i DIEtyStaD, Landbouwers en Wokkers DE PRAGTISGHE LANDMAN, Gemengd Nieuws. H. IIAMBÏ-KG, s Plaatselijke berichten. ADVERTENTIËN. J.l- yof" 7EREENI6ÜTG DE I/)ÜÖMOTIEF. Dinsdag 9 Januari 1894. O' Tandarts (Nieuwe Wet) Kloveniersburgwal 137 Amsterdaa BEDAUW JOHANNISSEN, is oD3 hoofd »Ingezonden stukken" te eDg om al die hoofden te laten praten." De Burgemeester van Ede (G.) waarschuwt tegen een persoon, zich noemende W. Broens, voorgevende te Utrecht te woren en te reizen voor de firmr J. J. Bruns te Arnhem. Het is ge bleken, dat B. by die firma niet bekend is. Ook te Lunteren heeft hij zich bij eenige winkeliers onder die valsehe op gave weten in te dringen en bood hij fleschjes poetswater aan, die bij onder zoek bleken niets dan een mengsel van water en aiijn te bevatten. Wederom is onze gemeente een der dragers van het metalen kruis ont vallen. De heer G. Hubers Dz. die den 10 daagschen veldtocht als officier bij de mobiele schutterij medemaakte en jaren lang voorzitter was der afdeeling van oudstrijders alhier, is in den ouderdom van 90 jaar overleden. -- Zekere F. K., slagersknecht, die in beschonken toestand verkeerde, viel Vrij dagavond onverhoeds en zonder eenige aanleiding hunnerzijds de heeren K. en L, nabij de Kamperbinnenpoort aan, bracht eerslgenoemde een messteek in don arm toe en laaslgenoemde een slag met een stok op het hoofd, waardoor een buil ontstond en de hoed werd stukgeslagen De heer K. verloor veol bloed en werd aan het politiebureau verbonden, Tegei den dader is procesverbaal opgemaakt In het begin van het volgende jaar zullen onder leiding van dr. Julius Wil helm on vergezeld van eenige ingenieurs en geneesheeren een 20 mannen van alle nationaliteiten uit Hamburg naar Afrika's Oostkust vertrekken, naar Machakoland 100 mijlen ten zuiden van de Kenia Deze mannen zijn de voorloopera van een kolonie, die zich in dat gebied zal ves tigen en die ingericht zal worden op communistischen grondslag, volgens de denkbeelden van den Oostenrijkschen staathuishoudkundige dr. IJertzka, naar wiens werk Freiland de staat genoemd zal worden. Er zal geen grondeigendom zijn noch van personen, noch van de ge meenschap; allen zullen den grond vrij kunnen gebruiken, zonder huur te beta len. Alle nijverheid of landbouw zal door vrijwillige groepen of vereenigingen van zelfbesturende mannen beoefend worden deze zijn eigenaars van allvs wat zij voortbrengen, maar hebben geen uit sluitend recht op den grond. Ieder mun heeft 1000 Mark bijgedra gen; bovendien zijn voor het doel eenige duizenden Marken geschonken. Verkooping van een vrouw. L Maandag bevonden zich in eene herberg in Masbourough in het Engelsche graaf schap York een weikman uit een ijzer gieterij, zijne vrouw, die naar het heette veel van een mijnwerker hield, deze mijn werker zelf en twee vrienden De vrouw was mooi en even oud als haar man, de liefhebbers 26 tot 28 jaar. De schei ding tusschen man en vrouw berustte op wederzijdsch goedvinden. De man meende alleen, dat hij recht had op eenige schadevergoeding, als hij zyne vrouw afslonl. Het volgende gesprek viel in de gelag kamer voor De vrouw (tot den minnaar). Hij ver langt te veel: hij wil drie pond sterling hebben (36 gulden). De mijnwerker. Toen ik hedenmorgen op weg ging, had ik mij voorgenomen slechts 20 shilling (twaalf gulden) voor je te geven. De man. Ik heb den prijs op 3 pond gesteld, maar wil haar je ook laten voor 2 pond. gierigheid te bevredigen, naar