DE HERSTEMMINGEN. If Plaatselijke berichten. In onderstaande staat geven wij een overzicht van de gisteren gehouden her stemmingen met opgaaf van het aantal stemmen bij de eerste verkiezing op de candidaten uitgebracht De namen der voorstanders van eene kiesrechtregeling in den geest van het ontwerp-Tak zijn cursief gedrukt. Districten. CANDIDATEN. fa Harlingen. 3291 Sneek. 3739 Dokkum. 3030 Steenwijk. 2800 Enschedé. 2212 Lochem. 3522 Eist. 3044 Wijk b. D. 3248 Ede. 2923 Apeldoorn. 2958 Breukelen. 3766 Hilversum. 3927 Alkmaar. 4760 Amster dam. 23,112 Beverwijk. 3718 Haarlemm. 3741 Gouda. 2992 Bodegraven 3956 Delft. 3269 Loosduinen 40c5 Schiedam. 2608 Brielle. 3269 Dordrecht. 2931 Ridderkerk. 2628 Sliedrecht. 3438 Goes. 4050 Hontenisse. 3374 A. Bouman (1.) 925 Mr. Th. Heemskerk (a.-r.) 904 H. Pollema (a.-r.) 1008 Mr. H. Goeman*Borgesius (1.) 699 Mr. E. Schaafsma (1.) 1027 P. van Vliet Jr. (a.-r.) 1008 Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts v. Blokland (a.-r.) 834 J. Meesters (1.) 727 Mr. A. F. Vos de Wael (k.) 781 Mr. R. E. Hattink (1.) 722 C. Lely (1.) 1153 J. van Alphen (a.-r.) 830 Mr. W. van Basten Batenburg (k.) 1200 E. B. de Meester (1.) 732 Jhr. Mr. W. H. de Beaufort, Driebergen (1.) 1058 S. M. van Wijck (k.) 962 C. M. E. van Löben Seis (a.-r.) 725 Jhr. A. W. van Borssele (c.) 528 Mr. F. W. C. P. graaf van Bijlandt (a.-r.) 900 Jhr. Mr. G. W. Mollerus (1.). 677 Mr. W. J. Roijaards van den Ham (1.) 1345 Dr. H. J. A. M. Schaepman (k.) 855 Mr. Th. P. baron Mackay (a.-r.) 1120 Dr. H. J. A. M. Schaepman (k.) 804 Mr. W. van der Kaay (1.) 1427 Mr. M. W. F. Treub (r.) 1205 W. K. M. Vrolik (1.) 4201 Mr. M. W. F. Treub (r.) 4139 Mr. J. G. Gleichman (1.) 3518 Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers v. Rozenburg (1.) '3456 3421 2883 2841 2571 GEKOZEN. Bouman 1335. Heemskerk had 1133, Borgesius 1215. Pollema had 1165. Nog niet bekend. Mr. W. H. de Beaufort (1.) Mr. J. A. Levy (1.) Mr. M. J. Pijnappel (1.) Mr. W. van der Kaay (1.) Mr. Th. L. M. H. Borret (k.) J. van Boenen Martinet (1.) Mr. F. J. M. A. Reekers (k.) Gi. B. 't Hooft (a.-r.) Mr. C. J. E. graaf van Bijlandt (1.) Th. G. G. Valette (1.) C. M. E. van Löben Seis (a.-r.) A. Knijff Hz. (1.) Mr. W. H. de Beaufort, Leusden (1.) Mr. H. A. van de Velde (a.-r.) Mr. A. H. M. van Berekel (k.) Mr. H. A. van de Velde (a.-r.) Mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum (1.) S. A. Maas (1.) Mr. G. J. Goekoop (1.) H. Seret (a.-r.) S. M. Hugo van Gijn (1 Dr. A. Kuyper (a.-r.) A. Smit (1.) Mr. Th. Heemskerk (a.-r.) Dr. A. Kuyper (a.-r.) J. A. van Haa/ten (1.) Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman (a.-r.) D. Stigter (1.) Mr. F. J. F. M. Walter (k.) Mr. J. G. van Deinse (1.) 1261 1043 1232 713 972 776 775 599 929 682 1298 945 919 7ol 1040 877 1136 609 882 1071 554 1224 1196 653 Meesters 1323. Beelaerts had 985. Vos de Wael 1049, Hattink had 924. Lely 1447. Van Alphen had 1278. Be Meester, oudste in jaren. Jhr. De Beaufort 1509. Van Wijck had 1196. Van Borssele 1471. Löben Seis had 947. Van Bijland 1356. Mollerus had 980. Rojjaardts 1797. Schaepman had 1286. Th. Mackay 1555. Schaepman had 1322. Van der Kaay 2291. Treub had 1537. Beaufort 9131. Rutgers 5555. Gleichman 5535. Pijnappel 5437. Vrolijk had 5286. Levy had 5261. Treub had 5205. v. d. Kaay had 86. Boret 1510. van Boenen had 1507. Hooft 1505 van 2998. Reekers had 1492. van Bylandt 1236. Valette had 1213. Knijff 1219. Löben Seis had 1042. De Beaufort 1523. Van de Velde had 783. van Berekel 1755. van der Velde had 1475 Van Stirum 1175. Maas had 1042. Goekoop 1362. Seret had 1224. van Gijn 1342 van 2575. Kuyper had 1233. Smit 1135. Heemskerk had 1042. Kuyper 1340 van 2590 Haaften had 1250. Nog niet bekend. Nog niet bekend. i te regenen en haar buurvrouw geen aan stallen maakte om haar waschgoed we te halen, besloot juffrouw H. dit voo haar te doen. Nauwelijks had zij