Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Luie Bohleti uit Kameron vertrokken. Het bericht, dat Leist zich uit vrees voor straf uit de voeten zou hebben gemaakt en naar de Vereenigde Staten is vertrokken, is derhalve ongegrond. De godsdienstoefening in de Remon- str. kerk alhier zal a. s. Zondag geleid worden door L. N. de Jong, theologiae doctorandus bij de Rem. broederschap. De gewone Zendivgs bidstond zal aanstaanden Dinsdag '29 Mei des avonds te 8 uren gehouden worden in het gebouw Volksheil. Te beginnen met 1 Juni a.s. zal dageljjks een trein loopen van Utrecht naar Amersfoort, stoppende aan de tus- schenstations, vertrekkende van Utrecht te 4 uur en hier ter stede aankomende te 4.30 (Spoortijd,) De lommerrijke tuin van het café »de Arend", voor hen die haar kennen een geliefkoosd zitje, zal behalve haar natuurschoon en de daar ge-chonken consumptie prima kwaliteit, nog een aan trekkingskracht te meer gaan uitoefenen op stadgenoot en vreemdeling. De nieuwe eigenaar van het zoo wel bekende café, is n.l. voornemens gedu rende den zomer een reeks van concerten te doen geven door leden van het muziek corps van het 5e regiment Infanterie onder directie van den heer Leop. C. Beers, welke concerten tegen een gering entrée voor eenieder toegankelijk zijn. Het eerste concert zal volgens achter staande advertentie plaats hebben op Woensdag 30 Mei a.s. De jaarljjksche inspectie voor den militie-commissaris, over de zich met groot verlof bevindende militiens, zal dit jaar, alhier, gehouden worden, op Donderdag 14 Juni a.s. in de Infanterie-kazerne. Door den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht is bepaald, dat alle met groot verlof zijnde miliciens, die voortaan voor herhalings oefeningen, als anderzins, onder de wapenen moeten opkomen, opnieuw ge neeskundig zullen worden onderzocht. Deze maatregel is genomen, omdat het meermalen is vooigekomen, dat dusdanige miliciens, na eenige dagen dienst te heb ben gedaan, zich ziek melden, met ge breken, volgens hunne verklaring ontstaan, in en door den dienst, hoewel met grond kén "reeds" beTtSn3g^PïöednatzijdiSp^!.ew onder de wapenen opkwamen. De alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht de som van f 103.005. Naar wij vernemen, is onze stad genoot de heer J. Schulman benoemd tot membre actif de la Sociélé Suisse de Numismatique te Genève, voor zoover bekend, is deze de eerste Nederlander, wien die onderscheiding te beurt valt. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Utrecht, komen voor zoover het onze gemeente betreft de namen voor der navolgende heeren Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, Mr. J. Cock Blomhof!, G. J. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, A. J. P. Metelerkamp, A. M. Tromp van Holst. Schoon de daders van de gepleegde baldadigheden nog niet rechtstreeks zjjn aan te wijzen is het der politie gelukt ver schillende gegevens te verzamelen, die tot een lijvig dossier vereenigd aan den offi cier van justitie te Utrecht zijn verzonden. Met het oog op de pogingen door niet kwalijk, dat ik vergeten heb je een introductie te zenden, maar je begrijpt.de drukte van de laatste dagen." Dal alles had Gevel staande gezegd, want hij was zoo dom niet of hij be greep, op het eerste gezicht al, dat hij wel volstaan kon met zjjn verontschuldi ging over zijn laat komen en goed deed dadelijk weg te gaan. «Weet je wat, Gevel," en het kostte hem blijkbaar moeite dat te zeggen, «ik ga mee." >Ga je mee? ManliefI Je ziet er uit als een lijk Ga toch naar bed." «Neen, hel zou me