NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. Officieele Publicatiën. MYLADY'S GEHEIM. No. 60. Zaterdag 29 Juli 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euilleton. AMERSFOORTSCIE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 ïnsanden 1.Franco per poat door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, Gezien het besluit van Heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht, dd. 20 Juli 1893, no 44; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No 87), Brengt ter keDnis van de belangheb benden lo. dat de opening der jacht op klein wildvermeld in de 2e zinsnede van art. 17 der wet van den 13 Juni 1857 (Staats blad no 87), voor dit jaar in de Provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag 2 Sep tember a s., met zonsopgangmet uitzon dering van de jacht op fazanten, waarvan de opening op Maandag 2 October a.s. is bepaald 2o. dat de lange jacht alleen des Dins dags en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitgeoefenden hel jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 18u3 moeten geoogst worden, verboden is, evenals hel jagen in tabakslariden, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst. En, ten einde niemand eenige onwe tendheid hiervan kunne voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 24. Juli 1693. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van deri kleinhandel in sterken drank en lot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van Franciscus Wilhelmus Tillemans, in het perceel wijk F, no 71, aan het Lieve Viouwe kerkhof, laatst bewoond door P. Cornelisse. Amersfoort, den 27. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. H. M. de Koningin-Regentes heeft aar. den Commissaris der Koningin in dit gewest verlof verleend, zich op 4 Aug. a. s. voor eenige weken naar Gel derland te begeven. H. M. de Koningin-Regentes heeft gratie verleend aan B. Bartels, die door de arrondissements-rechtbank te Winscho ten was veroordeeld wegens verzet en beleediging tegen de marèchaussèes te Oude Pekela, De Minister van binnenlandsche zaken heeft eene circulaire gericht tof de commissarissen der Koningin, waarbij deze worden uitgenoodigd, persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de werk loosheid in hunne provincie en naar de vooruitzichten voor den aanstaanden winter. Dit onderzoek heeft Daar men aan de Tel. meedeelt plaats buiten de burgemeesters om, ten einde langs een anderen dan den gewonen officieelen weg nadere bijzonderheden omtrent dit ge wichtige vraagstuk te verkrijgen. De nieuwe Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, Jhr. Van der Wijck, zal, naar ons uit Den Haag gemeld wordt, den 21n September e. k. te Genua aan boord van de Prins Hendrik gaan en de reis naar Batavia aanvaarden. Men verzoekt ons, raar aanleiding van een berichje uit Sas van Gent aan de Tijddoor ons overgenomen, te ver melden, dat binnen enkele weken hier een veel verbeterde stoomkoets zal wor den gezien, daar de hoofd-agent voor Ne derland, gevestigd te Baarn, reeds tal van bestellingen op dieD motor ontving en me dio Aug. a. s. de aflevering kan worden verwacht. Het bericht in ons vorig nummer, als zou hij de meerderheid der liberale Kamerleden het plan bestaan met behulp van de katholieken het wetsontwerp op het kiesrecht te doen vallen door middel van een voor de regeering onaannemelijk amendement, wordt volgens de N ,R. Ct. van betrouwbare zijde op de meeste be sliste wijze tegengesproken. Integendeel bestaat bij de meerderheid der liberale Kamerleden, waaronder ook, voor wie het wetsontwerp, gelijk het daar ligt, gewichtige bezwaren oplevert, hel