Luxe-gebak eu Comestibles. Gemengd Nieuws. iïollaiiflsclie, Franscbe, Si Keizerl' Russische j/wriiü HEBT GIJ ASTHMA? Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. Wordt gevraagd Indische Kérry-tafel. J. VAN GELDER, Cuisinier-Confiseur. i nog afgezet met gouden galon. De vorige thans vervangen wordende vaandels en standaardvlaggen, werden insgelijks door de firma VV. J. van Heijns bergen in 1846 geleverd, zoodat die bijna één halve eeuw in gebruik waren. AaD het vaandel bestemd voor het Regiment grenadiers en jagers bevestigde de Koningin het ridderteeken van het Metalen Kruis, dat ïodeitijd gedragen werd door wijlen Z. M. Koning Willem II en dat op last van wijlen Koning Wil lem III op 3 April 1849 door wijlen prins Hendrik dei Nederlanden aan liet Vaandel van dat korps werd gehecht. Het vaandel van het 7e Reeement Infanterie genoot de onderscheiding uit de handen der Koningin te ontvangen de medaille der citadel ran Antwerpen, die indertijd werd gedragen door generaal haron Chassé, en welk eereteeken den 17en Juni 18V7 in tegenwoordigheid van wijlen Koning Wil lern III door den toenrr.aligvn kroonprins Willem aan dat Vaandel werd bevestigd. Toen alle vaandels en standaards door de Koningin aan de commandanten der Regementen infanterie en cavalerie waren uitgereikt, werd door het sluiten van den ban het sein gegeven dat de plechtigheid geëindigd was. Elke regimentscomman dant begaf zich, vergezeld van zijnadju dant en den regiments-vaandeldrager naar zijn troepen-afdeeling en daar werd, op de plechtige wijze die daarvoor is aange geven, de nieuwe vlag in functie gesteld. Ten slotte werd door de aanwezige troepen tweemalen gedefileerd voor het koninklijk rijtuig, waarna H.H. M.M. omgeven door den schitterenden staf van alle op het terrein aanwezige bereden officieren, het Malieveld verlieten, om langs de Koninginnegracht, door de Kanaal straat over de Mauritskade, en door de Park- en Paleisstraten naar het Paleis aan het Noordeinde terug te keeren. Tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting is benoemd de heer mr. J. G. Gleichman. Naar men verneemt heeft keizer Wil helm, die eerst naderhand de ernstige ziekte van Bismarck had vernomen, den oud-kanselier per telegram zijn deelne ming betuigd, en hem levens aangeboden om, met het oog op het ongunstige kli maat van Friedrichsruh, zijn intrek te npmen in een van 's keizers kasteden. Bi-marck betuigde in een uitvoerig tele gram zijn levendigen dank, maar sloeg liet aanbod des keizers af, op nad van zijn lijfarts, prof. Schweninger, die zich tegen eene verandering in het gewone veiblyf verklaarde. Onze buitengewone gezant en ge volmachtigd Minister bij de Britsche re geering, C. M. E. G. GraBf van Bylandt, is op 70-jarigen leeftijd te Alix-les-Bains, waar hij voor een borstkwaal genezing had gezocht, gister overleden. Graaf van Bylandt was een der ver dienstelijkste diplomanten, die in hel buitenland zijn vaderland diende met een ijver en toewijding, die van algemeene bekendheid zijn. Gedurende 42 jaren was hij in ver schillende diplomatieke betrekkingen werk zaam, steeds tot groote tevredenheid zijner regeering. Zyn hulpvaardigheid en welwillendheid voor landgenooten, die zijn hulp in den vreemde behoefden, werden vaak geroemd. Voor de Nederlanders in Londen was hij het verbindingsteeken tusschen het oude en nieuwe