BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Gemengd Nieuws. Staatstoezicht op Weezen- verpleging. In een buitengewone vergadering tsd de kiesvereeniging «Veluwe" te Apeldoorn is aan het bestuur opgedragen een adres te richten aan de Tweede Kamer, hou dende het verzoek: de noodige verorde ningen of wetten in het leven te roepen, opdat niet alleen Neerbosch, maar alle liefdadige gestichten in Nederland, spe ciaal die waarin minderjarigen verpleegd worden, aan Staatstoezicht worden onder worpen. Alle kiasvereenigingen in Nederland zullen worden uitgenoodigd bare adhaesie hieraan te betuigen. Neerbosch. Er heeft zich te Apeldoorn eene com missie gevormd, welke zich ten doel stelt, gelden bijeen te brengen tot financieelen steun van den heer Van Delh, die tegen- ovei den machtigen invloed van de aan hangers des heereo Van 't Lindenhout, tot nu toe geheel alleen staat. De commissie is van oordeel, dat wan neer den heer Van^Deth niet meer, zoo als dit thans het^ geval is, geldelijke moeilijkheden in den weg staan, dit zeer bevorderlijk zal zijn aan het opheffen van de onzekeiheid, waarin het Neder- landsche volk tot nu toe verkeert in zake weesinrichtiog te Neerbosch. Men meldt ons, dat de commissie in zake Neerbosch, Woensdag 24 Januari a.s. bare eindvergadering tot vaststelling van het rapport zal houden. Werkverschaffing. De volgende wijze van werkverschaf fing wordt thans in verscheiden plaatsen der provincie Noord-Holland toegepast. Vanwege een commissie wordt den inge zetenen een lyst voor financieelen steun ter teekening aangeboden; zij die eene bydrage verleenen kunnen onverschillig voor welken arbeid, één of meer werk- loozen op aanvrage aan de commissie, in hun dienst verkrijgen. Het tarief is be rekend op f0,10 per uur. Zaak-De Jong. De berichten omtrent de instructie in zake De Jong zijn in den laatsten tijd schaars.- De instructie is dan ook zoo goed als gesloten. Zij heeft weinig succes gehad in weerwil van de groote moeite en wanhopige pogingen, door de justitie ingesteld om op hat spoor der misdaden te komen, waarvan men zich oveituigd houdt, dat door De Jong gepleegd te ziin. Hy blijft, naar de Amst. Ct. mededeelt, zichzelven volkomen gelijk, houdt zijn onschuld aan vrouwenmoord hardnekkig vol; schrijft zelfs zeer gemoadelijke brie ven aan da beide vrouwen, die natuur lijk beateld worden, doch steeds onbe- steld terugkeeren. De Jong heeft ech ter de verzekering gegeven, dat wanneer zyn zaak voor de rechtbank komt, men raar zal staan te kijken. De beide vrou wen zal hy daar doen verschijnen. Als hij uit de gevangenis komt, heeft hij beloofd met verschillende lui te zul len afrekenen, vooral met de couranten, want hij begrijpt hoe weet ie 't? dat deze nog al wat van hem verteld hebben. Dat belooft dus watl Een nieuwe instructie is thans legen hem geopend in zake oplichting. Ook daarbij verloochent hij zijn ge wone sluwheid niet. Zelfs poogde hij door het verkeerd opgeven van het jaar waarin hij gevonnisd werd onder het be reik der oude strafwet te vallen, inplaats van de thans vigeerende, die hooger straf bedreigt. Daar de oplichterij bewezen kan wor den, hoopt men het heer althans, volgens de A. C., voor een jaar of vier on schadelijk te maken; in dien tijd kan nog veal aan het licht komen over hel verdwijnen der vrouwen. zeggen, tegen dezen naam. Op den «Dohlennest" toch had zjj nooit getoond den schilder ongenegen te wezen Deze naam dus, iets wat zij reeds lang vermoedde, moest met het duister verleden haars vadeis in een noodlottig verband staan en wellicht een maal verwoestend voor het lot van haar ongelukkigen vader zijn geweest. Was thans het oogenblik daar waarop zjj hieromtrent de zoozeer