onmogeljjk zijn te slapen. Er is iets, dat me hindert. Ik heb verstrooiing noodig, ik moet iets vergeten! Dansen zal ik, al moest ik er bij neervallen I" >Maar denk er aan, je bent geënga geerd. Ik kwam je vragen om toeschou wer te zjjn en hoorder. Wat zou ze wel zeggen...." »Het is af En vraag me niets I zei Kramers kort, en zijn tanden knars ten over elkander. Gevel was geheel uit het veld gesla gen; want zoo had hy zijn vriend nooit gezien en nooit hooren spreken. Hij zweeg dus liever en'wachtte geduldig, terwjjl Kramers zich met koortsige haast zekere partij den laatsten tyd aangewend om voor hare beginselen hier propaganda te maken, is het te wenschen dat boven genoemde ambtenaar de zaak eens ferm aanpakt. Blijven de schuldigen ongestraft, dan zyn de gevolgen voor onze goede oude stad niet te overzien. Woensdag, den 23sten Mei, had in het gebouw Volksheil alhier de jaarver gadering plaats van de Vereeniging »de Blijmaar in Woord en Werk." Een voorstel om het bestuur dier Ver eeniging uit te breiden werd met alge- meene stemmen aangenomen. Tot mede bestuurders werden gekozen de H.H. Ds. H. Pierson te Zetten, Ds. M. H. Meulenbelt te Baarn en de heer P. C. Hooft Graafland te Amsterdam. De beide laatste heeren, ter vergadering aanwezig, verklaarden de benoeming aan te nemen. Uit het verslag bleek o. a. dat er in 1893 in Volksheil waren opgenomen 19 meisjes, waarvan 15 van elders en 4 uit Amersfoort. Onder deze laatste bevond zich eene moeder met twee kinderen. Van deze meisjes werden er 10 in dien sten geplaatst, 4 vei trokken er naar andere inlichtingen, ééne werd door haie moeder afgehaald en 4 gingen haar eigen wegen. Ook werd een en andermaal huisves ting verleend aan meisjes, die hier een veilig tehuis zoghten. Door het overlijden en het vertrek van een aantal leden en begunstigers was het cjjfer der jaarlijksche bijdragen aan merkelijk gedaald. De rekening der ver eeniging sloot dan ook met een tekort van f 375. Het bestuur hoopt eerstdaags een beroep te doen op de mildheid der ingezetenen van Amersfoort, om meer steun te vragen voor zijn moeielijken arbeid. Zondagmorgen zal op den staatweg Amersfoort—Ede een wielerwedstrijd plaats hebben, zooals hier te lande nog niet was uitgeschreven, nl. een wedstrijd, open voor alle tot den Algemeenen Ne- derlandschen Wielrijdersbond toegetreden vereenigingen om het club-kampioenschap over 50 K.M. Elke mededingende vereeniging zal 5 rijders afvaardigen, zoodat alleen de voornaamste vereenigingen, daaraan deel kunnen nemen. Reeds is ingeschreven door «Thor" uit Rotterdam, «de Ketting- gangers" uit Haarlem, «de Athletische Club" uit Amsterdam, de Utrechlsche Wieliijders-societeit enz., een tiental ver eenigingen. De afrit zal plaats hebben te kwartier over elf uur. Van uit verschillende ge meenten, worden clubtochten naar Amers- ,vw" »-o- «oA/lot 1 AV.HQrr qqn de voor wieliijders bekende uitspanning »de Hertekop" weder zeer vele wielrijders uit alle deelen van ons land zullen zijn vereenigd. De prijzen bestaan uit verguld zilveren, zilveren en bronzen kampioen-medailles voor de winnende clubs en zilveren medailles voor de eerst eerstaankomenden van elke club, behalve voor dien van de winnende club, die een verguld zil veren medaille ontvangt. Met ingang van 30 Juni e. k. woidt de 1. luitenant G. F. Baron van Till, van het 1. reg. veld artillerie alhier overgeplaatst naar hel gedeelte van dat regiment, te Utrecht in garnizoen. Het bestuur der Sociëteit Amicitia verzoekt ons mede te deelen, dal de aangekondigde matinée, door hel muziek corps van