nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Het Herkeeeingsteeken, l\o. 87. Woensdag 1 November 1893. Twee-eo-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F euilleton. VOOR abonnementsprijs: Her 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers S Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. i. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De financieele toestand Tan Amersfoort. Geen coureet kunnen wy dezer degen ter hand nemen of de cijfers dwarrelen ons voor de oogen, want alle vroede mannen in onie gemeenten lijn bezig de begrootingen op te maken voor het vol gende jaar. En overal hoort men klagen en overal wordt de toestand der gemeente- financiën treurig genoemd. Er zijn maar weinig uilzonderingen op dezen regel en Amersfoort behoort helaas niel onder die gelukkigen. »Arm Amersfoort" was de medelijdende verzuchting toen wij het verslag lazen van de behandeling der begrooling. Om een anders onvermijde lijke belastingverbooging te ontgaan, moesten telfs noodzakelijke werken voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. Reikhalzend zien wij nu uit naar hulp, naar redding en het is te hopen, dat die spoedig komt, anders is er niets anders op te vinden dan belasting-verhooging en de belasting is hier toch waarlijk al hoog genoeg. Eerst wuchten wy dus al, wat de hooge regeering doen zal ter verbetering van de gemeente-finajiciën. Wij behoeven ons echter niet bly te maken met een aanstaande belasting vermindering op de een of andere manier moet het geld er toch komen, omdat het noodig is. De belasting drukt op personen omdat zij te ongelijk verdeeld is en niet voldoende rekening gehouden wordt met ieders draagkracht. De tegen woordige regeering heeft hierin reeds eene groote verbetering aangebracht en bij de gemaenten kan zij hetzelfde doen, door de minder bedeelden te ontlasten, door den druk gelijker te veideelen en de steden naar vermogen te doen by dragen in de kosten van het ryk. De verandering moet komen dooi verplaatsing van druk. Hervormingen op hel gebied van belasting zijn toch al moeilijk, maar vooral zijn zij het, omdat ons tegen woordige belastingstelsel zoo'n samen vlechliug en mengelmoes is van rijks- en gemeentebelastingen. Een verbetering moge daarom teveos wel een vereenvoudiging zijn, en eenvou dig te zijn is ook een vereischte voor een goed gemeentelijk belastingstelsel. Nu weten de menschan niet genoeg waar voor zij eigenlijk moeten opbrengen en zij kuDrien moeielijk belangstelling tooDen inde financieele aangelegenheden van hun stad, als zij zich niel met wainig moeite rekenschap kunnen geven van de lasten, die zij aan de gemeente moeten opbren gen. Hel belastingstelsel is voor de meesten een verward amalgama, en nu ja, zij gelooven het wel, of zij be ginnen te wantrouwen. Eenvoudiger stel sel moeten wij hebben en een groote veieenvoudiging zal het reed3 zijn als rijks- en gemeentebelastingen beter ge scheiden zijn. Bovendien moet rijk en gemeente ieder voor het zijne zorgen; b.v. de schutterij, waarvoor op de be grooling jaarlyks een bedrag van ruim 2U00 wordt uitgetrokken, is eigenlijk geen zaak Voor de gemeente-huishouding; de gemeente heeft zoo goed als niets met de schutterij te maken, maar na tuurlijk wel het departement van oorlog; dus de zorg hiervoor komt aan het rijk, en zo* is het ook het geval met nog andere zaken. Wij zeiden reeds, dat wjj niel behoe ven te tekenen op vermindering, of al thans een aanmerkelijke vermindering van belasting. Immers de noodzakelijke uitgaveu blijven dezelfde en de behoef ten en eischen der hedendaagsche maat schappij worden er niet minder op. Die toeneming der behoeften, waarmee die der ontvangsten geen gelijken tred hield is ook de oorzaak van onzen tegenwoor- digen ongunstigen financieelen toestand. In de laatste 25 jaren is de bevolking met drie duizend zielen toegenomen, waardoor de stad is uitgebreid en de uitgaven zijn gestegen zonder dat de rijkdom der inwoners grooter werd. Om aan de eischen van den tijd te voldoen, zyn iu die jaren vele verbete ringen noodig geweest; gaan wij