BMLANDSCH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. BLNjNENLAJNI). Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. de meisjes worden opgevoed. Het beste middel tegen drankmisbruik hebben de vrouwen in haar macht. Hare Majesteiten zullen 16 Juni Flims verlaten, en vertrekken van daar naar Augsburg, waar HH. MM. een dag zullen verblijven. Van 17 Juni tot 20 Juni zullen HH. MM. zich ophouden te Neurenberg, en van 20 tot 23 Juni een bezoek brengen te Arolsen. In den avond van 24 Juni zullen HH. MM. op het Loo terugkeeren. Uit Arolsen wordt aan de N. R. Ct. bericht, dat de jonge Vorst Friedrich von Waldeck en zijne zuster Prinses Elisabeth bij eenen rijtoer uit het rijtuig zijn ge slingerd. Ze deden, terwijl de paarden voortholden, eenen gevaarlijken val, maar moeten nochlhans niet ernstig zijn ge wond. Programma van de wedstrijden, te houden op de Arnhemsche Wielerbaan op 2 Juli a.s., te 2 uren. No 1. Niewelingen-wedstrijd van meet, op veiligheidswielers. Afstand 1000 M. Prijzenverguld zilveren, zilveren, bron zen medaille. No. 2. Wedstrijd van meet op den veiligheidswieler om het kampioenschap van Nederland. Afstand 1609 M. Prijzen le gouden kampioens-medaille, 2e zilveren herinneringsmedaille 3e bronzen herinne ringsmedaille. No 3. Beslissing van den nieuwelingen wedstrijd. No. 4. Wedstrijd met voorgift op den veiligheidswieler slechts open voor hen, die niet zijn ingeschreven voor r.o. 2. Afstand 1609 M. Prijzenkunstvoorwer pen ter waarde van f 50, f 3u, f 20. No. 5. Wedstrijd van meel op den driewieler om het kampioenschap van Nederland. Afstand 3000 M. Pi ijzen: le gouden kampioensmedaille, 2e zilveien herinneringsmedaille, 3e bronzen heiinne- ringsmedaille. No. 6. Wedstrijd met voorgift op den veiligheidswieler. Afstand 804 M. Prijzen kunstvoorwerpen ter waarde van .f 60, f35, f20. No. 7. Wedstrijd van meet op den veiligheidswieler om het kampioenschap van Nederland. Afstand 5000 i\l Prijzen: le gouden kampioensmedaille, 2e zilveren herinneringsmedaille, 3e bronzen herin- neimgsmedaille. Sluiting der inschrijving 21 Juni. Er wordt gereden onder de bepalingen van het nieuwe Boodsreglement. De groote manoeuvres zullen dit jaar nu toch op de Gooische heide door gaan. Het bestuur van Stad en Lande van Gooiland heeft voor dit jaar aan den Minister van Oorlog lagere fiuanciéele eischen gesteld, welke bereids zijn aange nomen. Spoedig worden reeds eenige noodige veranderingen in het kamp aan gebracht. De vorige week werden niet minder dan 60 bedelaars en landloopers een waggon vol onder gelelde van 6 rijks veldwachters naar Zwolle overgebracht, om verder naar de Rijkswerkinrichtingen te worden vervoerd. Naar gemeld wordt is de po-itie van de adsistenten der posterijen belangrijk verbeterd, doordat thans de bezoldiging in verhouding is gebracht tot hunne dienst jaren. Door deze gunstige beschikking van den nieuwen directeur-generaal der posterijen en telegraphie is tegemoet gekomen aan een meermalen geuiten wensch. Dr. P. F. van Hamel Roos schrijft in zijn «Maandblad" over «cognacver- valschingWij constateerden in een monster cognac betrekkelijk groote hoe veelheden glycerine, een stof, die gelijk bekend is, we) is waar niet tot de ver giftige behoort, doch in eenigszins groote hoeveelheden en in vrijen staat toch niet in ons voedsel behoort voor te komen, zooals onlangs o. a. door den «Conseil d'Hygiène" in Frankrijk uitgemaakt is. Een eenvoudige methode, die natuurlijk niet op wetenschappelijke juistheid aan spraak maakt, doch voor leeken gemak kelijk uitvoerbaar is om de bijvoeging van glycerine bij cognac te herkennen, berust op het feit, dat een deel dezer stof bij verdamping in een schaaltje op het waterbad als een strooperige, bij bekoeling niet vast wordende massa achterblijft. Cognac zonder bijgemengde glycerine laat slechts een gering, bij bekoeling