende zij de portefeuille om er het geld uit te ne men. Maar op e®ns werd zij doodibleek en wankelde als door den bliksem getroffen, de bankbilletten waren verdwenen. Tevergeefs doorzocht zij ieder laschje der portefeuille, en bekeek haar van alle kanten zij waren niet te vinden. Zij herinnerde zich dat zij de porte feuille gedurende den geheelen rid op haar schoot gehouden had. Slechts één oogenblik had zij die naast haar op de baak gelegd om haar zakdoek uit den zak te halen, maar had de portefeuille onmiddellijk weer op haar school gelegd e® die toen ook niet meer los gelaten. Het ongaluk zit dikwijls in een klein hoekje. In die weinige oogenblikken dat 2ij de portefeuille op de bank had laten liggen moeiten de bankbilletten verdwe- neo zijn. Evenwel began zij met grooten ijver op den vloer om zich heen te zoe ken zonder erg verwonderd te zijn dat ze niets vond. Wat scheelt u toch, mijn kind vroeg mevrouw Leslie, die niets vun het zon derlinge gedrag van Ellen begreep. «Verloren I" zeide Ell n eindelijk met gesmoorde stem. aWat zegt gij?" vioeg de weduwe, «wal is verloren?" «Het geld;" hernam het jonge meisje geheel verward, alsof ze uil een benauw den droom ontwaakte of eene vreeselijke staan voor zjjn feestelijke ontvangst, maar daareiit«gen besloten 25UO francs te ge ven voor de terugkeerende soldaten en even zooveel van de nagelaten betrek kingen der gesneuvelden. Ds. J. Hooykaas Jr., de nieuwbe- roepen predikant hij de Remonstrantsche gemeente alhier, zal Zondag 4 Juni hier I eve&ligd worden en daarna zijn intrede doen. Zondag 14 Mei a.s. zal de Go Is- dienstoefening in de Rem. Kerk geleid worden door den Heer B. W. Colenbran- der, pred. bij de Herv. Gem. te Brielle. Zaterdagochtend geraakte door on voorzichtigheid een kinderwagen waarin een kind van ruim een jaar oud, aan de Korte gracht te water. Op het hulpge roep van de geleidster, begaf Karei Mul der, limmerrriansgezel bij den aannemer lleiligeis, zich zonder aarzelen te water en mocht er in slagen de kleine behou den op het drooge te brengen. Dit is leeds de tweede maal, dat de wakkere man op deze wijze een menschenleven ledt. - Aan het hier ter stede in ds vorige week gehouden examen voor adjudant onderofficier, dienstdoend officier bij de bereJen artillerie, hebben van de zes adspiranten voldaan de wachtmeester Gioeneveld van het 2e en de opperwacht meester Talboom van het 3e regiment veld-arlillerie. Sedeit eenige weken kwam in vele bladen en ook in deze courant een adver tentie voor, getiteld «Reuzen, Reuzen!" van J. van Mieghem te Houtenisse. Wij waarschuwen een ieder aan genoemden persoon geen bestellingen te doen, aange zien is gebleken, dat het bestelde niet ge leverd wordt en men te doen beeft met een groot oplichter, die reeds in handen der justitie is vervallen. Maandagavond werd den heer A. H.i-:chel ter herinnering aan zijn 25-jaiig secietaiiaat der aocieteil «Amici- tia," namens een aantal lede®, een fraai geschenk aangeboden. Morgen namiddag Ie 2 uur zal door de stafmuziek van het 5e regiment Infan terie, directeur de heer G. K. G. van Aken een matinée w®rden gegeven, den leden en hunne dames aangeboden door H. H, officieren van dit regiment. liet programma luidt als volgt: La Vaillance Marche Painparè. 2. Ouverture «Domina Noir" Auber. «Sirenenzauber" Walzer Waldteufel. 4. Fantaisie de l'opéra «Yvonne" de LimnanderFr. Dunkier. o. Ouverture «Die lustige Wei- ber von Windsor" O. Nicolai. 6. «Rossignol" Polka pour pi- colo soloSteenebruggen. 7. Grande Fantaisie de l'opéra «Faust" de Ch. Gounod Joh. M. Coenen. 8. Finale. A.s. Vrijdag des avonds ten half acht ure, zal er door de Muziekvereeniging Caecilia" een uitvoering op den Hof gegeven worden, onder leiding van den Heer H. Hendriks. Hel programma luidt als volgt: I. Tous Ensemble, Marsch. J.Knegtel. 2. Berlin wie es weint und lacht, Ouvarture - Conradi. 3. Estudiantina, Wals. Waldteufel. 4. La Fètc Triomphale, FantaisieG. J. v. Dam. Pauze. 5. Hochzeits-Marscli Mendelsohn. 6. Piinz Conti, Ouverture Ch. Lecocq. 7. Les Rameaux, Lied Faure. 8. Romeo et Juliette, Fan taisie Bellini. 9. Finale. verschijning gezien had. «Dat is niet mo gelijk I" riep mevrouw Leslie uit. «Het is toch zoo," antwoordde Ellen. Het geld was zooeven nog in de por tefeuille, waar ik het zelf in gelegd heb; acht bankbilletten van vijfhonderd pond sterling, en nu zijn zij verdwenen. Ze kunnen er slechts in den onnibus uitge raakt zijn en ik hen wel dwaas er hier naar te zoeken. Maar laat mjj slechts begaan, moeder, ik zal ze wel terugvin den." Zonder verder een woord te sprekeD of af te wachten dat hare moeder, die niet minder verslagen was dan zij zelve, iets zeggen kon, verliet zij de kamer, liep met de vlugheid eener hinde de trap af, snelde de straat op en liep naar de plaats waarde onnibus op zijn tocht van Waterloo- bridge naar Nsw-Brompton voorbij moest. Maar helaas, juist twee minuten geleden was Charing-Cross gepasseerd en men oorde hoe langer hoe onduidelijker in de lichting van Haymarket het rijtuig vooi trollen Weldra hield het geluid geheel op. Ellen liep dien kant op, maar le vergeefs, de omnibus vei wijdei de zich meer en meer. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2