NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad LOUISE STRATENUS, 101 STIERF ZIJ? UTRECHT en GELDERLAND. verschijnt woensdag m zaterdag. binnenland. i\o. 74. Zaterdag 16 September 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VOOR PREMIE Vijftig cent. Plaatselijke berichten. Feuilleto n. OORT COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden I.Franco per post door het geheele Rijk. .Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan onze lezers. Wij zijn in staat, bij den aanvang van het 4e kwaitaal, onzen lezers als aan te bieden eeD oorspronkelijke roman VAN getiteld Dit werk dat in de handel t 2.50 kost, wij onzen lezers aan tegen Ten einde evenwel allen onze lezers van dit buitenkansje kunnen profiteeren, wordt bet werk aan ons bureau niet anders afgegeven, dan tegen inwisseling van den in dit nummer voorkomende bon. N'nar buiten franco toezending na ont vangst van CO cents per postwissel. De uitgever. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raai zal Dinsdagnamiddag e. k. te half- vier vergaderen. Ook de Tweede Kamer zal reeds Dins dagnamiddag te 3 uur een vergadering houden. Een zeldzaam grootsch militair schouwspel zal op Donderdag 21 dezer op bet Malieveld te 's-Gi avenhage plaats hebben hij gelegenheid van de uitreiking van nieuwe vaandels en standaards aan de verschillende regimenten infanterie en cavalerie, hetgeen door H. M. koningin Wilhelmina persoonlijk zal geschieden. Doornik dei regimenten infanterie wor den detachementen geleveid ter sterkte van honderd onder-officieren en minderen met de noodige officieren, terwijl de regimenten cavalerie daartoe detachemen ten van 30 ruiteis zullen verstrekken. Hel regiment grenadiers en jagers, de escadrons van het 3de regiment huzaren en de batterijen van het 2de regiment veldaitillerie, in de residentie verblijf houdende, zullen in hun geheel aan de plechtigheid deelnemen. Ook de stafmu ziekkorpsen van het 4de en 7de regiment infanterie respectievelijk in garnizoen te Leiden en Amsterdam zullen tot dat doel overkomen. De minister van oorlog en alle luitenant-generaals en generaals-majoor van het leger verschij nen te paard. Bij de uitreiking zal de carré-formatie worden aangenomen. Het regiment grena diers en Jagers formeert een der flanken, de detachementen van de regimenten infanterie de middendank en de huzaren, waarachter de veld-aTtillerie, de achter flank. De opstelling heeft plaats in massa. Alle niet ingedeelde bereden hoofd-en subalterne officieren plaatsen zich achter de genei aals aan de eene zijde van Hare Majesteit en gevolg, terwijl aan de andere zijde de niet bereden officieren worden opgesteld. Na afloop der plechtigheid zullen de troepen voor H. M. defileeren. Als een vooi beeld hoe het Holland- sche vee in het buitenland steeds gezocht blijft, kan dienen, dat een Transvaler nnlangs van den heer A. de Goede te Beemster een l'/2 jarigen stier heeft ge kocht, bestemd voor fokkerij in de Trans vaal. Het dier, een schoon exemplaar, is viermaal bekroond het werd verkocht voor f 400, welk bedrag echter met bij voeging van de transportkosten tot de plaats van bestemming stijgt tot ongeveer ÏOOO gulden. Uit het jaarverslag van »Ned. Met- iray, bij Zutfen, bljjkt het volgende: De kolonie gaat in bloei vooruit en blijft beantwoorden aan het doel, door de stichters beoogd. Het gedrag der kwceke- lingen was over het geheel genomen vol doende; bijna 80 pCtder knapen bleven geheel ongestraft. Hun aantal bedroeg op 1 Januari 1892 148; er vertrokken 34, 37 werden opgenomen zoodat op Decern ber aanwezig waren 151 Van de kweekelingen, die vertrokken, zijn bijna de helft voorzien of hadden i vonden ze evenmin als op de boot liefheb- goed uitzicht op een plaats als knecht bij het vak, waarin zij