nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND 1IS DE L.QUVR1, J\o. 72. Zaterdag 9 September 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F euilleton. AMERSF008 comm. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per po9t door het geheele Rijk. .Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden 9tukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1-6 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In een vergadeiing van oud-strij ders van 1830/31, der le sectie Metalen Kruis, afd. Amsterdam, is door den pre sident medegedeeld, dat het schoone regi mentsvaandel, dat den 27sten Augustus 1856 door nu wijlen koning lil, ter ge legenheid van de o ithulling van het mo nument op den Dam, aan de oud-strijders van 1830/31 ten geschenke weid gegeven, in den loop dezer maand aan 's Rijks Museum te Amsterdam zal worden afge staan. Het vaandel zal met eenige mili taire eerbewijzingen worden overgebracht naar zijn eindbestemming, els een blij vend aandenken. De hier aanwezige oud strijders van andere sectiën zullen tot die plechtigheid worden uitgenoodigd. Door den president van de recht bank te Amsterdam is een bevel tot aan houding uitgevaardigd tegen een zekeie Janssen, meelhandelaar, handel drijvende onder de firma H. G. Jansen Co. Hij heeft zich door middel van valsche docu menten een zeer aanzienlijk bedrag geld weten toe te eigenen. Janssen was vroeger, misschien een 25-tal jaren geleden, chef van de meel- en bioodfabriek Holland, in welke be trekking hij het volste vertrouwen van zijn patroons genoot. Toen hij trouwde, werd te zijner eer een feest aangericht, de geheele fabriek vlagde enz., en juist op dienzelfden dag werd ontdekt dat hij zich aan de grootste oplichterijen had schuldig gemaakt. Zijn trouwdag was de laatste dag die hij in dienst dier firma doorbracht. Hij vestigde zich toen zelf als graan handelaar er. deed samen met een zeke ren heer H zaken onder de bovenge noemde firma. De firma ging failliet, beide firm nten werden insolvent verklaard, H ging naar Brussel en Jansen week uit naar Ameiika. Later kwam hij weer hier en vestigde zich opnieuw, als importeur van Ameri- kaansch meel en graan. Hij bezat een van de reusachtige zaken op dit gebied en omdat hij altijd goedkooper was dan anderen, betrokken bjjna alle groote fa brieken iiun Amerikaansche grondstoffen door zijn tusschenkoinst. Naar men zegt was hij ook geïnteres seerd hij de eenigen tijd geleden afge brande boodfabriek de Haanwat mis schien wel de aanleiding kan geweest zijn, dat hij zijn vroegere praktijken weer ter hand heeft genomen. In het kamp bij Laren, waar de soldaten aan beide zijden van den ingang der meeste tenten op den grond versie ringen hadden aangebracht ter eere van de Koninginnen, kwamen Zondag zes socialisten, die zich daarover ergerden en er op spuwden. Zij hadden een aantal socialistische blaadjes bij zich, welke zij wilden verspreiden, doch toen zij daar mede begonnen, werden zij door de sol daten uit het kamp den straatweg opge jaagd. Aldaar werden hun de papieren ontrukt, waarbij zij van alle kanten op klappen werden onthaald, zoodat zij in de Crailoosche bosschen moesten vluchten. In Juni jl. werden aan de adjudant onderofficieren, sergeant-majoors en de sergeanten dd. officieren te velde, be rende tot de 2e divisie infanterie, revol vers verstrekt. Deze maatregel zal nu bij alle regimenten infanterie navolging vinden. Hoe de werkverschaffing door par ticulieren belangrijk worden kan en door verdeeling van groote perceelcn land be vorderd wordt, blijkt te Buinen, waar een perceel groenland, groot 10 H.A., aan vier landbouwers verkocht is. Daar dit veengrond is, leveren de slooten, voor hel scheiden van het land noodzakelijk le giaven, veel haardbrand die gratis aan de arbeiders afgestaan wordt nadat zij zei ven dezen bewerkt hebben. Daarna wordt het in natuurstaat gelegen land voor de aardappel- en haverteelt ontgonnen, het welk weken lang aan een paar tientallen arbeiders werk geeft. In zoodanig stuk land wordt zooveel