BIJVOEGSEL. Hieuwe Amersfoortsolie Courant Advertentiën. Gemengd Nieuws. DE WITTE BAZAR. Groninger Tabak GENEVER ZATERDAG 28 OGTOBER1893. Plaatselijke berichten. Grootste keuze in: K. KOK. F/ DIEFTLNCK, DIRK AKSW&Co.. BEHOORENDE BU DE VAN DE KERMIS. De kermis wordt vandaag begraven. Een zestal dagen lang is door alle stan den van den armsten tot den meest- gegoede, van den minstgemanierde tot den hoogstvormelijke, zoowel door kinderen wier beenen nog niet in staat waren het lichaam te torschen als door volwassenen, op honderderlel wijze ge noten van de pret die jaarlijks de kermis verschaft. Van niet geringen invloed op de kermisvreugd was het schoone weder. Alleen Vrijdagmorgen werd daarin doch ook maar korten tijd stoornis s bracht door de weergoden, die, waar schijnlijk nog niet tevreden met het oorverdoovend geraas dat de groote menigte, geaccompagneerd door het orchest van Alber en Basch, door de orgels van het etablissement „Lucht- en Zeever- maak,'' de „caroussels" envanhet„Hyp- podrome" verwekte en dat schier nog overstemd werd door het geschreeuw van de respectieve leden der direction van het vlooien-t-heater en van het „spul" waarin „de 38-jarige kleine" in een hon denhokje (zooals eene- medelijdende oude vrouw zich uitdrukte), vermengd met het lawaai dat in de schiettent voortdurend werd gemaakt in die hunne ontevre denheid den donder deden rollen en den bliksem deden schichten zoodanig dat niet alleen de kermistenten, maar ook de huizen op hunne grondvesten dreunden. Tijdens die canonnade viel er bovendien een dosis hagelsteenen van behoorlijke afmeting, die alleen wel in staat waren geweest om de straten schoon te vegen en de kermispret voor een oogenblik tot een minimum te reduceeren. Mear alleen kwam de hagel niet, zooals wij hiervoren reeds zeiden. Het een en andor schijnt eigenaardig bij elkaar te behooren. Ge durende de gansche week heerschte er naast eene groote opgewektheid eene goede verstandhouding tusschen boeren, burgerlui en militairen, althans wanneer men kleine onaangenaamheden buiten rekening laat en eene „snijderij" op Vrij dagmiddag tusschen een paar boeren voorgevallen, niet te hoog opneemt. Eén feit van beteekenis doch niet op de kermis voorgevallen is er slechts aantestippen. Het is de moedwillige ver nieling van glasruiten in de woningen en pakhuizen van bewoners der Kampstraat en van de Achterkamp, gepleegd door eenige dronken soldaten, die op zulk eene wijze hunne woede koelden, die opgewekt scheen door de gegronde weigering van een kastelein om hun nog meer jenever te schenken, die ze bovendien niet voor nemens schenen te betalen. Van eenige eveneens beschonken soldaten Ondervond de carousselhouder Vincken grooten last Die heeren waren zóó draailustig, dat ze dien carousselhouder dwongen, voor hun pleizier want er waren op het tijdstip dat dit voorviel geen andere draailustigen meer zijn molen gedurende geruimen tijd nog geopend te houden, en hen rondtedraaien, bij weigering waarvan zij dreigden „den boel te zullen vernielen waartoe een hunner reeds met een zaag gewapend was. Doch genoeg over de zwartgalligheid van enkelen. Laat ons ons nu vermeien met het pleizier van velen. Beginnen we met het begin van de Zevenhuizen, ofwel met het eind van die straat, wanneer men ze van de zijde van de Langestraat betreedt. Daar kondigde een 18-jarige schoone, op een stoel staande, aan, dat „Thomas de briefschrijver" bereid was voor ieder die een geldsom van zes centen offerde, op schrift diens toekomst te openbaren, en daarbij te voegen het portret