waren onderwezen. De ontvangsten van het stichtingsfonds bedroegen f 7722; de uitgaven f 7278, zoodat er een vooideelig saldo was van f 444. De ontvangsten der Vereeniging bedroegen f 36,166 de uitgaven 35 829, zoodat er ee batig saldo was van f336. Niet het 100 jarig bestaan der Broeder-genreerite te Zeist, rnaar van het Zeister Zendingsgenootschap viert zijn eeuwfeest. De Broedergemeente ontstond reeds in 1722. Hier le lande vestigden zich de broeders in 't jaar 1736 op het grond gebied der prinses van Oranje bij IJsel stein, waar zij hun huis uHeerendijk" bouwden, en kwamen van daar anno 1746 naar Zeist, dat sedert het eigen lijke middelpunt der gemeenten in Neder land bleef. Vad. Aan de niihtaiie wielrijders wordt medegedeeld dat ue onder handelingen van het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond met den minis ter van oorlog in zooverre zijn gevorderd tot het houden van een groote estafete- rit, dat binnenkort daartoe aan de mili taire wielrijders eeu irischrijvingsbiljet zal gezonden worden. Veronderstelt zal worden, dat iri het zuiden van Limburg Nederland's neutra liteit is geschonden, en nu wenscht het ministerie van oorlog te weten in hoeveel lijd de militaire wielrijders een spoed- ovder van Maastricht naai 's-Gravenhage kunnen overbrengen, na die in Roermond te hebben laten afteekenen. De afstand bedraagt tusschen de 235 en 250 K.M De chef van den generalen staf wenscht, dat deze afstand door de militaire wiel rijders zal gereden worden óf in zijn ge heel, öf van post lot post, die 40 a 50 K. M. van elkaar verwijderd zijn. De ril zal hoogstwaarschijnlijk plaats hebben 21 of 28 October. De boot uit Rotterdam bracht Don deidag te Schoonhoven een paar als ech te dandy'a gekleede oplichters in de stad, die er expres op uitggegaan waren om hier, bij gelegenheid van de kermis, een fik- schen slag te slaan. Bijzonder gelukkig waien ze niet. In de herbergen aldaar beis om een kaartje tvi leggen en een der «heeren", die een ander spelletje in de open lucht begon, kreeg de heilige Hermandad aan 't lijf en koos het hazen pad. De ander, zoo plotseling door zijn kameraad verlaten, ging kennishouden met een eerzame boerendochter van buiten, die hij stormenderhand voor zich innam, zdd zelfs, dat ze zich al heel gauw een gouden ring van den vinger liet streelen, die de slimme vrijer met een verliefden blik aan zijn eigen vinger stak. Na een bezoek aan een paar herbergen had inijrilieer ei blijkbaar genoeg van en poetste hij stilletjes de plaat, toen zijn liefje weid aangemaand om te betalen, bltek, Jat hij er ook nog met hare welgevulde beurs van dooi was gegaan. De politie kreeg onmiddelijk kennis van het geval, en terwijl het meisje zat te treuren op de puinhoopen van kortstondig en zoo wreed verstoord geluk, hield haar ontrou we minnaar een wedloop met de politie, die hem eindelyk te pakken kreeg en hein een plaatsje bezorgde in hetarrestan- tenlocaai Eene krachtige poging tot heide- ontginning wordt thans op het Ellertsveld in de gemeente Odoorn ondernemer.. Een kamp heideveld, groot ruim twaalf hec taien, wordt geheel dooi gewei kt en daaiuu met akkermaalshout beplant. De aanleg heeft plaats naar de methode van den boschbouw te Fredenksoord. Het werk zal iij vier of vijf jaren tot stand gebracht worden. Sedert eenige dagen hield in een der hotels van den len rang te Rotter dam vet blijf een Afrikaan, die zich door aanbeveling in kennis wist te stellen met eenen agent van builenlandsche huizen, kantoor houdende in de Wijnstraat. Deze agent, die meende goeden zaken melden vreemdeling te kunnen maken, onderhield met hem in dat hotel, hetwelk bij hem aanbeval, drukke conversatie, De Afri kaan liet zich daar aan niets ontbreken, en bleek verzot op een goed glas wijn en vooral