NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Officieele Publicatiën. WIENS flOED IS DAT? Zaterdag 16 Juni 1894. Drie-en-twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. i\o. 48. AMIRSFGORTSCRÏ COURANT. VOOR Por 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Commissaris der Koningin in de Provincie UTRECHT, Gezien het besluit van Heeren Gede puteerde Staten der provincie Utrecht, dd. 7 Juni 1894, no. 42; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), Brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat de opening der jachtbe drijven, vermeld onder litt. d, f en h van art. 15 der voormelde Wet, voor deze Provincie is bepaald op Zaterdag 14 Juli aanstaande, ter plaatse, bij art. 1 van het Regelement op de uitoefening der jacht en visscherij in de Provincie Utrecht van 13 Juli 1880 (Provinciaal-blad no. 71) aangeduid. En, ten einde niemand eenige onwetend heid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is Utrecht, den 9 Juni 1894. De Commissaris der Koningir. voornoemd, SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Direc. teur van 's rjjks directe belastingen, enz- in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard suppletoir kohier No. 5 van hel patentrecht over het 4. kwartaal van het dienstjaar 1893/94 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 13. Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de pto- cessen-verbaa! van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en ge durende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen alle werk dagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 13. Juni 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeestei van Amersfoort brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, het voornemen bestaat, gedurende de daarbij aangegeven dagen, de schietoefeningen van het korps Pant serfort-artillerie te houden als volgt 1. op den 19. Juni a.s. en volgende dagen voor het Fort aan den hoek van Holland, in Zuidwestelijke richting op eene schijf, geplaatst aan de zuidzijde van den Nieuwen Rotterdam- schen waterweg. 2. op den 3. Juli aanstaande en vol gende dagen voor net rort ie t m u i a e n, op een schijf, welke in zee gesleept wordt, binnen een sector van 90 graden tusschen de peilingen Fort Ymuiden N. 45» O. en Z. 45» O. 3. op den 17 Juli aanstaande en vol gende dagen voor het Fort op de Harssens op een schijf, welke voorbij het fort woi dt gesleept, binnen een sector van 6u graden beoosen de lijn «Oude Schild-Fort op de Harsen s" (tus schen de peilingen F o r t op de Hars sens Z. 45°W. en N. 75°W.). Verder dat op de dagen waarop ge vuurd wordt, van het betrokken fort een roode vlag zal waaien van des voor middags ten 9 ure tot het einde der oefeningen. Amersfoort, den 15. Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Koning innen-]) rij». Te Leeuwarden zal op 31 Aug. a.s., den verjaardag der Koningin, eene hard draverij worden gehouden, waarbij als prijs is uitgeloofd een door de Koningin- Regentes namer.s de Koningin geschonken prachtig zilveren theeservies, bestaande uit blad, theepot, meikan, suikermand en theekist. Naar men meldt, zal de jaarlijksche algemeene vergadering der «Nederl. Heide- Maatschappij" dit jaar gehouden worden te Amsterdam en wel op Maandag 24 September a. s. Het algemeen bestuur der Zuiderzee- Vereeniging zal op 28 Juni a. s. te Amsterdam vergaderen, ter bespreking van den toestand der Vereeniging en van hetgeen door haar in den tegen- woordigen stand der zaak zal behooren te worden gedaan. In de Friesche maden worden te genwoordig bij het maaien nog vele kievitseieren gevonden. Door velen wordt dit beschouwd als een zeker teeken voor een natte zomer. De gouverneur van Suriname met verlof, jhr. mr. Van Asch van Wijck hooft rw.dardac andermaal een conferen tie gehad niet den minister van Kolo niën. Naar wij vernemen zal de landvoogd gedurende zijn verloftijd eenige malen te 's-Gravenhage aan belanghebbenden gelegenheid geven hem over zaken West- Indië betreffende, te spreken. Een zeemonster. