Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. »Is dat niet wat veelP" «Zeker niet. U moet niet uit liet oog verliezen de risico, die ik loop. Nog slechts de vorige week ben ik aan een dame f1200 te koit gekomen op meu belen, die ik zelf op f1400 had getaxeerd. Zij had ze naar liet Venduhuis der No tarissen gezonden om publiek te ver- koopen. Ik liet er onmiddellijk beslag op leggen. Maar wat gebeurt? De huisheer nam ze mij weer af, want hij moest nog f600 huur van haar hebben; en hij ging natuurlijk voor." Voorwendende, dat ik vreeselijk om het geld verlegen zat, nam ik met zijn voor waarden genoegen, en vroeg of er mis schien ook nog meerdere kosten waren? »De hoofdsom natuurlijk, plus 70 pet." Met een zucht verklaarde ik daarmee tevreden te zjjn, waarop mijn «weldoener" beloofde Zaterdagmorgen bij mij te komen om persoonlijk mijn meubelen te schatten en de zaak verder af te doen. 's Daags te voren schreef ik hem echter, zoo goed te zijn mij zijne conditiën nog maals schriftelijk te willen opgeven, aan gezien ik ze niet goed had onthouden. De vos liep echter niet in de val; noch hij, noch het schriftelijk antwoord is ge komen. Dus zou men voor de som van 960 voor éen jaar moeten terugbetalen f4700 (zegge vierduizend zevenhonderd gulden!), terwijl men nog tevens het ge vaar zou loopen zijn meubilair bij het minste verzuim te verliezen. En toch zijn er nog onnoozelen, die er in loopen!" Lombok. Aan de N. R. Ct. seint men uit Ba tavia: De expeditie naar Lombok is vertrok ken. In deskundige kringen verwacht men een korteD, levendigen tegenstand. De geheimhouding bij bedrljfs- en vermogensbelasting. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Bergen op Zoom is het volgende adres gericht aan Z. Ex. den minister van financiën. «Geeft met verschuldigden eerbied te kennen. «De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Bergen op Zoom «Dat naar haar inzien, blijkens art. 30 der wet van 27 Sept. 1892 Staatsblad no. 223) alsmede 6 van art. 19 der wet van den 2en Oct. 1593 Staatsblad no. 149) het streven der regeering is: het bewaren van het geheim in alle zaken, betreffende de vermogens- en bedrijfsbe lasting; «Dat deze Kamer overtuigd is, dat ambtenaren en commissiën, in bovenge noemde artikelen tedoeld, zich daaraan stipt zullen houden. «Doch dat zij eerbiedig aan het oordeel uwer Excellentie zou willen onderwerpen de vraag, of die geheimhouding voldoende gewaarborgd is van de zijde van het hulpverstrekkend personeel ten kantore van h.h. inspecteurs en ontvangers, dat toch mede de kohieren moet behandelen. «Dit personeel immers kan worden aangenomen door de chefs, zonder de waarborgen, die uit den aard der zaak van Staatswege gegeven kunnen worden, zonder beëedigd te zijn en zonder zeker heid in zijne betrekking eene voldoende toekomst te vinden, waardoor het karak ter der aanstelling niet duurzaam kan wezen. Redenen, waarom de Kamer Uwer Excellentie verzoekt, bij miskenning, met de bezwaren maatregelen te willen nemen, waardoor de geheele geheimhou ding in de wet bedoeld, zooveel eenigszins mogelijk verzekerd worde. »'t Welk doende enz." In de vergaderinge die de gemeen teraad Donderdag j.l. onder presidium van den burgemeester, mi F. D. graaf Schim- melpenninck, hield, werd de geloofsbrief gemeester willen kiezen) werd de aan gewezene tot president verkozen. Nu moest er nog een secretaris zijn, dan wals ales volmaakt en kon er ge zegd worden dat nergens in den omtrek de organisatie