ernstig streven om het in gemeen overleg met de tegenwoordige regeering tot wet te verheffen. De menigvuldige vervalschingen van postwissels, die tegenwoordig aan de orde van den dag zijn, hebben den directeur- generaal der posterijen zijn toevlucht doen nemen tot een maatregel die, naar alle waarschijnlijkheid, voortaan fraude onmogelijk maakt. Het volgend adres is verzonden Aan de Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De ondergeteekenden, uitmakende het Bestuur der Vrije Vrouweuvereeniging te Amsterdam, opgericht met het doel de belangen der vrouw in Nederland vooi te staan en uitgaande van het standpunt: gelijkheid voor de wet van alle meerder jarige ingezetenen, in deze opkomende voor genoemde vereeniging volgens be sluit, genomen op de vergadering van 19 Juli I.I., gezien hebbende het door U op heden te behandelen rainisterieele wets ontwerp in zake kiesrecht, en daaruit vernomen hebbende, dat U, Mijne Heeren, voorgesteld wordt tot wet te bekrachtigen: het kiesrecht van alle meerderjarige bur gers, die niet behooren tot de cathegorie: bedeelden, van burgerrecht verstokenen of militairen beneden den rang van offi cier, nemen de vrijheid U, Mijne Heeren, te wijzen op eén in dit wetsontwerp voorkomende leemte de algelieele uit sluiting der vrouw een leemte, die volgens haar dient te worden opgeheven en dat wel orn de navolgende redenen 1. Dat haar dit niet alleen onbillyk, maar ook zeer ten nadeele der algemeene belangen toeschijnt. 2. Dat toch door aanneming van dit wetsontwerp vele onbekwame, allen voor uitgang tegenhoudende, zelfs wegens dronkenschap veroordeelde maDnen mede bun aandeel in de regeling van 's lands zaken zullen verkrijgen. 3. Dat een corps ontwikkelde, nijvere vrouwenkiezers daar tegenover geplaatst, slechts gunstig zou kunnen werken op den loop der zaken. 4. Dat, met het oog op den heer- schenden, scherpen concurentie-geest en het vermoedelijk spoedig ter tafel komen van «Kamers van Arbeid" en Arbeids wetten," en dergelijk eenzijdig kiesrecht vooral moet uitloopen op het nadeel van dat deel der vrouwen, die bij arbeid en nijverheid betrokken is. Redenen te over, waarom zij vermeenen bij Uw hoog college te moeten aanklop pen met het verzoek ook vrouwen patentplichtigen, vrouwen, vallende onder eene met het patent gelijkstaande belas ting en arbeidsters het kiesrecht te verleenen. Zij richten dit verzoek tot U met volle kennis van artt. 80, 127 en 143 der Ned. Grondwet; doch het daarin voor komend jmannelijke" in dien zin opvat tende, dat daarmede wordt aangeduid een aodere, veel gebruikte expressie voor ons «kloek" en dat dus hier niet is bedoeld alleen «mannen" het kiesrecht te geven, maar allen «kloeken" ingeze tenen, waaronder voorzeker ook de door ons voorgestelde vrouwen gerekend kun nen worden. Zij worden in deze opvatting gesteund door de uitlegging, steeds gegeven aan artikelen zooals art. 885 (B. W.): Als onwaardig om erfgenaam te zijn, worden beschouwd en als zoodanig van de erfenis uitgesloten 1. Hij, die veroordeeld is, ter zake dat hij den overledene heeft omgebracht of getracht heeft om te brengen; enz. Of art. 959 Hij, die veroordeeld is, omdat hij den erflater heeft omgebrachtenz., waarin hel »hij" steeds is uitgelegd in dien zin, dat daarmede ook bedoeld werd «zij," die enz. Met verschuldigde hoogachting, Onderteekeningen). De Koning en de Koningin van Saksen zullen, binnenkort een bezoek af leggen bij H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes op het Loo. Aan een particulier schrijven uit Berlijn ontleent de Zutf. Ct. de mede- deeling, dat weldra het verbod van in voer van vee in Duitschland in