BEITENLAKH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. Bjj de afbraak van den bekenden toren te Purmerland, zijn groote stukken steen op en in de kerk gevallen, en uit het onderzoek (ingesteld door den archi tect D. Haverkamp) is gebleken, dat ook de fundeering van het gebouw onbe trouwbaar is. Er schiet nu niet anders over dan een nieuw gebouw te slichten. Daar de gemeente geen fondsen bezit, zal de kerkeraad zich moeten wenden tot de synodale commissie, om een groote toelage te verkrijgen uit het fonds voor noodlijdende kerken. Te Soesterberg (gemeente Zeist) is Zaterdagmiddag het woonhuis van den Heer Van Ginkel geheel afgebrand. Door het ontbreken van water en de gioote droogte viel aan blussching niet te den ken. Alles was verzekerd. Te Tiel gaat een adres rond tegen d« kieswet, waarbij gevraagd wordt de kiesbevoegdheid afhankelijk te stellen, hetzij van een te bepalen bedrag der huui waarde van het bewoonde huis, in verband met vastheid van woonplaats, hetzij van eenige belastingplicht, hetzij in anderen hiermede overeenstenirnenden zin, en om strengere eischen te stel len voor de kenmerken van geschiktheid terwijl daarbij levens wordt medegedeeld, dat aan adressanten gebleken is, dat het aantal dergenen, die uitbreiding van kiesrecht verlangen, in hun kiesdistrict uiterst genng mag genoemd worden; en dat integendeel vele miriontwikkelden en maatschappelijke afhankeltjken de kies bevoegdheid als een lastpost beschouwen er van ontheven zouden willen zijn. De Eerste Kamer heeft, na al de kleine wetsontwerpen te hebben aangenomen, die van de Tweede Kamer waren ontvan gen, haar vergaderingen verdaagd. De Tweede Kamer is, na de belang rijke beslissing, den vorigen dag geno men, Vrijdag flink opgescfiolen met de behandeling van de artikelen dei Be drijfsbelasting. Bij art. 17 nam de Min. een amendement over vari den heer Van Alphen, waardoor alle verband van deze belasting met de gemeente-financiën wordt weggenomen. Art. 21 bepaald o. a. dat de Commissie van aanslag bevoegd is dien vast te stel len naar een hooger bedrag dan aangegeven is indien daarvoor termen beslaan. Vol gens een voorstel van de Comm. v. Rapp. schrapte de Kamer met 46 tegen 21 stemmen, de bepaling dat inkomsten uit het bedrijf, bij gemis van aangifte, wor den vastgesteld volgens den uitwendigen staat van den belastingplichtige. De heer Gei ritsen stelde een nieuw artikel voor, bepalende dat de hoofdamb tenaren der directe belastingen door den Min. van Financiën kunnen worden ge machtigd aan gemeentebesturen de inlich tingen te verschaffen, welke voor hel opmaken van kohieren voor hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke dnecle belastingen worden gevraagd. Dit amen dement werd bestreden door de Comm. v. Rupp. en door den Minister, verdedigd door den heer Hat togli, en door de Kamer met 40 tegen 30 stemmen vei wot pen. De discussie vurdetde tol ait. 37, dat aftiek vet gunt voor patentrecht in de koloniën betaald, lol hoogsti ris van den aanslag. Deze beperking vond be- strijiiing bij den heer Harlogh, die een amendement voorstelde om haar te doen vervallen en alzoo geheelen altrek toe te staan. Een voorstel van den Voorzitter, om den 12en Juli te beginnen met de te- laadslagingen ovei de Kieswetten, lokte debat uit. De meerderheid (56 tegen 32 stemmen), verklaarde zich voor bet voor stel van den heer Van Delden, om den 25en Juni een aanvang te maken. De heer Tijdens vroeg, ook namens den heer Schepel, en verkreeg verlof om op een nader te bepalen dag de Regee- ring inlichting te vragen omtrent de rede nen, die de Regeermg van Duitschland daar mijne voeten stuk waren, toen hebt ge mij gewantrouwd en zelfs mijne mon- teeiing, die den pruissischen soldaat aan duidt, hebt ge niet geloofd. Doch einde lijk hebt ge mij eene kamer gegeven waar ik overnachten kon en die kamer hebt ge gesloten. O, dames, het maakt een