BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. «welingelichte kringen» van meening is, dat jhr. mr. J. Röell met de formatie van een nieuw kabinet zal worden belast, hetwelk ongeveer als volgt zou zijn samen gesteld binn. zaken Röellbuitenl. zaken Van Karnebeek finantien Gleichman; oorlog Den Beer Poortugael (lid rand van state); marine Le Bron de Vezel(gep kapt. ter zee); koloniën Pijnacker Hordijk (oud-gouv.-generaal van Ned.-Indie);justi tie jhr. Beelaerts v. Blokland waterstaat Conrad. H. K. H. de Groothertogin van Sak sen Weimar wordt 16 Mei aanst. op het lustslot Soestdijk verwacht. Het in bui- tenlandsche bladen vermelde bericht van een bezoek, door Hare Majesteiten de Ko ninginnen aan het hof te Weimar te brengen, mist eiken grond van waarheid. Naar wij met zekerheid kunnen mede- deelen, zal H. M. de Koningin-Regentes, vodr Hoogstderzelver vertrek naar het buitenland einde Mei of begin Juni, te Soestdijk geene audiëntie verleenen aan dames of heeren uit de provincie I'trecht, wellicht eernge autoriteiten uitgezonderd. Naai Int N. Bi ah. llagbl. uil goede bion vei neemt, beslaat bij de regeering plan om de koloniale reserve, thans te Nijmegen gevestigd, te verleggen naar Grave, waar vele gebouwen, vroeger dooi de bezetting bewoond, ledig staan. De ooizaak is gelegen in de vele gele genheden tot uitspattingen, welke Nijme gen biedt, en den nabijheid der Duitsihe gienzen, waardoor de desertiën verge makkelijkt worden en heihaaldelijk voor komen. Bovendien biedt Grave schoone gelegenheid tot exercitie, te land en te water. Onze bekende wielrijders Jaap Eden, De VVaardt, Fockema en Witteveen zullen Donderdag en Zondag aan de races te Antwerpen en te Brussel deelnemen. De tentoonstelling van Indische kleederdrachlen in de Gothischo zaal te 's Gravenhage heeft f2642 opgebracht ten bate van de wetenschappelijke expe ditie naar Centraal-Borneo. Spoorweg-ongeval, De trein van Parijs en Biussel No. 48 H naar Rotterdam, die gistei-avond te 9.4-i te Rotterdam moest aankomen, is te 9.34 bij het station Barendrecht in botsing gekomen met een goederentiein, komende van Rotterdam, die gedeeltelijk bestond uit tank-wagens, geladen met petioleum. Het ongeluk was daaraan te wijten, dat de goederen-trein den wissel nog niet was gepasseerd. De beide treinen geraakten in brand. Zeven passagiers werden gekwetst, van wie een ernstig. Eveneens ontvingen de stoker en de machinist ernstige wonden. Alle passagiers goederen, benevens de post, verbrandden. De reizigers werden na eenig oponthoud vervoerd met een volgenden trein, die te ongeveer drie uren hier aankwam. Nu liet aanstaande huweljjk van den Eussischen troonopvolger met prinses Alix van Hessen een feit geworden is, viert geheel Busland feest, ter eere van het jonge bruidspaar. De steden waren gevlagd en versierd, en op ver schillende plaatsen was het beefd der toekomstige czarina aller Eussen ten toongesteld. Eeeds voor langen tjjd werd over dezer verloving gesproken maar thans schijnen eindelijk de politieke be zwaren van den Czaar overwonnen te zijn en heeft hy zyn toestemming gege ven. Binnen kort zal prinses Alix een bezoek aan het keizerlijk Bussische hof gaan brengendan zal zy voorbereid worden op den aanstaanden overgang van geloof, want de Bussische troonsoD volger mag slechts trouwen met eene vrouw, die tot de Grieksch-orthodoxe Kerk behoort. De Czarewitch zal vóór hy naar St. Petersburg terugkeert, een reis naar mogen noemen, ten minste," voegde hij er met eenige aarzeling bij, „eeri die in mijn geest viel." »Dan moet u wel moeilijk te voldoen zijn." «Misschien. Ik heb mezelven altijd een meisje toegewenscht met een lief uiteilijk, dat spreekt van zelf, want het oog wil ook wat hebben dal geest bezat