verlangde op heldering zou krijgen, waarop zij zich den vloek zou kunnen verklaren, die op dezen naam scheen ta drukken. »Gij vergist u," zeide Irma met onge wone zachtmoedigheid in den toon, »de- ze baron was niet hier, met dit kaartje 8praekt alleen degene zijn dank uit, die door een slag onzer paarden getroffen en door ons in het hospitnal gebracht werd." »Dat zou een baron von Kamer ge weest zyn," en de oude juffrouw, buiten adem door deze ontdekking, zonk als ver nietigd op een stoel neer. «Wat heeft die baron von Karner dan toch gedaan, om u zoo zeer te doen ont stellen?" >Wat hij gedaan heeft, kind? Ik, weet niet, of ik je dat mag zeggen." Zij sprak ia korte afgebroken woorden, zeeals atteetal by eea sterk epgewekte Influenza. De schrijver der Haagsche kro niek in de N. Gr, Ct., schrijft omtrent het heerschen der influenza; sOoze geneesheeren, die 70 tot 120 patiënten daags bezoeken, ontwikkelen een ijver en een toewijding, waarvan niet dao met de grootst mogelijke erkente lijkheid kan worden gewaagd. Het is waar, dat zij het zich natuurlijk ook eenigszins gemakkelijk moeten maken en men verzekert mjj dal een onzer ge neesheeren dezer dagen van huis een pak recepten medenam, waaraan alleen de naam van den lijder ontbrak, en aan al zijn volwassen influenza-patiënten een volkomen gelijkluidende behandeling voor schreef: karnemelk met grutten en stroop, veel warme limonade, driemaal daags een gram antypirine. Kan best waar zijn, want het is anders moeilijk te begrijpen hoe één geneesheer 120 visites daags zou kunnen maken en toch nog thuis patiënten ontvangen." Ongelukken op het ijs. Tengevolge van de menigvuldige wak ken, die thans zijn dichtgevroren, doch nog zeer onsterk zijn, hebben gisteren in Friesland nogal ongelukken plaats gehad. Nabij Heerenveen, by de bolerfabriek aan de Veensluis, zakten 7 heeren en dames er tegelijk in, waai van eeue dame geheel onder het ys raakte. Al deze peisonen waren uit Heerenveen en Joure. Met moeite werden allen nog gered. Op de Langweer der wielen is een geacht ingezetene van Sneek, in het gezicht van een paar vrien den, in een wak gereden en verdronken, tonder dat zij hulp konden bieden. Een lo-jarig meisje te Zaandam, dat zich met schaatsenrijden vermaakte, zakte gistermiddag door het ijs en verdronk. Een natuurverschijnsel. Zaterdagavond circa 7 15 (Amst. tijd) werd even buiten Naarden een prachtig natuurverschijnsel opgemerkt.JJe vrij don kere weg werd plotseling sterk verlicht, en omziende bemerkte de waarnemer, dal aan den zuidoostelijken horizon een vallen- deslervan buitengewone grootte langzaam neerdaalde en op eene hoogte, naar gis sing 40 graden boven den horizon uit eenspatte. IJs-wedstrijden. Uit Kralingen wordt gemeld: De deelneming aan den wedstrijd op Zondag, wanneer het kampioenschap van Nederland zal worden verreden, belooft zeer groot te zijn en van alle oorden des lands worden de beste lijders verwacht. Men had gehoopt ook Jaap Eden, nu te Hamar zich oefenende voor de groole wedstrijden om het wereldkampioenschap, in begin Februari te Stockholm verreden wordende, te zien mededingen. Helaas, dat gaat nietniettegenstaande de IJsclub van Kralingen en omstreken de reiskosten heen en weer van Hamar heeft voorgesteld te betalen, telegrafeeida Eden dat wilde hij eenigen kans hebben om het wereld kampioenschap te winnen, hij onmogelijk zijne training kon slaken. Rotteidam zal het dus zonder Eden moeten doen. Voor de op heden en morgen te Zwolle te houden wedstrijden van het kampioenschap der wereld is reeds al daar aangekomen de heer Hagen uit Nooi- wegen. Een ongeluk. Men meldt uit Utrecht: Zaterdagavond is profeasor Talma, ko mende van het station