pijnlijken indruk op iemand die red den wil, te zien, dat men op gesloten is. Doch ik heb u mogen redden en tevens bewezen dat ik een eerlijk soldaat ben, die diensten weet te vergelden. VI. De deur van de hut van Giesen Berend werd geopend en de eigenaar trad er bin nen. Zijne vrouw was opgebleven en vraagde hem, »is u iets overkomen." »Wat mal je toch, vrouw, wat zou mij gebeurd zijn?" »Ach hemel, ge zijt uw geweer kwijt, helaas, dan zijt ge aangehaald I" «Ge zijt gek, als ge even naar den zolder had gezien, dat zoudt ge daar mijn geweer hebben zien hangen, het was beter, dat ge naar bed waart gegaan." Waarom dan toch?" ïOfndat ge dan morgen vroeg aan 't werk zoudt kunnen zijn." »Ik was zoo bevreesd; later dan ge woonlijk was ik op gebleven om het een aanleiding kunnen gegeven hebben om den invoer van ons vee te verbieden. Het bovenvermelde art. 37 werd Dins dag na verdere beraadslaging overgeno men. In de verdere discussie nam de Min. nog een amendement over van den heer Bahlmann. Om bestuurders van ver- eenigingen of stichtingen slechts te ver plichten tot liet overleggen van zoodanig uittreksel uil balans of rekening als noo- dig is tot toelichting van winst, uitkee- ringen of uitdeelingen. De uitslag der verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag is bekend voor alle districten op één na. In den vorigen Rijksdag hadden de conservatieven 64 zetels, op 6 Mei j.l. brachten zij 63 stem men uit ten gunste der legerwetthans verkregen zij 50 plaatsen en komen voor 59 in herstemming. Met hen gaan ge woonlijk samen de vrij-conset vatieven en de agrariërs; zij kregen 10 zetels en komen in 19 gevallen voor herstemming iri aanmerking, vroeger waren zij 18 man sterk. Verdere voorstanders der le gerwet in den ouden Rijksdag waren de nationaal-liberalen, 40 leden, waarvan op 6 Mei 38 gestemd hebhenthans ver wierven zij 18 zetels, met 73 herstem mingen. Van de centrumleden, 108, stemden 93 tegen, 12 voorde Regeering thans kregen zij 81 zetels bij 32 her stemmingen. De sociaal-democraten, die ten getal van 36 legen de legerwet stem den, veroverden nu terstond 24 pla tseri en komen voor niet minder dan 84 in herstemming. De vrijzinnigen hebben ont zaglijk geleden, in den vorigen Rijksdag hadden zij 67 zetels; 55 Slemden, tegen 6 vóór het leger-ontwerp, thans traden zij op in drie groepen verdeeld, elk met een eigen candidaat, als vrijzinnige ver- eeniging, vrijzinnige volkspartij en Zuid- Duitsche volkspartij, met dit schrale ge volg, dat zij resp. verwierven 3—0 en 4 zetels en voor 14 37 en 10 in her stemming komen. De oude Rijksdag telde 17 Polen, die allen vóór de Regeering opkwamen; thans kiegen zij dadelijk 13 mandaten met 11 herstem mingen. Anti-semieten bezat de Rijksdag 6; 3 stemden vóór, 3 tegen de Regeeiing. Nu zijn er 2 gekozen en komen 16 in hei- stemming van dp Welfer,partij is niemand gekozen, 9 komen in herstemming; 1 Deen is gekozen, geen komt in heistem- ming. Er waren vroeger 10 Elzassets, van wie 6 de Regeering bestreden thans zijn er 6 gekozen en komt 1 in herstemming. Het getal onafhankelijken of wilden, vroe ger 16, van wie 8 tegen, 6 vóór de le gerwet hebben gestemd, is gedaald tot 1. Uit dit overzicht blijkt, dat van de 396 bekende verkiezingen 213 dadelijk resultaat opleverener zjjn 183 her stemmingen. Maar er blijkt niet uit, hoe het staal met de kansen van de legerwetwel gelooft men, dat die eenigermate zijn gestegen. De sociaal democraten komen er best afzij waren ook het meest aaneenge loten. Het zal nu de vraag zijn, of de raad zal gevolgd worden, gezamenlijk front te maken tegenover de gevaren, waai mede de veld winnende politieke macht van de pailij der omvet werping de toekomst bedieigl, en de vootkeur gemeenschappelijk te geven aan den candidaat. die de meeste stemmen heeft gehad, mits hetgeen so ciaal-democraat zij, onverschillig lot welke groep bij overigens