en evenveel van mij hield, als ik van haar. En ik heb de treurige ondervinding opgedaan, dat de meisjes een cavalier, of laat ik het maar in hel Hollandsch zeggen, een vrijer beschouwen als iemand, die in tegenoverstelling van strenge papa's en mama's bestemd is om aan al haar grillen en nukken voldoening te schenken, en zonder wien ze niet op bals en concerten verschijnen of des avonds wandelen kunnen." «Mijnheer, uw oordeel is haid, maar is het billijk?" «Juffiouw, ik zou voor u geiust eene uitzondering durven maken." «Dat is een complimentje, het tweede al in de weinige oogenbltkken, dat we met elkander spreken. Kennen de heeren geen ander middel om aan de meisjes te behagen dan door ze te vleien?" «Ik erken het. de aanmerking is ge grond en verdiend. Maar is het niet waar, dat de meeste meisjes zich zeer Berlyn maken, om keizer Wilhelm te begroeten. De keizerlijk Bussische familie gaat in Mei van Gatchina naar Peter hof, om het huwelijk van grootvorstin Xenia bij te wonen. Voor een bezoek aan Kopenhagen is nog niets vastgesteld, evenmin als voor andere reisplannen van de keizerlijke familie. De Czaar gaat na het huwelijk zyner dochter jagen te Spaala by Skiernewitch, en keert waarschijnlijk eerst laat in den herfst terug om het huwelijk van zyn zoon by te wonen. Van het gelijktijdig sluiten der beide huwelijken is dus geen sprake. Dat zou ook geheel in strijd zyn met de gebrui ken der orthodoxe kerk, die een huwe lijk van broeders en zusters op denzelf den dag voor een slecht voorteeken houdt. De Duitsche keizer zal by het huwe lijk van grootvorstin Xenia vertegen woordigd worden door prins Heinrich men zegt dat de keizer, op verzoek van den Czarewitch, zelf de bruiloft van dezen met prinses Alix zal bywonen. In hoeverre dit laatste bericht gegrond is, kan niet worden nagegaan, evenmin als de geruchten betreffende eene ont moeting der drie keizers. Het is mogelijk, meldt men uit Petersburg aan het Berl. Tageblatt, dat de drie heerschers, die tijdens de maneouvres zoo dicht bij el kaar zyn van deze gelegenheid gebruik maken tot het houden van een samen komst, maar zeker is het nog niet. Sedert het bezoek der Bussische vloot te Toulon bleven de beide pantsersche pen en de kanonneerboot, waaruit het eskader bestond, in de Middellandsche zee en kozen tot station de haven van het Grieksche eiland Poros, aan de Oost kust van de Peloponnesus ten zuiden van Athene, niet ver van de monding van het kanaal van Corinthe. Zonder twyfel zal deze oorlogshaven voor Bus- land van groot strategisch belang worden De haven van Poros, die ongetwijfeld op doeltreffende wyze zal ingericht wor den, biedt den schepen eene bijzonder gunstige ankerplaats, daar zy door de vooruitstekende ligging van het berg achtige eiland Poros, zoowel te land als ter zee tegen aanvallen is beschermd. De haven heeft een breedte van 1 K M., eene lengte van 5 KM. eene diepte, die voor de grootste schepen voldoende is, en bezit een voortreffelyken ankergrond. De aan den oever liggende gewezen Grieksche voorraadschuren en werven, benevens het oude arsenaal kunnen ter stond in bezit genomen worden. Deze inrichtingen zijn door de hooge bergen van het eiland, zoowel als door die van het vasteland, tegen eene directe be schieting gevrijwaard. De Franscbe politie heeft in hechtenis genomen een beambte van het ministerie van oorlog, Félix Fénéor, die beschuldigd wordt met de anarchisten in verbinding te staan; hy was in drukke corespon- dentie met üritz, Martha en andere be ruchte personen en bovendien werden in zyn bezit ontplofbare stoffen gevonden. Fénéon is „litterateur", „symboliste", „poète décadent", medewerker aan de „Revue Indépendante" en aan „En de- hors" waarin hy geestdriftige artikelen schreef