Ofïïcieele Publicatie. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. w. postverkeer; er zijn soms veel valsche muntstukjes in omloop, het publiek zij dus gewaarschuwd, vooral voor het uit geven ervan, omdat daar grooter straf op gesteld is dan op het ontvangen. Zoo'n kaartje op 1 Januari maakt het heele afgeloopen jaar goed. Hebt gij iemands bestaan in dat jaar schromelijk vergeten en U in den loop van het jaai dus aaD een aantal onbeleefdheden schul dig grnaakt, stuur hem dan voor zijn Nieuwjaar een kaartje, om hem te over tuigen, dat zijn persoon geen oogenblik uit uw gedachten geweest is en ten be wijze, dat gy hem zijn levensconcessie weer voor een jaar verlengt. Zoo kan één kaartje een heele som van achter stallige beleefdheden vertegenwoordigen. Die gewoonte van het namen sturen zijn wij zoo vrij te rangschikken onder den schadelijken neerslag, die den edelsteen bedekt; meer nog is daar wellicht bij te rekenen, als b.v. de wensclierj van zekere gedienstige geesten, te veelsooitig om ze alle op te noemen, die geuit woideuom de wille van het gewone fooitje, bij het uitblijven waarvan de wensch wel eens in een verwensching zou kunnen over slaan. Maar genoeg. Neem deze uit wassen weg, en zegt gij dan nog, dat de dag der wenschen lastig, nietsbetee- kenend en verouderd is, dan zijn wij het niet met U eens. Misbruiken heden gebruiken niet op. Er ligt iels goeds en heerlijks aan ten grondslag; wij zouden nimmer hel uitwendige en zinnebeeldige uit het leven willen bannen, onder voor wendsel, dat het eigenlijk niets meer beteekent. reeds schaatsenrijders op zulk een groote watervlakte te zisn. De heide-stichting van den Oranje- bond van Orde, op het Hofveld te Apel doorn trekt meer en meer de aandacht, en veel bezoek ook van elders. Onlangs waren daar een paar Amster dammers wezen kijken, bij wien de lust tot navolging ontstond. Zij verzochten den directeur, voor hen elk een stuk heide, groot 1 heet, in de nabijheid der stichting, te willen koopen, alwaar zij dan voor zich huizen zullen bouwen. De militairen zelf, zoowel de onderof ficieren als de korporaals en manschap pen, werden onthaald op extra menage, terwijl des avons de taptoe ook door het muziekcorps werd geblazen en daarna weer eer.e wandeling dooi de hoofdstra ten der stad deed, waarbij zich eere groote menschenmassa aansloot. De poort der kazerne was met gaslich geïllumineerd. De inwoners van Harderwijk hadden door het uilsteken van vlaggen blijken gegeven van de ingenomenheid met het halve eeuwfeest van het Werfdepot. De anlirav kieavereeniging te Goes stelde met groote meerderheid den heer jhr. A. F. de Savornin Lohman candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. JEen gelukkig jaar wensckcn wfj den lezer. Uit Den Haag wordt gemeld: HH. MM. de Koninginnen woonden Zondag-avond de Oudejaars-dankzegging bij in de Groote Kerk onder gehoor van ds. Knotterus. Met Nieuwjaarsdag ging H. M. de Ko ningin-Regentes naar den bidstond in de Kloosterkerk, waarhij voorganger was ds. Gheel Gildemeester. In het daarvoor bestemd register, dat ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag ten paleize lag, werd door vele autori teiten, o. a. door ministers en hoofden van vreemde missiën geteekend. HH. MM. ontvingen des middags ten I ure ten paleize ter aanbieding van de gelukwenschen met het Nieuwejaarde leden van het Ciciele- en Militaire Huis von H v de K«ninair en de dames en heeren, behoorende tot het Huis van H. M. de Koning-Weduwe-Regentas, den Hofkapelaan en den lijfarts van H. M., de ministers, hoofden der Bestuurs-depar- tementen en de hoofden der Hooge Staatscolleges. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal zal, bij hare wederbijeenkomt den 9 dezer dadelijk in behandeling nemen het wetsontwerp tot wijziging van de ertt. 73 en 76 der Kieswet (hoogsl-aangesla- geDen) en dat houdende nadeie bepalin gen omtrent den suiker-accijns (beetwor telsuiker-fabrikanten.) Dadelijk na hare wederbijeenkomst, op Dinsdag 9 dezer, te half drie ure, zal "3e Eerste Kamer in behandeling nemen de weta-ontwerpen tot wijziging van de artt. 73 en 76 der kieawei en houdende nadere bepalingen omtrent den suiker- accijns (beet wortelsuikerfabr iekan ten). Op den Boschvijver te 's Graven- hage werd Zondag reeds vrij druk schaat sen gereden. Niettegenstaande het nauwe lijks tweemaal '24 uur had gevroren, was het ijs, hoewel zwak en weinig vertrouw baar, toch berijdbaar, 's Middags zakte een jongen er door, maar hij werd spoe dig op 't droge gebiacht. Voor de talrijke wandelaars was't een vreemd gezicht, na zoo weinig vorst, zijn, terwijl zij haastig en opgewonden naar het oordeel van den dokter omtrent den toestand van den onbekende vraagt. »De geneesheer geeft hoop op een spoedig heistel. De hoef van het paard heeft wel de borst geraakt en een bloed vat doen springen, doch andere verwon dingen zyn er niet. Heeft de gebles seerde eene gezonde constitutie, hetgeen de dokier, op zijn uiterlijk afgaande, schijnt aan te nemen, dan zal hij dit bloedver lies spoedig te boven komen, doch ver scheidene wekeD zal hij zich zeer bedaard moeten houden, opdat de bloeding niet op nieuw beginne." Onder deze verklaring had tante Martha zich weer op haar gemak in het rijtuig neergezet. Irma had naast haar plaat genomen, en de koetsier kreeg nu hel bevel, om de dames naar haar gemeube- leerd kwartier in de »Mohrenstrasse" te rijden. »Was de verwonde nog buiten kennis toen u het hospitaal verliet?" Neen, zooals de dokter mij mededeelde, is hij al heel spoedig uit zijne onmacht lot een volledig helder bewustzijn ont makt, ik zelva heb hem niet gezien, beslissing des dokters op de ■•ctrice afwachtte." in diep stil- haar, na Men schrijft ons: Men verneemt dat het bestuur van het Sanatorium te Baarn het voornemen heeft om daarvan een hotel te maken. Hoewel die inrichting ook daarvoor uilstekend geschikt is en door hare gezonde ligging te midden van dennebosschen zeker vael vreemdelingen zal trekken, is het te be treuren dat eene koudwatergeneesinrich- ting zal worden opgeheven, die als de best ingerichte en de schoonst gelagene kan worden beschouwd. Het ware te wenschen dat hst Sana torium in handen kwam van, of kon worden gepacht door H.H. doctoren die pastoor Kneipp's geneeswijze of die van dr. Kuhri toepassen, waarvoor het in alle opzichten geschikt is. Dia ingezetenen van Baarn, welke hoofd zakelijk hun bestaan vinden in het ver huren van kamers en de neringdoenden zouden er zich wel by bevinden. (Telegraaf.) Uit Doetinchem meldt men: Eene vreemde geschiedenis maakt het onderwerp der dagelijksche gesprekken van onze ingezetenen uit. Voor eenige dagen is hier nl. een heer overleden, die zijn vermogen aan een bloedverwant naliet, terwijl bij onderzoek bleek, dat alle stukken van geldswaarde, zooals ef fecten enz., waren verdwenen. Door de rechterlijke autoriteiten alhier, en ook door leden van de rechtbank te Arnhem, zijn verschillende personen in verhoor genomen, en is bij sommigen huiszoeking gedaan, doch tot klaarheid heeft men deze quaeslie nog niet kun nen brengen. Bij blijvend vriezend weder zal het kampioenschap van Nederland voor ama teurs 1893/94 verreden worden op Zon dag 7 Jan. a. s. op de baan der ijsclub nmcrreire-." Rotterdam De heer Rodenhuis, die zich met de heeren Kir.gma en Eden in Noor wegen op het ijs traint, zendt het vol gend briefje uit Hamar aan de Nederl Sport Overmorgen gaan Kingma en ik hoogst waarschijnlijk weer naar Nederland terug en