behoort. Nabij de Duitsch-Fransche grens heeft Zaterdag een eigenaardige plechtigheid plaats gehad, namelijk de uitlevering van de overblijfselen van 25 in den slag bij Gravelotte (1870) gesneuvelde Duilschers, op vet zoek der Duitsche Regeeiing, ter overbrenging naar het kerkhof van Aman- villers, op Duitsch grondgebied. Drie balaillons Fransche troepen, in groot tenue, met omfloerste trommen en vaan dels, onder bevel van generaal Jamont, begeleidden den stoet tol de Duitsche grenzen. Daar wachtten eenige afdeelirigen onder bevel van generaal Von Haseler, commandant van het 16e legercorps de commissie, belast met het overnemen van het gebeente der gesneuvelden, be vond zich in twee rijtuigen. Generaal Von Haseler noodigde generaal Jamont uit, het Duitsche grondgebied te betreden en de eerewacht te inspecteeren, waar aan deze gevolg gaf, maar hij bedankte voor de uitnoodiging, de plechtigheid tot het einde btj te wonen. De gezondheidstoestand van den Pre sident der Fransche Republiek geeft geen en ander te doen, het zal ongeveer half twaalf geweest zijn, toen ik het licht uit deed om te bed te gaan, doch daar hoorde ik voetslappen en ik meende een zacht gefluister te hooren, ik gluurde door bet veusler eri jawel, ik had mij niet bedro gen." »Wat zaagt ge dan?" »Driekes de veldwachter en de veld wachter van B »Zoo en wat moesten die?" »Dat weet ik niet; zij stonden eenige oogenhltkken stil en zagen rond; toen gtngeD zij dwars de heide over." «Naar 't kreupelbosch?" nJa I" «Zoo, zoo, geef mij de sleutel eens van de kast, vrouw, ik moet kruit krijgen." Wordt vervolgd). reden tot bezorgdlipidhjj mag echter zijn bezigheden t bg i iel hervatten. Nu is ook de president-Minister ziek gewor den, en er zijn wel dingen aan de hand, die de bemoeiingen van gezonde men- schen vereischen. Uit Achtei-Indië heeft namelijk de gouverneur generaal De La nessan kwade belichten geseind. Op eeuigeii afstand van de grens van Tonkin was een vooruitgeschoven post, met Siameesche, bevriende, bezetting. De resident vreesde, dat dit troepje, omiingd door een vijandige bevolking, daar niet meer veilig zou zijn, en zond toen een e-coite van veertien Fransche suldaten met een officier, om de lui af te halen en naar de Mekong te brengen. Te Keng-Kien vielen de geredden plotseling' op hun redders aan, en vermoordden hen op de meest ven aderlijke wijze. De Fransche consul-generaal te Bangkok vroeg dadelijk een audiëntie btj den koning van Siam, en de Ministeitaad heeft aan admiraal Heeman last gegeven, van Saigon naar Bangkok te stevenen. In verschillende deelen van de Ooslen- rijk-ch Ilongaaische monarchie is liet zeei onrustig: te Weenen, te Praag en te Pest hadden Zondag socialistische bijeenkomsten plaats waai uil nun of meer woelige looneeleu voortvloeiden. Te W eenen ging het nog al, daai wer den alleen bij het uitgaan der vergade ringen botsingen uitgelokt, die eenige arteslaliën ten gevolge hadden te Pest joeg de politie een meeting van zesdui zend persontn uiteen, toen de redenaars de gienzen der gematigdheid te ver overschreden. Te Praag heeft het gepeu pel, i adat het houden van een samen komst verboden was, het commissatiaat van politie bestormd; 18 agenten en 2 socialisten werden ernstig gewond. Te Biünn was het nog erget daar moest de politie hel onderspit delven legenovet een menigte, die vLeve bet algemeen stemrecht I" en «weg met hel kapitaal I" schreeuwde. Nadat een zestal agenten gekwetst waren geworden, kwam de cavalerie te hulp, die van de vuurwapenen gebruik moest maken. De werkstaking te Kladno (Bohemer.) loopt op een einde; onderscheiden gioe- pen Hielden zich af en toe aan met ver zoek, den aibeid te mogen hervatten. Eer. telegram uit Bein bericht dal Maandagnamiddag ltali arische werklieden te Kiichenféld dooi een lende van 200 Zwitseis zijn weggejaagd. De politie nam 15 personen in hechtenis; door de Italt- aar sche