van eene sociëteit (wan neer die er bestond) zoo«op zijn elf-en-dertigst gegaan was," zei de onver beterlijke Laarhoven. Ofschoon velen het wenschelijke van de benoeming van een secretaris niet inzagen, werd er gestemd, en Dennekamp, wiens afwezigheid men niet dan door de eene of andere onvoorziene omstandigheid kon verklaren, werd secretaris van de sociëteit «Con cordia." Wat er ditmaal verder besproken werd in de vergadering, doet niets af tot dit verhaal. Wij scheiden dan ook van de sociëteit eo bepalen voortaan meer onze aandacht bij den president en den secre taris daarvan. «Den secretaris," zeg ik doch ik haast mij er bij te voegen, dat de heer Dennekamp geen oogenblik als zoodanig heeft gefungeeid. Hij antwoorde schriftelijk op de ontvangen mededeeling van zijne benoeming tot secretaris dat hij zich de gedane keuze niet kon laten welgevallen. Daar hij echter trouw zijne contributie betaalde, al kwam hij in het vervolg nimmer in de sociëteit, en nie mand het gemis van een secretaris ge- van het nieuw-benoemde raadslid de heer J. Gerd. Kleber onderzocht en tot zjjne toelating besloten. De Raad besloot ver volgens zich per adres tot Hare Maje steit de koningin-regentes te wenden met het verzoek om ontheffing der ver lichting tot oprichting van eene burger- dagschool voor middelbaar onderwijs. Aan de orde van behandeling was nu een ontwerp-besluit tot het verleenen van subsidie voor den aanleg en exploitatie van een paarden tramweg v.in Amers foort naar Baarn. Bij besluit van den 25. April jl. werd op het verzoek van den Heer P. J. Raaij- makers te Nieuwer-Amstel, om een sub sidie in de kosten van aanleg van een tramweg AmersfoortSoestBaarn, af wijzend beschikt doch den conces- sionairs het uitzicht op eene subsidie geopend wanneer hij wenschte te onder handelen en dienaangaande eene over eenkomst worde getroffen tot het aanleg- geD van den weg tot een nader te bepa len punt in de gemeente, en wel in de meer bebouwde kom. Na mededeeling van dit besluit aan den rekwestrant, had met hem eene bespreking plaats naar aanleiding waarvan hem bij missive van 12 Juni jl. weid te kennen gegeven.dat B. en W. bereid zijn voortestellen het verleenen van een subsiaie van f 500 per jaar gedurende 15 jaar, ingaande op den eersten dag van de maand in welke de ge heele lijn in exploitatie zal zijn gebracht, op de volgende voorwaarden, met welke door den concessionaris genoegen wordt geDomen. 1. Dat de ontworpen tramwegverlengd worde tot op een door Burgemeester en Wethouders te bepalen punt op deVar- kensmarkt alhier; 2. dat op het eindpunt voornoemd een gebouwtje (geen vrachtgoederenloods) zal worden gesticht, bestemd voor wachtka mer en goederen; 3. dat het vervoer tusschen Amers foort, Soest en Ba">rn zal worden onder houden door minstens vijfmaal per dag een of meer personen- tramwagens te laten loopen, heen en terug, tusschen Amersfoort en Baarn 4. dat het gebouwtje onder No. 2 be doeld, zal moeten worden daargesteld naar genoegen en op aanwijzing door of van wege Burgemeester en Wethouders. 