zoover gewijzigd zal worden, dat fokvee uit Ne derland voor landbouwvereeniging in Duitschland (Landwrrtschaflliche Vereine und Genossenschaften) onder bepaalde voorwaarden wordt toegelaten. Aan het leger is bekend gemaakt, dat de minister van ooi log voorloopig afgezien heeft van eene uniform-veran dering. Toen gistermorgen trein 2 der S.S., komende van Antwerpen te Rozendaal binnenreed, derailleerde het doorloopende rijtuig van Parijs naar Amsterdam, waar door dit op zijde sloeg en de daarop volgende rijtuigen uit de rails gelicht of dwars op den weg werden gezet. Ge lukkig werd niemand gekwetstde mate- rieele schade is betrekkelijk gering te noemen, en met grooten spoed werd alles in het werk gesteld om den weg weder vrij te maken. Door den heer H. L. V. E. Salo mon, oud-commandant eener gevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden, is Lij P. Stins Pz., te Velp, bij Arnhem, een vlugschrift uitgegeven, dat door den schrijver eerbiedig werd opgedragen aan H,M. de Koningin-Regentes en een plei dooi is, om het Leger des Heils toe te laten tot de gevangenis, wijl de heer Salomon daarvan veel verwacht, voor de zedelijke verbetering der gevangenis. Hij voorziet dat het getal recidivisten (misdadigers, die hervallen) veel geringer zou worden. Behalve aan de Koningin-Regentes, is aan de ministers eri aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer een exemplaar der brochure gezonden. De le luit. Indewey van het 5e regt. Infanterie alhier in garnizoen, is in zyn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage. Bij de aanbesteding van het bouwen eener gemeenteschool in de buurtschap Hamersveld werd ingeschreven doorG. Wassink, te Amersfoort, f 10.480; gebr. Koudijs, te Doorn, f9820; F. de Bruin, te Hoogland, f9800; H. Dieters, te Amers foort, f9200; J. Dieters, te Amersfoort, f9000; W. van der Kooy, te Amersfoort, f 8987 A. van Zeider, te Leusden, f 8970 C. de Vroe, te Amersfoort, f8880; L. van Achterbergh, te Amersfoort, f8800; W. van Achterbergh te Amersfoort, f8700; W. Schreuder, te Hamersveld, 1 8670. Het werk is aan den minsten inschrij ver gegund. historische novelle van EGBERT OABLLSEN. Hij zette zich op zijne ongemanierde wijze op een stoel, terwyl hij droogjes en gedwongen zeide: «Vroeger waart gij het eerst wakker, toen gij 's morgens een rijtoer maakte. Waarom zijt gij met die wandelritten opgehouden «Zij maakten mij moede voor den ge- heelen dag," antwoordde zij openhartig maar uit die eene vraag begreep zij, waarom haar broeder hier was. Met voorovergebogen boofd en blik, als repeteerde hij eene vroeger van bui ten geleerde thema, vervolgde Charles: «Het is mij recht aangenaam, dat gij niet meer gaat ryden; ik ben altijd bang geweest dat u daarbij te eeniger tijd een ongeluk zou overkomen," En plotseling zijn oogen omhoog slaande en haar sterk aanziende, vraagde hy «Maar is u niet iets zoodanigs over komen Zij gevoelde hoe zij onder dien uitvor- schenden blik kleurde. «Ja, maar het was van weinig betee- kenis," antwoordde zij ontwijkend. «Dan is er toch zoo iets gebeurd. Daarom is het dan ook maar beter, dat gij niet weder den zadel bestijgt. Wat was het voor eene geschiedenis? Ging het paard met u door?" «Het werd schuw, ik weet het zelf niet, waarvoor het schrikte. Eene minuut was ik geen meester over het dier, maar spoe dig kreeg ik die macht weer terug." «Zonder vreemde hulp?" «Een ruiter, die mij toevallig tegen kwam, greep mijr. paard bij den teugel." «Een bekende?" «Neen, ik had hem vroeger nooit ge zien." «En gij hebt hem later ook zeker niet meer gezien f' Geen seconde hield hij zijn vorscbenden blik van haar gelaat