het militaire schouwspel had gebrachi. In haar angst wendde Irma zich tot een man, bie naast het portier stond. Slechts onduidelijk en verward is het gerucht tot haar doorge drongen, dat er iemand overreden is ge worden, zij zelve had van uit hel rijtuig met tante Martha de toedracht der zaak niet kunnen gadeslaan. »Is er een ongeluk gebeuld?" vroeg zij haastig. „Ja, ean heer heeft een klap van bet het paard gekregen en is overreden ge worden, maar ik geloof toch niet, dat hij onder de wielen terecht kwam I" 17 ~g, dat men hem hier in het rijtuig igt, wij zullen dadelijk met hem naar dokter rijden." Dit voorstel, dat luid en haastig gedaan erd, herstelde weer eenigzins de rust jnder het publiek. Een twaalftaai handen toonden zich bereid, om den onbekende in het rijtuig te lillen, die nog steeds in bewusteloozen toestand achter in het rijtuig gelegd werd. By het zien van zijn gelaatstrekken, van den met bloed gedrenkten zakdoek, die op zijn mond ligt, ontglipt Irma een flauwe kreet van schrik zij herkent hem. Tante Martha ziet alleen hel bloed, zij kan met haar zwakke oogen de trekken van den vreemde piet herkennen, die bovendien met het Na bieden en dingen verlaagt de echt genoot den prijs tot op 30 shilling, en deze prijs werd hem betaald. In optima forma werd de verkoopacte geschreven sik, ondergeteekende, verklaar hierbij, dat mijne vrouw van nu af aan vrij is." De echtgenoot verklaarde ook nog te zullen zorgen voor het kind, dat hy bij zijne vrouw had. 't Is misschien niet van algemeene bekendheid, dat, als men aan strenge koude blootgesteld is, men spoedig een gevoel van warmte verkrijgt door de longen herhaaldelijk op de volgende wijze te vullen: Men trekt de schouders naar achteren en houdt het hoofd omhoog; men zet de longen langzaam uit en laat de lucht geheel door den neus binnenkomen. Als de longen geheel gevuld zijn, houdt men dvn adem tien seconden of langer in en laat dien dan schielyk door den mond uit. Na deze oefening herhaald te heb ben, wanneer men koud is, zal men een gevoel van warmte over het geheele lichaam voelen, zelfs in de voeten en handen, 't Is de moeite waard dit eiken dag eenige malen te doen. en vooral als men in de open lucht is. Uit Chicago wordt gemeld: De hevig ste sneeuwstorm, dien we hier in jaren beleefden, heeft hier in 't begin dezer maand gewoed. Tydingen uit het zuiden van Wisconsin, Iowa, Missouri, Kansas en Illinois bewijzen dat de storm vrij algemeen was. Staaltjes van vorstelijke mildheid. Lodewijk XVIII, die der spilzieke gravin du Cayen genegenheid toedroeg, wist haar dasivan geen beter bewijs te geven dan door haar elk jaar een bijbel te schenken, geillustreerd met talrijke gra vures; op elk beeld lag, in plaats van een blaadje vloei een bankbiljet van 1000 francs. Lodewijk XIV vereerde aan madame de la Vallière een gouden bracelet ver sierd met een antieke camee, omringd door groote diamanten. Dat kleinood had de vorst voor zich aan de koningin Anna van Oostenryk gevraagd, aan wie het toebehoorde. Men begrijpt, welke ge waarwordingen de koningin moesten be zielen, toen zij het door haar aan haar gemaal afgestane juweel later aan den arm van een hofdame zag prijken. Professor Falb, die dooi zijne weer voorspellingen nog aleens van zich spre ken deed, voorspelt nu ists veel ergers dan stormen en regen, namelijk het eind der wereld. Volgens hem zou dat einde zeer nabij zijn. Een komeet, in 1866 ontdekt, moet, volgens zijne bere