Oosterspoor in de Maliebaan op het stationsplein tengevolge van de gladheid gevallenen met het hoofd op de steenen terecht gekomen. In bewus- teloozen toestand werd de hoogleeraar huiswaarts gebracht. Hoewal hij ook he den nog absolute rnst moet houden en dus geene praktijk kan waarnemen, schijnt de toestand niet gevaarlijk. Naar gemeld wordt zijn den ont vangers der registratie en domeinen een aantal exemplaren toegezonden van de drift plaats heeft. »Je vader hij houdt er niet van neen, bij wil het niet, dat men zijn verleden oprakelt, dat men tegen iemand er over spreekt." «Dat mag op anderen toepasselijk wezen, zeker niet op zyn kind, dat geen kind meer is en het recht heeft haars vaders lotgevallen te leeren kennen." Tante Martha zag hare nicht verbaasd aan, ja, bijna met schuwe blikken. De rustige, vrouwelijke waardigheid, waar mede zij dit antwoord gaf, bevreemdde, ja, bracht haar geheel en al in verwar ring. Zij had in Irma tot dusver nog steeds het onmondige, moeielijk op te voeden kind gezien, welks opleiding wel sinds twee jaar aan de strenge, geregelde discipline van het pensionaat was toever trouwd geworden, doch dat zij zich uil ouder gewoonte nog steeds in de verzoe king voelde gebracht om als kind te be handelen. Nu kwam dit meisje met de duidelijke, zonder den minsten hartstocht afgageven verklaring voor den dag, dat zij den levensloop van haar vader wilde leeren kennen, zij bleef zelfs bij deze verklaring, ondanks het stilzwijgen en de besluiteloosheid van tante Martha, of zij haar deze verklaring m^cht geven, door er bij te voagen: »Ik heb, tapte-lief, niet alleen als kind het recht, om daze verklaring te verde- «Leiddraad voor de belastingplichtigen in de vermogensbelasting, door den hoofd inspecteur G. van Iterson, ter kostelooze uitreiking aan belanghebbenden. Men maakt aan de N. R. Ct. de opmerking, dat de drukte op de postkan toren op Nieuwjaar lang niet zoo overwel digend is geweest als vorige jaren. Moge daartoe veel bijgedragen hebben, dat 31 December op Zondag viel en er dus wei nig handelscorrespondentie en geen cou ranten werden verzonden, toch meent men te bespeuren, dat het nieuwjaarswenschen over de post vermindert en vooral het meer ontwikkelde deel der bevolking meer en meer het nieuwjaarwenschen achterwege iaat. In dit nummer komt weder de ge wone traditioneele jaarlijksche afkondi ging voor der z.g. Zondagswet. Nu er tegenwoordig zooveel vooi Zon dagsrust wordt gepleit, kan hel zijn nut hebben die veroidening eens aandachtig door te lezen, maar er zich dan tevens aan te houden ook. De vereeniging »de Locomotief", optericht den 2.1 en October 1893, hield gisteravond in de bovenzaal van de so- citeit «de Keizerskroon" hare eerste buitengewone vergadering met dames. Na eene keurige openingsrede, uitgespro ken door den Voorzitter, den heer Kortcn- bos, werd een aanvang gemaakt met de uitvoering v in het met veel zorg en tact saarogesleld programma. »De burger wacht", komische scène, werd door 12 heeren uitgevoerd op eene wijze die aller lachlust opwekte, en waartoe vooral de koddige coupletten, voorgedragen door den tamboer-majoor, den heer B. aan leiding gaven. Een daverend applaus was dan ook eene rechtmatige hulde aan de executanten gebracht. «De haas" en «een kijkje in de brievenbus" werden door den heer de B. op zeer verdienstelijke wijze vertolkt, terwijl de door de heeren B. en v. W. gehouden voordracht getiteld «mettertijd", coupletten op plaatselijke en andere toestanden betrekking hebbende, weder op buitengewone wijze de lach spieren in beweging brachten. «De hu welijksdag", komische scène, dooj den heer B. gehouden, was zeker in de af- deeling «voordiachten" het glanspunt