hebben dan, zooals men licht begrijpen kan, het grootste deel onzer training achter den rug. Kingma is dit jaar zekar wel de man, die dit seizoen den Neder- landschen naam in ons vaderland hoog zal moeten houden tegenover het buiten land. Ik veronderstel daarom, dal een menigte sportliefhebbers den uitslag van zij training met kloppend hart tegemoet zullen zien. Ongeveer 5 weken hebben wij ons samen geoefend, terwijl ik hem steeds nauwkeurig heb gadegeslagen. Ik ben overluigd, dat men in alle opzichten tevreden over hem zal zijn, daar hij vol gens mijn opinie tot een der beste rijders der wereld gerekend kan worden. Vooral zijn «start" is niet alleen merkwaardig vlug, doch ook zoo mooi, dat allen die hel zagen, verwonderd opkeken. Dikwijls startte hij met de beste Noorsche star ters, doch zij konden hem op geen stuk ken na houden, terwijl ook Eden, ofschoon zeer vlug, hem nog niet bij het afgaan houden kon. Ook maakte hij vanaf het begin zijner oefening een speciale studie van het hoeken-maken, en ronduit moet ik be kennen, dat hij ze thans zoo best neemt, als er maar een ze maken kan, en niet voor Eden, die gepasseerden wnter zoo door zijn hoeken-maken de aandacht trok, behoeft onder te doen. Ook Eden, ofschoon nog maar 14 dagen hier, rijdt kolossaal, en ik ben er van overtuigd, dat hij, als hij zoo door mag met vorderingen te maken, de lui nog eens wat anders zal laten zien dan den vormen winter. Zijn wieliijden heeft hein meer goed dan kwaad gedaan, daar kan men gerust over zijn. tT' Afstand 500 en I500 Meter. Het bestuur van den Nederlandschen schaatsenrijdersbond maakt bekend, dat te Bolswaid op de banen van de ijsclub aldaar zullen verreden worden, het Kam pioenschap van Friesland 1893/94, voor amateurs en beroepsrijders, op banen van 500 1500 meter. Prijzen voor den amateurswedstrijd, voor iederen afstand-, kleine gouden en zilveren medaille; voor den winner van beide afstanden: gouden bondsmedaille, kampioensprijs. Prijzen voor beroepsrijders-wedstrijd, iederen afstand: f60 en f25; voor den winner van beide afstanden: f40 extra, kampioensprijs. Deze wedstrijden zulleo, ijs en weder dienende, plaats hebben op 8 Januari a. s. Voor zoover zulks in verband met den eigenaardiger toestand van dat korps kon plaats hebben, is eergisteren te Har derwijk het 50 jarig bestaan van het koloniaal-weifdepöt zooveel mogelijk fees telijk herdacht en in de kazerne huis houdelijk gevierd. 's Morgens om 6'/, uur werd het mu ziekkorps op de binnenplaats der kazerne vereenigd tot het gezamenlijk uitvoerei» der reveille, waarna de muziek, begeleid door fakkellicht, een maisch door de stad maakte. het stille leven op den »Dohlennest" de reis, de drukte in de residentie, alsook dit ongelukkig voorval met den onbe kende, op het gansche verlies harer bui tendien reeds verzwakte zenuwen, was te staan gekomenIrma, omdat zij de aandoening niet wilde laten blijken, die het gevolg was van het hei kennen, hel weerzien van een man, wiens naam te noemen haar vader haar streng verbo den had, en die trots dn verbod in dier bare herinnering bij haar was gebleven, die in haar geheugen weer oprees met eene kracht, waaraan zij geen weerstand bieden kon en die, steeds op nieuw in haar opkomend, haar voortdurend bezig houdt, trots de verstrooiingen welke het vroeger niet gekende leven eener groote stad haar in de eerstvolgende dagen brengt. Doch hier verlaten wij haai voor eens poos en vatten in eene andere rich ting ons verhaal weder op. In een hotel in de Wilhelmstrasse wa ren de groenzijden venstergordijnen tegen de stralen der middagzon neergelaten. Een aangenaam half duister heerschte er in dit vertrek, dat met alle mogelijke elegance en comfort gemeub,eld was en welks geniale