NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND Officieele Publicatie. WIENS flOEDISDAT? i\o. 54. Zaterdag 7 Juli 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSF00RTSC1E COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Bijk. Afzonderlijke Nummers 8 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 10. Juli aanstaande, des namiddags te 1 Vi ure. Amersfoort, den 6. Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Hare Majesteiten zullen in den avond van Donderdag 19 Juli a.s. uit het het Buitenland te Soestdijk terugkeeren. Men schrijft uit Den Haag De nieuwe minister van Oorlog is het reservekader, dat pas onlangs georgani seerd werd, zeer genegen, en is zeer vol daan over het aantal der tot nu toe in geschreven jongelieden. Hoe meer d eze nuttige instelling, welke volkomen in overeenstemming is met onze landaard, bekend wordt, des te grooter zal de deel neming worden. De oefeningen in den wapenhandel zijn voor de ingeschrevenen tijdelijk gestaak 1 omdat de zomeroefeningen van het leger den tijd der onderofficieren innemen. Bovendien maken de aanslaande vacan- tiën de vrije oefeningen onmogelijk. Hoogst wenscheiyk zoude het zijn, als jongelieden, wiet plan het is naar kolo niën of buitenland te gaan zich deden inschrijven bij het reservekader. Devrii- heid om zich door acht m»°nJen oienst in den tijd «au zes jaren te ontlasten van den dienstplicht, schijnt juist voor dezulken aangewezen te zijn. Het bekende Jaliresbericht van Von Lóbell geeft in het pas verschenen 20e deel omtrent het reservekader o. a. de volgende beoordeeling »De instelling van het reservekader wordt bijna overal, ook in burgerklingen, met ingenomenheid begroet, in het bij zonder omdat daarin een middel wordt gezien, om den tegenstand, welken de persoonlijke dienstplicht nog bij velen ontmoet, te overwinnen, en beschaafde jongelieden in staat te stellen, hun plicht ten opzichte der landsverdediging in per soon te vervullen, wanneer zij zich doen inschrijven als vrijwilligers voor het re servekader." Ontginning van woeste gronden. Door de afd. Utrecht der Ned. Heide- Maatschappij is aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, behelzende vra gen op het gebied van ontginning en houtleelt." De ingekomen antwoorden zullen tot een verslag worden vereenigd, dat op de algemeene vergadering uitgebracht, later in het Tijdschrift der Maatschappij wordt afgedrukt. De vragen luiden lo. Zijn er dit jaar in uwe omgeving woeste gronden ontgonnen Zoo ja, wil dan eenige bijzonderheden mededeelen aangaande de uitgestrektheid, de grond bewerking en of de ontginning is ge schied voor bouwland, weide of bosch. ■lo. Indien er in uwe omgeving woeste gronden zijn, die tot dusverre niet ont gonnen worden, welke middelen zou den volgens uwe meening kunnen aangewend worden om tot ontginning te leiden?" 3o. hebben de bosschen ook te lijden gehad van wind of schadelijk gedierte of ziekten en zoo ja, hoe groot is de omvang van die schade? (zooveel mo gelijk op te geven, waardoor de schade is teweeggebracht en de financieele ge volgen.) 4o. Worden in uwe omgeving bos schen geveld, zoo ja, worden deze her plant of krijgt de grond eene andere be stemming? (zooveel mogelyk de grootte op te geven). Welke prijzen werden gedurende liet afgeloopen jaar in uwe omgeving voor hout en voor schors besteed. a. Grove den per Ms. per stam of per H.A.; b. eikenwerkhout perM'. ;c. ak kermaalshout. (Worden de prijzen van akkermaalshout per voer uitgedrukt, dan moet duidelijk vermeld worden welk voer bedoeld wordt, het Zutfen- sche voer, het Deventer voer enz. enz.) Bij de opgave der schorsprijzen is hel gewenscht, het gewicht van een mud schors te vermelden (doorgaans 135 pond met inbegrip van twijgen). 