vaderland. Zijn overschot zal vermoedelijk te 's Gi a- venhage worden bijgezet. Tot onderwijzer aan de school voor christelijk nationaal onderwijs alhier is benoemd de heer G. J. W. Hofstee te Doesburg. Van den kapitein N. J. A. P. tl. van Es is ter plaatsing in het gemeente- aichief ontvangen een exemplaar van het •Gedenkboek" door hem vervaardigd en uitgegeven ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het korps Rijdende artillerie. De majoor-commandant A. M. Tromp van Holst, de kapitein W. Croocke- wit W. Az., de le luitenant J. Pekelha ring en de 2e luitenant H. W. B. M. Leygraaff, allen van de dienstdoende schutterij dezer gemeente, woonden de plechtige uitreiking van de vaandels en standaards Donderdag te 's Gravenhage bij. Donderdagavond keerde het detache ment van het alhier in garnizoen liggend 5.e regiment Infanterie, dat het nieuwe vaandel in ontvangst had genomen, met den trein van 9.50 terug. Met de stafmuziek aan het hoofd en door eene groote menigte begeleid, toog men naar de woning van den kolonel Ben schop, alwaar het vaandel werd over gebracht. Het muziekcorps bracht bij die gelegenheid eenige nummers ten gehooie. waarna de troep naar de kazerne mar cheerde. Hedenmorgen ten 10 uur werd op »de Vlasakkers" eenedoor den kolo nel Yp<y g-cnmmandeeide parade ge houden, waarbij het nieuwe vaandel den troep Werd voorgesteld. Van de uitreiking der vaandels en standaards in den Haag geven wij op de eerste pagina van dit blad eeri uilvoeiig verslag Ter gisleravoud gehouden buiten gewone algemeene vergadering van de Amersfoortsche ijsclub »Voorwaarls" is bij tweede lezing verwoipen het in de vorige vergadering genomen besluit tot ontbinding van die vereeniging. Uil de notulen van de vorige vergadering bleek, dat liet voorste) tot ontbinding door den secretaris was gedaan, niet zoozeer met de bedoeling om aan het bestaan der vereeniging een einde te maken, maar, dewijl bleek dat geen nieuw bestuur was te formeeren, om de zaak in een ander stadium te biengen. Hij meende dat, ver mits door de aanneming van het voorstel tot ontbinding, eene nadere vergadeiing moest worden gehouden, op die verga- dei iug alle belangstellende zouden ver schijnen, uit wie dan, bij eventueele ver- weiping van het ontbindingsbesluit, met minder moeite een nieuw bestuur zou zijn te verkiezen. Bij de stemmigen ter verkiezing van een nieuw bestuur, werden met volstrekte meerderheid van stemmen benoemd de heeren G. F. Nijland, S. J. van Duinen, A. van Santbrink, G. J. Slothouwer, J. F Steenrnetser, W. A. Kleber en C. Jonker. Alle verkozenen namen de benoeming aan, behalve de heeren Jonker die zich wenschte te beraden en A. van Sant brink, die verklaarde de herbenoeming niet te kunnen aanvaarden. De uitgeschreven geldleening van f 5U0 is thans valteekend. Naar wij vernemen heeft de heer P. J Dammers commissaris van politie alhier, bedankt als correspondent, voor het Kanton Amersfoort, van den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond. Het geldelijk beheer werd z.i. niet met de noodige zuinigheid betracht en werden zijne voorstellen tot betere con trole op de geldmiddelen, verworpen. De ontvangsten over 1892 bedroegen f 4458.20daarvan werd uitgegeven f 3169.57, zoodat er eer. voordeelig slot was van f 11288.63, waarvan volgens het reglement het gedeelte groot f 966.48, tot vermeerdering van