NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND WIENS flOEDISDAT? VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. 52. t'ci.nsm Zaterdag 30 Juni 1894.Drie-en-twintigste jaargang. J oh an1 ^eekr AMEBSFfllKTSClE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 lusaiidea 1.Franco per post door het geheele Bijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 j iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onze Koningin-regentes rond Me vrouw Carnot het volgend telegram Vulpera, 25 Juni. Mevrouw Carnot, Parijs. Ik verneem zooeven, welk wreed ver lies gij geleden hebt. Het is mij eene behoefte, u de verzekering te geven van het levendig aandeel, dat ik neem in het 'erschrikkehjk ongeluk, dat u treft, en bied u myn oprecht rouwbeklag aan. Emma, Koningin-regentes der Nederlanden. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen tegen Donderdag 5 Juli e. k., 's namiddags ten drie ure. De St-Ct. no. 149 herinnert nog eens aan het volgende. De bij de beschrijving voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten uitge reikte beschrijvingsbiljelten behooren aan den ontvanger der directe belastingen of /ijn gemachtigde te worden teruggegeven of ten kantore van dien ontvanger te worden terugbezorgd. Wil men voor de inlevering van die biljetten gebruik ma ken van de post, dan zij men gewaar schuwd, dat zij niet portvrij worden ver zonden en de ontvangers geen met port bezwaarde brieven behoeven aan te nemen. Ongefrankeerde brieven van den hierbe- doelden aard loopen dus gevaar hunne bestemming niet te bereiken. De ger.eraal-majoor, chef van het wapen der infanterie in Nederl-Indië, J. A. Vetter, zal de expeditie naar Lombok commandeeren. In verband hiermede zal genoemde generaal-majoor den dienst vooralsnog niet met pensioen verlaten, gelyk vroeger werd gemeld. Door de verkiezing van mr. van Basten Batenburg in het district Eist is nu eindelijk de Tweede Kamer voltallig. De tegenstanders van finale kiesrecht- uitbreiding, in den geest van het ontwerp- Tak, hebben eene meerderheid van 8 stemmen in de nieuwe Kamer; zij zijn 54 leden sterk, de voorstanders 46. Sedert de herstemmingen op 25 April hebben de voorstanders drie zetels (Haarlem, Katwijk en een der Haagsche zetels) gewonnen en één (Eist) verloren totale winst dus twee plaatsen, waardoor de meerderheid van de tegenstanders van 12 tot 8 is teruggegaan. Van de 54 tegenstanders zijn 23 libe ralen, 24 katholieken, 6 antirevolutionai ren (fractie-LohmBn) en 1 conservatief. Van de 46 voorstanders zijn 35 libe ralen, 7 antirevolutionairen (fractie-Kui per), 1 katholiek (dr. Schaepman) en 3 tadicalen. Volgens het Dagbl. wordt aan het departement van binnenlandsche zaken druk gearbeid aan de samenstelling van een wetsontwerp tot wijziging van het kiesrecht. Valaclie Bankbiljetten. Donderdagmorgen te tien uur deed de rechtbank te Amsterdam uitspraak in de zooveel geruchtmakende zaak der valsche bankbiljetten en veroordeelde 1. Emil Oscar Krausse, tot een gevan genisstraf van vijf jaren en een boete van f 1 subsidiair een dag hechtenis, (misdrijf valschheid in geschrifte, ver vaardiging van valsch bankpapier en het uitgeven daarvan). 2. Susanna Henrica Lamherta Toe- baerts, tot een gevangnisstraf van vier jaren. (Misdrijf van het in voorraad hebben van valsche bankbiljetten, met het oogmerk om ze uit te geven). 3. Rudolf Robert Thum tot een ge- gevangenisstraf van drie jaren. «Mede plichtigheid aan in omloop brengen van valsch credietpapier). 4. Fransiscus van Liemt tot een ge vangenisstraf van twee jaren en zes maanden. (Het in voorraad en in om loop brengen van valsch bankpapier). 5. Joseph Freij tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. (Misdrijf van het in voorraad hebben van valsche biljetten eener Ned. circulatiebank). 6. Bernard Sinnige tot een gevange nisstraf van twee jaren. (Opzettelijk gebruik maken van valsch credietpapier). 