5. dat binnen deze Gemeente zonder vergunning van den Gemeenteraad Diet andeis dan van paarden als tl ekkracht zal gebruik gemaakt worden; 6. dat de rails binnen de kom dezer Gemeente zullen worden gelegd naar genoegen van Burgemeester en Wethou ders, waarbij die constructie zal moeten worden toegepast welke het minst mo gelijk ongerief voor het gewone rijtuig- verkeer oplevert; 7. dat bij tijdelijke staking van den tramdienst wegens sneeuwval als ander- zins vanwege den concessionaris of zijne rechtverkrijgenden daarin per gewoon rijtuigvervoer worde voorzien, tweemaal per dag heen en terug tusschen Amers foort, Soest en Baarn; 8. dat de toezegging van de subsidie vervalt, wanneer niet vóór of op den 1. Mei 1896 de tramlijn Amersfoort. (Var kensmarkt) Soest en Baarn in exploitatie is gebracht 9. dal de Raad zich het recht voor behoudt de subsidie te doen vervallen wanneer door den concessionaris of zijne rechtverkrijgenden niet aan een of meer der bovenstaande voorwaarden, ongeacht de omstandigheden die daartoe aanlei ding mochten hebben gegeven, wordt voldaan. Op deze voorwaarde verleende de ge meenteraad de genoemde subsidie. Een nadere staat van oninbare posten inzake den hoofdelijken omslag, dienst 1893, werd vastgesteld op een bedrag van f253.35. Tot onderwijzeres aan de openbare school le soort voor meisjes benoemde de Raad mejuffrouw H. Hul- stijn te Velp, en tot onderwijzer aan de openbare school le soort voor jongens den heer P, F. H. Ermers te Schipluiden, respectievelijk op eene jaarwedden van f800 en f500, en aan den heer dr. J. W. Doyer Jz. werd op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend uit de betrekking van lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Aan het eide der vergadering nam de voorzitter, rar. F. D. graaf Schimmelpenninck het woord om in welgekozen termen, namens den gemeen teraad, een hartelijk afscheid te nemen van den heer W. A. Croockewit, die ongeveer 25 jaren lid van di vergadering is geweest en 20 jaren wethouder, en die thans gemeend heeft ontslag als raadslid te moeten nemen. Nadat de heerCroockewitdaai voordank had betuigd, sloot de voorzitter de vergadering. Ingekomen is een exemplaar der 6e- schrijving van de gecombineerde Sl. Pie- ters en Bloklandsgasthuizen, door mr. J. van der Leeuw, aan wien voor dit ge schenk,datin het gemeente-archief zal wor den geplaatst, bereids door B. en W. dank is betuigd. Voorts de goedkeuring van gedepu teerde Staten op de raadsbesluiten tot af- en overschrijving van posten op de voelde, bleef dat ambt voorloopig onver vuld, en behielp men zich met een be stuur, dat uit één lid, den president be stond! (Wordt vervolgt). gemeente-begrooting en de begrooting der dienstdoende schutterij, uienst1893. Verder een schrijver van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijvetheul, waarin wordt medegedeeld, dat een ont werp voor het nieuwe spoorweg-station in onderzoek is, en het in zijn voornemen ligt den Raad van toezicht op de spoor diensten uittenoodigen te zijner tijd het gemeentbestuur in de gelegenheid te stel len van het ontwerp kennis te nemen. De rekening van bet burgerlijke armbe stuur over 1893, in ontvangst en uilgaaf f8196.85 aanwijzende, is ingekomen, be nevens een lOial rekesten van sollicitan ten naar de betrekking van gemeente klokkenist. De afd. Amersfoort van den algemeen Neder- landsch Typografenbond, heeft zich, naar aanlei ding der afwijzende beschikking op haar onlangs aan den Gemeenteraad gezonden adres, wederom tot den Raad dezer gemeente en de Gedeputeerde Staten gewend met de navolgende adressen. Aan het Edel. Achtb. Bestuur der gemeente Amersfoort Edel. Achtb. Heeren Geeft met gepasten eerbied te kennende afd. Amersfoort van den Algemeen Nederlandsch Typografenbond, goedgekeurd bij Kon. besluit 30 April 1867 Stbl. No. 132 ten deze domicilie kiezende ten huize van haren secretaris