de wasc in een grooten mand gedaan en wild dezen wegbrengen, of zij werd onder het geroep van «Houdt de dieveggehij den schouder gepakt en op den gron geworpen Bleek van schrik zag de behulpzame buurvrouw, die sinds April in de straat woonde en waar betrekkelijk weinig men schen haar kenden, de menigte menschen die om haar heen kwamen te staan, hoe langer hoe grooter worden, zonder dat er een verklaring volgde. Op al die drukte kwam de weduwe M. colt uit haar huis en zag haar ongelukkige buurvrouw in deze omstandigheden, zij trad naar voren en helderde het geval op. Toen de om standers de ware toedracht der zaa vernomen hadden, hepen zij luidkeels lachend uit elkaar en gingen de beid buurvrouwen, arm in arm, zoo gauw mo gelijk naar huis. Het Bagblad van Friesland schrijft in het No. van Woensdag 15 Augustus 18>v3 het volgende: Tot heden vergenoegden zich de dames met de kleederen te knippen naar het patroon en dan zooveel mogelijk op de gis af en na hel aanpassen van een in staat van gewijzigde gebiachl kleeding stukdit nu is echter eene zeer volko men manier van doen. De Heer Ricker mann evenwel leert grondig, theoretisch de maat nemen, en waar dan, door invoe ring der naaimachine in de families het streven beslaat om zelf kleederen (hetzij boven- of ouderkleeren) te vervaardigen daar is het kennen eener goede metbode voor het aanmeten eene noodzakelijke behoefte, door gemis aan die kennis is menig kleedingstuk onvolkomen gemaakt of bedorven geworden. Wat wij en uit zeer vertrouwbare bron omtrent de wijze van onderricht van de methode des heeren Rickermann vernemen is allergunstigst en geest ons volle vrijmoedigheid om zijne lessen met ruimte aan te bevelen. Tegen een hoogst billijke vergoeding als leergeld ontvangen de dames een kapitaal in de gedaante an kennis, (zie Advertentie meid ben, en declareer je eens aan mij." De boekhouder stribbelde in het eerst geweldig tegen; maar hetzij dat zijn geest op het oogenblik, om wel te be grijpen reden, niet klaar genoeg was om in te zien, dat er een loopje met hem genomen werd, hetzij dat hij mijnheer Kramers niet voor het hoofd wilde stoo ten, die op de vraag van den sergeant geantwoord had, dat hjj hel «machtig aardig" zou vinden, hjj stemde ten slotte toe. De scène welke er thans volgde, is met olie- noch waterwerf te schilderen; geen teekenstift kan ze op het papier weergeveD, geen pen is in staat ze te beschrijven. En toch zal ik het be proeven. De sergeant schoof zjjn stoel een eind van de tafel en ging er zoo recht als een kaars op zitten, voeten en knieën stijf te zamen gedrukt, de armen tegen het lijf gesloten, en de handen over de borst gekruist. Voeg daarbij, aat hij met opzet scheel keek, een ijselijk lang gezicht trok, en zijn wangen inzoog als iemand die zijn pijp aansteekt. Kramers zou een gouden medaille ver diend hebben, als er een wedstrijd in het bedwingen van lachlust was uilge schreven. Nu kreeg hij alleen pijn op de borst eD in de keel. De vrjj gezette boekhouder plaatste zich op een paar pas afstand voor zijn neef, trok eerst zijn strik en toen zijn jas recht, streek zijn haar omhoog, spreidde vervolgens de armen uit en declameerde toen op afschuwelijk theatralen toon, ter wijl hij tegelijkertijd met de binnen waarts gebogen handen cirkeltjes in de lucht beschreef, en het bovenlijf zacht- kens heen en weer bewoog, het vol gende: «Bekoorlijke, nooit volprezen Isabella, vergun mij u een enkel woordje tos te slingeren. Men bespiedt ons. De ele menten spannen samen om mij te vei- hinderen met u alleen te zijn. Toch, ongeëvenaarde maagd, ontwring ik mijn lippen de woorden, die er zoo lang reeds op gezweefd hebben. Aanhoor mij, meesterstuk van bouwkunst. De bliksem doorklieft de wolkenlagen, de donder rommelt, maar al zou het geheele fir mament boven mijn hoofd ineenstorten, toch zal ik spreken. Als een ruischende waterval zullen mij de woorden ont vloeien, om