NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND EEN VROUW HIT OE KAART, Officieele Publicatiën. No. 33. Woensdag 25 April 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. F euilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend firoote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door T. Wijnands ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene brood- en koek- bakkerij in het perceel alhier gelegen aan de Lavendelstraat wijk F, No. 407, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 672 op de Secretarie dei gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 7. Mei aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het ge meentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren leger, het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 23 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen niet, zooals in enkele bladen ten onrechte is gemeld, heden naar Soestdijk vertrekken, maar zich, naar thans met zekeiheid kan worden medegedeeld, eerst op Maandag 30 April a. s. daar been bege ven, met het voornemen, de geheele maand Mei op het Koninklijk lustslot te blijven. H. M. de Koningin-Regentes heeft gister namiddag te 5 uur ten paleize ontvangen de staatscommissie voor de droogmaking der Zuiderzee. De voorzitter der commissie, de heer Lely minister van waterstaat, bood H. M. het eindverslag van de werkzaamheden der staatscommissie aan en stelde H. M. de leden voor die, voor zoover aan hunne betrekking of functie een ambtsbekleeding verbonden is, in kostuum of uniform waren. De secretarissen vergezelden de com missie op hare audiëntie, die te 5 ure 29 min. was afgeloopen en gedurende welke de Regentes zich met verschillende leden onderhield. Een bom. Een leerling der H. B. school te Nij megen is voor onbepaalden tijd het bijwo nen der lessen ontzegd, omdat hij een bom in de gang van dat gebouw had neergelegd. Het veelbelovend jongmensch had een blikken bus gevuld met kruit en als ont ploffingsmiddel daarbij eenige z. g, klap pers gevoegd. In een Friesch blad worden twee ouderlooze lieve jongentjes van 8 en 10 jaar aangeboden, om onder milddadige en liefderijke christelijke opvoeding ze aan te nemen als pigendom. Men kan zich informeeren bij den voogd N. v. d. Leest te Bergumerheide (Fr.). In een bijeenkomst van de dage- lijksche besturen der gemeenten Ede, Barreveld en Nijkerk, ter nadere bespre king van de nog steeds aanhangige plan nen voor den aanleg van een lokaal-spoor weg, dan wel stoomtram op eigen baan tusscben EdeBarneveldNijkerk, werd na langdurige bespreking besloten, dat gezegde dagelijksche besturen aan hunne gemeenteraden zouden voorleggen de navolgende twee vragen:. 1. Of zij in beginsel, voor hunne rekening, gemeenschappelijk wenschen aan te leggen en te exploiteeren eene stoomtram met normaal-spoor, gedeelte lijk op eigen baan en gedeeltelijk langs daartoe geschikte openbare wegen, loo- pende van het station Ede, en daarmede in aansluiting over Barneveld naar de haven te Nijkerk. 2. Of zj), bij bevestigend antwoord, genegen zijn, ieder voor '/i gedeelte bij te dragen in een som vun f2500, gevor derd voor het opmaken der daartoe benoo- digde plannen, teekeningen en begroo tingen, zulks onder de door den inge nieur A. J. Krieger, in overleg met de dagelijksche besturen, gestelde voor waarden. Aeerboscb. De drie door de diaconie der her vormde gemeente van Winschoten te Neerbosch verpleegde weezen, schrijft de Winsch. Ct., wier ontslag uit die inrich ting om bekende ünancieele reden was aangevraagd, zijn daar Vrijdag terugge komen en spreken met lof over de inrichting en over de behandeling, die zij daar gedurende zes jaren hebben ondervonden. Zij zien er dan ook goed uit en zijn, naar