van den toekomstigen echtgenoot van hem of haar die door dat offer zich in connectie met „Thomas" stelde. Velen maakten van dat aanbod gebruik. Daaruit mag men con- cludeeren dat er nog vele schoonen zijn die bij voorbaat reeds op een blaadje carton de tronie van haren toekomstigen echtgenoot wenschen te aanschouwen. Want juist leden van het schoone ge slacht maakten druk gebruik van den briefschrijver. Toen wij mede om hem stonden geschaard, voelde eene eerbare dienstmaagd den lust bij zich ontwaken om hare toekomst ontsluierd te zien en haar lief te aanschouwen. De brief werd haar overhandigd, het. portret kwam er uitte voorschijn, dat haar goed aanstond, maarwie beschrijft hare ontstelte nis toen het bijschrift de mededeeling bleek te bevatten dat zijzestien kinderen zou krijgen. De goede meid schrikte er geweldig van, en toen een der omstanders haar nog den raad er bij had gegeven, om aan dat colossale werk dien dag nog maur dadelijk te beginnen, omdat zij anders niet op tijd gereed zou komen, ja toen zocht zij haar heil in een overhaaste vlucht. Een pas of wat van den briefschrijver af stond de „directeur" uit alle macht te schreeuwen dat er nog nooit zoo'n „na tuurkundig wonder" te aancshouwen was geweest als hij nu in de persoonlijkheid van zijne 30 centimeter groote, echt levende, vier talen sprekende, buiten de tant in een soort van hondenhok gezeten, 38 jarige princes het publiek kon laten zien. Velen van de omstanders verlustigden zich echter alleen in het aanschouwen van de prinsesselijke handjes, die zij door twee in haar hokje aangebrachte gaten stak en samenvouwde, en gingen dan verder, zich tevreden stellende met het idéé toch een gedeelte van de kleine princes te hebben gezien. Daarnaast was meer beweging. Honderden en nog eens honderden verdrongen zich eiken avond voor de tent van Alber en Basch, tijdens het orchest buiten „speelde en de „pias" met een der heeren van de directie grap pen stond te verkoopen. Hen schaterde het dan bij wijle uit van lachen, en de vreugde steeg ten top, toen „pias" een zoen roofde van een stevige gezonde, boerendeern, die hij met beide armen om den hals vloog. Tegen zijn natuur in lachte haar vrijer om die grap. Haar wanneer een ander dan „pias" die streek had uitgehaald, dan zou een lachen zijner zijds het gevolg er niet van zijn geweest, en zou de „kussendlef' zijn brutaliteit zeker met eenige „stompen" en „trappen" hebben geboet. Van die honderden gin gen ook honderden het „cagliostro-theat-re' binnen, en genoten daar volop, zoowel van de uiterst, schoone, aan het boven natuurlijke grenzende toeren, als van de pantomime „Asschepoester" die waarlijk overs choon mag worden genoemd. Even den hoek om en eene compacte menigte vertoont zich aan ons oog. Die menigte schijnt maar niet te dunnen, hoewel er telkens grootere en kleinere troepen uit en „Lucht- en Zeevermaak" ingaan. Daar binnen is het werkelijk gezellig. Eene groote massa blijde gezichten en gezichtjes doen u kond van het genot dat de be zitters van die aangezichten smaken. Hen wordt het draaien blijkbaar niet moede, en op menig kindergezichtje leest men den spijt dat aan vaders of moeders wenk om „er uit te komen" moet wor den gevolg gegeven. Ondertusschen „praai den" wij een wafel bij Boukamp, of „pikten" een poffertje bij „Dekkers" en een „graantje" bij diens overbuur Eek- houdt, kochten een pop voor ons doch tertje en een trom of fluit voor ons zoon tje, sloegen weder een hoek om en be vonden ons voor de schiettent, waar vele schutters en toekomstige schutters