over litteratuur, kunst en anar chisme. De „Figaro" vraagt zich verbaasd af, hoe het mogelyk is, dat iemand van wien men weten kon, dat hy socialisti sche en destructieve neigingen bad, beambte aan het departement van oor log kon blyven. Hij heeft meer dan eens gezegd, dat „le Cathechisme du soldat" zyn gelief koosd werk is, en daarin wordt in de eerste plaats aangeraden, het leger op te heffen en de officieren te dooden. Is de haven op zichzelf reeds voor treffelijk, door zyne zuidelijke ligging worden de Kussen ook nog in de gele genheid gesteld, haar als basis voor ondernemingen in 't oostelijke gedeelte van de Middelandsche zee te gebruiken. Daar het eene bekende zaak is, dat, gestreeld voelen, wanneer men haar iets zegt, wat u een compliment gelieft te noemen?" Het antwoord hierop en de repliek van Kt amers voerde als van zelve tot een drukke discussie, welke van beide zijden met zoo veel talent gevoerd werd, dat ten slotte noch de een noch de ander overtuigd was. Maar had het gesprek in dat opzicht geen resultaten, het had er toch een, dat voot het goed begtip van hetgeen er volgen zal dient opgeteekend le worden; belang stelling van Kramers in het meisje, waar in hij de vleeschwording van zijn meest gekoesterd ideaal meende te zien. Het was daarom niet te verwonderen, dat hij toen de meisjes opstonden omdat ze, naar ze zeiden, nog een visite op de Leuveha- ven moesten maken, verlof verzocht ze te vergezellen. «Wel zeker, mijnheer, gerust," zei juf frouw Chandelier, «dan kunnen we on derweg zienof we het eens kunnen worden over het vraagstuk der compli menten." «Dat behoeft niet, ik wil het u gaarne gewonnen geven." «A vaincre sans péril, on triomphe sans gloire," lachte ze. Nauwelijks waren ze op de straat, of jufftouw Amelia, die tot nog toe haar stem, die als uit een dichlgenepen keel in geval van nood, het aanmerkelijk versterkte Zwarte zee eskader der Kussen de Bosporus en de Dardanellen zou kunnen forceeren, zoo ligt het voor de hand, dat de nieuwe haven der geza menlijke Zwarte zee-vloot, versterkt door het nieuwe Middellandsche zee eskader, als gewichtig steunpunt kan dienen. De dichtst naby gelegen vreemde havens zijn die van Malta, welke den Engelschen behoort, benevens nog eenige aan de Engelschen behoorende kolen stations in het Oostelijk gedeelte der Middellandsche zee. Vandaar de vrees der Engelschen dat in tyd van oorlog de voor hen zoo belangrijke verbindings weg naar Indië door middel van bet Suez-kanaal, door de nieuwe Bussische haven Poros ernstig bedreigd wordt. Het eiland Poros trouwens is reeds van oudsher een station voor de vloot ge weest en eerst voor korten tyd heeft de Grieksche regeering haar schepen vandaar naar den Piraeus overgebracht. Of tus- schen de Grieksche en Bussische regee- ringen eene overeenkomst over den af stand van deze haven is getroffen, is niet bekend. Misschien is dit niet noo- dig geacht. In elk geval is het een feit, dat de Kussen daar het station voor hun Middellandsch zee-eskader zui len vestigen. De le luitenant G. H. van Riet schoten, die de cursus hij de hoogere krijgsschool te 's-Graver.hage heeft door- loopen is voor den tijd van 5 maaDden gedetacheerd bij de lie afdeelingvan het 1e regiment Veld-Artillerie, alhier in garnizoen. Door heeren officieren van het 5e tegement Infanterie alhier in garni zoen is een revolvei-schietvereeniging opgericht. Aan het examen van Adjudant onderofficier bij het 5e regement Infan terie, is deelgenomen door 10 sergeanten majoor, waarvan 8 voldeden aan de gestelde eischen, n.l. de serg.