van den avond. Ieder couplet lokte een applaudisse- menl uit waaraau schier geen einde kwam, en dat den heer B. dan Trok- 'be woog herhaaldelijk terugtekeeren. Even zoo had de heer v. W. groot succes met Je komische voordracht. «Dat bevalt mij niet." Zij werd op hoogstverdienstelijke wijze door genoemden heer v. W. voor gedragen, en als vergoeding voor het levendig applaudissement van leden en geïntroduceerdenwerd door hen «De Nederlandsche vlag" voorgedragen. Hoe wel wij voor die voordracht ook niets dan lofhebben, hadden wij toch wel gewenscht, dat in zij een ander costuum ware geschied. Het eostuum gedragen bij de voordracht «Dat bevalt mij niet," paste minder bij de laastge- houdene. Wij zeggen dit niet om aan merking te maken, maar alleen om te voorkomen dat zulks in den vervolge zich herhale. Het blijspel «Eind goed alles goed," voor de pauze ten tooneele ge voerd door de heeren van G. en de V., liep goed van stapel, doch werd over troffen door het blijspel. Eene gezellige kamer Dat mag een stukje genoemd worden hetwelk in alle opzichten aan alle recht- niat'ge eischen ven het gehoor voldoet; vooral voldoet, wanneer het zóó wordt gespeeld als gisterenavond door den heer M., als de Repelaer, gepensioneerd O.-I. officier, ridder der M. W. O., de heeren B., BI. en van W. als studenten en den heer de B. als hospes Achthuis. Het ge heel hield de saamgekomenen den ge ren, maar ik moet haar hebben, om mij can de richting te houden, die de plicht voorschrijft en die mijn zwak hart, zon der een blik in 's vaders verleden, zich wellicht geneigd kon gevoelen, hem te verlaten." «Hoe moet ik dat begrijpen?" vroeg tante Martha, in steeds grootere verwar ring, «wat heeft het verleden van uw vader met uw hart te maken?" «Laat dat, bid ik u, mijn geheim blij ven," zeide Irma zacht, «wellicht raadt u het zonder moeite, als ik u zeg, dat de kunstenaar, de vriend mijner jeugd en de baron von karner een en dezelfde persoon zijnl" «Dat wist ge en toch. «Juist dat, wist ik tot op dit oogen blik niet," viel Irrna baar opgewonden in de rede. «Om nieuwe dwalingen te voorkomen, wil ik daarom het verleden van mijn vader leeren kennen, waarin deze naam zulk een noodlottige rol speelt, dat zelfs mijne goede tante, die zoo wel willend over andere menschen oordeelt, geheel buiten streek geraakt." Zij sprak thans weer bedaard, ofschoon de bleekheid van haar liefelijk gelaat genoegzaam bewees, hoe zwaar haar dtze kalmte viel. (Wtrdt vervolgd). heelen avond tot in den nacht -- op alleraangenaamste wijze bezig. Een woord van dank aan heeren excecutanien is hier volkomen op zijn plaats, dat ook niet mag worden onthouden aan den verdienstelijken trombonist, den heer Jochems voor de solo die hij ons deed hooren, en evenmin aan den beeaafden artist den heer Hendriks, die eene solo voor piccolo voordroeg. Gisterenmiddag ontspoorden van een goederentrein, komende uit Utrecht, op de hoogte van het kruispunt bij het nieuwe station alhier, vier wagons. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor, maar eenige materiëele schade ward aangericht. Door burgemeester an wethouders is aan W. J. H. Hageman vergunning tot verkoop van sterkendrank in het klein verleend in het perceel wijk F, No. 29, aan de Langeslraat, laatstelijk bewoond door de weduwe J. R. van Os. Door den heer burgemeester is aan de commissie te Leeuwarden eene som van f108 overgemaakt, door ingezetenen dezer gemeente bijeengebracht tot leni ging van de ramp die op 1 December j.l. het visschersdorpje Wierum, in Friesland, heeft getioffen. Vanwege H. M. de Koningin is aan A. van de Barg geb. Gytenbeek eo aan wed. G. da Vrij geb. Van Roekei een onderstand ten bedrage van f25 voor