vast wordend residu achter, gewoonlijk uit een weinig extraclief- stoffen der vaten en geringe hoeveelheden kleurstof (gebrande suiker) bestaande. Er is onder den titel: »De wees- vadei Van 't Lindenhout ontmaskerd, of onthullingen over de weesinrichling te Neerbosch, door G. van Delh, oud-kapi tein, en A. J. van Houten," eene brochure verschenen, waarin beschuldigingen van zeer ernsligen aard, met betrekking tot de toestanden in genoemde weesinrich tingen worden ingebracht. De redactie van het te Amsterdam verschijnend Nieuwsblad voor Nederland heeft naar aanleiding daarvan persoonlijk een onder zoek in deze inrichting ingesteld, waarvan het resultaat was, dat zij tot de over tuiging kwam dat de brochure eene aan eenschakeling is van leugen en laster. Genoemde redactie deelt mede, dat de heer Van Houten, die als onderwijzer aan de inrichting le Neerbosch ontslagen werd, omdat hij niet is een man van de beginselen, welke aan deze inrichting ten grondslag liggen, hoewel hij dit bij zijne aankomst had beweerd, schriftelijk aan geboden had, de brochure ,niel uit te geven, zoo de heer Van 't Lindenhout hem f 300 wilde betalen. De schrijvers der brochure zegt de redactie van het N. v. N. zullen zich weldra voor de justitie te verantwoorden hebben, daar de heer Tjessinga te Nij megen, een schoonzoon van den directeur, die eveneens zwaar beleedigd is, eene aanklacht heeft ingediend bij den officier van justitie. De minister van justitie heeft vol gens de Amsf., den burgemeester der gemeente Amsterdam volledige opgave verzocht omtrent den nachtdienst der politie, en zulks in verband met de vele aanrandingen en diefstallen, daar in den laatsten tijd voorgekomen. Den 2den, 3den en 4den Juli zal er te Bergen-op-Zoom een groote schiet wedstrijd plaats hebben van schullerij- ofïicieren. De eerste dag zal gewijd wor den aan feestelijkheden, den tweeden en derden dag zal de wedstrijd plaats heb ben. De Tweede Kamer zette in haar ver gadering van Vrijdag de behandeling voort van art. 4 van het ontwerp der bedrijfsbelasting, hetwelk bepaalt dat voor de berekening van vaste inkomsten, (be zoldigingen), genomen wordt het jaar- lijksch bedrag bij den aanvang van het belastingjaar, en voor wisselvallige het gemiddelde der laatste drie jaren. Een amendement van den heer Violik had de strekking, om ook vo«r tractemenlen dat gemiddelde te nemen. Het amende ment werd bestreden door den heer Van Houten namens de Commissie van Rap porteurs en door deri Ministerde Kamer verwierp het met 45 tegen 22 stemmen en nam het artikel onveranderd aan. Art. 5 regelt de belastingplichligheid van vennootschappen enz. naar het bedrag harer gewone en buitengewone uitdee- lingen. Een amendement van de Comm. vanRapp. tot redactieverduidelijking werd door den Minister overgenomen. Een amendement van den heer Van Karne- beek, om van de gezamenlijke winstuit- deeliog 4 pCt. af te trekken, als zijnde dit reeds in de vermogensbelasting aan geslagen, werd door den Minister be streden evenzoo een amendement van den heer Lieftinck, door den heer Gerritsen gesteund om de uitdeelingen van coöpe ratieve zuivelfabrieken niet aan te slaan. De Comm. v. Rapp. deelde de zienswijze van den Minister; zij steunde daarente gen een amendement van den heer Bor- gesius, om vrijstelling te verleenen vooi uitdeeliDgen vin levensverzekeringmaat schappijen aan verzekerden, die onder stand genieten. Amerika is, gelijk men weet, het land der groote dingen, ook der groote rampen en nalatigheden, en dat Vrijdag te Washington het vroegere Ford-theater, waar in 1865 President Lincoln werd doodgeschoten, en dat thans gebruikt werd als bureau voor de militaiie pen sioenen, instortte, is een staaltje van de ergerlijke achteloosheid, die de Unie soms te aanschouwen geeft. Reeds dik wijls was op den bouwvalligen toestand van het gebouw, waar dagelijks ongeveer