den lof van u te bezingen, zeldzame parel, ongevonden edelgesteente, vat van deugden «Ik was liever een vat cognac," brom de de sergeant. «Kom mjj te hulp, geesten uit hooger De gemeenteraad hield hedenmid dag eene vergadering, onder voorzitter schap van den burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelperininck. De reclames van de heeren Van Hille en ten Bruggen Cate tegen I unnen aanslag in den hoof- delijken omslag werden ongegiond ver klaard. vermits verandering van woon plaats binnen de gemeente geene aan- leidine kan geven tot wijziging van den aanslag. Een voorstel van B. en W. om het voormalig schoolgebouw aan de Koe- straal aan den openbaren dienst te ont trekken, werd aangenomen. Ten aanzien van hun voorstel tot re geling van het toezicht op hel zooeven bedoeld gebouw, in verband met een voorstel tot het niet gunnen dei inschrij vingen voor de huur van de voormalige onderwijzerswoning aan de Koestraat, deelen B. en W. mede dat uit het pro ces-verbaal blijkt, dat de hoogste inschrij ving bedroeg f 152, een bedrag verre beneden dat, hetwelk den onderwijzer, hoofd der school 3e soort, wegens genot van vrije woning werd in rekening ge bracht zijnde f 250. In deze omstandigheden meenen zij te moeten voorstellen de inschtijving niet te gunnen en aari den opzichter P. van den Hooff het toezicht en het schoon houden der schoollocalen op te dragen benevens het beheer over vuur en licht bij het gebruik van die localen door de gemeente te verstrekken en zulks voor het genot van vrije woning in de onder wijzerswoning, met gebruik van den tuin en vergoeding van de schoonmaakbe hoeften, voor zoover de voormalige school localen betreft. Eene zoodanige rereling komt B. en W. alleszins gewenscht voor, omdat met grond kan worden verw rcht dat daardoor in een bphoorlijk toezicht zal zijn voorzien en ook omdat daardoo een ijverig ambtenaar, wiens jaarwedde niet geëvenredigd is aan hetgeen van hem wordt gevorderd, wordt tegemoet gekomen. Met zoodanige regeling nam de raad genoegen. Ten aanzien van het rekest der afdee- ling Amersfoort van den Nederlandschen Typografenbond, opzichtens de levering van drukwerk ten behoeve der gemeente geven B. en W. te kennen, dat het zeker is, dat de prijzen waarvoor het drukwerk in den regel aan de gemeente wordt ge leverd, zoo laag zijn, dat die voor de drukkers slechts geringe winsten kunnen opleverendoch het ook zeker is, welk wijze van levering van drukwerk men mocht aannemen, dit van weinig invloed zal zijn op het loon der werklieden, aan gezien het bedrag van het te leveien drukwerk per jaar niet meer dan 1300 bedraagt. Bij de groote verscheidenheid van druk werk is het B. en W. niet mogelijk een vast tarief daarvoor vasttestellen, terwijl de levering naar zoodanig tarief niet in het belang der gemeente zou zijn. Zij zijn derhalve van oordeel, dat in dat op zicht aan het verlangen van adressante niet kan worden voldaan, terwijl, wat haar verzoek ten aanzien van de levering der raadsverslagen betreft, er huns inziens geene aanleiding bestaat op het nog on lar gs genomen raadsbesluit terug te komen. Met de conclusiën van B. en W. ver eenigde zich de raad. Met betrekking tot het verzoek van den heer P. J. Raaijmakers te Nieuwer- Amslel, om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie van een paardentram van Baarn naar Amersfoort, vice versa, deelen B. en W. mede, dat hoewel naar hunne meening verbetering of vermeer dering van de communicatiemiddelen in den regel voor de betrokken gemeenten van belang is te achten, evenwel het belang bij de door rekwestant bedoelde tram, voor onze gemeente niet zoo groot is om de toekenning van een subsidie te rechtvaardigen, aangezien het eind punt van den tramway is gelegen aan de overzijde van den spoorweg. Anders zou het zijn wanneer de con cessionaris mocht kunnen goedvinden den weg door te leggen tot in het midden an de kom der