op gebakken tong. De rekening liep dan ook binnen enkele dagen tot in de f 7U, doch toen die hem aangeboden werd, bleek liet dat hij geen cent op zak had, zeer slecht in zijne kleeding zal en eenen koffer voor statie medevoerdo, daar deze niets van waarde bevatte. De tusschen der politie werd ingeroepen, die den vreemdeling, na hem eerst 24 uien op de Korte Hoogstaat te hebben hebben laten logeeren, gister uit heli ijk verwijderde. Morgen zal bij de Remonstrantsclie gemeente alhier als voorganger optreden Ds. A. J. Oorl, Ned. Hei vormd predikant te Zutphen. Bij de Chn-telijk Gerefor meerde gemeente zal de spreekbeurt worden vervuld door Ds. De Bruin van Voorschoten. Heden atriveerde alhier de generaal majoor R. T. Muschart, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling en comman dant van de N. Holl. waterlinie, tot het houden van inspectie. Sedert eenige dagen vertoeft hier ter stede de generaol-majoor hoofdinten dant P. L. G. Doorman, vergezeld van zijr. adjudant kapitein L. J. Mulder tot liet houden van inspectie over de mili taire etablissementen. Den 28en September zal alhier, de herbesteding plaats hebben van fou- rages voor de troepen te paard, gedu rende het tijdvak 1 November 1893 tot 1 November 1894. De miliciens van de lichting 1890 van het 5e regiment infant rrie, die se dert 11 Augustus voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn geweest, zijn in het laatst dezer week met onbe paald verlof naar hun haardsteden tei ug- gekeerd. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is Dinsdag op de ge bruikelijke wijze uitgereikt aan den wachtmeester 11. A. van der Veen, van de 2e afdeeling le regiment veld-artii- lerie, hier in garnizoen. Uit de rivier de Eem, nabij de Eembrug is opgevischt het lijk van den 24 jarigen E. v. W., wonende te Baai n, die sedeit eene week werd vermist. Het lyk werd door een schipper alhier aan gebracht en later naai de algemeene begiaafplaats te Soest vervoerd. DOOR Ir. H. 11) ïTegen my?" gaf Roosje verbaasd ten antwoord. »De trotsche vrouw heeft mij nog nooit met een enkelen blik verwaar digd." »Wees daar maar dankbaar voor," riep Kurt; »als zij wist wie gij eigenlijk zijl, had zij u al lang laten vermoorden." »Wat is het?" vroeg Roosje angstig, en legde haar werk in het voor haar staande juweelkistje. Wiehe's ontroering kwam haar zoo zonderling voor. »Als gij madame maar eens den naam van Paul Steifensand genoemd had, dan zoudt ge u over de uitwerking verbaasd hebben." >Paul Steifensand 1" gilde Roosje plot seling, terwijl zij doodsbleek werd. uVVat heeft zij met hem te doen, en wat weet gy van hem? Spreek toch, spreek I" »Ik zal spreken," zei Kurt, die boos was op zich zeiven, en zich verbeeldde dat hij zich al heel onhandig van de ontvan gen opdracht kweet, zmaar, Roosje, sluit eerst deuren en vensters, want wat ik u te zeggen heb, is zoo verschrikkelijk, datgij het uitschreeuwen zult van toorn en veront waardiging, en liet wraakgeroep mag met te vroeg door de Louvre weergalmen 1" Roosje deed gelyk haar bevolen was, en ging toen tegenover hem zitten, bleek en koud als een steenen beeld, met onafgewenden blik Kurt in het ontroerde gelaat starend. En hij begon te spreken lungzaam en eentonig kwamen de woorden over zijn lippen, maar te vergeefs wachtte hij op den gil van ontzetting, waarvoor hij gevreesd had, in de meening dat vrouwen geen andere uitdrukking aan haar gevoel weten te geven, dan door klachten en tranen. Rosalie schreide niet en gilde niet, maar wel klemde zij de handen krampachtig samen, en drukte de tanden zoo diep in de bieeke lippen dal het bloed te voorschijn kwamhaar starende oogen werden hoe langer hoe grooter, en zonderling, de man, die tegen eene heftige uitbarsting van smart opge zien had, vond die