6o. Prijzen van andere hierboven niet genoemde boutsoorten, als hoep hout per H.Apopulierboomen per stuk, griendhout per H.A. enz. Het bestuur van »de Arnheinsche Wielerbaan" deelt ons mede, dat de wedstrijden, die daar op Zondag a.s. ge houden zullen worden, bijzonder inter- ressant beloven te worden. Op dien dag worden de kampioenschappen van Neder land verreden, die jaarlijks door den «Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond" worden uitgeschreven. Voor de kampioenschappen hebben de beste ryder? ingeschreven o.a. Jaap Eden, en sinds jareD waren de inschrijvingen niet zoo talrjjk. Het bestuur van den Nederland schen Journalistenkring geeft kennis, dat het uitvoerend comité den 16 Juli a. s. te openen internationale bakkerij ten toonstelling te Amsterdam de welwillend heid heeft den leden van den kring toe gang te verleenen tot de tentoonstelling op vertoon van hun diploma met photo- graphie over 1894. Van Neerbosch terug. Door den voogd en de diakonie der Geref. gemeente te Gari-olsweer werden dezer dagen drie weezen uit de weesin richting te Neerbosch teruggevraagd. Er werd bepaald, dat bovengenoemden de kinderen 1 Juli zouden terughalen, doch daar dit juist 'n Zondag was, was natuur lijk '2 Juli de aangewezen dag. De direc teur wachtte evenwel de komst der hee- ren (nl. van den voogd en den predikant niet af, maar zond de weezen 's morgens weg, hun reisgeld verstrekkende tot Gro ningen.) De kinderen kwamen goed en wel aan 't station te GroniDgen. Daar stonden ze, oe hulpelouzt...De conducteurs van de lijn Groningen Delfzijl wisten't reisgeld tot Loppersum byeen te krijgen. Toen nu de weezen aan het eindstation aan kwamen, werden ze door den chef in bescherming genomen, die hun een be ambte meegaf naar Garrelsweer. 't Zon derlingste van de zaak is, dat bovenge noemde heeren 's morgens met den eer sten trein naar Neerbosch gingen en de heer Van 't Lindenhout de kinderen 's morgens wegzond, die toeri zonder ge leide aan 't slation Loppersum aan kwamen. In het pogramma der wedrennen te Bussum op 28 Juli a. s. is eenige ver andering gebracht, en wel in de nos. 2 en 4, die nu zijn als volgt: No. 2. Oranje-prijs, Handicap, horden- ren voor paarden van 3 jaar en ouder, gereden door Nederlandsche heei rijders, Priis; een zilveren beker; eereprijs uitgeloofd door Hare Majesteiten de Ko ningin-regentes en f300; voor den tweede f ÏOU en den derde f50. Inleggeld f 10, rouwgeld f5. Afstand ongeveer 4000 meter. No. 4. Militaire sportprijs. Jachtrijden door officieren van het Nederl. leger. Aan de beide winners der prijzen van de eindwedloopen zal door Hare Majes teit de Koningin een souvenir geschonken worden. Een bediende van de firma Mars Co. te Amsterdam, werd op weg langs de Ruysdaelkade aangevallen door twee personen. De jonge man verweerde zich, maar werd ter aarde geworpen en zoo danig mishandeld, dat hy geruimen tijd bewusteloos bleef liggen. Ongeveer f 50 en eenige goederen werden hem afge nomen. Het Nieuuisbl. van Nederl., waarin wij dit bericht ontleenen. zegt niet, op welk uur deze brutaliteit plaats vond. Het onweder, dat Maandagavond zoo vreeselijk woedde over het Westen van Friesland, zoodal opsommige plaatsen den volgenden ochtend nog stukken ijs werden gevonden, heeft daar aan de zoo prachtig te velde staande gewassen vrij wat schade berokkend. Sommige akkers liggen geheel verha- geld, terwyl weer op andere de aard appelen uit den grond zyn gespoeld. Vooral in de gem. Barderadeel lag zoo goed als alles plat or geuioken Hoorden geweldigen regen en zal zich slechts ten deele weer kunnen oprichten. De «Koningin Willielinina" Men schrijft aan «Het Vad.": «Zoowel in uw Mad als in andere voorname organen las men deze week, dat de proeftocht van Hr. Ms. pantser- dekschip «Koningin Wilhelmina" ter reede van Tessel volkomen geslaagd kan beschouwd worden. Alhoewel zeer