Johannes Zeeman, Langestraat -24 te Amersfoort: dat zij kennis genomen heeft van het antwoord van Dwen Raad op haar adres dato26ApriH894, waarin adressante beleefd verzocht het uit te beste den drukwerk voor de gemeente Amersfoort te doen taxeeren door twee onpartijdige deskundigen en volgens die taxatie het werk te verdeelen onder de in deze gemeente wonende boekdrukkerspatroons, op welk adres afwijzend is beschikt; dat tevens kennis is genomen uwen Raad niet terug kan komen op 't genomen besluit in zake het leveren der gemeenteraadsverslagen bij de firma L. E. Bosch Zoon te Utrecht; dat het niet juist is gezien door uwen Raad als zou dit laatste verzoek in dien geest zijn gedaan, doch wel na aQoop van het contract met die firma hierin wijziging te brengen in zooverre, dat dit werk gegund werd aan een boekdrukkers patroon, ingezetene der gemeente, vooral door de wetenschap, dat een der firma's in deze gemeente voor denzelfden prijs heeft ingeschreven als de firma Bosch Zoon; dat het zeer zeker ten nutte zou komen van de werklieden, indien uwen Raad er toe kon beslui ten het drukwerk voor de gemeente in dier voege uit te besteden als in 't vorig adres bedoeld, nl: na taxatie, door twee onpartijdige deskundigen, aan de vier in deze gemeente gevestigde firma's te gunnen dat het niet te ontkennen valt, dat tot heden toe grootendeels aan één en dezelfde firma het werk wordt gegund, door dat de inschrijvingen zeer laag zijn; dat, al moge de goedkoope levering van druk werk in 't oog van Uwen Raad in het voordeel der Gemeente zijn, adressante overtuigd is, dat het van hoogst nadeeligen invloed is op de loonender gezellen bij andere patroons, doordien een groote concurentie-stnjd zal ontstaan welke onvermijdelijk in 't nadeel der gezellen moet werken; dat adressante de meening is toegedaan jaarlijks meer dan voor f300 drukwerk wordt geleverd, op grond alleen de gemeenteraadsverslagen door de firma E. Bosch Zoon worden geleverd voor f 600 dat adressante van oordeel is, dat door een uitbesteding als door haar bedoeld de verhouding tusschen patroon en gezel er niet slechter op zal worden, maar steeds reden tot tevredenheid zat geven; Redenen waarom adressante er beleefd bij Uwen Raad op aandringt, alsnog, op 't genomen besluit terug te komen en de levering van drukwerk voor de Gemeente voor 't vervolg in dien geest te wij zigen als door adressante bedoeld. Met het vertrouwen Uwen Raad zich 't lot van den werkman in eigen gemeente ter harte zult nemen en bovengenoemd verzoek niet zult afwij zen, stelt adressante volgaarne een harer bestuur ders beschikbaar Uwe Vergadering mondeling van advies te dienen in zake werktijd, Ioonen enz. Het welk doende enz. De afdeeling Amersfoort v/d AJg. Ned. Typografenbond. L. v. d. BIEZENBOS, Voorz. J, ZEEMAN, Secr. C. F. SINGEWALD, Pennmgm. Amrrsfoort, 29 Juni 1894. Aan HoogEdel Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht. HoogEdel Achtb. Heeren 1 Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling Amersfoort van den «Algemeen Neder landsch Typografenbond," goedgek. bij K. B. 30 April 1867 Stbl. 13-2 ten deze domicilie kiezende ten huize van haren secretaris Johannes Zeeman, Langestraat 24, Amersfoort: dat, met het oog op de belangen van patroons en gezellen, eene betere regeling bij het uitbe steden van drukwerk hoogst wenschelijk is; dat op een adres aan den Gemeenteraad, ge zonden op 26 April 1894, afwijzend is beschikt; dat adressante te zeer overtuigd is