gewerkt, dat aan wei kloon meer dan 25 pCt. van de koop som moet worden betaald. Daar er in deze streken meer zoodanig land voor verkoop bestemd is, zal eene verlaging der mutalierechten de werkverschaffing zeer in de hand werken. Trein 45 die te 10.51's avonds van Arnhem naar Zutfen vertrekt, is Maan dagavond tusschen Sleeg en Dieren aan een misschien groot gevaar ontsnapt. Door kwaadwilligen was op bijzonder gevaarlijke wijze op de rails een dwars ligger gelegd nabij de stopplaats Ellekom, hetgeen echter door den op post staan- den wisselwachter intijds werd ontdekt. De trein ondervond ongeveei 10 minuten vertraging. Een groot aantal arheiders trok gisteren met stokken gewapend, uit Boven- Pekela langs de uitgestrekte aardappel velden te Ommelanderwijk (gein. Veen- dam), overal de arbeiders noodzakende het rooien te staken en met hen mee te trekken. Hun eisch is, 12 ct. per lij (thans algemeen 10 cent) of f 15 a f 16 per H.A. en de landbouwers zullen daarvoor moeten teekenen. Zij zijn thans bezig liet werk te beletten en het zal noodig zijn onverwijld maatregelen tegen verdere uitbreiding te nemen. Te Pekela zijn, naar men zegt, van een onwilligen landbouwer vele gedolven aardappelen in de vaart geworpen. Woensdagnach' ten ongeveer een ure ontstond brand in de bekende rij- tuigfabriek van de heeren Ingenhousz, Buitenweg en Co. te de Bilt. Tengevolge van den grooten voorraad dtoog hout, 'verfwaren in verschillende houten gebouwen en loodsen kreeg de brand spoedig een zeer dreigend aanzien en was er voor de omliggende gebouwen groot gevaar. De brandweer was spoedig ter plaatse benevens het hoofd van het gemeentebestuur en verdere autoriteiten. Met behulp van 'tralen uit de water leiding en van de Biltsche brandspuit, die thans goed werkte, werd het vuur gestuit en werd de brand bepaald tot de wagenmakerij en het reparatie-magazijn, die beide totaal afbrandden. Door den ijver van de brandwee' bleef de ververij, die reeds was begonnen te branden, behouden. Twintig rijtuigen zijn geheel verbrand, waaronder eenige, die gereed waren om den volgenden dag naar Oost-Indië verzonden te worden. Zeer vele gereedschappen der werk lieden zijn mede een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is geheel onbekend. Gebouwen, rijtuigen enz. waren ver zekerd bij de Utrechtsche brandwaarborg- maatschappij. Tengevolge van de energieke maatre gelen van de directie der fabriek zullen de werkzaamheden geregeld worden voort gezet, zoodat geen der aan de fabriek verbonden werklieden tengevolge van liet ongeval zonder werk zal geraken. Persoonlijke ongelukken hebben bij den brand niet plaats gehad. -• Indertijd heeft men in Indië het kleio-kaliber geweer van 6 5 m.M. be proefd, en het blijkt goed te voldoen. Aanvankelijk vreesde men, dat het rook- looze buskruit, daarvoor te gebruiken, niet zou bestand zijn tegen het tropische klimaat, maar het moet thans zoo goed voldoen, dat de invoering van nieuwe infanlerie-bewapingen eerlang tegemoet kan worden gezien. Te Breda van Zaterdag een mon ster-meloen aan de markt, die door haren ongewonen omvang verbazing wekte. De vrucht was in omtrek 83 cM. groot. In de Engelsche vakbladen wordt gewaarschuwd tegen Hollansche en Duit- sche gist die soms niet minder dan 50 pCt. meel bevat. Het is te hopen voor onze zoo belangrijke gist-industrie, dat deze practijken niet meer voorkomen. Na het verlies onzer reputatie op het ge bied van den boterhandel, komt dus, dank zij dit geknoei, nu de gist aan de beurt. ilbld. v. Kw. In de te Maastricht gehouden ge meenteraadszitting was een visitekaartje het onderwerp van een kort maar vinnig debat. Het raadslid Pieters beklaagde zich nl. over den burgemeester, den heer Pijls, wien hij bij zijne herbenoeming een kaartje had gezonden, doch die hem door een bode een conti a-kaartje had laten aanbieden op voorwaarde, dat hij, Pie ters, zijne handteekening zou terugnemen van een adres, waarin over inmenging van stedelijke ambtenaren bij de jongste verkiezingen werd geklaagd. De heer Pieters achtte