driehonderd ambtenaren werkzaam waren en ontzaglijke stapels papieren de zolders bezwaarden, de aandacht gevestigd men had er niet naar geluisterd, en zelfs nog verlof gegeven om een der muren te ondergraven voor den aanleg van elec- trische geleidingen. Toen de binnenmassa, de drie verdiepingen koit na elkander, met een ontzettend geraas naar omlaag kwam, lagen honderden menscher, dood of gewond onder het puin en den af braak, die de ruimte tusschen de muren vulde, want slechts een klein deel der ambtenaren had den val zien aankomen. Het aantal onmiddelijk gedooden wordt op zestig geraamdnog velen bovendien zijn levensgevaarlijk gewond. Met de Chicago-tentoonstelling vlot het nog niet best, ofschoon de cijfers der bezoekers van dag tot. dag toenemen. Behalve met de niet geringe financiëele mocielijkheden zit het bestuur opgescheept met twee lastige quaesties, n.l. de samen stelling der jury's, die geschiedt is op een wijze dat de buitenlandsche inzen ders geen waarborg meenen te hebben voor een onpartijdige beoordeeling, en het vraagstuk van de Zondag-sluiting, door de Regeering als voorwaarde voor de niet te ontberen slaats-subsidie ge steld. Het Bondsgerechtshof heeft den eiscli der Regiering ui- vveltig erkend, en het bestuur zal wel, hoe noode ook, in deze beslissing moeten berusten. Als we nu nog vermeld hebben, dat dat het Braziliaansch gouvernement offi cieel heeft bekend gemaakt. we her inneren ons niet precies meer voor de hoeveelste maal, dat de opstand in de provincie Rio Grande nu werkelijk geheel is bedwongen, kunnen we naar de Oude Wereld oveisteken. Kalnoky heeft het noodig geoordeeld, zijn meening te verduidelijken, uitgedrukt in de redevoeringen tot de delegaties, over welke de Duitsche pers heel wat te zeggen heeft gehad, daar men er den toeleg in zag om het oorlogsgevaar en daarmede de noodzakelijkheid van leger- uitbreidinc te verkleinen. De Oostenrijksche Minister van Bui tenlandsche Zaken zei ongeveer het vol gende: »Met leedwezen heb ik gezien dat een aantal Duitsche bladen aan mijn jongste verklaiingen een uitlegging ge geven hebben, die geheel afwijkt van hetgeen ik bedoeld heb. Ik stel er te hoogen prijs op, dat in Duitschland geen misveistand ontsta omtrent de politiek van Oostenrijk Hongarije, om niet op te komen legen dergelijke valsche waar deeringen, waarvan de strekking is twij fel te doen lijzen aangaande onze bond genoot: chappen, die nog steeds even hecht en in 't minst niet gewijzigd zijn. Ik sta er op te constateeren, dat mijn toenemende hoop op het I andhaven van dpn vi ode niet voortvloeit uit bijzondere gebeurtenissen, maar uit den algemeenen toestand Uit dezen staat van zaken heb ik niet de gevolgtrekking gemaakt, dat een ontwikkeling der weerkrachten kon gestaakt worden; ik heb integendeel aan bevolen, met die ontwikkeling vnort te gaan." Aanstaanden Donderdag verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag. Het aan tal partijen, die voor de eerste stemming afzonderlijke candidaten hebben gesteld, is door de splitsing van het centrum en van de vrijzinnigen, en door de scheu ring onder de anti-semieten, belangrijk vermeerderd; er zijn ongeveer viermaal zooveel candidaten als zetels. Het nood zakelijk gevolg van dien toestand is een groot getal herstemmingen, waarbij men waarschijnlijk zonderlinge combinatiën te zien zal krijgen. De opening van den nieuwen Rijksdag zal door den Keizer zeiven geschieden, den 6en Juli; aan de beraadslaging zal voorloopig niets wor den aangeboden dan een ontwerp be treffende maatregelen tegen de choleia en de befaamde legerwet, die de Regee ring liefst onmiddellijk in behandeling zou zien nemen, zonder nader onderzoek door een commissie. Zoo wordt althans beweerdwij meenen echter, dat de Rijksdag zelf over het al of niet wen- schelijke van zoodanig onderzoek heeft te beslissen. Ook in de