keningen, den 13en November 1899 misschien een paar dagen later, den 15en in botsing komen met onzen aardbol, waardoor alles, wat daaiop is zal vergaan. Mocht de wereld er beter afkomen dan de professor vreest, dan zal men een natuurverschijnsel zien, zooals nog nooit aanschouwd, namelijk een regen van vallende sterren. De Indépendance Beige meldt, dat te Parijs op een boekenstalletje onlangs voor 60 centimes een roodkryl-teekening verkocht werd, die later bleek een echte Raphael te zijn, ter waarde van 10,000 francs. De Köln. Ztg. verhaalt het volgende staaltje van moed, door een matroos van de vloot der Braziliaansche opstandelingen betoond. Op den 21 Nov. was het vuurgevecht tusschen de schepen van de Mello eri de forten op de kust zeer hevig. Van alle kanten werd voordurend op de baai gescho ten, en het geweervuur van den wel hield niet op. Midden op den dag, toen bel vuur het felst was, werd een bootje van het oorlogsschip Javary te water gelaten. Een enkele matroos was er in, en roeide kalm en gelijkmatig naar het fort Ville- dichte haar, dat hem over het voorhoofd is gevallen, het kleurlooze gezicht en den bloedigen doek op de lippen, er tamelijk ontdaan uitziet. Irma, die thans bleek, ontsteld, tegenover den verongelukte zit, laat het aan tante Martha over, om den koetsier den weg op te geven, dien hy rijden zal. Het rytaig stelt zich in be eging, de menigte gaat ter zyde en laat de straat vrij. de paarden trekken harder aan, en de koetsier slaat op tante Martha's bevel de richting naar het naastbijgelegen diakonessenhuis in. Tante Martha verzinkt thans ook in een bang stilzwijgen, nadat zij het hoofd van den verwonde zacht op haar sjaal, die zij tot een kussen had gevouwen, te rusten had gelagd. Irma richt heen woord, geen enkle vraag tot haar, want zij is bij het zien van het doodsbleeke gelaat geheel in zich zelve gekeerd. Het is een trotsch, koud gezicht en ziet er dubbel trotsch en koud uit, nu het zoo bleek is. Een dichte, blonde baard bedekt kin, wangen bovenlip, de aderen der slap>n zijn sterk opgezwollen en de donker getee- kende wenkbrauwen steken scherp af op de diepliggende, gesloten oogen van het marmerbleeke voorhoofd. Zonder een woord te spreken neemt Irma den be- bloeden doek van zijn lippen en legt er haar eigen, fijn batlisten zakdoek op. gaignon. Van alle zijden werd op den vermetelen boodschapper gevuurd; bij bleef echter stevig voortroeien. Na een uur op het fort gebleven te zyn, besteeg hij het vaartuigje weder en roeide even kalm naar boord terug. Weer moest bij door een kogelregen heen. maar onverlet keerde hij van den hachelyken tocht op het schip terug. Nabij Montreal, Canada, moeten alle treinen die de St. Laurens-rivier moeten oversteken, over een buisvormige brug, waarvan de len.-le 1950 meter be draagt; deze brug is dan ook de langste van deze rooit, die er op den aardbol bestaat. Daar evenwel de Maatschappij, die deze brug heeft doen vervaardigen, hare eischen voor den overtocht veel te hoog stelt (50 franc per rijtuig en 40 centimen voor iederen reiziger) hebben de spoorwegmaatschappijen, teneinde zich aan deze buitenspoiige eischen te ont trekken, het lan opgevat om des winters, wanneer de rivier met ijs is bedekt, hunne lijnen over dit ijs heen te leggen De lengte van dezen, aldus op het ys rustenden spoorweg, zou 32000 meter bedragen Het werk om dezen overtocht over het ijs iederen winter te bewerk stelligen is bovendien niet