-maj Brede- rode, Lissone, Neven, Schrijver, Verspoor, Wijk, Zaalberg en Zwart, allen alhier in garnizoen. Gisteren werd door den kapitein regements-Adjudant, de bronzen medalje, voor 12-jarigen dienst uitgeteikt, aan den stafmuziekant C. Schouten van hel 5e regement Infanterie. Aan de soldaten A. J. Peters en A. D. Meijerink beiden van het 5e reg. Infanterie, is ter zake van lichaamsge breken een tijdelijk pensioen toegekend voor den tijd van een jaar respectivelijk ten bedrage van f iOU en f 2u0. Aan het regement Grenadiers en Jagers, het 2e, 4e, 5e, 6e en 8e regen.ent zullen elk 7000 en aan het le, 3e en 7e regement Infanterie elk 6000 patronen voor kl. kal. geweren worden toegezon den, vervaardigd met rookzwak Troisdorf buskruit, ten einde met deze, aldus ver vaardigde patronen, nauwkeurig na te gaan, in hoeverre met de thans bestaande vizieiirideeling op verschillende afstanden voldoende trefkans wordt verkregen en of de achtergebleven aanslag, van dat soort kruit, ook uadeelig werkt, of moei lijkheden veroorzaakt, op het zich aan het geweer bevindende repeteermecha- nisme. Maandagmiddag te 4 uur werd in Amicitia de algerncene vergadering van de Garanten veieeniging gehouden. Tegenwoordig waren slechts 17 leden. De voorzitter, dr. J. W. Doyer Jz. opende de vergadering en bracht hulde aan den penningmeester en den secretaris, wier ijverige bemoeiingen het streven der vereeniging zoo buiten verwachting heb ben doen slagen. scheen voort te komen, slechts gebruikt had om haar vriendin gelijk te geven, vroeg aan Kramers, die in het midden liep: «Maar mijnheer, ik heb u daarstraks hoorer. zeggen, dat u zoo alleen waart. Hoe hebt u dat bedoeld?" «O, dat is in korte woorden gezegd. Ik heb geen ouders tneer, mijn familie woont in Utrecht en ik schijn niet voor vriendschap geschapen te zijn." «En voor de liefde dan? vroeg het nichtje schalks; maar toch, ze bloosde. «Ja, juffrouw Maar verder bi acht hij liet niet, en hij scheen ver legen met het geven van een antwoord op die inderdaad cordate vraag. Er volgde eenig zwijgen, dat echter plotseling afgebroken werd door den candidaat-notaris, die op den man af reide «Juffrouw Marie, ik heb u daar stiaks al gezegd, dat het me aangenaam was uw kennis gemaakt te hebben. Thans voeg ik er bij en dat meen ik, ik zou die kennismaking gaarne voortzetten." «Wel, mijnheer, ik hoop, dat we elkan der nog eens zullen ontmoeten I" «Neen, zoo bedoel ik het niet. Wat zouden de dames er van denken, als we van avond een wandelingetje gingen ma ken?" Hoewel de uitnoodiging aan beiden ge- Daar de penningmeester, kapitein L. C. Vervooren, wegens droevige familieom standigheden verhinderd was de vergade ring bij le wonen, werd de rekening en verantwoording gedaan door den secre taris, den heer A. Herschel Bzn. Hierbij bleek, dat de vereeniging telt 134 leden, die bijdroegen 1335, terwijl bij de voorstellingen is ontvangen f 1849.30 en de uitgaven bedragen hebben f 1620.j0, zoo aan inrichtingsonkosten als aan honora ria aan de verschillende gezelschappen, die de vier uitvoeringen in dit seizoen gaven Een surplus wordt, wegens het batig saldo, groot f 229.60, van de leden niet gevorderd. Vervolgens weid, ingevolge artikel 7 van het Reglement, overgegaan tot de verkiezing van een bestuur. De heeren L C. Vervooren en A. Her schel Bzn. werden bij acclamatie herko zen, terwijl in de plaats van dr. Doyer, die de Gemeente metterwoon verlaat, werd gekozen tot derde Bestuurslid de heer H. W. A. van der. Wall Bake. Als leden van den Raad van Beheer werden, eveneens bij acclamatie, hei ko zen de altredenden, de heeren E. L. H. van Lanschot Hubrecht, J. J. Schluiter, A. M. Tromp van Holst M. L. Celosse, J. P. G. Kok, J. C. Rolandus Hagedoorn, dr. H. J. Moll. S. Rjjnbende en Mauiits de Jong, terwijl, in de vaca- ture-Bake werd gekozen kapitein A. J. Ebeling. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt nader bekend, dat de le lichting der Buiterbussen geschiedt ten 6.30. De Directeur C. Smitt. Amersfooit 30 April 1894. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 'le helft der maand April 18'J4. 1. R. Schetter Middelburg. 2. J. Tijdeman Duitschland. 1. Verfwarenfabriek Crefeld. I>e aardbeving in Griekenland. Een verslaggever der Times deelt hat t- verscheurende berichten mede u t bezoch te districten in Griekenland. Overal too- neelen van verwoesting. Een dorp Kipn- rissia is gelijk gemaakt met den grond, de bevolking woont in hutten van den nentakken. Een ander doip, Proskyda, is geheel vernietigd de kerk stortte in, terwijl er veertig kindeien in waten van 8 13 jaar; 28 daaivan werden gedood, de overigen gewond. De plaats Malesina ziet er verschrikkelijk uit zij is als het ware weggevaagd van den aardbodem, men ziet er slechts hoppen puin en stof Reeds zijn er 135 lijken te voorschijn gehaald. Toch waren op het noodlottige oogenblik de meeste inwoners builen hunne huizen. Was de scbok twee uren later gekomen, dan zou er stellig geen enkele zijn overgebleven. De Regeering heeft ambtenaren en ver plegers gezonden, die al het mogelijke doen. Uitdeelingen van brood hebben overal plaats; het graan der boeren is onder het puin bedol en, de molens zijn inge stort. Van planken worden overal tijde lijke woningen gebouwd. Gelukkig is het weer in de allerlaatste dagen goed. Ook Athene is geteisterd zelfs in het paleis des konings moeten de muren ge scheurd zijn. Een koopman in Volta-kruizen. De koopman in Volta-kruizen die Zater dags gewoonlijk op het Vredenburg te Utrecht, zijn handel drijft, volgt tegen woordig eene andere methode dan lot richt was, gold die toch speciaal juffrouw Chadelier, dat begrijpt men. Maar Kra mers zag geene mogelijkheid om, zonder zich ook Amelia tot vriendin te maken, het nichtje van mynheer van Dun alleen te inviteeren. Het spreekt van zelf, dat het antwoord niet onmiddelijk beslissend was; noch ja, noch neen. De wereld vindt het bij zekere zaken onpassend, zelfs hoogst onwelvoeg lijk, dat ren meisje dadelijk na gevraagd te zijn een rondborstig antwoord geeft. Er hadden dus eerst tusschen de betrok ken personen besprekingen plaats en Kramers moest al zijne welsprekendheid te hulp roepen om de opgeworpen be zwaren uit den weg te ruimen. Het kon immers slecht weer zijn, men kon ken nissen ontmoeten en wat zou de booze weteld er van zeggen9 «Nou, Melia, hoe denk je er over?" «Je moet het zelf weten, Marie I" «Kom, dames, laten we het maar voor afgesproken houden. Er steekt toch waar achtig geen kwaad in om met een heer over straat le gaan. Dat doet ge nu im mers ook?" «En dan vind ik het zoo gek," zei juffrouw Melia, «dat één heer twee dames heeft." «O, als dat het eenigste is," antwoord de Kramers, «daar weet ik wel raad voor. dusverre om de aandacht van het publiek te trekken. Hij gaat, naar het Utr. dgbld. verhaalt, naar oude gewoonte, op een stoel slaan, kijkt minachtend naar alle richtingen rond, neemt de uiteinden van zijn zwarten knevel tusschen duim en vinger van beide handen, en draait die tot een punt. Dan neemt hij een witte flacon van zijn tafeltje, schenkt zich een weinig water in een glas, en drinkt dat uit, teiwijl hij met de tong klapt alsof hij zijn publiek wil duidelijk maken.dat hem dit lekker smaakt. Daarna kijkt hij met eenige tevredenheid zijn toenemend auditorium toe, en groet dit beleefd door het afnemen van den hoogen hoed. Spreken doet hij geen woord. Hij neemt een spel kaarten in de hand, schudt die dooreen alsof het om zijn leven te doen is, en gooit dan die kaarten een voor een met eene vlugge vingerbeweging in de lucht. En als al die kaarten op deze wijze over het Vredenburg zijn geslingerd daar goal wel een minuut of vijf