alleen maar eens na hoe het onderwijs sedert verbeterd is, en br. de invoering van den reinigingsdienst in 1884 die zeker wel in een behoefte voorzien heeft. De kosten van het openbaar lager onderwijs bedroegen voor 25 jaar nog geen f6000, in 1891 reeds meer dan 115000 na af trek van ryks-subsidie en schoolgelden. Sedert hebben wij ook een inrichting voor middelbaar onderwijs en is de latijn- sche school tot Gymnasium geworden. De hoogere burgerschool kost jaarlyks aan de gemeente na aftrek van rijkssub sidie en schoolgelden een som van f8000 en het gj'iuuasium eveneens na aftrek van subsidiën en schoolgelden ruim f 7000. Zoodal het geheele onderwijs, dat inder daad ten som van ruim 70 duizend gul den vereischt, aan de gemeente jaarlijks kost ruim 80 duizend guldeD. Als wij al de voordeelen in rekening brengen, die Amersfuoit van zijn uitstekende inrich tingen voor onderwijs geniet, dan kunnen wij die som niet te hoog noemen, al moeten wij toestemmen, dat zij voor eeD stad als deze hoog genoeg is. Maar op het ondeiwijs mag niet beknibbeld wor den, dit is geen schadepost 'i alleen op de materieele zijde lettend, zouden wij, als wij eens gingen narekenen, waar schijnlijk nog tot het resultaat komen, dat de stad indirekt veel meer dan die 30 duizend gulden terugontvangt. De reinigingsdienst werd vroeger ver pacht en toen bestond de bepaling, dat vóór 9 uur de asch en vuilnis moest op gehaald zijn; nu hebben wij een beter ingerichte reinigingsdienst, die jaailijks sluit met een nadeelig saldo en nu wordt er geen tijd bepaald en hebben wij het genot de heerlijk riekende karren nog op veel latere uien door de straten te zien trekken. Ons dunkt, daarin kon nu toch ook wel verbetering worden aangebracht. Bezuinigen doet de stad genoeg, dus wij behoeven niet zooals de heeren Schut en Kuipers in de Amsterdamsche ge meenteraad deden, op iederen post van de begrooting iels af te dingen. Alleen wilden wij vragen, of wel altijd ook bij kleinigheden de noodige zuinigheid be tracht wordt, want het is ook goed op de kleintjes te passen daar vele kleintjes, zooals het spieekwoord luidt, één groote maken. Voor het gemeenleraadsverslag wordt betaald f 600, voor het opnemen der officiëele Publikaliën in een der cou ranten f 150. Ons dunkt, het eerste kan men voor minder gedaan knjgen en daarvoor zou ook wel een stadgenoot te vinden zijn. En wat de tweede post betreft, die kan geheel wegvallen ja mis schien kan de gemeente er nog geld bij toe kiijgen. Vele kleinigheden, bv. liet drukken vaD kleinere stukken voor reke ning van de gemeente woiden aanbesteed, al is het ook maar ondershands, waai om helzellde ook hier niet gedaan? Het zyn kleinigheden, maar door ze te winnen, zou men andere noodzakelijke kleinighe den niet behoeven af te wijzen. In 1868 werd de begrooting vastge steld tot een bedrag van f 109734 in ontvangsten en uitgaven, nu tot een be drag van f 182962, men kan dus na gaan hoe bij een betrekkelijk geringe ver meerdering van inwoners, de eischen honger zijn geworden en van zelf ook de belastingen zijn opgevoerd. In het eerst genoemde jaar werd geconstateerd, dat de iinaiitieele toestand der gemeente eenigszins gunstiger werd; sedei t heeft men echter een dergelijk heugelijk feit met meer wam „enomen. Een volgende keer zullen wij meer in bijzonderheden .ip dit onderwerp terugkomen. H. M. de Koningin-Regentes heeft de plannen, lot liet bouwen van arbei derswoningen op de heide, in eene cir culaire vun den Oranjebond van Orde ontwikkeld, gesteund door het nemen van 3 aandeelei Een bedrag van acht duizend gulden is thans voor het doel bijeen. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, bevattende de voorschrif ten, vereischt om te geraken tot de aan wijzing van hen, die tot krygdienst ver plicht zulleu zijn. Dit ontwerp bevat 199 artikelen. De voor gestelde bepalingen zijn hoofdzakelijk van zuiver adminislratrieven aard. Ofschoon ze verband houden met de militie- en schutlerijvoorstellen, kunDen ze geacht worden noodig te zijn bij elke regeling van den verplichten krijgsdienst, waaraan net beginsel van algemeenen dienstplicht voor de mannelijke bevolking van zekeien leeftijd, voor zoover zy lichamelijk tot den dienst geschikt is en niet onwaardig is om bÜ zee- of landmacht te dienen, ter grond slag ligt. Door deze voorschriften in een afzonder lijke wet op te nemen zal beter een wen- schelijke scheiding worden vei kregen tu«- schen het tijdstip waarop de burger met betrekking tot den dienstplicht nog niet onderworpen is aan het militair gezag en dat, waarop hij deel zal uitmaken van de krijgsmacht te water of te land. Binnen kort zal eene Leidsch stu- deiiten-geheel outhouders-vereeniging wor den opgericht. Naar wij vernemen bestaat aan hooger hand het voornemen de bepaling, om aan kapiteins bij de infanterie de functie van bataljons-adjudant op te dragen, we der intetrekken. Een intrekking dezer bepaling zou een grooten stilstand te weegbrengen in de promotie voor de subalterne-officieren bij dat wapen. De toestand van den heer Keuche- nius blijft nog altoos even tragisch. Schijnbaar deert hem niets. Evenals gewoonlijk zit hij nog, geheel gekleed, op zijn studeerkamer, en het zelf bedwang is in zoo hooge mate bij hem ontwikkeld, dat aan zijr, gelaat alleen door den ken ner bespeurd kan worden, wat pijn hij doorstaat. Toch weet men, helaas, maar al te goed, dat deze pijn opkomt uit een steeds zich verbreedende wonde in het verhemelte, die bezig is zijn leven te sloepen, en dat de medische wetenschap nog altoos geen kruit kent, legen deze bedenkelijke krankheid gewassen. Naar wij vernemen, zal door de firma Schillenians Van Belkum te Zulpheti een nieuw geïllustreerd tijdschrift voor Jongens en Meisjes verschijnen onder den titel *De Kinderwereld" Het zal hoofdzakelijk bestemd zijn voor kinderen die voor liet tijdschiftje »Voor de Kinderkamer" wat te groot zijn ge worden, maar nog niet in alle opzichten van «Voor 't Jonge Volkje" kunDen ge nieten. Dat de wèlbekende schrijver voor de jeugd, de Heer P. Louwerse, ook van de y>De Kinderwereld" de re dactie op zich heeft willen nemen, mogen wij als een waarborg beschouwen voor passenden inhoud, zooals die behoort te wezen voor den leeftijd van circa 8 tot 12 jaar. Te oordeelen naar het ons toegezon den prospectus belooft iDe Kinderwereld" een aanwinst te zullen zijn voor alle bibliotheken, voor school en huisgezin. Ook om de voorgenomen practische inrichting meenen wij het met vertrou wen te mogen aanbevelen. Zaterdagavond jl. ontdekten de huis- genooten van den notaris te Oisterwijk (N. Br.), dat er onraad in huis was, en bij nader onderzoek bleek, dat een paar dieven bezig waren om de brandkast open te breken. De dieven gingen in allerijl op de vlucht en toen de huisheer, die op de VAN A. tlODIX. 7) Olto Schaumberg wendde zich levendig tot haar. ïWaarom u niet te overtuigen, al was het ook slechts, om by deze ge legenheid onze profane mannenoogen in zicht in uw schatten te doen geven?" Hij had met buitengewone levendigheid en verhoogde kleur geeproken. Helena werd onder zyn uitdrukkingsvollen blik rood tot aan de slapen, schudde echter ontkennend het hoofd, en zeide op een eenigszins capricieusen toon: Wanneer ik mij volstrekt voornam, mijne gemak kelijke houding op te geven, dan zou het slechts zijn om muziek te maken. Ik heb de vierhandige symphoniën, die gij mij zondt, reeds doorgegaanwillen wij er mede beginnen?" In plaats van te antwoorden sprong Otto snel op, opende de piano en schoof een voetkussen er onder, waarna hij zyne patiente, by het gaan van de sofa naar het instrument, zorgvol ondersteunde. De oude dame had mompelende de kamer verlaten. Feldheim trok zich stil zwijgend in eene vensterbank terug en aanschouwde met ernstigen blik en ge- ki uitte armer, de beide spelenden, die leeds iu hun vuoinemen verdiept, zijne aanwezigheid vergaten. Terwijl hy legen het venster leunde, zonder zich te be wegen bruisebte en kookte het in hem als in eene vulkaan. Hij zag onophoude lijk naar Helena, wier gelaat naar hem gekeerd was. Hoe lang reeds kenue hij dit zachte gelaat, en toch scheen het hem, als had hij het nooit te voren ge kend nooit