akelige stomme ver twijfeling nog veel verschrikkelijker. Roosje I" riep hij, toen zijn verhaal geëindigd was, lOm Godswil, spreek, kom tot u zelve I" vDaar klonk een luid gesteun in zijn ooren, een gekerm als van een stervend dier hij trad naar het arme meisje toe, en deed zijn best om de krampachtig gesloten handen los te maken. Het gelukte hein, maar toen vielen de armen mach teloos langs haar lichaam neder. Eensklaps sprong zij op; een gloeiend rood had de bleekheid op haar gelaat vervangen. nik wil naar hem toe," fluisteide zij met heesche stem. Zij trachtte de deur te bereiken, rnaar zij wankelde en zou gevallen zijn, als Kurl zijn arm niet om haar heen had geslagen. Zacht leidde hij haar naar haar stoel terug en zei toen vriendelijk: »Tot van avond moet gij geduld hebben, Roosje; dan zal ik u bij hem brengen; daar rekent hij op, en hij heeft gezegd dat ge niet bang moest wezen." uBang zijn, voor hem?" riep zij. nO, het is bij al mijne ellende toch een troost dat bij nog leeft. Dat ik zijne slem weer hooien, en zijne trouwe hand weer drukken zal." Zij sprong op, wierp zich bij een stoel op de knieën, verborg het gelaat in beide handen en barstte in tranen uit. Wiehe ze;, ende die tranen. »Zal ik iemand bij u zenden, Roosje," vroeg hij zacht. Zij keerde zich om en zag hem aan. iNeen, dank u, ik wil liever alleen blij ven. Van avond komt ge mij halen, niet waar, jonker?" Kurt herhailde zijne belofte en dooi de tegenstrijdigste gevoelens bewogen, vei volgde hij zijn weg door d» Louvre tot, hij in de buurt den page-galerij ge komen, Laurence's vroolijk gelach hoorde. Toen hij de deur opende, vloog hem een volant bijna in liet gezicht. uAaii wien behoort die vluchteling?" vroeg hij, de spelers naderend. «Aan mij, jonker von Wiehe," sprak eene volle altstem, en daar voor hem stond de Jouquille, in heldergeel satijn gedost, en met de bloem, wier naam zij droeg, in de donkere lokken. Kuit sidderde en veranderde van kleur. De dame zag het en zijne ontroering aan eene geheel andere reden toescln ijvend, keek zij hem met een triomfeerende uit drukking aan. Laurence had zijn ver- bleeken en ook dien vlamrneiiden blik gezien, en haar hart kromp ineen. Iets wat naar ijverzucht zweemde kwam in hare ziel op; hij had haar immers zelfs eene gevaarlijke vrouw genoemd I Maar reeds stond hij naast haar en wat hij in het duitsch met haar sprak, konden de anderen misschien op zijn gezicht lezen, maar verstaan, konden zij het niet. Had Laurence kunnen vermoeden hoeveel zelfbeheersciring liet von Wiehe kostte, om zoo schijnbaar kalm met de veraf schuwde vrouw te raketten, alleen om in hare nabijheid te zijn, dan zou de laatste schaduw van jalousie uit haar hart zijn verdwenen. Zooals de zaken nu stonden, zag zij niets dan de coquette glimlachjes van madame Aleïde, en lette niet op de bijna onbeleefde manier waarop Kurt elke toenadering afwees. De hertog Larochefaucauld was een harts tochtelijk liefhebber van het bevallige spel, waarin madaine Roulluer uitmuntte boven allen, anders zou hij zeker haar gezelschap niet gezocht hebben. Daaren boven waren zij ook niet alleen. Een menigte heeren en dames hadden zich langzamerhand rondom de spelenden ver zameld koninklijke bedienden presen teerden amandelmelk en andere ver- verschingen, en de stemming werd hoe langer hoe opgewekter. Kurt deelde daar echter niet in; het kostte liern hoe langer hoe meer moeite om zich goed te houden, en eindelijk was het met zijne zelf beheersching ge daan. Plotseling ontstond er eerie hevige opschudding on de toeschouwers; in liet eerste oogenblik zag men niets dan zak doeken en reukfleschjes, en de meest verschillende geuren veispreidden zich door de galerij. Toch schenen zij niet

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1