zich met het „nationaal-schietvermaak" bezig hielden. Werd daar het een of ander doelwit getroffen, dan ontlokte een orgel draaier eenige „zoete" toonen aan zijn voor deze gelegenheid blijkbaar speciaal gemaakte lier, of deed een beer zijn „liefelijk" gebrul hooren. Telt men nu deze levendigheid op bij de drukte die in café „Suisse" van den heer Wery heerschte en bij het geraas dat de ca- roussel van Vincken verwekte, dan kreeg men den indruk of dit gedeelte der we reld „bezig was te vergaan." Van daar zetten wij onze wandeling voort langs eenige kramen, en verzeilden toen voor en in de vlooien-cirque." Door die vlug- beenigen werden aardige toeren verricht ze trokken een wagen, duwden een ca- roussel, etc., etc., en die werkzaamheden werden opgeluisterd door eene explicatie van zoodanig gecompliceerden aard, die de „directeur" ten beste gaf, dat we van de „uitlegging" niets begrepen. Door ons kort begrip misschien wat boos ge worden, heeft waarschijnlijk de directeur een „paar ouden van dagen", „die toch niet meer werken konden" losgelaten althans onze ega wist ons den volgenden ochtend te vertellen, dat ze er „een paar' in den wollen deken had aangetroffen en gevangen. Op mijn verzoek ze mij ter hand te stellen, teneinde in staat te zijn ze aan den „rechtmatigen eigenaar" te kunnen teruggeven, klonken uit het „ho nigzoet" mondje van mijne lieve jonge vrouw de barbaarsche woorden „datkan niet, want ik heb ze om het leven ge bracht door verdrinking." En, helaas! het is waar. Ik zag de cadavers van de twee gezellen in zeker rond, hol voorwerp, aan de oppervlakte van eene hoeveelheid van zeker vocht, drijven. Naast het „vlooien-spel" staat een tentje, in welks voorhof eene „dame zetelt, met een lang niet onaardig kopje, Zeer vriendelijk noodigde zij ons uit een kijkje te komen nemen, en toen die uit. noodiging in een aandrang overging, ge raakte ons voornemen om voorbij te gaan aan het wankelen, en, toegevende aan het verlangen der schoone, dat uit hare smachtende (dat wil zeggen „naar dub beitjes smachtende") oogen ons tegen- straalde, traden wij haar heiligdom bin nen. Verbazend. Nimmer heeft bij ons de werkelijkheid in zoo groote mate de verwachting overtroffen. "Wij dachten namelijk binnen niets anders te zien dan wij buiten reeds aanschouwd hadden met deze verhooging van dat genot dat de schoone ons de toekomst zou ont sluieren. Haar neen: we mochten door vier glazen kijken. Doch, wijl we door het eerste glas het beste weer een „vloo zagen, bekoelde ons de lust om van de andere „kijkgaten" gebruik te maken, namen afscheid van de dochter Eva's en verlieten de tent, tot aan de Appelmarkt er over phylosofeerende of de juffrouw een compagnon zou zijn van den direc teur van de „vlooien-cirque" of dat deze aan die dame een van zijn „zespooters bereidwillig had „geleend" om in de ge legenheid te zijn althans wat te kunnen laten zien en op die „eerbare" wijze een „fatsoenlijk" stuk brood te verdienen Toen we eenmaal op de Appelmarkt, waren gekomen, ontdeden wij ons van de banden waarin onze „phylosofle" ons eenigen tijd had bekneld gehouden, en stapten de „Hyppodrome" van mejuf frouw Xaflaire binnen. Onder de opge wekte tonen van een schoon orgel, reden daar een tiental heeren en dames te paard de manége rond. En om de „cir que" stonden met ons eene groote massa menschen, die zich, evenals wij, ver maakten met de aanschouwing der van genot stralende gezichten der paardrijders en rijderessen. We probeerden het ook eens, en, waarlijk, we moeten bekennen, dat het genot van het „te doen," dat hetwelk „het zien" verschaft, verre over treft. Al waren onze beenen door het paard rijden plus door de ongewoonte wat „stijf' geworden, toch waagden wij het eens te gaan dolen. Daartoe traden wij den „Doolhof' binnen. Tusschen alleraar digst in elkaar geplaatste beschotten door, vonden wij eindelijk het centrum, en in dat centrum een „bierknijp," waar we een „glaasje pilsener" knopten, van onze vermoeienis uitrusten, onze beenen weer „bruikbaar" werden, en ons in staat stelden den „dwaaltuin" weder te verlaten. Nu we reeds zooveel hadden gezien en gehoord, dachten we, kon er nog wel wat bij gehoord worden. Naast den dwaaltuin staat een heer met eene somnambule" in een tent. Die dame wil den we ons onze toekomst doen verha len. En dat geschiedde ook. Doch die er meer van weten wil dan dat ze ons ver telde dat wij nog ongehuwd waren, dat we verliefd waren op een aanvallig, blond 20 jarig kind, dat we dat kind zouden „krijgen," en met een talrijk gezin zou den gezegend worden, die vergist zich deerlijk, want de andere ons geopenbaarde ons persoonlijk" aangaande geheimen, verklappen wij natuurlijkniet Alleen willen wij zeggen, dat het laatsgenoemde, dat betrekkelijk het „talrijk gezin" precies door de dame is geradenwij bezit- ton, door's heeren goedheid, reeds een zestal spruiten! Toen van de kermis af, en elders in de stad genot gezocht. In café „Suisse," van den heer Wery, troffen wij een aardig gezelschap aan. Behalve een drietal chanteuses, die aardig zongen, was daar ook de heer Kronenberg, die een zeer aardige toer verrichtte met zijn „geheim zinnige koffer." Een 16-jarig meisje werd in een zak gestopt, die zak behoor lijk dichtgebonden en gecacheteerd in den koffer geplaatst, dezen met 2 sloten ge sloten en met een 20 vademen touw over kruis gebonden. De koffer wordt achter een groen saai gordijntje geplaatst, en op het commando van een, twee, drie, staat de jonge dame weder op het tooneel en zit de heer Kronenberg in den behoorlijk dichtgebonden zak, in den gesloten, nog met touw omwoelden koffer. Een toer welker weèrga wij nimmer zagen. Van café „Suisse" naar „het Valige", waar een door den heer Smolders geën gageerd gezelschap het pnbliek gedurende twee avonden uitmuntend amusseerde. Ook de schouwburgvoorstelling in „Ami- citia" vielen zeer in den smaak. In de „Keizerskroon" namen wij met velen een „kijkje in het Oosten", dat uitmuntend werd opgevoerd. Toen restte ons gister avond nog de gang naar de van ouds bekende „Arend", waar een gezelschap onder directie van den heer Nieuwenhui- zen optrad. De heer Nieuwenhuizen, een oud bekende van de Amersfoorters, deed hen ook nu wêer hartelijk lachen, evenals „Tom Pouce", de kleinste danser en zanger van Nederland. Overal zijn we dus zoowat geweest, en overal hebben wij genoten, zonder een dissonant waar te nemen die inderdaad het genot kon vergallen. Straatschan daaltjes werden door de politie onmiddel lijk onderdrukt, en haar komt gewis een woord van lof toe voor haar kalm, waar dig optreden, dat veel heeft bijgedragen tot het gewenscht verloop dat de ker- misweek heeft gehad, en dat een woord van dank ten zeerste verdient. Heden avond nog eens hier of daar heen, dood bedaard een wafel of eenige poffertjes ge geten, en daarna de kermis van 1893 on der het vet van een gerookte paling be graven Een genotvollen en prettigen avond hebben zeker de velen gehad, die Donder dag j. I. de tooneelvoorstelling van «Stads lucht" in de concertzaal van Anoicitia bijwoonden. Het stak toch, met zijn vele vroolijke tafereeltjes