het ons voorkomt, goed opgevoed. Wel waren ze blijde naai bun geboorteplaats te kunnen terugkeeren, maar dit kwam meer uit verlangen naar hun familie en vooral naar broeder en zusters en grootouders, die zij in al dien tijd niet hadden gezien. Bij hun vertrek van Neerbosch werden de weezen met eigen rijtuig naar Nijme gen gebracht en aan'l station van plaats- kaarten voorzien tot Winschoten en bij het afscheid van den heer van 't Linden- hout kregen ze behalve een hoeveelheid broodjes, ieder nog een gulden zakgeld. Hun uitzet zoowel onder-al bovenkleeren is niet minder loffelijk, ze vormen te zamen een groote kist vol en alles is nieuw. Van hetgeen de heer van Deth over de inrichting vertelt, is dezen verpleeg den niets bekend. De meisjes b.v. heb ben nimmer slagen gehad, de jongens een enkele keer een tikje, maar gestraft werd er in hoofdzaak dan, wanneer zij uitdrukkelijk verboden dingen deden, als wegloopen, roeien, zwemmen enz., voor eerstgemelden was wel eens toegepast een dag in den donkeren aardappelkelder. Bij het reinigen en baden der meisjes, waarvan Van Deth ook gewaagt was de heer Van 't Lindenhout nooit tegenwoor dig geweest, mevrouw een enkele maal maar steeds een der juffrouwen. Het zoontje van Van Deih hadden deze weezen wel gekend, maar zij spreken met niet veel lof van hem en zulke zijn er meer. Op deze wijze gaan de weezen voort te antwoorden op al de hun ge dane vragen, zoodat men daardoor tot de conclusie moet komen: Neerbosch is niet zoo slecht als de heer Van Deth dat heeft geschilderd. In het verkeer tusschen Duitschland en Engeland via Vlissingen Queens- borough zal met den nieuwen dienst een belangrijke verbetering en versnelling ge bracht worden. Volgens dat plan behoeft men Berlijn in plaats van om 7 uur 45 minuten 's morgens, eerst om 12 uur 's middags te verlaten, om toch nog om 8.45 minuten van den volgenden morgen te Londen te zijn, dus slechts 3 kwartier later dan thans. De verbetering voor Weenen en Dres den is van nog grooter beteekenis. Ver trekt men thans uit Weenen ten 2.30 des namiddags, van af 1 Mei kan dat 7 uren later geschieden, om toch onge veer op hetzelfde tijdstip als thans te Londen aan te komen, terwijl dit ver schil voor Dresden 5 uur 20 minuten bedraagt. Ook Hamburg en Bremen deelen voor 5'/, uur in deze verbetering, zoodat het buiten twijfel is, dat, op grond van deze voordeelen, bet verkeer over bedoelde verbindingslijnen, speciaal wat Vlissingen- Queensborougli betreft, belangrijk zal toenemen. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage waarschuwt dat men bij het aangaan van handelsbetrekkingen op zijn hoede zij voor Emil Ernst August Rieck, wonende in de van Dijckstraat 248. Willem Siehl, mede wonende aldaar en Wilhelmina Pelronella Verhulst, vrouw van Jacobus Wilhelmus Gretser, vroeger houder van een huis van verkoop, met recht van wederinkoop, thans gedetineerd als verdacht van heling, wonende in de van Leeuwenhoekstraat. Ter verklaring diene dat de naam van Siehl Jr. niet is Wzoon, doch dat hij wel de zoon is van W. (H J) Siehl. Behalve voor het Central Bureau Hol- landia, schreef Siehl Jr. ook brieven voor de firma's, resp. 's-Gravenhage, Delft en Amsterdam, Reinhard Voss Co, Emil Rieck en G. Zalm Bzoon. Eenige dagen geleden verzocht de officier van justitie te Amsterdam bekend ie worden gemaakt met de tegenwoordige woonplaats van Stokvis (rood haar, lever kleurige demi, grijze pantalon, bruine of •zwarte hoed, bottines) die 30 Maart jl. Amsterdam verlaten had onder voorgeven naar Dordrecht en Rotterdam te gaan en zich waarschijnlijk te Arnhem of Velp zou vestigen. Handelibelangen De Nederlandsche consul te St. Louis geeft in zijn jaarlijksch verslag o.a. de volgende wenken Er