mede heen, gedurende welken tijd de boeren hern stom van verbazing aansta ren neemt hij een waldhoorn, en doet daarop allerlei vergeefsche en potsieilijke pogingen om er geluid uit voort le bren gen. Eindelijk, tot zijne blijkbaie vreug de, gelukt hem dit, en blaast hij een deuntje, waarmede hij ook tegeljjk de spiaak schijnt terug te krijgen. Weer neemt hij zijn hoed af en spreektZoo waar als ik hier onder den blooten hemel sla, ik kan raden wal jelui tegen elkaai hebt gezegd. Jan die zei tegen Piet: is die mijnheer gek? en Piel zeit legen Jan: neen, die meneer is niet gek, maar die speelt een ballet. Maar Jan en Piet hebben het allebei mis, want ik ben niet gek en ik speel geen ballet. Maar ik sta hier voor jullie belang, niet voor mijn eigen voor deel, maar alleen voor mijn naam en mijn reputaasje als vatsoenlijk mensch. En dal hoef ik eigenlijk niet eens te doen, want jullie kennen me wel; mijn naam is genoeg bekend. Of lezen jullie geen couianten, jornalen en dagbladen? Daarin heeft toch iedereen kunnen lezen, dat ik door den beroemden professor Volta ben aangesteld hier verhoogt hij het effect door liet gele lint met ko peren medaille om den hals te hangen tot eenig tianslateur voor Nederland en de koloniën van zijne beioemde krui zen, die naar hem Voltakruizen worden genoemd. En na deze inleiding gaat hij voort met de beschrijving der geneeskrachtige eigenschappen van die kruizen, leest dankbetuigingen van door alle dokters hopeloos verklaarde, maar door hem ge- genezen patiënten, en neemt, telkens als daarin de naam van het Opperwezen, of zelfs maar van een burgemeester van een of ander dorp genoemd wordt, den hoed af, en eir digt zijn speech door met daden te bewijzen hij steekt daartoe een zich aanmeldenden boer met kiespijn een kruis in den mond, en geneest hem sebiet en «voorgoed" dat mijn kruizen onfeilbaar zijn. En als hij dan zijn drei gement uilgespioken heeft, dat als hij eenmaal van den stoel zal afgestapt zijn, die kruizen voot geen rijksdaalder meer van hein te krijgen zijn, want als men niet gretig van zijne menschlievendheid profiteeren wil dan «verdraait" hij het ook dan worden van alle zijden handen omhoog gesloken, om zoo'n kruis mach tig te worden. Nu, hij laat geen enkelen liefhebber onbevredigd, en onder nadrukkelijke ver klaring, dat de menschen niet moeten denken met een sjarletan, kwakzalver of tandentrekker te doen te hebben, maakt Cohen goede zaken. Een goede raad. Al in een zeer slechten reuk staal het stof, dal bij het vegen van vloeren enz. te voorschijn komt en dat een echte ver gader- en broeiplaals moet zijn van al lerlei microben en bacillen. De «Haarl. Ct." geeft thans den zeer goeden raad om dat vloerstof onmiddelijk na het op- Permitteert u, dat ik van avond een vriend meebreng?" Dat voorstel scheen wel in den smaak te vallen, ten minste het werd aange nomen, maar nu bleef nog over te be palen, waar men elkander des avonds zien zou. «Ja, mijnheer, aan huis kunt u ons niet komen halen," zei juffrouw Marie. «Ik woon bij mijn tante in oe Wester Wagenstraat, waar ik, zoowel als mijn vriendin in betrekking ben. Die mag er natuurlijk niets van weten." «Laten we dan een plaats bepalen, wa.r ik u vinden kan, bijvoorbeeld op de Vlasmarkt." «Neen, dat is te dicht bij huis. Wacht ons van avond met uw vriend op de Groote Markt bij het standbeeld van Erasmus." „En hoe laat?" «Ja, mijn tante mag niets merken, en we kunnen na den eten maar niet zoo dadelijk wegloopen. We blijven gewoon lijk eerst thee drinken. Om zeven uur, vindt u dat goed?" «Als het niet vroeger kan, zal ik er in berusten. Maar precies zeven uur, niet waar? En ik kan er toch wel op reke nen?" «O stellig I" (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2