belangrijk, want men heeft erkend dal het voldoende is, wanneer da benoodigde balken, door blokken ys bevestigd worden; op die balken welke den ondersten vloer vormen, worden de dwarsliggers en de iails zoo als in de gewone omstandigheden, be vestigd. Om alles te doen zitten worden er gaten in het ijs gemaakt en het water, dat zich midden tusschen dezen houten rooster, die ontstaat door de plaatsing van balken en dwaisliggeis, verspreidt, gaat tot ijs over en maakt in in nder dan vier-en-twintig urer. tijds van hel geheel een saamgepakte massa. Monsieur de Paris, de Fransche beul, heeft op 't oogenblik nog zeven doodvonnissen te voltrekken doch de heer Deibier begint oud te worden en verlangt van zijn betrekking te worden ontheven Hij heeft bovendien in de laatste dagen tal van dreigbrieven Ontvangen, waarin hem beloofd wordt dat hij in de lucht zal springen, als hij Vaillant na de ve- oordeeling dmft te onthoofden Die brie ven heeft de 70jarige grijsaard aan zijn chefs overhandigd, en daarbij tevens den wenscb uitgesproken in hel genot eener welveidiende rust gesteld te worden. De Spaansclie politie heeft in het dorp Cuevas een volledig laboratorium van anarchisten ontdekt. Er werden o. a, vele geheel gereede bommen en een groot aantal flesschen met nitoglycerine gevon den. De werkplaats bevond zich in een grot onder in een ravijn. Het dorp ligt in de onmiddelijke nabijheid van Barcelona. De toegang tot de grot was verborgen door struikgewas en groote steenen. De bom men een veertigtal welke de politie vond waren kegelvormig en byna alle ge laden. Op zekeren avond in New-York hield de koetsier van een tramwagen even vóór Grand Street stil, maakte de leid seis vast en liep naar een fruitki aampje, waar hij twee roode appelen kocht. Bij zijne pnarden teruggekomen, gaf hij elk een appel, dien de dieren blijkbaar met veel smaak nuttigden. Toen sprong hij weer op het platform, maakte de leidsels los, en voort schoten de paarden, zoo snel, dat de staande passagiers zich moes ten vastgrijpen. Aan een passagier, die voorop stond, vertelde de koetsier dat een appel feitelijk meer waard was dan alle zweepen in New-York, om van de paarden goed werk gedaan te krijgen Ik gebruik nooit eene zweep," zeide hij. »Ik rijd dagelijks zes paarden, geef hun eiken dag een appel, en daar schijnen zij naar te verlangen. Koppige |paarden worden er door genezen, en luie of ver- Hoar handen beven, terwijl zij dit doet, en zonder dat hare tante het bemerkt, valt traan op het koude voorhoofd van den verwonde. Eindelijk houdt hel rijtuig stil voor het diakonessenhuis en weldra zijn de bsdienden toegesneld om den vieendeling hel gesticht binnen te dragen. Toen tante Martha haar vooi nemen te kennen gaf, met den gewonde mede het gesticht binnen te gaan, om het oor deel van den dokter te vernemen, sprak Irma in angstige spanning: nik bid u, kom niet terug, voor dat nauwkeurig weet, wat er te hopen, wat er te vreezen is het zou toch verschrikkelijk zijn zoo breekt zij plotseling haar eigene woorden af en be gint luid te snikken. »Nu, juffer," zegt de kietsier, die bij het portier staat, om er tante Martha uit te helpen, »u trekt u de zaak wat al te erg aan, zulke gevallen hebben bij ons in de residentie bij iedere gelegen heid plaats, waar wat te zien is. Men zou waarachtig wel dagwerk hebben, als men daarom ging treuren. »Kent gij dien heer?" wordt zijn woor denstroom afgebroken door tante Martha, die in de tranen barer nicht alleen deel neming voor een ongelukkige ziet. »Neen, maar het moet zeker wat voor naams zyn, dat kon men hem wel aan- moeide paarden worden er door opge wekt." 