die handeling krenkend voor een raadslid. De heer Pijls be weerde, dat de zaak zich niet zoo had toegedragen en beloofde later zich te zullen verantwoorden. Terwijl het onderzoek omtrent Neerbosch in vollen gang is, doet het opvoedingsgesticht de Kruisberg veel van zich spreken, nu daar bijna geen week voorbijgaat of er ontvluchten verpleegden, zooals deze week vijf tegelijk. Wel-is-waar zijn de daar verpleegden minderjarige veroordeelden, wier verblijf men in de gewone maatschappij niet gewenscht acht, doch daarom juist moest men zorg dragen, dat dergelijke verpleegdeu niet hun opge legde straf ontkomen De vele ontvluch tingen geven aanleiding tot het vermoe den, dat veel aan het toezicht hapert en dit de vrees voor opgelegde straf, zelfs bij minderjarigen, ontneemt. Amst. Crt. Op de kermis te Aalsmeer is Woensdagavond eene tent, waarin een acrobatengezelschap eene voorstelling gaf, ineengezakt. De voorstelling had juist een aanvang genomen; een honderdtal personen, waaronder vele kinderen, be vonden zicb in de tent. Alles is zonder ongelukken afgeloopen. Eenige der be zoekers geraakten te water, anderen had den hunne hoofddeksels verloren, terwijl een enkele licht gekneusd werd. Eenige oogenblikken later zag men de kunstenmakers op de straat de pas be gonnen voorstelling voortzetten. Te Assen heeft zich de volgende quaestie voorgedaan bij de benoeming van eene onderwijzeres. Voor een paar dagen verkregen nommer een en nom- mer twee van de voordracht elk een ge lijk aantal <4) stemmen. Eene tweede vrije stemming had denzelfden uitslag. Na eenige discussie besloot toen de Raad de herslemming aan te houden tol de volgende vergadering. Toen nu dit punt in die volgende zitling aan de orde kwam, verklaarde de burgemeester sedert lot het inzicht gekomen te zijn, dat de ge volgde wijze van handelen, hoewel steeds tc t dusver gebezigd en gegrond op het reglement van orde, niet aan het wette lijk voorschrift voldeed, waarom hij in het gegeven geval voorstelde tot loting tusschen de beide candidaten over te gaan. Na eene zeer geanimeerde gedachten- wisseling, vooral over de beteeker.is van de Artt. 50 en 51 der Gemeentewet en de verschillende ministerieele beslissingen over soortgelijke gevallen gegeven, werd het voorstel van den voorzitter met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd daarop tot DOOR L. II. 9) «Neen, bij God, dat zou ik niet I" riep de jeugdige edelman; «maar het heeft u toch niet geholpenwant hoewel bet eene bericht voor en het andere na van uwe verdwijning sprak, en haar zelfs hier in Parijs nog eens verteld werd dat gij lang dood waart, is zij alleen en een zaam gebleven en heeft onderzoek gedaan naar uw lot; zoolang men haar uw graf niet aan kan wijzen, zal zij blijven hopen." «Dat zal spoedig genoeg kunnen ge beuren," mompelde de gemaskerde. Over luid echter zei hij«Wilt gij wel gelo ven, jonker, dat mijn ongeluk mij veel minder zwaar valt, sedert zij hier is? Wel doet het mij om harentwil leed dat zjj eenzaam gebleven is, maar toch is het voor den armen Paul Steifensand een onuitsprekelijke troost te weten dat de geliefde zijner jeugd hem trouw is gebleven, evenals hij haar, en dat duitsche liefde sterker is geweest dan de macht der fransche verleidsters." Een snik uit hel diepst van zijn breede borst deed den grooten man trillen, en ook ICurl bedekte het gelaat met beide handen. «En wat wilt ge dat ik doen zal?" vroeg hij na eene lange pauze. «Vertel haar hoe alles zich heeft toe gedragen, en zeg dat ik haar zoo gaarne nog eens zien zou. Zij behoeft niet bang te wezen, ik zal mijn masker niet afnemen niet waar, jonker, het is niet zwak of onmannelijk dat ik haar nog een enkele maal zien wil, terwijl wij slechts door een muur gescheiden leven; dat ik haar nog een enkele maal wil hooren zeggen «Mijn eigen grooten jongen," want zoo noemde zij mij altijd in onze gelukkige jeugd in het zonnige Thüringen." «Zij zal alles weten," gaf Wiehe diep ODtroerd ten antwoord, «maar laat mij er over nadenken hoe die duivelsche daad gewroken