vleiend voor de ingenieurs, is op dit volkomen wel iets af te dingen. De ketels toch kookten dusdanig op, dat het bijvoeden uit de zoetwatertanks zelfs niet voldoende bleek en men zijn toe vlucht moest nemen tot het buitenboords water. «Tegen het warmloopen moest men zoo overvloedig de koudwaterleidingen openen, dat de hoofdknikken gewoon door het water draaiden; zoo hoog stond 't water in de machinekamer. „Wat zal er dus in de gewone vaart overblijven van die vaartsnelheid van 16.1 mijl, die verkregen werd? «Of deskundigen na de wetenschap van het bovenstaande den pioeftocht nog zoo volkomen geslaagd zullen vinden, wordt door mij sterk betwijfeld." De oud-commissaris van politie Tui- nenburg, de gevluchte president van den Alg.-Ned. Politiebond, heeft aan den offi cier van Justitie te Amsterdam geschreven dat hy de fondsen van den Bond in een ijzeren kistje had gesloten, en dit te Utrecht in een der grachten had geworpen (wat niemand gelooft,) daarbij voegende,dat men naar hem niet behoefde te zoeken, daar men zelfs zijn lijk niet zou vinden. Woensdag werd op 't landgoed „Middachten" nabij Diet en a/d Steeg het 31. Christelijk Nationaal Zendingsfeest gehouden. De feestgangers troffen uitstekend weer het was niet te heet, terwijl de door brekende zonnestralen des middags nog menig fraai licht-effect tooverden. Middachten loont een bezoek te over. Zyn prachtige Middachter-allee, het hoog opgaand geboomte, de afwisseling ook van een zoo zeer uitgebreid terrein dat alles kan niet nalaten, eiken keer op nieuw den bezoeker te treffen. Geheel eigenaardig dan ook was de aanblik op spreekplaats no. 1, waar de openingsrede gehouden werd, toen daar duizenden en duizenden menschen op een glooiend terrein ampliitheatersgewijs za ten neergehurkt, allen den blik geves tigd op éen punt, den spreker, om straks een loflied door de bosschen te laten ruischen. Zijn er sommigen, die bij zulk eene gelegenheid trekken van de eene spreek plaats naar de andere er zijn er ook, die hun tol wenschen te betalen aan de natuur; we zagen er soms een uur en verder verwijderd van 't eigenlijke terrein door G. W. TL. 7) Een oogenbhk dacht hij er dan ook aan, dat hij zich nu zou kunnen wreken, door Vermeulen de achting der menschen te ontnemen. Dat was echter laag en kleingeestig: het paste niet aan een man als hij. Hij moest zijn vijand in twijfel en bange onzekerheid laten om zoodoende zyn slag des te beter te slaan. «Ja, dat is een lumineus idéé," dacht bij bij zich zeiven, en hy verbeeldde zich reeds, hoe Vermeulen in het nauw zitten en al zijne eischen inwilligen zou. Nu was de vraag, hoe hij zijn plan moest uitvoeren. ODraiddelijk naar Ver meulen gaan en zijn vondst bekend maken, daar viel niet aan te denken. Zou hy de gebeurtenissen afwachten voor hij van het voorval party trok? Hij kon niet vooronderstellen, dat Vermeulen wist wie de vinder van zijn hoed was, hoogstens kon deze het vermoeden, wanneer hem namelyk zooveel vbd het gebeurde was bijgebleven, dat hij zich kon herinneren, waar hij zijn hoed verloren hadmaar de officier begreep wel, dat zijn vijand het niet zou komen vragen. Het was dus zaak het hem ter kennis te brengen, daar niemand anders er iets van wist. Dit mocht echter niet geschieden door eene opzettelijke boodschap van Denne- kamp aan VermeuleD, zoodat er niets aDders overbleef dan het in de krant te laten annonceeren. Het algemeen gelezen nieuwsblad in Hezenvelde was de «Courant voor Vlie- tendam en Omstreken," het orgaan voor eene geheele streek. Iedereen in Jhet dorp, die eene krant lezen kon, las deze, hetzij hy er op ge abonneerd was of die geregeld in de herberg ging lezen. De beschouwingen en het nieuws, die de «Vlietendammer" bevatte, waren meestal het hoofdonder werp van veler gesprekken, bij gebrek aan andere slof tot