kanselarij is een ondeizoek inge steld. Des avonds hielden dezelfde Zwit- sersche weiklieden een betooging voor het huis van arrest, om l.uri gevangen kameraden te bevrijden. De politie weid met steenen geworpen en rnet revolver schoten begroet, waardoor verscheiden agenten getroffen weiden. Daar ei geen troepen beschikbaar warei werd de alarmklok geluid orn de biuiidweerinari- nen lot hulp van de politie op te roepen. Te midden van het vei velend Home tule debat kreeg hel Bntscli Lagerhuis op liet eind der vorige week even een kijkje op een frisscher onder wei p. De afgevaardigde Cremer stelde een motie voor, waatiti het Huis zijn voldoening uitdiukt over het feit, dal het Congies deri Pres. der Ver. Stalen machtigde, een scheidsrechterlijk traciaat te sluiten met elk land, en vooi ts de hoop uilspieekt dat de Engelsche Regeering de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen om onder handelingen over dergelijk tractaat aan te knoopen. Gladstone juichte den maatregel toe, als in het belang der menschheid, en hoopte dat er te eeniger lijd een cen trale laad van de groote mogendheden za! bestaan, waarin alle concurreerende belangen in overeenstemming gebracht worden. Op zijn wensch werd de motie eenigszii.s gewijzigd, en eenparig aange nomen in dezen vorm vliet Huis ver heugt zich dat het congres dei. president m ichtigde, de mogendheden uit te noo- digen een eventueel geschil aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onder werpen, en hoopt dat de Engelsche Re geering het Amerikaansch gouvei nement in die richting krachtig zul bijslaan. Voor het examen van apothekers bediende, gehouden le Itrecht, is ^eslaugd onze stadgenoote Mej. A. H. Prikken. Naar wij vernemen is in eene op Maandag l.l. gehouden vergadering van liet college van Kerkvoogden der Herv. Kerk besloten, bij eventueele aanvraag voor een conceit van het a Capella koor, het kerkgebouw daartoe voorwaaidelijk af ie staan. Maandagavond had eene geduchte kloppartij plaats tusschsn B. V. en G. d. S., waarbij eerstgenoemde zoodanig werd mishandeld, dat hij »moor<J" begon ie roepen en hem dan ook hel bloed uit den mond gutste. De politie, die tusschen- beide kwam, nam d. S in arrest, terwijl V. naar zijne woning aan de Breedestraat werd vervoerd. Toeri d. 8. het politie- buieau zou binnengaan, gioette hij de omstanders, er bij voegende: »wij zien elkander misschien niet terug, want ik ga een jaar of tien naar Leeuwarden." Klaai blijkelijk verkeerde hij iii de mee ning V. te hebben gedood. De 1e luit. C. Sandt van Noolen, van het 3e regiment huzaren te 's-Graven- hage, wordt den 1en November gedeia- cheeid bij de i ijschool te Amersfoort. De le luitenant der infanteiie A. van dei Kas woidt den 1sien October ontheven van zijne detacheenng hij het 1ste regiment veld-ai tillene ei. ingedeeld bij de bataljons van het 5de reg. te Ameis- fooit in garnizoen. Zaterdagmiddag had aan het plant soen bij de Bloemendalsche poort alhier, een droevig ongeluk plaats. Tv ee kindeien van den hoofdagent van politie De Jager, geraakten al spelende te water mei hel ongelukkig gevolg, dat het jongste een knaapje van 5 jaar verdronk. Tot de redding van het oudste kn d heeft de jongejufTiouw Wesseling, die zich gekleed te water bei af, veel bijgediagen. Hulde aan du moedige meisje, dat eigen leven in de waagschaal stelt oin dat van andeien le redden. Maandagochtend werd ten Raad- huize alhier aanbesteed: 1. het schoonmaken van liet gebouw der Hoogeie Burgerschool. Ingeschreven weid door J. Hulst, f158; J. R. van 't Hoff, f140; N. van 't Hoff, f128; Ph. Smit f122 en D. A. Sto ver f 10J.50. 2. het schoonmaken van vier openbare lagere schoolgebouwen, waarvoor weid ingeschreven door: J. R. van 't Hoff, f320; N. van 't Hoff, f287; Ph. Smit, f237; J. Hulst f222 en D. A Stöver f 219. 