schijnt vooral onder de Amerikanen eene toenemende immigratie te zijn naar de vruchtbare Zuidelijke Staten, vooral naar Arkansas-Texas, Louisiana enz, waar vanwege de onafhankelijkheid der vroe gere slaven gebrek is aan geschikte land bouwers, en waar onder een tamelijk warm doch gezond klimaat, vooral op liooge streken, de resultaten hoogst be vredigend zijn. Ik betreur het immer, dat de onder nemende Hollanders volksplantingen stichten óf in 't zeer koude Dakota, of in de droge streken van Colorado, of in de droge streken van Colorado, of in de te hoog gekleurde landen van Californië terwijl 1000 maal 1000 hectaren land in 't Zuiden liggen, waarvan veel boven mate vruchtbaar en gedeeltelijk bedekt met zware en beste boomsoorten. Een kras ond vrouwtje. Berendina Wiecherink te Twekkelo zal 15 Mei a.s. haar 102den verjaardag vie ren. Zij is buitengewoon 1 kras voor dien hoogen leeftijd. Zij ziet r.og zeer goed en zelfs op vrij verren afstand onderscheidt zjj de voorwerpen zonder bril. Hooren kan ze minder wat haar zeer spijt, daar ze zeer veel van een praatje houdt. Zij lijdt erg aan de jicht en loopt alleen met een stokje in hare woning of liever in die van haren zesligjarigen zoon, bij wien zij woont. Zij is zeer goed gezond, ge zonder zelfs dan vroeger en heeft steeds een goeden eetlust. Haar lievelingsspijs is 's morgens en 's avonds een stuk zwart r oggebrood met wat suikeren dien zwur- ten kost verteert ze gemakkelijk. Zij heeft het niet altijd zoo goed gehad; ze heeft vaak gebrek geleden en op 50-ja- rigen leeftijd, na den dood van haren man, moest ze nog weer als meid gaan dienen om in de behoeften van hare nog jonge kinderen te voorzien. Gevolgen van den regen. De laatste regendagen zijn oorzaak van een tragisch-comisch voorval geweest. De vrouw van den heer H. had hare buurvrouw, de weduwe M. verzocht voor den volgenden dag het oog op haar wasch- goed te houden, dat zij op droogstokken had liggen, doch van haar venster uit kon zij zelf de kleedingstukken niet zien. De vrouw van den heer H. verklaarde zich hier gaarne toe bereid. Toen het den volgenden dag hard begon door J. A. M. I. 1) Het spijt mjj, dat ik in mijne jeugd zoo weinig aan het teekenen gedaan heb. Ik zou er nu voordeel uit getrok ken hebben. Met een paar potloodstreep jes had ik den lezer drie welgelijkende portretten kunnen geven, en wel die van de heeren, welke op den laatsten Zondag van de maand Maart 1800 en nog wat des avonds ten acht ure op de kamer van een der drie heel genoeglijk domino speelden en cognac dronken. Thans zie ik me genoodzaakt hun signa lement te leveren, maar ik neem me voor' dat niet al te uitvoerig te doen, opdat ze mijn Vrouw uit de Kaart niet in de schaduw stellen. De gastheer, een dikke dertiger, in dubbelen zin, boekhouder by de firma Jeweetwel in granen te Rotterdam, was een wandelende leugen. Immers zijn naam, van Dun, paste slecht by ziju op- gtblazen, bol gezicht, dat volstrekt niet versierd werd door een verradelijk kleur tje op de beide wangen, evenmin door het wratje op de punt van den betrek kelijk kleinen neus. Of hij «zwaar geleefd" bad, weet ik niet, maar zijn haar was heel dun het was blond, geloof ik, of zoo iets en zijn snorretje zou een goed figuur in een verzameling van curio siteiten gemaakt hebben. De sergeant van Beemae, van het regiment grenadiers en jagers uit den Haag, had zijn neef van Dun, die hij een vervelend «ètre" vond, zeker niet opgezocht en zijn verloftijd stellig in ander gezelschap te Rotterdom doorge bracht, als gezegde neef de zeer aanbe velenswaardige gewoonte niet had gehad «fideel te trakteeren;" terwijl de derde aanwezige, een zekere mijnheer Kramers, ongetwijfeld de uitnoodiging van zijn benedenbuur, die evenals hij