conversatie. Het spreekt byna van zelf, dat mijn heer Vermeulen behalve van eenige an dere bladen ook van dit abonné was. Hij had tijd en gelegenheid genoeg om zich op de hoogte te houden van hetgeen in het binnen- en buitenland voorviel, en zou dit bij minder leegen tyd even goed gedaan hebben. Den tweeden dag na de feestviering de Vlietendammer vetscheen slechts tweemaal per week bracht men Ver meulen het nomraer te huis van het „blaadje," zooals hij het placht te noemen. Vrij onverschillig doorliep hij de kolom men, sloeg ook eeo oog op de vierde pagina die voor advertentiën diende, en las met de grootste verwondering deze annonce, in den vorm van een vraag met een post-scriptum «WIENS HOED IS DAT? «Antwoord C. 34, te Hezen ve 1 de." Korter kon het niet. Het behoeft niet gezegd te worden, dat Vermeulen zeer goed wist, welke hoed dat was, en even goed, wie er in het huis C. 34, woonde. Verbeeld u dus, hoe het hem thans te moede moet geweest zijn I Wij mogen aannemeD, dat hij zich het ge beurde op den feestavond weder herin nerd had, ook met behulp van zijne echtgenoote, die hem er ongemakkelijk over moet hebben lastig gevallen. Zoo als later bleek, wist hij ook zeer goed, dat niemand hem had gezien, nadat hij zijne vrienden verliet; en dit stelde hem niet weinig gerust. Maar nu! Daar stond zwart op wit voor hem, dat Deu- nekamp in het bezit was van den nood- lottigen hoed. Wellicht had de officier hem bespied I En zoo dit niet het ge val was, zou hij toch wel, wie weet op welke wijze, met de geheele zaak be kend geworden zijn. Vermeulen vreesde het ergste: wij weten, hoe ernstig hij zaken als deze beschouwde, en hoe groot dus zijne schaamte moest zijn, wanneer het schandaal zooals hij zelf, niet zon der overdrijving, zeide openbaar werd. Wel kon hy een weinig op de ridderlijk heid van Dennekamp vertrouwen, maar hij twijfelde er aan of deze zich wel zou doen geldeo.nu zij gebrouilleerd, ja, groote vijanden waren. De gepensioneerde officier had hem intusschen in eene hachelijke positie ge bracht. Uit de lakonieke advertentie bleek genoegzaam, dat Dennekamp niet van plan was en dit kon men tiou- wens in geen geval verwachten den gevonden hoed te komen bezorgen aan het adres van dea eigenaar. Van den anderen kant kon Vermeulen het niet over zich verkrijgen het gevondene te laten balen, veel minder het zelf te doen. Er was ook geen denken aan den fa talen hoed, die voorzien was van zijn naamkaartje, in handen van den vinder te laten. Het wa« en bleef een leelijk geval. Toch zond Vermeulen des mid dags zyn knecht naar C. 34. De lezer begrijpt met welke boodschap. De man kwam echter terug met het ver zoek of mijnheer zoo goed zou willen zijn in persoon te komen, daar de vin der anders hel gevondene niet wilde af staan. Vermeulen besloot evenwel in geen geval aan dat verzoek te voldoen, want niet alleen stiet het hem geweldig tegen de borst met den officier in aan raking te komen, maar hy achtte het ook eene vernederiug hem eene gunst te vragen. Hoe hij zich ook trachtte te overtui gen van de onbeduidendheid van dit incident, was hij er toch den geheelen dag mede bezig, en zocht te vergeefs naar een geschikt middel om zich op eene eervolle wyze uit de netelige zaak te redden. Dit stond bij hem vast: zich voor Dennekamp vernederen, wilde hij niet, wat er ook gebeuren zou. Zoo gingen er eenige dagen voorbij, zonder dat er omtrent de zaak Vermeu lenDennekamp iets bijzonders gebeur de. De officier dacht bijna niet meer aan het voorgevallene, maar Vermeulen bracht dien tijd in anslige bezorgdheid door. Hij verdiepte zich in allerlei gis singen daar hij de ware toedracht der zaak niet kende en zijn geheugen niet vertrouwde, stelde hij er zich het ergste van voor en overdreef maar al te dik-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1