het 5e Reg. Infanterie op morgen Zondag 27 Mei door onvoorziene omstandigheden niet zal plaats heb ben. 345ste NTAATüi-EOTKKI.I. Vijfde klasse. Derde week.) Trekking van 2325 Mei. (2925 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te in een feestelijke kleeding stak. Niemand maakte eenige aanmerking toen de beer Gevel, bestuurslid van Musis Sacrum een vreemde de zaal bin nenleidde: een danser meer dachten de jonge dames. «Laten we hier achteraan gaar. zitten Gevel," zei Kramers bij het binnenkomen. «Ik heb toch geen lust." Gevel vond zijn vriend wel vrij zon derling, maar zei niets en ging met hem aan een tafeltje zitten. Het dansen was nog niet begonnen, maar een aantal bedienden waren bezig de stoelen op te ruimen, waarop het publiek even te voren gezeten had. De ruimte, welke daar door onstond, was onmiddelijk gevuld met lachende en pratende wandelaars van beide geslachten, die ongeduldig den aanvang van het dansen afwachtten. Weldra ruischten de tonen der dans muziek door de zaal, maar Kramers gaf door woord noch teeken blijk, dat hij mee wilde doen aan den dans. «Ik zal je even verlaten," zei Gevel, «maar ik kom dadelijk terug. Hierop volgt een wals. en daar houd ik niet van. Denk er ondertusschen eens over of het niet goed voor je zou zijn de voeten bewegen." Ook de wals begon, maar Kramers be woog zich niet. Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs var. f 400 op No. 5009. Prijzen van f 100 op No. 5U25 en 18401. 18417 en 19820. Prijzen van f 70. 5007 5034 5041 5564 5587 6725 6758 6767 7060 18439 18480 i98'29 20376 2o650 20652 20656 20673 20686 en 20691. Te zamen 24 prijzen. Zonder prijs ziin uilgetrokken: 5026 5042 5045 5054 5548 5568 6675 6677 6679 0690 66J6 6714 6715 6721 6736 6755 6756 6763 7042 7043 7044 7053 7070 7071 7073 18397 18403 18434 18435 18437 18445 18476 18487 19777 10791 19793 19796 19823 19827 19843 19858 19870 19873 19878 19885 20340 20342 20628 20641 20642 20643 20647 20648 20654 20674 20684 20689 en 20694. Volgende trekkingen geschieden: 2931 Mei, 1 en 2 Juni. Behalve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of f1500 en de premie van f 3.000 voor h»-t laatst uitgetrokken lot zijn ingebleven de navolgende prijzen: 1 van f1500, 14 van f 1000, 16 van f40U, 22 van f2u0, 47 van f100 en 1066 van f 70. Sclierpenzeel, 22 Mei. Ter gele genheid van het aanslaand huwelijk van den Heer Mr. W. H. J. Roijaards met Jonkvr. Huijdecoper werder. de kinderen der openbare en bewaarschool benevens de kinderen der school van de Holevoet Gem. Woudenberg ruimschoots op cho colade en krentebollen onthaald. Het ware kinderfeest werd door den Bruid en Bruidegom en de familie Roij aards bijgewoond en werden door de kinderen eenige toepasselijke liederen gezongen. Verpletterd. Een hoogst treurig ongeval had gister morgen half twaalf plaats aan de stoom- houtzagerij van den heer V. te Culemloig. Terwijl men een boom te water rolde, om gezaagd te worden, kwam een tweede tevens narollen. C. K., meesterknecht van de fabriek, vóór dezen laatsten staande en de beweging hiervan niet bij tijds opmerkende, werd met het hout mee genomen, zoodat hij met zijn borst op den eersten boom, die reeds te water lag, terechtkwam en de tweede hem op den rug viel, waardoor hij als het ware ICI pii.liti.id i. v. J. Twee anderen zagen het gevaar en wisten zich gelukkig te redden, door in het water te springen. De baron Ungern Van Sternberg die werkelijk van adel schijnt te zijn en wien die naam toekomt was hevig verliefd op een jonge Luiksche van groote schoonheid. Van die liefde