met deze uitdrukking gekend, die het thans had 1 Was het dan een droom, een ijdele droom geweest, toen Feldheim voor nog weinige weken met zulk eene gelaten zekerheid de bekoorlijke vrouw als de zijne dacht? En nul Hij dacht terug aan de vervlogen dagen, als een scha duwspel gleden ze aan zijn oog voorbij. Toen hij Helene zes jaren geleden voor het eerst leerde kennen, was hem hel hart over het verlies eener geliefde bruid loodzwaar geweest; het lieve wezentje, het goede hart der jonge vrouw had hem voor eerst weer een zwak aandeel in het leven afgewonnen. Het huis, waariu zij als een zonneschijn heerschte, was hem het eenige asyl geweest, waar hjj zich niet weemoedig en troosteloos gevoelde. Als een tijdgenoot, vriend en familielid vaD haar echtgenoot, was hij in dit huis steeds huiselijker geworden, en toen Ernst van Dalen voor eenige jaren stierf, had hij Feldheim tot executeur testamentair en raadsman der weduwe benoemd. Zoo hartelijk was de tegenwoordige verstand houding ontstaan, dat Feldheims verplaat sing van München naar Bamberg, Helene overgehaald had, later ook daarheen te gaan. Hij zelt zou nauwelijks weten te zeggen, hoe lang het zou broederlijke gevoel in hem heerschte genoeg, het was hem sedert eenigen tijd maar al te duidelyk geworden, dat hij Helene met eiken hart slag tot de zijne begeerde! Herhaalde afwijzing van jonge schitte rende vereerders had hem tot voorzich tigheid aangemaand, en reeds zweefde de beslissende vraag hem op de lippen, toen de eerste ontmoeting der vrouw met Schaumberg plaats had. Met dat zeldzame intstinct, dat ieder in zyn geluk bedrogen gevoel, een gevaar dadelijk doet kennen, ondervond Feldheim van het eerste oogenblik af, dat hij in zijn illusies bediogen was. Voor den eersten keer in zijn leven worstelde hij met de woedende kwaal eener jaloezie, wier doorn zich iles te dieper in zyne ziel boorde, naarmate hij ondervond, hoe noodzakelijk zelf belieer- sching was, wilde hij zich niet met zijne groote ondervinding aan de klip der be spottelijkheid bloot stellen. Zoo lang hij zonder werkelijke mede minnaars tegenover Helene stond, had hij bet onderscheid in jaren, die liaar van hem scheidde, nauwelijks opgemerkt. Hy beminde met al den gloed zijner ziel, met al de kracht van een rijk, nooit verkwist gevoel. Door de vrouweD tot op dit oogenblik bevoorrecht, ja ver wend, had mets hem daaraan herinneid, dat ook hem het leven verbitterde; hy gevoelde zich zelf nog jong en rijk genoeg om eene tweede ziel in den vollen stroom der ondervinding met zich te laten on derduiken. Nu echter, tegenover de jon ge geslachten die elkaar voor zyn oogen zoo eensklaps zochten en vonden, scheen hij zelf een bedelaar, een dwaast Hy, op de helling des levens, met de grijzende haren, hij zou willen wedijve ren met den mar. daar, die hem in jeugd, in levensvolle frischheid zeer ver over trof I Zijn trots, meer dan dit, een diep schaamtegevoel worstelde in hem, bij de gedachte, dat ergens een oog kon ont dekken wat er in hem omging voor al bet oog van Heienel En toch ver mocht bij niet altijd tegenover haar de rustige houding te bewaren, die hij wensch- te. De weinige weken die de jonge ai ts dagelijks tot Helene gebracht hadden, waren voldoende, eene betrekking tus- schen hen te doen ontstaan, die in de muziekletteis haar voorwendsel, in de dagelijksch aangroeiende vertrouwelijk heid bare uitdrukking vonden. Een on- verdragelyk gevoel doorsneed Feldheims ziel, toen hij, zooals juist nu, moest zien, hoe de jonge man naar Helene zag hoe haar blik den zijne zoo schitterend samen trof, dat een nieuw, zielvol leven haar trekken in zijne tegenwoordigheid ver helderde. Nog weerklonken de volle tonen der Eroica, toen, door de bezielde spelenden niet gehoord, de majoor in stilte de ka mer verliet. TWEEDE HOOFDSTUK. Otto Sohaumbbrg. I. De zomer had reeds een tijd lang geduurd. Bij Helene van Dalen, de anders zoo reislustige, werden echter, tot stille bevredigiDg der oude nicht, dit jaar geen toebereidselen voor een of ander reisplan

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1