't Is juist een goedkoop appeljaar om het eens te beproeven. Een nieuw systeem van verwarming van spoortreinen is onlangs door zekeren Mr. David, een van de spoorwegbeambten te Derby, is gebruik gebracht op den sneltrein van Glasgow naar Londen. Het toestel bestaat uit pijpen, die door eiken waggon loopen en met de locomotief verbonden zijn, waar het warme water voortgebracht en door stoomdrukking in gestadige circulatie eedreven wordt. Onder dit syseem zullen de hinderlijke voeten- warmers in onbiuik komen en worden er duizenden ponden 's jaars bespaard. De Glasgow- en de Southwestern-Com pany hebben dit systeem ic verbinding met het Midland aangenomen. Een handelaar te Berlijn, de heer Langenscheine, die het mandaat van raadslid heeft geweigerd, is daarvoor gestraft met eene verhooging zijner be lusting met '/s gedurende den tijd van 3 jaren. Zulk een goedhartig mensch als de Londensche dokter Andrew Clark was, onlangs op hoogen leeftijd overleden vindt men niet veel, en het is niet over dreven te zeggen, dat een derde van zijne patiënten hem nooit iets voor zijn raad gedurende een jarenlange ziekte be taald hebben. Eens kwam eene dame, die muziek onderwijs gaf, hem over hare dochter spreken, die in een zeer zwakken toe stand was. Bij het heengaan legde zij 10 shillings neer, zeggende: »Meer heb ik niet." Dr. Andrew Clark stond op, schreef eei e cheque voor 25 en behandelde het meisje gratis, totdat zij geheel her steld was. Op die wijze deed hij in stilte veel goed én hy zal door menigen armen patiënt niet weinig gemist worden. Er zijn, trouwens niet alleen te Lon den, dokters, van wie hetzelfde _,--zegd kan woiden. Op de hoogte. Bij een examen werd aan iemand gevraagd wie van de twee de grootste veldheer was, Cesar of Hannibal. Hij antwoordde daarop: >Als wij in aanmerking nemen wie Cesai en Hanni bal waren, en onszelven dan afvragen wie van beiden, de grootste was, kan bel antwoord niet anders dan bevestigend zijn," Medelijden. Ja, juffrouw, de nacht aan de Noordpool duurt een half jaar Wat u zegtl Och, die arme nacht- wachts dan!" Jongens-naijver. Aan tafel. „Waarom huil je nu in eens z Ja ii tje?" lÓmdat Piet een langer touwtje aan zijn stukje worst heeft dan ik?'' Slechte conservatie. «Tegen wien heb je het toch? Met wien praat je zoo voortdurend?" >Och, in den laatsten tijd heb ik mij aangewend hardop met mijzelf te spreken jO, zie je er daarom tegenwoordig zoo vervelend uit I" Met den dienst bekend. »Nu heb je weer een anderen soldaat bij je gehad, Jane," zei mevrouw, nik dacht, dal je maar éen vrijer hadt?" «Neen, mevrouw, twee," antwoordde het dienstmeisje, »Ik heb er een in de reserve, zooals het bij de soldaten heet. allen een ZOON M. OFFERMtfflS-- 24 December 1893;. Comesé. zien. Toevallig was hij maar even onder het volk gekomen, terwijl hij de straat overging en kwam my ter hulp, toen die stomme rakkers van paarden onrus tig begonnen te worden. Het spijt me waarachtig voor hem, maar dood gaan zal hij nog zoo gauw niet wees u maar gerust, juffer." Tante-lief, zou u nu niet eens het gesticht binnengaan en trachten te weten te komen, wat de dokters er van zeg gen," merkte Irma op, ongerust gewor den door dit lang uitblijven van de zoo vurig vei langde beslissing. »Ja, kind-lief, ik ga