het stamkapitaal der fondsen aan den Administrateur werd overgedragen. Van den opbrengst der colportage (vrijwillige bijdragen in eens) groot f 639.50 werd f 447.52 uitgegeven, zoodal de totale vermeerdering van hel stamkapitaal dei fondsen voor 1892 slechts f 1158.46 bedroeg, terwijl hel totaal der ontvangsten f5097.70 was. Als een bizonderheid kan gemeld worden dat op het land van den land bouwer N. Wolfswinkel Lageweg alhier een aardappelstruik te zien is waarvan het loof van af de begaDe grond een lengte heeft van 3.30 Meter en die boven in de kruin noch bloeit. Wie zich daarvan overtuigen wil kan hem komen bezich tigen. 3438ie gi'AATh-LOTKKl.1. Vijfde of laatste klasse (Tweede week.) Trekking van 21 en 22 Sept. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers le beurt gevallen: Prijzen vail f 400 op No. 17689. Prijs van 1100 op No. 7861. Prijzen van I' 70. 331 336 1659 1671 1685 7881 10875 10882 17673 17699 17700 17831 en 18600. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 307 312 318 330 338 349 1649 1674 1680 1686 7879 7895 7896 7900 7902 7917 7919 7956 7962 10818 10835 10893 10904 17605 17609 17637 17646 17656 17057 17666 17677 17686 17800 17*21 178.6 17827 18563 18577 18590 18591 18602 18ol9 1862J 18637 en 18638. Volgende trekkingen geschieden 26-29 Sept. en 37 Oct. Behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitkomeoden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f.3000 voor het laatst uitgetrokken lot zijn ingeble- ven de prijs van f 100.000, f15 000, flO.OOO, f1500, 23 van flOOO, 32 van f400, 41 van f200, 95 van f100 en 2049 van f70. Gevondeu op den openbaren weg: Een gouden ring, Een meisjeshoed, Een gouden oorknopje met pareltje, Een portemonnaie met geld. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Bunschoten. De bolvisscherij op de Zuiderzee levert gedurende enigen tijd eene onbeduidende vangst op, zoodat vele visschers niet ter vischvungst uitvaren. Door hare Majesteit de Koningin Regentes is aan een arme visschersknecht alhier, welke door onvermogen niet in ataat was eenige huur te betalen, en daarom uit zijne woning was gezet, tol hei verkujgen eener woning eene gifi geschonken groot 150. Hoogland. Omtrent de diefstal in het begin der week alhier gepleegd in hel huis bewoond van H. v. D. verne nemen wij nog het navolgende. De dief is de achierdeur, die meteen hangslot wns gesloten, ingegaan en heeft zich daaina toegang verschaft tot het binnentrek, waar hij de kasten heeft opengebroken en het geld en de gouden voorwerpen, die zich daarin hevonden, heeft mede. enomen. Een arbeider, die in de nabijheid der woning wei kzaain wus, heeft hem het huis zien verlaten in de richting naar de buurtschap »den Ham." Volgens verklaring van een paar asteleins aan den Ham heeft een derge lijk persoon hunne heibergen bezocht en zijn gelag met zilveren munt betaald. Hij heeft zich daarna in de richting van Amersfooit verwijderd. Scherpenzeel; 13 Sept. De raad dezer gemeente heeft in zijn vergadering van heden tol onderwijzer aan de open bare lagere school benoemd de Heer J. H. Gioenewoudt, op eene jaarwedde van f 550, om met 15 Oct. in functie te treden. Het jacht, waarmee de Amerikaan- sche millionair Van der Bildt binnen kort met rijn echtgeuoote naar Europa zal oversteken, is ongetwijfeld het fraaiste schip, dat een particulier ooit heeft