van het nadeel, gelegen in de tegenwoordige aanbesteding en levering van drukwerk, voor patroons en gezel len en dientengevolge het volgend adres, op heden aan den Gemeenteraad gezonden, beleefd onder Uwe aandacht brengt: Afschrift. (Volgt bovenstaand adres:) Redenen waarom adressante Uwe Staten beleefd verzoekt het pogen der vereeniging »de afdeeling Amersfoort van den Algemeen Nederlandsch Typo grafenbond te willen steunen en Uwe Hooge goedkeuring, omschreven in art. 194, lett. f der Gemeentewet, aan dergelijke aanbesteding als thans geschied, niet meer te verleenen. Het welk doende enz. Volgen de Handteekeningen. Amersfoort, 29 Juni 1894. Aangaande de classicale vergade ring, Woensdag alhier gehouden, deelt de Utr. Crt. het navolgende mede. Zij werd door den praeses, ds. A. Couvée van Zeist, geopend met gebed, nadat hij den aanwezigen een vriendelijk welkom had toegeroepen. Daarna werd Ps. 08 vs. 10 gezongen, waarna de prae ses 2 Cor. IV voorlas. Herkozen werden voor den tijd van drie jaren tot assessor ds. W. J. Immink te Amersfoort en tot diens secundus ds. W. H. Slegenga te Oud-Loosdrecht; tot lid-ouderling de heer J. B. de Beaufort te Woudenberg en tot dieDS secundus de heer C. L. Mense te Zeist; tot scriba ds G. van Kempen te Westbroek en ge kozen tot diens secundus ds. H. Th Bar bas te Vreeland. Voor den tijd van één jaar werd herkozen tot quaestor der classis ds. G. van Kempen en gekozen tot diens secundus ds. H. Th. Barbas. Tot secundus van dr. H. H. Meulenbelt ie Baarn werd gekozen ds. G. van-der Giesen te Leusden, wiens diensttijd loopt van beden tot 1 Jan. 1896. Aan de consideratiën der vergadering werden onderworpen de voorstellen der Al- gem. Synode, vervat in hare missive van 25 Aug. 1893. no. 408. Alle, acht in getal, werden aangenomen, behalve dat aangaande de gemeente-diaconessen. Ds. Ledeboer van Loenen deelde zeer gewichtige zaken mede aangaande de bekende beheeisquaestie. Naar aanleiding van 't geen door dezen spreker werd in het midden gebracht, besloot de verga dering niet mede te gaan met het adres door de heeren prof. Cannegieter c.s. bij de Synode ingediend, maar aan de Syno de te melden, dat: De classicale verga dering van Amersfoort nogmaals aan de Synode verzoekt, dat zii de zaak van het beheer ter hand neme er. uitvoering geve aan art. 65.6 van het aigemeene regle ment, b. v. door benoeming van eene commissie, die de zaak principieel onder zoekt. Het verslag aangaande den arbeid voor de inwendige evenzeer als voor de uit wendige zending, in de onderscheidene gemeenten der classis, werd door ds. W. J. Immink van Amersfoort uitge bracht. Dit werd door de leden met be langstelling i angehoord. Daarna deed de quaestor der classis rekenening van het beheer over de gel den der vergadering, gedurende 't jaar J893. In de pauze werd de algem. vergade ring der weduwenbeurs in de classis gehouden waarin de administr.-quaestor rekening deed v n 't beheer over die beurs in 1893/94. De vergadering werd door den praeses met dankzegging gesloten. De meeste leden vereenigdeu zich na afloop dezer vergadering aan een gemeen- schappelijken maaltijd. Ds. M. J. Bouman, predikant bij de Gereformeerde kerk B alhier, is beroepen bij de Gereformeerde kerk te Zeist. De Minister van Oorlog beeft bij gunstige uitzondering toegestaan aan de afdeeling «Amersfoort" van den Bond van Oud-onderofficieren om deel te mogen nemen aan de wekelijksche vrijwillige schietoefeningen van liet kader der dienst