al," en tante Mar tha's kleine, magere gestalte verdween in het portaal van het diakonessenhuis. Zij bleef geruimen lijd weg, gedurende welken Irma met gesloten oogen en om laag geslagen voile zich in een hoek van hel rijtuig gedrukt had, en de koetsier op zijn doode gemak de paarden voert. Wat ons aangaat, wij rnaken daarvan gebruik om een blik te werpen op de viot laatste jaren in Irma's leven. De scheiding van haar nieuwen vriend, den schilder, alsook de ongewone prikke ling, die haar levendige geest in den om gang met hem gevonden had, deden haar na zijn vertrek hare eenzaamheid op het oude slot dubbel smartelijk gevoelen. Haar vader, die zich zeer weinig om Heden overleed tot ome diepe droefljjwd onze geliefde Vader, Behdwd- enk Grootvader de Heer G. Ilt ltFIts pzn, op den leeftyd van ruiimiM/jaren. 'Uit aller naqn Amersfoort, 24 Dëc. 93. H.H. leden worden in- kennis gesteld, dat de UlffVOERING op. den door bet bestuur bepaalden tiblum,\wegens rede nen, onafhankelijk v*p deri wil van ge noemd bestu'qr, NIET kan p)aats hebben, doch thans ddfiiiitief is \<;jjfeald op "fïET"BESTU.UR. KANTOOR alhier vroidt gevraagdsal Aanbiedingen^ van dit blad. Gevraagd om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, hetzij voor NOOD HULP, hetzij voor VAST, een nette die goed KOK^N en WlhtiffiN I Zich liefst ikpersoon aanme. avonds na 7 u Muurhuizen F 5 Is iederen Woensdag en Vryd^tg van «f JANUARI te spieken in het h/rtel Mui.ler. Voor het maken van kunsf gebitten. Tandheelkundige operatiën zonder pijn. Wenscht ge 's wekelijks eenige nuttige wenken en goeden raad te ontvangen welker opvolging voor ieder, die er slechts ernstig de proef van nemen wil, onge twijfeld goede vruchten diagen zullen, abbonneert U dan op Weedbladyje gewijd aan de belangen van handbinrti./n Veeteelt. Da prijs Is sltohts 50 cent per 3 maanden, franco per post. Het wordt in zeèY bevattelijkefi geest ge chreven en biedt allen abbonnës gratis gelegenheid om over allerlei onderwerpen inlichtingen te vragen, die,tin volgende nummers zoo spoedig en zoo goed moge lijk ten algemeenen nutte worden beant woord. 'V Lees vooral het Proefnummfs^-, dat op franco aanvrage gratis ter ken nismaking wordt toegezonden door de Uitgevers GOUDA. D) a"e plaatsen worden AGENTEN gevraagd om met dit blad te weiken haar bekommerde, tante Martha die in haar beperkten gezichtskring bij haar be scheiden, zacht karakter, geen begrip had van zulk een levondigen, opgewekten geest als Irma bezat, konden niet weten, waar aan zij behoefte had, om deze eenzaam heid, waarin zij opgraeide zonder het minste verkeer met meisjes van haar leef tijd, dragelijk te maken. Tot dusver.niets anders kennende, had zij onbezorgd van den eenen dag in den anderen geleefd eenmaal echter uit deze onbezorgdheid gewekt en in den opwekkenden omgang met den kunstenaar, met den kunstenaar met den beschaafden man tol bewustheid gekomen, hoe gebrekkig haar eigen kennis de omgang was waartoe zij zich tot dusver had bepaald gezien, was zij na zijn vertrek niet in staat de vroagere zorgeloosheid terug te vinden. Hierbij kwam nog, dat zy van haar nieuwen vriend geene tijding ontving, en dat deze haar in het volgende vaarjaar evenmin kwam opzoeken, zooals hij beloofd had. Van dig tot dag, van week tot week had zij op hem gewacht, toen het eerste zachte groen de bergen en het dal als met een geurige gazen sluier overdekte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2