ieder ter hand gesteld. Hedenavond vergaderen burgemees ter en Wethouders tan raadhuize met een 20-tal werkbazen, ter bespreking van het rekest van «Patrimonium" in zake de opname van een minimum-loon en maximum-werktijd in de bestekken voor gemeente-werken. De heer N. R. C. A. van der Pluim militair aphoteker le klasse bij het Mili tairhospitaal alhier, is gedetacheerd bij het Militaire hospitaal te Utrecht tot het vol gen van een cursus in de bactereologie. Bij den agent der Nederlandsche bank alhier is ontvangen een vaHch munt biljet van f10. Het is een der exemplaren van de ook in dit blad gesignaleerde biljetten met het nummer H F. 8590. Een gouden feest. jl. Maandag herdacht de eerwaarde H. Hurwitz den dag, waarop hij voor 50 jaar benoemd werd tot leeraar van het gods dienstig lsr. genootschap Talmud Thora. In Maart 1321 geboren is Rellisnitz (Russ. gouvern. Mohilew) begon hij zeei jor.g zijn theologische studiën te Minsk en voltooide deze aan het groot semena- rium te Walosin, waarna hij naar Neder land kwam. Na een kort verblijf te Amsterdam ves tigde de eei waarde, een uitstekend he- braïcus, zich hier ter slede. Met groote belangstelling, ook van de zijde vaa andersdenkenden, werd het gou den jubilé gevierd; de eerwaarde ontving behalve vele stoffelijke bewijzen van be langstelling, nog menig blijk van waar deering. Moge het den nog krachtigen, eerbied- waardigen grijsaaid gegund zijn nog vele jaren zijn ambten niet dezelfde toewijding te kunnen waarnemen. De minister van oorlog heeft be paald, dat in de garnizoensplaatsen waar aan de militairen van rijkswege geen brood wordt verstrekt, in 1894 eene toelage van 10 cent per dag voor het aanachaffen van brood zal worden toegekend. Aan het jaarverslag der Vereeni ging Dorcas, over 1893 en hare werk zaamheden geduiende dien lijd, ontlee- nen wij het volgende: De Vereeniging ontving aan jaarlijk sche bijdragen, vrije giften et: contribu- tiën der werkende leden de som van f609.70. Gedurende het jaar zyn door haar 51 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den dringenden nood van enkeleD trachten te leanigen, terwijl aan het einde des jaars bovendien door haar aan 278 huis gezinnen uitdeeling is gehouden van 394 ('mannen-, vrouwen-, kinder-)hemden. 112 Lakens 52 Dekens. 128 pr. Kousen. 60 pr. Sokken. 28 Baaien Kleedingstukken. De gewone jaarlijksche inzameling, zal in deze maand plaats hebben. 344ste «TAATS-LOTEKU. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 8 en 9 Jan. (1400 LOTEN) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f'1000 op No. 18/42. Prijzen van f 70. 803 17230 1/244 17254 208z0 en 20824. Te zamen 7 pryzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 804 834 7366 7367 9024 9034 9067 9164 9189 9194 9195 12880 12898 12908 12912 17202 17205 17218 17234 17255 1 /262 18721 18726 18775 18783 18799 207bl 20768 en 20782. Loten zijn nog varkrygbaar. a f 3,50 per Va» Naar aanleiding van het verzoek schrift van Liefdadigheid zijn de navol gende giften ingekomen Van N. N. "f300.—, N. N. f25.— N. N. f 10.N. N. f 10.v. B. f 100. L. f25.—, L H f 15.A. H. f20.—, R!f 2.-, M f5.-, H. f2.50, W. W.flO - S. f2 50, M. f0.50, N. N. flO.