7. Theodoor Marie Wilhelm Jacobus Arnzet tot een gevangenisstraf van twee jaren. (Misdrijf van in voorraad hebben en medeplichtigheid aan het in omloop brengen van valsch bankpapier). 8. Lames Rempt tot een gevang.-straf van twee jaren en zes maanden. (Mis drijf van het in voorraad hebben van valsch bankpapier en het in omloop bren gen daarvan). 9. Ernst August Christoph Keese tot een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden. (Misdrijf van gebruik ma- keu van valsch bankpapier). 10. Hugo Oscar Löschke, vrijgesproken. Het vonnis gelastte verder, dat alle in beslag genomen valsche bankbiljetten zullen worden vernietigd en de gelden, op de veroordeelden gevonden en afkom stig van het wisselen der valschen bil jetten, zullen worden teruggeven aan hen, die daardoor schade hadden geleden. Zondag l.l. werd in een der zalen van het Kurhaus te Scheveniogen, onder voorzitterschap var, Mr. A. Polak, de tiende jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Jour nalisten Kring. Uit het verslag van den Secretaris bleek dat het ledental stijgende blyft en thari9 133 bedraagt. De heer Dr. I. A. Lamping, afgetreden hoofdredacteur der Nieuwe Rolterdamsche Courant en ge durende vele jaren ijverig bestuurslid van den Kring, werd bij acclamatie tot eere lid benoemd. De heeren P. J. Appel en H. L. Berckenhoff, die aan de beurt van aftreding waren, werden tot bestuursleden herkozen. Ter tafel kwam o. a. een schrijven van het hoofdbestuur van den Oranjebond van Orde, waarin het den Kring verzocht zijnen invloed aantewenden, opdat gebro ken worde met de verkeerde tactiek, ook der goedgezinde pers van de holle betoo- gen der daemagocen en van de oproerige uitspattingen der ontevredenen, telkens en telkens, tot in het overdrevene, noti tie te nemen. Niet langer prikkele men door lange beschouwingen over anarchis tische gruweldaden enz. eene ziekeljjke nieuwsgierigheid, of wekke een gevoel van vrees en afschuw, er zoo licht tot leidende, dat men den goeden en orde lijken werkman, waar hy steun en be langstelling verdient, met den kwaden en onordelijken laat ontgelden. Eene vrij uitvoerige discussie ontstond over de vraag, of het wel op den weg ligt eener vereeniging als deze, den hoofd redacties wenken te geven over de wijze waarop zij hare taak hebben te vervul len; eene vraag die in ontkennenden zin werd beslist. Ook deed zich verschil van meening kennen over de juistheid van het standpunt, door den Oranjebond, blij kens zijn schrijven, ingenomen. Ten slotte werd eene motie aangenomen van den volgenden inhoud. De Nederlandsche Journalistenkring zich onthoudende van eene meening uit- tespreken over het schrijven van het Hoofd bestuur van den Oranjebond van Orde betreffende de houding der pers tegenover de revolutionaire beweging, besluit een afschrift van dal schrijven te zenden aan de verschillende nieuwsbladen van Neder land. Vervolgens werd door een der leden het punt der agenda betreffende het auteursrecht ingeleid. Hij vestigde er de aandacht op dat bij sommigen de meening bestaat, als zou het ter verzekering van het auteursrecht van berichten of opstel len in dag- en weekbladen voldoende zijn volgens art. 10 der wet 2 exemplaren van het blad te deponeeren. Dit is eene dwaling. Wel dient in elk geval art. 10 te zijn nageleefd, maar om ten aanzien van een bepaald opstel te- een overdruk beveiligd te zijn, moet het auteursrecht, volgens art. 7 aan het hoofd van zoodanig opstel uitdrukkelijk zijn voorbehouden. Van de Haagsche Journalistenvereeni- ging was een voorstel ingekomen «om de algemeene vergadering voortaan te houden op een Zaterdag, die dan als persvacantiedag zou moeten worden aan genomen. Men behoorde daartoe dan een der beursvacantiedagen te kiezen! Hoewel men in beginsel zeer voor het denkbeeld gestemd was, werd de verwezen lijking vrijwel als eene illusie be schouwd. In geen geval kon men hier de in stelling van een persvacantiedag gaan decieteeren. Het voorstel werd aangehou den en ieder uitgenoodigd in eigen kring voor het denkbeeld propaganda te maken. Een ander