moet worden; wilt gij uw ransker voorhouden, goed, maar die af schuwelijke vrouw zal ik het afrukken, naar haar medehelpers zoeken «Dat zult gij niet doen," sprak de ander, «geen ander zal mij wreken dan zij, die na mij het zwaarst getroffen is, Rosalie. Gij moet hei haar overlaten om te doen wat zij wil, dat is zeker hei beste en het wijste." «Nu, goed dan; ik zal u niet tegen spreken, en eerst eens afwachten wat Roosje doel. Maar zeg mij, wal heeft u bewogen om na zooveel jaren toch dit stil verborgen hoekje te verlaten?" «Allerlei redenen, jonker. Ten eerste kan een mensch tien jaren lang tegen eene verzoeking strijdeD en in het elfde toch bezwijken; in het begin hoorde ik heel weinig omtrent Rosa en hare mees teres; maar door mijn voortdurend vra gen aangezet, brachten mijn vrienden uit de bedelaarsherberg mij later alles over, wat zij bij mogelijkheid konden ontdekken. Ik zelf zag Rosa menigmaal door een venstertje in de Louvre, waartoe een verborgen gang van dezen toren uit, toegang geeft. Daarop vernam ik dat gij aangekomen waart, jonker, en ik zag u ook door hetzelfde venster. Uw naam deed mijn Thüringsch hart zoo heerlijk aan. en de wensch om tusschen twee Thüringsche kinderen te mogen sterven, deed mij voor de verzoeking bezwijken." «Sterven!" riep Kurt, door den toon zijner stem getroffen. «Wat praat gij van sterven?" «Ja, ziet ge, jonker, dat is de hoofd reden," gaf de man ten antwoord, «als ik niet wist dat ik stervende was, zou ik mijne Rosa niet dwingen om zich voor mij op te offeren, want heeft zij mij eenmaal weder, dan laat zjj mij niet meet los, daarvoor ken ik haar genoeg. Een paar dagen, meer mag een ongelukkige stumper zooals ik geworden ben, niet verlangen; maar die zal God daarboven den armen halfkrankzinnigen goudsmid ook wel toestaan." «Waarom geeft gij u zeiven zulke akelige namen?" vroeg Kurt, wien het toch wel een weinig angstig te moede begon te worden. «Denkt gij dat de martelingen, die ik geleden heb, mijn hersens onaangetast hebben gelaten?" riep de goudsmid met een bitteren lach «neen, jonker, de waan zin heeft in mijn hoofd gehuisvest en het is daarbinnen nooit meer zoo helder ge worden als voorheen; maar wees niet bezorgd, ik blijf altijd goedaardig Nu zal ik eens naar het weer gaan zien, uw kleeren zullen nu wel droog zijn, denk ik." Zoo sprekende verliet de reusachtige, maar diep gebogen man de kamer, en Kurl bleef alleen bij het half uitgedoofde vuur zitten. Zou het werkelijk waar zijn alles wat bij in de laatste uren ver nomen had of waren het hersenschimmen van een waanzinnige, zoo als de goud smid zich zeiven genoemd had? Of was hij misschieu nog iets ergers dan een waanzinnige een misdadiger? Als hij in een val gelokt mocht zijn, dan bleef hem geen kans tot ontvluchten over, want de kamerdeur stond wel open, maar hoe zou hij den weg vinden in dien ouden bouwvilligen toren, al gelukte het hem om den reus met zijn dolk eene wonde toe te brengen. Hij kon hier gemakke lijk vermoord worden, in de onmiddelijke nabijheid van zijne geliefde, want wie stond er hem borg voor dat er niet meer menschen in bet duistere gebouw woon den? Dat had bij nu wel wat eerder kunnen bedenken, maar die smeekende duitsche stem had hem machte,ros ge maakt. «Dat komt van ons gedweep met het vaderland," vervolgde hij, ter. ijl o ij zijn eigen kleedereu weer aantrok. Ook her innerde hij zich dat Steifensand hem eer't volstrekt niet gekend had, en zelfs geschrikt was, toen hij bij het licht van zijr, die venlantarentje ontdekt had, wien hij te hulp was gekomen. Daar keerde de reus terug. «Jonker," sprak hij kalm, «het weder is opgeklaard, maar de straat is een modderpoel een rijtuig kunt gij nu natuurlijk niet vinden, dus blijft u slechts de keus tusschen twee dingenof gij tracht u met een paar laarzen van mij te behelpen, dan zal ik u naar uwe woning geleiden terwijl het nog donker is, of gij blijft hier tot morgen avond, en neemt dan een huur rijtuig, dat u naar huis kan brengen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1