wordt het volgende verteld De ouders van het jonge meisje had den een zeer druk beklanten winkel. Ook de heer Ungern Von Sternberg kwam er dikwijls kleine inkoopen doen, minder echter omdat hij wat noodig had, dan wel om zijne aangebedene te zien. Men bemerkte zijne genegenheid wel, maar de ouders noen het meisje sloegen er veel acht op. Doch op zekeren dag "erscheen de jonge man in den winkel, in zwarten rok gekleed en met een witte das. De moeder stond herr. te woord. Hij begon met verscheidene aanbevelings brieven over te reiken, waarvan zelfs een van de hand van een bisschop. »Mevrouw," zeide hij daarop, «ik heb uwe dochter lief, ik wil haar trouwen, ik kom u om haar hand vragen." »Dat is onmogelijk, meneer," gaf de moeder ten antwoord, «mijne dochter trouwt niet, zij is voor het klooster be stemd, als zij er op dit oogenblik nog «Hoor eens, hoor toch eens," en Gevel stootte zijn vriend aan. «Freuet euch des Lebens," speelt de muziek, en dat moet je ook doen. «Als ik zoo zorgeloos en onnadenkend zijn kon, als die daat," antwoordde hij moedeloos. »Neen, ik. o God Gevel Daar is zei" En hij zonk achterover! Terwijl hij toevallig opzag, had hij Marie gezien die met een hem onbekenden lieer walste. Woensdag daarna ontving hij een kort briefje van haar en wel van dezen inhoud (copy conform.) Lieve Vriend, Deze is dienende u eens te vragen, of gij onze afspraak, die wij gewoon lijk des zondags doen vergeten heb, of niet heb willen doen, gij scheen zeer boos op mij te wezen, daar u handeling tegen over mij zeer koel en afgetrokken was, gij moet mij daat eens spoedig antwoord op geven, in afwachting hiervan noem ik mij U liefh: v M. Chandelier. P. S. Ik ben zondagavond met mijn neef, de zoon van mijn tante uit de niet in is, dan komt dat, omdat omstan digheden buiten haren wil dit verhinderd hebben. Uw aanzoek is zeer vereerend, meneer, maar ik mag u niet de minste hoop geven." De baron, die kalm naar dit antwoord had geluisterd, viel thans uit: »Gij wilt niet? Daar zult ge berouw van hebben Gij weet dus niet, wat er in Zwitserland gebeurt in omstandigheden als deze welnu, ik zal het u vertellen Er was daar een jonge man, die een meisje hevig liefhad, dat hij ten huwe lijk vroeg. Die jonge man was volstrekt niet verwonderd, toen hij, den dag na zijn afwijzing, vernam, dat het meisje en haar moeder dood gevonden waren, den hals afgesneden in den nacht. Het lot van deze beiden, mevrouw, zal ook dat van u en uwe dochter zijn," voegde de baron er bij, haalde een dolk te voor schijn en verdween. De moeder werd hevig verschrikt, want hij had met zulk een overtuiging gesproken, dat hij scheen te zullen doen, wat hij voorspelde. Zij ging daarom naar den Rusisschen gezant, die haar echter naar den rechter verwees. Bij dezen, die aan een gewone liefdeshistorie Jacht, vond zij ook weinig gehoor. Allengs scheen het voorval vergeten, nu de naam van den jongen baron zoo dikwijls ge noemd wordt, kwam het feit weer ir, de herinnering. In de afdeeling voor militaire luchtscheepvaart op het Tempelhofer veld bij Berlijn beeft gisteren ochtend te kwart voor vieren een hevige ontploffing plaats gehad. De gashouders en een groot aantal gevulde gasbuizen zijn met hevige knallen uiteen gesprongen. Het gebouw, waar de gereedschappen bewaard werden, is geheel verwoest en de belendende be woonde barakken zijn beschadigd. De stukken der gasbuizen werden in een wijden omtrek weggeslingerd en de vensterglazen der naburige kazernen vernield. Geen menschen zijn gekwetst. De oorzaak der ontploffing is nog niet opgehelderd. Een