vol echten, gezonden humor, ontlokte, op zoo uitnemende wijze vertolkt, menigen hartelijken, gullen lach. Dinsdag, den 14. November a. s. van 's morgens 9 tot 4 uur 's namiddags, geschiedt ten raadhuize de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter ver vulling van de plaats opengevallen door het vertrek van den Heer J. J. de Ko- ningh. Bij koninklijk besluit van 26 Oct. 1893, no 19, is, met ingang van 1 Januari 1894, benoemd tot directeur der afdee- ling waarnemingen te land bij het Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Utrecht, de heer dr. H. Ekama, leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool alhier. Het Hof te Amsterdam heeft gis teren beslist dat het kussen van vrouwen en meisjes in het openbaar tegen haar wil niet strafbaar is. Men zal zich herinneren dat vroeger de Hooge Raad bij een gelijke zaak als thans voor het Hof werd behandeld, in gelijken geest uitspraak deed. «Wel, mevrouw uw man is nu toch al ruim drie maanden dood, denkt gij er niet aan weer op nieuw te trouwen?" «Ik, aan trouwen denken? God bewaar mei Neen, al word ik nog tinmaal weduwe trouwen doe ik niet meer." Onderofficier tot recruut: «Zeg boer, wat is dat voor een medaille, die je daar op je borst draagt?" Recruut: Dat is de prijs die onze koe op de laatste landbouwtentoonstelling heeft gekregen." Een zeer lachwekkend voorval had Maandag II. te ö'/2 uur plaats in eene kleine straat, dicht bij den Are de Triom phe te Paris. De juwelier Eugéne F..., oud z9 jaar die tegen zijn viouw eene eisch tot echtscheiding had ingesteld, stond in den laatste tijd in intieme betrek king tot een zijner buurmeisjes, een mooie blondine van 19 jaar, de modiste josépha V. Hij vertoonde zich met haar in den schouwburg en bij verschillende ver makelijkheden. Mevrouw F die niet meer bij haar echtgenoot inwoond, vernam van een ge dienstigen vriend den echtbreuk van haar man en besloot zich te wreken. Wetende dat het paar tegen 5 uur uit den juwe lierswinkel moest komen, wachtte zij op het geririgsten afstand van de deur af. Toen haar man en Josepha V ver schenen, liep zij hen tegemoet en riep «Ik wreek mij door julie te misvormen Dit zeggende wierp zij hen den inhoud eener ffesch, die zij in de hand hield, in hnt aangezicht en maakte zich uit de voeten. Zeer verschrikt door deze onverwachte verschijning begonnen F. en zijn dame, in de meening met vitriool te zijn bego ten, op een hartverscheurende wijze te gillen, waardoor zich weldra een groote volksmenigte verzamelde. Spoedig ech ter vluchtte het minnend paartje geheel verbluft, vervolgd door een scheldende menigte. Om hen belachelijk te maken had mevrouw F. hen heel eenvoudig met een odeurtje besproeid. Een Duiischer, die er van houdt om in oude papieren te snuffelen, heeft ontdekt, dat de stad Berlijn en het huis van Hohenzollern aan de stad Mittenwalde de som van bijna tweeduizend millard gulden schuldig zijn. De stad Berlijn moet in het jaar 1562 vau de stad Mittenwalde 400 gulden heb ben geleend, nadat de keurvorst Joachim in 1549 reeds 700 gulden aan die stad schuldig was. Deze sommen moeten tot op heden nog niet zijn terugbetaald, zoodat' rekenende een rente van 6 pet., zooals was overeengekomen, thans het bedrag tot de bovengenoemde som is ge- gestegen. De som van 700 gulden is thans, rente op rente rekenende, van 1549 afgeklommen tot het kapitaaltje van 1.503,238.553.600 gulden, en een kapitaal van 400 gulden is nu aangegroeid tot 422,496.729.600 gulden, samen derhalve 1.925,735.282.600 guiden. Wie onzer lezers sterk