gemeente, bij voorbeeld de Varkensmarkt tot uitganpspnnl, waar loor tevens eene verbinding met de spoorwegstations zou kunnen verkregen worden, in welk geval er, naar het hun voorkomt, toch termen zijn om de on derneming geldelijk te ondersteunen. Dientengevolge hebben zij de eer voor- lestellen te besluiten tot toekenning van een Gemeentelijke subsidie aan den con- cessionairis, gedurende lOjaren, ad f300 jaar, op de voorwaarden, dat de weg worde verlengd tot aan de Var- ensmarkt, en minstens 5 malen per dag gelegenheid wordt gegeven, tot vervoer per tram van en naar Soest en Baarn. Hiermede vereenigde de raad zich niet. De aanvraag van den concessionaris werd afgewezen, doch B. en W. opgedragen ader met hem te onderhandelen ten einde eene doorlegging tot de Varkens- markt te verkrijgen of tot nog verder in de stad, in welk geval subsidie in uitzicht is gesteld. Een voorstel van B. en W. om aan e commissie belast met het onderzoek of en in hoeverre de gemeente belang heeft bij de overname van de gasfabriek, een crediet te verleenen van f 1000, werd aangenomen. Aan mejuffrouw E. Laan, werd op haar verzoek, eervol ontslag verleend als nderwijzeres aan de school le soort voor meisjes, en aan den heer O. Tissing, mede op zijn verzoek, uit de betrekking sferen," vervolge van Dun, die geestdrif tig geworden was, en zich door geen losse aanmerking liet sloren, «beziel mij met uw levendmakenden adem, doortin tel mij met het vuur...." «Van een dozijn doove kolen," fluis terde van Beemde Kramers toe, die op gestaan was en thans naast zijn stoel stond. dat in uwe hemelsche liederen brandt. O, schoone Isabella, geen taal Ier wereld bevat een wooid, dat genoeg zaam uitdrukt, wat het zeggen wil, niet in staat te zijn zijn zielsvermogens ge noegzaam bijeen te houden, om. om omme «O, liefelijke Dorus, zeg het maar gauw" viel de sergeant hier den spreker met een fluitstem in de rede, toen hij bemerkte, dat deze verward raakte, «want ik moet voor zessen al het keu kengereedschap schuren." Dat was mijnheer Kramers te veel en de hartelijke schaterlach, waarmede van Beemde dra instemde bracht den min naar geheel van zijn stuk. Hij giog zit ten, terwijl hij binnensmonds zeide, dat hij toch zoo goed begonnen was. En verre van zich te ergeren aan het onaf gebroken lachen zijner beide gasten, die zicb schadeloos stelden voor den dwang dien ze zich hadden aangedaan, scheen van onderwijzer aan de school le soort voor jongens. Voorts werden tot leden der commissie bedoeld bij artt. 11 err 15 der wet op de schutterijen, b-noemd de heeren W. A Croockewit en M. L. Celosse en tot plaatsvervangende leden de heerer. Mr. J. G. A. van Zijst en E. L. Visser. Ingekomen is het verslag nopens dt n toestand van de gemeente en verdere instellingen over 1893; goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken om slag, dienst 1894; proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger en eene circulaire van het bestuur der Nederlandsche Protectionistische land- bouw-vereeniging, daarbij ondersteuning vragende van haar verzoek aan H. M. de Koningin tot het heffen van invoer rechten op granen. Naar aanleiding van mededeelingen omtrent eene a.s. legerbevordering, wordt nader gemeld, dat kolonel Benschop en de luit.-kolonels De Sitter en Snijders gepensioneerd zullen worden, de twee eerstgeuoernden ter zake van langdurigen dienst, laatstgenoemde als physiek onge schikt voor den militair en dienst. Kolonel Rooseboom, van den generalen staf, wordt commandant van het 5e regiment infan terie. Dat onder de uniform niet enkel vaderlandslievende maar ook mensch- lievende harten kloppen, getuigt wel achterstaande advertentie waarbij eenige onderofficieren van het 5e reg. Infan terie hun voornemen te kennen geven ten bate eener arme behoeftige weduwe eene openbare uitvoering te geven in Amicitia. Sladgenooten, steunt hen in hun liefdadig pogen door in grooten ge tale op te gaan of althans voor een of meerdere plaatsen te teekeoeD. Onze stadgenoot, de heer J. F. Luycx heeft Zaterdag te Utrecht met gunstig gevolg het examen afgelegd voor onder wijzer. De vissclierij op de rivier de Eem is bjj openbare verpachting voor den tijd van 3 jaren gegund voor de jaarlijksche som van f 244 per jaar. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft benoemd vóór hel jaar 1894 tot lid en voorzitter der commissie, belast met het afnemen van de eind examens voor de Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht, dr. H. F. Jonk man, directeur der Rijks-Hoogere Burger school te Utrecht; tot leden dier commissie de heeren G. J. Buijs, directeur der Hoogere Bur gerschool te Amersfoort; dr. J. W. Doijer Jzn, A. Groeni.er, W. Kreling, P. H. van Moerkerken, dr. J. L Hoorweg, H. Kol- dewijn en P. Fijn van Draat, leeraren aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te Utrecht, en F. Westeling, G. C. Hooge- werff, J. C. F. Prikken, W. N. Coenen en dr. H. W. Heinsius, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort; C. Knapper Kzn., leeraar bij het Middel baar onderwijs te Amsterdam dr. H. Eke- ma, directeur der Aldeeling «waarne mingen te land" aan het Koninklijk Ne- derlandsch Metereologisch instituut te Utrecht. Bedoelde examens zullen worden gehou den te Utrecht. Maandag j.l. derailleerde te Ermelo- Veldwijk de tender der machine van trein 168. De weg werd daardoor ver- perd, zoodat de reizigers van dien trein en van den daaropvolgenden sneltrein in een gereedstaanden hulptrein, die uit Amersfoort was ontboden, moesten over stappen. De fourier F. W. Hendriks van het e Bat. 5e Reg Inf. is aangesteld tol Sergeant-Majoor bij het 2e Bat. van ge noemd Regiment op den 26 dezer. hij alleen op zich zeiven verstoord te zijn mdat hij geen slot voor zijn volzin had kunnen vinden. «Nu, Dorus," zei de sergeant eindelijk adat hij zich de tranen uit de oogen had gewischt, «je moet niet kwaad op ons wezen, dat we je zoo luidruchtig onderbroken hebben. Het was mijn schuld dat mijnheer Kramers in een lach geschoten is. Je waart anders al een mooi eind op streek. Ik had niet ge dacht dat je zoo roerend zoudt kunnen preken, en ik stel je voor met mij le rinket) op het spoedig voorkomen van de gelegenheid, waarbij je een echte Isabella zult complimenteeren." De boekhouder liet zich de lof- praak aanleunen zonder de verbor gen Spotternij te gevoelen, die er in opgesloten lag en stootte aan met zijn eef. Maar, Louis," zei hij, na gedronken te hebben, «vertel jij nu eens, hoe je het aanlegt om je gevoelens aan een meisje te openbaren!" «O, met alle genoegen! Maar mijn geheugen is niet al te best en daarom zal ik er mij toe bepalen u van mijn twaalfde en jongste liefdesverklaring te spreken." «Uw twaalfde?" vroeg de boekhouder verbaasd. - Aan den Sergeant-Majoor P. H. G. Tak en den korporaal J. P. de Vries is tengevolge van lichaamsgebreken een oortdurend pensioen toegekend van resp. f 480 en 250 's jaars, terwijl aan den korporaal J. P. H. Smeels en den soldaat A. Brink een tijdelijk pensioen is toe gekend voor één jaar wegens lichaams gebreken, allen van het 5e Reg. Inf. De le Luitenant-Adjudant Van der Moer van het 5e Reg. Inf. alhier is be last met het geven van onderricht aan jongelieden, die voor het reservekader wenschen te worden opgeleid. Zie ons nummer van jl. Zaterdag. De 2e Luitenant G. J. Maris, van het 2e reg. huzaren, thans gedetacheerd bij de rijschool alhier, wordt 1 November van zijne detacheering ontheven en keert alsdan naar zijn korps terug. «Dat kan ik best gelooven," zei mijn heer Kramers en hij knipte ongemerkt met zijn rechteroog, als kennisgeving aan van Beemde, «eene knappe jongen en een mooie uniform: wat kunnen de Haagsche meisjes meer verlangen. Je kunt ze er mee vangen als vliegen met honing." (Word» vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2