laten bouwen. Het is 300 voet lang, heeft een inhoud van 2400 ion en een machine van 4500 paardenkrachten. De ontvang- salon strekt zich over de gansche breedte van het schip uit, en is wit met goud, in den stijl Lodewijk XIV, geschilderd. De meubelen zijn voorzien van rood flu- weelen kussens. De rijke bibliotheek wordt bewaard in kasten van notenhout. Het slaapvertrek van mevrouw Van der Bildt heeft wanden met goud en elpen been ingelegd. De gordijnen zijn van rose'.leurige zijde. Het woonvertrek is voorzien van mahoniehouten meubelen en heeft gordijnen van green fluweel. Twee andere vertrekken zjjn ingericht in den empire-stijl. In de elegante bad kamer bestaat de geheele badinrichting uit zilver, zelfs de deurknoppen zijn ver zilverd. Het schip heeft f 1,200,000 ge kost en is gebouwd te Birkenhead, bij Liverpool. Bij een bekend geneesheer te Palermo vervoegde zich dezer dagen een jong heer, die zich voorstelde als markies Groppi en hem mededeelde dat zijn jonge vrouw, met wie hij sedert koit gehuwd was aan een hardnekkige kleptemanie (steel- ziekte) leed. Zij nam in winkels, bij haar kennissen en zelfs bij haar thuis voor werpen weg en bracht die dan later, berouwvol en uit eigen beweging terug. Geneeskundige behandeling had tot nu toe niets gebaat, thans wilde de rnai kies zijn vrouw onder behandeling stellen van een zoo beroemd psychiater, als de dokter was. Den volgenden dag kwam het echtpaar bij den geneesheer, die verrukt was over de lieftalligheid van hel ongelukkige vrouwtje. Zij toonde geheel zich een vrouw der wereld, slechts ontging het den dokter niet, dat zij, in een oogen- blik dat zij zich onbespied waande, een photografie in een met diamanten bezette lijst, een aandenken van een rijke pa tiënte, en een gouden beeldje ontvreemdde. Bij 't afscheid nemen voelde de dokter dat de lijderes hem uit zijn das een kost bare brillont stal. U ziet het nu zelf, hoe ver het met mijn lieve, deerniswaardige vrouw geko men is," zeide de echtgenoot doodsbe- dioefd tot den dokter. «Morgen breng ik u hel ontvreemde terug." Hel paar vertrok en de dokter wachtte, doch den volgenden dag verscheen de maikies met de ontvreemde voorwerpen niet. Hij wachtte nog een dag en nog een dag maar niemand kwam en de dokter twijfelt er thans niet meer aan, of hij is hel slachtoffer van een paar slimme oplichters geworden. In Rusland loopt het sprookje, dat geen keizer ouder den naam van Nico- laas weer over het czarenrijk zal regee- ren. Daarom beweren sommigen, dat de keizer aan denkt zijn oudsten zoon Nico- laas van de opvolging uit te sluiten en zijn derden zoon Michael tot troonsop- volger te benoemen. Hij moet tot dit besluit zjjn gekomen, omdat de oudste zoon ziekelijk is, weinig begaafd en in het leger niet bemind. Anderen daaren tegen zeggen, dat de tegenwoordige troonsopvolger zeer begaafd is en wel degelijk bemind bij het leger. Het eenige wat men van hem kan zeggen is, dat hij zich liever met sociale dan militaire za ken bemoeit. BCKGËKUJKB STA.VDEJI. Amersfoort. GEBOREN: 15 Sept. Pietor Jacobus, z. van Adrinaan van der Veen en Margaretlia Jansen. Jacob, z. van Jacob Hendriks en Jannetje Helena Peeman. Kuniera, d. vaa Arie van Barreveld en Theodora Wilhelmiua Jekel. 