Russisch physioloog heeft de snelheid berekend, waarmede een vlieg zich voortbeweegt. Hij beweert, dat de vleugels van een vlieg 330 trillingen per seconde maken en dat het diertje een kilometer per minuut kan afleggen. Voor de rechtbank in nBovtstreet" te Londen stond Vrijdag een zakkenrol ler terecht, die betrapt was op het ont stellen van een beurs aan een dame op een omnibus. Deze man, een oude be kende van het gerecht, die nu tot 9 maanden gevangenisstraf werd verooi- Jv-v-lJ) botnigrlo Hort rachtor zijn bowoti- dering voor den agent der geheime po litie, die hem op zeer handige manier had gevat, na hem op vier omnibussen te zijn nagegaan. «Zooo'n «detective," vond hij, «mocht men bij de politie wel in eere houden." De Duitsclie kleermaker Do we, de uitvinder van het kogelvrije pantserkleed bevindt zich te Londen en geeft daar voorstellingen in hei Alhambra. Bij de eerste vertooning werd weer uit geweren van verschillend kaliber geschoten op een paard, dat door het pantserkleed werd beschermd, zonder dat de kogels dat konden doorboren. Het publiek wei gerde echter het aanbod van den Duitsclier aan te nemen om zelf het pantser voor te doen en op zich te laten schieten. Duizenden nieuwsgierigen woonden de proefnemingen bij. Op een der drukste punten van Brussel heeft Dinsdag een overstrooming plaats gehad, welke groote ongelegenheid en schade veroorzaakte. In de rue Neuve, tegenover het hotel de Saxe. hoorde men des morgens om elf uur een ontploffing, en tegelijk welde het water met kracht uit den grond op. Een van de hoofdbuizen der waterleiding was gesprongen. In een oogenblik stond hoflaan naar de uilvoering Musis Sacrum geweest, waar ik ook de heer Gevel gesproken heb. Wat moest dat beteekenen? Zou hij zich zoo vergist hebben? Of had ze berouw? Misschien had Gevel baar iets gezegd I Was dat een middel om den verbroken band weer aan te knoopen? Een halve verontschuldiging. Op staanden voet begaf hij zich naar zijn vriend, maar deze, die anders van zijn hart geen gevangenis maakte, liet zoo weinig uit, dat het allen schijn had of hij niets wilde zeggen. «Daar, lees danriep Kramers drif tig, terwijl hij den brief op tafel wierp. «Nu, dat is waar!" zei Gevel kalm, «er staat niet meer in dan dat ik haar gesproken heb. En wat ik haar gezegd heb, dat mag.ja daar steekt geen kwaad in!" «Kerel I wat heb je gedaan I" en hij vatte hem woest bij den arm, heb je haar verteld, dat ze me ellendig gemaakt heeft, heb je haar medelijden opgewekt? O God! ja! dat zal het zijn," ver volgde hij treurig, «ze heeft mede lijden met mij!" «Wees toch bedaard," vermaande de ander, «je bent in de laatste dagen zoo het water overal een voet hooien stroom de met geweld in de keldergaten der naburige woningen. De kok van het hotel, die met zijn helpers en due vrouwen in het souster- rein bezig was voor een groot diner, dat des avonds zou plaats hebben, stond, voor hij wist wat hem overkwam, tot aan het midden in het water; onnoodig te zeggen dat het diner ook in hel water gevallen is. Het eerste werk was natuurlijk, den wateraanvoer te stuiten, en daarna werd de hulp der brandweer ingeroepen. Deze ging met twee stoompompen aan den gang om het water uit de kelders te verwijderen, maar moest het al spoe dig opgeven, daar de pompen tengevolge van de modder, welke in de pijpen was gekomen, onklaar waren geworden. Intus- schen was het vermakelijk te zien hoe eenige deftige personages, die het hotel wenschten te verlaten, door kellners met opgestroopte broekspijpen op den rug werden genomen en zóó op het droge werden