afgewend. Zij stond op. «Waarom zou ik hem Diet meer ont moet hebben vraagde zij onverschillig en ging naar den schoorsteen. En terwijl zy iets aan de prachtige versierselen rangschikte, die daar op stonden, voegde zij er bij: «Zoo nauwkeurig heb ik niet op zyd gelaat gelet, dat ik hem zou her kennen, als ik hera weder ontmoette." «Nu, hij had u toch weder in het park van «Kensington kunnen ontmoet heb ben." Zij draaide zich haastig om en vraagde: «Waarom juist daar?" «Om dat daar het geval gebeurd is." «Heb ik dat gezegd?" «Ik moest somwijlen verkeerd gehoord hebben I" «Neen, ik heb het niet gezegd, ik weet voor vast, dat ik het niet gezegd heb. Dat moet gij dus van een ander gehoord hebben." «De plaats was dus in allen geval «KensiDglon" en daar hebt gij hem meer malen aangetroffen. Onder zulke om standigheden vind ik het zeer verklaar baar, dot gij voor u vrijheid van hande len wilt blijven behouden, die u als gade van den afwezigen graaf van Clancarty toegestaan is, maar die men u niet toeslaan kan, indien gij weder miss Spencer werd?" «Charles, ik verbied u zulke gedachten over mij te koesteren." «Gij zijt het toch hier in huis ten minste wel zeer gewoon, te verbieden, en te gebieden, terwijl ik natuurlijk veroor deeld ben te gehoorzamen," zeide hij op zijn gewoon droge manier, waarbij ech ter wel wat sarrends gevoegd was. [«Niettegenstaande dat, zal het in deze zaak een anderen keer nemen. Dewijl uw vader het verzuimt voor uw goeden naam te waken, moet het uw broeder doen. En derhalve gebied ik u thans: geef mij een rond en zuiver antwoord, hsbt gij den onbekende, die uw schuw geworden paard in Kensinglon-park bij den teugel greep, wedergezien?" Zij had bem rustig laten uitspreken, terwijl zy haar onderlip tusschen haar witte tanden vastklemde. Nu sprak zij kalm «Het spijt mij, dat ik u op die vraag het antwoord moet schuldig blijven." «Ook dan zelfs, als ik u zeg, dat de schijnbaar onbekende niemand anders is dan vaders nieuwe secretaris!" Haastig trad zij eene schrede naar hem toe en riep half smeekend, half drei gend uit: «Charles I" «Ja wel," vervolgde hij, «vaders nieuwe secretaris. Mijn werkzaamheden worden bij myn vader afgekeurd, terwijl gij daar door plaats kunt maken voor dengene hier hield hij op, terwijl hij haar met hatende blikken aanzag; daarop vervolgde hij, zonder dien blik van haar *f te wen den en elk woord langzaam en met nadruk uitsprekende «Voor dengene, wien voor zijn edele daad in Kensington gij den innigsten dank verschuldigd zijt." Hoe veel bitter verwijt er in die woor den en in de wijze en voordracht, waarop zij over zijn lippen kwamen, lag, is niet te beschrijven. Maar hoe die verwijten Alice tot in het diepst harer ziel krenk ten en hevig verwonden, zag men op haar lief gelaat, op hetwelk schaamte en verdriet met pijnlijke zorg stryd voerden. Zij ging weder tegenover haar broeder zitten en zeide: «Gij dwaalt, indien gij gelooft, dat ik iets met de aanstelling van den Dieuwen secretaris gemeen heb; het verraste mij evenzoozeer als u «Dai: zal ik zeker ook dwalen," viel hij haar in de rede, «toen ik de identiteit van den nieuwen secretaris, met den zoogenaamden rijk en onbekende beves tigde. Wil ik ook liever den ouden ry- knecht Bill laten roepen, om het nader te bepalen?" Haar oogen vulden zich met tranen. «O, Charles," riep zij uit, «kunt gij het verantwoorden, bedienden des huizes legen uwe zuster als getuigen op te roepen?" «Zeer zeker," antwoordde hij droog, «als de bedienden van het huis elkander reeds in het oor fluisteren dat mijne zuster «Houd op, Charles, gy weet niet wat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1