17 Sept. Nicolaas, z. van Harmeu van Beek en Elisabeth Elfrink. Evertje, d. van Hendrik van Zanten en Willemijutje Kuijt IS Sept. Karei, z. van Hendrika van Oven. Anna. d. van Pietemella Vogelzang. lierman, z van Herman Hij- niering en Geertruida Everarda van Omver- kerk. Barend Johannes, z. van Barend Kraal en Jansje Gijsbertse. Jan Dirk, z. van Dirk Ruijs eu Tr utje Petrouella Kop pen. 20 Sept. Antoon, z. van Johanna Eversen. Mijndert, z. van Mijndert Pij pers en Maria Margaretha Geyteubeek. Hendrika, d. van Jan Rauiselaar en Geertje Evers. Tonia Alijda d. van ArieFontijn en Cornelia Williolinina Mulder. ONDERTROUWD: 21 Sept. Pieter Bou- nian en Henderiua Koestapel. GETROUWD: 19 Sept. Jan van Doraio- leu en Johanna Maria Muijs 20 Sept. Lubertus Brink en Geertruida Johanna Hen drika Kliek. Jan Hendrik de Haas en Gerarda van Oven. OVERLEDEN: 14 Sept. Antonie Pijpers, 71 j Wedn. van Cornelia Vivié. - Rijk Gerntseu, 55 j., echtg. van Marriije Bun schoten. 15 Sept. Elisabeth Wilhelmiua Johanna Gerardina Lowesteijn, 5 m. 16 Sept. Hendrika Elberdina de Ruiter, 3 j. 17 Sept. Hendrikus Gerardus van Meeteren, 4 m. Jannetje van Wandelen, 82 j., Wed. van Geurt vau der Veer. 18 Sept Johanna Maria Janssen, 4. m Johanna Adriana Boubuijs, 8 m. 19 Sept. Frans van Keulen, 79 j., echtg. van Geer trui Mekers. 20 Sept Alijda Beijer 15 m. Bunschoten. GEBOREN: 13 Sept. Adriana d. van Jan Klokman en Gerritje van de Groep. 15 Sept Peter z. van Lubbert Bos en Geertje Koelewijn. 17 Sept. Marretje d. van Willem Smit en Gerritje Hopman. Wil lem z. van Steven Koelewijn en Maria Oudsten. Hoogland. GEBOREN: 16 Sept. Anna Maria d. van A. F. J. van it Klooster en M. Ebben- borst. OVERLEDEN21 Sept. Een levenl. z. vau G. Wernsen en G. van Beek. Lensden. GEBOREN: 13 Sept. Emma, d. van Ger- rit van der Giesen en Anna de Klerck. 16 Sept. Lutje, d. van G'arel van der Munt en Martha van Douselaar. Woudenberg. OVERLEDEN: 18 Sept. Een levl. aang. kd. mann. gesl. van Jan Bruggink eu Alida van Donselaar. Maria Ravenhorst, wed. van Rijk van Ravenhorst, 68 j. 19 Sept. Petrouella van Maanen, 19 j. Marretje van Veldhuizen, 3 m. 20 Sept. Teunis Cornelis Koudijs, 5 m. (Buiten verantwoording der Redactie.) Geachte Redacteur Wat schuilen er onder die »vele belanghebbenden" toch edele zielen Wat heb ik ze miskend! Daar hebt ge zoo'n Xerxes, die in den gerstigen en nog nooit gebruikten vorro van een «afgeluis terd gesprek," voor de belangen zijner medebur gers opkomt, en mij, met al de voortvarendheid van zijn grooten naamgenoot, wil belasten met de zorg voor de gemeentereiniging, de volksgezond heid, dc, dingen, waaraan ik, helaas, even wei nig doen kan, als de vernuftice Xerxes zelf! Daar is die logische tegenstander van halve maatregelen, die met zulk een klemmend betoog strijdt, voor het nemen, niet van heele maatregelen, zooals een gewoon menschzou doen,— maar van in 't ge heel geen maatregelen En dan die schrandere bacterioloog die, gewa pend rnet de bleek vergrootende loupe van zijn eigenbelang in een eenvoudige aanmaning tot voor zichtigheid angstbacillen ontdekt, en op magistralen toon redeneert over quarantaine maat regelen, precies alsof hij verstand had van de quaestie. Het is aandoenlijk! 't Aandoenlijkst is echter nog die troost aan onze goede burgerij, dat zij zich bij eventueel uit breken van de cholera niet ongerust behoeft te maken, omdat de toestanden zooveel beter zijn dan vroeger. Welzeker I verzamelt vrij in uwe stad al wat er vuil en goor eiu vunzig is in den lande Spot vrij een week of langer met alle regelen van hygiene! Al zouden er ziekten uitbreken, ge hebt immers zulk uitstekend drinkwater! 