voorstel van de Haagsche Vereeniging «om te pogen aan erkende journalisten, die in hun bedrijf reizen, vrij vervoer of reductie van vracht te verzekeren op de spoorwegen, en in deze voor Nederlandsche journalisten gelijk stelling te erlangen met die in bijna alle andere landen" vond geen gunstig onthaal. De vergadering, die talrijk bezocht was, droeg een opgewekt karakter, waar aan zeer zeker de aangename omgeving hel hare toebracht. De directie van het Kurhaus had de attentie gehad de zaal met het oog op het tienjarig bestaan van den Kring feestelijk te tooienzij ver dient ook voor hare overige bemoeiingen een woord van welgemeende hulde. Aan den maaltijd, die de meesten der leden, na afloop der vergadering veree- nigde, heeischte dien aangenamen, pe- zelligen toon, welke op onzen journalis tendag bet samenzijn van de leden van den Kring uit alle oorden des lands bij eengekomen en vertegenwoordigende bla den van de meestuiteenloopende richting steeds zoo zeer gekenmerkt heeft. Een uiensclieiivriend. Onder dit opschrift schrijft de heer Harold Hickman in het Vaderland: Ir. verschillende onzer Dag- en Avond bladen heeft in de laatste weken een advertentie gestaan over «Voorwaardelijke Inkoop en Beleening van geheele inboe dels met het vrije gebruik daarvan." Schrijver dezes, vermeende in boven staande advertentie een soort van fles— schentrekkerij te zien, en beantwoordde dezelve met het gevolg, dat hij per «heel lief briefje" (van binnen echter gemerkt mei den verdachten caoutchouc-stempel der firma) bij den woekeraar ontboden werd om de zaak verder te bespreken. En nu volgt de inhoud van or.s gesprek -. «Hoeveel geld verlangt u, mynheer?" «Duizend gulden." «Voor hoe lang?" «Voor een jaar." «Goed. Wat zijn uw meubelen waard?" «Ongeveer f40U0." «Goed, u kunt het geld krijgen, mits u me toestaat, dat ik elk afzonderlijk meubelstuk brandmerk met een ijzer, waarvan het cijfer bij den Officier van Justitie wettig is gedeponeerd." «Wanneer 't niet anders kan, dan maar in Godsnaam. En wat zijn dan uw voorwaarden?" «Ja, dat zal ik u eens uitleggen," was het antwoord terwijl een satanische glim lach op zijn tronie lag. «In de eerste plaats moet u de kosten der notarieele akte betalen, die ongeveer f 40 zullen bedragen. Vervolgens betaalt u voor het gebruik der meubelen f250 per maand." door G. W. L. 5) Het was intusschen laat geworden, waarom de president voorstelde, de vergadering te sluiten en het vaststellen van het reglement eene volgende maal te hervatten. De dag, waarop de tweede samenkomst zou plaats hebben, werd bepaald, er werden nog enkele mede- deelingen gedaande voorzitter dankte de aanwezigen voor den yver en belang stelling, door hen aan den dag gelegd, en de vergadering ging uiteen. Voor menigeen begonnen de debatten, die, toen er gelegenheid voor bestond namelijk in de vergadering achter wegen gebleven waren, eerst nu. Het was dien avond voor hen eene wrijving van meeningen, een woordenstrijd van belang. Nog nooit was er zooveel belangstelling voor eene zaak in Hezenvelde geweest. Vermeulen en Dennekamp waren na tuurlijk bet middelpunt van aller gesprek ken en het verhaal der nederlagen van den laatste bracht de lachspieren van menigeen in beweging. De naam van den rentenier werd echter met lof ver meld en zijne houding in de vergadering luide geprezen. Het behoeft geen beloog, dat de ver houding tusschen de veelbesprokenen na de bijeenkomst geheel anders was dan vdór dien tijd. De officier beschuldigde Vermeulen zijne eer niet gehandhaafd maar integendeel de party, die zijne voorstellen bestreed, voortdurend tegen hem in beiiheiming genomen te hebben, wat hij als leider der vergaderingn doen kon. «Is het niet direct geschied, dan indirect," zei Dennekamp. «Druischte uwe meening tegen de mijne in, dan hadt u mij op een eerlijke, ridderlijke wijze moeten bestrijden," giDg hij voort, «maar niet zooals het thans gebeurd is," Hierna ging hij heen zonder veel plichtplegingen te maken. Den avond van