in de Hoe- heeliestra t No. 96 «gestoffeerd" woonde zou afgeslagen hebben, als het regenach tige, gure weder en de moisige strater het niet zoo onaangenaam gemaakt had den het hoofd buiten de deur te steken. Bij de komst van den laatste had mijnheer Van Dan, die vervelend be leefd kon zijn, hem heel plechtstatig aan zijn neef voorgesteld waarby deze, die weinig van zulke «malle fratsen" hield, ongemerkt het saarngenepen mondje van den boekhouder zoo juist nabootste, dat Kramers moeite had zich ernstig te hou den. Dat talent voor de mimiek vertoonde zich in nog grootere male, toen de wak kere landsverdediger, die even goed de kunst van praten als van drinken ver stond, zijn ghs herhaalde malen op de gezondheid van zijn «geëerden en hougge- schatten" neef geledigd had. Het spel echter bleek minder aantrek kingskracht voor hem te hebben dan de goedgevulde karaf, en al bood het hem eenige malen de gelegenheid aan om een stuk of wat doodversleten aardigheden te plaatsen, het duurde niet lang of hij wierp bij een «rondom zes" van zijn neef zijn steenen over de tafel. «Loop naar de maan met je rondom zes. Is dat een spel I Het is goed voor ouwe wijven I Wat zegt u, mijnheer Kramers?" Deze die voor zijn twee-en-twintig jaar een «stil jongmensch" was, en tot nog toe weinig aandeel in het gesprek geno men had, antwoordde: «Och! altijd goed genoeg om een vervelenden avond te korten. Maar als u «Hoor eens mijnheer, neem me niet kwalijk, maar als we zoo onder ons jongens zijn, dan zeg je maar jij en jou. Dus als je er niet op tegen hebt, zul len we. Zeg, ouwe dikzak, schenk nog eens in. zullen we het hier maar bij laten. Maar je drinkt nietl Daar gaat-ie. Op onze aangenaame kennis making." Hot gesprek werd levendiger, en ook Kramers, al dronk hij zeer matig, onder vond den invloed van het opwindend vocht, en wist nu zoo gepast een geestig heid te zeggen en een anecdote te ver- lellen, dat de sergeant ten laatste uit riep «Mijnheer, je bevalt me I Op je ge zondheid," en na een hartige teug: «Ben je 't niet met me eens, dat mijn heer en neef een vrouw moest zoeken «Waarom? Het jonggezellenleven is misschien beter naar zijn zin. Anders" Hier hield hij op orn niet in een schaterlach uit te barsten, daar van Beemde op onnavolgbare wijze den mond everizoo plooide en de oogen door het hoofd liet rollen, gelijk de boekhouder doen kon, als hij aan zijn woorden klem wilde bijzetten. «O, 't is zoo'n snuiter I" vergenoegde mijnheer van Dun zich te zeggen, «zoo'n snuiter I" «Hij zou anders wel in staat zijn het hart van een vrouw te veroveren," ging de sergeant tot mijnheer Kramers spre kend voort, «vooral omdat hij iets in zijn oogen heeftik kan het zoo niet zeg geniets dat aantrekt." «Misschien heeft mijnheer uw neef in zijn jeugd een treurige ondervinding opge daan," waagde Kramers te zeggen, die onwillekeurig door de spotzucht van den sergeant aangestoken werd en zijn krachten beproefde, «of anders ziet hij er tegen op een liefdesverklaring te doen." «Neen, mijnheer Kamers," antwoordde de boekhouder met hinderende deftig heid, en terwijl hij zich in zijn leunstoel oprichtte, «nu oordeelt u toch verkeerd over me. Ik heb in mijn leven romans genoeg gelezen, om te weten, hoe ik dat zou moeten aanli ggen. En dan op het tooneel? Daar doen ze het immers om een haverklap. Als het me ooit voor komt, zal ik niet naar mijn wooiden be hoeven te zoeken, of verlegen zijn inet de houding, die ik moet aannemen." «Zeg, Dorus," riep de sergeant, ter wijl hij zijn neef bij den arm greep, «nou je dat zegt krijg ik een idee, We hebben toch niets beters te doen, daar om is een grap hier op z'n plaats. Ver beeld je, dat ik een jonge, knappe

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1