rangschikking den jongge zel verried, die het bewoonde. Rookbe- noodigheden van alleilei aard en allerlei vorm stonden op de onderscheiden kleine »rvpf>~ b>— - -oor vvannept. -ii ^wasnen wcc. twee plotselinge sterfgevallen onder cho- lera-achtige verschijnselen voor. Rij de Ned. Herv. gemeente in den ring Amersfoort waren op 1 Januari de volgende plaatsen vacant: Austerliiz, Hoogland en Soesterherg, waarvan Austeilitz eerstdaags weder vervuld zal worden, daar de heer Jac. Mooij, cand. te Deutichem, het beroep naar die plaats heeft aangenomen. De heer F. Fopma, onderwijzer aan de Christelijke school alhier is iri gelijke betrekking benoemd te Zwammerdam. In „Ons Huis" te Amsterdam wor den deze winter weder verschillende le zingen gehouden, o.a. den 31 Januari door den heer A. M. Kollewijn over „de ontdekking van Amerika." De officier van gezondheid le kl. Tousfeldt wordt met 1 Mei naar hier overgeplaatst. De le luit. der inf. O. I. leger G. van Rietschoten, gedetacheerd bij de hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage, wordt 1 Mei a. s. voor 5 maanden ge detacheerd bij het le reg. veld.-art. al hier. -Zondag 14 Januari wordt alhier een buitengewone algemeene vergadering der Nederl. Vereeniging van Spoorweg amb tenaren" gehouden. Aan de orde is de verkiezing van drie bestuursleden, van een veiantwoordelijk redacteur, en wat •verder ter bespreking ter tafel komt. De voor den dienst in Nederl. Indië bestemde 2e luits. der cav. K. W. Rauh, en J. de Koningh, moeten vóór of op 27 Januari e. k de reis naar Java aan Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het in dit nummer voorkomend verzoek van het bestnur der Vereeniging Liefdadigheid" Wij geloven met die bloote aanwijziging te kunr.en volstaan, overtuigd als wij zijn, dat de vereeniging zich in haar kort bestaan, de sympathie van eenieder heeft weten te verwelven. Met genoegen stellen wij ons beschikbaar om giften, die men aan ons bureau mocht willen doen toekomen, aan het hoofdbestuur ter hand te stellen. In den loop der volgende week zal een begin worden gemaakt met het laten rondgaan eener wagen, die voor de ver eeniging, oude afgedragen kleedingstuk ken en al wat in een huishouden zoogenaamd waardeloos is komt inzamelen. Nader zal worden bekend gemaakt op welke dagen de wagen de verschillende wijken zal bezoeken. en groote tafels van gebijst eikenhout, boeken, dagbladen, brieven lagen op de, van hetzelfde hout kunstig vervaardigde secretaire in eene chaos uitgespreid, waar uit alleen de eigenaar wijs kon worden. Gemakkelijke schommelstoelen en fau teuils, van den modernsten vorm, noo- digden tot rusten uit, studiekoppen land schappen in zwarie lijsten, versierden de wanden. Boven den, door zuilen gedragen schoorsteen bemerkte men een doek, dat een zeer eenvoudig landschap voorstelde en in zijne artistieke uitvoering, alsmede in de breede, geniale opvatting, waar mede het behandeld was, niet de hand van eeu dilettant, maar van een groot artist verried. De achtergrond van het schilderij vertoonde een dampig blauw achtig verschiet en op een groolschen bergrug de schilderachtige omtrekken van een oud slot. Op den boschachtigen voorgrond lag, tegen eena berghelling aan, een molen, wiens diaaiend rad schuimende golven naar den diepen vijver dreef en zoo vol leven, zoo natuurlijk geschilderd was, dat men het ruischen van het opgejaagde water meende te hooren' en zich in verzoeking voelde gebracht om naast riet en lotusbloemen, die den vlakken oever als omlijstten, een plaatsje in het gras te zoeken en hier uren lang naar de zonderling eentonnige en toch nimmer vermoeiende melodie van het ruischend-snorrende molenrad te luisteren. (Wordt vervolgd.) De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staalsblad