3. het verven van den buitenomtrek van de jongens- en meisjesschool. Hieivoor schreven in: Ph. Smit, f 217 J. C. de Haan Gzn., f165; J. R. van 't Hoff, f150; G. Woudenberg, f139; N. van 't Hoff, f 127 J. van Eeden f 110 H. van Wandelen, f89 en A. van der Muts, i 85 4. het verven van den buitenomtrek van het voorgebouw van het Kinderhuis aan de Bieedestraat en van de woningen aan de voormalige Bloemenda'sche en Arnhemsche poorten. Inschrijvers hiervoor waren: J. R. van van 't Hoff, f99; J. C. de Haan Gzn., f95.75; J. van Eeden, f85; A. van dei Muts, f75; G. Wouden bei g, f 74; N. van 't Hoff, f69 en H. van Wandelen 153.7^. 5. het maken van een houten brug in het tiekpad langs de livier de Eern, bij den Eemmond. Biljetten hiervoor waren ingekomen van: H. J. Fijnenherg, alhier, f310; H. Eggenkamp, te Hoogland, f274; G. Wassink, alhier, f 259 en H. Sc J. van de Burg, alhier, f249. De wei ken zijn aan de minste inschi ij- vers gegund. In de vergadering die de gemeenteraad gistermiddag hield onder presidium van den bur gemeester Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, is de instructie voor den nieuwbenoemden gemeente ontvanger vastgesteld. Geen der daarin voorkomende artikelen gaf tot discussie aanleiding dan art. l20, waarin de ontvanger wordt verplicht, zoo spoedig mogelijk na de aanvaarding zyuer betrekking, en verder zoo dikwijls dit noodig mocht zijn, aan den Raad eene voordracht van twee meerderjarige personen te doen, waaruit deze één kiest orn den ontvanger bij ziekte of afwezigheid en op diens verantwoordelijkheid te vervangen en hem op de kantoren behulpzaam zal zijn in zijne bezigheden als ontvanger en welke persoon eene jaarwedde zal genieten uit de gemeentekas van f 200. De heer Van den Wall Bake zag daarin eene verdekte tractementsverhoogmg van den ontvanger, en het kwam hem wenschelijk voor, voor dergelijke zaken die financieële gevolgen hebben een afzonderlijk raadsbesluit uittelokken, dan eene dergelijke be paling in eene instructie optenemen. Na toelichting van den heer Celosse, die de opname in de instruc tie dezer bepaling verdedigde, omdat daarin alles rnoet J worden opgenomen wat de ontvanger heeft te doen, en van den Voorzitter, die verklaai de dat van een voornemen tot overrompeling van den raad geen zweem heeft bestaan, werd de bepaling behouden en het artikel evenals de overigen zonder hoofdelijke omvraag vastgesteld. Vervolgens werd een adres vastgesteld aan den Munster van Water staat, Handel en Nijverheid, waarin er op wordt aangedrongen het nieuw te bouwen centraal- spoorw egstation niet zóo ver verwijderd van de gemeente (in de Vlasakken) te bouwen als waartoe het voornemen schijnt te bestaan. Aanleiding tot het zenden van dit adres hebben gegeven verzoe ken van de Karner van Koophandel en fabrieken waarin deze ondersteuning vraagt van een gelijk soortig, door haar aan voormelden Minister gezon den rekest en van een aantal ingezetenen die den raad uitnoodigen dien steun te verleenen. Het adres is van den navolgenden inhoud Aan Zijne Excellentie den Heer Minister uan Waterstaat,Handel en Nijverheid. Met verschuldigden eerbied neemt de Raad dei- gemeente Amersfoort de vrijheid zich tot Uwe Excellentie te wenden, betrekkelijk eene aange legenheid, voor zijne gemeente van groot belang, namelijk de plaatsing van het spoorwegstation. Volgens zijne informatiën toch zoude bij de desbetrellënde in bewerking zijnde plannen, een afstand van de kom der gemeente nog grooter dan die waarop het station van den spoorweg AmersfoortResteren thans is geplaatst, zijn aan genomen. Dat zoodanige afstand tot groot onge rief van de ingezetenen aanleiding geeft, zal bij Uwe Excellentie wel geen betoog behoeven. Aan dat bezwaar zou, naar zijne meening. kun nen worden tegemoet gekomen, door eene plaat sing van het station op het aan den Staat be- hoorende terrein kadastraal bekend in sectie D, No. 1716, wanneer zulks althans uit een technisch oogpunt geen bezwaar