in het rekenen is, mag nagaan of het niet waar is. Vervult de aarde." Te Berlijn wonen de menschen niet «naast," maar «boven elkaar." In elk huis wonen daar gemiddeld 73 personen. In de arbeiderswijken zjjn die cijfers natuurlijk nog veel ongunstiger. Er zijn straten, waarin gemiddeld 221, 416, ja 486 menschen één en hetzelfde gebouw bewonen. Zelfs is er een gebouw, dat 1074 zielen huisvest. In onzen tijd worden Gods ordonnantiën juist omgekeerd. De Heere sprak «Vervult de aarde" en de menschen vervullen «de lucht" en maken op deze wijze de groote steden tot pestholen en tot broeinesten van doo- delijke ziekten en de verfoeilijkste onze delijkheid. Hoeudereieren - 5.50 ,,- 6.50 per lOOst. Eenden n 9 Boter 1.10 - 1.35 kilo Margarine n Zoetem. kaas n Kippen 0.60 - 1.— Kuikens 0.70 1.25 1 Piepkuikens 0.30 - 0.60 1 Ganzen 0.60 - 0.90 ?e,r 0.- 0.9 Oude eenden Jonge Hazen 1.40 - 1.80 l Wilde konijnen - 0.— - 0.— Tamme 0.20 - J .40 Duiven 0.40 - 0.60 per paar. Vette varkens - - Zeugen - 1 Biggen 7.— - 10.— 1 Schrammen 14.— - 24.— I Vette koeien n Guste Per Kalf - stuk. Kalfvaarzen n Pinken n Piukstieren Vette kalveren - Nadat Maandag jl. t^ Leeuwarden eene oude ongehuwde vrouw, die als in behoeftige omstandigheden leefde, naar het gesticht voor behoeftige krankzinni gen te Franeker was overgebracht, vond de politie bij het onderzoek der schamele woning dezer vrouw een bedrag van niet minder dan f5006 in contanten en gelds waardige papieren, alsmede eenige gouden en zilveren voorwerpen, eene kar vol bedorven kaas, waarin de maden krioel den, en een kist vol kaaskorsten. Aangevoerd ivareu ongeveer heet. Tarweheet. Roggeheet. Boek weit 200 beet. Appelen30 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen 200 heet. Zand- ardappelen; 3000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Boter; kilo Margarineküo Kaas 200 Biggen, 15 Schrammen, zeugen. BELANGRIJK is de geluksaankondiging van JOSEPH HECKSCHER in H a m b u r g, welke zich in het huidig nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uilbetaling der hier en in de omstreken gewonnen be dragen eene zoo goede faam verworven dat wij al onze lezers aanbevelen opzijn huidige advertentie acht te gever.. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Oet. 1893. Tarwe f f Rogge Boekweit >1 ff Appelen - 1.— 2.— Peren - 1.60 1» 2.50 Kleiaardapp. - 0.— f) 0.— Zand j- 1.70 2.— per hecto liter. Gerondeu op deu openbaren weg: Een porlemonnaie met geld Een schaar Een knipmes. Rechthebbenden vei voegen zich ter te- ugbekoming aan hel bureau van politie. HEEREN CHEMISES, FEANEJXEN, OVERHEMDEN zomeer boort, TRICOff GOEDEREN, DAMES NACHTJAPONNEN, CHEMIMES. FLANELLEN, PANTA7BONS, ROKKEN. 9 IN At LI, jlATEN. Zonder prjjsverhooingj-Aimrdt alles op M A A TT' UiTSLDiTCÜffWiTed^'goed eren DAMES NACHTJAPONNEN van Medium streep met feston zeer soliede afgewerkt, 200. Een groote sorteefciiig ROKKEN, van prima molton piqué, piachtig met de hand geiéMtpuueerd zeer bil lijke prijzen. ■rttb'Fabi'iek ®Het w&p€n van Örente," VAN TE KRONINGEN. Prijscouranten effnadere inlichtingen zijn ook Co.„bekomen bij den,Hoofdagent C. F. VXTs'lïtUli&isf^ïtÏÏwendyk 15, Amsterdam. Muziekinstrumenten!;! Grootste voom*fad dig gerepareerde insUümej; Verhuren Catalogus^op j)jrli"vrage graf i! Uittik. Muziekhandel, en zorgvul- PUIK OUDE s c k i z e r. Mötk: NICHll'CAP. Vei krijgvaar bij de meeste gi jfssiers in ge- disfilleéTd. ^.B.An'sbe». jAÏenvandeiii P. Hj echtheid 'steeds voor- aam der Firma PPE.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5