no. ü5). Brengen ter kennis van het publiek dat door hen aan J. G. de Jager en zijne rechtveikiijgenden vergunning is veileend om eene brood- en koekbakkerjj opte- richten in het perceel, alhier gelegen aan de Krommestraat, wijk F, no J39, kadastraal bekend onder sectie E, no. 487. Amersfoort, den '2. Januari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, L. scSSJus. Het in het Noorden van ons land vrij algemeen bekende slot van den Gi aaf »Zu Inn- und Knyphausen", gelegen in Oost-Friesland, drie kwartier uur gaans van het stadje Norden, is dezer dagen een prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan door h«t vuur vatten van een Kerstboom, die in het ontvang- salon in den vorstelijken vleugel van het slot stond. Deze zou ter eeie van de aanwezige gasten nog eens aangestoken worden In minder dan geer. tijd was de zoldering van dit vertrek doorgebrand en verspreidden zich de vlammen in de daarboven gelegen ridderzaal. Daar deze geheel met hout bekleed was, greep het vuur zoo snel om zich toe, dat eer nog de eerste brandspuit, die ongelukkig on- bruikhaar bleek te zijn, op het terrein verscheen, de vlammen het dak reeds uitsloegen. Nu was het lot van het kas teel beslist. Aan redden werd in de verwarring vooreerst niet gedacht. De heeren en dames, die, van een jachtpartij thuis komende, toilet maakten voor het diner, poogden de vlammen te blusschen, maar zonder gevolg. Nu trachtte men zooveel mogelijk te redden. Slechts wat in de kamer van den Giaaf was en de bibliotheek kon aan de vlammen ontiukt worden. Inde ridderzaal zijn de portretten der voor ouders, te beginnen met Uniko Mannings tot den tegenwoordigen bezitter en die zijner gemalin, die met de geschiedenis van het grafelijk huis zoo nauw verbon den zijn, een prooi der vlammen gewor den. Eerst tegen twee uur werd men den brand meester; vele brandspuiten uit de naburige plaatsen hebben zooveel zij konden gedaan om te blusschen, maar het is hun slechts gelukt uit de bene denvertrekken menig kostbaar stuk te redden. Overigens is door het water nog veel schade aangericht. Door dezen brand heeft de provincie Oost Friesland een oud, waardig slot verloren, dat in het jaar 1678 door den vrijheer Dodo van Kuiphausen, heer te Sützburg en Jendelt, was hernieumd. «Een prijs der deugd." Het Rolt. Nbl is voor 1894 met iets nieuws voor ons land voor den dag gekomen. Het looft n.l. »een prijs der deugd" uil, ten bedrage van f 1000, welke premie wordt gesteld op de edelste daad, welke in 1894 ter keunis van de redactie wordt gebracht. Zij noodigt daarom hare lezers uit, haar per brief kennis te geven van bij zonder edele handelingen of gedragingen, die hun ter oore komen; het Rott. Nbl'. zal deze laten onderzoeken, de bevinding mededeelen en op 31 December van dit jaar melden, aan wien wegens onbaat zuchtige handelingen, edel gedrag, lang durige opofferingen, de eereprijs is waar dig gekeurd ten bedrage van één duizend gulden. En nu zegge men nog, dat de deugd niet beloond wordt I Een nieuwmodische Rinaldini. Uit Nordhausen wordt eene moderne Rinaldini- geschiedenis verleid. Een verliefd paartje bouwde zich in een bosch een hut, die zoo gezellig mogelijk werd ingericht. Daar bracht het paar de maand Augus- door in gezelschap van een vriend, wiens naam tot nng toe onbekend is. Van lucht en liefde alleen konden evenwel de drie niet leven; daarom wer den nu en dan wandeltochten gedaan naar het stadje Gonna in de n ij bijheid, waaruit dan alles, wat de kluizenaars noodig hadden of wat hun bruikbaar of praclisch scheen voor hun thuis, meena men, doch zonder betaling. i Maar de inwoners van Gonna vonden i dal minder mooi, en zij waren zoo hard vochtig een regelmatige drijfjacht te hou