oplevert, of wel op zoo danig ander terrein als Uwe Excellentie daartoe geschikt mocht oordeelen, mits gelegen op korte- ren of althans niet grooteren afstand dan het tegenwoordige station AmersfoortResteren van de kom der gemeente is gelegen. Voor de billijkheid tot het gevolg geven aan zijn verlangen in deze, pleit zijns inziens de omstandigheid, dat door de vereeniging van de beide alhier aanwezige spoorwegstations het tegen woordige station van de Nederlandsche Centraal- spoorwegmaatschappij wordt opgeheven, niettegen staande dat station, in overleg met het gemeente bestuur, indertijd op de plaats waar het thans werd gesteld, met het oog op de voorwaarde door den Gemeenteraad aan de toekenning van een jaarlykich subtidie aan de Maatschappij voornoemd verbonden, namelijk deze dat het station op geen verderen afstand dan 3f 0 meter van de Utrecht- schepoort-brug zou worden geplaatst. Op boven gemelde gronden verzoekt de Gemeenteraad Uwer Excellentie beleefdelijk doch dringend, zijn verzoek in gunstige overweging te nemen." Daarna werd zonder hoofdelijke omvraag aan genomen een ontwerp-besluit om aan de oudheid kundige vereeniging cFIéhité" alhier, ten behoeve van haar museum, tijdelijk in bruikleen aftestaan een tot nog toe op het raadhuis aanwezige glazen kastje, inet de zich daarin bevindende vergulde sleutels op kussens, indertijd aan Willem I, ter gelegenheid van zijn intocht in de stad, aange boden, het groot zegel der gemeente, den schuts patroon St.-Joris voorstellende den draak door borende, benevens twee hoogst fraaie drinkbokalen, waarvan er een de afbeelding van de Lieve Vrouwe kerk en toren draagt. In hun begeleidend schrijven deelden burgemeester en wethouders mede, dat die voorwerpen ter plaatse waar zij zich thans bevinden weinig de aandacht trekken en de aan wezigheid er van op het Museum zeer gewaar deerd zal worden. Daarom en om de belangrijke uitbreiding in den laatsten tijd door de vereeniging oFléhité" aan het Museum gegeven en de daaruit voortgevloeide meerdere belangstelling in de instel ling, kwam het burgemeester en wethouders wen schelijk voor, ook van de zijde der gemeente, zooveel mogelijk, raedetewerken om de aldaar aanwezige verzameling in belangrijkheid te doen toenemen. En, zooals wij boven zeiden, vereenigde de Raad zich daarmede, nadat de voorzitter nog had mede gedeeld, dat, hoezeer daardoor een sieraad van zijne kamer zou worden weggenomen, hij van ganscher harte het denkbeeld toejuicht om voor melde voorwerpen aan »Fléhité" in bruikleen aftestaan. Het verzoek van den heer A. Zeiler oin eervol ontslag als leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool, werd van de agenda afgevoerd en aangehouden ter behandeling in eene volgende vergadering, omdat het advies ven den inspecteur van het middelbaar onderwijs op dat verzoek nog niet was ingekomen. De staat van oninbare posten in zake den hoofdelijken omslag, dienst 1892, werd vastgesteld op een bedrag van f 1250.15'2 en een ontwerp-besluit tot af- en overschrijving van pos ten op de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1892 aangenomen. Toen kwamen aan de orde de voorstellen in zake de nadere regeling van het sanitair toezicht op de prostitutie. Door het dagelijksch bestuur was voorgesteld in beginsel te besluiten: 1. tot het verbieden der huizen van ontucht in deze gemeente; 2. tot het doen uitoefenen van zooveel mogelijk sanitair toezicht op de publieke vrouwen en voorts de commissie van wetgeving uittenoodigen indien zin eene verordening te ontwerpen. Over deze zaak werd geruimen tijd met gesloten deuren be raadslaagd. Na heropening der vergadering werd een voorstel aangenomen door de raadsleden Van Lanschot Hubrecht, de Koningh, Van Hardenbroek van Arnmerstol en Van den Wall Bake ingediend, van den navolgenden inhoud: »De Raad der gemeente Amersfoort, Overwegende dat: 1. het geven van toestemming