doende schutterij. In verband met deze beschikking krijgt nu de oprichting eener schietvereeniging van den Bond haar beslag, terwijl voor die vereeniging Koninklijke goedkeuring wordt gevraagd. Bij testamentaire beschikking is door mevrouw Thomas-Scheltus en den beer C. Sclielius, o. a. geschonken: Aan de Gereformeerde kerk B, het door hen bewoonde huis, pakhuis en andere wonin gen aan de Gereformeerde kerk A f22,000, die op het Grootboek moet ge plaatst worden en gebruikt voor den dienst des Woords; voor een gerefor meerd weeshuis een som van ongeveer f'200,000, en voor een inrichting, tot opname van oude dames van gerefor meerde belijdenis, een heerenhuis en het noodige kapitaal tot onderhoud. Bij Koninklijk besluit is dr. H. W. Heinsius, thans leeraar aan de H. B. S. alhier, met ingang van 1 September, be noemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te 's-Hertogenbosch. Morgen Zondag 1 Juli zullen op den straatweg Amersfoort-Ede wederom twee wielerwedstrijden plaats vinden, beiden over 25 Kilometer. De start voo>- de eerste race, uitgeschrevn door de heeren Ander- leggen Willink, waaraan als eerste prijs een prachtige Covenliy Crossarcer is verbonden ter waarde van f350. zal plaats hebben le 11 uur aan «de Hertekop". Na afloop vau dezen strijd een race over 25 K. M. open voor alle leden van den A. N. W. B. uitgeschreven door de Amersfoortsche Wielrijders-Ver- eeniging »U. D. I." Door den M. v. O. is een schrijven gei icht, tot de Corpscommandanten waar in met kracht wordt aangedrongen, op meer zedelijke vorming van den soldaat. Ais middelen daartoe worden onder meer aanbevolen, het steunen, door de militaire autoriteiten, van de Militaire-te-Huizen en Roomsch-Katholieke militaire vereeni- gingen, wier streven, naar 's Ministers meening, alle waardeering en medewer king verdienen. Voorts eischt den Minister, dat het vloeken en spreken van onzedelijke taal met kracht worde bestreden en dat bij theoriën, als anderzins, kortom bij elke geschikte gelegenheid die zich daartoe aanbied de officieren en het kader, steeds tot zedelijke vorming van den soldaat werkzaam zijo. Ook bij inrichtingen tot opleiding voor officier, moet den aspirant- officier, bij voortduring op de zede lijke vorming van den soldaat worden gewezen, als ook, dat dit een der voor naamste eischen is, voor een goed ge- discplineerd leger. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Prinses von Wied, op Donderdag 5 Juli a. s. zal in de Legerplaats bij Zeist eene groote parade worden gehouden. No afloop hiervan een groot volksfeest bestaande in wedstrijden om verschillende prjjzen enz. De toegang tol liet Kamp is voor het publiek den geheeien dag vrij. In de onmiddelijke nabijheid van het Kamp bevind zich het „Te Huis voor Militairen" waar, evenals vorige jaren, voor billijke prijzen eene goede consump tie te verkrijgen is. In het nummer van Woensdag a. s. hopen wjj de verschillende feestnummers alsmede het uur van aanvang nader mede te deelen. Een der bij circulaire aangekondigde concerten, dat enkele malen om het slechte weder moest worden uitgesteld, zal nu a. s. Dinsdagavond op het terras der soc. Amicitia door hei stafmuziek- corps van het 5e Reg. Infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aken worden gegeven. Het navolgende pro gramma zal worden uitgevoerd 1. Jubilé-Feestmarsch van Aken. 2. Onverture «Le Cheval Bronze" Auber. 3. «Estudiantina" Walzer Waldteufel. 4. Souvenir de l'opéra «Les Huguenots" Meijerbeer. 