- v M f0.25, S. f0.10, S. f 10.E. f'io. benevens van Mevrouw G. G. een groote sprei ter verloting. Een vreemde verdwijning. Een eigenaardig verdwijnen is dat van den heer M. Piassant te Vincennes (België). De politie daar ter plaatse heeft een onderzoek ingesteld. Hetgeen daardoor aan den dag gekemen is, zou man kunnen noemen «De lotgevallen van een erfgenaam". Twee jaar geleden had de heer M. Piassant van zijn vader, aannemer van publieke wei ken, een groot vermogen ge- erfd. Van toen af werd hem het leven tot een hel gemaakt. Zoodra hij het geld der erfenis in handen had, werd hij door aanvragen om geld overstelpt. Uitvinders, arme en ongehuwde moe ders, behoeftige werklieden en vaders van 10 kinderen liepen zijn deur af, waa< bij weldra een groote menigte bevelen kwa men om zijn vermogen met anarchisteu te deelen. Om aan al deze aanvragen te voldoen zou het vermogen van Piassant ontoerei kend zijn. Hij eindigde met al die sollicitanten de deur te wijzen, waarop deze een ko mische wraak namen. Er werd in een krant geadverteerd, dat de heer Plassant zijn èènoogige dochter met een huwelijksgift van 500.000 fr. zou geven aan een jongmensch, dat met het zelfde gebrek behebt was. Toen alle èènongigen bij den heer Pias- sant de revue baddeo gepasseerd, riep een dergelijke advertentie de manken op. Piassant behield echter zijn tegenwoor digheid van geest. Een onderzoek, dat reeds eenige dagen is ingesteld, heeft zijn verblijf nog niet doea vinden. Het is buitendien voor hem te hopen, dat zijn kwelduivels hem niet ontdekken. Strenge konde. Ook in Zuid-Europa is de winter met ongemeene heftigheid ingevallen. Over geheel Italië heerscht eene buitengewone koude, en te Rome woedde Dinsdag, wat daar slechts bij hooge uilzondering ge schiedt, den geheelen dag een zware sneeuwstorm. Het Duitsche leger en de Winter. Zoodia de strenge koude ingevallen is, heeft de Duitsche keizer zijn voornemen te kennen gegeven groote wintermanoeu- vi es te doen houden, onder zijn persoon lijke leiding. De garnizoenen van Berlijn, Potsdam en Spandau zijn gereed, om bij hel eerste bevel uit te rukken. De gene raals en kolonels hebben verzegelde orders ontvangen, die geopend moeten worden, zoodra de keizer daartoe last geeft. Dit zal waarschijnlijk bij de nacht gebeuren. De manoeuvres zullen drie of vier dagen duren. De keizer wil zich overtuigen of de kleeiling en uitrusting van de troepen geschikt is om de manichappen te be schutten legen de strengheid van een winterveldtocht. Europeesclie vorsten. Omtrent den leeftijd der Europeesche vorsten blijkt uit den Almanac)de Gotha rooij 1894 het volgende Na paus Leo XIII, die 84 jaien telt, is de groothertog van Luxemburg de oud ste vorst (76 jaar). Nog geen jaar jonger zijn de koning van Denemarken en de groothertog van Saksen-Weimar. De ko ningin van Engeland en de groothertog van Mecklsnburg-Strelitz volgen dan met 74 jaar. Verder zijn 11 vorsten tusschen 60 en 70 jaren oud, 5 tusschen 50 en 60, 11 tusschen 40 en 50 2 tusschen 30 en 40 en 2 tusschen 20 en 30 jaren. De drie jongste regeerende personen zijn de 17- jarige koning van Servië, onze koningin en de 7-jarige koning van Spanje. Koningin Victoria legeert het langst t. w. 56'/, jaar op haar volgen de kei zer van Oostenrijk met 45, de groother tog van Oldenburg, die van Saksen-Wei mar an de hertog van Saksen-Altenburg met 40 regeeringsjaren. 14 vorsten regee- ren nog geen 10 jaren; 3 van hen, de vorst van Schasmberg-Lippe, vorst Fre- derik van Coburg, zijn eerstin het afge- loopen jaar op den troon gekomen. Een stoute diefstal. Een zoo stout mogelijke diefstal heeft er in den nacht van Donderdag en Vrij dag in den sneltrein BerlijnKeulen Parijs plaats gehad. In den trein te Ber lijn hadden de bankier Levy en zijn echt- genoote plaats genomen in een compar timent eerste klasse, om zich van Parij» naar Nice te begeven. Te Maubeuge kwamen drie deftig gekleede personen bij hen in het compartiment, waar de heer Levy en zijne echlgenoole tot dus ver alleen gezeten waren. Herhaaldelijk trachtten de drie vreemdeliugen een ge sprek met hunne medereizigers aan te knoopen. Vóórdat de trein te Saint-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2