't Is een waar pleizier, onder zulke verbeterde toestanden dood te gaan En dan, ge laat uw leven voor een goede zaak, want ge offert het op het altaar van de welvaart van,van den Krooghouder, die door «vele belanghebbenden" rnet duivenoprechtheid onder den euphemistischen naam van «Koffiehuis houder," als de eerste in hun verbond wordt genoemd. Mijnheer de Redacteur, ik laat hiermede het veld aan Xerxes c. s. De belangen van de welvaart en de gezondheid onzer burgerij zijn bij hen in goede handen. Misschien zullen zij ook nog wel eens willen uiteenzetten, waarom ons Gemeente bestuur «onverantwoordelijk" handelt, als het zijn plicht doet. Noodig toch ondertusschen die men- schenvrienden uit hunne namen bekend te maken Als er dan weer eens eene verkiezing is voor den gemeenteraad! Misschien zal dat «zakelijk adres" licht versprei den. Ik zie het met ongeduld tegemoet! Amersfoort, 23 Sept. '93. Hoogachtend, Uw dw. dienaar Q. N. MARKTBERICHT. Amersfoort,22 Sept. 1893. Appelen f 1,2, Peren f 1,50 a f 2,50 Zandaardap- pelen f 1.70 a f2.10 per Heet. Hoendereieren f4.50 a fo.p. 100 st. Boter f 1.10 a f 1.30 p. Kilo. Kippen f 0.50 a f 0.80. Piepkuikens f 0.30 a f 0.60. Eenden f 60.a f 90.Tamme konijnen f 0.20. a f 1.00 p. stuk. Duiven f 0.40 a f 0 60 p. paar. Zeugen f30.a f60.Biggen f 7.a f 10 Schrammen f 14.a f20.p. st. Aangevoerd waren ongeveer: 200 heet Zand- aardappelen; 7000 stuks Hoendereieren; 1400 kilo Boter; 200 heet. Appelen; 50 heet. Peren; 10 Zeugen, 20 Schrammen, 250 Biggen. Amersfoort, 22 Sept. '93. Ondertrouwd: EMll^OTTl MARIA PjETRpNELLA LOUISA jrEEJjELMAN Jr amersfoort!.1 v ZiiïPHEN, y^° Sepj^rfbe Receptie Zutphen '1jf ^0 Sept§ 'g 8 October a. s., te om terstond in diénst te treden: niet bened. n 16 jafer, P. G. Franco brieven /letter V aap bet buj£üu dézer Courant. Bij d.;ze heb ik de eer mijr.e geachte stadgenooten te berich ten, dat ik den 23en dezer aan de Langestraat bij de Varkensmarkt E. 324 een zaak zal openen in fijn Door plaatsing eener Amerikaansche bakmachine ben ik in de gelegenheid mijne clientèle alle bestellingen binnen het uur te leveren. Specialiteit in HUZAREN-, IJARINf/-, ZALM-, KREEF TEN-, en GARNALENSALADES worden bij beste/linfj binnen 2 nur geleverd. f Hopende door-zeer netle en .fijne be diening mij" bid' veitrouw<A> mijner, stad genooten wgürdig te maken. ardig aanbeveling, AMERSFOORT, 7- LANGESTRAAT E. 324 der Rpssiache 6 pf't, Gnudleentng 188^?iu obligatien/fier 4 pCt. Gond- leealitg Fe Eb Péospectussetr'aangjiatfdë de ^pvenge- rne'iit convpi'si kantofea^.dftê^rteéreri WIJNAND Co. ull.ier, die zich tevens met de opzending der stukken zullen belasten. Dr. SCHIFFMANN'S. Middel tegen Asthma geeft onmiddelijfte verlichting in de ernstige gévallen en geaStst waar andere middelen falén. Verkrijgbaar bii'A leP*H S ANNE- GA RN, Am er in pakjes van^ÏÏ. 1.50 er?"11. 2^5- Gratis proefpakje op aanvrage voqf lijders die liet Middel nog niet probee^en. Een huismoedeitje. Zes brave honden. De gelaarsde kat. Zomer- en Win Het kinderleven Maria en hare Roodkapje. Asschepoester Robinson Cru A. B. C. van De langoor. De bachten en Beroepen, van een denneboom,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2