Italiaansche Kamer heeft men het gehad ovei de legeiuitgaven, op welker vermindering de afgevaardigde Colombo aandrong, bewerende dat erop dit oogenblik, zonder dat aan de weer baarheid des lands nadeel werd toege bracht, wel 34 millioen lire kon worden gespaard. De Regeering heeft van dien wenk weinig notitie genomen. Een andei lid der Kamer, de heer Pandolfi, besprak de verklaringen van graaf Kalnoky, en vroeg hoe de Regeering dacht over hel optreden der internationale vredebonden. Op deze vraag gaf de heer Bren, Minis ter van Buitenlandsche Zaken, ten ant woord dat hij, hoewel aan den arbeid van dien bond vooi alsnog geen ofGciëele steun kon worden verleend, toch hel streven toejuicht en dat de Regeering bereid is mede te werken aan alles wat het behoud van den vrede kan bevor deren. De Fransche Minister-president Dupuy bevond zich Zondag te Al hi, dus in het haitje van het mijndistrict waar verleden jaar een zoo langdurige werkstaking met socialistische wanordelijkheden heeflplaats gehad. Sporen van een der Regeeiing vijandige gezindheid waren nog wel te ontdekken: hier en daar klonk uit de menigte de kreet: Leve Baudin! Voor het overige was de ontvangst hartelijk; bij de begroeting door de geestelijkheid, met den Aai tsbisschop aan het hoofd, spiak Dupuy over de voortreffelijkheid der republikeinsche instellingen, die zelfs haar tegenstanders hebben aangetrokken en waarvan dr eenheid van godsdienstige en van staatkundige gevoelens der Fransche riatie de vrucht is. En inen is nog niet aan het einde van den vooruit gang, want deze is oneindighet is naar de democratie, dat de Republiek meer en meer de blikken behoort te wenden. Maar de allereerste voorwaarde, die van allen wordt geëischt ter verwezenlijking van hervormingen in deinocratischen geest, is eerbied voor de wet. Wetten kunnen echter weieens tegen vallen. Die betreffende de belasting op de beursoperatiën, pas veertien dagen in werking, heeft een zoo nadeeligen invloed gehad op de zaken, dat men er reeds meer dan genoeg van heeft en de afge vaardigde Deloncle in de Kamer haar intrekking zal voorstellen. In den nacht tusschen Zondag en Maan dag werd te Antwerpen een herige slag gehoord. Het bleek, dat in eer. raam kozijn van de woning van den Procureur des Konings een helsche machine was neergezet en tiaar ontploft is, waardoor de gevel zwaar is beschadigd: geen per soonlijke ongelukken zijn te betreuren. Vermoedelijk het werk van socialisten, daar den volgenden dag een zestal hun- nei voor het Hof van Assises moesten verschijnen wegens aanspoiing tot oproer. Uit Ztiid-Afrika is bericht dat de over eenkomst tusschen den gouverneur der Kaapkolonie err Paul Kruger wegens den afstand van Swaziland aan Transvaal voorloopig is gesloten. Tot binnenvader en moeder in het Burger-weeshuis te Amersfoort zijn be noemd de Heer H. J. Klaassen en eebt- genoote ie Wageningen. Bij de jongste officiersexamens aan de Koninkl: militaire academie slaagden o. a. onze vroegere stadgenooten de heeren (Jhr. E. W. van Holthe bij de Inf. hier te lande, K. W. Rauh en J. de Koningh bij de Cavallerie O.-I. leger. Gistermiddag werd voor het front van den troep aan den sergeant-scherp schutter Van der Heyden, van het 3e Ban. 5e Reg. Infanterie alhier, de bron zen medaille uitgereikt voor twaalfjari gen dienst. De 64ste algemeene jaarlijksche vergadering der «Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst" werd j.l. Zaterdag in het hotel op den Amersfoortschen berg gehouden. Na eene openingsrede van den Voor zitter Mr. J. N. van Hall werd door den Secretaris het algemeen veislag uitge bracht, waai uit wij het volgende onze gemeente betreffende stipuleeren: Te Amersfoort werden vier cursussen gegeven door de Onderwijzers H. C. den Hartog en A. Veen. Met groote toewijding vervulden beide Heeren hun taak. De 168 leerlingen, die aan deze