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat aan het strand te Scheveningen nabij het vervei schingskanaal een zeedier is aangespoeld van 3 Meter lengte, dat naar men vermoedt een haai zou zijn. Geluk kig was dit blijkbaar uit den koers ge raakte zeemonster niet meer levend, of schoon het toch eerst korten tijd geleden moet gestorven zijn. Op Woensdag 18 Juli 1894, des voormiddags te 11 ure, p recies, zal op den straatweg bij Breukelen een harddra verij van paarden, (onder den man) plaats hebben, die nimmer een eersten prijs op een openbare harddraverij gewonnen hebben. Hieraan kunnen alleen deelnemen eige naars, wonende in de Provincie Utrecht. Aangifte (Naam: Eigenaar, berijder en paardwoonplaats) vóór of op Zaterdag 14 Juli, bij den Heer L. C. DUDOK DE WIT, op den Huize: «Slangevecht" bij Breukelen. Inleggeld fl.degenen, die aan de Harddraverij deelnemen krijgen het inleg geld terug. De loting zul plaats hebben Woens dagochtend, ten 10 ure precies, in het Hótel «Statewapen", Ie prijs, f 100.lie prijs f50. Ille prijs f25.IVe priji f 10. Hnlde aan de brievenpost. In de Arnh. Ct. schrijft de heer A. Ver Huell Voor ik deze aarde met haar goed en kwaad ga verlaten, wensch ik eene betui ging van erkentelijkheid jegens onze posterij openlijk uit te spreken. Niet honderde, maar duizende brieven werden door mij verzonden en ontvangen, vooral in de jaren, toen ik op verzoek van pu bliek en uitgevers, m'n talrijke plaatwer ken in 't licht gaf. Welnu, gedurende die halve eeuw is nooit een brief weggeraakt steeds aan mij of geadresseerden behoorlijk bezorgd verwonderen en die men bewonderen moet. Naar men verneemt, zullen door den minister van oorlog wijzigingen wor den gebracht in de bepalingen betreffende het reserve-kader. In de vergadering van den gemeen teraad van Ede deelde de voorzitter mede, dal het dagelijksch bestuur de voorstellen betreffende de tram EdeBarneveld Njjkerk niet ter tafel zou brengen, doch ter griffie deponeeren, daar de raad van Barneveld ze totaal had afgestemd. De schakel is daardoor verbroken, en zonder samenwerking der drie gemeenten kan er natuurlijk van verdere stappen geen sprake zijn. Velen in de omgeving betreuren het, dat deze zaak, juist op het tijdstip waarop zij eene belangrijke schrede voor waarts had kunnen doen, van de baan is geschoven, wellicht voor langen tijd. Nog juist bijtijds. Een dienstbode uit Mijdrecht die ge schreven had op een adveitentie in een onzer dagbladen, kwam te Amsterdam met de Mijdrechtsche boot aan om haren dienst te betrekken. De steller der adveitentie was zoo beleefd geweest haar van haar vioegere woonplaats af te halen. Op de boot bevonden zich een tweetal visschers, wien het uiterlijk van den nieu wen patroon eenigzins verdacht voor kwam. Z(j vroegen het meisje, hoe zij in zijn gezelschap was gekomen, en hoorden nu, dat zij bij hem in dienst zou treden op den N. Z. Voorburgwal. Die aanwijzingen waren voldoende om een veldwachter van het geval in kennis te stellen. Bij aankomst te Amsterdam noodigde deze den man en zijne nieuwe dienstbode uit, zich met hem naar het politie-bureau te begeven. Daar gaf hij als zijn beroep op slaapsteehouder. Het meisje