tot liet oprichten van publieke huizen van ontucht, hetzij dit wordt overgelaten aan het hoofd der gemeente-politie, dan wel aan den gemeenteraad, te groote bezwaren oplevert, dan dat de verant woordelijkheid daarvan door een dezer kan ge dragen worden; 2. dat hoewel een goed sanitair toezicht op de geslachts-prostitutie met de daaraan verbonden maatregelen tot voorkoming van be smetting zeer zeker gewenscht is, maar eene goede regeling daarvan afstuit op de mate van bevoegd heid der gemeentebesturen en dus alleen door den rijkswetgever kan worden in het leven geroepen Besluit burgemeester en wethouders uittenoodigen voorstellen te doen waardoor: 1. het houden van huizen van publieke ontucht in de gemeente wordt verboden2. het toezicht op de geslachtsprostitutie wordt opgeheven 3. aan lijders aan ziekten van venerischen en syphilitischen aard de gelegenheid wordt gegeven zich, voorzoover noodig, kosteloos te laten onderzoeken en behandelen." Door de aanneming van dit voorstel, dat rnet algemeene stemmen op één na die van den heer dr. P. Groene- boom geschiedde, bleven de voorstellen van burgemeester en wethouders buiten behandeling. Voorts werden, op voorstel van den Voorzitter, burgemeester en wethouders gemachtigd tot op roeping van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres met aanteekening voor Fransch en Duitsch, in plaats van alleen voor Duitsch, aan de openbare meisjesschool, in de plaats openge vallen door het aan mejuffrouw Reinders verleend eervol ontslag. Bij den aanvang der vergadering deelde de voorzitter mede, dat mejuffrouw J. van Goor, onderwijzeres aan de school 3e soort aan de Ko ningstraat, aan wie door den Raad een verlof was toegestaan tot hei-stel van gezondheid, op den 15. Juni jongstleden hare betrekking weder had aan vaard. En aan het einde der vergadering werd door den voorzitter medegedeeld dat waren inge komen: 1. de rekening van het burger-weeshuis over 1892, die in handen zal worden gesteld van de te benoemen commissie tot onderzoek van de gemeente-rekening; 2. de goedkeuring van Gede puteerde Staten op het raadsbesluit tot aanvaar ding der schenking van den weg en de brug die de Beekensteinsche laan met het plantsoen nabij de meisjesschool verbindenen 3 een schrijven van den dirigeerenden officier van gezondheid, chef van den militairen geneeskundigen dienst alhier, dd. 10. dezer, waarin deze vezzoekt ver betering te brengen in de bestrating van den weg gelegen tusschen de manége der rijschool en den Nijkerkschen straatweg, die thans zeer hinderlijk en nadeelig is bij het bijna dagelijksch vervoer van zieke militairen daarover naar het Militair hospitaal, terwijl aan dezen weg, voor het trans port der zieken, de voorkeur wordt gegeven, om dat hij de kortste is van af de kazernen, vooral van die voor de bereden wapens tot genoemde ziekeninrichting. Dit schrijven werd om praeadvies in handen van burgemeester en wethouders ge steld. De vergadering is daarna gesloten. - Eem Vlaamsch blad deelt een merk waardige en toevallige genezing van blind heid mede. Een bewoner van Gent, die sedeit 12 jaren volkomen blind is, waschte zich het gelaat met groene zeep, toen hij opeens een hevige pijn aan het rechter oog gevoelde. Hij wreef zich tengevolge daarvan de oogen sterk met een hand doek uit en toen hij dezen wegnam, had hij liet gezicht teruggekregen. Men be grijpt, dat de man uitgelaten van vreugde was, zegt onze Zuid-Nederlandsche col lega. Onder het opschrift «Frederik de Gioote als scheidsrechter" wordt in een der Duitsche bladen het volgende verteld: Onder de regeering van Frederik II was in Kleef tusschen de echtgenooten. van de regeerings- en van den kamer president een strijd ontstaan over de vraag, welke der beide dames den voor rang had. Geen van beiden wilde toege ven, en hoeveel moeite de heeren echt-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2