cursussen deelnamen, toonden groote belangstelling, zoo zelfs dat jonge lieden, die de school reeds verlaten hadden, de Zangcursussen bleven bezoeken. Na de benoeming var, een lid van verdienste (Edw. Grieg) en correspon- deerende leden werden de rekening en verantwoording over 1892-93 en de be- grooling over 1893-'94 ter tafel gebracht en na eenige discussie onveranderlijk goedgekeuid. Het voorstel van het bestuur «Voor alle muziekscholen van de afdeelingen der maatschappij wordt een uniform programma vastgesteld" wordt na lang durig debat en nadat meerdere amende menten zijl, voorgesteld en verworpen eveneens met 47 tegen 13 stemmen verworpen. Art. B. der bijzondere voorstellen wordt zonder stemming aangenomen, terwijl de crediet-aanvraag van f3000 der af- deeling Utrecht voor een tweedaagscfr muziekfeest bij de algemeene vergadering te Utrecht, na een uitgebreide discussie, waai aan alle afdeelingen deelnamen, wordt aangenomen met 29 stemmen, waarna de vergadering wordt gesloten. Het concert des avonds in de concert zaal van de sociëteit Amici'.ia gege ven, heeft over het algemeen zeer vol daan. «Het groote lied," gedicht van Bernard ter Haar, op muziek gebracht door Richard Hol, heeft ons echter tame lijk koel gelaten. Waar aan toe te schrij ven, dat het geheel zoo mat klonk? Is het de compositie zelve, of ligt het aan de plaatselijke gesteldheid. Ons komt het voor, dat de accoustiek der zaal de schuld daarvan is. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen, dat deze zaal zich niet leent tot uitvoeringen op groote schaal. Men durft en kan in deze zaal niet geven wat men heeft, vandaar dat men altijd één klankkleur Ircort, waar door het geheel monotom wordt. Wij hopen daarom «het Groote Lied" later nog eens in andere omgeving te mogen genieten. Het viool-concert van Beethoven gespeeld door een kunstenaar zooals Petri, is een genot te hooren. Het is een waie openbaring. Edele toon, voordracht, kortom alles stempelt in hein den grooten kunstenaar. Na Joachim, den viool-koning, schijnt hij ons de Beethoven-vertolker te zijn. Eén dissonant was er en wel, dat orkest en solist niet wat meer in eikaars nabijheid waren, daardoor waren enkele gedeelten der begeleiding niet in algeheele over eenstemming met den solist. «De Roze" gedicht van Albert Verweij, getoonzet door Dan. de Lange is een product der moderne iichting. Ons kwam het voor, dal evengoed met de begelei ding (of liever gezegd in coloboratie) van orkest gedeclameerd als gezongen kan worden. Eenige gedeelten bijv. waar het orkest alleen op de voorgrond treed, na de strophe «Of i ok hij geen ruste vond" waren zeer schoon. De climax van «een zenuwsiddering van zaligheid" het «rein- heidstralend dauwjuweel" (bekkenslag) is grootsch. Het slot, hoe gevaarlijk ook voor de uitvoerders, want daar beeft Dan. de Lange een zware taak op de schouders van enkele leden van het orkest gelegd, (trouwens het geheele werk is voor het orkest zeer zwaar) is zeer effectvol. «Na de pauze «Lobgesang", symphonie- cantate van Mendelssohn, waarin zich het koor zeer heeft onderscheiden. Waar lijk hier komt een woord van lof en dank bare hulde toe, aan dames en heeren van het koor. Men kon hooren, dat onder leiding van den hoogstbekwamen direc teur degelijk was gerepeteerd. Alle in- tentiër van den componist werden weder gegeven. Dat de tenoren tegenover de sopranen wat zwak klonken is niet hunne schuld. De inleiding door het orkest, bestaande uil 3 insti umentale gedeelten, werd goed uitgevoerd. Hier en daar een kleir. vlekje, bijv. een groote terts in plaats van een kleine terts, en weder over het algemeen de klank,doch daarvan hebben wij de reden hierboven reeds opgenoemd. De solisten waren geheel voor hun taak berekend en goed bij stem, zoodal wat hen betreft een onverdeeld genot werd gesmaakt. Wij constateeren met genoegen, dat den