wist nu genoeg. Door den veldwachter vergezeld, haalde zij haar vooruitgezonden kist met kleederen uit haar nieuwen dienst en keerde zoo spoedig mogelijk naar Mijdrecht terug. Met klompen in de eerste klasse. Gister kwamen eenige Engelsche heeren te Rozendaa! aan, met hel plan de ten toonstelling te Antwerpen te bezoeken. Ouu. ulj WV» IVVtlCIIUUUl II Vf, WWV IllUVOWl. wachten, gingen zij een kijkje nemen en zagen voor een winkel eenige paren klom pen staan, waarvan ieder eeD paar kocht, aantrok en aldus geschoeid de reis naar Antwerpen voortzette, hetwelk natuurlijk niet weinig de lachlust der toeschouwers opwekte, te meer daar het allen le klasse reizigers waren. Moordaanslag. Een treurig voorval heeft Woensdag avond in de Blankenstraat te Amsterdam plaats gehad Al sedert geruimen tijd was zekere Maarsen van zijn vrouw gescheiden, en deze woonde bij haar moeder in. Woensdag nu vervoegde de man zich aan het huis van zijn gewezen schoonmoeder om zijne vrouw le spreken, en haar te bewegen met hem mede te gaan. Zij had hier geen ooren naar en Maar sen, op de trap staande, haalde toen plotseling een geladen revolver uit zijn zak en loste drie schoten op haar. Twee schoten troffen haar in den rug en één in 't gezicht. Op het knallen der schoten en het gekerm der vrouw kwamen de buren toesnellen, en spoedig was er een heel oploopje voor de deur. Weldra was de politie ter plaatse die i den moordenaar arresteerde en naar het politiebureau op de Kulteiiburgergracht door g. w. i.. 1) Indien ik het masker wegnam, hetwelk den waren naam verbergt van het dorp, waar de hier volgende geschiedenis voor viel en dat ik Hezenvelde genoemd heb, zou wellicht menig lezer eene groote, welvarende gemeente herkeunen. Zij ligt iü eene vruchtbare kleistreek, niet ver van het stadje Vlietendam, en bloeit door landbouw en veeteelt, terwijl eenige bewoners hun bestaan vinden in een winstgevende tak van industrie. Wie Hezenvelde bezoekt, ziet de duidelijkste sporen van dien bloei en die welvaart, wanneer hij slechts het dorp van het eene eind tot het andere doorloopt. Al wat eene flinke plattelandsgemeente van omstreeks drie duizend inwoners kan aanwijzen, bezit Henzenvelde zoo goed als de beste. De nette hofsteden getuigen van de welgesteldheid harer bewoners, en zijn geheel op moderne wijze ingericht. De nieuwste landbouwwerktuigen worden dooi eiken hoer gebiuikt. In het midden van de gemeente herinnert niets aan een «boerendorp," maar waant men verplaatst te zijn in de vechtstreek of aan den Veluwe-zoom de fraaie huizen, alle voor zien van een daarbij behoorenden tuin, gelijken wel kleine buitenplaatsen, zoo smaakvol en weelderig voor een dorp althans zjjn zjj gebouwd. Kon men een kijkje nemen in de huizen, men zou het inwendige aan het uitwendige ge- everedigd vinden en kamers binnentreden, even sjaaakvol als weelderig gemeubileerd. De kleeding en leefwijze der dorpelingen doen voor hunne woning niet onder in deftigheid. Kortom, Hezenvelde deelt in den algemeenen vooruitgang van onzen tijd en de beschaving en verlichting aldaar houden gelijken tred met die in de steden. Bestaat deze toestand reeds lang? Neen, hij dagteekent nog slechts van voor een paar jaar. Is het eene algemeene klacht, dat nieuwe uitvindingen, nieuwe toestanden in ons land als «met de trek schuit" komen, is dit bijzonder op het platteland van toepassing; in Hezenvelde ging het als bijna overal elders. De dor pelingen waren gehecht aan oude zeden, voorvaderlijke gebiuiken en bestaande toestanaenongaarne verwisselden zij deze voor nieuwe, die zij niet kenden en waartegen zij uit den aard der zaak