de bijeenkomst in De Zon was er dus eene duurzame verwijdering ontstaan tusschen onze hoofdpersonen, die met den dag toenam. Dennekamp achtte zich grootelijks be- leedigd; Vermeulen stelde op verre na geen middelen in het werk om de vriend schap te hernieuwen, integendeel: die afgekeerdheid rekende hij zich een kolfje naar zjjne hand, zooals men zegt. Het was hem nu gemakkelijk zijn tegenstan der op zijde te schuiven. Immers, het kon niet anders of er moest vijandschap komen tusschen twee personen, die elkaar zoo in den weg stonden. Wat toch was het doel, dat beiden trachtten te bereiken? Geen ander dan het presidentschap van de sociëteit machtig te worden. De officier was uit zjjn aard al wat aan matigend en nu werd het Vermeulen allengs duidelijk, dat hy de eerste wilde zijn en hem overvleugelen. Het was nu op de vergadering duidelijk gebleken de officier verbeeldde zich, dat rechtens aan niemand anders dan hem de onder scheiding toekwam van president te te worden der nieuwe sociëteit. Hij was immers de man geweest, die het ijs gebroken had I Hij had het zoo ver ge bracht, dat er eene vereeniging tot stand kwam, die zoo heilreik kon werken. Maar Vermeulen had dezelfde aan spraken en dezelfde ijverzucht. Toen hy zag, wal de officier in het schild voerde, ging hij hetzelfde doel najagen. Vandaar dat hij op de bijeen komst zich zoo geheel anders voordeed dsn jin de kamer van Dennekamp; vandaar dat hy misschien wel zijne betrekking tot den officier uit het oog verloren en zich wat al te zeer op den voorgrond geplaatst had. Och, in het begin dacht hy, dat (zooals dat gewoonlijk gebeurt) de burgemeester, de dokter of een uit de notabelen van het dorp tot voorzitter zou gekozen zijn en niemand naar die onderscheiding gedongen zou hebben. Had men hem gekozen, het zou hem vrij onverschillig gelaten hebben. Maar nu Dennekamp alles in het werk stelde om met voorbijgang van Vermeulen tot het voorzitterschap te komen en dan «victorie te roepen," neen, nu was het den rentenier alles behalve onverschillig. Hij mocht dus voor den ex-officier niet onderdoen en nu werd het zelfs zijn idéé fixe president te worden der sociëteit Concordia; het gold thans eene zaak van eert En nu Dennekamp zoo deerlijk fiasco gemaakt had èn met zijn overlaten van de leiding aan Ver meulen èn met zijne artikels, stonden de zaken van den officier slecht. Ver meulen vleide zich daarom met de ge dachte, dat de vergadering getoond had hem niet genegen te zijn en prijs te stellen op zijn oordeel, dat zij in hoofd zaak met hem overeenstemde en hij dus goede kans had, president te worden, te meer, daar hij reeds als zoodanig had gefungeerd. Toen de dag daar was, waarop de volgende vergadering zou plaats hebben, hadden onze hoofdpersonen elkaar nog niet weergezien. Wat meer zegt, toen alle andere leden tegenwoordig waren, liet de officier zich nog wachten. Er verliep een kwartier, een half uur en Dennekamp was er nog niet. Het zou dwaas geweest zijn langer te wachlen en de vergadering werd dan ook geopend. Het restende gedeelte van het reglement werd afgehandeld, zonder dat er zulke origineele voorstellen werden gedaan uls de vorige maal door den heer Dennekamp. Vervolgens werd het voorstel van den heer Van Loon weder besproken en na een kort debat aangenomen. Op voorstel van den heer Laarhoven ging men nu over tot het kiezen van een president en een secretaris, opdat de sociëteit nog dien avond georganiseerd zoude zijn. Daarop stond de dokter van Hezenvelde op, vioeg het woord en gaf de vergadering in overweging den heer Vermeulen tot president te kiezen. Hy was van meening, dat men geen geschik ter keuze doen kon, daar niemand beter voor de taak van voorzitter berekend was, niemand die beter kon vervullen en Vermeulen de onderscheiding ook verdiende door ai hetgeen hij voor de de slichting der sociëteit Concordia gedaan had. Hoewel met geen schitteren de meerderheid, (velen hadden den bur-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1