directeur, den heer Petri een krans werd aangeboden. »L)em Verdienste seine Krone." De matinée of wel kunstenaarsconcert, Zondagmiddag gegeven, werd geopend met twee psalmen voor a Capella-koor van Sweelinck. Bravo zangeressen en zangers, uitstekend is er door u gezon gen, niet in het minst gedetoneerd. De klank van het koor was hier in een woord voortreffelijk. Nu kwam eerst alles tot zijn recht. Hierop volgde mej. Jeanne Landré met vier liederen, waarvan «au Printemps" het meest in den geest viel. Waaraan dit toe te schrijven? Daarna de heer Rogmans. De volg orde der liederen wekte onze I evreemding. Na «mijn zoetelief ontwaak", «O dag van toorn" Dies irae. Het moet mjj van het hart, dat deze regeling mij ver baasde en ik geloof dat daardoor "e twee eerste nummers schipbreuk leden, die overigens goed gezongen, niet voor het derde nummers thuishoorden. Hierop speelde de heer Petii «SchwedischeTiinze" van Max Bruch, een noviteit eerst kor telings verschenen, waarvan ons de ge dragen nummers het meest voldeden. Het duet «Uw naam" van Rich. Hol, gezongen door mej Betsy Hol en de heer Spoel, is een schoone compositie en werd gued gezongen, vooral wat mej. Hol be treft. Janrmpr dat de heer Spoel, nog onder den indruk van een zware ver koudheid, dikwerf detoneerde, wat vooral aan het slot van het duet zeer merkbaar was. Na de pauze hadden wij het bekend duet uit «die Jahieszeiten", dat door mej. Landré en den heer Rogmans voor treffelijk werd gezongen. Het heerlijke Adagio en Finale uit het 7e concert ven den eenigen Spohr, werd uitnemend door den heer Petri vertolkt. Zelden boorden wij hel adagio zoo zielvol, zoo innig weergeven als door hem. Dar.k oor het genolene. Hoe jammer dat de begeleiding zooveel te wenschen overliet, (wat bij de andere soli ook dikwerf werd opgemerkt), waardoor de violist niet vrij zich kon bewegen, aan banden werd gelegd, ja zelfs bij het middelste gedeelte der Finale niet verder kon, op moest houden en aangeven waar weder moest begonnen worden. De heer Spoel had nu niet zijn liederen meer bijval dan bij zijn eeiste optreden, vooral het laatste lied «De eerste kus" werd uit stekend dooi hem gezongen. Tot slot werden wij vergast op twee koren van onzen eenigen Verhuist. Typisch aardig klonk «Van een oud vrijertje." Hiermede was hel feest geëindigd. Mogen wij hier nog een wooid van dank brengen aan allen, die er toe hebben bijgedragen om Amersfoort le hebben doen leverr in een spheer van kunstgenot, zooals alhier «noch niemabls war dage- wesen." Het bestuur der Maatschappij van Toonkunst, maar ook bovenal de direc teur, de heer Petii, die men niet genoeg kan danken voor den ijver en toewijding als dirigent van het geheel en die dan ook bewezen heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn, zij hulde gebracht namens Amersfoort's muziekliefhebbers. Hopen wij dat nog meermalen Amers- fooit het voorrecht zal genieten, het huishoudelijk muziekfeest der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst in zijn midden le zien vieren. In dit droge jaar is het wel eens goed aan vroegere dergelijke jaren her innerd te worden. Zou scdrijft de Hoorn- sche Cronyk o. a.: In het jaar 1540 was het zoo heete droge zomer als men niet veel gezien heeft dies de rivieren en slooten weinig water hadden en de beesten veel leden bij gebiek aan drinken als van voeder, dal door de droogte niet veel wies. De levensmiddelen stegen zeer in prijs, dui zenden muizen vraten het land kaal, zoo- d' t de nood hoog steeg In 1556 vielen zeer weinig regens, zoo in Holland, West-Friesland, Gelderland, ja, overalzoodat dit geheel jaar door de ellpnde zeer groot was. In 1601 was de zomer uitermate droog en het gras was zoo weinig, dat de bees ten op vele plaatsen van den honger ver gingen en er weinig boter en kaas ge maakt werd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2