een vooroordeel hadden. Met het bestaande stelden zij zich tevreden en dit gold vooral met het oog op den landbouw; hunne voorvaders hadden het immers zoo gedaan en waren daarbij altijd wel gevaren; waarom moest het nu zus? Maar «waerom meer geseijt?" vraagt vader Cats ik herinner mij niet hoe veel maal, en ik zeg het hem na. Iedereen weet het; want het is overal zoo gegaan met nieuwe zaken. Voor twintig jaar was Hezenvelde geheel anders dan thans. Niet alleen, dat het toen een klein dorp was met slechts de helft van het tegenwoordig zielental; niet alleen, dat de stoffelijke bloei veel geringer was, maar ook de toestand van de bewoners was geheel verschillend van den tegenwoordigen. Er heerschte grootere eenvoud van karakter en zeden als thans, en die eenvoud open baarde zich ook in de levenswijze. De denkbeelden onzer eeuw waren nog niet zoo doorgedrongen in de harten en hoofden der Heienveldenaars. Daar er minder rijkdom was, heerschte er van zelf minder weelde. Aan rnenig artikel, dat zij nu niet zouden kunnen missen, werd toer. nog geen behoefte gevoeld. Op het dorp zelf en zijne bewoners was nog die eigenaardige stempel gedrukt, welke ze kenmerkend van anderen onderscheidde, doch dien de tijd en de tijdgeest met zijn cosmopolitisch karakter langzamer hand uitwisschen. Hezenvelde was nog een ouderwetsch dorp en te vergeefs? men al het nieuwe en fraaie, waarvan hierboven werd gesproken, zoodat het duidelijk is dat de ingrijpende veranderin gen gedurende de laatste twee tientallen jaren hebben plaats gehad. Toch waren de Hezenveldenaars toen reeds min of meer van hun alouden aard vervreemd. Het kon niet anders of de alles veranderende tijdgeest moest ook op hen zijn invloed hebben uitge oefend. Er was dan ook reeds een negen- tiende-eeuwsche wind over het dorp heengestreken en had daar duidelijke en ,onuitwischbare sporen van zijn bestaan achtergelaten. Waren de meeste hoofden nog niet ontvankelijk genoeg voor zijne indrukken om hem eene algemeene overwinning te verzekeren, eenige hadden toch aan zijne sterkte toegegeven. Zoo ontstonden er twee partijende eene was die van den eenvoudigen boerenstand, de andere die der beschaafde lieden, zoo als zij zich zelve noemden. Deze laatsten konden zich niet met de bekrompen denkbeelden der onwetende boeren ver eenigen. Dit moet ten gunste der boeren gezegd worden: zij waren huiselijk; zij vonden hun genoegen binnen de muren hunner woningen te midden van de hunnen. Veel te genieten was er dan ook te Hezenvelde niet; de publieke vermake lijkheden beteeneiiden weinig en hel aantal bierhuizen was gering, terwijl deze dan nog meest voor den minder vermo genden stand dienden. Alleen D Z o r., een logement, aan een buitenweg gelegen, maakte hierop eene uitzondering. De mannen der «verlichte partij" waar deerden de huiselijke genoegens niet zoozeer en konden zich geenszins met eene «simpele" uitspanning tevreden stellen. Hezenvelde bood hun weinig gelegenheid aan tot amusement; velen lieten er zich over uit, dat het op het dorp zoo'n «dooie boel" was, zooals de geijkte terin luidt; met die „domme boeren" was zoo weinig te beginnen. Vroeger kwamen zij geregeld bijeen in D e Z o n en vonden eenige schadeloos stelling voor het gemis van behoorlijke uitspanning in de conversatie met raen- schen, die dezelfde gevoelens waren toe gedaan. Dat logement werd echter al ineer en meer ook door de boeren bezocht, op wier gezelschap de «heeren" zoo bijzonder niet gesteld waren. Zoo bleef van de club de een voor, de ander na weg. Evenwel waren op den dag, waarop

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1