gebracht. Een nieuwe manier om aan den kost te komen. Gisteren-middag tuim 12 uur kwam een jongen in groote haast de trap op loopen van een huis in de Van Beunin- genstraat, te Amsterdam om het middag maal te halen voor den man, die wegens drukke bezigheden niet thuis kon komen eten. De vrouw haastte zich eon en ander in een paar schalen te doen, en knoopte den inhoud in een servet. Even haastig als hij gekomen was verliet de knaap de woning. Wie beschrijft de verwondering van den man en de vrouw, toen de eer ste een kwartier later thuis kwam, van niets wist en leege schotels vond. BVKGEKLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN; 16 Mei. Ileudrikus Albertus, z. van Hendrikus van 't End en Margaretha Hellevoort. Antonie Johan, z. van Antonie Sleeking en Adrians WUlemina van Empelen. 17 Mei. Lamberta Alijda, d. van Hendrikus Ossendrijver en Francisca Kok. Dirkje, d. van Maria van Willigenburg. Johanna, d. van Jacob van Spengen en Johanna Leefiang. 18 Mei. Elisabeth Johanna, d. van Cornells Theodorus van Es en Gerritje van 't Walder- veen. Evert, z. van Jan Pater en Sophia van Boeijen. Grietje, d. van Aalbert Klok en Grietje Bunt. Johannes, z. van Johanna Veenendaal 19 Mei. Maria d. van Hendrik Groenliuijzen en Heiltje Groenhuizen.21 Mei Hendrikus, z. van Gijsbertus Hertna- nus Gerardus Lambrecbts en Maria Gouw. Catrina, d. van Wilhelmus Heere en Antonia van 't Wel. Jan, z. van Hendrik Dit era on Hendriks Johanna van Slooten. Maria Anna, d. van Hendrik Koning en Geertruida Ubbink. Herman, z. van Abra ham Johannes Wilhelmus Wiggers en Her- miua de Graaf. 22 Mei. Heimig Mathias, z. van Gerardus Scheerder en Chatarina Verheijen. Marie, d. van Jacobus van der Linden en Rika Reijerse. 23 Mei Wouter, z. van Arnoldus Batavier en Fennetje Blooi. GETROUWD 17 Mei. Lambartus Brandse en Doortje Hartman. Daniel Dijs en Jacoba Christina van den Akker. Jesaias Dirk Lammerts van Bueren en Christina Maters. 22 Mei. Jacob Blokker en Maria Cornelia de Gans. Franciscus du Pain en Bertha Jans OVERLEDEN 18 Mei. Trijntje Koster, 70 j. echtge. van Willem Willemse. Jannetje de Liefde, 84 j. wed. van Dirk de Liefde. 20 Mei Hendrika Everdina Mulder 33 j. echtg. van Jacobus Baan. Hermanus Marinus van der Heijden, 6 j. 22 Mei Barend van de Velde, 19 j. ongeh. Bunschoten. ONDERTROUWD: 18 Mei. Dirk Hartog en Magteltje Hedder. GETROUWD: 19 Mei. Jan Kats en Gerritje Kok. Willem Koeleivijn en Aaltje de Graaf. Hoogland. GEBOREN17 Mei. Petrus, z. van P. Kuijer en M. Hilhorst. 20 Mei. Alijda Cornelia, d. van J. Schoonderbeek en D. van den Hoven. 22 Mei. Hubertus, z. van P. van Wede en A. Driesman. Hen- drikje d. vau E. van Diermen en H. W. de Vente. wonderlijk. En welk een verkeerde ge volgtrekkingen maak je toch! Wat zou ik haar dan wel gezegd hebben!" Maar al wat hij zeide, baatte hem niets. En Kramers keerde naar huis, voor zichzelven met de zekerheid ver vuld, dat er eene aanleiding moest zijn tot het schrijven van dien brief en daar voor hield hij Gevel. «Als ik nu geene ware geschiedenis schreef, zou ik weer een hoofdstuk kun nen vullen met het opgeven der rede nen, welke Marie in deze geleid hadden, maar dan zou ik ze eerst moeten uit denken. Ik weet het niet, en laat het aan uwe scherpzinnigheid over, lezer. Lang dacht hij na. Zou hij zeggen: «Marie laat het zoo blijven!" of: «Toch blijf ik u liefhebben, al hebt ge me een slag in het aangezicht gegeven." Des avonds schreef hij haar en hoe hij het deed, moge blijken uit haar ant woord. Wordt vervolgt.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2