den op de boschmenschen. Terwijl daar- i hij de vriend van het paartje zich heen- i sloeg door de keten der diijvers, wer- den de 26-jarige arbeiders RudolfSolf en eene 25-jarige mooie jonge vronw, die evenals de beminde van Rinaldini Rosa t heette, gevangen genomen en onmeedoo- geiul aan de prozaïsche rechtbank over- geleverd. En de rechters bleken zoo weinig gevoel voor romantiek te hebben, dat, schoon er alleen kleedingstukken en eetwaren gestolan bleken, zij Solf tot dertien maanden en Rosa tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeelden. Uit de Figaro: De last van te stotteren in dezen tijd. Twee heeren loopen langs den boule vard. De een zegt: •Ik kom van mevrouw de de de Z.ik liet er een bonbeen bonb. (uitgesproken als bombe bomb). Voor hij den tijd had er onnière ach ter te voegen, vatten twet stille briga diers hem bij den kraag en sleuren hem met zijnen vriend naar het politiebureau. Dr. Sperling te Berlijn geeft in de Deutsche Med. Wochensclirift een over zicht van het ontstaan en den loop der tegenwoordige influenza epidemie. Hij noemt dit de vierde epidemie van c den nieuweren tijd. >J( Reeds in October 1893 kwamen te Frankfurt s. C. en te Neurenberg ge vallen van influenza voor. Te Frankfurt steeg van October tot aan den aanvang* vun Docember hel aantal wekelijks waar- genomen gevallen van 31 tot 248 In einde November en in December1 verspreidde zich de influenza over tal van Duitsche plaatsen, vooral over Harn-, burg, waar van half November tol de g- eerste week van December ongeveer 1800 u gevallen voorkwamen en in eene week y 34 sterfgevallen, en voorts over Darm- a stadt, Altona, Berlijn, Bremen, München, sj Mainz, Maagdenburg, Dantzig en Stettin, g In vele plaatsen zijn de sterftecijfers, k vooral in het begin van December ge- slegen, vooral het aantal overledenen aan ziekten der luchtwegen, maar toch blijkt n de epidemie tot heden veel minder ge- g vaarlijk dan de voorgaande en neemt zij weer in tal van plaatsen af. p Ook heerscht de ziekte hevig te Lon- p den (74 sterfgevallen in de laatste be- richtsweek), te Liverpool, Edinburg,Wales, Kopenhagen, Stockholm, Praag, Budapest 0 en Weenen. b l< Op Nieuwjaarsmorgen vond men in een der kelders aan den Singel te Am- ,j sterdam een mynheer zitten, die zoo aan g den zwier was geweest dat hij niet wist g in welke eeuw hij leefde. Hij was beroofd.] van zijn horloge, zijn portemonnaie, zijn y jas en zijn schoenen. Hoe hij in dezen toestand was gekomen, wist mijnheer vol-n strekt niet; waarschijnlijk heeft hij v 's-avonds het oude jaar met wal te veel glaasjes vaarwel gezegd en is op straat gekomen door de koude bevangen, waar- na hij in handen is gevallen van straat- z. roovers. z Noodlottige geltjkenis. Te Kopen- hagen heeft een bankier ondervonden, dat de gelijkenis met een groot man evenmin altijd een weldaad der goden is, als zijn vriendschap. De bedoelde bankier, Carls- j, ben genaamd, leefde gelukkig en tevre-iz den, voor zijn gezin en zijn zaken, toen j, een vriend hem mededeelde, dat hij spre-y kend op czaar Alexandei III van Rusland.} geleek. Dit verblindde hem geheel: hijB ging zijn baard dragen zooals de czaar en v nam geheel de manieren van dien souve-, rein aan, tot zelfs de gewoonte om ondejg het spreken telkens met de hand over den„ schedel te strijken. -- Zijn eenigste wensch was aan den czaai( te worden voorgesteld; dit gelukte hem en ook Alexander sprak zijn verbazing, over de frappante gelijkenis uit. i Dit bracht den ongelukkigen Carsbenj tot waanzin, die nog toenam toen hij eeiï, paar maal op straat voor den czaar gehou-^ den en door het publiek toegejuicht werd.i, Hy reed voortaan 6lechts uit in een rytuigy I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2