5. Ouverture «Das Goldene Kreuz" Ion. Brüll. 6. Ungarische Rhupsodie n°. 2 Fr. Liszt. 7. (a «Cavatine" Raff. 6 «Pomponnette" Air de danse style Louis XV Beijens. 8. Grande Fautaisie dra- matique sur des motifs de l'opéra: «der Freischütz" de C. M. von Weber Fr. Dunkler. Bij den uitgever Oosterbaan Mar- tinius te Veenendaal verscheen de 2e aflevering Van het Tijdschrift voor Gym nastiek onder hoofdredactie van H. van Kreel. Is de naam van den redacteur reeds voldoende om op gymnastisch ge bied iets goeds te mogen verwachten een zoo rijken inhoud als hier voor den lutlelen prijs van 75 cent wordt aange boden moet zelfs den meest eischenden voldoen. Men oordeele zelf. Deze afleve ring bevat: 1. De Physiologie in verband met gym nastische oefeningen door Dr. A. Sik kel Azn. 2. Wat zijn Ordeoefeningen door H. van Kreel. 3. De ademhaling door Dr. Titus Verwey. 4. Ontwikkeling van polsdraaien in ver binding met beenoefeningen door L. 5. Oefeningen aan Rek voor de 2e klasse H. B S. door L. 6. Oefeningen aan de Barren voor de 3e klasse H. B. S. door L. 7. Zwaaien door Th. Potma. 8. Hefboomwerking door W. J. 9. Variatiën door A. B. Kooyman. 10. De voet eo diens bewegingen door G. H. van Dissel. Wanneer wij nu nog bovendien kun nen verklaren, dat de uitvoering wat druk, papier enz. betreft niets te wen- schen overlaat kan liet wel niet anders of dit nieuwe tijdschrift moet, waar te genwoordig de gymnastiek eeDe zoo hooge plaats inneemt onder de leervakken, een groot debiet verwerven. Het Amerikaansch reisgezelschap is te Rotterdam geïnterviewd door een ver slaggever van het Rotterd. Nieuwsbl. Het was een redacteur van de New- York Herald met wien deze reporter het een en ander besprak. Gelukkig voor ons was de indruk van den Amerikaan, dat men over T algemeen wat te veel schreeuwde over Nederland: «Een Euro- peesch China is het zeker niet," verze kerde hij. Toch vond hij veel op te merken. Amsterdam is een stad naar mijn hart, ik zou er liever willen wonen dan bij voorbeeld in Berljjn, er ligt over heel die stad een kerngezonde humor, die den geest aanhoudend in een zonnetje van opgeruimdheid zet; ik kan me in Amsterdam f.een verdriet denken! Den Haag is een sjieke stad, stijf sjiek,'t stan- denverschil schijnt hier wel zeer groot te zijn. Rotterdam is druk als Londen, 't zou little-Londen kunnen zijn, als er het Hol- landsche stijf-langzame niet zoo uit alles sprak; mooie gebouwen zijn er veel, heel veel, maar te veel opeengehoopt, als ze verspreid waren, door de gansche stad, zouden ze 't geheel aangenamer doen zijn. Men werkt hier heel bard, 'k heb op mijn tocht door de stad maar vier lui lakken en niet één bedelaar gezien! De Hollanders zijn alleraardigste menschen, beleefd, haitelijk en vol van die attenties welke men vooral in den vreemde zoo waaideert. Maarde vrouwen zijn er niet mooi, dat is haar schuld niet, dat is de schuld van de type, wij hou den er niet van, wij stellen onze eischen hooger en toen hij zag, dat schrjjver dezes onwillekeurig een blik wierp op de dames van het gezelschap, waarvan er maar zeer weinig 't zij in alle bescheidenheid gezegd aan hoogge- stelde eischen beantwoordden, vervolgde hij natuurlijk, men krijgt ze zelden naar den eischl Van onze kunst heeft hij zeer goede indrukken, er is maar één schilderschool, dat is de Hollandsche, speciaal de modern Hollandsche, ik zou Israels om den hals willen vallen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2